Jump to content

Православље


Guest 10 dinara

Recommended Posts

A? Kao da si upravo pao s Marsa. Pa svi znaju da se katolički popovi zavjetuju na celibat, a da se pravoslavni imaju pravo ženiti.

Ovo za katoličke sveštenike nije tačno, mada se uglavnom misli da je tako. Elem, jedan moj dobar drugar koji je vrlo posvećeni katolik objasnio mi je da katolički sveštenici imaju pravo da se ožene, ali samo pre nego što dobiju župu. Ko se ne oženi do tad više nema pravo da se ženi a s obzirom da župu obično dobijaju vrlo mladi velika većina se nikada i ne oženi. Eto, novi katolički pop u Rumi nema ni 30 godina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Православни свештеници смеју да се ожене док се не "запопе". После тога, не смеју.

 

Католички не смеју никада. Унијати смеју да се жене. Протестанти се жене, како мушкарцима, тако и са по неколико жена.

Edited by Axeanosilas

Share this post


Link to post
Share on other sites

1. Католички не смеју никада.

 

2. Протестанти се жене, како мушкарцима, тако и са по неколико жена.

1. Smeju čoveče. To nije rekla-kazala, to sam čuo od jednog vrlo posvećenog katolika koji svoju konfesiju drži u malom prstu.

 

2. Šta pričaš ti? Ko se ženi muškarcima? Luteranci, anglikanci, prezviterijanci, baptisti, ko? Potkrepi to lupetanje činjanicama.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cuo sam da popovi mogu da naprave cudo, i da posle zajednicke molitve sa njima neplodne zene ostaju trudne. Bilo na filmu "Cudo nevidjeno" :)

 

<to shto si ti glup, pa neznash da koristish srch treba da bude nash problem? chovek odgovore nalazi proporcionalno svojoj zhelji za njima. o ratu se na ovom forumu prichalo, ZNAM, jer sam ja o tome pisao! ako nekoga zanima, nacjicje, u sv sl imate linkove u mom potpisu na kojima je bukvalno SVE shto choveka koji nije teolog mozhe zanimati o Hrishcjanstvu.>

 

Briga mene ciji je problem. Trazi sam pa copy/paste, stvarno nemam snage da kopam po 140 stranica, od kojih je vise od pola glupog spama, da bih nasao nesto sto si ti MOZDA napisao. Ako neces da trazis, onda miruj i ne prozivaj. A inace, iz tvojih postova izbija snaga argumenata u stanju da obori sve relevantne ne-hriscanske teorije :)

 

<Amfilohije i Filaret su pravi Hrishcjani. Pahomije je potpuno nevin, to su ti likovi placjeni da lazhu da bi se crkva klevetala. ne trebaju mi argumenti jer nema nikakvih argumenata da je kriv. sem rechi tih likovi koji su i ranije pravili probleme.>

 

Amfilohije je inteligentan i obrazovan covjek(izuzetno), ali mu dzabe kad je sumanut. Jos kad stavi onu crnu kapuljacu, vise izgleda kao mefisto spreman za black mass ritual. Filareta znam po tome sto je strajkovao na granici CG i Srbije, a on bjeshe onaj mitraljezac bozji?

Nego, strah me nesto ako su oni pravi hriscani. SPC u Crnoj Gori vodi politicke igre i biznis. Za referendum su cutali kao zaliveni, jer je Filip Vujanovic obecao da ce zauzdati sektu od CPC(crnogorska pravoslavna crkva) koju vodi raspop Mirash :) Mada i on fino unovcava svoj polozaj, jebes ga sto je sekta kad dukljani vole da kontriraju srbima u svemu. Ponekad se zapitam jesu li trgovci trebali u popove, a Amfilohije, Mirash & co. u biznismene. Sve su to pravi hriscani, kao sto sam ja papa. To se moze reci za patrijarha Pavla, ali za Rista Radovica - no way Pablo.

 

<pantalone su mushka odecja jer je Bog tako rekao. 'Majka Priroda' ne postoji. kraj.>

 

Pricas malo sa bogom, jel? Dje je to rekao??

A majka priroda postoji, cao Darvine.

