Jump to content

Gitare i oprema


Dushan S

Recommended Posts

Ljudi, ajde preporucite par wahova(perverznih) i par komada socijalne klase(koja meni treba:)), nemojte pitanja, "kakav mi zvuk treba", sve dolazi u obzir, pa cu da isprobavam polako :)

 

Kod nas možeš da nađeš nove i polovne uglavnom samo Vox-ove i Dunlop-ove wahove. Ponekad se dogodi da u oglasima zaluta neka japanska vintage kopija. Ove ti nikako ne bi preporučio jer kvare zvuk i ne slažu se dobro sa drugim pedalama, a i uglavnom imaju samo ulaz za bateriju a ne i za adapter. Wah pedalu je najbolje da ganjaš preko oglasa i da uzmeš crybaby i ili neki stari ali proveren vox. Ako ganjaš stari polovni original VOx budi spreman na veću cenu i da povedeš nekoga ko se razume jer umeju da preprave obične pedale i preprodaju. Moraćeš da otvoriš kućište da pogledaš par serisjkih brojeva i slično. Info o tome ima po netu da sad ne tupim. U svakom slučaju najbolle da uzmeš neki osnovni model i bićeš srećan koju godinu sigurno sa njim sve dok ne spoznaš da ti treba nešto malo fleksibilnije.

 

Sa druge strane ako hoćeš nov wah odmah i nemaš vremena da čekaš da iskrsne preko oglasa imaš recimo u sky-u crybaby početna cena od nekih 115tak evra pa na dalje. Klasičan wah ti je dovoljan u početku jer je pedala sama po sebi fleksibilna i kao sweeper i kao tonalni filter a odlično se slaže sa ostalim pedalama. Kasnije možeš da dokupiš crybaby 535q koji je nešto skuplji, ali je zahvalan za studijski rad gde ti treba raznovrsnost zvukova od mekanog funky sweep-ovanja do oštrog bajta za solaže. Osim osnovnog crybaby modela i 535q ne bih ti preporučio nijedan drugi jer su komercijalne kopije tipa "Jimi Hendrix" i "Dimebag Signature" napravljene samo da uzmu ljudima pare za slavno ime a daju čak i tanji zvuk nego ona dva.. Samo ona dva pomenuta modela pogledaj i juri preko oglasa i nećeš pogrešiti.

 

Takođe bih ti skrenuo pažnju na novi VOX-ov Clyde Mccoy, kopija legendarnog Mccoya iz šezdesetih. Ima lep i karakterističan zvuk i koliko toliko su uspeli da obnove taj stari bajt za (primamljivu) cenu od 90e. To jest ako ga uopšte nađeš jer svi primerci planu zbog jeftinoće.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Generalno pre, sem ako ti fora u zivotu nije da se istakivas. Uvek brate NR, Wah, Dist pa tek onda ostalo...Uvek...Nema potrebe da se ponavlja isto pitanje.

 

E posto to UVEK ide tim redom, elektronicki gledano, onda se UVEK nadje bar jedan baja koji hoce da bude jedinstven pa isprebacuje red reci u recenici.

Share this post


Link to post
Share on other sites

535q ima booster, ali to je boost za wah a ne zaseban boost, tako da možeš da ga koristiš samo ako ti je wah uključen. Naravno postoji mogućnost da koristiš wah kao tonalni filter tako da ga kada dođe sudnji čas da u solo kreneš ti samo upališ wah (boost je već uključen naravno) i onda dobiješ rezak metalik peak za solo koji se sigurno probija. Tako da boost može da posluži jedino ako voliš da ti gitara u solaži zvuči tanko i svetlo bez dna. Ima i to svoje draži ali ne uvek. Drugo ne slažu se sve pedale sa ovakvih načinom sviranja, uglavnom fuzz, i topliji overdrive-ovi , ostalo vuče na sintetiku.

Share this post


Link to post
Share on other sites

E ja sad imam jedno pitanje tj. jedno cudno iskustvo sa wahom. Naime i ja imam 535q i Marshall Jackhammer dist/od. E sad ja znam da uvek treba prvo wah da se ukljuci pa onda dist ali kad ga ja ukljucim prvog u nizu pa onda dist zvuk wah-a je slab i bled (da, boost je ukljcen). Ali kad ga ukljucim posle dist-a, zvuk je jaci i puniji. Ne razumem zbog cega bi ovo moglo da bude. Mozda zbog Marshall-ove papuce a mozda i ne. Ako je neko imao slicna iskustva, neka ih slobodno podeli jer bih zeleo da znam u cemu je problem. :pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bilo bi logično da uzmeš neku drugu pedalicu pa da vidiš da li se problem ponavlja. Na taj način ćeš barem da ga lokalizuješ. Kad to uradiš biće ti jasnije šta dalje.

