Jump to content

Tema za basiste


Nurg

Recommended Posts

Duže vreme već ne sviram na pojačalu nego uglavnom na suvo.Tako mogu da vežbam i dok sam na netu i dok gledam tv,jedem,igram igricu...

pogotovo to radim jer me zajebava kabl i ulaz za kabl na basu pa se stalno nerviram jer ne smem da se pomerim dok sviram da kabl ne bi prekidao.

Jebiga ja sam vise zagovornik "teorije" da se sve sto se vezba ,vezba 100% skoncentrisano...

A sto se tice sviranja na suvo , to sam ja preferiro sve dok nisam kupio kompujter i to mi je sjebalo dinamiku do kraja.....jos uvek "osecam" posledice... laugh.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jebiga ja sam vise zagovornik "teorije" da se sve sto se vezba ,vezba 100% skoncentrisano...

A sto se tice sviranja na suvo , to sam ja preferiro sve dok nisam kupio kompujter i to mi je sjebalo dinamiku do kraja.....jos uvek "osecam" posledice... laugh.gif

Ja mogu da radim dve stvari odjednom. icon_smile.gif ja jesam 100% skoncetrisan na sviranje a na ovo drugo sto radim nisam icon_smile.gif A sta je sa onim likovima ,recimo ,Satrijanijem i ostalim likovima za kojem sam citao da vezbaju i dok jedu i seru i te fore?Ja ipak mislim da ne moze da skodi ako vezbam dok gledam tv. A ono sto ne skodi- koristi.Molim lepo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

to je i Pastorius radio, cuo sam da je i u wc nosio dzitru, tako da eagle moraces da pocnes to da radis da bio kao tvoj BOG, jel ti si jelte njegov najveci sledbenik icon_smile.gificon_smile.gificon_smile.gificon_smile.gifmhihi.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bu hajde malo brate smanji dozivljaj icon_da.gif...a to sto si cuo o Pastorius-u nije tacno....ako vec hoces da nekog da podjebavas , onda bi mogao sebi da ucinis uslugu i da se informises ,a ne ovako da ispadas smesan na svakom koraku...uostalom idi bar vezbaj i tripuj se da si John Myung laugh.gif

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bu hajde malo brate smanji dozivljaj icon_da.gif...a to sto si cuo o Pastorius-u nije tacno....ako vec hoces da nekog da podjebavas , onda bi mogao sebi da ucinis uslugu i da se informises ,a ne ovako da ispadas smesan na svakom koraku...uostalom idi bar vezbaj i tripuj se da si John Myung laugh.gif

Orlovi postovi uvek lepo nasmeju, kakva strast i entuzijazam laugh.giflaugh.giflaugh.giflaugh.giflaugh.gif , a sad ozbiljno, cuo sam da je Jaco sve radio sa dzitrom, da je stavi cim ustane i sve dok ne legne je ne skida, izvini molim te ako sam pogresno informisan jer ti ipak najbolje poznajes Jacove radove i istoriju...a ovo za Myunga icon_smile.gificon_smile.gificon_smile.gificon_smile.gificon_smile.gificon_smile.gificon_smile.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest spiritual holocaust
Orlovi postovi uvek lepo nasmeju, kakva strast i entuzijazam laugh.giflaugh.giflaugh.giflaugh.giflaugh.gif , a sad ozbiljno, cuo sam da je Jaco sve radio sa dzitrom, da je stavi cim ustane i sve dok ne legne je ne skida, izvini molim te ako sam pogresno informisan jer ti ipak najbolje poznajes Jacove radove i istoriju...a ovo za Myunga icon_smile.gificon_smile.gificon_smile.gificon_smile.gificon_smile.gificon_smile.gificon_smile.gif

Ma bre Jaco nikada nije vezbao vise od 4 sata dnevno(to je i sam rekao u mnogim intervjuima) ali o tome neka ti Eagle vise kaze , on za ta 4 sata navezba vise nego sto bi mi za 5 dana .

