Jump to content

Gitare i oprema


Dushan S

Recommended Posts

BTW, na kom pojačalu sada ti sviraš? Pošto sam baš hteo nešto da prodiskutujem sa tobom... :pivopije:

 

Mesa Boogie Nomad 55 1x12", pa kroz Genz Benz kutiju 4x12", u prostoriji. Mada, ne sviram aktivno u poslednje vreme, sredjujem si zivot.

 

NomadCloseUp-55.jpg

 

Ono doduse, prodao sam ovo sranje, ali stoji cesto kod mene i dalje.

Edited by Dersu Uzala

Share this post


Link to post
Share on other sites

Extra clanak, Marti, taman si mi pomogao u izboru kabla, ovaj moj ne valja vishe ni za shta posle godinu i po dana... Jedino za Guitar Rig mogu da ga koristim :D

Planet Waves it is then... Svidja mi se ono kul dugmence :)

Edited by ogisha007

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nego kada vec pricamo o kablovima evo jednog fenomenalnog clanka...cisto da se ljudi malo informisu...

 

http://www.lavacable.com/myweb/CableSummit4.pdf

brate, prijatelju, mojne da se lozis na ove folirante, molim te... ovaj PDF je notorna glupost i sadrzi neke totalne neistine, te ga treba zanemariti, a autoru zabraniti da se ikad vise bavi ovim poslom. zapravo treba da proterati u sibir.. ;)

 

ozbiljan tekst koji bi trebalo da sadrzi strucnu analizu i slicne stvari, ne sme da sadrzi konstrukcije tipa "through careful observations", "this revolutionary approach" i slicno. njegov "revolucionarni pristup" se sastoji u tome da on nama kaze da je "pazljivo slusao kablove, a zatim popunio tabelu". pazi da mu ne poverujemo. tako funkcionise vidovita zorka i njene musterije. :) njegov subjektivni dozivljaj nema nikakvu tezinu i oni grafici ne predstavljaju realnost.

 

drugo,

poznato je da ce ljudi reci kako "cuju" razlike u kablovima i ako je realnost da ih ne cuju (osim u ekstremnim slucajevima kad su kablovi osteceni i slicno). jednu od studija o tome, mozete procitati ovde:

http://www.hometheaterhifi.com/volume_11_4...ds-12-2004.html

za razliku od ovog magarca, ljudi sa linka su uradili nesto validno. cisto da steknete osecaj kako se te stvari rade.

 

 

dalje, u istoriji je poznato vise slucajeva kad su ljudi rekli da vide nesto sto ne vide zato da se ne bi izblamirali u drustvu. kad bi neko rekao da ne cuje razliku u kablovima, odmah bi bio etiketiran kao "gluv" i nesposoban, dok je ekipa koja "cuje" te suptilne razlike :) to su sve same "zlatne usi". jedan od najpoznatijih takvih slucajeva desio se odavno, i lepoo je opisan ovde:

http://en.wikipedia.org/wiki/N_rays

(+ zanimljivost sa stanovista psihologije: http://en.wikipedia.org/wiki/Experimenter's_regress )

 

 

 

generalno, sto se tice kablova preporucujem svima da do detalja procitaju ovu poruku:

http://www.elitesecurity.org/t34544-1#612436

(pretposlednji pasus pominje i neke van den hul kablove ;) )

 

 

idiotski deo PDF-a kaze:

"I burned each cable in for 60-100 hours with a pink noise generator".

to potice od audiofilskog mita i lazi o "usviravanju kablova". ciste gluposti.

 

 

najsmesniji je ovaj deo:

"Throgh not hyper-accutrate, it does provide a very fair representation"

istina je da postoji hyper-accurate laboratorijiska oprema, konkretno spektralni analizator (nije ni nesto spektakularno skup), koji mnogo preciznije od coveka moze da 'cuje' karakteristiku kabla i bilo cega drugog. izmedju ostalog, zahvaljujuci tom uredjaju konstruisani su sklopovi koji rade na gigahercima (sateliti, racunari i slicno) i gde bi i najmanja greska dovela do kvara. u odnosu na frekvencije zvuka, ti gigaherci su nauka za sebe i sve sto je trebalo da uradi, to je da prikljuci kabl na takav uredjaj i da izmeri. ali onda bi se doslo do zakljucka da kabl od 200 dinara ima istu karakteristiku kao i kabl od 100$ (U ZVUCNOM OPSEGU), pa bi mu posao "prodaje" (zapravo se to zove sisanje ovaca) vrlo brzo propao.

 

ovo je najobicnija reklama, i veze nema sa cinjenicnim stanjem. to se lepo vidi po cenama koje su uredno navedene. ako nasednete na ovo, komotno mozete da se bacite u AmWay :) i da platite vidovitoj zorki da vam prorekne sudbinu. tolika je tezina ovog teksta. istina je da su elektricne karakteristike tih kablova iste kao i karakteristike kablova od 200 dinara, a razlike koje postoje jedva mogu da se detektuju laboratorijiskom opremom, a kamo li slusanjem. :udri: ovo je sirenje mistifikacije koja nema nikakvu realnu podlogu u zakonima fizike, i sto je najvaznije MERENJIMA! jedina razlika je u glavama elitista i audiofila koja se zasniva na cistom placebo efektu.

