Jump to content

Muzički software


Marko, Mon_a[MOR]e

Recommended Posts

to Lord: kontaš li da je poenta ProToolsa da imaš i njihov hardware? Znači, na integrisanom SoundMaxu teško da ćeš postići bilo šta, zato se ne mlati razmišljanjima o ProToolsu, nego otvori Cubase i počni da učiš. jendog dana kada budeš imao para da kupiš opermu i znanja i iskustva, onda ćeš preći na te ozbiljen stvari. Nemoj se ljutiš, ovo je stvarno dobronameran savet

Ma znam, sad kad je Dusan rekao, btw, procitao sam ceo manual za Cubase(to jest za Nuendo, al' vrrrrlo slicni djavo), nego me zanima da li je mnogo veca razlika u kvalitetu tona koji se snimi(nemoj da odgovaras sa onim ,, ako znas da ga namestis nije", znam da namestim)?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Čini mi se da pogrešno prilaziš problemu, odnosno isto onako kako je verovatno svako od nas prišao :) Nemoj se sada zamlaćivati kvalitetom tona, jer to zavisi od milion drugih faktora, od kojih ću neke napoisati (ponovo)

 

- oprema (gitara, pojačalo, distorzija/efekti, žice, kablovi, itd)

- prostor (studio, soba, whatever)

- uređaji za snimanje (u tvom i mom slučaju PC)

- sofver koji se koristi i kvalitet VST i pluginova

- znanje i iskustvo onoga koji svira, odnosno koji snima (muzičara)

- znanje i iskustvo onoga ko snima - snimatelja

- znanje i iskustvo onoga ko mixa, producira, whatever

 

Mislim da će se Dušan koji je 10000 puta iskusniji od mene (a i svh nas zajedno verovatno) složiti sa ovim. Moj savet je da za početak naučiš da ideju, riff, temu, melodiju koju imaš u glavi probaš da zabeležiš, pa da se onda malo poigraš sa tim kako bi to sve moglo da zvuči.

 

Pokušaj da savladaš ono što je najviše do tebe samog: kreativnost, tačnost u sviranju, nauči kao se snima u studiju (odnosno koje su to greške koje se prave i koje ćeš naučiti da izbegneš), itd

Share this post


Link to post
Share on other sites

Čini mi se da pogrešno prilaziš problemu, odnosno isto onako kako je verovatno svako od nas prišao :) Nemoj se sada zamlaćivati kvalitetom tona, jer to zavisi od milion drugih faktora, od kojih ću neke napoisati (ponovo)

 

- oprema (gitara, pojačalo, distorzija/efekti, žice, kablovi, itd)

- prostor (studio, soba, whatever)

- uređaji za snimanje (u tvom i mom slučaju PC)

- sofver koji se koristi i kvalitet VST i pluginova

- znanje i iskustvo onoga koji svira, odnosno koji snima (muzičara)

- znanje i iskustvo onoga ko snima - snimatelja

- znanje i iskustvo onoga ko mixa, producira, whatever

 

Mislim da će se Dušan koji je 10000 puta iskusniji od mene (a i svh nas zajedno verovatno) složiti sa ovim. Moj savet je da za početak naučiš da ideju, riff, temu, melodiju koju imaš u glavi probaš da zabeležiš, pa da se onda malo poigraš sa tim kako bi to sve moglo da zvuči.

 

Pokušaj da savladaš ono što je najviše do tebe samog: kreativnost, tačnost u sviranju, nauči kao se snima u studiju (odnosno koje su to greške koje se prave i koje ćeš naučiti da izbegneš), itd

Ok, upravu si. A sto rece za riff, nisam u sviranju toliko neiskusan koliko u softweru :rolleyes::rolleyes::rolleyes: , vec duze vreme se bavim muzikom, oko 7,8 godina, nego sam u pocetku svirao uglavnom klasicnu muziku(i tad sam slusao metal i rock, nemoj to pogresno da shvatis, al' imao sam klasicnu gitaru, pa sam rock svirao onako, iz zabave, a klasika mi je bila prioritet), i komponujem i pisem tekstove vec 5,6 godina, tako da tu mogu da kazem da imam neko iskustvo. A u softweru nemam skoro nikakvo. Sta reci o coveku koji pre godinu i po dana nije znao nizasta do Sound Recorder-a :lol::D:lol::D:lol::D:lol::D !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Pozz :pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ Dushan S

 

Ali... Šta si ti to rekao što je suprotno onome što sam ja rekao?

