Jump to content

Zen budizam


Recommended Posts

  • 1 month later...

Elem ima jedna kratka prica o razlici izmedju zen budizma i budizma.

Kada je neki guverner pitao Hung Jena petog patrijarha zen-sekte - Zasto je od petsto svojih ucenika odabrao bas Huj Nenga kao sestog patrijarha-

ovaj mu je odgovorio: "cetiri stotine devedeset i devet mojih ucenika odlicno znaju sta je budizam, Huj Neng je jedini izuzetak."

tj Huj Neng nije imao pojma o budizmu, on je shvatio samo Put i nista vise.

 

A sto se tice "MU" je efikasno sredstvo za postizanje zenovskog iskustva jer u njemu nema niceg intelektualnog.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Svaki covek koji sledi sebe,poznaje ljudsku prirodu i filozofiju zivota jeste Budista i ne treba mnogo da lupa glavu citajuci knjige i na silu(daleko bilo)pokusavajuci da shvati budizam,vec je sasvim dovoljno da gleda unutar sebe,otera svu patnju i tugu iz sebe i dostigne blazenstvo.

Ja sebe pored telemite nazivam i budistom,a procitao sam samo jednu klasicnu knjigu budizma:Damapadu! icon_da.gif

I mislim da se ne treba toliko odusevljavati istocnjacima,nisu oni smislili budizam vec su ga samo otkrili,a to moze svako jer svi mi to znamo samo treba da iskopamo to iz sebe.

ti si lud ti radish svasta

 

jeli nesreco ti na ovom forumu postujesh vishe nesto na svim ostalim zajedno

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 4 weeks later...
  • 2 months later...

88

 

 

Ne treba zaboraviti ni odlike Sinto religije koje je poprimio.

 

 

88

U stvari u Japanu je doslo do spajanja zena i sintoizma. To se najbolje vidi u filozofiji samuraja,koji su pored zena,sinta u svoju filozofiju uklopili i neke delove konfucijanizma...

I evo sta je jedan pametan covek napisao na tu temu:

 

"Postojao je još jedan, možda najznačajniji faktor koji je posebno doprineo da zen bude prihvatljiv za one čiji je život već duboko bio prožet šintoizmom. Glavni obred šintoizma je harai - "čišćenje". Najobičniji, simbol ovog obreda je posetilac koji ispira usta i pere ruke u posudi s vodom pre ulaska u unutrašnjost svetilišta, bez obzira na to da li je to Ise ili neko skromno zdanje, negde usred pirinčanih polja. Svaka vrsta "čišćenja", od najjednostavnijeg do najuzvišenijeg, smišijena je da u japanskom ratniku stvori ili, tačnije, da ponovo stvori "jasno, čisto srce". U šintoizmu uopšte ne postoji koncept prvobitnog greha. U hrišćanskim raspravama o moralu sasvim je uobičajeno govoriti o grehu kao o prirodnoj zameni vrline. Ovaj pluralitet ne postoji u šintoizmu gde ono što mi nazivamo grehom, postoji više u prirodi nekog spoljnog elementa, neke zablude, koja ne utiče na pravu osobu.

 

Bitni deo upražnavanja zena bio je usmeren na oslobađanje čovekovog "pravog karaktera", honsho. Ovo nije bio toliko proces izgradnje koliko skidanja, odbacivanja svih spoljnjih elemenata, sve dok se ne postigne stanje mu, odnosno "praznine", "čistote, “nepostojanja”. To je vrlo blisko, možda ne identično s nejasnom praksom meditacije, poznate šintoizmu.

 

Kod samuraja, šintoizam je obezbedio naslednu sredinu, konfučijanizam dao etički kodeks, a zen formirao njihovo ponašanje u miru i u ratu. Ovo specifično japansko trojstvo nikada nije bilo simetrično. Razlika se uvek stvarala zahvaljujući modi, istorijskim periodima, lokalnim tradicijama i ćudljivosti pojedinaca.

Edited by The Eagle Nature

Share this post


Link to post
Share on other sites

U stvari u Japanu je doslo do spajanja zena i sintoizma. To se najbolje vidi u filozofiji samuraja,koji su pored zena,sinta u svoju filozofiju uklopili i neke delove konfucijanizma...

