Jump to content

Zen budizam


Recommended Posts

Ne mogu ni ja sram da me bude, upravo zato što me takve vežbe najviše mrzi da radim, a desna strana tela mi je neelastična jako, za razliku od leve, desna ruka i noga mi se mnogo manje savijaju. Tako da pičim polulotos.

U principu pičiš one varijacije na "leptirić", znaš na šta mislim? Mislim, bilo šta što ti rasteže kukove i oko kukova.

E za ovo bi oboje od zen-majstora dobili s motikom po ledjima. :)

 

"uništenje ega" je fundamentalno nerazumevanje. Ego je aparat bez koga tehnički ne bi mogao da postojiš, nije problem u njemu, problem je u identifikaciji. Tj radi se o procesu gde prvo čovek ima identifikaciju sa egom i on jeste ego, nema stabilno Ja, pa preko toga da je svestan svog ega i može ga objektivno sagledavati, i početi rad na sebi kroz izmenu načina funkcionisanja mehanizma do nekog trenutka gde istinsko ja koristi ego kao što sedneš u automobil i voziš ga ali nisi ubeđen da si ti automobil. ili da si ti tvoja cipela. Iako ćeš reći "skrenuo sam levo" što je identifikacija sa kolima, jer ne skrećeš ti nego upravljaš kolima da skrenu levo, ti si i dalje svestan da ti nisi kola i da ona sama skreću levo na tvoju komandu. Naravno u tom procesu dolazi do razgradnje velikog dela onoga što nazivamo "ego" ali je sve to nefunkcionalno smeće.

LoL biggrin.gif Pošto idem redom tek sad videh ovo icon_mrgreen.gif Pa eto taman sam napisao nešto pivopije.gif

Pa da,glavno je da si ti nesto napisao,jer se puno bolje razumijesh u materiju. :pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 years later...
  • 2 months later...
Guest HEFEST

Zena gitariste Zeno Roth-a Naoko Roth je jedan od najvecih majstora Zen Joge na svetu. Oboje prate filozofiju starog grckog filozofa Zenona koja se cudesno poklapa u vecini slucajeva sa Zen Budizmom. Koja slucajnost!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zena gitariste Zeno Roth-a Naoko Roth je jedan od najvecih majstora Zen Joge na svetu. Oboje prate filozofiju starog grckog filozofa Zenona koja se cudesno poklapa u vecini slucajeva sa Zen Budizmom. Koja slucajnost!!!

 

Cista Kabala... :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne kapiram sto se o budizmu pricha o egu ali

 

Kao što rekoh lagano sa tim "Ego". Ego nije nešto tamo u ćošku pa sad pričamo o njemu sa distance, ti si Ego. To što pomisliš kad pomisliš na sebe, to što misliš i podrazumevaš kao svoje osobine i navike, sve što voliš ili ne voliš, način kako sagledavaš druge ljude, sve što voliš i mrziš pod zajedničkim imeniteljom Ja, i koristiš ime marija, to je Ego. Ličnost, persona, osoba.

 

Ego = Deo Person i lichnosti ali ne isto sto i lichnost.

Lichnost ima mnogo komponenata pored Ega.

 

Ego je bitan jer pravi "balans" izmedju onog u nama i onog oko nas.

 

Covek u budizmu ne ubija ego. Vec ga "kroti", ojachava, pravi ga fleksibilnijim tachnije.

Edited by Bezlični

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Oboje prate filozofiju starog grckog filozofa Zenona koja se cudesno poklapa u vecini slucajeva sa Zen Budizmom.

Zenonova filozofija (stoicizam) je slichna sa budizmom samo u tachki ataraksije- priche oko unutrashnjeg mira i slobode uma od spoljashnjosti. stoicizam je za razliku od budizma teistichki, i to ne nominalno, vecj im je to jedna od glavnih postavki filozofije; iako je bilo stoichara koji su verovali u reinkarnaciju, nijedan nije prichao o njoj, jer su mislili da je razmishljanje o istoj nekorisno; svi su verovali da postoji chovekova dusha, dok budizam kazhe da nepostoji; jedina slichnost josh je mozhda sa japanskim zen budizmom i dozvoljavanjem ubijanja i patriotizma..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oboje prate filozofiju starog grckog filozofa Zenona koja se cudesno poklapa u vecini slucajeva sa Zen Budizmom.

