Jump to content

Muzički software


Marko, Mon_a[MOR]e

Recommended Posts

to Lord: predlažem ti da se malo zadržiš na Mixcraftu (ukoliko is početnik) i da tu pokušaš da snimiš i produciraš jednu pesmu, čisto da uklaviriš kako neke stavri funkcionišu. Posle toga, prelaz na Nuendo ili Cubase.

 

I kao što Dušan reče ... čitaj!

Na Mixcraftu sam snimio nekiliko pesama, ali ne planiram da ih produciram ili izdajem. Sad citam Manual Nuenda. Jel' mislis da moze da se snimi demo u mixcraftu, pa da se stavi u promo kit?

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...
E, ljudi, cisto jedno informativno pitanje: Koji se programi za sniamnje, a koji za obradjivanje zvuka koriste u studijima? Nemojte da postujete nista poput :lol: , nikad nisam snimao u studiju.

 

Pa, u najprofesionalnijim studijima, ne koriste se programi, sve se radi analogno, a snima se na magnetofon.

 

U manje profesionalnim, takođe se sve snima analogno, ali na digitalni uređaj RADAR.

 

U još manje profesionalnim se radi za računarom, uz PROTOOLS... Tako da... Kupi MAC. :D

 

U amaterskim studijima se radi u Nuendu, ili Sonaru.

Mastering se radi u Sound Forgeu, ili WaweLabu, nemam pojma...

 

Eto ti četiri nivoa profesionalnosti koje ja poznajem... :/

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hoces da kazes da kad bi se razumeo kao ljudi u amaterskom studiju, da bi mogo da dobijem isti kvalitet zvuka u svom kucnom, kao i kod njih?

 

Oh! Pa jel misliš da je to jedini faktor koji utiče na zvuk? Osnova "dobrog zvuka" je dobar snimak, a za to ti je nepohodan fizički prostor koji će ti obezbediti snimanje sa što manjim gubitkom i deformacijama na zvuku.

 

Dalje, potrebno ti je mnogo opreme, mnogo više od gitare, pojačala i distorzije. Neko je rekao jednom da se kvalitet studija ogleda u broju rekova u kojima se nalaze kojekakvi uređaji koji analogno procesiraju zvuk.

 

Što se tiče podele kolege Towera, ne znam, ne bih se složio, iako nisam imao priliku da snimam u skupljim i profesionalnijim studijima. Malo mi je čudno da neko u 2008.godini koristi nagnetofon .. to mi je prosto nepojmiljivo. Takođe, koliko sam čitao, ProTools se koristi u svim najvećim studijima, i mislim da uopšte nije naivan, već naprotiv veoma veoma opak software

 

E sad, možda i nisam u pravu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oh! Pa jel misliš da je to jedini faktor koji utiče na zvuk? Osnova "dobrog zvuka" je dobar snimak, a za to ti je nepohodan fizički prostor koji će ti obezbediti snimanje sa što manjim gubitkom i deformacijama na zvuku.

 

Dalje, potrebno ti je mnogo opreme, mnogo više od gitare, pojačala i distorzije. Neko je rekao jednom da se kvalitet studija ogleda u broju rekova u kojima se nalaze kojekakvi uređaji koji analogno procesiraju zvuk.

 

Što se tiče podele kolege Towera, ne znam, ne bih se složio, iako nisam imao priliku da snimam u skupljim i profesionalnijim studijima. Malo mi je čudno da neko u 2008.godini koristi nagnetofon .. to mi je prosto nepojmiljivo. Takođe, koliko sam čitao, ProTools se koristi u svim najvećim studijima, i mislim da uopšte nije naivan, već naprotiv veoma veoma opak software

 

E sad, možda i nisam u pravu

Ma, dobro, znam da mnogo zavisi od ambijenta i opreme, nego mi je cudno sto ljudi koji su profesionalci koriste isti software kao ja. Pogresno sam se izrazio.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hoces da kazes da kad bi se razumeo kao ljudi u amaterskom studiju, da bi mogo da dobijem isti kvalitet zvuka u svom kucnom, kao i kod njih?

 

Da. (naravno, pod uslovom da imaš sobu bez reverberacije, mikrofone, preampe ili mixetu, i još po šta)

 

Malo mi je čudno da neko u 2008.godini koristi nagnetofon .. to mi je prosto nepojmiljivo.

 

Da, da, ProTools svi živi koriste, ali, ipak je magnetofon neuporedivo bolji od bilo kakvog digitalnog snimača (računara, radara, data, itd.). Inače, SVA TA ANALOGNA OPREMA koja se koristi je proizvedena pre više od dva'es godina...

 

kakve veze to ima... ? to je samo sekvencer... (zvuk ce ti mnogo vishe zavisiti od drugih faktora...)

