Jump to content

Tehnika sviranja gitare


Dushan S

Recommended Posts

Kako da drzim palac leve ruke kad sviram one vezbe koje ste postovali.

Da li da ga drzim iznad vrata, kako i obicno drzim dok sviram neku solazicu

ili kao kad hvatam rifove.

Dajte ako imate jos tih vezbi.

 

Da li da menjam zice koje vec imam 1. god. Mislim ni jedna nije pukla(sva sreca)

ali negde sam procitao da one inace bez obzira na to da li su citave

ili ne treba da se menjaju na 6 meseci, ili tako nesto.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kako da drzim palac leve ruke kad sviram one vezbe koje ste postovali.

Da li da ga drzim iznad vrata, kako i obicno drzim dok sviram neku solazicu

ili kao kad hvatam rifove.

Dajte ako imate jos tih vezbi.

 

Da li da menjam zice koje vec imam 1. god. Mislim ni jedna nije pukla(sva sreca)

ali negde sam procitao da one inace bez obzira na to da li su citave

ili ne treba da se menjaju na 6 meseci, ili tako nesto.

Za palac je vec pitalo hiljadu ljudi na ovom topicu, ima dosta odgovora, najbolje ti je da ceo topic lepo prochitash, svashta interesantno cesh da nadjesh. icon_smile.gif

 

Zhice ne bendujesh dovoljno jako, zato ti nisu ni pukle icon_mrgreen.gif

Shalim se, te zhice koje koristish su vec odavno neupotrebljive, ja menjam zhice najvishe na mesec dana. Redovno chistim zhice pa opet posle mesec dana imaju katastrofalno losh zvuk, jednostavno moram da promenim, ne prija mi da slusham stare zhice icon_mrgreen.gif

 

Moj savet ti je da shto pre kupish nove zhice! icon_da.gificon_da.gificon_da.gif

 

(Koliko puta mozhete reci "zhice" u jednom postu icon_mrgreen.gif)

Share this post


Link to post
Share on other sites

E----------------------------------------------------

B------------------------------h-p----------------------

G---------------4--5--4--7--5-7-5---4-----------------

D--7---7-7--7----------------triola----7---------------

A----------------------------------------------------

E----------------------------------------------------

 

E----------------------------------------------------

B------------------------------h-p----------------------

G---------------2--4--4--5--4-5-4---2-----------------

D--5---5-5--5----------------triola-----5--------------

A----------------------------------------------------

E----------------------------------------------------

 

E----------------------------------------------------

B------------------------------h-p----------------------

G---------------0--2--0--4--2-4-2---0-----------------

D--3---3-3--3----------------triola-----3--------------

A----------------------------------------------------

E----------------------------------------------------

 

Daklem Queen - Innuendo.

E sad u kojoj poziciji da one triole odsviram

da li da da hammer i pull radim sa malim prstom (sto mi je tesko u toj brzini)

a da kaziprst drzim na 4 pragu g zice ili da pomeram celu poziciju na 5 prag.

Isto i sa drugim primerom, treci mi je vec laksi.

 

Meni nije problem da to odsviram sa pomeranjem ruke ali mi drug rece da treba

koristiti mali prst u svakoj situaciji i treba dobro znati te pozicije jer su

vrlo vazne, a mene bas nesto zabole za njih. Mislim ako mogu nesto da ot-dsviram u orginalnoj brzini bez gresaka da li je vazno da li koristim 4 ili 2 prsta.

 

Pa ako nekog ne mrzi da ovo procita a razume sta sam hteo reci molim odgovor.

