Jump to content

Muzički software


Marko, Mon_a[MOR]e

Recommended Posts

Evo jedno kratko pitanjce, pa ako neko zna odgovor...

Dakle imam Cubase SX 2.0.1 i kX 5.10.somethin'.somethin' drajvere... I ne mogu da provalim kako da u Cubase_u prebacim MIDI u Audio da bih sve to zajedno exportovao... U kX Mixer_u, namestim Synth Recording Level (pretpostavljam da je to za MIDI, nishta drugo mi ne lichi na to icon_mrgreen.gif ) na 100, u Cubase_u ubacim Audio track i ukljuchim monitoring, pustim MIDI da ide, ali Audio ne prikazuje nikakav ulaz... Pritom, svestan sam da je verovatno u pitanju neshto glupo i prosto, ali juche sam sat vremena chitao HTML dokumentaciju, ne bih li nashao neshto o tome... Al' nishta, samo sam izgubio sat vremena icon_redface.gif

Hvala unapred ph34r.gificon_biggrin.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sto se tice recordinga, nakon instaliranja tih kx drivera moras odraditi par stvari kako bi sve funkcionisalo. Recimo: da obrnes prednji i zadnji stereo izlaz ako je neki sb5.1 u pitanju, da pod menijem "ac97" u kx mikseru stavis sta se snima 'line in, mic, cd'( ili sta sve tamo vec ima)...i naravno da u cubaseu ukljucis taj kx asio drajver...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo jedno kratko pitanjce, pa ako neko zna odgovor...

Dakle imam Cubase SX 2.0.1 i kX 5.10.somethin'.somethin' drajvere... I ne mogu da provalim kako da u Cubase_u prebacim MIDI u Audio da bih sve to zajedno exportovao... U kX Mixer_u, namestim Synth Recording Level (pretpostavljam da je to za MIDI, nishta drugo mi ne lichi na to icon_mrgreen.gif ) na 100, u Cubase_u ubacim Audio track i ukljuchim monitoring, pustim MIDI da ide, ali Audio ne prikazuje nikakav ulaz... Pritom, svestan sam da je verovatno u pitanju neshto glupo i prosto, ali juche sam sat vremena chitao HTML dokumentaciju, ne bih li nashao neshto o tome... Al' nishta, samo sam izgubio sat vremena icon_redface.gif

Hvala unapred ph34r.gificon_biggrin.gif

Nemoras da prebacuje prvo MIDI u audio. Samo expotujes i sve sto se cuje kad pustas cuce se i kad exportujes (eventualno bez nekih krckanja i shumova koje mozda cujes kad pustas ako imas slab komp).

(Ili mozda nisam shvatio sta pitas? icon_biggrin.gif )

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nemoras da prebacuje prvo MIDI u audio. Samo expotujes i sve sto se cuje kad pustas cuce se i kad exportujes (eventualno bez nekih krckanja i shumova koje mozda cujes kad pustas ako imas slab komp).

(Ili mozda nisam shvatio sta pitas? icon_biggrin.gif )

Nope, kada se exportuje, u output file_u budu samo Audio track_ovi (a to i pishe u dokumentaciji)... Takodje, pishe da se MIDI trackovi moraju snimiti kao Audio trackovi, pa je tek onda moguce exportovati iste. Nameshten mi je kX drajver u Cubase_u, u AC97 ima svashta da se izabere za input, izmedju ostalog i Synth recording, koji mi je pojachan na max. I opet nishta. icon_mrgreen.gif

Kad budem provalio shta je, ili mi neko eventualno odgovori, verovatno cu par puta da udarim glavom u zid icon_biggrin.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ovde problem nije to što ti misliš da je problem. Tj. ne treba da ga rešiš, već da prestaneš da koristiš ugrađeni synth iz live kartice u koji verovatno usmeravaš midi trake, i da koristiš VST instrumente. A taj sintić i onako zvuči kao dečja igračka.

Kada midi preusmeravaš na VST instrumente (neke dobijaš i uz Cubase) oni se pojave kao izlazni kanali u mikseti, i naravno miksaju se normalno zajedno sa audio kanalima, i tvoj problem nestaje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moze neko da mi pojasni rad u Celemony Melodyne-u ? please !!!

Previše je to za priču ovako.

