Jump to content

Najbolji gitarista u rock muzici


Recommended Posts

Ima ih mnogo.

Hendrix, Pejdz, Blekmur, Angus Young, John Sykes, Steve Vai, Satriani-legende...

Od "mladjih":Van Halen, Malmsteen, Bettencourt, Kotzen, Jason Becker, Vivian Campbell....

E, sad, nije rock, al moram da navedem i Friedman-a. icon_mrgreen.gif

 

Svaka cast za izbor najboljih gitarista ,ali..... Od mladjih Edie Van Halen ....mislim ,bez obzira na navodike , pa Edi je stariji od pola ovih gore iz prvog reda koji su pomenuti.

Poslusaj Eruption od Van Halen-a .... a navedi radove iz tog perioda od Satriania , Malmstina ,pa i Sykesa...kojih nema .

I da pise da je Friedman nije rock gitarsita a Van Halen i ostali su kao jesu samo rock ... pa Edi je jedan od tvoraca Heavy metala , sto se tice gitarskih deonica i nacina sviranja.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 4 weeks later...

hendix je vrh

e znate a ono kad je jedan novinar pitao hendixa koliko vezba dnevno gitaru

A Hendix ce na to:pa znate,vezbam duplo manje nego ranije posto sad dosta stvari i znam pa ne moram mnogo da vezbam

Na to ce novinar:pa koliko vezbate?

Hendix: pa oko 6 sati nista vise :bigblue:

To je stvarno bilo ne zajebavam se

Share this post


Link to post
Share on other sites

Robi Kriger je dobar gitarista, ne vidim da ga neko spominje... zatim nazalost prerano preminuli Pol Kosof (Free) je bio odlican bluz-rok gitarista.

 

Tu su zatim sjajni Dzeri Kantrel, Kim Thayil, moze i Majk MekKrejdi, sto se tice Sijetl scene.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 3 weeks later...
Guest HEFEST

Argument da nije broj 1. je ovaj:

http://www.youtube.com/watch?v=3JXaz78hD6w&feature=related

 

http://www.youtube.com/watch?v=22Z9vD-GIAM

 

Ovo je moj omiljeni video. Svrs svaki put kada slusam.

 

 

Mogu ovako jos sigurno 19 puta pre nego sto dodjemo do Jeff Beck-a. Jos kada bi umesali i bluzere to bi bio sou. Vidim da si ti stavio Kleptona, a uz njega se moze staviti jos dosta gitarista. Na primer i sam Klepton priznaje da je Buddy Guy bolji od njega(u stvari najbolji).

Edited by HEFEST

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest HEFEST

Dobro mozda tehnicki Buddy Guy nije bolji, ali je zato njegov izraz lica dok svira neprocenjiv i njegove improvizacije su neprevazidjene u bluzu. Pogledaj zvanicnu listu najboljih bluz muzicara svih vremena na oficijelnom sajtu svetskog bluz udruzenja i videces da je Buddy Guy numero uno. :bigblue: To je ipak podlozno kritikama, ali se ja sa tom listom slazem sto ne mogu reci ni za jednu listu za bilo koju vrstu muzike koju sam video u zivotu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pazi, sto se tice bluza i improvizacije, to je vec stvar ukusa, meni je Clapton neprevazidjen! I naravno da ce da kaze da je Buddy Guy kad mu je idol. Zamisli ja postanem sad bluz gitarista, koliko god da sam dobar, uvek cu da kazem za Claptona da je bolji od mene! :mrgreen:

 

Jeff Beck je jedan stvarno vanserijski girarista, izdvaja se iz mase svojom kreativnoscu i originalnoscu.

On je u '60im bio jedan od glavnih tvoraca zvuka rock gitara i sam Hendrix je priznao da je par trikova ukrao od Becka, medjutim, za razliku od Claptona koji je ostao isti, Beck se menjao i razvijao godinama, isprobavao sve moguce zanrove i stvorio svoj stil sviranja koji je totalno razlicit od bilo kog drugog gitariste.

Velikani gitare poput Brian Maya, Steve Vaija, Claptona i mnogih drugih smatraju Becka najvecim rock gitaristom svih vremena.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest HEFEST

I Uli Jon Roth ga veoma ceni kao gitaristu i cesto i sviraju zajedno, ali realno gledano Uli je sem toga sto je revolucionarni gitarista na vise nacina stvarno bolji u svakom aspektu sem popularnosti.