 

sa kog sajta/foruma je ovo skinuto? da mu se #!%$!@$!@$% keve malo i da ga pitam kako ga nije sramota da pise ovakve idiotizme.

 

p.s.

gitarski kablovi jedino opravdanje u ceni mogu da imaju po svojim fizickim karakteristikama, i robusnosti, izdrzljivosti na cimanje i debljini. sve ostalo je cist FUD i lazni marketing. van den hul kablovi i slicne firme sluze da se muzu pare od audiofila i "zlatnih usiju" koje zapravo kupuju ime i padaju na placebo efekat.

 

p.p.s.

ako sam nekog uvredio, ja se izvinjavam, ali strasno me nerviraju ovakvi tekstovi i ljudi koji se zapravo bave prevarama.

Share this post


Link to post
Share on other sites

brate, prijatelju, mojne da se lozis na ove folirante, molim te... ovaj PDF je notorna glupost i sadrzi neke totalne neistine, te ga treba zanemariti, a autoru zabraniti da se ikad vise bavi ovim poslom. zapravo treba da proterati u sibir.. ;)

 

ozbiljan tekst koji bi trebalo da sadrzi strucnu analizu i slicne stvari, ne sme da sadrzi konstrukcije tipa "through careful observations", "this revolutionary approach" i slicno. njegov "revolucionarni pristup" se sastoji u tome da on nama kaze da je "pazljivo slusao kablove, a zatim popunio tabelu". pazi da mu ne poverujemo. tako funkcionise vidovita zorka i njene musterije. :) njegov subjektivni dozivljaj nema nikakvu tezinu i oni grafici ne predstavljaju realnost.

 

drugo,

poznato je da ce ljudi reci kako "cuju" razlike u kablovima i ako je realnost da ih ne cuju (osim u ekstremnim slucajevima kad su kablovi osteceni i slicno). jednu od studija o tome, mozete procitati ovde:

http://www.hometheaterhifi.com/volume_11_4...ds-12-2004.html

za razliku od ovog magarca, ljudi sa linka su uradili nesto validno. cisto da steknete osecaj kako se te stvari rade.

dalje, u istoriji je poznato vise slucajeva kad su ljudi rekli da vide nesto sto ne vide zato da se ne bi izblamirali u drustvu. kad bi neko rekao da ne cuje razliku u kablovima, odmah bi bio etiketiran kao "gluv" i nesposoban, dok je ekipa koja "cuje" te suptilne razlike :) to su sve same "zlatne usi". jedan od najpoznatijih takvih slucajeva desio se odavno, i lepoo je opisan ovde:

http://en.wikipedia.org/wiki/N_rays

(+ zanimljivost sa stanovista psihologije: http://en.wikipedia.org/wiki/Experimenter's_regress )

generalno, sto se tice kablova preporucujem svima da do detalja procitaju ovu poruku:

http://www.elitesecurity.org/t34544-1#612436

(pretposlednji pasus pominje i neke van den hul kablove ;) )

idiotski deo PDF-a kaze:

"I burned each cable in for 60-100 hours with a pink noise generator".

to potice od audiofilskog mita i lazi o "usviravanju kablova". ciste gluposti.

najsmesniji je ovaj deo:

"Throgh not hyper-accutrate, it does provide a very fair representation"

istina je da postoji hyper-accurate laboratorijiska oprema, konkretno spektralni analizator (nije ni nesto spektakularno skup), koji mnogo preciznije od coveka moze da 'cuje' karakteristiku kabla i bilo cega drugog. izmedju ostalog, zahvaljujuci tom uredjaju konstruisani su sklopovi koji rade na gigahercima (sateliti, racunari i slicno) i gde bi i najmanja greska dovela do kvara. u odnosu na frekvencije zvuka, ti gigaherci su nauka za sebe i sve sto je trebalo da uradi, to je da prikljuci kabl na takav uredjaj i da izmeri. ali onda bi se doslo do zakljucka da kabl od 200 dinara ima istu karakteristiku kao i kabl od 100$ (U ZVUCNOM OPSEGU), pa bi mu posao "prodaje" (zapravo se to zove sisanje ovaca) vrlo brzo propao.

 

ovo je najobicnija reklama, i veze nema sa cinjenicnim stanjem. to se lepo vidi po cenama koje su uredno navedene. ako nasednete na ovo, komotno mozete da se bacite u AmWay :) i da platite vidovitoj zorki da vam prorekne sudbinu. tolika je tezina ovog teksta. istina je da su elektricne karakteristike tih kablova iste kao i karakteristike kablova od 200 dinara, a razlike koje postoje jedva mogu da se detektuju laboratorijiskom opremom, a kamo li slusanjem. :udri: ovo je sirenje mistifikacije koja nema nikakvu realnu podlogu u zakonima fizike, i sto je najvaznije MERENJIMA! jedina razlika je u glavama elitista i audiofila koja se zasniva na cistom placebo efektu.

 

sa kog sajta/foruma je ovo skinuto? da mu se #!%$!@$!@$% keve malo i da ga pitam kako ga nije sramota da pise ovakve idiotizme.

 

p.s.

gitarski kablovi jedino opravdanje u ceni mogu da imaju po svojim fizickim karakteristikama, i robusnosti, izdrzljivosti na cimanje i debljini. sve ostalo je cist FUD i lazni marketing. van den hul kablovi i slicne firme sluze da se muzu pare od audiofila i "zlatnih usiju" koje zapravo kupuju ime i padaju na placebo efekat.