 

<kako poznavanje Biblije puca samo. i onda je chovek zgreshio, i onda je isteran iz raja, i onda mu je naredjeno da se obuche. to ide posle stvaranja.>

 

naredjeno, il je sam osjetio potrebu(zbog stida) da se obuce. Kakvi su ti argumenti, sto je to. Koje pantalone preporucuju crkveni oci, i mogu li farmerice levi(t)ske. Daj...

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

1. Smeju čoveče. To nije rekla-kazala, to sam čuo od jednog vrlo posvećenog katolika koji svoju konfesiju drži u malom prstu.

 

2. Šta pričaš ti? Ko se ženi muškarcima? Luteranci, anglikanci, prezviterijanci, baptisti, ko? Potkrepi to lupetanje činjanicama.

 

Не лупај, наравно да не смеју. Ако су ожењени пре ступања у службу, морају да бирају - брак или служба. Забога, целибат су и измислили католици, након што су отпали од Цркве (након Шизме). Целибат је реч латинског порекла. Можда они могу да буду ожењени док им је чин онај који је еквивалентан ђакону, али ако хоће да постану свештеници, онда целибат.

 

У некој од оних малих протестантских секти (деноминација - што би се рекло) се скоро неки "свештеник" оженио мушкарцем, било на ТВ-у. А пропо лупетања, погледај шта си рекао о католичким свештеницима...

 

"Посвећени пријатељ католик"... Забога.

Share this post


Link to post
Share on other sites

1. Ако су ожењени пре ступања у службу, морају да бирају - брак или служба.

 

2. Забога, целибат су и измислили католици

 

3. У некој од оних малих протестантских секти (деноминација - што би се рекло) се скоро неки "свештеник" оженио мушкарцем, било на ТВ-у.

1. Ne moraju da biraju između braka i službe, već mogu da budu oženjeni, ali ako planiraju da napreduju od župnika do biskupa pa možda i dalje onda ne smeju da se žene nikad. Župnik koji je oženjen automatski sebi zatvara mogućnost da postane biskup, ali nekima je i to dovoljno. Katolička crkva nema dve odvojene hijerarhije kao pravoslavna, nego samo jednu.

 

2. Zaboga, ala si sad lupio! Jesi li pao sa stolice možda? Znači da su pravoslavni monasi zapravo katolici?

 

3. Televizija - u tri pičke materine pouzdan izvor informacija. Mogao si i da kažeš "čuo sam na pijaci".

Share this post


Link to post
Share on other sites

1. Ne moraju da biraju između braka i službe, već mogu da budu oženjeni, ali ako planiraju da napreduju od župnika do biskupa pa možda i dalje onda ne smeju da se žene nikad. Župnik koji je oženjen automatski sebi zatvara mogućnost da postane biskup, ali nekima je i to dovoljno. Katolička crkva nema dve odvojene hijerarhije kao pravoslavna, nego samo jednu.

 

2. Zaboga, ala si sad lupio! Jesi li pao sa stolice možda? Znači da su pravoslavni monasi zapravo katolici?

 

3. Televizija - u tri pičke materine pouzdan izvor informacija. Mogao si i da kažeš "čuo sam na pijaci".

 

1. Мани ме тих наивних и јефтиних вађења сада, незналице. Какви црни бискупи, какви бакрачи. Католички свештеници НЕ СМЕЈУ ДА БУДУ ОЖЕЊЕНИ И ТАЧКА. ВИДИ ОВО

 

2. Не, монаси припадају монаштву, а свештеници свештенству. То су две одвојене ствари. Монаштву је забрањем брак, наравно, и тако је било одувек. Ми причамо о свештеницима.

С ким ја причам, ти везе о животу немаш.

 

3. Могао сам рећи и да ми је рекао "посвећени пријатељ католик". :) :) :)

 

Књигу у шаке.

Share this post


Link to post
Share on other sites

За ову нашу причу, која се тиче Хришћнског свештенсктва, да, измислили су га католици, папа Гргур (Григорије) је негде крајем 11. века у некој од енциклика наложио да се целибат мора поштовати и то правило постоји и данас међу католицима (само њихови свештеници не смеју да буду ожењени). Наравно да је целибат постојао и раније међу монаштвом разних вера, али за ово о чему ми причамо - да, они су га измислили. Провери, а можеш и да питаш пријатеља. :)

 

Иначе, уопште не читам у последње време, хвала на питању. "Проблем" је што прилично добро памтим оно што сам раније читао.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

shto se posta tiche, kako sam ja shvatila, sluzhi kao prochishcenje, najbitnije je postiti mislima, ne chiniti zlodela, a shto se hrane tiche, to mu dodje chishcenje tela...zato je psovanje ''zabranjeno''....

