Jump to content

Muzički software


Marko, Mon_a[MOR]e

Recommended Posts

...razlike...

 

Nema tu puno razlika, stvar je u nekoj licnoj percepciji rekao bih. GuitarPort-a sam se prvobitno docepao, to je nekako bilo prvo resenje. Sad si me zaintrigirao, ni dan danas nisam otvorio napravo. Jerbo ne otvaram vise nista dzaba :mhihi:. Nije mi neka fora, no jebat ga.

 

Ja kapiram da je sinteza softverska iako pored A/D i D/A konvertora ovaj GuitarPort hardversko plasticno igracko ima ugradjeno nekakvo audio chip. Ima i svoj drajver, sistemski a ondak i ASIO za muzicku integraciju. Uvek mi je bolje radio u Cubase-u recimo od Amplitube-a i drugih cisto softverskih resenja. U stvari, ta kutija vrsi i funkciju gitarskog iMputa, tojest ima namenski ulaz za djitru. Znaci impedanCa i ulazni nivo kako dolikuje, nista mic ili line in i te (ne)zgode. Pored toga ima i nekak'i satro patentirani marifetluk zvan A.I.R. tehnologija ili tako sto. Bazicno, posle samo njima znanih kalkulacija izbacuje zvuk onako kako bi se cuo sa ozvucenog pojacala. Znaci ne suv, onako kako bi ga cuo da sedis glavom i bradom ispred pojacala/kutije ciju si kombinaciju izabrao, vecma metnes mikrofon ispred kutije i mos da mu menjas ugao, elevaciju a bogami i distancu ispred kutije. Tako da dobijes onaj studijski filing, "k'o sa ploce". Mislim da to ne moze ni da se iskljuci.

 

 

Amplitube i ovi drugi softverski momenti mi koce Cubase muski, i generalno stalno nesto stucaju. Mada kazem, ne svidja mi se ni sam zvuk. U stvari, cim izaberem neki model koji ima malo vise saturacije, gain-a, distorzije, uvek mi je lepsi GuitarPort zvuk od bilo kog ovog drugog softverskog. Ali mislim da svi oni sada manje vise isto rade, ove najnovije generacije. Ovi sto su bili cisto softverski sad imaju kojekakve hardverske dodatke i interfejse, sta ne. Nisam probao Guitar Rig sa hardverom, samo softverski. Not bad, svidza mi se ali ga nisam kupio jer sam ipak investirao u GPort i jos dodatni softver i pri tom mi se najvise svidza. Super je lagan za zezanje, ima takoreci debilan interfejs. Ponekad mu je to mana a ponekad vrlina. Namestis sebi ton, odes u Cubase pustis matricu i picis. Nema sad sta tu da zveram po programu kad namestim zvuk. Secam se da kad sejvujes neki svoj zvuk koji si netom napravio, ovaj klipan od softvera ne zapamti volume setting. To je gistro 'po dizajnu'. Mislim da su to sad popravili ili ja vise ne primecujem, oguglah.

 

 

 

Btw, ovo nije nikakava tehnicka analiza, za to bih morao i sam da se bolje infomisem. Pricah cisto konzumerski.

 

 

I da, zaboravi' da napomenem, kad sam se budzio preko ovih cisto softverskih paketa, koristio sam neku Echo Gina karticu koja ima i breakout box, znaci ima brdo ulaza i izlaza i oni nisu na samoj kartici nego imas kutiju jel'da povezanu sa karticom nekak'im kablom. Kabl k'o crevo. To je znaci standardni studijski line-in level. I to nije to, vizavi ubadanja djitre.

Edited by Odliveni Mozak

Share this post


Link to post
Share on other sites

:pivopije:

 

hvala na opsirnom objasnjenju. svidja mi se kod guitarport to sto se ne ubada djitra ili bass u sugavi line/mic-in.

imaju sada tu opciju ja mislim i guitar rig i amplitube. dobije se citav procesor uz te programcice. mana je sto su mnogo skuplji od guitarport-a.

 

u guitar rig-u ima nesto slicno poput te A.I.R. tehnologije. u samom programu se namesta takodje polozaj i udaljenost mikrofona, cak se bira nekoliko modela mikrofona.

 

kako stoji guitarport sa bass amp simulacijama? nesto sam guglao na njihovom sajtu, i nasao da ima 28 bass amp emulacija. samo ne pise koji su u pitanju.