 

p.p.s.

ako sam nekog uvredio, ja se izvinjavam, ali strasno me nerviraju ovakvi tekstovi i ljudi koji se zapravo bave prevarama.

 

Ma daleko od toga da se ja lozim na te audiJofilske tripove, cak sta vise sve mi je to nekako smesno...ali da postoje razlike u zvuku, jebiga postoje...definitivno ne postoje te razlike koje opravdavaju cenu od 200-300$ ali ne zvuci ni svaki kabl isto jebiga...pre par dana kada mi je stigao HOG ja i Darko smo se licno uverili koliko kabl moze da utice na zvuk posle malo experimentisanja...probali smo 3 razlicita Planet Waves kabla u kombinaciji Gitara - Wah - HOG - Pojacalo i menjali smo kabl koji ide od Wah-a do Hog-a...pedala je naravno bila u bypass modu...mislim, nismo mi radili nikakav "blind test" i sta ti ja znam, vec nam se jednostavno nije dopalo kakav je zvuk dolazio iz pojacala kada smo je povezali sa onim malim kablicem za vezivanje pedala...zvuk je imao primetno vise trebla, a bass je bio malko "isecen" ...ono samo smo trazili neku alternativu, jer nas je smarao zvuk :) ...posle smo uzeli i probali kako sve to zvuci sa onim standardim dvozilnim PW kablom, koji inace ne sluzi za to...zvuk na distu je bio super zato sto taj kabl malo muti, da ne kazem "masti" ton, sto ja licno volim :) ...ali je zato clean bio malo "tupav"...na kraju smo uzeli onaj kabl sa onim "circuit breaker" prekidacicem i on nam se najvise dopao jer je najmanje menjao zvuk...

 

I tako smo se smarali jedno pola sata menjajuci kablove :) ...na otpanjenom pojacalu :) ...Darku nije bilo nista jer je sedeo na krevetu, ali su meni malo zujale usi jer sam bio na podu, blizu pedale :)

 

E sad ako mislis da smo i ja i Darko sami sebe "nabedili", a da je sam zvuk zapravo uvek bio isti slobodno dodji da nas razuveris ;) ...i ponesi neki svoj kabl...ili jos bolje, kupi usput na pijaci neki kabl od 200 dinara da nas testiras na slepo :)

 

 

 

Bilo kako bilo, ja svoje drage PW kablove necu da menjam dok ne crknu :da: ...a i kad crknu verovatno cu opet kupiti iste :) ...sasvim sam zadovoljan kako rade i ako su dovoljno dobri za -> *lista endorsera* onda su dovoljno dobri i za mene vala! ...pre cu da kupim neku pedalu od 200$ koju cu mozda samo 2-3 puta upaliti nego kabl koji ce mi doneti oko 5% ukupnog poboljsanja zvuka :)

 

:pivopije:

Edited by Marty F

Share this post


Link to post
Share on other sites

Samo jedno pitanjce...AKO je sa svakim kablom zvuk drugačiji, kako onda možes da znaš kakav je zvuk pojačala po default-u tj. sa kojim kablom je zvuk "pravi"? :confused:

Po mom mišljenju nema "pravog" juriš onaj zvuk koji ti se najviše sviđa ,a koji baš možda potiče od lošijeg kabla!! :da:

Postoji nešto što se zove subjektivni osećaj, kao i subjektivna jačina zvuka...ali da ne tupim...

Evo pitanje za sve prisutne:"Koliko puta vam se desilo da na potpuno istom podešavanju i gitare i pojačala,pedale,procesora etc. jednostavno zvuk bude drugačiji?

Mora da je do struje :mhihi::mhihi:

Eto nove teme...Kvalitetna struja bez nje ništa ne pomaže ni najskuplji ispravljač.... :mhihi::mhihi::mhihi:

Zajebite te priče ,ćutiš sviraš... :muzicar:

:pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

razlika koju ste culi najverovatnije potice od lanca na relaciji wah->kabl->HOG, jedan od ta dva uredjaja je osetljiv na promene duzine kabla (kapacitivnosti), konstrukcije konektora i slicno. jedini pravi nacin da utvrdis da li kabl menja zvuk jeste da direktno povezes: gitara->kabl->pojacalo (dakle, nikakvi dodatni efekti, jer onda ne znas ko unosi sranje). ako si citao onaj link sto sam postavio narandzastim slovima, video si da je moguce da jedan isti setup/rig daje drugaciji zvuk sa razlicitim kablovima, ali ta razlika ne potice od kabla nego od uredjaja u lancu. da ponovim, cela prethodna poruka se odnosi na ISPRAVNE kablove: dakle, treba uzeti tri ispravna PW-a i mali kablic od pedale do pedale (na primer) i isprobati ih. ako su kablovi mnogo akani, savijani i drkani, postoji mogucnost da se shield ili lem delimicno sjebao na nekom mestu, i to naravno moze da se cuje i kao sustanje, ili kao promena zvuka. to, takodje, nema blage veze sa onim o cemu prica onaj lik u pdf-u (oxygen free copper i slicno)...