 

Možda je i u kablovima problem meni se nešto slično dešavalo tako da isprobaj i tu soluciju.

Edited by Ikhabot

Share this post


Link to post
Share on other sites

I da se malo pohvalim (: Stavih na svog platinumskog Warlock-a EMG !!!!! Stavio sam 81 (bridge) i 60 (neck) ko James Hetfield (: Choveche..nisam verovao da cu ikad imati takav zvuk...fenomenalno zvuche, odushevljen sam ! Clean bolji u zivotu nisam chuo, sve je moguce napraviti....od distorzije napraviti clean, masno, oshtro, toplo...super. Toplo preporuchujem !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bilo bi logično da uzmeš neku drugu pedalicu pa da vidiš da li se problem ponavlja. Na taj način ćeš barem da ga lokalizuješ. Kad to uradiš biće ti jasnije šta dalje.

 

Možda je i u kablovima problem meni se nešto slično dešavalo tako da isprobaj i tu soluciju.

 

 

Probacu sa drugom pedalom, mada sam 100% siguran da u kablovima nije problem jer sam ih nedavno polemio.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam isto tako lemio kablove pa mi se dešavalo da signal slabi po uključvianju pedalica. U pitanju je bio eto bluesbreakerII i parče jeftinog stagg-ovog kabla koji sam kasnije zamenio proel-om. Kapiram da si ih dobro zalemio ali eto ne treba zanemariti i takvu vrstu problema. Znači lociraj problem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

I da se malo pohvalim (: Stavih na svog platinumskog Warlock-a EMG !!!!! Stavio sam 81 (bridge) i 60 (neck) ko James Hetfield (: Choveche..nisam verovao da cu ikad imati takav zvuk...fenomenalno zvuche, odushevljen sam ! Clean bolji u zivotu nisam chuo, sve je moguce napraviti....od distorzije napraviti clean, masno, oshtro, toplo...super. Toplo preporuchujem !

 

pa dobro za cenu koju kostaju bilo bi glupo da su losi...

inace koje pojacalo koristis? mislim jel si probao na nekom jacem ili samo na ovim comboima malim

Share this post


Link to post
Share on other sites

Probao sam ga na probi na marshall-u od 150W (glava) na nekom behringer kabinetu. Onda sam se tek uverio u jasnocu distorzije, probao sam i sa pojachala distorziju i sa procesora. Odusevio sam se (: Proc vishe ne zuji, a sa pojachala mnogo bolje hvata nego pre. I tako (:

Share this post


Link to post
Share on other sites

mogao si da probash i neku besnu pasivu, dobio bi isti efekat. Nov magnet je chudo :)

Dodushe, malo bi zvuk bio prljaviji, jer emg nekako zvuchi sintetichki, ali nije ga zajeb uzeti. Ja imam na jednoj gitari

Share this post


Link to post
Share on other sites

535q ima booster, ali to je boost za wah a ne zaseban boost, tako da možeš da ga koristiš samo ako ti je wah uključen. Naravno postoji mogućnost da koristiš wah kao tonalni filter tako da ga kada dođe sudnji čas da u solo kreneš ti samo upališ wah (boost je već uključen naravno) i onda dobiješ rezak metalik peak za solo koji se sigurno probija. Tako da boost može da posluži jedino ako voliš da ti gitara u solaži zvuči tanko i svetlo bez dna. Ima i to svoje draži ali ne uvek. Drugo ne slažu se sve pedale sa ovakvih načinom sviranja, uglavnom fuzz, i topliji overdrive-ovi , ostalo vuče na sintetiku.

 

Probao sam zanimljivu foru smanjiti q obrtach i volume najblize prirodnom zvuku i onda se u principu moze iskoristiti kao dobar buster... Hvala enivej :pivopije:

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

IMAM PROBLEM SA MOJOM METAL MASTER PEDALOM:

CUJE SE BIIIIIIIIIIIIIIP ZVUK U POZADINI KADA JE UKLJUCIM,I DOK SVIRAM SVE JE OK,ALI CIM STANEM OPET BIIIIIIIIP...

NAVIKAO SAM SE NA TAJ ZVUK,ALI HTEO BIH DA PRODAM PEDALU PA ME ZANIMA DA LI NEKO ZNA NEKOG MAJSTORA,DA MI KAZE BROJ(PANCEVO,BG)

 

JOS ODAVNO MI JE SESTRA KACILA ADAPTER NA 12 V NA SINTISAJZER...I POSTO NISAM IMAO PREDSTAVU O TOME SVIRAO SAM NEKIH POLA SATA,I NASTUPILA JE TISINA...

ORTAK JE USPEO DA ZAMENI DEO KOJI JE CRKAO,ALI NISAM MOGAO DA NADJEM ORIGINALNI,PA VEROVATNO ZATO IMAM TAJ BIIIIIIIP ZVUK!!!

 

POMAGAJTE :cry:

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...