Jump to content

Tema za basiste


Nurg

Recommended Posts

Q:

Koliko vidim, odjebao si i tranzistorce, u dikretnom smislu. Opamp? Opamp u audiju? Zemljo, otvori se :lol: .

A:

Pa vidi ovako:

1. Iscimao sam se da nađem šeme za Peavey, Trace Elliot, Hughes & Kettner, Eden, Messa i Fender.

2. U svima njima našao neke zajedničke stvari

Ćale izvini, ali mislim da grešiš. Sve gorenavedene firme imaju baš TL071 (TL072 i 4) u preampima. I to u vrlo sličnim šemama kao što je ova moja (na elektronici). Opampi se baš maximalno koriste za high-end. Videću čak da umesto TL071 stavim OPA2134, jer ima ubedljivo najbolje performanse (u okviru onoga što mi je dostupno)...

Pa pogledaj samo na DIYaudio koliko je hi-end opreme napravljeno sa opampima! Ne znam odkud ti takvo pitanje...

A šta su ovo, ako nisu tranzistori?

IPB Image

Btw, ovo su sve tranzistori u čipastom pakovanju, prema tome- furam tranzistorca! Dobro, ima i poneki MOSFET...

Anyway, imas na Shematic Heaven sve moguce seme da ti ne bi' ja sad nabavljao.

 

Pricaj kako ide :pivopije: .

Ok, hvala- bio sam tamo već...

Za sada ne ide nikako, jer spremam ispite...

Razmišlja se o raznim hipopotezama...

 

Živ bio :pivopije:

Edited by Usher

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aj' da citiram sam sebe.

 

odjebao si i tranzistorce, u diskretnom smislu.

 

Znaci nista chipovi. Postoji razlog za to. Nisam nikad video iole renomirano pojacalo sa opampovima bilo instrumentalno bilo high-end (znaci audio hi-fi). Od ovih sto si naveo, sa HK nesto nisam upoznat, a jedino znam da jeftini Peavey (bese Auditon tako nesto) imaju inkriminisane naprave. opamps se generalno koriste u procesnoj tehnici a ne u audio tehnici.

 

Deder navedi neki high-end audio uredjaj sa opamps (a da nije mixer, jer ko ce da uglavi onolika diskretna kola za 24 kanala, pa jos u jeftin mixer). Bolji studijski mixeri (od 100,000 pa do nekoliko miliona dolara imaju diskretnu tranzistorsku tehniku).

 

Anyway, nije mi toliko problem opamp, znam da je lakse, ali u chip-u nikada. Mozes sam da ih pravis na maloj PCB piggyback plocici.

 

Nego nije ni bitno, ako tvom uhu godi, it's all cool.

 

P.S. Jasno je meni da se gore navedeni izvode u tranzistorskoj tehnici. Nego , da li je tebi jasno da u tranzistorima fabrikovanim na chipu postoje stanoviti kvantni momenti koji su vrlo nepozeljni u audio tehnici. Zato brate izmislili FET i MOSFET. Tranzistori snage a ne linearizacija signala.

 

Ode cale da spava i sanja tetrode :pivopije: .

Edited by Dersu Uzala

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koliko vidim, odjebao si i tranzistorce, u diskretnom smislu. Opamp? Opamp u audiju? Zemljo, otvori se :lol: .

Jebo mater, nisam bio ukapirao (pluskvamerfekat)! Mislio sam da si mi rekao da sam diskretno iskulirao tranzistore... Ono kao, KTHXBYE tranzistori i to...

Znaci nista chipovi. Postoji razlog za to. Nisam nikad video iole renomirano pojacalo sa opampovima bilo instrumentalno bilo high-end (znaci audio hi-fi). Od ovih sto si naveo, sa HK nesto nisam upoznat, a jedino znam da jeftini Peavey (bese Auditon tako nesto) imaju inkriminisane naprave. opamps se generalno koriste u procesnoj tehnici a ne u audio tehnici.

 

Deder navedi neki high-end audio uredjaj sa opamps (a da nije mixer, jer ko ce da uglavi onolika diskretna kola za 24 kanala, pa jos u jeftin mixer). Bolji studijski mixeri (od 100,000 pa do nekoliko miliona dolara imaju diskretnu tranzistorsku tehniku).

Pa ja high-endom smatram čala poput Sakura Systems (47 laboratory), Jeff Rowland Design Group (Rowland), Bang & Olufsen i tako to... To je za mene, neupućenog tipa hi-end. O onim sa 6 nula u ceni i ne razmišljam... Šta ćeš, ja sam seljak čovek...

BTW, svi ovi gorenavedeni furaju integrisane opampe

BTW2, mislim da su ovi skuplji pivijevci i te kako hi-end, no prema Peaveyju sam suviše subjektivan.... :wub:

Anyway, nije mi toliko problem opamp, znam da je lakse, ali u chip-u nikada. Mozes sam da ih pravis na maloj PCB piggyback plocici.

