Jump to content

Tema za basiste


Nurg

Recommended Posts

Doktorirao sam kupovinu pojacala u tom cenovnom rangu, ali pojacalo jos nisam kupio.

Moji predlozi su ti

- SWR LA15(100w) jer bih ga ja kupio sutra ujutru, da imam dosta para. Ne mozes zamisliti da nesto toliko malo moze da se toliko dere. Ima jako puno basa, glasno, lagano, stane na sediste u kolima... ma sjajno za tezgarenje, probe, manje svirke, jako prakticno.Kupuje se u mitrosu. Mana, moguce da ti ne odgovara 15" zvucnik. U tom slucaju

- Nemesis sa 2x12" isto je nekih stotinak w. Ako sam dobro skontao Nemesis i Eden su neka topla braca, pa je valjda ok firma. Ima i balansirani izlaz, ko voli. Mana je ako imas los bas, cuce se kao da imas ocajan bas. Kupuje se u artistu.

- Setnja do sky-ja pa pogledaj na sta lici onaj ampegov kombo 15", ako je stigao.

- Behringer ako hoces da prodjes za male pare. Mozes naci 300w za 300evra. Ali nije bez razloga jeftin. To je najcistije navlacenje. Mnogo puta sam bio jako blizu da kupim neko njihovo pojacalo i sva sreca pa nisam.

 

Ovo su sve varijante za nova pojacala.

 

Polovno je uvek bolji izbor, ALI pod uslovom da imas nekog ko se razume u te stvari i moze da otvori pojacalo i kaze da li su unutra originalni delovi, koliko je rabljeno, da li je na samrti... vole ljudi da promene dobar zvucnik pre nego sto prodaju pojacalo.

 

Pogledaj www.halooglasi.co.yu ili gradjanski oglasnik

Share this post


Link to post
Share on other sites

E ljudi, ja sam bio u fazonu da kupim bas pojacalo za jedno mesec dana, i posto nisam pri kesu mislio sam da kupim Beringera... Siguran sam da se na ovoj temi ponavljalo sto puta, ali mozete li mi reci zasto to da ne uradim?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Slaba je ponuda u bg-u novih bas pojacala za te pare...Imas neke behringere eventualno (ali nakon sto sam imao priliku da ga isprobam skoro,ne bih ga nikad uzeo).

Ja sam skoro kupio pojacalo i to polovno Roland cube 100 za 330 evra,a novo ima za 480 da se nadje...

Od koliko ti treba vati?

 

Nekih 150W. Treba mi za tezgice,svirkice,probe i za kuci,naravno.Inace,imam Yamahu BB-G5A. Aktivna.

 

E,sad,koje pojacalo ide dobro uz to,jebem li ga :confused:

 

 

Doktorirao sam kupovinu pojacala u tom cenovnom rangu, ali pojacalo jos nisam kupio.

Moji predlozi su ti

- SWR LA15(100w) jer bih ga ja kupio sutra ujutru, da imam dosta para. Ne mozes zamisliti da nesto toliko malo moze da se toliko dere. Ima jako puno basa, glasno, lagano, stane na sediste u kolima... ma sjajno za tezgarenje, probe, manje svirke, jako prakticno.Kupuje se u mitrosu. Mana, moguce da ti ne odgovara 15" zvucnik. U tom slucaju

- Nemesis sa 2x12" isto je nekih stotinak w. Ako sam dobro skontao Nemesis i Eden su neka topla braca, pa je valjda ok firma. Ima i balansirani izlaz, ko voli. Mana je ako imas los bas, cuce se kao da imas ocajan bas. Kupuje se u artistu.

- Setnja do sky-ja pa pogledaj na sta lici onaj ampegov kombo 15", ako je stigao.

- Behringer ako hoces da prodjes za male pare. Mozes naci 300w za 300evra. Ali nije bez razloga jeftin. To je najcistije navlacenje. Mnogo puta sam bio jako blizu da kupim neko njihovo pojacalo i sva sreca pa nisam.