Ne bih zeleo da naucim pogresno jer je to gore nego kad ucis nesto prvi put.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

E----------------------------------------------------

B------------------------------h-p----------------------

G---------------4--5--4--7--5-7-5---4-----------------

D--7---7-7--7----------------triola----7---------------

A----------------------------------------------------

E----------------------------------------------------

 

Ovu triolu bih ja svirao sa srednjim (na petom) i malim prstom (na sedmom pragu)

 

 

E----------------------------------------------------

B------------------------------h-p----------------------

G---------------2--4--4--5--4-5-4---2-----------------

D--5---5-5--5----------------triola-----5--------------

A----------------------------------------------------

E----------------------------------------------------

 

Ovu sa domalim i malim.

 

Vazno je da koristis i mali. Nemoj napucavati brzinu sa dva, nego pocni polako sa svih cetiri, navici ces se kada budes svirao brze da koristis 4 prsta.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zhice ne bendujesh dovoljno jako, zato ti nisu ni pukle

ovo je od sada moj moto! icon_smile.gif

p.s. od bendinga mi jedino ne puca blue steel, a zapitnjem ko sivonja. icon_smile.gif

 

da li da da hammer i pull radim sa malim prstom (sto mi je tesko u toj brzini)

pa, znas kako... komfor je siguran put ka atrofiji. zakljucak se sam namece.

treba da budes u stanju da radis trilere svim kombinacijama prstiju, prvo vezbas polako (i precizno, u ritmu), pa povecavas brzinu dok triler ne bude brz kao u narodnjaka. icon_da.gificon_smile.gif to je bar moje misljenje...

 

vrlo vazne, a mene bas nesto zabole za njih. Mislim ako mogu nesto da ot-dsviram u orginalnoj brzini bez gresaka da li je vazno da li koristim 4 ili 2 prsta.

ja mislim da je greska, bar u vecini slucajeva.

kad postanes majstor gitare icon_wink.gif i kad budes mogao da to sto hoces sviras u svakoj poziciji onda bi trebalo da se pozabavis pitanjem "zasto triler sviran trecim i cetvrtim prstom _zvuci_ malo drugacije od trilera koji sviram sa prva dva prsta?" i onda u zavisnosti od toga sta zelis, lepo upotrebis odgovarajucu poziciju...

 

Ne bih zeleo da naucim pogresno jer je to gore nego kad ucis nesto prvi put.

ovo je dokaz da brzo kapiras! icon_da.gif

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

pa, znas kako... komfor je siguran put ka atrofiji. zakljucak se sam namece.

treba da budes u stanju da radis trilere svim kombinacijama prstiju, prvo vezbas polako (i precizno, u ritmu), pa povecavas brzinu dok triler ne bude brz kao u narodnjaka. icon_da.gificon_smile.gif to je bar moje misljenje...

 

 

ovo je dokaz da brzo kapiras! icon_da.gif

Mali off topic... Gargamele, ispromashivao si quoteove icon_mrgreen.gif

 

BTW, meni pukla Blue Steel posle mesec dana... Prva naravno... Imam 21 prag na gitari (icon_mad.gifph34r.gificon_mad.gif), pa treba malko vishe da se zategne zhica da dodje do E (ili u extremnim situacijama do F icon_mrgreen.gif). Trenutno sam neshto bolestan pa ne mogu bash da izlazim iz kuce i kazhem ja caletu da mi uzme zhice za gitaru 9ke Blue Steel... Uzme on meni D'Addario... OK, ajde malo da furam njih... Otvaram ja pakovanje, pocepam onu kesicu i imam shta da vidim - u kompletu fali PRVA ZHICA! Dakle ovo mi se nikad u zhivotu nije desilo pre, niti sam ikada chuo da se nekom drugom to desilo. Ima li neko neku uteshnu rech za mene? icon_mrgreen.gifph34r.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imam 21 prag na gitari (  ), pa treba malko vishe da se zategne zhica da dodje do E (ili u extremnim situacijama do F )

BOjim se da si se istripovao.

Broj pragova nema nikakve veze sa tenzijom žice. To ima veze sa dužinom skale, tj. koliki je razmak od konjića do bridge-a i kako su postavljeni pragovi na vratu. Recimo, Gibson ima kraću skalu od Fendera. Većina gitara ima fenderovu skalu.