 

Nego nije ni bitno, ako tvom uhu godi, it's all cool.

 

P.S. Jasno je meni da se gore navedeni izvode u tranzistorskoj tehnici. Nego , da li je tebi jasno da u tranzistorima fabrikovanim na chipu postoje stanoviti kvantni momenti koji su vrlo nepozeljni u audio tehnici. Zato brate izmislili FET i MOSFET. Tranzistori snage a ne linearizacija signala.

Godi mi uhu, THD koji ne primećujem, a jedva ga i izmerim, šum koji je toliko nizak da se ne primećuje od šuma samog pickupa (i još ugasim neonku da bi bilo još tiše)... Pazi ćale, ja sviram bass u heavy metal bendu, a ne čelo u orkestru, pa da sada imam toliki sluh i toliki ego da mi je potreban hi-end tri kategorije iznad prve. Ionako je imaginos lepo napravio grafik odnosa cene i kvaliteta kod takvih zajebancija, a ja sam oduvek bio pristalica takve teorije (samo mi nikad nije palo na pamet da crtam grafik, k'o on)

 

Veliki sam pristalica filozofije laboratorije 47 (47 - the Answer to Life, the Universe, and Everything) i smatram da određeni delovi pojačala treba da budu što manji, što oklopljeniji i da signal prelazi što manji put od ulaza do izlaza. Naravno, u granicama optimalnosti...

No, nisam ukapirao ovo o kvantnim momentima, zar se čipampi ne prave istom tehnologijom kao i ovi obični, diskretni tranzistori?

@Usher

 

Kad budes imao malo vremena, evo interesantnog stiva. Mislim da ce te zanimati.

Hvala za ovo, pogledaću kada budem imao malo više vremena i koncentracije (izgubih se posle drugog pasusa) :udri:

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ Usher:

 

Evo me treznog. Treznijeg tačnije.

 

Evo par predloga. Mislim, ja bih to uradio da pravim svoj kastom.

 

- Fizički odvojeno pretpojačalo i snagaš. Za one situacije kad ti treba samo preamp, da ne moraš da tegliš dodatnih x kila.

- stereo loop return, i opcija za splitovanje na dve vertikalne polovine na zvučniku. Ostavljaš sebi mogućnost stereo efekata sa splitovanim boxom. Vremenom možeš još jedan box i snagaš da zbudžiš. Eventualno dva loopa: jedan mono pre EQ bloka, i jedan sa stereo returnom posle EQ bloka za modulacije i prostorne efekte.

Ili mogućnost podešavanja mesta za loopove. Perverzija.

- true bypass za EQ

- mogućnost podešavanja sa koje tačke u lancu šalješ signal na DI out, i još kad bi ugradio neki simulator za isti, recimo kompletan BDI21, ...mislim za te pare... :D ...okej sad već preterujem.

- MUTE dugme

 

Eto, probao sam ovako na frku da ti se setim nekih stvari koje bi meni bile bitne, ne uzimajući u obzir one koje se tiču zvuka, tipa lampa, 12'' zvučnici i bez horne, itd...

 

Cheerz! :pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

- Gain

- Drive (a la Trace Elliot)

- Blend

- 7 band EQ (a la Elliot, Boss & Furman)

- Master volume

Furman? :confused: ? jel mislis na neku firmu ili na coveka. Posto znam da lik iz NSa aka Furman pravi ako ne i najbolje snagase u Srbiji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

hehe... :D:):)

 

Na ovo ti i ja mogu odgovoriti, budući da sam sa Srđanom studirao fiziku, još krajem prošlog veka.

Čovek je oduvek u lampaškom tripu. Neko vreme pravio i gitarska pojačala, i čak je i neki sasvim kulturan nenametljiv logo smislio za svoje sprave.

 

...e a onda je skontao da ne samo da firma FURMAN već postoji, već je logo koji je smislio gotovo isti kao onaj od firme. Ukrali mu prezime.

 

Dakle Usher misli na svetski poznatu firmu Furman (koja je najčuvenija po svojim stabilizatorima napona, koje često možeš videti u racku nekog velikog trulog zapadnog muzičara), a ne na svog kolegu fizičara iz Novog Sada.

 

Eto.

 

Nego Dražo, čiji si ti a?

 

Vidim da si iz NS, pa kontam da te verovatno znam, još ako imaš stariju muzikantsku braću onda njih garanat, a tebe barem iz viđenja ako ništa drugo.

 

Ne moraš ovako javno, mo'š na PP.

 

Cheerz! :pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

...koje često možeš videti u racku nekog velikog trulog zapadnog muzičara...

