Jump to content

Tema za basiste


Nurg

Recommended Posts

Satane, sto se tice gitara, ja bih ti mozda najpre preporucio Yamahu, a Gibson mislim da je sranje.

I naravno ponovicu ono staro, nemoj kupovati nove instrumente, kupi nesto staro sto je verovatno bolje za iste pare, blablabla... :matori:

 

Sto se pretpojacala tice, nisam ih koristio, a s' druge strane nisam primetio da mi fale...

 

I SRECNA NOVA GODINA SVIMA :bigblue:

Share this post


Link to post
Share on other sites

eve i mene da se javim na ovu temu !!!!!!

 

mrzelo me je da citam 103 strane ali samo sam procitao za ARIA bass,ja mislim da je petozicani!!!!

 

Sve u svemu Aria basevi nisu losi ali samo Pro serija ovo ostalo je prdenje u cabar!!!

 

sve u svemu ja se javih da se i ja malo pohvalim na moje devojcice!!!!

 

ja Imam :

 

1. Jackson concerte seria tj C5 (petozicani)

 

2. Gibson Rock Bass iz 87'

 

3.Johnson bass (moja prva ljubav)

 

ako nekoga zanima nesto od tehnike,ja sam tu i reci cu mu koliko god mogu!!!!

 

ali ako neko radi tehnike poput Slap,pop,tap....pisite!!!! 8-)

 

 

inache ako nekoga zanima nesto o bassevima opet moze da mi postavi pitanje rado cu mu odgovoriti !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav satane,procitao sam tvoj post u vezi basseva i procesora

 

 

sto se tice jamahe ona nije losha,ali samo ako ces da je koristis oko godinu dana posto ce se posle toga raspasti!!!!

 

inache te yamahe su lose skroz a i malo su skupe rako da ne znma koliko da ti to preporucim!!!

 

Sto se tice gibsona,on ima mudo ton i stvarno je super,malo ruzan ali ima mudo zvuk,ali jedini problem sto ti on kosta oko 1500 evra tako da ne znam da li si spreman da ga kupis,ako imas te pare onda ti preporucujem toplo da odes i napravis sam svoj bass e onda ces imati onako kako pozelis,a kostace te kao i taj gibson!!!

 

sto se tice Peavy bass-a on ti je oko 350 evra ja sam ga probao strava je,izradjen je iz laminata i iz jednog dela je i stvarno od ova tri je najbolji favorit za tebe ako mene pitas.Inache ima i grafitne stapice u vratu tako da nema krivljenja vrata!!!!

 

Ali pored ova tri bass ja ti preporucujem i ibanez bass-eve

 

 

sto se tice procesora ja licno koristim zoom 708 II

i dobro mi sluzi

 

ali ni korg nije los

 

ali ako hoces mudo zvuk iz procesora ona su tu

 

digitech,boss,line 6 procesori

 

 

ali najbolji procesori su ti reck procesori

 

tj procesori u reku tj kutiji ali oni kostaju ko djavo!!!!

 

 

 

ako ti jos nesto treba pitaj slobodno tuj sam

Share this post


Link to post
Share on other sites

ali najbolji procesori su ti reck procesori

 

 

Ne mora da znači.

Eno ti čuven primer gitarskog Boss GT-5 i rack verzije istog (GX 700), gde je pedalna verzija u svemu bolja, počevši od A/D D/A konverzije, pa do samih efekata.

A kad se na GX 700 doda još i cena foot controller-a, onda ispadne da je GT-5 i (bio) jeftiniji.

 

Možeš bilo šta ugraditi u rack, to je samo kućište.

 

Izjava tipa "sprave u racku su najbolje" stoji koliko i izjava tipa "Najbolje ribe su one u skupoj garderobi, i sa visokim štiklama".

 

Verovatno je pojavljivanju tog pogrešnog mišljenja među muzikantima doprinelo i to da se ozbiljne sprave uglavnom prave u rackovima, pa su ljudi pomislili da je sve što je u racku i dobro.

Nije uvek.

 

 

ako hoces mudo zvuk iz procesora ona su tu digitech,boss,line 6 procesori

 

To jesu dojajni procesori. :da:

Line 6 bi bio moj lični favorit zbog dojajne simulacije, pa ne moraš da se drndaš sa ozvučavanjem pojačala.