 

:pivopije:

Edited by triad1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja imam samo nekih 5 bass pojacala. Prepoznajem par Fendera i Eden, ova preostala dva ne kapiram. Imaju naravno svoje kutije. Imam i nekih 6 pre-amp modela, nisam to ni probao. Bass ima i neki D.I. kontrolu ili emulator ne kapiram. Do skora nisam imao uopste bass pa ne kapiram odakle mi, da li je stigao sa nekim plug-inom sto sam pazario ili su ovi resili da ubace podrsku u novu verziju softvera. Stalno neki novi softver izbacuju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

moguce da je program sam skinuo update sa neta. ako uopste ima tu opciju.

na sajtu uglavnom pise 28 bass amp modela. mozda su naveli samo da privuku kupce :D

 

hvala na informacijama Dersu :pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nema autoupdate. Manualan. Pa ne, ako kazu da ima onda ima, ali je pitanje koji su besplatni, koji dolaze u nekom expansion pack-u. Ja imam neka 2 expansion pack-a pa je mozda tako stigao. Imam neki PowerPack i Metal valjda.

Edited by Odliveni Mozak

Share this post


Link to post
Share on other sites

Treba mi neki program za miksovanje fajlova. Hocu da odradim neke snimke sam, kuci, bez studija. A imam i program za bubnjeve ( beatcraft, ako neko zna bolji, samo prosledite link ). I da vredi li taj program guitar rig necemu?

 

Pošto već imap Beatcraft, probaj Mixcraft, od iste firme. Ja sam sa njim počeo da se igram, pa sam kasnije prešao na Cubase. Guitar Rig je osmišljen kao simulacija pojačala. Čuo sam mnogo dobrih stvari o njemu, ali nikada nisam nešto imao mnogo volje da se igram sa njim, pa nika dnisam ni napravio zvuk na njemu da mi se svidi. Eto, tako stoje stavri iy mog ugla :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

e ljudov zelim da kupim neku dojaja zvucnu al da nema astronomsku cenu! ako neko ima predlog nek javi i ako imate neki dobar sajt sa kartama i to...

hvala unapred!

 

M-Audio, ja imam M-Audio 1010LT, to ti je 210 eura, a imas i jeftinije.

 

Treba mi neki program za miksovanje fajlova. Hocu da odradim neke snimke sam, kuci, bez studija. A imam i program za bubnjeve ( beatcraft, ako neko zna bolji, samo prosledite link ). I da vredi li taj program guitar rig necemu?

 

Predlazem ti da odmah uzmes Nuendo, a Guitar Rig je, u principu, sranje, ali ako nemas izbora, onda furaj to.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pošto već imap Beatcraft, probaj Mixcraft, od iste firme. Ja sam sa njim počeo da se igram, pa sam kasnije prešao na Cubase. Guitar Rig je osmišljen kao simulacija pojačala. Čuo sam mnogo dobrih stvari o njemu, ali nikada nisam nešto imao mnogo volje da se igram sa njim, pa nika dnisam ni napravio zvuk na njemu da mi se svidi. Eto, tako stoje stavri iy mog ugla :)

Imam i mixcraft. Odlican program. Nervira me jedino sto kada snimim fajlove direktno u njega ( Tipa pustima nakucane bubnjeve u jednu traku i record uz to ) on ij snima kao wav. Sto zauzima mnogo prostora. Vec mi je "oteo" 500 mb-a za 2 pesme. Mislim jesam ih budzio sa efektima i imaju po 8 instrumenata. Ali brate, 500 mb za 2 pesme je mnogo. Isto u njemu ne mogu da podesim nekoliko semplova koji su snimljeni u nekim drugim programima i na drugim kompjuterima. Imam bubnjeve ( naravno beatcraft ) sa mog, drugove gitarske deonica ( i ritam i solo deo, sto znaci dva zasebna fajla ) i jos moj bas i filove koje sam odradio u posebnom fajlu. Nikada ne mogu da podesim taming kako treba. Jer ja znam kada treba da ide, ali on mi ne da da podesim kako ja hocu. Retardirani program.

 

Predlazem ti da odmah uzmes Nuendo, a Guitar Rig je, u principu, sranje, ali ako nemas izbora, onda furaj to.

Nisam cuo za taj program pre. Pokusacu da ga nadjem. Trazio sam Cubase od ortaka. Ali potrazicu i Nuendo. Neko odredjeno izdanje? Tipa 2 ili 4 ili cak 2.5?

 

U svakom slucaju hvala obadvojici. Molim vas da postujete jos koji program ako ga se setite. Poz.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vidi, svaki program će ti praviti ogrooonme fajlove, tj. primetićeš da će folder sa jednom pesmom težiti i po 1 GB. To je normalno jer svi oni zapisuju to u nekompresovan format (najčešće WAV). Dakle, 500 MB za dve pesme je malo. :)

 

Nabavi Cubase (ili Nuendo) ako želiš da se ozbiljnije baviš ovim zajebancijama

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dobijam cubase u petak. A nuendo ovih dana. Hvala :pivopoije:.