 

Ovo su sve varijante za nova pojacala.

 

Polovno je uvek bolji izbor, ALI pod uslovom da imas nekog ko se razume u te stvari i moze da otvori pojacalo i kaze da li su unutra originalni delovi, koliko je rabljeno, da li je na samrti... vole ljudi da promene dobar zvucnik pre nego sto prodaju pojacalo.

 

Pogledaj www.halooglasi.co.yu ili gradjanski oglasnik

 

A,koja bi bila najbolja opcija ako bih se odlucio za varijantu glava+kutija? U par navrata sam svirao na Ampegovim glavama i prilicno sam bio zadovoljan.

 

Kako funkcionise cela ta prica kod nas?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

ampeg glava = soma evra, a i posle druge tezge bi te smorilo da vucaras glava+box. Iz novcanih ali i prakticnih razloga sam resio da ne kupujem tu kombinaciju(u nasem prostoru za probe stoji jedan marsal glava+box i nijednom ga nismo vukli na svirku, uvek ode neki kombo)

 

A zasto ne behringer? Vidim neki model i cenu i odem da ga kupim i skontam da je sranje. #!%$#@! nikada vise behringer, sve sranje... Par meseci kasnije opet vidim neki model, cena jos bolja, odem da ga kupim i opet !@!%!@#!.

Desilo se to vise puta(4). Zasto ne valjaju, stvarno ne znam. Sumnjam na one aluminijumske zvucnike. Jednom sam doneo iz radnje bxl3000 kuci da ga malo drndam. Snimim ga iz line outa i zvuci preterano, a iz zvucnika se cuje sranje. Ali ko zna mozda jednog dana stvarno i kupim behringera

Share this post


Link to post
Share on other sites

Opet mi o stvarima o kojima se već pričalo na forumu...

 

Ajde kratak rezime:

 

BEHRINGER:

 

Mislim da je to Dushan S sročio na otprilike sledeći način "Ta firma nema svoj razvojni program, i većina njihovih proizvoda su krađa tuđih ideja".

Mislim da je to sasvim tačno.

Behringer ne gubi pare na to da plaća gomilu inženjera da im sedi i smišlja nešto novo i epohalno kako bi pobedili konkurenciju. Oni kopiraju konkurenciju i prave isto za manje para. U ogromnoj većini slučajeva urade sledeće:

 

Uzmu proizvod druge firme, koji se već pokazao kao dobar, otvore ga, iskopiraju i naprave isto to od jeftinijih delova. Dakle kao kad bih ja rastavio Mercedes, iskopirao ga i pravio isti takav auto, od domaćih delova.

 

Evo nekih paralela:

 

Line6 POD - Behringer Vamp

Tech 21 BassDriver - Behringer Bass BDI 21

i gomila Boss pedala, sad je onaj štimer sve popularniji što je zapravo kopija Boss TU2.

Pa onda gomila mixeta, kobajagi studijskih monitorskih zvučnika...

 

Kad bismo pogledali šeme tih proizvoda, verovatnoi bismo zaključili da se jedva ili gotovo uopšte ne razlikuju, no poenta je u tome da Behringer koristi mnogo jeftinije delove.

 

Ajmo malo matematike:

 

Uzmimo miksetu za primer. Neka ima 24 kanala. I hajde da se ograničimo na operacione pojačavače. Ima ih nekoliko po kanalu. Ona ozbiljna mikseta ima OP-e koji koštaju kao Svetog Petra kajgana, ali zato tako i zvuče. E sad čika Uli Behringer uzme "мејд ин чајна" OP, koji je sto puta jeftiniji, bukvalno. Teoretski ima iste karakteristike, pojačanje, napajanje, itd... Ne razumem se ja u to više, davno beše '96... :D

Behringer ima sto puta manje troškove samo na tom jednom šugavom OP-u koji sam uzeo za primer. Puta broj kanala, pa računajte uštedu. I tako to važi za svaki deo.