 

:muzicar:

 

 

 

@ SATAN-iz Batajnice

 

Basista Demethera prodaje takav Peavey kakav si linkovao. Kontaktiraj ga. Mislim da ti je to najjeftinije rešenje. Bas je očuvan i do jaja je. Čovek je aktivan ovde na Yu Metalu, i linkovao sam ti njegov profil, evo ga:

 

must be between

 

A moje mišljenje ti je da Zoom batališ, jer je pretanak, i uvek nekako ...sranje.

Ako ti treba samo drajv, imaš mnogo boljih varijanti.

 

Ajd, ako budem imao u skorije vreme malo slobodnog vremena ću pisati još malo (opširnije) o tome.

 

Cheerz! :pivopije:

Edited by Secracon

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala ljudi na pomoci.Evo sta sam se odlucio uzecu (cim mi pristigne neki kesh koji cekam :ph34r: )

 

http://www.peavey.com/products/browse.cfm/...ring+AC+BXP.cfm

 

Posle toga cu da vidim ili Gibson ili da mi naprave videcu jos ima doooooooosta vremena do tada.

Sem toga ostacu pri svom overdriveu,ali cu mu dodati pretpojacalo(rekose mi da je "chvrsci" zvuk) i ono to je to.

 

Hvala svima :pivopije:

 

E da bas me zanima jos par stvari da li je tacno da na dubinu zvuka utice vrsta drveta.Cuo sam da kad su aktivni hambakeri onu "vuku" zvuk iz drveta i da mahagonija daje dublji zvuk.Sem toga interesuje me debiljna zica.Posto imam tanje zice(0.40) da li cu dobiti na dubini ako stavim deblje.Hvala jos jednom. :pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ SATAN-iz Batajnice:

 

Ja mogu da ti dam savet kao elokventni kenjator + nešto malo iskustva...

 

Onaj poslednji bas mi se čini bez veze. Ima samo jedan P magnet, a i materijal tela nije baš najbolji... Jedino ako si ga probao, pa si oduševljen zvukom, mekoćom etc...

 

Peavey bi bio moj lični izbor, nekako volim njihovu filozofiju i njihove baseve... :wub: Ne, stvarno- to je extra serija... :muzicar:

 

Ipak mislim da je Uamana najbolje rešenje... Oni prave mnogo dobre baseve, i gomila dobrih basista svira Uamanu, i to ne zato što imaju ugovor sa njima, nego zato što su dobri... Svirao sam nekoliko baseva sa takvim magnetima, i oduševljen sam zvukom. Ovaj verovatno ima preamp u sebi (aktivnu elektroniku), pa ti onda to valjda eliminiše dilemu sa preampom...

 

svirao sam na 506 i 607 i jedino su korisni kao stimeri

:):):) Uze mi reč sa tastature... Štimer i eventualno noise gate, ili kako se već to zove...

 

Izjava tipa "sprave u racku su najbolje" stoji koliko i izjava tipa "Najbolje ribe su one u skupoj garderobi, i sa visokim štiklama".

A šta, kao nisu? Pa ne, stvarno- lukaraund: ribe u skupoj garderobi su ili МИЛФ, ili manekenke, ili tehnički unapređene estradne dive, ili jednostavno ribe sa stilom i kešom... Šta ćeš, ja sam seljak čovek, padam lako na taj propagandni materijal (tight leather pants & designer boots) :opusteno:

 

Hvala ljudi na pomoci.Evo sta sam se odlucio uzecu (cim mi pristigne neki kesh koji cekam )

 

http://www.peavey.com/products/browse.cfm/...ring+AC+BXP.cfm

Ha! Eto... Ja naručio taki u artistu... Samo što je lefthand, pa ću da rodim mečku dok ga donesu... Mogu u međuvremenu i glavu da završim (DIY)... :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma, bre taj bas je*e keve i zavija sarme!

Probao sam ja ovu običnu, "righthand" varijantu, i mnogo mi se sviđa zvuk (tj. raznovrsnost zvuka) i osećaj u ruci... Nešto je do jaja u tom vratu, al' ne znam šta... :lol:

 

Pa trebalo bi da bude negde oko 420 jevreja, imaj u vidu da je lefthand 10-15% skuplji...

 

Zapravo sam se dogovorio sa onim likom, pa je poručen jedan AC BXP i jedan BXP, a ja ću da uzmem onaj koji se prvi pojavi... Pošto je to zajebano, nema ih na lageru, male su serije, kuracpalac....

BXP bi trebao da bude oko 300 jevreja...

Ako uzmem ovaj pasivni, furaću ga dok se ne smorim, a onda ću možda da mu zamenim magnete EMGjevima... Pa ce biti AC BXP, malo bolji od fabričkog...

:pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

E da bas me zanima jos par stvari da li je tacno da na dubinu zvuka utice vrsta drveta.Cuo sam da kad su aktivni hambakeri onu "vuku" zvuk iz drveta i da mahagonija daje dublji zvuk.Sem toga interesuje me debiljna zica.Posto imam tanje zice(0.40) da li cu dobiti na dubini ako stavim deblje.Hvala jos jednom. :pivopije:

 

Pobogu, pa naravno da drvo utiče na zvuk.

 

Izbegavati sledeće: resoncast, plywood, basswood, poplar, agathis, ...

 

Ono što je okej: alder, ash, maple, mahogany,...

 

Sva ta drva imaju nazive i na srpskom, ali ne bih da te davim sada sa time, jer ćeš ionako nailaziti na engleske nazive.

 

Debljina žice takođe utiče na zvuk. Deblja žica - više dubokih, tanja žica - više praskavih.

Menja se i tenzija sa debljinom. Kad su žice previše mlitave, ili pretvrde opet ne valja.

 

Obrati pažnju da kod debljine koju koristiš igra ulogu i tip bas-gitare. Neki instrumenti jednostavno ne "dišu" sa predebelim žicama. Naravno i od štima zavisi puno. Ako sviraš 0.40 na E štimu ili 0.45 na D štimu, filing ti je otprilike sličan.

I tako dalje...

 

Filozofije kolko 'oćeš...

 

da li bi bilo svrhe da uzmem pretpojacalo(rekose mi da se dobija "cistiji" zvuk sa manje zujanja tj jasniji i sl.

 

Neko te gadno za'ebo, ko ti je to rekao, ili pak gadno nema pojma.

Batali pretpojačalo. Besmisleno ti je.

 

Pa ne, stvarno- lukaraund: ribe u skupoj garderobi su ili МИЛФ, ili manekenke, ili tehnički unapređene estradne dive, ili jednostavno ribe sa stilom i kešom... Šta ćeš, ja sam seljak čovek, padam lako na taj propagandni materijal (tight leather pants & designer boots) :opusteno:

 

Skontao si moju poentu.

Dobra oprema uglavnom JESTE u racku, ali nije SVE što je u racku i dobra oprema.

 

Da li tight leather pants, designer boots ili imanje stila i keša garantuje da je ta riba lepa i kad se "izvadi iz reka"?

To sam 'teo da kažem.

 

Ne znam koliko si manekenki ili striptizeta imao prilike da "izvadiš iz reka", ali veruj mi, ima tu i "Čajaveca ugrađenih u rekove", if you know what I'm sayin'. :):)

Ovo važi u kom god 'oćeš smislu.

 

Cheerz! :pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pobogu, pa naravno da drvo utiče na zvuk.

 

Izbegavati sledeće: resoncast, plywood, basswood, poplar, agathis, ...

basswood i agathis su najbolji među najgorima. Izbegavati šperku po svaku cenu, a ovo još i može da prođe...

BTW, NIKAD, ali NIKAD nisam video da je neko u specifikaciji gitare napisao "plywood"! To niko ne sme da prizna... :lol:

Ono što je okej: alder, ash, maple, mahogany,...

 

Sva ta drva imaju nazive i na srpskom, ali ne bih da te davim sada sa time, jer ćeš ionako nailaziti na engleske nazive.

J-J-J: Jova, Jasen i Javor. Mahagoni je to što je, a agatis je neko tropsko, australijsko čudo, pa zato kod nas nema ime. Kojekakvi domoroci po Australiji i Indoneziji prave instrumente od ovoga, tako da ipak nije za bacanje... K'o što mi pravimo gusle od Jove i Jasena...

 

A ako od nekoga čujem ono "ružino drvo", pucaću mu u glavu odmah. Imate ljudi internet (čudo tehnike) pa pogledajte šta je. To se u mom selu zove palisandar, i trip je što je iz familije GRAŠKA :lol:...

 

Skontao si moju poentu.

Dobra oprema uglavnom JESTE u racku, ali nije SVE što je u racku i dobra oprema.

:da::da::da:

Ovo se nekad u vreme zdravog seoskog života i pre pojave urbanog i suburbanog snobizma, metroseksualizma i ostalih go'ana zvalo "Nije zlato sve što sija." Pojavom akademsko-intelektualnog elitizma je taj zdrav i lako razumljiv izraz polako izumro...

 

 

Ne znam koliko si manekenki ili striptizeta imao prilike da "izvadiš iz reka", ali veruj mi, ima tu i "Čajaveca ugrađenih u rekove", if you know what I'm sayin'.