 

Skraćeno uzmeš audio fajl (možeš da štimuješ samo instrumente koji imaju jedan glas odjednom, i solo vokal), uvezeš ga u Melodyne, daš mu da ga izanalizira, obično će to značiti da izabereš neki preset za vokal. dobićeš vokal podeljen na note. nacrtana nota, koja izgleda kao wav komadić je gruba aproksimacija toga gde je nota po visini, a kriva linija koja vrluda pokazuje kako se precizno kreće visina. Alati koji su ti najvažniji je alat desno kojim se note dele na sitnije komade, alat kojim im se menja visina, i alat kojim se utiče na to koliko su oštri uglovi na krivoj liniji koja predstavlja svarnu visinu.

 

Ono što je bitno je da ne treba previše ubiti oblinu te linije, jer vokal počinje da zvuči robotski. Bilo bi dobro da recimo prvo pregledaš neki vokal koji je otpevao neki dobar i precizan pevač, pa da vidiš kako se kreće ta linija, kako ulazi i izlazi iz tonova kada neko dobro peva, da bi umeo da izimitiraš to kada ispravljaš neki vokal. U početku ćeš verovatno dobijati lošije rezultate i vokal će ti zvučati veštački. Peglao sam više puta razne pevaljke za album, trebalo mi je vremena da uđem u štos, ne očekuj da odma sve ide od ruke. AKo se radi o nekoj sitnijoj ispravki, možda bolje da probaš sa auto-tune-om.

 

To ti je to.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Previše je to za priču ovako.

 

Skraćeno uzmeš audio fajl (možeš da štimuješ samo instrumente koji imaju jedan glas odjednom, i solo vokal), uvezeš ga u Melodyne, daš mu da ga izanalizira, obično će to značiti da izabereš neki preset za vokal. dobićeš vokal podeljen na note. nacrtana nota, koja izgleda kao wav komadić je gruba aproksimacija toga gde je nota po visini, a kriva linija koja vrluda pokazuje kako se precizno kreće visina. Alati koji su ti najvažniji je alat desno kojim se note dele na sitnije komade, alat kojim im se menja visina, i alat kojim se utiče na to koliko su oštri uglovi na krivoj liniji koja predstavlja svarnu visinu.

 

Ono što je bitno je da ne treba previše ubiti oblinu te linije, jer vokal počinje da zvuči robotski. Bilo bi dobro da recimo prvo pregledaš neki vokal koji je otpevao neki dobar i precizan pevač, pa da vidiš kako se kreće ta linija, kako ulazi i izlazi iz tonova kada neko dobro peva, da bi umeo da izimitiraš to kada ispravljaš neki vokal. U početku ćeš verovatno dobijati lošije rezultate i vokal će ti zvučati veštački. Peglao sam više puta razne pevaljke za album, trebalo mi je vremena da uđem u štos, ne očekuj da odma sve ide od ruke. AKo se radi o nekoj sitnijoj ispravki, možda bolje da probaš sa auto-tune-om.

 

To ti je to.

Ej hvala ti puno ...

mislio sam da harmonizujem dzitru , pretpostavih da to svi rade u Melodyne-u.

Do sada sam povezivao gitaru u GR-33 sint pa odatle midi kablom u Digitech Vocalist VR i audio kabli iz sinta opet u VR i iz njega izlaz u pojacalo.Mada mi je mnogo jednostavnije da sve to odradim u melodajneru. thanx biggrin.gif

 

Imam jos jedno pitanjce za tebe.Stha mi preporucujes od VST-a da odradim dobre bubnjeve ... Nisam nikad cuo DFH mada ga svi hvale.I stha mislis o EastWest Symphonic Orchestra i jel ima nesto bolje od toga ?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ovde problem nije to što ti misliš da je problem. Tj. ne treba da ga rešiš, već da prestaneš da koristiš ugrađeni synth iz live kartice u koji verovatno usmeravaš midi trake, i da koristiš VST instrumente. A taj sintić i onako zvuči kao dečja igračka.

Kada midi preusmeravaš na VST instrumente (neke dobijaš i uz Cubase) oni se pojave kao izlazni kanali u mikseti, i naravno miksaju se normalno zajedno sa audio kanalima, i tvoj problem nestaje.