I tako ispadne da Behringer napravi nešto što teoretski radi isto za mnogo manje para. A još ni ne moraju od budžeta da odvajaju za plate inženjera iz razvojnog programa koji nemaju, pa im to dozvoljava da još više obore već poprilično smešnu cenu. Ponekad ih ponešto usere, pa i ne zvuči tako loše. Pisao sam recimo o Bass BDI21, koji meni sasvim okej radi. Malo je manje konkretan od pravog, ali je deset puta jeftiniji. Slično i Vamp.

 

Dakle, sve je to neka krađa, pa još pravljena niskobudžetno. :D

Postavite se tako prema Behringeru i neće biti razočarenja.

 

O tezgaroškim pojačalima:

 

Ja baš volim da serendam o ovome.

Vi'te ovako:

90% basista se šteka u DIbox na svirci. Dakle jačina ili kutija ne igraju APSOLUTNO NIKAKVU ULOGU u njihovom zvuku. Samo pretpojačalo. Oni koji se štekaju prvo u DIbox, pa odatle u njakalo, njima apsolutno nikakvu ulogu ne igra kompletno pojačalo, jer je bass odmah otišao na razglas.

 

Zašto ljudi tupe kurac o kojekakvim Ampezima i Trace Elliotima, i koječemu, kada posle dođu na svirku i štekaju se u DIbox, time potpuno zaobivši sve osim pretpojačala (i to u boljem slučaju kada su se štekali iz DIout na pojačalu) ?

 

Nije mi jasno zašto je bitno šta ko ima od monitoringa na bini? Mislim, u slučaju DIbox-a je pojačalo samo monitor za basistu. Kombo Ampeg od 2W i od od 20 000 wati ako imaju isto pretpojačalo, će isto zvučati preko razglasa.

 

Tako da ako se već radi o "tezgi", ja mislim da je jedini aspekt sa kog treba gledati pojačalo, njegov preamp, jer se ostalo ionako neće čuti u frontu.

 

Jedini slučaj kada je bitno šta se svira, je kada se bass ne ozvučava.

 

Za tezgu mislim da je neki kombo Trace Elliot od 150 W i dva-tri puta tolko evra dojajna varijanta. :muzicar:

Dovoljno je malo, ima DI out, a može biti i sasvim glasno.

Gallien Krueger Microbass serija je recimo još dojajnija. Još je manje, možeš ga pod miškom nostiti, a ima 100W i to bez za'ebancija. Teško se nabavlja u ovim krajevima. :cry:

 

 

Cheerz! :pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mora se malo gledati i sa prakticne strane. U mom bendu ima 5 ljudi i u opticaju su dvoje kola - jugo i stojdza. Vecina svirki je organizacije tipa dobijes razglas, a donesi binsku opremu. Nas petorica, 3 kombo pojacala, 3 gitare i bubanj taman stanemo. Kada bih imao neku vuglu+4x10" box za to ne bi bilo mesta. Za moj kombo od 50w ima mesta. Ustekam se u di, pojacalo oteram u midlove da sve prsti da bih cuo sebe sta sviram, ali na razglasu imam za moje standarde ok ton. U tom slucaju i cajevac radi ko zver, a i moj stinger.

 

Pre jedno tri meseca sam imao svirku i pozajmio sam akustik glavu i 2x15" box(veliko ko kuca) i pojeo sam govno. To je toliko tesko i kabasto da ga jednostavno sam ne mozes nositi i jedva stane u gepek kola. Pre bih postao baletan nego to vukao na svaku svirku.

 

Ma na kraju kupis BDI21 i ni ne treba ti pojacalo, samo zamolis tonca da te odpanji iz monitora. Time si resio svoj zvuk za manje od 3000 din. Ili kao kada sam snimao demo - aphex pinch factory(di box + kompresor) i slusalice, ali to je vec malo vise od 3000.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jedno pitanje:

Sviram 4zhichani Jazz bass, neku kopiju ali je jako dobra - svime sam zadovoljan OSIM elektronikom, kompletnom. I nju bi zamenio.