Generalno post je nerazdvojiv od pričešća,što kaže kolega brain_damaged,a može se reći i od ispovesti.Znači uzdržanje od hrane ne predstavlja nekakvo čišćenje već jednostavno uzdržanje od hrane životinjskog porekla,sad što je posledica toga čišćenje to je nešto drugo.

Post je vezan za pojačanu molitvu i činjenje dobrih dela u većoj meri.

 

To da li se i koliko Amfilohije bavi politikom,to je zaista malo preširoko da bi smo sad ulazili u to.Činjenica da je u CG pomalo sve u fazonu da se npr ne grade novi hramovi za tzv Crnogorsku Pravoslavnu Crkvu,već se traže neki već postojeći da im se dodele.Pa sad je pitanje,ako se oko toga i sličnog ćuti,onda neko može da ih optuži da zatvaraju oči pred problemom.

 

što se katoličkih sveštenika tiče,našao sam neke podatke

 

Most married Catholic priests are part of the Eastern Catholic Churches, also known as the Eastern Rite, who can be found in places like the Czech Republic, Hungary, Slovakia, the Ukraine, and other nations along the border between Western and Eastern Christianity. These churches are under the jurisdiction of the Vatican and they recognize the authority of the pope; however, their practices and traditions are much closer to those of the Eastern Orthodox Churches. One of those traditions is allowing priests to marry.

 

Some estimates place the number of married priests at around 20% of all Catholic priests in the world. This would mean that 20% of all Catholic priests are officially and legally married, even though celibacy continues to be a requirement. But marriage is not limited to priests who are part of the Eastern Catholic Churches — we can also find about 100 Catholic priests in America who are married and who are part of the Western Catholicism that comes to mind when most think of Catholicism.

 

Why are they married? They got married while serving as priests in other Christian denominations, usually the Anglican or Lutheran churches

Thus, a current Catholic priest who wants to get married must choose between marriage and the priesthood (even though celibacy isn't an essential feature of being a priest), while a married Lutheran priest can apply to become a Catholic priest and keep his wife — he doesn't have to choose.

 

http://atheism.about.com/od/romancatholici.../celibacy_3.htm

 

Šta da se radi,vremena se menjaju.A i čitao sam u novinama,i oni sami kažu da se pripadnici istočne (tj pravoslavne) crkve žene kao i da su neki od apostola bili oženjeni i da nema neke teološke prepreke braku sveštenstva...

Vremena se zaista menjaju.

Edited by -Diamond-

Share this post


Link to post
Share on other sites

E Diamonde, da se i tebi jednom zahvalim.

 

Axeanosilas, ako nisi već pročitao, evo staviću ja ponovo:

 

Most married Catholic priests are part of the Eastern Catholic Churches, also known as the Eastern Rite, who can be found in places like the Czech Republic, Hungary, Slovakia, the Ukraine, and other nations along the border between Western and Eastern Christianity. These churches are under the jurisdiction of the Vatican and they recognize the authority of the pope; however, their practices and traditions are much closer to those of the Eastern Orthodox Churches. One of those traditions is allowing priests to marry.

 

Some estimates place the number of married priests at around 20% of all Catholic priests in the world. This would mean that 20% of all Catholic priests are officially and legally married, even though celibacy continues to be a requirement. But marriage is not limited to priests who are part of the Eastern Catholic Churches — we can also find about 100 Catholic priests in America who are married and who are part of the Western Catholicism that comes to mind when most think of Catholicism.

 

Why are they married? They got married while serving as priests in other Christian denominations, usually the Anglican or Lutheran churches

Thus, a current Catholic priest who wants to get married must choose between marriage and the priesthood (even though celibacy isn't an essential feature of being a priest), while a married Lutheran priest can apply to become a Catholic priest and keep his wife — he doesn't have to choose.

 

Ko je sad neznalica?

Share this post


Link to post
Share on other sites

E Diamonde, da se i tebi jednom zahvalim.

