Jump to content

Gitare i oprema


Dushan S

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Gitara je Squier stagemaster HSH. Magneti su bezveze i zvuk je... pa, nezadovoljavajuci. Planirao sam da jednog dana (kad zavrsim fakultet icon_biggrin.gif ) skupim pare i kupim neku bolju gitaru, ali sam skoro prisustvovao cudu iz kog se izrodila nada - drugar je pazario EMG magnete, jedan aktivan i jedan pasivan i usrafio ih na svoju kopiju Les Paula koja je imala "onako" zvuk. Ta gitara sada ima super zvuk, a kontam da je drvo nesto slabije, isto kao na mome Stitonosi (nisam siguran koje je drvo, nailazio sam na razne podatke, ako ima neke veze, gitara je made in China). E, sad, moje pitanje je: da li bi moja prosecna gitara mogla da podnese te magnete, tj da li bi imalo smisla da radim to u cilju dobijanja kvalitetnijeg zvuka (znam za slucaj kada je lik na neku kopiju PRSa stavio cini mi se ibanezov magnet i sve sto je dobio je bila tona mikrofonije koju nije mogao nikako da kontrolise)? Znam da postoji proces koji se zove balansiranje (elektronike) ili tako nesto... Da li bi mi bilo bolje da ne eksperimentisem sa aktivnim magnetima nego da stavim samo pasivne? Cilj mi je samo da poboljsam zvuk a da ne kupujem celu gitaru jer je ova najmeksa gitara koju sam ikad probao i uzasno mi lezi...

Edited by sixstringer

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gitara je Squier stagemaster HSH. Magneti su bezveze i zvuk je... pa, nezadovoljavajuci. Planirao sam da jednog dana (kad zavrsim fakultet icon_biggrin.gif ) skupim pare i kupim neku bolju gitaru, ali sam skoro prisustvovao cudu iz kog se izrodila nada - drugar je pazario EMG magnete, jedan aktivan i jedan pasivan i usrafio ih na svoju kopiju Les Paula koja je imala "onako" zvuk. Ta gitara sada ima super zvuk, a kontam da je drvo nesto slabije, isto kao na mome Stitonosi (nisam siguran koje je drvo, nailazio sam na razne podatke, ako ima neke veze, gitara je made in China). E, sad, moje pitanje je: da li bi moja prosecna gitara mogla da podnese te magnete, tj da li bi imalo smisla da radim to u cilju dobijanja kvalitetnijeg zvuka (znam za slucaj kada je lik na neku kopiju PRSa stavio cini mi se ibanezov magnet i sve sto je dobio je bila tona mikrofonije koju nije mogao nikako da kontrolise)? Znam da postoji proces koji se zove balansiranje (elektronike) ili tako nesto... Da li bi mi bilo bolje da ne eksperimentisem sa aktivnim magnetima nego da stavim samo pasivne? Cilj mi je samo da poboljsam zvuk a da ne kupujem celu gitaru jer je ova najmeksa gitara koju sam ikad probao i uzasno mi lezi...

Kupi bolju gitaru. To ti kazem is iskustva. A taj sto je stavio magnete na gitaru i dobio tonu mikrofonije ocigledano nije znao da ih zalemi kako treba, ili kako da ih poveze, jer se pasivni magneti ne balansiraju. Inace tvoj ortak sto mesa pasivni i aktivni EMG je takodje genijalac. Al ajd nema veze, ako je mlad oprosticemo mu icon_razz.gif

 

Ja takodje posedujem jednog squier showmaster-a (7-icu) i kazem ti da ne vredi ulagati u tu gitaru. Vec za 400 eura (malo vise od seta dobrih magneta) mozes da kupis Ibanez RG370b DX koji je mnogo bolji od tog showmastera, a ima sasvim solidne magnete.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To što kaže Nurg, ulaziš u investiciju od minimum 200 evra, a to nije malo. Jeste da uvek možeš da prodaš gitaru sa starim magnetima, i ostaju ti EMG, ali nije to stvarno neka specijalna gitara da investiraš u nju. Ajde recimo da imaš nekog jeftinijeg RG Ibaneza, ili nešto slično pa da tu ukopavaš aktivnu to još nekako.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gitara je Squier stagemaster HSH. Magneti su bezveze i zvuk je... pa, nezadovoljavajuci.