 

Magneti su pasivni, MightyMite -> Neki podaci, ako je bitno. Oni gore, tanji.

 

Enivej, treba mi neko ko se razume u elektroniku. Problem je u tome shto kada na Jazz-u odvrnesh oba magneta do kraja, oni rade paralelno (ili u obrnutim fazama ili shta god), i kao da su jedan ham. Samo sa razlichitim zvukom i to :) Kada utishash jedan od magneta, to se iskljuchi, i oni rade serijski, tako da odjednom imash 2 singla - a tu nastaje zujanje.

 

Tako sam bar ja protumachio zashto mi gitara zuji kad je bilo koji od potenciometara van maximuma ili minimuma. Zheleo bi, dakle, elektroniku koja tje mi omogutjiti da radim sa potenciometrima shta god hotju, aktivnu bi pre nego pasivnu.

 

Tehnika i zvuk: Sviram ono shto slusham trenutno - fusion, funk, heavy ili prog metal. Jako retko slepujem, jer ne umem - ali uchim i jednom tju mozhda i to raditi. Sviram sa dosta perkusija i drzhim se nizhih tonova pre nego vishih. Volim Jaco zvuk, i uglavnom tako sviram; ali bi koristo neck magnet kad ne bi zujao kada ga drzhim na malo. Tapujem i harmonishem kad god nije potpuno bezukusno. Volim plavu boju, i kada je Marko pao sa drveta jako smo se smejali.

 

Ostala oprema: Pojachalo je Nemesis (pod-firma Ampega, pravi jeftinije stvari), a planiram da uzmem neki pre-amp sa drajvom chim skupim kesha - verovatno EBS ValveDrive.

 

Ono shto bi zheleo je mogutjnost da malo eksperimentishem sa zvukovima, da nadjem ono pravo. Znachi, ja ne znam shta zhelim; zhelim da imam neshto shto mi omogutjava dosta toga, pa tje vetj neshto zapasti. Shto se tiche problema sa min/max potenciometrima, da li tome ima leka ili je to standardno za sve Jazz baseve?

Share this post


Link to post
Share on other sites

koji model nemesisa?? (inace to je pod firmom EDEN-a) jako kvalitetno pojacalo.Ja sam nabavio najzad njegov kombo , nemesis NC115 i samo reci hvale imam za isto.Inace za promenu magneta ti ne mogu bas nesto mnogo pomoci , ali i ja imam jednu kopiju jazza bassa i ni u jednoj kombinaciji potenciometra min/max nisam primetio da magnet zuji..Sada ako ti je bass dobar i odgovara ti telo/vrat i sve, onda kapiram da je sasvim ok uloziti u nove magnete i mozda tu elektroniku ako moze i to da se menja a mislim da moze.Na taj nacin ces svakako dobiti to sto trazis - raznovrsniji ton.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeste za EDEN. Moj Nemesis je onaj od 250 vati, sa jednim vetjim i jednim manjim zvuchnikom (postoji isto takvo iste snage sa 2 ista zvuchnika, neshto manja). Ja sam u Artistu video samo ovaj koj imam, i isti takav od 300 ili neshto vishe. Dobro je pojachalo, izgleda neunishtivo, zvukom sam zadovoljan ali verujem da sam uz manju doplatu mogao da nadjem i bolji zvuk. Mozhda greshim.

 

Meni ne zuji bas kada drzhim potenciometre na odvrn / ugas, vetj jedino tada NE zuji i to je problem. Svakako bi menjao kompletnu elektroniku, ali koju uzeti? Ima toliko toga. I skontao sam da je moj jazz poput mexican jazza - oba magneta su iste shirine, odnosno neck magnet je preshirok. Da li je mogutje obaciti standardne jazz magnete na takvu gitaru, ili moram da kupim 2 bridge magneta? Jasno je da bi ostale rupe sa strane, al dobro.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nije mi jasno o kakvoj razlici u dimenzijama magneta pričaš kada su u pitanju Fender Jazz Bassevi.