 

Svaki taj program takođe boji zvuk. Znam ja sve to što si ti rekao, osim što nisam znao da se danas proizvodi analogna oprema koja je drugačija od one pre dva'es godina. Ali, nebitno, kod nas se u studijima koristi oprema od pre tri'es godina.

 

 

to Tower: tako lako generalizuješ? Hm, ne mogu ni da naslutim koliko si ti svetski čovek kad si stigao da upoznaš oko 45 miliona korisnika Mac-a (nije precizan podatak, ali sa nekih izvora sa neta) i da ustanoviš da su svi oni, pardon, 99% (ili 44,55 miliona) iskompleksirane p*** ... perfektan ti je stav, mladi čoveče. I da, zanima me ko može da na osnovu slušanja da utvrdi u kom programu je rađena neka pesma .... e mnogo bih para dao za to da čujem :) PS: stvarno mi nije do svađanja

 

Care... To je bila šala. -.-

Edited by Tower...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mozda je off-topic..

Ljudi, muku mucim sa muzickim karticama..

Kupio novi komp, ubodem bass u <tada samo> integrisanu muzicku, radilo tako par dana i posle izgubio jacinu signala..

Proveravao sa mikrofonom, ono malo govno radi, ali shure mic isto slabijeg signala..

Sad imam neku fancy 7.1 karticu, ali nema poboljsanja <sto se tice signala bass-mic>

Pa neki predlog, savet, veoma je dobrodosao :)

:pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mozda je off-topic..

Ljudi, muku mucim sa muzickim karticama..

Kupio novi komp, ubodem bass u <tada samo> integrisanu muzicku, radilo tako par dana i posle izgubio jacinu signala..

Proveravao sa mikrofonom, ono malo govno radi, ali shure mic isto slabijeg signala..

Sad imam neku fancy 7.1 karticu, ali nema poboljsanja <sto se tice signala bass-mic>

Pa neki predlog, savet, veoma je dobrodosao :)

:pivopije:

 

Udji u Volume Control, ispod Microphone klikni na Advanced, pa cekiraj Microphone Boost. To bi trebalo da pojaca signal za 20 dB.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Te jeftine 5.1 ili 7.1 zvucne kartice sa razlikuju od integrisanih samo po tome sto imaju izlaz za 5.1 ili 7.1 zvucnike, sve ostalo je isto.

 

Udji u Volume Control, ispod Microphone klikni na Advanced, pa cekiraj Microphone Boost. To bi trebalo da pojaca signal za 20 dB.

 

Ako ako ispod Microphone nema Advanced, klikni na Options pa na Advanced Controls.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nemoj da mi se smejes kad ti ovo kazem: ja imam SoundMax Digital Audio, a mrzim da trosim pare :violent: (sta da radim kad zivim u Nisu, na 60km od Pirota :icon_lol: . Kad bi zvucne kartice mogle da se skinu sa torrent sajtova :lol: ...). A jel' hoces da kazes da mi se vise isplati da radim na Cubase - u i Nuendo - u nego na pro tools - u? Sta ti cesce koristis?
Ja sma ti već rekao da se koncentrišeš na jedan program i držiš se njega, ne znam zašto bi uvek nešto drugo. Svejedno šta koristiš, uči da snimaš i da radiš. Nebitno u čemu ja radim.

 

Ma znam, sad kad je Dusan rekao, btw, procitao sam ceo manual za Cubase(to jest za Nuendo, al' vrrrrlo slicni djavo), nego me zanima da li je mnogo veca razlika u kvalitetu tona koji se snimi(nemoj da odgovaras sa onim ,, ako znas da ga namestis nije", znam da namestim)?
Sad ću ja morati da citiram sam sebe jer sam to već rekao:

U 99% slučajeva netačno. NEKADA su postojali neki programi koji su imali lošije sabirnice, na primer, matori Cubase V5 i u neku ruku, upravo stari Pro Tools koji je imao 24-bitnu sabirnicu, ali to odavno nije slučaj. Ne postoji nikakav materijalni dokaz za tako nešto. Ako sve isto podesiš audio fajlove u dva različita sekvencera., i dva miksa staviš zajedno i u jednom obrneš fazu, videćeš da dobijaš tišinu. Postojale su na par foruma koji se bave ovom materijom rasprave ovog tipa, pa potraži. uglavnom se radi o placebu, i na placebo efekat nisu imuni neki ljudi koji imaju poduže karijere u muzici. Postoji razlika između analogne sabirnice ili miksanja kroz mikser, i toga da uradiš sve "in the box" što bi rekli, ali to je već druga priča.

 

...Ali ako nije jasno iz ovoga, ne nećeš primetiti nikakvu razliku zavisno od toga u kom programu radiš, i ne treba da misliš o tome, već o onome šta radiš sa tim programom i uopšte o svemu ostalom.

 

@ Dushan S

 

Ali... Šta si ti to rekao što je suprotno onome što sam ja rekao?

Pa ako misliš da sam rekao isto što i ti...svaka čast!

Na ovu temu verovatno svraća 4 ipo osobe tako da nije bilo toliko bitno, ali svejedno, postoje neki mitovi i legende u vezi audio engineering-a i mislim da nije dobro da se šire dalje, a šire se na žalost, da ne ulazim sad još više u detalje oko toga. Ne mislim da određeno neutemeljeno verovanje može sprečiti tebe ili tvog profesora kojeg si citirao da napravi dobar snimak, jer se na kraju krajeva sve svodi na umeće i muzikalnost, nebitno sa čime osoba radi, znači ciljao sam samo na pogrešne tehničke informacije i njihovu neutemeljenost u tvom post-u. Mislim da je naravno jasno sa čime se nisam složio.

 

Svaki taj program takođe boji zvuk. Znam ja sve to što si ti rekao, osim što nisam znao da se danas proizvodi analogna oprema koja je drugačija od one pre dva'es godina. Ali, nebitno, kod nas se u studijima koristi oprema od pre tri'es godina.
Ne, program ne boji zvuk, niko to nije uspeo da dokaže u praksi, a ako ništa drugo, zdrav razum: Superiornost nekog proizvoda se redovno koristi u marketingu. Da li si ikada čuo da proizvođač programa X tvrdi da je njihov program superiorniji zvučno u odnosu na program Y i to dokazuje testovima? Nisi naravno. Apple su svojevremeno recimo koristili prljavu taktiku protiv Steinberga i PC-ja tako što su napravili "test" u kom je njihov komp vukao duplo više kanala sa efektima (nevezano što se ne upoređuju dva različita programa na dve platforme sa potpuno različitim pluginovima), a ni tada nije niko pominjao "Kvalitet zvuka".

I analogna tehnika se razvija, naravno, inače ne bi imao nove proizvode, iako se možda suštinski ne menja. A teško da neko kod nas ima opremu od trideset godina, ako je funkcionalna (a dobra), ubično košta poprilično! Uglavnom se koristi oprema od pre neku godinu, tj digitalija.

 

Pozz!

 

Inače nešto na temu zvučne kartice: Da bi se dobilo kvalitetno zvučno rešenje sa kojim nema glavobolje i problema, danas je dovoljno izdvojiti manje od 100 evra, na primer, uzeti polovan EMU 0404 il iAudiophile ili šta već. Koliko je neko ozbiljan u vezi rada sa muzikom ako ne može da izdvoji ni toliko e onda stvarno, bolje da razmisli da li zaista želi da uči o snimanju ili to radi samo tek tako jer mu je dosadno. Nije da ste svi koji se žalite na karticu sakati pa da ne možete da smislite kako da zaradite 60-70 evra, to je manje nego što košta dobar procesor, ploča ili hard. Često vidim i da ljudi kupe neki Creative za samo malo manje pare i onda se posle žale kako nemaju para "za ozbiljnu karticu". Polovan solidan dinamički mikrofon za vokale, stalak, napravi se home made pop filter za vokale, svaki elektroničar može da vam naprvi jednostavan mic preamp za neke sitne pare ili kupite neku behringer mikseticu. Može neko da vam napravi DI i onda preko toga bodete gitaru direktno u komp, i eto usnimka. Kartica Emu ili Audiophile ili Terratec, svejedno. To sve zajedno je 200 evra a može da se napravi demo ako znate kako, with the little help of friends. Toliko bi vam uzeli za demo za par pesama u nekom studiju. Znači manje jadikovke oko para, više akcije.