 

Nemoj tako kume, svako ima na zapadu Furmana, pa i tvoj kum :muzicar: . Ne znas bre kako je sranje elektrika po ovim zapadnim krajevima gde raja kapira da je struju izmislio Holivud (oni malo upuceniji tvrde, licno John Wayne) :lol: Kad ih pitas nesto oko faze, po barovima, oni kao "evo bas smo u zavrsnoj fazi, privodimo kraju instalaciju".

Edited by Dersu Uzala

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da li je neko mozda probao Marleaux bass gitare.. naziv firme zvuci francuski , ali je Nemacka firma i rade iskljucivo bass gitare...

 

Ja sam tu gitaru prvi put vide na svirci Bla-Bla banda.. jelte svira ga njihov basista... u pitanju je 5-o-zicani bass... fino zvuci.. ipak je tesko proceniti tek tako na svirci i to samo preko razglasa (Dyna+EV)...

 

http://www.marleaux-bass.de/

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa ja high-endom smatram čala poput Sakura Systems (47 laboratory), Jeff Rowland Design Group (Rowland), Bang & Olufsen i tako to...

 

Uzas. Ja ne. Nikada :no: .

 

McIntosh, Accuphase, Phase Linear, Conrad Johnson, Audio Research, Michael Levinson, Krell i tako to. Ima ih jos na stotine.

 

Anyway, kad vec koristis opamp, gledaj da uzmes ili Analog Devices ili Burr-Brown. Bipolarna tranzistorska izvedba obavezno. High-speed, naravno.

 

:pivopije:

Edited by Dersu Uzala

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da li je neko mozda probao Marleaux bass gitare.. naziv firme zvuci francuski , ali je Nemacka firma i rade iskljucivo bass gitare...

 

Ja sam tu gitaru prvi put vide na svirci Bla-Bla banda.. jelte svira ga njihov basista... u pitanju je 5-o-zicani bass... fino zvuci.. ipak je tesko proceniti tek tako na svirci i to samo preko razglasa (Dyna+EV)...

 

http://www.marleaux-bass.de/

 

 

E jesam ja, i to bash njegovu. Trne iz Blabla, svirao neshto po Valjevu i ja mu maznem bas na po sata, u stvari svirao sam, a on pevao. Dojaja bas, zice su bile stare 100 years... Sad cu da vidim site...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Treba mi pomoc oko pravljenja boxa. Drugar je dobio za dzabe zvucnik i posto mu ne treba resio je da mi ga pokloni. U pitanju je 15 inca i koristio bi mi kao dodatni za moje kombo pojacalo. Ne znam tacno koja je snaga, a ni impendansa ali sam siguran da odgovara onoj propisanoj na izlazu iz pojacala. Malo sam guglao ali nisam nasao najkonkretnije informacije, a zanima me:

- Koje je drvo optimalno za izradu(odnos cena-kvalitet)?

- Koje su optimalne dimenzije, da li negde postoji konkretan crtez?

- Da li praviti potpuno zatvoren, zatvoren sa rupama ili bez zadnje strane?

Hornu ne bih stavljao, jer ne zelim da sebi komplikujem posao i pravim dodatne troskove. Imam nesto drveta od ranijih poslova - jednu manju tablu medijapana, pa ako je pogodno mozda bih to iskoristio. Sta mi treba od dodatnih stvari(dzekovi, kablovi...) i da li mogu da ih nadjem po elek. radnjama? Posto bih se na posao bacio tek kada mi prodje ispitni rok, planiram do tada da pripremim sav materijal i znanje, pa ako imate neke savete ili linkove puno biste mi pomogli.

:pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

pa zavisi koliko je to parce medijapana koje imas...ako je mala, nema sanse da ti to bude dovoljno... 99% kutija se pravi od iverice i medijapana...od toga je 80% iverica...

jel ti hoces taj zvucnik da koristis za gitaru? ako je tako ne kapiram sta ce ti horna...

i naravno da dzekove i kablove mozes da nadjes u prodavnici...gde bi drugo?:)

od materijala ti treba drvo, kabli, zvucnik, pribor za lemljenje, verovatno dzeci i jos neke sitnice...

a od cega je membrana na tom zvucniku? jel si ga ti uopste isprobao?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ploca je velicine fabricke ploce koja ide iznad gepeka opel astre, tacno u milimetar. Verovatno nije dovoljno, ali lako mogu nabaviti jos materijala, zato i pitam koliko je dovoljno. Bitno mi je samo da znam koje drvo da koristim. Ako je iverica mnogo bolja za te stvari nije mi problem ni to da nabavim.