 

 

Kod samuraja, šintoizam je obezbedio naslednu sredinu, konfučijanizam dao etički kodeks, a zen formirao njihovo ponašanje u miru i u ratu. Ovo specifično japansko trojstvo nikada nije bilo simetrično. Razlika se uvek stvarala zahvaljujući modi, istorijskim periodima, lokalnim tradicijama i ćudljivosti pojedinaca. [/b]

Upravo tako.

Dodacu samo da se uticaj zena vidi i u haiku poeziji, sumkiye slikarstvu, cha-no-ju iliti cajnoj ceremoniji (koja je meni lichno jako ineteresantna i specificna, narocito zbog same prostorije).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sto se tice ceremonije caja , tu vrlo malo toga znam...

Jedino sto znam je da su postojale 4 skole Cajne Ceremonije, da se solja drzala sa obe ruke da bi se uzivalo u toplini caja,da se caj ispijao u tri gutljaja i da je treci gutljaj bio najduzi i da je sama ceremonija pretstavljala izolaciju ratnika od borbe i od spoljnog sveta( tj. mac se ostavljao ispred kuce za caj) i da su te cajne prostorije i kucice bile veoma lepe... icon_biggrin.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Thanx, naravno da kedno rula! btw potpis ti je takodje super icon_wink.gif

Rikju se smatra zacetnikom umetnosti cajne ceremonije i smatra se da je on probudio ovaj duh u ratobornim samurajima. Posto je on bio optuzen za neke politicke spletke, bio je osudjen na smrt. I pred samu smrt odzao je cajnu ceremoniju gde su u spisima zabelezene njegove poslednje rechi:

"Dobrodoslicu ti zelim,

O Machu vecnosti!

I kroz Budu

Bash kao i kroz darmu,

Ti presecas svoj put"

Sama prostorija je asimetricna, mala, u kojoj se nalazi samo tokonami (supljina u zidu) u kojoj je smesten kakemono (kaligrafski text). Znachi jednostavno a odishe neverovatnim duhom sa specifichnim priborom za caj. nesto ukratko od mene icon_biggrin.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bas cu sada da pogledam o njemu...

Meni su svakako najintresantniji Sinmen Musasi (aka. Miyamoto ili Niten) i Musso Genosuke...Obojica su bili savremenici i cak su se sukobili u dva duela...

A Musashi je genije. Poznat je po tome sto je napisao Go Rin No Sho(Knjiga pet krugova)...tu je veoma izrazeno ucenje zena ...

Inace on je imao skolu Niten Icirju (dva maca kao jedno nebo) bio je prvi koji se borio sa oba maca u isto vreme. Takodje, bio je kaligraf,skulptor i fantastican slikar...Nasao sam ga u nekim istorijama umetnosti pod imenom Mijamoto Niten(trebalo mi je dosta vremena da to povezem) ... Inace ima i poznat roman Eidjija Josikave....najpoznatiji je njegov duel sa Sasakijem Kodjirom((aka Ganryu) i ubio ga je bokenom!))

...i tako sada bih ja mogao da sedim i kucam satima i da se odusevljavam njegovom genijalnoscu...ali neka ,ionako sam smorio... icon_da.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mene nisi icon_biggrin.gif

Pazi dok sam citala o zenu i macevalastvu mogu ti reci da sam se dosta gubila oko imena, jer treba se snaci sa svim oni imenima definitivno icon_da.gif

A ove koje si naveo gledacu da iskopam nesto po net-u o njima, svakako. Ali ajd' kad uhvatim malo vise slobodnog vremena poslacu ti prichu po kojoj je poznata skola Tesho-a da se ne gubis po mrezi. a da ne bi smorili ljude na temi.

Poz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo ti neki manje-vise ok. linkovi za pocetak:

link1

link2

link3

link4

link5

 

Da ,sad sam se setio jedne divne price,moguce je da je znas. Ona najbolje oslikava odnos samuraja i njegovog daimyoa.U pitanju je prica o 47 ronina. Evo ti link_A i link_B. Ne mogu da nadjem celu pricu na netu,ali ovo su naj opsirnije verzije koje sam uspeo da nadjem.