Zenonova filozofija (stoicizam) je slichna sa budizmom samo u tachki ataraksije- priche oko unutrashnjeg mira i slobode uma od spoljashnjosti.

Sto je i ceo budizam vise nje? Posto se samo je samo u tome "slichan"

stoicizam je za razliku od budizma teistichki, i to ne nominalno, vecj im je to jedna od glavnih postavki filozofije; iako je bilo stoichara koji su verovali u reinkarnaciju, nijedan nije prichao o njoj, jer su mislili da je razmishljanje o istoj nekorisno; svi su verovali da postoji chovekova dusha, dok budizam kazhe da nepostoji; jedina slichnost josh je mozhda sa japanskim zen budizmom i dozvoljavanjem ubijanja i patriotizma..

 

budizam kaze da ne postoji dusha? funny guy. Really. :)

To sto budizam ne gleda na dusu isto kao tvoji politichari, ne znaci da budizam poriche postojanje dushe.

Budizam poriche postojanje dushe kao nesto sto je fixno i odvojeno od svega, vec smatra da je jako povezano sa svime.

I da nije toliko individualna koliko vi konkretno smatrate.

 

Stop bullshiting.

 

Da ti objasnim razliku, budizam dusom predstavlja unutrasnje ti koje nije indetifikovano sa spoljasnjim ti. Drugim reciam nije indetifikovano sa tvojim Egom.

Zato kazu cesto pogresno shvacenu izjavu " budizam ne priznaje ego " budizam ga priznaje ali kao deo celine, jednaki deo nas a ne kao vodju horde nasih "entiteta"

 

Dok konkretno grci su indeitifikovali ego i dusu ( uglavnom mainstream) ali ne svi.

Konkretno za Zenona nisam istrazivao.

 

Ali je totalni apsurd reci da budizam ne priznaje postojanje dushe, bilo bi pitanje sta se onda inkranira? To?

U budizmu je takodje sve dozvoljeno dok ne dodjes u stanje Buddhe uzvisene svesti.

I sve se smatra PUTOM dotle.

Ubijanje, klanje, pisanje na javnim mestima. Sve su to iskustva koja kad uradimo uradimo to sto nasa dusha to trazi da bi se ispoljila na kraju da bi shvatili da je ona mnogo dublje od onog sto mi nazivamo JA t.j ega.

I da bi se nas Ego usavrsio kroz upravo tu dusu i svest o unutrasnjem probudjenom ja a ne kroz nashe vozilo (telo) nasa dela, nasa kola etc.

 

Zen budizam je samo strozija forma, gde se staza dotle zida disciplinom i mirnocom.

 

Pogledaj moj potpis, sve ce ti biti jasno. Zasto zen budizam odobrava borbu ili kako ga ti zoves Ubijanje.

Da bi postao savrshen ratnik, moras da imas sve osobine probudjenog coveka, unutrasnji mir, unutrasnju mekocu i unutrasnju sporost.

Edited by Elitista u Povoju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

budizam kaze da ne postoji dusha?

termin anatman znachi "ne-dusha". mozhe li biti jasnije.

 

Bullshit.

"In Buddhism, anattā (Pāli) or anātman (Sanskrit) refers to the notion of "not-self". One scholar describes it as "meaning non-selfhood, the absence of limiting self-identity in people and things."

 

E sad ti sedni, pa razmisli o zapadnom i istcnom pojmljenju pojma Dusha. Onda moze da diskutujemo. Dotle prekini da seres i da nameces plitkoumne zakljucke za dubokoumne stvari.

Volim kvantnu fiziku, ne moze da pobegne ovakvim tvrdnjama cak ih cini apsolutno logichnim.

Edited by Elitista u Povoju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

buda je koristio sanskrit. on je rekao "anatman". atman znachi "dusha".

 

Jel?

Ajde, posto mora tako, da se razvlaci i cima, da se ponavlja jedno te isto. Nema problema.