Edited by Dushan S

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Dushan S

 

vidim da si spomenuo Terratec i M-audio Audoiphile zvucne kartice, pa me zanima jel' znas mozda gde ima kod nas da se kupe iste? Sada sam trazio na netu ali bez uspeha!

Hvala unapred

:pivopije: :pivopije: :pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mozda je off-topic..

Ljudi, muku mucim sa muzickim karticama..

Kupio novi komp, ubodem bass u <tada samo> integrisanu muzicku, radilo tako par dana i posle izgubio jacinu signala..

Proveravao sa mikrofonom, ono malo govno radi, ali shure mic isto slabijeg signala..

Sad imam neku fancy 7.1 karticu, ali nema poboljsanja <sto se tice signala bass-mic>

Pa neki predlog, savet, veoma je dobrodosao :)

:pivopije:

 

Radilo par dana i izgubilo jačinu signala? Promeni bateriju na basu. -.-

 

A, taj boost u volume kontrolu ja ne bih koristio... :/

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Dushan S

 

vidim da si spomenuo Terratec i M-audio Audoiphile zvucne kartice, pa me zanima jel' znas mozda gde ima kod nas da se kupe iste? Sada sam trazio na netu ali bez uspeha!

Hvala unapred

:pivopije: :pivopije: :pivopije:

To [to ti veli Pejnkiler, ali idi s vremena na vreme na Rumski forum pa prati male oglase, desi se da neko prodaje takvu karticu za male pare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 months later...

Imam problem sa cubase sx3. Kada otvorim sacuvani fajl pojavi se sledece: not restorable connections (nisam siguran kako se pise na engleskom jer mi je cubase sx 3 verzija na nemackom). kada se otvori nema nigde audio track-ova, saomo se pojavljuju midi track-ovi. Audio datoteke nisu izbrisane, stoje i dalje u folderu u kome su sacuvani. ali u sx3 prozoru ih nema.

 

Jel' znate mozda sta je u pitanju? mozda treba neki crack ili nisam dobro instalirao!?! imam h2o rip verziju cubase sx3.

 

hvala unapred :pivopije:

 

p.s. imam jos jedno pitanje. koja je razlika izmedju nuenda i cubase-a?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ej ljudi...

Otisao ja sinoc do trafike da kupim cigare, kad vidim naslovnicu casopisa Svet Kompjutera, pise - MOZE LI SE BEZ MARSHALLA? Pa sam ga naravno kupio...

E sad...u pitanju su softverski i hardverski produkti firme Line 6...u pitanju su eksterne zvucne kartice i program GearBox, kao i neki dodatni programi...

Meni deluje interesantno, e sad pitam vas, da je to neko koristio, sta mislite o tome i da li vredi? Da li se negde mozda mogu skinuti piratske verzije softvera?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koristim ja, a nece da ti radi bez hardvera anyway. Tako da od piraterije nema nista.

Skontao sam danas kad sam otisao na sajt Line 6-a...

Pa valja li? Sta konkretno koristis? Da li je kvalitetnije resenje od nekih drugih emulatora zvuka i da li vredi tih para?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koristim po kuci GuitarPort/GearBox kombinaciju sa kojekakvim jos dodatnim plug-inovima. Ima jedno 60-tak modela pojacala i 30-tak modela kutija i zilion efekata i kombinacija. Radi super, s tim sto nije ono pravo. Al' mrzi me da odvaljujem Boogie-ja i ljustim farbu po zidovima.

 

 

 

Mozda snimim par tonova kasnije ako te bas zanima zvuk.

Edited by Odliveni Mozak

Share this post


Link to post
Share on other sites

koje su razlike izmedju Line 6 guitarport-a i programa kao sto su: guitar rig 3, waves GTR 3, amplitube...? sta je po tvom misljenju bolje resenje za sviranje po kuci?

 

:pivopije:

Edited by triad1

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...