E OVO JE STVARNO DOBRA FORA! JA PROBAO! (DUSHANE, HVALA NA POMOCI, JOS JEDARED-KORISTILO JE!) pivopije.gif

 

E, SADA, JEDNO PITANJE! KOJI BI SEMPLER (ILI STA VEC), BIO DOBAR ZA BASS DA NE VUCEM BUBANJ IZ BATERIJA (DKFH) A BASS SA ZVUCNE, KOJI STVARNO ZVUCI SMESNO, NAROCITO STO SAM U H STIMU!

Share this post


Link to post
Share on other sites

mislio sam da harmonizujem dzitru , pretpostavih da to svi rade u Melodyne-u.

Do sada sam povezivao gitaru u GR-33 sint pa odatle midi kablom u Digitech Vocalist VR i audio kabli iz sinta opet u VR i iz njega izlaz u pojacalo.Mada mi je mnogo jednostavnije da sve to odradim u melodajneru. thanx

A da nasnimiš drugu gitaru? icon_wink.gif

 

Imam jos jedno pitanjce za tebe.Stha mi preporucujes od VST-a da odradim dobre bubnjeve ... Nisam nikad cuo DFH mada ga svi hvale.I stha mislis o EastWest Symphonic Orchestra i jel ima nesto bolje od toga ?

Pa ne hvale ga baš svi ali to što je to bubanj i sviranje ovog lika iz Meshuggah, i to što je bubanj već pomalo čačkan ekvilajzerom da se dobije taj čuveni HM bubanj tup tak, čini svoje.

Postoje dve varijante neki sampler VSTi kao Battery ili Kontakt i neka biblioteka bubnjeva (taj prvi drumkit from hell na primer, 3cd-a) ili neka od ovih varijanti gde su bubnjevi spakovani da imaju sopstveni plugin VST iz kog ih koristiš, kao što su DFH2 (1DVD), Fxpansion BFD (2DVD-a) ili Drumkit from hell superior (9DVD-a)

 

E, SADA, JEDNO PITANJE! KOJI BI SEMPLER (ILI STA VEC), BIO DOBAR ZA BASS DA NE VUCEM BUBANJ IZ BATERIJA (DKFH) A BASS SA ZVUCNE, KOJI STVARNO ZVUCI SMESNO, NAROCITO STO SAM U H STIMU!
Pazi isto kao i ovo što je on pitao ili sampler (Kontakt + neka bass biblioteka na jednom ili više CD-a, ili neka varijanta gde se radi o bass biblioteci koja ima sopstveni plugIn, kao na primer Hardcore Bass, to je ono što si video kod mene, on je 1DVD, to su neki petožični i tome slično.

Share this post


Link to post
Share on other sites

PAZI, BEDAK JE STO JA NEMAM DVD NA KOMPU - TAKO DA MI OSTAJE SAMO ONA DRUGA VARIJANTA SA OBICNIM CD-OM! MOZE LI ZA TO DA MI POSLUZI ONAJ HALION? MOZES LI TI DA MI SPRZIS NEKU BIBLIOTEKU BASS-EVA?

 

I JOS JEDNO PITANJE ZA BATTERY 2: NE MOGU DA UCITAM 2 ELEMENTA IZ DKFH JER CIM PROBAM DRUGI ON BRISE PRVI! TI SI NESTO POMENUO OKO TOGA, PA JA SADA NE ZNAM DA LI JA TU NESTO GLUPO POKUSAVAM ILI JE TU NEKA GRESKA U SOFTWARE-U PA DZABE POKUSAVAM??? icon_confused.gif

Edited by Uros

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mogu da ti spržim baseve.

 

Battery 2 je malo drugačije osmišljen nego kec. Ne snimaju se samo celi kit-ovi (.kit ekstenzija), nego i grupe ćelija, pa onda njih možeš da kombinuješ zajedno. Na žalost DKF je nastao pre toga, a u starom Battery-ju je bilo moguće učitati jedan kit, pa izabrati add kit umesto load kit i onda on doda ostalo. To je i jedini razlog da koristiš keca. Da bi mogao da probaš razne kombinacije u DKH pa onda to snimiš kao novi preset, tj. kit. (imaš kod snimanja da izabereš da se snimi samo kao patch ili patch + samples, izabereš naravno ovo prvo da ti ne bi udupljavao sve semplove zbog novog kit-a. Onda to možeš normalno da koristiš u Battery-ju 2. To je eto na žalost komplikacija zbog tih modularnih kompleta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@DUSHAN S

OK, MISLIM DA SAM SKONTAO U BATTERY 1 SKLOPIM KOMPLET I SACUVAM GA (BEZ SEMPLOVA) I ONDA PROSTO LOUDUJEM CEO KIT U BATTERY 2! MOGLO JE I BEZ TOGA ALI 'AJDE DE...

