Jump to content

Tema za basiste


Nurg

Recommended Posts

btw šta misliš o Modulus Graphite bass-u mislim da ga svira Dave Ellefson i meni se sviđa kako kod njega šljaka :? :? :?

 

Jos uvek nisam imao prilike da doticni drzim u ruci, ali sam cuo fine kritike.

Sto se tice fendera, sve je stvar ukusa. Ja ga jako volim, mada mi je moj jackson dosta bolji od bilo kog fendera koji sam drzao u ruci.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Yamaha RBX basovi su odlicni. Ja sam jako dugo imao RBX170 i RBX170f, i obozavao sam obe. Nedavno sam ih prodao. Sada se spremam da skupim malo (malo mnogo) para za RBX6JM, ili mozda RBX775. Videcemo smile.gif

A jackson kog imam je fantastican, jedino sto sam morao da se naviknem na to da je vrat malo tezi, i ima tendenciju da pada unapred tako da sam morao malo da promenim stil sviranja. No big deal sto bi rekli smile.gif

 

btw, kakav je esh? i koliko se cene ti i slicni instrumenti? o njima znam jako malo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Esh je odličan bass i (relativno) jeftin, ja posedujem Various V string, telo je Ash, maple neck, rosewood Fb, 24 frets... Nažalost dobio sam ga sa izmenjenom elektronikom ali sa originalnim Schaller tuning machines (ne može da se raštimuje ako ti to nećeš) i imam dva odlična Schaller JBX pickupa... Originalna cijena je nelih 1200-1300 € ali sam ga dobio mnogo jeftinije (ispalo iz kamiona)... imali su site www.eshbasses.com ali kada sam poslednji put proveravao domain je bio na prodaju tako da ne znam gde bi na net-u mogao naći neke informacije. Ja sam ga probao u raznim svirkama od Amon Din do acid jazz-a preko raznih pojačala, neverovatno je mehk, bez neck pickupa radi kao fretless, doduše to je + za Schallera ali bass je doista odličan osobito na Ampeg-u na kojema ga uglavnom pržim... biggrin.gifa: biggrin.gifa: biggrin.gifa: Ako negde naletiš na sličan probaj ga oduševiće te :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 1 month later...
Ne znam odakle vam zabluda da je meksicki Fender los bas. Ja sam imao jednog (Jazz bass), i bio sam jako zadovoljan sa njim. Svirao je nista losije od USA Standard jazz bass-a.

 

A sto se tice Ibaneza, koliko su im gitare dobre, toliko ne umeju da naprave dobar bas. Jedini koji se iole moze nazvati dobrim je stari EDB4 (koji se vise ne proizvodi) Ostalo je sve djubre. (i ne bilo kad se na ibanez basove loze basiste ala onaj idijot iz korna i slicni ...)

Sto se tice Ibaneza u pravu si ,svirao sam par komada i nista specijalno.Ali na tvoju zalost isto se moze reci i za Jackson i B.C.Rich.

Btw. da nisi mozda probao YAMAHA BB N4lll ?Razmisljam se da uzmem taj fretless model.Izasao je novi Yamahin bass.Mislim da je u pitanju RBX fretless petica,mogu misliti koliko kosta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napljuvase svi ibaneze icon_smile.gif

 

Fakat je da je najbolji odnos zvuk/cena i dalje Fender, po mogucstvu neko starije godiste. Posto me je zanimacija snimatelja uzela pod svoje, a imao sam prilike da probam i snimim u studiju natenane nekih desetak ozbiljnih bas gitara, moje je iskustvo da nista ne radi tako dobro u matrici kao Jazz Bass. Postoji jedan pojam koji se zove gustina zvuka, i redje ga pominju, i to je jedna od kljucnih stvari za instrument. Gustina je vezana za kolicinu alikvotnih tonova (na engleskom "harmonics") u zvuku, i dva zvuka koji su na izgled slicni mogu se potpuno razlicito ponasati u matrici, zavisno od "gustine".

Ibanezi su generalno "nashminkane" gitare, oni sjajno zvuce sami, ali u zvuku benda, cim zvucna slika postane malo gusca, jednostavno se pretvaraju u bezoblicnu masu, to vazi i za baseve i za gitare. Ibanez moze da da dobar rezultat, ali onda pricamo o najboljim modelima Soundgear serije, ali se tu dolazi do konacnog zakljucka. Za vecinu ne-fender baseva, morate da se cash-irate ozbiljno, recimo 1000$ pa navishe za bas koji ce dati jednako dobar rezultat kao neka cepaica od Precision-a. Mislim da ta prica generalno vazi za sve tzv "moderne" bas gitare. Problem nije u tome da Fender zna neku specijalnu tajnu koju drugi ne znaju: jednostavno ta konstrukcija gitare ocigledno daje nesto zvuku sto biva ozbiljno narusheno u pokusaju da se napravi lepsi, udobniji bas, drugacijeg oblika.