 

Anatta

From Wikipedia, the free encyclopedia

(Redirected from Anatman)

 

In Buddhism, anattā (Pāli) or anātman (Sanskrit) refers to the notion of "not-self". One scholar describes it as "meaning non-selfhood, the absence of limiting self-identity in people and things.

 

Kao sto sam reko gore ANATMAN sanskrit ili anata (podvucheno i podebljano posto ti je bilo tesko da vidis.

 

Referenca za to je " Rawson (1991: p.11)"

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Anatman

 

Ajd dalje.

Anatman:

Definition:

The doctrine of Anatman is one of the central teachings of Buddhism. According to this doctrine, there is no "self" in the sense of a permanent, integral, autonomous being within an individual existence. What we think of as our self, our personality and ego, are temporary creations of the skandhas.

Anatman is sometimes misunderstood to mean that nothing exists, but this is not what Buddhism teaches. It's more accurate to say that there is existence, but that we understand it in a one-sided and delusional way.

 

Opet vidim SELF ne SOUL!?

 

U principu gde god pogledas kaze SELF a ne SOUL.

 

Evo ti detaljnije

"It is said that when asked about the "soul," Shakyamuni (the historical) Buddha explained that he went searching for such a thing and couldn't find it anywhere. What exactly is meant by this? Clearly what is not being said is that we living beings are "soul-less." It doesn't mean we have no real existence or that we are nothing. Nothing is just an idea that we have imagined and exists no where in existence, as far as our experience can conclude. So get rid of that notion right off. "Non-self" is pointing us to look in a direction that many of us would rather not look because we are attached to having some fixed and permanent living essence that is truly and ultimately "me." It is saying that our usual way of perceiving ourselves, as some spirit or true essence that lives on and on, or as some sort of inner person that merely rides or inhabits our body is only an ingrained habit of thought and feeling. We have been tricked by our own ideas about ourselves. "

 

Oces da ti prevedem?

http://www.geocities.com/tribhis/anatman.html

 

Kompletan tekst.

 

dakle, ne nameci zakljucke. Buddhism kao sto rekoh smatra da postoji dusha. u nekom obliku, samo ne u obliku na koji je zapadni svet danas dozivljava.

 

ne mogu da verujem da ste i na ovoj temi nasli da se peglate. Zvacu Axea ako nastavite.

 

Realno, ti si ovde podjednako moderator kao on. ne vidim sto bi zvala ikog? Ali ako volis vise da on obavlja prljav poso izvoli. Dozovi ga.

I moz' da zoves koga hoces, savrsheno je nebitno jer pricamo konkretno vezano za temu. Tako da me savrsheno boli kurac dok god pricham vezano za temu.

 

Il radite nesto il zajebite sa tim moderatorskim bullshitom "jaoo peglate se na temi jaoo sta sad da radimo"

 

Dakle prichamo konkretno i vezano za temu. Sto valjda nije krsenje nikakvih pravila?

Edited by Elitista u Povoju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Self je sopstvenost, soul je duša. Srpski jezik to malo brka. Tj. Srbi.

 

 

To ja i pokushavam da objasnim pometume na vise tema.

Da svi jezici malo brkaju sve pojmove i da josh nije napravljen univerzalni pojmovnik reci gde svaka rec moze direktno da se prevede.

 

Isto ko sto englez ne bi mogao da skapira rec Inat.

( konkretno prisutan dosta po forumu )

Share this post


Link to post
Share on other sites

Malo mi fali termina za objasnjavanje, pa ce mozda zvucati rogobatno.

 

self je "sopstvo"

soul je dusha, duh

 

pri cemu je self siri pojam ako gledamo po stepenu samostalnosti, dusha i njeno postojanje se ogranicava i definishe krstenjem dok self postoji kao i sam zivot - bezuslovno.

 

... uh ovo zvuci sakato, vraticu se kasnije moram da obrazlozim ovo malo bolje.

 

edit al ste brzi

Edited by Smorock

Share this post


Link to post
Share on other sites

... uh ovo zvuci sakato, vraticu se kasnije moram da obrazlozim ovo malo bolje.

 

Nema tu sta da se objasnjava. Jasno je da budizam ne poriche postojanje dushe vec ga samo dozivljava malo drugacije nego mi.