 

a za blind test, kad god hoces, posle 14.03.

donosim i kablove sa buvljaka. ;)

 

 

 

drugo, treba da dodam nesto u vezi prethodne poruke, sto sam zaboravio (posto sam se iznervirao kad sam procitao onaj pdf, pa sam brze bolje pozurio da odgovorim). :) :)

 

p.s.

gitarski kablovi jedino opravdanje u ceni mogu da imaju po svojim fizickim karakteristikama, i robusnosti, izdrzljivosti na cimanje i debljini. sve ostalo je cist FUD i lazni marketing. van den hul kablovi i slicne firme sluze da se muzu pare od audiofila i "zlatnih usiju" koje zapravo kupuju ime i padaju na placebo efekat.

ovde moram da se ispravim: kvalitet gitarskih kablova zavisi i od shieldovanja (sto nije slucaj sa zvucnickim kablovima, na primer). ako je ono lose bice smetnji i sumova. nekad se moze desiti i da se uhvati radio stanica ako je oklop los i smetnje jake. u tom smislu, moze se govoriti o kvalitetu kabla kad je u pitanju sum.

 

---

 

ali, ono o cemu je pisao lik u pdf-u nema veze sa tim. ono sto je on crtao neke grafike na osnovu svog subjektivnog sluha, to nema tri blage veze s mozgom... pretpostavljam da je od svake firme ciju je adresu uredno naveo uzeo po koju kintu za reklamicu. ;)

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

imaginos, ti ko da si rodjak Peter Aczel-u :rockdevil: .

 

Da, nije ovaj clanak nesto objektivan, no to mu i ne ide nesto na ustrb. Percepcija zvuka je relativna stvar.

 

 

Sto se tice ABX komparacija (blind testing) evo jednog interesantnog pristupa koji ne verujem da ce, sem Ushera i Imaginosa, interesovati ikoga (Audio DiffMaker software).

 

Ne znam da l' ste culi za Wireworld Comparator. Ista namena, hardversko napravo. Misljenja su podeljena.

Edited by Dersu Uzala

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, nije ovaj clanak nesto objektivan, no to mu i ne ide nesto na ustrb. Percepcija zvuka je relativna stvar.

tako je. upravo zato se ne treba licna percepcija nametati kao neki parametar sa sve cenama i kontaktima prodavaca uredno ispisanim ispod. ;)

 

 

 

Ko je Peter Aczel?

autor (izmedju ostalog) i ovog pdf-a. ;)

http://www.theaudiocritic.com/downloads/article_1.pdf

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

tako je. upravo zato se ne treba licna percepcija nametati kao neki parametar sa sve cenama i kontaktima prodavaca uredno ispisanim ispod. ;)

 

Dobro, to je ok obicaj u zapadnim glasilima. Adresa, cena i tel (a od skora i website, to su uvek tako radili Ameri). Consumer first. Nije on tu nesto ni nametao sebe, niti ove druge firme, i sam je naznacio da je sve to stvar (cak i njegove) percepcije. On kapira da njegovo iskustvo, i sledstveno tome, njegov traktat pomazu prosecnom audiofilu. I kao neka je faca u industriji. Muzicar, eeej.

 

 

autor (izmedju ostalog) i ovog pdf-a. ;)

 

Pazi se tog autora, njegova je prica extremno kontradiktorna u odnosu na istu od pre 25 godina. A ni tad nije bio novajlija, pa da kazes. Time (audio tehnikom) se bavi vec 50 godina.

Edited by Dersu Uzala

Share this post


Link to post
Share on other sites

autor (izmedju ostalog) i ovog pdf-a. ;)

http://www.theaudiocritic.com/downloads/article_1.pdf

 

Stao sam kada sam procitao pravilo broj 2. :) ...ne znam kakva je stvar kod Hi-Fi audio opreme kada su lampe u pitanju, (jer je nemam jelte :) ) ali ako je ono sve pisao uzimajuci u obzir i gitarska i bass pojacala onda zaista ne znam sta da kazem...ili je placen ili nikada nije uzeo gitaru u ruke...a mozda samo voli da tera inat? :)

 

Jebote onaj lik sa mog linka je barem naveo da je ono samo njegovo subjektivno misljenje i nije nista navodio kao nekakvu jedinu i apsolutnu istinu...a ovaj pise tekst kao da je pokupio svu pamet ovoga sveta, a da su svi ostali "glupi" i "nabedjeni" ako se ne slazu sa njim...alergican sam na takve ljude...

 

Pazi se tog autora, njegova je prica extremno kontradiktorna u odnosu na istu od pre 25 godina. A ni tad nije bio novajlija, pa da kazes. Time (audio tehnikom) se bavi vec 50 godina.

 

Kako mislis kontradiktorna? Jel mozes da navedes neki primer?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kako mislis kontradiktorna? Jel mozes da navedes neki primer?