 

Za njega je Hendrix najbolji i njegov uzor, ali ne mogu pobeci od toga da mi je Uli bolji od Hendrix-a mnogo pa cak i kada svira Hendrixove stvari. To sam Uliju i rekao dok smo se dopisivali i covek se za malo naljutio(toliko je skroman lik da je to neverovatno) pa sam spustio loptu. Jebi ga. Svaki covek ima svoje uzore i idole i to treba postovati. Neki idoli ne zasluzuju postovanje, ali to je druga prica.

 

Za moj ukus Jeff Beck je previse spor i zna dosta da davi. Neki to vole, ali ja ne.

Edited by HEFEST

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne mozes reci objektivno ko je bolji, osim tehnicki, a to nista ne znaci...

 

Ova prica za Ulija i Hendrixa ti je najbolji primer ovoga za Claptona i Buddy Guya...

 

Naravno, Beck nije za svakoga, jeste on uglavnom spor i razumem da to ne privlaci svakog...

 

Na kraju se sve svodi na stvar ukusa... :pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

I Uli Jon Roth ga veoma ceni kao gitaristu i cesto i sviraju zajedno, ali realno gledano Uli je sem toga sto je revolucionarni gitarista na vise nacina stvarno bolji u svakom aspektu sem popularnosti.

 

Za njega je Hendrix najbolji i njegov uzor, ali ne mogu pobeci od toga da mi je Uli bolji od Hendrix-a mnogo pa cak i kada svira Hendrixove stvari. To sam Uliju i rekao dok smo se dopisivali i covek se za malo naljutio(toliko je skroman lik da je to neverovatno) pa sam spustio loptu. Jebi ga. Svaki covek ima svoje uzore i idole i to treba postovati. Neki idoli ne zasluzuju postovanje, ali to je druga prica.

 

Za moj ukus Jeff Beck je previse spor i zna dosta da davi. Neki to vole, ali ja ne.

 

 

Pa eto za tebe je bolji Uli za nekoga Bek,neko voli obojicu,a nekoga smaraju i jedan i drugi.Ali da kazes za nekoga kao sto je Bek da je daleko od najboljeg gitariste,tj da nije medju najboljima malo je smesno,iza njega je ipak ogromna kilometraza,ogroman uticaj koji je imao,a i stekao je ogromno postovanje od strane mnogih kolega,i to u proteklih 40 godina,ne samo fanova,a liste sluze da njima obrises dupe,skupili se i glasali i eto,na nekoj ce da ture Hendriksa,na nekoj Frusantea,na nekoj Vaija,na nekoj Meklafena,na nekoj Taregu,na nekoj Kleptona,na nekoj Peru,Ziku i sl,stvar je ukusa i krugova u kojima se glasanje odvija,tako da nijedna od tih lista nije 100% merodavna

 

Mom ukusu npr vise prijaju Blekmur ili Stiv Mors od Ulija,izazovniji su mi i sto se tice inovativnosti i sto se tice tehnike i sto se tice onoga sto su ucinili u svetu muzike,ali necu reci daleko je Uli od njih ili moze da im pr'ne pod prozor.

Edited by sale 83
  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest HEFEST

 Kapiram celu pricu i ne kazem da nisi u pravu. Ja sam rekao ono sto sam rekao zato sto tako mislim i izneo sam svoje misljenje ovde. To sto Bek ima ogromnu kilometrazu i sto ima ogromni uticaj nista ne mora da znaci. Ima jos dosta gitarista, npr. onaj iz Rolling Stones-a, koji imaju tu kilometrazu i uticaj pa nikako i ni pod kojim uslovima niko pametan ne bi izjavio da su oni najbolji. Vecinu stvari koje svira moglo bi mnogo njih isto tako da odsvira, ali ono sto Uli svira ne moze svako(naravno ne mislim na sve stvari).

Sto se tice Blackmoor-a pogledaj kako on svira Parafrazu(onu gore sto sam postavio sa Ulijem), a onda uporedi sa Ulijevom verzijom. Naravno neces poreci da je Ulijeva bolja bar 10 puta.