 

Axeanosilas, ako nisi već pročitao, evo staviću ja ponovo:

 

 

 

Ko je sad neznalica?

 

Ти. Нисам ли рекао да унијати могу да се жене?

А што се тиче Амера, то је притисак који се врши јер нико неће да буде католички свештеник у САД, а то значи да ће им црква умрети тамо (протестаанти су много флексибилнији). Закачио сам негде да су ти који су ожењени конвертити па им се "прогледало" кроз прсте. Такође, био је и онај моменат кад су неке стотине дечака силоване од стране католика у САД, па су платили голему одштету. Самим тим, католицизам губи тло у САД. Католици су увек били прагматични, флексибилни, зато и јесу секта. У сваком случају, што би се рекло, изузетак који потврђује правило.

 

Иначе, можда би католици и укинули то правило, али је то много компликовано. Они се трипују да је Папа безгрешан, самим тим су и све одлуке које је донео исправне. Знаш ли ти да жабари и даље редовно масакрирају црне мачке јербо их је неке папа прогласаио ђавољим помоћницима, а то није није "повукао", јер ако је безгрешан онда је и савршено исправан, а ако је тако онда не доноси погрешне одлуке. Иначе, то о безгрешности (било код човека) је једна од суштинских разлика из међу РКЦ и Православних цркава.

Ајд, уздравље... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

А што се тиче Амера, то је притисак који се врши јер нико неће да буде католички свештеник у САД, а то значи да ће им црква умрети тамо (протестаанти су много флексибилнији). Закачио сам негде да су ти који су ожењени конвертити па им се "прогледало" кроз прсте. Такође, био је и онај моменат кад су неке стотине дечака силоване од стране католика у САД, па су платили голему одштету. Самим тим, католицизам губи тло у САД. Католици су увек били прагматични, флексибилни, зато и јесу секта. У сваком случају, што би се рекло, изузетак који потврђује правило.

 

Uh,Axe,pa na ovo moram da reagujem.Mislim teorijski jesu katolici druga konfesija,ali ne bih to tek tako etiketirao sa rečju sekta.Recimo na Bogoslovskom fakultetu SPC se koristi između ostalog i katolička literatura (jelte,naše nema a i bili smo pod Turcima,tako da ima samo iz XX veka,ako se ne varam).Iz vežbi iz predmeta Liturgika,ako se ne varam,ide se na katoličku misu.

Što se protestanata tiče,što čovek ide dalje od katolika vidiš kako se to sve toliko promenilo da nije normalno.Mislim prostestanti za razliku od pravoslavaca ne priznaju ništa osim Biblije ('sola scriptura').I venčavaju gej parove u crkvi.I imaju gej sveštenike.Potpuno legalno.Katastrofa,šta reći dalje.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uh,Axe,pa na ovo moram da reagujem.Mislim teorijski jesu katolici druga konfesija,ali ne bih to tek tako etiketirao sa rečju sekta.Recimo na Bogoslovskom fakultetu SPC se koristi između ostalog i katolička literatura (jelte,naše nema a i bili smo pod Turcima,tako da ima samo iz XX veka,ako se ne varam).Iz vežbi iz predmeta Liturgika,ako se ne varam,ide se na katoličku misu.

Što se protestanata tiče,što čovek ide dalje od katolika vidiš kako se to sve toliko promenilo da nije normalno.Mislim prostestanti za razliku od pravoslavaca ne priznaju ništa osim Biblije ('sola scriptura').I venčavaju gej parove u crkvi.I imaju gej sveštenike.Potpuno legalno.Katastrofa,šta reći dalje.

 

Ма опуштено, знам, бре. Претерујем ја мало кад су РКЦ-овци у питању, има ту искрених Хришћана. У крајњем случају, Свети Патрик (иако се води као католички светац) је наш, исто као и Свети Валентин и многи други. Кад кажем секта мислим да су отпали и то је то. Ја бих најсрећнији био кад би се они вратили у окриље Цркве, но запатило се ту много свега, тако да мислим да је немогуће, но видећемо... Мислим, било би сулудо рећи да није било врхунских теолога на западу после Шизме. Да завршим, гомила наших врхунских теолога је стекла образовање на католичким универзитетима. Ја сма на РКЦ киван из многих како теолошких, тако и из националних разлога, па зато умем да будем груб. Не замери, брате Дајмонде. ;)

 

Што се тиче протестаната, нарочито америчких то је зло. Милион неких малих заједница, ово, оно. Ја сам одувек говорио да је Лутер видевши шта се ради у Риму, требало не да измишља, него да се врати изворима, тачније Православљу. На жалост није било тако, није издржао искушења. Човече, оно што сам читао о њему, па то је милина једна са Православног становишта гледајући, доследност, аскетизам, предансот, исповест. Ипак, на крају се завршило на најгори могући начин.