 

Nije tačno. :lol: Ti softwarei takođe imaju neki svoj "pečat" koji lupe na zvuk, recimo, po mišljenju mog profe, Sonar mnogo manje ošteti zvuk nego Nuendo... Ne bih znao, ne koristim Sonar, nit' nameravam. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nije tačno. :lol: Ti softwarei takođe imaju neki svoj "pečat" koji lupe na zvuk, recimo, po mišljenju mog profe, Sonar mnogo manje ošteti zvuk nego Nuendo... Ne bih znao, ne koristim Sonar, nit' nameravam. :D

 

pa, dobro, naravno da je bitno, ali opet, realno, rekao bi da je sve ono shto si gore naveo mnogo bitnije u tim uslovima...

(uostalom, nije samo bitno da li koristish nuendo ili sonar, nego i dal umesh da ih iskoristish...)

 

btw, i ja koristim nuendo... :D

 

ko ti taj profa?

Share this post


Link to post
Share on other sites

U sustini moze, ali bi morao da nabavis original program. Jer uz njega dobijas od 1 do 3 HD core PCI Kartice (zavisno od paketa koji uzimas) i USB smart key zbog autorizacije. SUmnjam da ProTools software radi na obicnoj muzickoj kartici!

 

Mozda ima neko i za to resenje?!

Share this post


Link to post
Share on other sites

izvini, ništa lično, ali napisao si gomilu netačnih informacija u nekoliko post-ova:

Pa, u najprofesionalnijim studijima, ne koriste se programi, sve se radi analogno, a snima se na magnetofon.
Nevezano što je nemoguće definisati više ili manje profesionalno, ekstremno je malo studija koja nemaju danas i DAW (digital audio workstation, koji god bio) sistem, i tu se obično radi o afinitetima vlasnika, na primer Albini u svom studiju ne drži komp ali ne brani nikom da ga donese. Dobar deo ljudi voli da snima na traku da bi ona ofarbala zvuk, pa onda prebace u komp kroz kvalitetne konvertore, ali od medija na koji se snima danas postaje mnogo bitnije kroz šta se sabira snimak.

U manje profesionalnim, ...
Radar je najobičniji hard disc recorder, jedino u vreme kad se pojavio, ljudi su jako voleli zvuk njegovih konvertera, i mnogi ga danas koriste, ali teško da definiše "profesionalnost snimka"

U još manje profesionalnim se radi za računarom, uz PROTOOLS... Tako da... Kupi MAC. :D

Mastering se radi u Sound Forgeu, ili WaweLabu, nemam pojma...

Pro Tools radi i na Mac-u i na PC-ju.

U amaterskim studijima se radi u Nuendu, ili Sonaru.
Daw sa kojim se radi nema nikakve veze sa "profesionalnošću". Pro Tools je najrašireniji jer je na neki način postao standard a projekti se često nose između studija, u obrazovanju za audio engineer-a de automatski najviše pažnje obraća na Pro Tools, a klijenti često i ne znaju da je Pro Tools samo jedno od rešenja za istu stvar već nazivaju sve DAW platforme Pro Tools. Pro Tools je imao prednost nekada dawno jer si kupovao kartice sa DSP čipovima koji su terali gomilu pluginova u vreme kad CPU kompjutera nije mogao skoro ništa valjano da potera, na primer.

Što se tiče masteringa naravno da može i tako. Ali postoje i ozbiljne platforme za mastering sa kojima direktno dobijaš DDP na primer Sonic Solution software i Hardware. Naravno raznorazne analogne outboard sprave.

 

Što se tiče podele kolege Towera, .... t

Magnetofon je u stvari ono što deluje ne samo kao medij za beleženje zvuka već na neki način i kao efekat za sebe, jer se dešava kompresija ekvalizacija itd, tj sam zvuk se promeni. Ako ćemo realno, jako kvalitetan snimak, digitalan kroz jako dobre konvertore danas zvuči vernije nego snimak na traku, ali uvo većine ljudi detektuje zvuk sa trake kao "prijatniji". Recimo da je to zvuk sa malo zaobljenijim visokim, malo više "harmonics" (da ne kažem harmonika, možda se pogrešno shvati na srpskom, haha) i malo kompresije. Naravno kako se sve više albuma snima skroz digitalno, postavlja se pitanje da li je više uvo prosečnog slušaoca u stanju da preferira zvuk "Trake". Istina je da najveći deo priče kako je traka "superiorna" ide iz nekih ranijih vremena a od tada je digitalno snimanje i hardware jako napredovao. Znači odgovor je da mnogi i dalje koriste traku jer preferiraju taj zvuk u odnosu na digitalni snimak, ne zato što je nužno "bolji" u nekom smislu koji se objektivno može dokazati. A pro Tools ti je isti kao bilo koji drugi DAW osim što je standard, i ne postoji neka zvučna prednost.

Da, da, ProTools svi živi koriste, ali, ipak je magnetofon neuporedivo bolji ...
Koja "sva" analogna oprema? Analogna oprema se i dan danas proizvodi. Takođe teško da bi se traka mogla nazvati "boljom" sama po sebi. Subjektivno lepša zvučno, nekome, da, ali isto tako su tranzistorski stolovi bili proglašavani za "hladne" i "ružne" kad su se pojavili a danas niko ne dovodi u pitanje da li je SSL "hladan" ili "lošiji" od lampašog miksera, da ne govorimo kako su izgledali lampaški mikseri itd.