 

Evo amera:

 

IPB Image

 

A evo meksikanca:

 

IPB Image

 

Ja tu ne vidim nikakvu razliku. Mora da sam ćorav.

 

 

Inače postoje ti singl magneti za JazzBass, kojima je gornja polovina motana u kontrafazi sa donjom, pa nemaju šuma. Praktično magnet za E i A žicu i magnet za D i G žicu, sve u istom "J" kućištu. Imaš i onih rešenja sa fantomskim namotajem, ali to baš i nije sasvim isto. Ono prvo je navodno sasvim isti zvuk. E sad, teorija i praksa...

 

Cheerz! :pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Razlika je u 3-4 milimetara shirine magneta. Na Jazzu se zhice dosta suzhavaju od kobilice do chivija, i neck magnet je maaalo uzhi. Ili je bridge shiri. Kod mexicana to nije tako. Pogledaj ponudu EMG-a: nude jazz set sa dva razlichita magneta, i odvojeno bridge magnet koji se mozhe ugraditi u te meksikance. To sam spomenuo jer ne znam da li se samo magnet suzhava kod pravog Jazza (nije problem za ugraditi na meksikanca), ili se i shrafovi suzhavaju - gde nastaje problem pri menjanju. Sumnjam da je neka razlika u zvuku, ali ako magneti ne pashu ne valja. Takodje, nisam nashao da li je bridge magnet uzhi ili neck shiri nego kod amerikanca. Izgleda mi kao da je neck magnet na mom basu preshirok za zhice, pa verujem da meksikanac ima dva bridge magneta

 

Recimo ovo sam iskopao na google-u kao (neku) informaciju o elektronici MadeInMexico (MIM) Jazza:

epinions.com, drugi pasus kod elektronike

electricbass.com

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imam naizgled nereshiv problem :) Naishao sam na podatak da je kod std Jazz-a bridge magnet shirok 3.75", a neck 3.625". Onda sam izmerio, i ja na svom basu imam dva NECK magneta (jaaako retko), a ne dva bridge-a kao shto ima meksikanac.

Jedino DeMarzio nudi (koliko sam video) neck magnet za sebe; a nachitao sam se reviewa koji hvale DeMarzio modelJ po odnosu cene / kvaliteta. Izgleda da ne mogu da biram :( samo odrediti elektroniku koja pashe.. grr

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kad pogledaš, njegov zvuk na Anesthesia, je različit od onog na For Whom The Bell Tolls, koji je opet malo drukčiji od onog na Orion.

 

Ono što je zajedničko, je da je zvuk 100% dist, dakle nema mešanja sa direktnim signalom (što Sheehan radi nekad/često/možda uvek...), pa varijanta da kupuješ ODB3 samo zbog Burtonovskog zvuka pada u vodu, jer bi je koristio kao stopostotni dist, a kao takva ODB3 baš i nije neka pedala. Njoj je taj "balance" ključni momenat, a kao standardni serijski dist, ima mnogo drugih pedala koje je šiju. Mogao i bi i DS1 da probaš, na kraju krajeva...

E sad, ovako: mene zanima taj detalj mešanja čistog zvuka sa distorzovanim- slušao sam dosta o tome...

Voleo bih da čujem neki down-to-earth odgovor, a ne neka proseravanja kakva viđam na npr. diyaudio.com-u...

Pošto radim na prototipu the ultimate custom bass head-a, konkretno na preampu, zanima me šta vredi da sklopim pa da probam...

Mislio sam ovako (prosto je, shvatiće i oni neupućeni u elektroniku):

da clean signal iz basa razdvojim na dva dela, jedan ide kroz spravu koja mu nabaci dist, a drugi kroz spravu koja ga pojača na isti nivo kao ovaj sa distom. I onda imam jedan pot koji radi balans između ova dva (max: skroz dist kanal, min: skroz clean kanal, sredina: pola-pola). Naravno, iz priče sam zanemario EQ i comp.