 

Ako dobiješ Nuendo pre Cubasea, Cubase nemoj ni da dobijaš. :)

 

Nuendo ti je isti kao Cubase, samo što je 500 eura skuplji. Samo to ti sve govori, sto puta manja bagovitost, i što je bitnije, bolje sabira kanale.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako dobiješ Nuendo pre Cubasea, Cubase nemoj ni da dobijaš. :)

 

Nuendo ti je isti kao Cubase, samo što je 500 eura skuplji. Samo to ti sve govori, sto puta manja bagovitost, i što je bitnije, bolje sabira kanale.

 

... a što je njemu kao profesionalnom i vrhunskom muzičaru izuzetno važno :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

A za onaj guitar rig 3. Za njega mi treba bas i taj hardver? Ili mogu preko usb-a?

 

Treba ti gitara u line in na zvučnoj. Ili ako hoćeš sa manje šuma prvo u procesor, pa iz procesora/pedale u kompjuter. A može i da se napravi malo predpojačalo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ili ako hoćeš sa manje šuma prvo u procesor, pa iz procesora/pedale u kompjuter.

 

Ovo je sasvim netačno! :P

 

Pedala i procesor nikako ne smanjuju šum, čak ga pre povećavaju. :lol:

 

Ako hoćeš manje šuma, qpiš Direct Box u Mitrosu za 40 eura...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moje iskustvo govori suprotno. Izlaz iz gitare je par megaoma ili par miliona oma nisam siguran, dok je ulaz na kompu par hiljada oma. Kada zakačiš direktno gitaru pojedu se oni visoki tonovi, sve alikvote odu i gitara zvuči beživotno i nema bogatstvo u zvuku kao kad je zakačiš na pojačalo. Kada prikačiš gitaru na procesor, pa u line in, to se stabilizuje i mnogo je bolji zvuk. Namestiš neki fin klin na procesoru i onda nameštaš efekte u Rigu.

 

Tačnije, impedansa mora da se prilagodi.

 

 

Mada, tebi verovatno na bilo koji način šušti jer nikad nisi promenio žice. :)

Edited by Čovek zvani Duga

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moje iskustvo govori suprotno. Izlaz iz gitare je par megaoma ili par miliona oma nisam siguran, dok je ulaz na kompu par hiljada oma. Kada zakačiš direktno gitaru pojedu se oni visoki tonovi, sve alikvote odu i gitara zvuči beživotno i nema bogatstvo u zvuku kao kad je zakačiš na pojačalo. Kada prikačiš gitaru na procesor, pa u line in, to se stabilizuje i mnogo je bolji zvuk. Namestiš neki fin klin na procesoru i onda nameštaš efekte u Rigu.

 

Tačnije, impedansa mora da se prilagodi.

 

 

Mada, tebi verovatno na bilo koji način šušti jer nikad nisi promenio žice. :)

 

Pa, procesor i pedala ne izjednačuju impedanse, to radi samo DiBox, ili preamp koji u sebi ima ugrađen DiBox. :P

 

A, i električna gitara frekventno ide samo do 5-8khz, tako da "gubljenje visokih" i nije tako strašno. :P

 

:lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa, procesor i pedala ne izjednačuju impedanse, to radi samo DiBox, ili preamp koji u sebi ima ugrađen DiBox. :P

 

Istina, ali bar malo stabilizuju. Meni ortak pravio predpojačalo kada sviram gajbi preko riga, skroz je sklonilo šum, a delovi su koštali tipa 400-500 dinara.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa, procesor i pedala ne izjednačuju impedanse, to radi samo DiBox, ili preamp koji u sebi ima ugrađen DiBox. :P

 

A, i električna gitara frekventno ide samo do 5-8khz, tako da "gubljenje visokih" i nije tako strašno. :P

 

:lol:

 

Svaki gitarski procesor ima ulaznu impedansu koja je jednaka tipicnoj izlaznoj impedansi gitarskih magneta. Nema potrebe da se prilagodjava (iako ima uredjaja kao na primer Echo Gina, koja je audio kartica opste namene ali ima 'autosensing' i u zavisnosti od prikljucenog uredjaja prebacuje na drugo ulazno kolo), vec je prilagodjeno sve to na papiru kod dizajnera.

 

Elektricna gitara ima mnogo veci frekventni opseg od tog koji si pomenuo. Zaboravio si na harmonike koji su neizostavna komponenta zvula. Upravo ti harmonici se guse. Inace, zavisno od stima, eletricna gitara ide od nekih 180Hz give or take a few, pa navise do recimo 16KHz (zbog harmonika).

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...