Ovo važi u kom god 'oćeš smislu.

Uf...

Ja izvadim iz reka pa probam kakav je zvuk... :razz:

 

Opet ja odo' u spam...

Jbt, zamrzeće me ovde...

Aj' :pivopije:

Edited by Usher

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pobogu, pa naravno da drvo utiče na zvuk.

 

Izbegavati sledeće: resoncast, plywood, basswood, poplar, agathis, ...

 

Ono što je okej: alder, ash, maple, mahogany,...

 

Sva ta drva imaju nazive i na srpskom, ali ne bih da te davim sada sa time, jer ćeš ionako nailaziti na engleske nazive.

 

delimicno se slazem.. jer imas i kategorije tih drveca.. tako da je i tu sjeb... gitara napravljena od mahagonija koja kosta 300 jura nije isto sto i gitara od 1500jura istog materijala.. think about that!!

 

imaju sve nazive ali ni to nije isto.. recimo nasa i americka (cini mi se basswood, ibanez gitare su uglavnom od ovoga) lipa nije isto.. jer ako je neko pipnuo nasu lipu zna o cemu se radi... dakle i to moze da zavara... tako da ja ne bih prevodio te nazive jer jednostavno nisu ista drveca... tacnije druga klima.. druga oklina.. to je kao da poredimo crnce, kineze ili evropljane..

 

:pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

imaju sve nazive ali ni to nije isto.. recimo nasa i americka (cini mi se basswood, ibanez gitare su uglavnom od ovoga) lipa nije isto.. jer ako je neko pipnuo nasu lipu zna o cemu se radi... dakle i to moze da zavara... tako da ja ne bih prevodio te nazive jer jednostavno nisu ista drveca... tacnije druga klima.. druga oklina.. to je kao da poredimo crnce, kineze ili evropljane..

Ima i tu istine, čini mi se da je Dersu pričao o nekom komadu mahagonija koji je bio u funkciji klupice u nekom čamcu, sav iscrvljao, pa ja zato do jaja došao za neku đitru ( :confused: )... Nego ovo za basswood jeste tako kako kažeš, to je potpuno drugačije pod rukom nego naša lipa, ali i dalje ima iste šare i boju... Ali prilično sam siguran da su alder, ash i maple isti kod njih, kao i kod nas...

Moj bas je od agathisa i mogu reci da je drvo jako lose. Super je za neke narodnjake-tezgarose koji moraju da stoje po 5 sati bez pauze, zato sto je neverovatno lagano drvo

Sve vrste laganog drveta, počev od ove naše lipe, pa preko balze i baobaba, pa sve do tog agatisa imaju dosta sunjđerstu strukturu, što se jako loše manifestuje u akustici... A opet hrast, bukva i tak'e stvari su suviše gusti i teški i imaju akustiku k'o iverica. Zato se vekovima instrumenti prave od javora, jasena, jove i svih tih biljčica što su "zlatna sredina"...

 

Ljudi, basswood je zakon, ne bi se tako zvao da se od njega ne prave najbolji bassevi... :lol:

:pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ Usher:

 

:D:rockdevil::pivopije:

 

delimicno se slazem.. jer imas i kategorije tih drveca.. tako da je i tu sjeb... gitara napravljena od mahagonija koja kosta 300 jura nije isto sto i gitara od 1500jura istog materijala.. think about that!!

 

Naravno. Ima više kategorija mahagonija, nisam hteo da zalazim u mudroserije.

 

recimo nasa i americka (cini mi se basswood, ibanez gitare su uglavnom od ovoga) lipa nije isto.. jer ako je neko pipnuo nasu lipu zna o cemu se radi... dakle i to moze da zavara... tako da ja ne bih prevodio te nazive jer jednostavno nisu ista drveca... tacnije druga klima.. druga oklina.. to je kao da poredimo crnce, kineze ili evropljane..

 

I kad se ja iserem i kad se amer isere to nije isto govno. Njegovo je mnogo kvalitetnije, jer je poteklo od osobe sa američkjim pasošem, koja samim tim ima drugačije mišljenje o sebi, pa se to reflektuje i na varenje.

Njegovo govno je mnogo bolje govno od mog govneta.

 

:):):)

 

...s oproštenjem...

 

 

Ajde , ljudi, batalite taj buđavi basswood/lipu. Pa nisu je za džaba i slovenci ukinuli... :):)

 

 

Cheerz! :pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ Usher:

 

:D:rockdevil::pivopije:

:pivopije:

Naravno. Ima više kategorija mahagonija, nisam hteo da zalazim u mudroserije.