 

Hvala unapred.

:pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa vidi ovako:

1. Iscimao sam se da nađem šeme za Peavey, Trace Elliot, Hughes & Kettner, Eden, Messa i Fender.

2. U svima njima našao neke zajedničke stvari

3. Od svakoga uzeo ono što mi se sviđa, a de se ukapa u početnu ideju vodilju

4. ideja vodilja:

 

dva potpuno odvojena futsvičabilna kanala sa:

- Select sw

- Bright sw

 

- Gain

- Drive (a la Trace Elliot)

- Blend

- 7 band EQ (a la Elliot, Boss & Furman)

- Master volume

 

Drugi prekidač na futsviču je za integrisani štimer, karakteristike su poput TU-2, skromno, ali dovoljno

Treći je za send/return

Četvrti je za kompresor.

 

Znači namestiš dva potpuno različita zvuka, pr. jedan sa distom i glasniji, manje lo više hi, a drugi klin i tiši, više lo i mid, srednje hi. I menjaš između njih tokom pesme. A kad ti treba, ubaciš i kompresor. Znači, bez čačkanja za vreme svirke/probe, imaš ukuno 4 kombinacije za zvuk.

To bi meni rešilo probleme bukvalno doživotno.

A tako ću i da ga napravim da mi traje doživotno (uz održavanje, ofkors).

 

Nije možda, nego ima da mora da valja.

Kada budem bio zadovoljan preampom, zovem sve zainteresovane na test probu u Oranju. Prvenstveno ću da docimam Imaginosa i Secracorna, a vrata su vam otvorena... No, otompotom (jedna reč)...

Edited by Usher

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aloha!

 

Evo, da se odmah razumemo, ja sam sad pijan ko guzica.

Neću da serendam bezveze, mada je već i ovo serendanje bez veze...

 

Ajde da ti ja dam šemu Ampega SVT koju igrom slučaja mogu da nabavim, i da radiš po tome. Kad već radiš drajvaru, mani se trejsova i ostalih pop govana.

 

Takođe ti dajem na raspolaganje (u verbalnoj formi naravno) i sva moja iskustva koja imam sa mali milion pojačala što sam ih probao tokom godina. Isto tako i za distove za baZ, kako paralelne tako i serijske, jer sam i tih probao nekoliko. I ovom prilikom pozivam sve kolege basiste ovde prisutne da daju svoj doprinos čoveku, koji će možda prvi u istoriji napraviti zaista kompletno dobro bass pojačalo.

 

Dajmo svoje predloge za pojačalo.

 

Aj pisaću kad se otreznim malo detaljnije.

 

Cheerz! :pivopije::pivopije::pivopije::pivopije::pivopije::pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo, da se odmah razumemo, ja sam sad pijan ko guzica.

:):):):):pivopije:

I ovom prilikom pozivam sve kolege basiste ovde prisutne da daju svoj doprinos čoveku, koji će možda prvi u istoriji napraviti zaista kompletno dobro bass pojačalo.

 

Dajmo svoje predloge za pojačalo.

To je individualno. Pre svega ne pravim lampaša, zbog čega će me odjebati polovina ovdašnje bass populacije. Kao drugo, pravim sebi kastum, a ne nekom drugom- rekoh da je individualno. No uvek sam otvoren za nove ideje i predloge. Uzimam u razmatranje sve osim lampaša...

Živi bili :pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uzimam u razmatranje sve osim lampaša...

 

Koliko vidim, odjebao si i tranzistorce, u dikretnom smislu. Opamp? Opamp u audiju? Zemljo, otvori se :lol: .

 

Anyway, imas na Shematic Heaven sve moguce seme da ti ne bi' ja sad nabavljao.

 

Pricaj kako ide :pivopije: .

 

P.S. Kum se odradio, a. Ja juce. Jos me sve boli. A veceras neka svirka, cirka, dirka :ph34r:.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...