Share this post


Link to post
Share on other sites

nemorash chitati Bibliju, nemorash ni chitati ceo Novi Zavet, samo chetiri Jevandjelja (koji otshtampani nemaju 100 strana) i eto ti ceo kriterijum za ulazak u raj. a ja mogu glavu da dam da niti je postojao, niti postoji, niti cje postojati ateista koji zhivi onako kako Hristos trazhi od svojih sledbenika pa samo u Besedi na Gori, znachi chak da se ne obaziremo ni na ostatak chetiri Jevandjelja.

 

daj glavu. ova tvrdnja (boldovano) je cista budalastina. onda ne postoji ni jedan hriscanin koji zivi na taj nacin.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja zamisljam ljude od vere, koji ne koriste internet da ubedjuju druge ljude, sta je isparavno, a sta ne. Da li zele vernici (posto su postovi nevernika mahom izbrisani), da putem 140 strana, zasluze put u raj (samo im je to bitno), ili toliko vole sve ljude pa im tumace znake i simbole koje oni ne vide. Kada je crkva digla glas, na ukidanje smrtne kazne u nasoj zemlji ? Sto bi dizala, bitna je dusa, a ne telo.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ти. Нисам ли рекао да унијати могу да се жене?

Ajde neka ti bude. Misli da si u pravu. To što si tvrdoglav kao mazga i nećeš da priznaš da nisi u pravu nije moj problem, a to što ne znaš engleski ili se praviš da ne znaš još manje.

 

Samo jedna stvar - "catholic" na engleskom ne znači "unijat". Nikako.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To da li se i koliko Amfilohije bavi politikom,to je zaista malo preširoko da bi smo sad ulazili u to.Činjenica da je u CG pomalo sve u fazonu da se npr ne grade novi hramovi za tzv Crnogorsku Pravoslavnu Crkvu,već se traže neki već postojeći da im se dodele.Pa sad je pitanje,ako se oko toga i sličnog ćuti,onda neko može da ih optuži da zatvaraju oči pred problemom.

 

Ne cuti se oko uzimanja hramova od strane CPC. To je klasicna otimacina, obzirom da je doticna crkva sekta u klasicnom smislu :) Mislim, na njenom celu je raspop, oko njega neki bas fini ljudi, sve prevaranti i popovi sa margina :D

ALi to ne mjenja cinjenicu da su i jedni i drugi biznis korporacije, trguju sa biznismenima i politicarima kako bi se ogrebali za hram vise i slicno. A sto je najgore, sve to je uvijeno pod neki plast svetosti, visih vrijednosti i slicnih pojmova koji su cisto licemjerstvo. Ja ti fino kazem, Amfilohije je napravio trgovinu - da cuti onda kad je bio referendum(a redovno je znao da se brka u politicke stvari njegovim poslanicama i javnim istupima), a zauzvrat ce Filip Vujanovic, nas smotani predsjednik, da odradi posao za SPC kad Crna Gora postane nezavisna. I danas imamo bas taj scenario, u kojem SPC zadrzava to sto ima i jos gradi dodatne hramove, CPC je donekle marginalizovana(mada, vidjecemo) - i to je to.

 

Raspravljao sam ja vec po ovom pitanju da crkva pravi biznis po CG, kako sa politicarima, tako i sa lokalnim biznismenima radi zastite i slicnih kombinacija. Cak imam podatak da u vlasnistvu posjeduju sopstveni hotel na primorju, ali se nisam previse informisao u vezi toga. Ima valjda da se nadje to, internet je cudo, ali me je muka iskreno. Nema potrebe, obzirom da sam iz sopstvenog iskustva saznao da crkva nije bas tolika cvjecka kao sto se predstavlja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ajde neka ti bude. Misli da si u pravu. To što si tvrdoglav kao mazga i nećeš da priznaš da nisi u pravu nije moj problem, a to što ne znaš engleski ili se praviš da ne znaš još manje.