Edited by The Eagle Nature

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Uh evo me, ja sam se malo zabagovala sto se tice odgovora...

ali evo priche icon_biggrin.gif

Jamaoka teshu (1836-1888), slavni macevalac i zen covek obucavao je svoje ucenike na nacin karakteristican za njegov zen. Ovaj metod se ocigledno sastoji u njihovom dovodjenju u stanje kako fizcke tako i psihicke iscrpljenosti. Kada oni dostignu to stanje i kada su potpuno nesposobni da se ponovo usprave, dolazi do odredjenog stimulansa koji delujuci na njih kao neka vrsta strujnog udara, neocekivano otvara novi izvor energije koji je dotad bio potpuno skriven u njima. Ovaj instinkt se u macevanju pripisuje Nesvesnom iliti u macevanju izvorom odrzanja.

On je zasnovao ucenje poznato kao seigvan-geiko (seigvan=zakletva, molitva; geiko=poucavanje). A sastoji se u beskrajnom ponvaljanju borbe za borbom, broj je ogranicen na 100 ujutru i jos 100 popodne. Odobrenje za takv vid borbe se ne dobioja tako lako jer samo snazni mogu da je izdrze. Kandidat mora ostati na nogama tokom svih borbi a protivnici se smenjuju jedan za drugim, bez pauze.

Kandidat je prvog dana pun snage, drugog oseca se umornim, treceg dana ruke i noge su ukocenei jedva je u stanj da drzi svoj mach. Posto mach treba da stoji u visini protivnikovih ociju, nakraju shvata da ga drzi vertikalno. A sto se tiche ishrane uzima samo polutecnu ili tecnu hranu, mokraca mu postaje crvenkaste boje.

Kandidat Kagava Zendziro je bio prvi koji se prijavio za takv vid borbi.

"Treceg dana ovih iscrpljujucih vazbi, jedva sam mogao da dignem iz kreveta, tako da sam morao da trazim pomoc zene. Kda je ona pokusala da me podigne, osetila je kao da podize bezivotno telo i nesveno je povukla k sebi ruke koje mi je prthodno stavila ispod ledja. A onda sam osetio njene suze na mom licu. Pokusavajuci da budem sto tvrdji, opomenuo sam je da ne bude toliko malodusna. nekako, uz njenu pomoc, uspeo sam da podignem gornji deo tela. Da bih stigao do dvorane za obuku morao sam da koristim stap. takodje sa morali da mi pomognu da ubcem zastitnu opremu. Cim sam zauzeo polozaj, moji protivnici su poceli da se okupljaju. Posle izvesnog vremena primetio sam jednog od njih kako ulazi i obraca se ucitelju moleci ga za dopustenje da i on ucestvuje u vezbama. Ucitelj mu je odmah dopustio. Pogledao sam da i odmah shvatio da je preda mnom covek poznat po svom lukavstvu koji je ne obaziruci se na macevalacke obicaje zabado ljudima svoj mac od bambusa uz golo grlo iza zastitnog oklopa za vrata i drzao ga tako cak i nakon sto bi ga njegov protivnik pobednicki udario po glavi. Kada sam ga video kako mi prilazi odlucio sam da to bude moja poslednja borba, jer sam se bojao da necu preziveti to takmicanje. Donevsi ovu odluku , osetio sam u sebi novu navalu energije. bio sam sasvim druga osoba. Moj mach vratio se u odgovarajuci polozaj. Prisao sam mu u potpunosti svestan tog svezeg talasa i podigavsi mach iznad glave i bio sam spreman da ga oborim jednim udarcem. U tom trentuku me je Jamaoka Tesho zaustavio i naredio da spustim mach." I u tom trenutku mu je ucitelj rekao da je spoznao mach-ne-macha.

E izvini sto mi je ovoliko trebalo ali veliki je text a trenutno sam u sezoni kolokvijuma pa ne mogu da stignem da nesto duze provodim vreme na netu, jer ipak ovo je trebalo prekucati...

Pozdrav icon_wink.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala za pricu. Prisustvao sam borbi koja lici na seigvan-geiko. 100 na jednog.

