Jump to content

Tehnika sviranja gitare


Dushan S

Recommended Posts

Pa i neprakticno je hvatati sa malim prstom jer onda ti ne ostaje mesta da dalje izvodis druge akorde iz te pozicije na primer:

 

Csus4

dohvatis malicem kvartu F, sesti prag H zica,

 

C6

zakaci domalim i dorsku sekstu A, 5 prag E zica

 

Cmaj7

dohvatis malicem veliku septimu H, sedmi prag E zica

 

C7

dohvatis malicem miksolidijsku septimu B, sesti prag E zica

 

domali prst savij u prvom zglobu (brojeci od vrha prsta) i ostavi dovoljno mesta da se cuje E zica. ZAGREJ DOBRO DOMALI PRST!! Ova vezba nije nimalo naivna i ako ti taj pomenuti zglob nije dovoljno ojacao budi vrlo pazljiv koliko dugo drzis hvat. Pocni prvo notu po notu pa zatim i ceo akord i to prvo na visim pozicijama pa se spustaj ka nizim. Posto uvezbas ovo pocni da pravis varijacije gore pomenute i eksperimentisi sam sa razlicitim ritmovima itd vec kako vezbas

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako vam neko nekad kaze da je lakse svirati sa tri prsta umesto sa cetri u levoj ruci,oterajte ga u picku materinu.

 

To je veoma lose za razvice kasnije tehnike,imacete mnogo problema.......

Obracam se pocetnicima i onima koji misle da je mali prst nepotreban.

Share this post


Link to post
Share on other sites

dobro, ne treba preterivati.... nije obavezno da ljudi sviraju sa sva cetiri prsta, sve zavisi , neko moze do te mere da ovlada sa tri prsta da uopste nije bitno da li koristi mali prst ili ne.

 

Pitanje je samo koliko neko ZAISTA zeli da nauci dobro da svira. Kao primer, slusao sam jednog bluzera na tv-u (ne secam se imena) koji svira sa dva, poneki put i tri prsta, a svira bolje od mnogih gitarista kojii izvode veoma komplikovane linije na elektricnoj gitari. Dakle i to je pitanje stila, ukusa u filinga za muziku

Share this post


Link to post
Share on other sites

pa mani ti suwi filing kad će ti mali prst biti kao inwalid u odnosu na ostale. Ja sam prvu godinu swiranja mali prst koristio samo za ukras, pa kad sam ipak skontao da je tu s razlogom wishe sam se patio nego kad sam počinjao swirati. ne swiram ja neshto dugo i dobro, ali sad sam weć 2 godine ponosan korisnik malog prsta lijewe ruke i ne kontam kako sam prije swirao 'bez njega'. uz kupljena 2 3. besplatan biggrin.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako vam neko nekad kaze da je lakse svirati sa tri prsta umesto sa cetri u levoj ruci,oterajte ga u picku materinu.

 

To je veoma lose za razvice kasnije tehnike,imacete mnogo problema.......

Obracam se pocetnicima i onima koji misle da je mali prst nepotreban.

momci...zasto...ali zasto mucite sebe... icon_smile.gificon_smile.gificon_smile.gif

 

ima toliko drugih finih zanimanja...man'te se gitare...vidite da vam ne ide... icon_smile.gificon_smile.gificon_smile.gificon_smile.gificon_wink.gif ...

 

da sam mod sad bi vam podelio ban za ovo lupanje...a to je skoro sve posle pitanja onog novajlije o c-duru... icon_wink.gif

 

inace c-dur koji momak pominje se hvata sa samo dva prsta...kaziprstom i domalim...stim sto domali hvata trecu i po potrebi drugu...

 

a ako hoce starogradsku varijantu ne razumem zasto ne svira onaj od prvog praga...

 

i apsolutno nema problema...

 

jedan je za jedno...kad oces da se proseres sa distom...pa da dodajes van halen fore...

 

 

drugi je kad hoces da sviras ganse...

 

 

icon_smile.gificon_smile.gificon_smile.gif ...

 

salim se ja malo...

Edited by darijus

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lepo je to sve al zamislite careve koji sviraju DIKSILEND!!!!

 

Likovi otkidaju koliko brzo sviraju i precizno naravno a sve sviraju sa samo 2 prsta!!!!majku im!!!! icon_smile.gif

 

 

 

 

 

Ali oni to rade zato sto je osnivac Diksija izgubio 3 prsta u pozaru i postao invalid koji przi gitaru sa 2 prsta.

 

 

Zasto bi sebe neko pravio invalidom samo zato sto je neki drugi poznati baja svirao tako?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav svima....Htio bi samo da pitam u vezi alternativnog pickinga....Da li je nepravilno naslanjati ruku na tijelo gitare ili kobilicu zato sto sam ja tako naucio ali sam cuo da je krajnje neispravno....da ruka ne smije da se naslanja na nista....ja sam probao tako ali je teze....ruka mi je nestabilna,cesto brljam,sporiji sam.....Pa ako bi neko mogao da mi kaze da li je stvarno nepravilno naslanjati ruku da ne bi morao da uvjezbavam ovaj drugi nacin....

Hvala vam.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav svima....Htio bi samo da pitam u vezi alternativnog pickinga....Da li je nepravilno naslanjati ruku na tijelo gitare ili kobilicu zato sto sam ja tako naucio ali sam cuo da je krajnje neispravno....da ruka ne smije da se naslanja na nista....ja sam probao tako ali je teze....ruka mi je nestabilna,cesto brljam,sporiji sam.....Pa ako bi neko mogao da mi kaze da li je stvarno nepravilno naslanjati ruku da ne bi morao da uvjezbavam ovaj drugi nacin....

Hvala vam.....

:no:odakle ti to

Edited by SelfHandOfGod

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pise u orbinoj skoli gitare....to kaze Bojan M. Đukić......

A....stani....mozda ste me pogresno svatili.....dio dalna sam htio reci,naravno da se oslanja ruka na gitaru.....ali mislio sam dio dlana..... icon_redface.gif

Edited by ninga

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam svirao oslanjajuci dva prsta na pikgard, pa je pocelo da mi smeta pri brzim deonicama. Trebalo mi je 6 meseci da se presaltujem i sada skoro ni ne spustam prste.

 

Znaci sve je moguce, pa sad ti vidi, ako pocne da ti smeta ti uradi nesto slicno, ako ne furaj i dalje svoj fazon - ko te danas pita da li drzis ruku na gitari ili ne? Vazno je da to zvuci kako si zamislio.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Naravno da trebas da naslanjas ruku!Jedino Al di meola ne naslanja ruku na telo gitare.

I pokojni Chuck je nije naslanjao, koji je, gle chuda, koristio samo tri prsta u solazama, i vrlo retko mali. Naravno, power akorde je 'vatao sa kaziprstom i malicem, kako vi kazete, jel'te icon_smile.gif. Jeste malo offtopic, mada i nije icon_smile.gif

 

Shalim se. Mada, evo on je primer totalno samoukog gitariste, koji je sam provaljivao cake i "sta kako treba".

Edited by Heavy jerk

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...