Edited by HEFEST
http://www.yumetal.net/forum/topic/32159-pravilapredlozipitanjaidejeprimedbe/

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da li je neko dobar ili ne ne gleda se samo po tome koliko je tesko skinuti neku njegovu pesmu,tj solo(posto se uglavnom svi fokusiraju na taj deo,niko ne gleda rif ili kompletnu melodiju,prelaze i sl).Jer sta bih onda mogao reci i za Ulija i za Blekmura da pokusaju da skinu neku od kompozicija Franciska Tarege(na prvom mestu Recuerdos de la Alhambra) ili bilo koju pesmu od Tomija Emanuela,kod prvog bi se dobrano namucili,a Emanuela mozda nikad ne bi ni skinuli.Ili stil Dzona Meklafena.Sto se tice

keef.jpg

Keef je uneo inovaciju i revoluciju u sviranju ritam gitare i rifova(sto i cini rok),on po difoltu mora da bude medju najboljima,a i bio je tu u vreme kad je bog resio da stvori svet,a i bice tu posle kataklizme,kad na planeti ostane samo par bubaswaba. :mhihi:

 

 

Evo meni je Pejdz jedan od najomiljenijih,najboljih,ako ne i najveci uticaj.Cuo sam oko 100 koncerata Cepelina,do sada,na ogromnoj vecini je traljav,nesto usere,pogresi(suprotnost zvanicniim i friziranim izdanjima TSRTS,HTWWW i DVD-ima),otkad se raspali Cepelini,a tome ima 30 godina,imao jedan solo album,par kolaboracija(Firm,Plant,Roj Harper,Koverdejl,Dzeri Li luis),i muziku za Death Wish 2,nista ni blizu Cepelinima.Daleko od najboljeg,realno gledano.Ali je zato do pre 30 godina bio covek koji je svirao na 90% pesama koje su snimljene u Britaniji sezdesetih,bio u cuvenim Yardbirdsima(gle cuda u istim bili i Klepton i Bek),i stvorio legendu sa Cepelinima.

 

Bitno je ono sto umes da stvoris a da je upecatljivo,sto ostaje upamceno(imalo ono 3 akorda,ili 93 akorda,2154 prelaza,nemoguce solaze i sl,jer muziku ne slusaju samo drugi muzicari nego i oni koji uzivaju u muzici),i uticaj(ne mislim samo na autoritet,nego i na nacin na koji utice na buduce gitariste i na njihov zvuk,npr kad cujes npr Dzona Mejera,osecas uticaj Kleptona i SRV-a,kad cujes Ingvija,tu je uticaj Blekmura itd) i postovanje,a ovde je tema najbolji po vama,a svako je razlicit.

Edited by sale 83

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest HEFEST
Jer sta bih onda mogao reci i za Ulija i za Blekmura da pokusaju da skinu neku od kompozicija Franciska Tarege(na prvom mestu Recuerdos de la Alhambra) ili bilo koju pesmu od Tomija Emanuela,kod prvog bi se dobrano namucili,a Emanuela mozda nikad ne bi ni skinuli.

 

Ne znam za Blekmura, ali Uli i te kako dobro zna da svira Taregu, a i pravi je ekspert za spansku flamenko gitaru i uopste spansku gitaru. Njemu su omiljeni Joaquín Rodrigo

Paco De lucia i Andres Segovia. Na njegovim Sky akademijama po nekada demonstrira i umece na akustari mada mu to nije primarno.

 

Mada ovde je rec o rock gitaristima, a takodje ja mislim kada na heavy metal forumu postavis temu ko je najbolji rock gitarista sigurno neces ocekivati da ljudi stave Cat Stevens-a iako je on bio izuzetno uticajan muzicar i ja ga mnogo volim. Realno je da on nije neki specijalan gitarista u poredjenju sa mnogima iako je jedan od najuticajnih muzicara u rock muzici(pogotovo u Americi). Ja smatram da treba staviti ljude koji imaju najvece sposobnosti tj. najvece umece sviranja. Znaci oni koji znaju da sviraju i brzo i polako i umereno jednako dobro. Ti koji se ogranicavaju samo na jedno u startu su sebe zeznuli.

 

P.S. Moze Kit Ricards da zivi jos milion godina, ali nikada nece biti medju 100 najboljihrock gitarista.

Edited by HEFEST

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...