 

Taj baja je pedesetak godina audio entuzijasta i kriticar. I vodi taj svoj neki webzine (The Audio Critic) koji je nekoć imao i štampanu formu. Uglavnom prvih tridesetak godina je bio pobornik svega cega je sad protivnik. Casopis je bio sjajan (slicna sudbina zadesila je i Stereophile magazin kad je dosao novi vlasnik i doveo novog urednika) ali je puko. Onda je baja otisao sav razocaran na neki odmor od desetak godina i reinkarnirao se. E, otkako se reinkarnirao, pljuje po svemu. Po njemu, apsolutno su nebitne sve komponente u audio lancu, sem zvucnika. Jedino zvucnike priznaje. Otprilike njegov je moto: bilo koja dva pojacala zvuce isto nepristrasnom uvu kad se samo stave pod isti rezim rada (bazicno, kad se pusti indentican materijal i izbalansiraju zvucni nivoi na posmatranim uredjajima). Ordinarna glupost. On to naravno bekapuje sa nekim samo njemu znanim laboratorijskim zvucnim testovima, ABX double blind testovima i sta sve ne. Jebiga tip je maximalno deprimiran. Skoro je hvalio do neba neki Behringer A500 poweramp od 250$. Kao to je to, jebes ti ove radnje od 2,500$ ili 25,000$. Posto oni kao mere kojekakve testove u firmi, napravise sijaset nekih dijagrama iz kojih se jasno vidi da je pojacalo fer ali daleko od reference (by the way tah A500 je Behringer Reference Series :rockdevil:). Naravno, i sami su to sve citirali ali kao, jebiga, to ne moze da se cuje, te imperfekcije ne moze posten svet da cuje. Pazi sad, paradox. Otkud ti znas sta svet moze a sta ne da cuje. Ovamo ga tupe ovima sto tupe kako imaju istancani sluh, kao jebes Golden Ears (tako se zove taj fenomen) grafikon ne laze. Onda kad im grafikon ne ide na ruku onda ga tupe o usima, ali na foru koja samo njima odgovara. Pri svemu tome, imaj na umu da je baja kazem bio zesci purista, zna on znanje, nije problem u teoriji problem je u njegovom odnosu na realnost.

 

Aaaanyway, baja je smor, iako ima neke validne zakljucke. Kapiram ja da je zamrzeo industriju zbog puno sarlatana i firmi od kojih svaka tvrdi da je 'it'. Pazi ovaj paradox. Covek tvrdi da se bazicni kvalitet dizajna nije promenio od pedesetih godina proslog veka pa naovamo. Znaci pre tranzistora. Tranzistor nije usao u siroku upotrebu, ni u audio aplikacijama, do negde pocetkom sesetih. I kasnije. Shodno tome, proizilazi zakljucak da se jos od lampasa, po njemu, nista bitno nije desilo sto je poboljsalo generalne performanse pojacala. A onda ga ovde tupi protiv lampi.

 

Punoglavac bre.

Edited by Dersu Uzala

Share this post


Link to post
Share on other sites

Taj baja je pedesetak godina audio entuzijasta i kriticar. I vodi taj svoj neki webzine (The Audio Critic) koji je nekoć imao i štampanu formu. Uglavnom prvih tridesetak godina je bio pobornik svega cega je sad protivnik. Casopis je bio sjajan (slicna sudbina zadesila je i Stereophile magazin kad je dosao novi vlasnik i doveo novog urednika) ali je puko. Onda je baja otisao sav razocaran na neki odmor od desetak godina i reinkarnirao se. E, otkako se reinkarnirao, pljuje po svemu. Po njemu, apsolutno su nebitne sve komponente u audio lancu, sem zvucnika. Jedino zvucnike priznaje. Otprilike njegov je moto: bilo koja dva pojacala zvuce isto nepristrasnom uvu kad se samo stave pod isti rezim rada (bazicno, kad se pusti indentican materijal i izbalansiraju zvucni nivoi na posmatranim uredjajima). Ordinarna glupost. On to naravno bekapuje sa nekim samo njemu znanim laboratorijskim zvucnim testovima, ABX double blind testovima i sta sve ne. Jebiga tip je maximalno deprimiran. Skoro je hvalio do neba neki Behringer A500 poweramp od 250$. Kao to je to, jebes ti ove radnje od 2,500$ ili 25,000$. Posto oni kao mere kojekakve testove u firmi, napravise sijaset nekih dijagrama iz kojih se jasno vidi da je pojacalo fer ali daleko od reference (by the way tah A500 je Behringer Reference Series :rockdevil:). Naravno, i sami su to sve citirali ali kao, jebiga, to ne moze da se cuje, te imperfekcije ne moze posten svet da cuje. Pazi sad, paradox. Otkud ti znas sta svet moze a sta ne da cuje. Ovamo ga tupe ovima sto tupe kako imaju istancani sluh, kao jebes Golden Ears (tako se zove taj fenomen) grafikon ne laze. Onda kad im grafikon ne ide na ruku onda ga tupe o usima, ali na foru koja samo njima odgovara. Pri svemu tome, imaj na umu da je baja kazem bio zesci purista, zna on znanje, nije problem u teoriji problem je u njegovom odnosu na realnost.

 

Aaaanyway, baja je smor, iako ima neke validne zakljucke. Kapiram ja da je zamrzeo industriju zbog puno sarlatana i firmi od kojih svaka tvrdi da je 'it'. Pazi ovaj paradox. Covek tvrdi da se bazicni kvalitet dizajna nije promenio od pedesetih godina proslog veka pa naovamo. Znaci pre tranzistora. Tranzistor nije usao u siroku upotrebu, ni u audio aplikacijama, do negde pocetkom sesetih. I kasnije. Shodno tome, proizilazi zakljucak da se jos od lampasa, po njemu, nista bitno nije desilo sto je poboljsalo generalne performanse pojacala. A onda ga ovde tupi protiv lampi.

 

Punoglavac bre.