(off topic, drugar mi prodaje ATK Ibaneza za smesne pare, ja mislim oko 400 evra, pa koga zanima... Za te pare je to dobra sprava)

Music Man Stingray radi odlicno (i mora koliko kosta) ali ne u svakoj svirci, meni nije davao bas sasvim dobar rezultat ako zelim agresivniji ton. Takodje sam uspevao bolje da ga snimim direktno u sto bez ikakvih preamp-a i pojacala, nikako nisam uspevao da njegovu aktivnu pomirim sa bilo kojom drugom spravom.

Ako pazite, naravno moguce je i da naletite na neki interesantan NLO. MOj basista je nedavno uzeo Wotan fretlesa, vrat kroz telo, DiMarzio magneti, prilicno stara gitara, izuzetno drvo, i to ga je platio bolesno malo, toliko da ne smem javno da pomenem, ubio bi me. icon_mrgreen.gif

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Najzad da se nadje neko pametan da se slozi sa time da Ibanez neume da napravi pristojnu bas gitaru icon_smile.gif

Mene jos uvek cepa prava provera ovog mog Jacksona, ali dotle sedi u rezervi jedan predivan fender jazz icon_smile.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da li je moguce naci dobar bass sa cenom do 200E/$ i koji to? icon_mrgreen.gif

Iskreno dobar bass,ali stvarno dobar bass se nemoze naci ispod 1000 evra.Sve jeftinije od toga je tu i tamo .

mozes da uzmes u Sky musicu novog ibanez-gsr 200 za oko300evra,ali to nije dobar bass.Mislim za koncerte je O.K. (pogotovo nase sa sporet Smederevac pojacalima)ali za snimanje je vrlo "tanak" .Ali ako pocinjes tek da sviras onda ti taj bass radi super posao,i nece ti trebati bolji dovoljno dugo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A ovaj?

 

user posted image

 

Body,Neck,F/bord,P/up,Controls,Scale,H/ware

 

DPB-100-BLK | BASSW,HARD MPLE,ROSEW,P-BASS,1V,1T,34",20, CR

 

DPB-100-BBL | BASSW,HARD MPLE,ROSEW,P-BASS,1V,1T,34",20, CR

 

DPB-100-AWT | BASSW,HARD MPLE,ROSEW,P-BASS,1V,1T,34",20, CR

 

Tri modela, marka je Apollo (icon_confused.gif).

Mada pretpostavljam da su zesce icon_mrtav.gif.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A ovaj?

 

user posted image

 

Body,Neck,F/bord,P/up,Controls,Scale,H/ware

 

DPB-100-BLK | BASSW,HARD MPLE,ROSEW,P-BASS,1V,1T,34",20, CR

 

DPB-100-BBL | BASSW,HARD MPLE,ROSEW,P-BASS,1V,1T,34",20, CR

 

DPB-100-AWT | BASSW,HARD MPLE,ROSEW,P-BASS,1V,1T,34",20, CR

 

Tri modela, marka je Apollo (icon_confused.gif).

Mada pretpostavljam da su zesce icon_mrtav.gif.

Prilicno losa (bar vizuelno) kopija Music Man StingRay bassa.Znas kako ,dok ne probas ne znas.Ponekad gitara koja izgleda ocajno moze zvucati O.K. ali to je vrlo retko.Mada mislim da je Appolo (ili kako vec) bezveze.

Cini mi se da je moj dobar ortak pre jedno godinu,dve dana kupio kineskog Squier-a za 350 dem u Sky-u ili Mitrosu.Nije toliko los(nema doduse veze sa zvukom precisiona)pogotovo ako pocinjes da se bavis sviranjem bass-a.Jebiga taj moj ortak odlicno svira ali nema kesh za bolji bass tako da pici na njemu.A znam gomile likova sa nikada boljim bassevima koji nemaju pojma.Dobrog muzicara ne cini instrument vec njegovo znanje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne,naprotiv. Veruj mi za pocetnika je sve sto ima 4 zice i daje neki zvuk dobro.

Ja sam imao jos gori krs (i to polovan) koji sastavljao neki majstor pa sam svirao i nisam se zalio.KAda budes napredovao za par godina kupi neki bolji.Bolje da imas bilo kakav bas nego da sviras na akustari. wallbash.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iskreno dobar bass,ali stvarno dobar bass se nemoze naci ispod 1000 evra.Sve jeftinije od toga je tu i tamo .

Pa dobro, preterujes pomalo. Potrebno je maksimalno 600 evra i mesec dva strpljenja da okreces oglase da bi nasao prihvatljivog fendera. Uostalom, ja mrzim nove gitare, zasto bih ih jos dodatno placjao?

Postoje takodje i skriveni dijamanti, kao recimo Basevi Squier iz JV (japan vintage) serije, koji su u stvari Fenderi sklopljeni u japanu. (svi delovi su iz USA pogona, ukljucujuci i drvo) Mogu da stoje rame uz rame sa bilo kojim Fenderom, pri cemu su ih ljudi koji znaju o cemu se radi kupovali ovde od onih koji ne znaju o cemu se radi icon_smile.gificon_mrgreen.gif za maksimalno 300 evra.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...