Jebi ga, treba znati vezbati . icon_cool.gif

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Orlovi postovi uvek lepo nasmeju, kakva strast i entuzijazam laugh.giflaugh.giflaugh.giflaugh.giflaugh.gif , a sad ozbiljno, cuo sam da je Jaco sve radio sa dzitrom, da je stavi cim ustane i sve dok ne legne je ne skida, izvini molim te ako sam pogresno informisan jer ti ipak najbolje poznajes Jacove radove i istoriju...a ovo za Myunga icon_smile.gificon_smile.gificon_smile.gificon_smile.gificon_smile.gificon_smile.gificon_smile.gif

mozda si ga pobrkao sa mamlsteenom icon_smile.gif) jer sam skoro identicnu izjavu procitao u nekom njegovom intervjuu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Onaj koji je svoj bass vukao svuda (pa cak i u skolu) je Victor Wooten. Taj se nikad nije razdvajao od instrumenta. Jaco nije nikad svirao previse, a ono sto je naj vaznije za Jaco-vo vezbanje je da je najvise vezbao na basu sa pragovima, a da je fretless svirao live i kad snima

Share this post


Link to post
Share on other sites

Onaj koji je svoj bass vukao svuda (pa cak i u skolu) je Victor Wooten. Taj se nikad nije razdvajao od instrumenta. Jaco nije nikad svirao previse, a ono sto je naj vaznije za Jaco-vo vezbanje je da je najvise vezbao na basu sa pragovima, a da je fretless svirao live i kad snima

da bre vuten je mentol, kaze kad je pauza za rucak pa on onde kuci i dopnese dzitru i vezba icon_smile.gificon_smile.gificon_smile.gificon_smile.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Naravno da ne mora da vezba svaki dan kad svaki dan svira nesto, bilo to u studiju ili live, ili ko zna sta drugo. Isto tako neko ko svira duze od 20 godina stvarno vise ne mora da navezbava tehniku, jer je ima. Eventualno moze da navezba nesto novo sto nikada nije koristio, a i za to tesko da mu treba duze od par dana.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bolje na temu za basiste. Moderator, ajde intervenisi ako moze, a ako ne uradicemo rucno

 

Necu se buniti ako jos neko sem nurga izrazi svoje misljenje icon_wink.gif (za slucaj da ste citali temu sa zicama i talasima icon_wink.gif)

Edited by Ivan_

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo malo o raznim jamahinim bassovima.

 

Naime, Yamaha ima tri glavne serije bass gitare. RBX, BB i TRB seriju, i jos par odvojenih signature modela koje sam pomenuo na drugoj temi.

RBX su na neku ruku genericke bass gitare, imaju svoj jedinstveni oblik (koji je meni lep i udoban) i postoji puno varijeteta, od 170-ke koja je mozda najbolja bass gitara za pocetnike, do 6JM2 modela koji je novi Mjungov signature model. Jako su versatilne, postoje sa raznim konfiguracijama magneta, od single P, preko P/J do dva humbuckera u modelima kao sto su 775, 774, 374 i sl. neke imaju aktivnu elektroniku, neke nemaju, i mogu da se koriste za sviranje bilo koje vrste muzike, iako yamaha tvrdi da su pravljene za neki rock

 

BB modeli se vrte oko dva instrumenta. Jedan je Nathan East signatur emodel, i drugi je Mark Antrhony signature, i sve BB su ustvari derivati ove dve, a po izgledu i zvuku su nekako najvise fenderolike (mada je mark anthony model fenderolik samo po zvuku icon_smile.gif)

 

TRB modeli se opet vrte oko Pattitucija i njegovog TRB6JP modela, i generalno su kvalitetnije od ostalih, koriste se naprimer razni laminati za vratove, malo egzotike za tela, i postoje neck through modeli. Sve imaju aktivnu elektroniku, i vecina ima i piezo pickup. Navodno su zvukom namenjene za neki jazz/fusion/progressive, ali saj cuo i video death metal bend sa TRB6 modelom, i zvucalo je odlicno. TRB generalno imaju 35" skalu, dok naprimer RBX i BB modeli su na 34" osim myungovog modela koji takodje ima 35" skalu.