Nije tačno. :lol: Ti softwarei takođe imaju neki svoj "pečat" koji lupe na zvuk, recimo, po mišljenju mog profe, Sonar mnogo manje ošteti zvuk nego Nuendo... Ne bih znao, ne koristim Sonar, nit' nameravam. :D
U 99% slučajeva netačno. NEKADA su postojali neki programi koji su imali lošije sabirnice, na primer, matori Cubase V5 i u neku ruku, upravo stari Pro Tools koji je imao 24-bitnu sabirnicu, ali to odavno nije slučaj. Ne postoji nikakav materijalni dokaz za tako nešto. Ako sve isto podesiš audio fajlove u dva različita sekvencera., i dva miksa staviš zajedno i u jednom obrneš fazu, videćeš da dobijaš tišinu. Postojale su na par foruma koji se bave ovom materijom rasprave ovog tipa, pa potraži. uglavnom se radi o placebu, i na placebo efekat nisu imuni neki ljudi koji imaju poduže karijere u muzici. Postoji razlika između analogne sabirnice ili miksanja kroz mikser, i toga da uradiš sve "in the box" što bi rekli, ali to je već druga priča.

A jel' moze ProTools na XP Service Pack2?
Pro Tools nije ograničen kompjuterom, već audio hardware-om. Najjeftinija varijanta je da se uzme neka Digidesign Mbox kartica uz koju Pro Tools ide besplatno ili da se nađe razbijen program za M-Audio kartice (M-Audio firma je u vlasništvu kompanije AVID koja drži i Digidesign koji rade Pro Tools pa Pro Tools radi i na M-Audio karticama, ali samo prilagođena verzija baš za te kartice) i da imaš neku njihovu karticu, M-Audio audiophile ti je najjeftiniji za nekih 100 Evra i žilet. Naravno ako misliš da ti je rad u Pro Tools-u toliko važan. Pri tome imaj na pameti da ta verzija pro Toolsa ima ograničen broj kanala i još neke stvari koje te ne muče kad se radi o Cubaseu na primer.

 

U sustini moze, ali bi morao da nabavis original program. ...
Naravno da ne mora. Imaš kao što rekoh M Audio protools, imaš LE verziju uz jeftinije Digidesign kartice.

Zove se Zoran, predav'o je ranije na BK, a inače radi u studiju 13 radija Beograd...
Čudno te uči zoran. Edited by Dushan S

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pro Tools nije ograničen kompjuterom, već audio hardware-om. Najjeftinija varijanta je da se uzme neka Digidesign Mbox kartica uz koju Pro Tools ide besplatno ili da se nađe razbijen program za M-Audio kartice (M-Audio firma je u vlasništvu kompanije AVID koja drži i Digidesign koji rade Pro Tools pa Pro Tools radi i na M-Audio karticama, ali samo prilagođena verzija baš za te kartice) i da imaš neku njihovu karticu, M-Audio audiophile ti je najjeftiniji za nekih 100 Evra i žilet. Naravno ako misliš da ti je rad u Pro Tools-u toliko važan. Pri tome imaj na pameti da ta verzija pro Toolsa ima ograničen broj kanala i još neke stvari koje te ne muče kad se radi o Cubaseu na primer.

 

Nemoj da mi se smejes kad ti ovo kazem: ja imam SoundMax Digital Audio, a mrzim da trosim pare :violent: (sta da radim kad zivim u Nisu, na 60km od Pirota :icon_lol: . Kad bi zvucne kartice mogle da se skinu sa torrent sajtova :lol: ...). A jel' hoces da kazes da mi se vise isplati da radim na Cubase - u i Nuendo - u nego na pro tools - u? Sta ti cesce koristis?

Share this post


Link to post
Share on other sites

E Dušane bravo za odgovor! Ja sam prećutao sve što je lik napisao iz razloga što se toliko ne razumem, pa ne želim da lupam.

 

to Lord: kontaš li da je poenta ProToolsa da imaš i njihov hardware? Znači, na integrisanom SoundMaxu teško da ćeš postići bilo šta, zato se ne mlati razmišljanjima o ProToolsu, nego otvori Cubase i počni da učiš. jendog dana kada budeš imao para da kupiš opermu i znanja i iskustva, onda ćeš preći na te ozbiljen stvari. Nemoj se ljutiš, ovo je stvarno dobronameran savet

 

to Tower: tako lako generalizuješ? Hm, ne mogu ni da naslutim koliko si ti svetski čovek kad si stigao da upoznaš oko 45 miliona korisnika Mac-a (nije precizan podatak, ali sa nekih izvora sa neta) i da ustanoviš da su svi oni, pardon, 99% (ili 44,55 miliona) iskompleksirane p*** ... perfektan ti je stav, mladi čoveče. I da, zanima me ko može da na osnovu slušanja da utvrdi u kom programu je rađena neka pesma .... e mnogo bih para dao za to da čujem :) PS: stvarno mi nije do svađanja

Edited by ProgressiveR

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...