Mi dusu indetifikujemo sa Self.

 

Mada ako te ne mrzi objasnajvaj. Lepo je to.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Realno, ti si ovde podjednako moderator kao on. ne vidim sto bi zvala ikog? Ali ako volis vise da on obavlja prljav poso izvoli. Dozovi ga.

I moz' da zoves koga hoces, savrsheno je nebitno jer pricamo konkretno vezano za temu. Tako da me savrsheno boli kurac dok god pricham vezano za temu.

 

Il radite nesto il zajebite sa tim moderatorskim bullshitom "jaoo peglate se na temi jaoo sta sad da radimo"

 

Dakle prichamo konkretno i vezano za temu. Sto valjda nije krsenje nikakvih pravila?

 

Da bi ulazio u raspravu morash da znash parametre.

Za pocetak pogledaj na index strani i videces da ovaj podforum moderishu samo Axe i Melinda. Sto bi se reklo "nije moj atar".

 

I oladi malo glavicu bespotrebno padash u vatru, vulgaran si, drchan i bezobrazan. I da - to je krsenje pravila, zove se "flejmovanje" ili potpirivanje svadje.

Molim da prestanesh tako da se izrazavash i da kulturno nastavish diskusiju.

I mogao mi nekad i da procitash pravila foruma, mozda su samo okvirna za moderatore al clanovi treba da ih se pridrzavaju, zbgog njih su i napisana.

http://www.yumetal.net/forum/index.php?act=boardrules

 

@ Ajlin

 

Trajanje duse u telu je jedna faza, trajanje duse van tela je druga faza. Nekom pakao nekom reinkarnacija :)

Salu na stranu, egipcani su imali ideju da dusa traje koliko i telo, otud sve one mumije.

U ovom konkretnom slucaju ako postavimo stvari pojednostavljeno, hriscanska dusa ima jedan telesni zivot i ona je ulaznica za jednu od dve vecne predstave jal raj, jal pakao, a u budistickom smislu dusa ima misiju da okocna svoje postojanje prosvetljenjem, u tom cilju u svakom sledecem izvlacenju dobija druge statistike (jal si koza, jal blek metalac). Telo je modul za koriscenje dushe.

Dakle dusa je u hriscanskom smislu za jednokratnu a u budistickom za visekratnu upotrebu.

 

:):):)

 

Takodje, niko ne negira postojanje obuce. Sad sto je to nekad u Japanu podrazumevalo drvene japanke a kod nas opanke ne menja stvar.

Edited by Smorock

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da bi ulazio u raspravu morash da znash parametre.

Za pocetak pogledaj na index strani i videces da ovaj podforum moderishu samo Axe i Melinda. Sto bi se reklo "nije moj atar".

 

Pardon moja greska.

 

I oladi malo glavicu bespotrebno padash u vatru, vulgaran si, drchan i bezobrazan. I da - to je krsenje pravila, zove se "flejmovanje" ili potpirivanje svadje.

Molim da prestanesh tako da se izrazavash i da kulturno nastavish diskusiju.

 

Ako je ovo sto ja radim drcno, bezobrazno i frejmovanje, onda jedno 3\4 foruma krshi pravila. Realno.

I mogao mi nekad i da procitash pravila foruma, mozda su samo okvirna za moderatore al clanovi treba da ih se pridrzavaju, zbgog njih su i napisana.

http://www.yumetal.net/forum/index.php?act=boardrules

 

Ja ih se pridrzavao, al' kad video da moz da vredjaju drugi, reko i ja malo da raspalim sujetom i uvredama. Sta fali, dobro je za psihu.

 

I ne, ne potpaljujem svadju, otvaram pitanja.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dobro je Rogozube, ti si u pravu.

 

Ajmo dalje o zen budizmu čitala sam ovu temu dok niste počeli sa ovim terminološkim raspravama. I volela bih da nastavim da je čitam :da:

 

 

Edit:

 

pitanje za oboje (Smorock i Elitista) - ako je "duša" neograničenog trajanja u budizmu, da li je to onda "Self"? Ili nešto nisam dobro skontala.

Edited by Ајлин

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...