 

A ja i dalje ne mogu da verujem da sam dobio pakovanje u kom fali prva zhica
Pa dobro, desilo se. Odeš u prodavnicu i žališ se pa ako ti poveruju. Ako ne možeš da ih ubediš ,kupiš odvojeno prvu žicu, to ti je manje od 100 din. Edited by Dushan S

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mali off topic... Gargamele, ispromashivao si quoteove icon_mrgreen.gif

 

BTW, meni pukla Blue Steel posle mesec dana... Prva naravno... Imam 21 prag na gitari (icon_mad.gifph34r.gificon_mad.gif), pa treba malko vishe da se zategne zhica da dodje do E (ili u extremnim situacijama do F icon_mrgreen.gif). Trenutno sam neshto bolestan pa ne mogu bash da izlazim iz kuce i kazhem ja caletu da mi uzme zhice za gitaru 9ke Blue Steel... Uzme on meni D'Addario... OK, ajde malo da furam njih... Otvaram ja pakovanje, pocepam onu kesicu i imam shta da vidim - u kompletu fali PRVA ZHICA! Dakle ovo mi se nikad u zhivotu nije desilo pre, niti sam ikada chuo da se nekom drugom to desilo. Ima li neko neku uteshnu rech za mene? icon_mrgreen.gifph34r.gif

Haha nisi sam na ovome svetu, meni je pretprosli komplet zica iste marke bio falican za d zicu, svi su mi se smejali, sad mi je lakse nisam lud icon_mrgreen.gif

A da nosim nazad, tesko da ce neko da poveruje...

 

Ziv ti nama bio pivopije.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

A da nosim nazad, tesko da ce neko da poveruje...

Upravo to icon_mrgreen.gif

Ma ok, samo sam prvu sad kupio naravno icon_smile.gif

 

BOjim se da si se istripovao.

Broj pragova nema nikakve veze sa tenzijom žice. To ima veze sa dužinom skale, tj. koliki je razmak od konjića do bridge-a i kako su postavljeni pragovi na vratu. Recimo, Gibson ima kraću skalu od Fendera. Većina gitara ima fenderovu skalu.

Sasvim logichno icon_smile.gif Ali nisam na to mislio vec na sledece: ako uzmemo za primer fendera od 21 i fendera od 22 praga, koji koriste iste zhice, na ovom drugom je ochigledno potrebno manje zatezanja da bismo doshli do E, zar ne? icon_smile.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sasvim logichno  Ali nisam na to mislio vec na sledece: ako uzmemo za primer fendera od 21 i fendera od 22 praga, koji koriste iste zhice, na ovom drugom je ochigledno potrebno manje zatezanja da bismo doshli do E, zar ne?
AKo si mislio na "bending" to je nešto drugo, ali većina goitarista ovde ne prevodi bukvalno tu reč sa engleskom. Znači većinom ljudi kažu da je recimo neko "zavrnuo" ili "zavio" ili bukvalno "bendovao" žicu sa 21 na 24 prag.

A ako ti relativno nova žica pukne od toga, trebao bi da pregledaš tremolo i ako su se napravili mali i oštri useci na kobilici na mestu gde žica trpi najveći napor, da ih isturpijaš jako blago finom turpijom, jer je često to uzrok pucanja žice na malo starijim gitarama. Nije baš da žica tek tako puca od bendinga.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ah, pa naravno, na bendovanje sam mislio icon_smile.gif Izvinjavam se na loshe upotrebljenom terminu. icon_wink.gif A znam i to za oshtru kobilicu, to mi je bio problem na prvoj elektrichnoj pa sam se malo igrao sa caletovim alatom icon_mrgreen.gif i reshio problem icon_da.gif U svakom sluchaju, hvala na savetima, nekom ce sigurno biti korisni. pivopije.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...