Iskopao sam par zanimljivih pricao o Jamaoki...Postovacu ih kada budem imao malo vise vremena...i meni se vreme ispita opasno priblizava icon_uhoh.gificon_smile.gif

Pade mi na pamet da te pitam sta mislis o Iaidou? Deluje mi strasno zanimljivo bar sa "teorijske" tacke gledista icon_biggrin.gif Nazalost nisam nasao ni jedan iaido klub u ovoj zemlji,tu i tamo sam naletao na neke zastarele sajtove nekih domacih klubova i to je sve....

Pozdrav!!!

Edited by The Eagle Nature

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 4 weeks later...

hm iadio... pazi mislila sam da imam nesto zapisano o tome ali na kraju je ispalo da nije to to. tako da iskreno ne znam sta je iadio, znam samo da ima neke veze sa macevima, ali na to se cela prica svodi. i da ima ima cetiri osnovna pokreta. Ako mozes nesto vise o tome da mi posaljes bila bih veoma zahvalna.

Pozdrav icon_wink.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 months later...

Mu- (Japanese) Absolute nothing. In Chinese it is "wu". When Chao-chou (Joshu) was asked whether a dog has Buddha nature, [and according to Mahayana Buddhism all sentient beings have Buddha nature] he replied, "Wu!" (Japanese, "Mu!") -- No! In the book Questions to a Zen Master Taisen Deshimaru is asked What is mu? He answers: "It is zazen. Mu means "nothing" or "not" or "non," but it is not a negative idea. Mu is not relative to the fact of existing; it's nothing. It is very difficult to explain. What is mu? Nothing and everything....Mu does not exist. Mu exists, but without noumenon. A great koan. If you continue zazen you can understand it."

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Imam jedno pitanje. Raspitivala sam se o

budizmu, i sada mi nije jasno...

Poenta je odrekni se svih zelja, zudnji i slicno, jer

je sve to izvor patnje. Ako je tako, zar nije logicno

da treba da se odrekne i meditiranja, jer je poenta

meditiranja zelja da se dostigne Nirvana , ili sam ja

nesto pogresno shvatila?

 

Drugo, kakav je stav budista prema zenama, i sexu?

Da li je moguce da zena dostigne trense... bla ne mogu

ni da izgovorim... Da li je moguce da zena dostigne

nivo Bude? Mislim kad god prikazuju budiste na Tv,

mozes da vidis samo gomilu celavih muskaraca koji

meditiraju, a nigde ni jedna zena?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poenta je da se uslovno receno odreknes svoga "ja koje obitava u tebi upravo sada" koje te vezuje za materijalno i ono sto je prolazno jer sve sto je prolazno nije bozansko, samo ono sto je neprolazno je bozansko. Zato se treba odreci strasti jer strasti ubijaju coveka i vezuju ga za prolazne stvari. A sto se tice zelja ne treba se odricati zelja, jer samo zeljom i voljom da postanes blizi Budi ti ces mu postati blizi i spoznati sebe (prevod za nas zapadnjake: treba spoznati nase nesvesno). A sto se tice sexa, pa on upravo i dolazi kao posledica nasih strasti zato se kaze da ga ne treba upraznjavati osim u reproduktivne svrhe... A kao sto vidis iz gore prilozenog samo meditiranje nije lose po sebi, vec dobro.

Zene: zene se u budizmu ne exprimiraju toliko ali ja sam citala o nekolicini njih npr. Ehun svestenici koja je bila zasita genijalna. Tako da nema tu nekih pravila...

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nama najblizi centar za praktikovanje zena nalazi se u Zagrebu.Nekoliko puta godisnje organizuju povlacenja na na kojima se meditira.Znam nekoliko ljudi koji su iz Beograda otisli tamo i imaju odlicna iskustva.Centar vodi Zarko Andricevic , zen majstor iz linije Sheng Yena.

 

Adresa centra:

 

Budisticki centar

 

 

a precizne informacije o zenu se mogu naci na njihovom sajtu, ovde:

 

Chan

 

 

Evo kako to izgleda kod njih:

 

user posted image

 

Preporucujem da procitate Shobogenzo, sholasticku zbirku zen tekstova.

Edited by Tetragrammaton Cleric

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...