 

Sjajan post Dersu, sjajan! :da::pivopije:

 

 

Hteo sam da pomenem Behringer u prvom postu vezanom za njega, ali sam zaboravio...znao sam da moraju na neki nacin biti "povezani" :)

 

Ja licno nemam nista protiv ni jednog ni drugog tabora...jedino sto me nervira je nametanje nekog svog misljenja i soljenje pameti, a to podjednako rade i audiofili i ovi koji se tome protive (ne mislim na tebe Gargi burazeru ;) ) ...e jedino je kod mene stvar da sam imao mnogo vise srece kada sam "komunicirao" sa audiofilima...kako hard-corovcima tako i sa wannabee likovima...uglavnom se diskusija zavrsavala mojim obrazlozenjem da neke komponente koje kupuju i oko kojih se toliko cimaju ne vrede toliko koliko ih placaju u odnosu na to koliko im se poboljava zvuk...ali ono, ako ih to radi i imaju para superiska! ...jer ono, ako se predomisle za 5-6 godina moci sve to da prodaju za vise para...dobra je to investicija...

 

A sa druge strane imao sam mnogo losa iskustva sa likovima koji su me ubedjivali npr. da sam bacio pare na Planet Waves kablove jer, to je ustvari sve isto...ili drugi fenomen..."jeftinije a bolje"...uff kako to zna da me iritira...kada pricam sa takvim likovima imam utisak kao da pricam za zidom...a BTW ni jedan jedini lik koji mi je prosipao ta sranja na glavu nije znao da svira jebenu gitaru!!! EJ! ...znaci ili je "PC speaker gitarista" ili je neki "naucnik" tj. buduci profesor fizike u nekoj sredjoj skoli u Krnjaci :) ...jednom prilikom mi je "doveden" jedan inzenjer zvuka sa nekog fakulteta koje je bio toliko napadan i prosipao mi je takve notorne gluposti da me je izbacio iz takta...nisam nikako mogao da se izborim sa njim i jednostavno sam pukao i rekao nesto u fazonu: Okani me se bre vise covece, moje pare-moj izbor, ako hocu mogu i da se poserem na njih i da ih zapalim!...sta se to koji kurac tebe tice? ...jel sam ja tebi solio pamet?

Na sta mi lik najopustenije odgovori: E, pa smeta mi!

Naravno posle toga je usledila cuvena recenica: Ajde, mars napolje. :)

Ali sam zato posle tog incidenta dobio jedan fenomenalni skill pod nazivom "gear-troll repel" i sada takve diskusije ni ne zapocinjem...kada neko krene nesto da mi sere samo mu prospem neki totalno drkadzijsko-elitisticki komentar koji ga toliko zgrozi, da momentalno izgubi zelju da prica samnom :) ...a i u vecini slucajeva ne moze ni da me pogleda u oci :)

 

Tako da tipujem da mora da je Gargi imao slicna, ako ne i ista iskustva samo sa audiofilima, posto ih toliko mrzi :)

 

Sto se mene licno tice, ja na sve to gledam ako nista drugo onda kao na neku investiciju...a ujedno i jedan "kvaran" nacin, tj. precicu do neke kao satro "srece" ili zadovoljstva...slicno kao droga :) ...kao sto je Dersu rekao, nista me ne radi tako dobro kao moje ugrejane "EL Triesetvorke" ili 6L6-ice u Twinu :) ...i jedini razlog zbog cega stalno omalovazavam tranzistorce je to sto u ovih 6 godina koliko se bavim muzikom nisam naleteo ni na jednog jedinog transtorca koji se uklapao u moju licnu percepciju dobrog zvuka...a probao sam ih bas bas mnogo...cackanje i tweakovanje gitarske opreme mi je izmedju ostalog i hobi...kazem hobi, posto to nema veze sa samim sviranjem, a to mi je ipak zivotno opredeljenje...sve ostalo je na drugom mestu...aj sad uzdravlje :pivopije:

Edited by Marty F

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim da je ta lik ipak u pravu kada kaže da se ništa bitnije nije promenilo od kada su tranzistori ušli u upotrebu, tačnije svaka upotreba tranzostora u audio svetu nije dovela do takvih performansi kakve imaju lampe. Jednostavno tranzistori ne "sviraju" sve harmonike koje lampe provlače, i kada odu u kliping seku signal. Mislim da je taj lik potpuno upravu kada govori da se većina tih pojačala prodaje čisto radi gomile para a ne zbog samog kvaliteta zvuka. Pa pobogu ljudi nije to ništa neobično, mnogi koji imaju para će UVEK kupiti dijamantski rolex samo zbog prestiža i jer je društvo to nametnulo, niko neće ni primetiti na običnom Casio satu kako kasni vreme ili šta ti ja znam. E sad - ako ga je tupeo pre 30 god to je onda još i ok, samo pokazuje da se čovek razvio kao ličnost - ne daj bože da je imao iste stavove kao pre 30god, ipak se vremena menjaju do neke mere a i čovek sa njima. A za zvučnike se slažem sa njim, ipak su oni najvažnija komponenta, to je nepisano pravilo u hi-fi svetu, i skoro svaki audiofil mi je to isto rekao.

Share this post


Link to post
Share on other sites

...A za zvučnike se slažem sa njim, ipak su oni najvažnija komponenta, to je nepisano pravilo u hi-fi svetu, i skoro svaki audiofil mi je to isto rekao...