Zvucnik nisam video, jedino sto znam je: da je 15", odgovara impedansa, papirna membrana i da je moj pod uslovom da napravim box. Za hornu sam odmah i napisao da je ne zelim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

brate veruj mi to je zajebancija cista i mnogo ima da se radi, a ne dobijas skoro nista... taj medijapan cuvaj, trebace ti, a kupi oplemenjenu ivericu i usrafi... ja bi stavio pozadi otvor nekih 1/4 zadnje strane od poda... gotova rabota.

al kako 'oces...

ajd...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Treba mi pomoc oko pravljenja boxa. Drugar je dobio za dzabe zvucnik i posto mu ne treba resio je da mi ga pokloni. U pitanju je 15 inca i koristio bi mi kao dodatni za moje kombo pojacalo. Ne znam tacno koja je snaga, a ni impendansa ali sam siguran da odgovara onoj propisanoj na izlazu iz pojacala. Malo sam guglao ali nisam nasao najkonkretnije informacije, a zanima me:

- Koje je drvo optimalno za izradu(odnos cena-kvalitet)?

- Koje su optimalne dimenzije, da li negde postoji konkretan crtez?

- Da li praviti potpuno zatvoren, zatvoren sa rupama ili bez zadnje strane?

Hornu ne bih stavljao, jer ne zelim da sebi komplikujem posao i pravim dodatne troskove. Imam nesto drveta od ranijih poslova - jednu manju tablu medijapana, pa ako je pogodno mozda bih to iskoristio. Sta mi treba od dodatnih stvari(dzekovi, kablovi...) i da li mogu da ih nadjem po elek. radnjama? Posto bih se na posao bacio tek kada mi prodje ispitni rok, planiram do tada da pripremim sav materijal i znanje, pa ako imate neke savete ili linkove puno biste mi pomogli.

:pivopije:

Aj' na PM, da ne smaramo naciju, verovatno je svima dosta mog sranja...

:pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Treba mi samo savet koji materijal iverica ili medijapan i koja debljina 16-19mm da bih mogao da nacrtam i narucim. Mislim da je sve ostalo objasnjeno na onom gore linku

Generalno, idealan zvučnik je onaj namontiran na beskonačno veliki zid koji je beskonačno masivan. Prema tome, treba koristiti što deblje i što masivnije materijale koji pri tome nemaju nikakvu akustiku. Najbolja rešenja su šper-ploča i iverica. Iverica ima + što je akustično mrtvija, + što je teška, - što se kruni i - što je SUVIŠE teška da je nosaš naokolo... Za DIY je prema tome bolje rešenje šperka.

 

Nisam nešto mnogo zagledao tekst u onom linku, ali posavetovao bih te za par stvari:

1. Ivice dasaka seci pod uglom od 45 stepeni, bolje se sastave, bolje dihtuje i lepše izgleda.

2. Silikonom zadihtuj sve ivice sa unutrašnje strane (tamo gde ona letva kroz koju furaš šrafove dodiruje ploče).

4. Presvuci celu kutiju onim što se po srpski zove KARPET. Ima da se kupi u Kanibalu na NBGu, a jeftinije (i malo gluplje izgleda) rešenje ti je da nađeš neki izuzetno tanak tapison.

5. Ja bih sve strane zaštafio i zadihtovao, ne bih ostavljao zadnju da može da se skine, kako to neki rade.

6. Znači napraviš prvo ram, pa zadihtuješ, pa staviš prednju stranu, pa zadihtuješ, pa tek na kraju staviš zadnju stranu, pa zadihtuješ- priđeš pištoljem za silikon kroz otvor za zvučnik.

7. Ako praviš zatvoreni kabinet, bez bass reflexa, trebalo bi celog da ga napuniš mineralnom vunom (ili makar zidove obloži sunđerom, makar 5 cm debelim).

8. Izbegavaj vatu i vunu zbog grinja (nemaš pojma na šta to liči posle samo godinu dana), i staklenu vunu da ne bi prokašljao krv

 

Mislim da ti je najlakši materijal za obradu (a i dosta je lagan) lipov šper. Ovo ti kažem jer predpostavljam da nisi nešto mnogo vešt sa alatom (samo pretpostavljam), pa da se ne maltretiraš mnogo...

 

Toljiko. :pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mjesecima vec cekam da dobijem bas pojacalo i danas sam konacno dobio pojacalo, ali nisam siguran da li je za bas. Pa rekoh da postavim ovdje pitanje, iskusniji ste pa pomagajte. Pojacalo je MARSHALL valvestate vs30r. Mislim ja sam vec probao bas i radi, ali se bojim da nesto ne sprzim ili sjebem pojacalo...

Da li ovo pojacalo moze da posluzi za bas?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

To je prva distorzija koju sam probao da kacim na bas. Meni je veliko sranje, bilo za bas, bilo za gitaru. Gitarista iz mog benda je koristi uz redovnu distorziju kao buster. Skoro svi potovi su mu na nuli i pali je samo na solazama. Dopadaju mi se samo oni zli natpisi na pedali.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...