A ZA TE BASEVA CE SE DOGOVORIMO OVIJEH DANA!

 

 

POZZ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Konacno sam uspeo da snimim gitaru kako treba.

Isao sam direktno iz procesora u karticu. Patch je solidan za sviranje sa pojacalom, u stvari, odlican za neki hard rock, ali ovo je ispalo mnogo tvrdje.

 

Kompresovano je 3 puta icon_smile.gif

Jednom u procesoru i 2 puta Waves-om C1 i C4. Pre Waves kompresora je i ekvalajzer kojim sam isekao najvise i najnize frekvencije i izvukao srednje-duboke koji su falili patchu. Bubnjevi su Drum Kit from Hell, bas je Trilogy. Bubnjevi su zajedno kompresovani sa gitarama u grupnom kanalu tako da malo pliva zbog toga ali stedi procesor. I jos plus neki ekvalajzeri na nekim delovima bubnja posebno.

 

-Here it is-

 

Kako vam se cini?

 

Rif je bezveze ali posluzio je za ilustraciju.

 

E sad, i dalje imam problem sa jacinom, a i ako neko ima ideju sta bi moglo da je popravi mastering-om. I ne znma kako ali ovi kompresori su uspeli da mi zeznu balans.

 

Jos jedno pitanje: jel moze u cubase-u da se menja redosled efekata na insert-u a da se ne iskljucuju pa ponovo stavljaju?

 

orangelistening.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kada kompresuješ dist gitare dobiješ taj osećaj nadrkanosti ali gubiš definiciju. Probaj recimo da snimiš 4 gitare, dva para levo desno i da samo jedan par kompresuješ a da drugi naoštriš. Drugo ako ćeš posle kompresovati ceo snimak, čemu kompresovanje gitara, one su ionako same sa strane.

 

Bas ti je malo nejasan, probaj da dodaš neki peak na 1000-1300 Hz da dobije ćang-ćang, ovako ga ja uopšte ne čujem. Doduše pitanje je da li ćeš to uopšte uspeti na Trilogy-ju ja sam skoro potpuno prestao da ga koristim, nije za heavy svirku, nema definicije. Pretvara se u gomilu mumlanja u gustim matricama.

 

Kreševi i China su ti preglasni.

 

A šta podrazumevaš pod "problemi sa jačinom"? Sa Waves-ima ionako možeš da ubiješ boga u matrici, ali je fora u tome da matrica ima neku gore dole dinamiku, da bi to imalo smisla, ovako, kad si već ubio gitare od kompresije, one zvuče bolje, ali bubanj zvuči mlitavo u odnosu na njih. I probaj da se igraš malo sa reverbima na bubnju, u ovom slučaju neki drum plate ili neki room na send-u pa pošalji sve u reverb osim bas bubnja.

 

Ne može se menjati redosled efekata na žalost. Zato je korisna navika da kada otvaraš neki efekat na kanalu nikad ne krećeš od prvog slota, jer posle nema teorije da staviš još neki efekat pre onog prvog, nego krećeš iz sredine.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kada kompresuješ dist gitare dobiješ taj osećaj nadrkanosti ali gubiš definiciju. Probaj recimo da snimiš 4 gitare, dva para levo desno i da samo jedan par kompresuješ a da drugi naoštriš. Drugo ako ćeš posle kompresovati ceo snimak, čemu kompresovanje gitara, one su ionako same sa strane.

 

Super ideja! Probacu.

 

Bas ti je malo nejasan...

 

Pa stavio sam fretless icon_biggrin.gif

Sta koristih za bas ako ne Trilogy (primetio sam i ja da ne moze skoro nista brzo da svira a da to zvuci dobro)?

 

A šta podrazumevaš pod "problemi sa jačinom"?

 

Pa sa cim god da udoredim jace je od mog snimka.

 

I probaj da se igraš malo sa reverbima na bubnju, u ovom slučaju neki drum plate ili neki room na send-u pa pošalji sve u reverb osim bas bubnja.

 

Ne može se menjati redosled efekata na žalost. Zato je korisna navika da kada otvaraš neki efekat na kanalu nikad ne krećeš od prvog slota, jer posle nema teorije da staviš još neki efekat pre onog prvog, nego krećeš iz sredine.