ooovaj, da... slozio bih se sa kolegom Nurg-om u svemu osim u tome da je 'vec' za 400EUR ibanez dobar izbor. za 400EUR moze da se kupi odlichna gitara. pod 'odlicna' se podrazumeva dobro drvo i magneti koji mogu da se cuju kada izadjes na stejdz. ako sviras po kucji, iz ljubavi a ne jurish neki ton za koji su potrebne ipak vece pare - onda se drzi tog Stejdzmastera dok ti prihodi ne budu dozvolili da ti se neke vlaznije fantazije ostvare. skoro sam video ibanezovog japanca - stari RG560. imas i nesto novije, japansko iz serije 5xx u svakom sluchaju, to su kao te varijante za krljanje shto ih vole mladi. naravno, ja sam pobornik polovnih gitara. inache, kao reper, skoro je u oglasima bio strat iz '75 za 450EUR. Shta mu je falilo - ne znam - ali radilo se o U.S.A. varijaciji. chisto kao neki mali orijentir. naravno, kada kupujes polovnu gitaru morash znati shta hoces, da li si spreman da ulozis nesto malo ako je sjebana od starosti... licno, mislim da ovde nisam video coveka koji je spreman da kupi dzitru i da ulaze dalje u nju jer je video potencijal. u stvari ovde ljudi prvo kupuju izgled, pa onda da li je gitara podesena sa pojacalom tako da mogu da zvuche priblizno svom guitar lord-u... izuzetak je naravno kolega Darijus... jer ima ljute magnete i opako drvo... icon_wink.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cekaj ti si iz Beograda zar ne?...sto mi ti lepo nebi doneo gitaru da je sredim...a jos imas i Ibaneza icon_smile.gif

e daj salji mi to,hocu sam da pokusam da vidim da li me je izasta bog dao.Ako sjebem donosim ti dzitru.Salji!

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 weeks later...
El koristio mozda neko narandzastu boss-ovu pedalu TURBO DISTORTION DS-2 ?

ja.. u vishe navrata... i pedala je onako... meni je i dalje ds-1 zakon! icon_da.gif

 

ima dva moda rada, normal i turbo, normal je nesto kao ds-1 samo sa vishe gaina, i odvojenim potencijometrima za treble i bass, a turbo ti je turbo, ne znam kako da ti opishem... icon_smile.gif moras je cuti...

 

uglavnom ako ti se svidja dobra je, mislim ton je kvalitetan...

 

uglavnom moras mi reci sta te zanima... icon_da.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

u ri reci mi po cemu je bolji pa ccu ga kupit ako me uvjeriis

kostaju isto para

Vrlo jednostavno...znatno bolje distorzije...efekti su ja mislim isti...jedino sto GNX-4 ima ritam masinu i recorder...pa sad ti vidi sta ti vise znaci...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Interesuje me na sta je potrebno obratiti paynju prilikom kupovine akusticne (ili klasicne gitare )nove ili polovne.Pretpostavljam da su kvalitetenije metalne zice od plasticnih,ali detaljnije neki opis pogodnosti ,prednosti cutaway guitara,plasticna kobilica.,civije,itd.

Hvala unapred

 

icon_rolleyes.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

ja.. u vishe navrata... i pedala je onako... meni je i dalje ds-1 zakon! icon_da.gif

 

ima dva moda rada, normal i turbo, normal je nesto kao ds-1 samo sa vishe gaina, i odvojenim potencijometrima za treble i bass, a turbo ti je turbo, ne znam kako da ti opishem... icon_smile.gif moras je cuti...

 

uglavnom ako ti se svidja dobra je, mislim ton je kvalitetan...

 

uglavnom moras mi reci sta te zanima... icon_da.gif

Imam ja DS-2 u odlicnom stanju,za 60 E,tvoja je! Imam i NOVI originalni Boss-ov ACA adapter made in Japan ,oba za 80 e dajem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Interesuje me na sta je potrebno obratiti paynju prilikom kupovine akusticne (ili klasicne gitare )nove ili polovne.Pretpostavljam da su kvalitetenije metalne zice od plasticnih,ali detaljnije neki opis pogodnosti ,prednosti cutaway guitara,plasticna kobilica.,civije,itd.

Hvala unapred

 

rolleyes.gif

1. metalne zice nisu kvalitetnije od plasticnih, jer su te dve stvari uporedive kao kombajn i Diablo SV. s jednom od ove dve masine neces ici na njivu.

2. prednosti cutaway-a su vise nego ocigledne - mozes da pristupis visim pragovima - ako ti to potreba i tehnika dozvoljavaju. ima sada ovih ozvucenih akustara od pleksiglasa Fenderov Stratacoustic i Ibanezov Nestonesto80BK kod kojih imas pristup do 21st praga. mrkela. kostaju po 200eur.

3. kobilica i civije treba da drze stim i da omoguce da do istog stima dodje - toliko

4. obrati paznju na pragove - veliko mehanicko ostecenje uzrokuje mrtve tonove koji su krajnje neprijatni. ovo je inace vezano za steel string - posto

plasticne zice ne ostecuju pragove u znacajnoj meri.

5. jebi ga, kada okines ton ne sme da se cuje drndanje sipke unutar gitare. sta da ti kazem osim da treba da znas sta hoces.

 

ne kupuj ozvucenu el. gitaru ako nemas neko acoustic pojacalo da podrzi dzitru. zvuk na standardnom pojacalu za elektricnu je bulja. klasicna je za sviranje prstima - sto bi reklo - razlaganje akorda u maniru iskusnog svalera/vrsnog jebaca. steel string acoustic gitare su kada zelis da budes faca u drustvu i pogodne su za akorde u Ana Stanic picking stilu.

moj predlog je akusticna gitara (steel string) od 50eur kojoj ces kasnije malo podesiti ekshn posto je gomila gitara takvog ekshna da ako hoces da sviras bottleneck mozes slider da zaglavis ispod zica kada ga ne koristis.

 

sada znas magiju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...