 

U principu, ko ima para moze da puca na TRB. odlicni su instrumenti, kostaju u proseku oko 1400-2000 dolara u americi, i vrede svakog centa. BB modeli mi se najmanje sviraju od cele price, jer su totalni klonovi fendera, i to rade lose. Generalno nisu losi, ali bolje kupiti pravog fendera za iste pare:)

 

RBX modeli su fenomenalni. Koji god da se izabere dobija se najbolji "value for the buck" od naj obicnijeg RBX170 (imao sam dva komada i obozavao sam ih) do myungovog signature modela.

 

Sto se tice ostalih instrumenata koji su pomenuti u drugoj temi, ne mogu da kazem puno jer ibanez bassove stvarno ne volim, i jako malo sam se baktao sa njima. Smatram da ibanez treba da pravi obicne gitare, i da se kloni bassova icon_smile.gif Jedini koji mi se ikad svideo je bio neki model od lutita sa 5 zica koji je zvucao fino. Ostalo je golo govno. Yamaha RBX 375 i 374 jos uvek nisam probao, ali se nadam da ce ih soundland dobiti uskoro pa cu mocu da is podrobnije ispitam na nekim dobrim pojacalima.

 

Toliko za sada.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja posedujem Yamahu BBN4III i sasvim sam zadovoljan.Ne znam zasto te podseca na fender,meni se cini totalno drugacija od fendera.Fender je najneudobniji bas za sviranje,ima samo 19 pragova(ili 21 ne secam se) ogromne pragove ,veliki razmak izmedju zica,nemas na sta da oslonis desnu ruku dok sviras.Uzas.Yamaha ima lepe velike poklopce za maganete gde mozes da naslonis lepo palac kad sviras E zicu.Kad skupim neke vece pare voleo bih da kupim neki TRB.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Naravno da je jazz bass jazz bass icon_smile.gif Zato sam i rekao da mi je najmanje draga BB serija. Imao sam jedno vreme jedan BB koji je bio totalan klon fendera sto se tice zvuka i razmaka zica i svega ostalog. Jedino sto je imao 24 praga. A sto se tice broja pragova, 19 je sasvim dovoljno da se odsvira sve icon_smile.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam ubedjen! Isao sam i smarao ljude po muzickim radnjama probao i uporedjivao basove i mislim da cu tamo na jesen verovatno kupiti neki RBX... icon_biggrin.gif

 

I ja bih rek'o da fender ima 21 prag... Ali stvarno, da li je iko svirao ispod 17-tog? (od vas, neko od svetskih baja basista sigurno jeste)

Share this post


Link to post
Share on other sites

jesam ja icon_smile.gif

 

(a nisam svetski priznat baja icon_wink.gif i uzeo sam bas od ortakinje pre nekih 5-6 dana icon_smile.gif

 

icon_razz.gif

 

inace kad smo kod rbx-a, nurg je izjavio da rbx 775 ne bi smeo da kosta preko 600 evra icon_smile.gif

 

Da li treba da pomenem da rbx 774 (prilicno sam siguran da je taj model bio) u mitrosu kosta 51.000 biggrin.gif (720 evra)

 

 

@the eagle nature: jazz bass je bolji cak i od music man-a ?! icon_smile.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

@the eagle nature: jazz bass je bolji cak i od music man-a ?! icon_smile.gif

Uf pa ne znam... icon_uhoh.gif

Jebiga isti lik ih je kreirao..... icon_confused.gif ....sve zavisi koji Jazz bass i koji M.M. biggrin.gif

Evo sada ispade da sam ja samo zapeo za MM. i Fendere...sto naravno nije tacno icon_uhoh.gif ....postoji jos gomila dobrih firmi tipa: Modulus,Spector,Warwick(ruzni su ali zvuce nikad bolje icon_biggrin.gif ).....pa zatim.......Ibanez i Yamaha laugh.gif

Edited by The Eagle Nature

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...