 

Probacu i ovo. icon_da.gif

 

Skinuo sam pre neki dan na neta BBE Sonic Maximizer i odlicno zvuci na dobosu. (skinuo sam ga nakon sto sam ovo uradio). Ustvari dobro svuci na svemu, ali trudim se da ne preteram. icon_smile.gif Koji plugin koristis za reverb?

 

Thanx

 

musik19.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sta koristih za bas ako ne Trilogy (primetio sam i ja da ne moze skoro nista brzo da svira a da to zvuci dobro)?

Imam nekoliko baseva sa Akai diskova koje volim, a od ovih vst zbirki, Hardcore bass mi je dojajan.

 

Pa sa cim god da udoredim jace je od mog snimka.
Kao prvo, kada si miksao, loše si odradio odnose, ceo snimak je tih u smislu da ti najjači peak-ovi nisu dovoljno blizu 0 db. Znači kad miksaš pustiš stvar i staviš master volume tako da je što jače, a da ni u jednom trenutku ne klipuje, tj ne ode u crveno. Problem sa ovim snimkom je što su ti gitare već kompresovane a bubanj nije tako da bi prilično teško bilo povećati nivo. Ili radi sa kompresorima na grupama za ceo bubanj, tako da se slično događa i sa gitarama i sa bubnjevima, ili manje kompresuje ili ne kompresuj uopšte gitare. Kada postoje veće dinamičke razlike u snimku pa ga onda celog pritegneš sa nekim kompresorom i limiterom, matrica postaje onako "slepljena", ali u tvom slučaju, ceo wav je već ravna linija, samo što je jednostavno tih.

 

Skinuo sam pre neki dan na neta BBE Sonic Maximizer i odlicno zvuci na dobosu. (skinuo sam ga nakon sto sam ovo uradio). Ustvari dobro svuci na svemu, ali trudim se da ne preteram.  Koji plugin koristis za reverb?

Zavisi. U zadnje vreme ponajviše impulsne reverbe, znači Waves IR 1 i njegovu biblioteku impulsa i Pristine Space sa gomilom impulsa skinutih sa neta. Od ovih klasičnih koji nisu impuls bazirani, Spinaudio M2 mi je ok za neke stvari kao i Princeton reverb.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Klasičan reverb ima određeni algoritam na osnovu koga izračunava ponašanje zvuka u prostoru, tj računa određeni broj refleksija u zamišljenom prostoru i tako proizvodi reverb. Matematički algoritmi kompanija kao što su Lexicon ili TC Electronics su zaštićeni i strogo čuvana tajna, a pošto je u algoritmu cela stvar, software-ski reverbi donekle kaskaju za najboljim hardverskim.

Onda je neko došao na ideju da uzme neki zvuk, "impuls", (to je jako kratak zvuk, na primer startni pištolj), da postavi mikrofone u neki prostor koji želi da zabeleži i da snimi sa tih mikrofona zvuk. Ono što mikrofoni beleže (jer je impuls jako kratak zvuk) je tačan zvuk svih pojedinačnih refleksija u prostoru u kom su postavljeni. Tako je moguće zabeležiti reverb nekog prostora i onda na osnovu tog impulsa uz pomoć odgovarajućeg uređaja ( u početku su to bili hardverski impulsni reverbi) reprodukovati reverb te prostorije. Znači, impulsni reverb na osnovu zvučnih fajlova koji su impulsi prostora reprodukuje reverb tih prostora. Takođe moguće je propustiti impuls kroz sve redom presete nekog lexicon reverba koji košta hiljade evra i zabeležiti ih kao audio fajlove na osnovu kojih impulsni reverb može da reprodukuje reverb nalik skupom hardverskom. Naravno postoji izvesna razlika, ali, čuj, jeftinije je nego kupiti lexicon.

U svakom slučaju impulsni reverb je u većini slučajeva realističniji i prijatnije zvuči nego klasičan softverski reverb, a omogućava i emoulaciju nekih poznatih hardverskih reverba.

 

Jel znas mozda sto meni Drum Kit form Hell stalno (iz battery keca) stalno klipuje?
Šta to znači "stalno"? I gde klipuje? Na kanalu u Cubase-u? Na njegovim sopstvenim izlazima? Naravno da ne klipuje stalno nego u određenim trenucima, kada to klipuje?

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...