 

I pored toga sto je takav stav prilicno popularan medju pukom, nije bas tacan. To su opet kvazi audiofili, oni koji idu srcem i nekom najrudimentarnijom logikom. Elektronika je jako zajebana stvar a audio tehnika je egzotika. U pitanju je i nesto sto se zove psihoakustika.

Edited by Dersu Uzala

Share this post


Link to post
Share on other sites

...nista me ne radi tako dobro kao moje ugrejane "EL Triesetvorke" ili 6L6-ice...

 

Onda znas...It just feels right :pivopije:

 

Anyway, recimo, mnogi ljudi ne cuju razliku izmedju istih (EL34 vs 6L6) koja zna biti vrrrrlo suptilna, a o 12AX7 (ECC83, 7025) ili 12AY7 ili 12AT7 i da ne debatujemo (iako nije tako suptilna, al' to je 'egzotika'). B300 anybody ?

Edited by Dersu Uzala

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dobro, to je ok obicaj u zapadnim glasilima.
i FUD je takodje uobicajem u zapadnim (a i ovim nasim) glasilima, pa to ne znaci da je to sto se moze procitati istina. ;)

 

Adresa, cena i tel (a od skora i website, to su uvek tako radili Ameri). Consumer first. Nije on tu nesto ni nametao sebe, niti ove druge firme, i sam je naznacio da je sve to stvar (cak i njegove) percepcije. On kapira da njegovo iskustvo, i sledstveno tome, njegov traktat pomazu prosecnom audiofilu. I kao neka je faca u industriji. Muzicar, eeej.

ajde da se ne lazemo. lik kaze "careful observations", "mesecima je trajao proces", "specijalnim postupcima". daj bre, to je totalno neozbiljno i ocigledno je u pitanju pokusaj mistifikacije i prodavanja magle. kao neka ezoterija.. u narodu ima jedan izraz za to, ali da ne lajem sad. :) dao sam link kako se pravi blind test (koji i on pominje u pdf-u) i kako se do detalja opisuju uslovi. pozovu se ljudi, stave se u prostoriju, namesti se aparatura, sve je javno, slike, ovo, ono, nema lazi nema prevare. a nista iza zatvorenih vrata i "verujte mi na rec". u redu je to kad jasno kazes "ovo je moj dozivljaj, moj ukus i moje misljenje", ali da neko pravi "zvanicnu" gradaciju kvaliteta na osnovu svog ukusa, to je za mene prodavanje magle. dovodim u pitanje njegov metod, samo toliko.

 

inace,

jel samo meni sumnjiva prica koja se svodi na: "uzeo sam da testiram kablove od 10-15 firmi koje sam izabrao i nadenuo im pridev 'elitne', zatim sam sebi dao kredibilitet tako sto sam upotrebio razne logicke zablude od koji je samo jedna argumentum ad misericordiam (apel na sazaljenje: "jadan ja mucio sam se mesecima, verujte mi molim vas" :) ), a ostale logicke greske pocinju od citiranja neimenovanih autoriteta (moje kolege iskusni muzicari) i zavrsavaju se ko zna gde. onda sam se ogradio tako sto sam 'sitnim slovima' rekao da je to moj subjektivni dozivljaj, ali sam se svojski potrudio da tu svoju subjektivnost racionalizujem na razne nacine (vodio sam racuna o detaljima kao sto su temperatura sobe, cuj molim te), i onda sam dao neke pseudo-ucenjacke grafike i tebele itd. itd... a onda sam na kraju svega uredno naveo adrese, telefone i web sajtove firmi gde za samo $99.99 mozete nabaviti to, i to. :udri:

 

zamisli da objavljujes neki rad, studiju na neku temu i da navodis neimenovene autoritete i potenciras kako si dugotrajnim i specijalnim postupcima dosao do tih i tih zakljucaka. :)

 

dakle, ne smeta meni to sto neko misli da su ti i ti kablovi bolji (vec sam napisao sta mislim na temu "bolje" i "gore"), ne smeta mi ni sto se neko kune (na primer) u lampe. zapravo, ne smeta mi NISTA sto neko voli i sto se nekome svidja, te bih vas zamolio da mi ne pripisujete takve ideje. ne smeta mi NISTA sto neko pise, sve dok taj neko ne pokusava nekim pseudo-naucnim metodama da ubedi svet kako je jedino njegov UKUS ispravan.

 

a upravo to je ovaj lik uradio, na suptilan nacin. jos kad ispod svaka recenzije vidim cenu i kontakt adresu, dobijam alergiju instant. ;)

 

 

---

 

Stao sam kada sam procitao pravilo broj 2. :) ...ne znam kakva je stvar kod Hi-Fi audio opreme kada su lampe u pitanju, (jer je nemam jelte :) ) ali ako je ono sve pisao uzimajuci u obzir i gitarska i bass pojacala onda zaista ne znam sta da kazem...ili je placen ili nikada nije uzeo gitaru u ruke...a mozda samo voli da tera inat? :)

pdf se odnosi na hi-fi.

 

Jebote onaj lik sa mog linka je barem naveo da je ono samo njegovo subjektivno misljenje i nije nista navodio kao nekakvu jedinu i apsolutnu istinu... a ovaj pise tekst kao da je pokupio svu pamet ovoga sveta, a da su svi ostali "glupi" i "nabedjeni" ako se ne slazu sa njim...alergican sam na takve ljude...
a ja sam alergican na trgovce, narocito one "prikrivene" sto pricaju gluposti ne bi li prodali nesto za skupe pare. ;) od ljubise trgovecvica, preko amway-ja, MLM sistema, pa sve do politickih kampanja, sve se svodi na iste principe ubedjivanja ljudi putem neistina ili polu-istina.