I kad se ja iserem i kad se amer isere to nije isto govno. Njegovo je mnogo kvalitetnije, jer je poteklo od osobe sa američkjim pasošem, koja samim tim ima drugačije mišljenje o sebi, pa se to reflektuje i na varenje.

Njegovo govno je mnogo bolje govno od mog govneta.

Svi znamo koliko vredi američko govno. Vorhol (inače čistokrvni Amer,ko i svi oni) je svoje pakovao i prodavao za ne znam koje pare, samo znam da je po jedinici mase bilo skuplje od zlata... A ko bi u zemlji Srbiji kupio recimo, Tapijevo govno? Misim jeee, budite realni- ti Ameri imaju kvalitetna govna.

:pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja mislim da je basswood bukva, a ne lipa... :bigblue:

 

Elem, da li neko zna kako mogu da identifikujem drvo od kog mi je napravljen bas?

I zanima me koje drvo daje kakav zvuk? (ili postoje samo kategorije dobro i lose? :bigblue: )

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imaš jedno pivo od mene što počinješ rečenicu sa "Ja mislim"... Kardinalna je greška svih nas mudonja što mislimo da znamo sve, pa se proseravamo o ovom ili onom, što ne počinjemo sa "Ja mislim"...

 

Ja ZNAM da je bukva BEECH, basswood američka lipa, lime evropska lipa (ujedno i onaj zeleni limunčić) etc...

:pivopije:

Ne prave se gitare od bukve. Bukva i hrast i donekle orah su jako tvrdi i teški (ko je cepao drva zna) i nemaju bog zna kakvu akustiku i dobri su za nameštaj, a ne za instrumente...

 

Kako prepoznati drvo na daljinu? "The larch." :):):)

Drvo se prepoznaje po boji, šarama, teksturi, težini (po jedinici mase, t. gustini). Isto kao i npr. metal. Jel bi umeo da razlikuješ komade Fe, Al, Cu, Au, Ag, Ti? Svaki stolar bi mogao da ti kaže kad bi ga video. Osim ako je neko tropsko čudo poput bubinge, baobaba, agatisa i sličnih tripova. Odnesi nekom stolaru bass i pokaži mu neko parče koje nema farbu (recimo rupa za elektroniku, ja tu uvek gledam), pa nek' ti on kaže...

 

Što se tiče zvuka, to nek' ti neko drugi odgovori detaljnije, pošto ja kategorišem u dobro/loše. Ima tu filozofije i te kakve, pa oko oblika tela, pa oko lakova i td... Ako imaš aktivne magnete, boli te organ kakvo je drvo. Toljiko.

Share this post


Link to post
Share on other sites

o tome kako koje drvo daje boju, ton i sta vec... mozes vrlo lako naci na netu.. samo googlaj i naci ces.. a obicno i na sajtovima custom proizvodjaca imas osobine i karakteristike drveca.. odnosno kratak opis kroz koji ces sigurno skontati o cemu se radi..

 

aj da odprilike reknem ono sto znam..

 

mahagony - drvo dobro za telo.. odlicno rezonuje.. imaju masan, dubok ton... primer Gibson

 

maple - obicno se vratovi i fingerboard prave od maple.. a i tela.. Fender i mnogi.. cini mi se da daju svetliji zvuk.. dosta visokih i srednjih

 

rosewood - obicno za fingerboard... dosta je tvrd i otporan.. i daje masnjikav ton.. dosta utice za parce drva na djitri (suprotno mapleu po tonu)

 

bubinga - jedno od najtvrdjeg drveta za instrumente a i dosta je skup.. koristi se za fingerboard kod fretless instrumenata i gudackih.. mnogi ga stavljaju kao laminat u vrat da bi smanjili krivljenje vrata..

 

alder, ash - obicno za telo.. ne znam kakve su mu karakteristike.. jebem li ga.. skoro svi prave od ovoga.. slican je valjda mapleu..

 

eto... mozda je ovo tacno mozda nije.. jbg... za ove egzote ne znam.. voleo bi pa nek neko navede..

 

:pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok, mislim da mi je fingerboard ruzino drvo :bigblue:, vrat klasicno javor, a telo je alder (jova?), nisam nas'o specifikacije za konkretno moj bas, ali mislim da je to to...

 

Ovo me sad podseti na one price o horoskopu ala "ja sam lav, reci mi kakva sam ja" :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...