 

ovo bi po meni trebalo da udje u opste obrazovanje u srednjim skolama umesto baljezgarija koje smo svi mi ucili.

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_cognitive_biases

 

koga mrzi da cita sve (greota), ovo je odlicno za pocetak: http://en.wikipedia.org/wiki/Disconfirmation_bias

 

A sa druge strane imao sam mnogo losa iskustva sa likovima koji su me ubedjivali npr. da sam bacio pare na Planet Waves kablove jer, to je ustvari sve isto...

da ne bude zabune (za svaki slucaj), ja licno imam planet waves kabl, i to smatram ODLICNOM kupovinom! taj kabl izdrzava nuklearni udar :) moje bahato cimanje, savijanje, gazenje i traje li traje. kad mi se jednog dana "pokvari" odmah cu kupiti drugi.

 

ili drugi fenomen..."jeftinije a bolje"...uff kako to zna da me iritira...
to PONEKAD ume da bude istina. ili ce neko da me ubedjuje kako golf 4-orka vredi onolike pare? ;)

salu na stranu, lepo je ikabot naveo primer. ako ja kupim filip patek sat na navijanje i platim ga boga oca, da li je tacno da je taj sat "bolji" od kvarcnog kasia sa buvljaka? nije tacno. svaki kvarcni sat je oko 10 puta precizniji od najpreciznijeg sata na navijanje. da li sad ima smisla da ja nekim mistifikacijama dokazujem kako je moj filip patek precizniji i tacniji od casia? nema.

ali, takav sat se ne kupuje zbog preciznosti nego iz drugih razloga, i u tome nema niceg loseg, da se razumemo.

 

a BTW ni jedan jedini lik koji mi je prosipao ta sranja na glavu nije znao da svira jebenu gitaru!!!

pa sad.. ne znam kako je leo fender stojao sa tehnikom sviranja gitare, ili kako je jim marshall umeo da shreduje :), ali znam da su napravili neke mnogo dobre komade opreme, zar ne?

 

Tako da tipujem da mora da je Gargi imao slicna, ako ne i ista iskustva samo sa audiofilima, posto ih toliko mrzi

 

ih, mrzim? gde bre nekoga da mrzim.. sa audiofilima sam imao dva problema:

 

1) cesto su hteli da mi nesto prodaju :)

2) za razliku od tebe na primer, NIKO od njih nije umeo lepo i fer da kaze "meni se to i to SVIDJA", i tacka. uvek su pokusavali da daju neku "naucnu" podlogu svom licnom ukusu. UVEK su pokusali da prestave sebe kako "supermene" koji "cuju" nesto sto drugi ne cuju, i uvek su pricali kako im SMETA kad nije kvalitet zvuka na zadovoljavajucem nivou. mislim, sere mi se od toga. to je kao kad bi tebi neko pricao da je bolje svirati sa 3 prsta levom rukom na gitari i da upotreba cetvrtog/malog prsta oduzima "vajb" i da to ne valja. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

i FUD je takodje uobicajem u zapadnim (a i ovim nasim) glasilima, pa to ne znaci da je to sto se moze procitati istina. ;)

 

Ne bih znao sta je to FUD, na koji referiras. Klopa?

 

ajde da se ne lazemo. lik kaze "careful observations", "mesecima je trajao proces", "specijalnim postupcima".

 

Dobro, to je standardni novinarski zargon. Elem, tip je naglasio u vise mahova, cak i boldovao, da je to neki njegov licni proces i pristup, i nigde nije tupio kako bas njemu treba verovati, to je na drugima da procene. Potpisali su tu neke njegove kredencije, ko je i sta je. Njegov taj rad se citira na dosta sajtova. Sto naravno ne znaci puno by default. Sto kazes mozda ga placaju (ne verujem) ili mu daju besplatne kablove na testiranje (to je najcesce obicaj ako ne radis kao audio kriticar u vecem magazinu). Malo li je, skupi su to kablovi. Ne bih spekulisao oko toga sad, jer je upravo spekuliranje ono cega se gadimo i ti i ja, a ovamo spekulisemo da li je dobio ovo ili je dobio ono, da li to prica iz ovog ili onog razloga. Take it on the face value and move on :pivopije: . Ima i drugij izvora informacija, jakako, tako da nije neka steta.

 

Uglavnom, svi kablovi koje je tamo naveo/testirao su jako poznati i priznati na zapadu.

 

Ponavljam, standardna je praksa da posle review-a bilo cega, od kablova do decje hrane, stavis ime i adresu proizvodjaca, cenu i ostale stvari koje su konzumentima bitne. Ne znam sta ti tu nije jasno. To je praksa za sve i svja. Pa citas valjda povremeno neke druge amerske magazine.

 

Nego, jes' skinuo onaj AudioDiff software sto metnuh link. Sjajan koncept, al' nemam vremena da ga probam ovih dana, petljam nesto oko nove sljake. Bas me zanimaju utisci. Aj' deder, kad nisi u frci pogledaj to malo, istestiraj... :pivopije:

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...