 

Samo jedna stvar - "catholic" na engleskom ne znači "unijat". Nikako.

Унијати су такозвани грко-католици, има их гомила у Украјини, на пример. Имаш њихову цркву код Бајлонијеве пијаце, тамо иза Битефа. Капираш, ушли су у јединство са РКЦ, признају папу за главног и тако те форе. Надам се да ти је и јасно зашто им се толерише. Главу на пањ стављам да кад би се нашла нека будала која би предложила да се свеколики српски национални корпус поунијати, не да би нешто приговарали око ожењених свештеника него би и охрабривали...

 

Што се тиче енглеског, једно време сам 'леба јео од истог тог језика, радећи као преводилац на Косову. Мада, као да тај ОЕБС нешто зна :) , а и увалили ми неке Камбоџанце, Египћане и Јермене па и нИЈесмо спикали енглески, само руски, арапски и помало фарси. Могу ти сликам ИД картицу, ако не вЈерујеш, све има, моје име, лого оЈебса, застава ЕУ, чудо једно...

 

@МГ

Није хотел него плац на коме се налази хотел тамо преко пута Светог Стефана, Комуњаре отеле па направиле хотел ту...

 

Опа, какво је то пљување НВО зване ЦПЦ. Цццц, их, шта ти је кад прокуља српска крв у телу човека који за национ прихвата копиле Милована Ђиласа. Ипак си човек, а ја се уплашио... ;):pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

nije choveku naredjeno da se obuche!

ja neshto kazhem, al neee, ti nemorash nishta da prochitash ili proverish, ti to vecj sve znash.

 

Postanje 3,21: i nachini Gospod Bog Adamu i zheni njegovoj odecje od kozhe.

 

u tebi je mrzhnje vishe nego ne znam chega

prema kome?

 

samo usput- Hrishcjanstvo nije sladunjava sentimentalistichka fil-gud filosofija. to je protestantizam. chisto da ti i ostali ne ochekujete od mene da se ponasham kao hipik.

 

Samo mi kazi gde to pise

sveto pismo. crkveni kanoni definishu shta se podrazumeva pod haljinom/ suknjom.

 

Naravno da jesu. Zato se i bave više politikom nego religijom.

religija je neshto shto oblikuje svaki deo zhivota choveka koji je prihvati. politika je deo zhivota.

 

Izvoli citiraj Bibliju

nije samo biblija Bozhija rech. Sveto Predanje je Bozhija rech, Biblija je deo Svetog Predanja.

 

Nije čoveku naređeno da se obuče,

citirao sam. piglane.

 

To nije rekla-kazala, to sam čuo od jednog vrlo posvećenog katolika koji svoju konfesiju drži u malom prstu.

ja ti kazhem da nije, a ja drzhim svoju konfesiju u malom prstu, i njegovu u malom prstu druge ruke.

 

A inace, iz tvojih postova izbija snaga argumenata u stanju da obori sve relevantne ne-hriscanske teorije

mislim da je tvoj argument- nou vej pablo ubedljivo premashio sve ostale na ovoj temi. shta da ti kazhem, pobedio si.

 

daj glavu. ova tvrdnja (boldovano) je cista budalastina. onda ne postoji ni jedan hriscanin koji zivi na taj nacin.

navedi mi jednog.

 

Kada je crkva digla glas, na ukidanje smrtne kazne u nasoj zemlji ?

kakvi su ovo debilizmi? zashto bi Hrishcjanstvo bilo protiv smrtne kazne? pa ako neko ubije choveka, i onda dobije 40 godina zatvora, izadje za 30 i ubije josh 5oro ljudi, nije samo on kriv za tih 5 ubistava, nego je i zajednica kriva shto ga nije uspavala odma. isti princip za sve bolesnike koji ponavljaju svoje zlochine.

Edited by Rogozub

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Axeanosilas

 

Није хотел него плац на коме се налази хотел тамо преко пута Светог Стефана, Комуњаре отеле па направиле хотел ту...

 

Опа, какво је то пљување НВО зване ЦПЦ. Цццц, их, шта ти је кад прокуља српска крв у телу човека који за национ прихвата копиле Милована Ђиласа. Ипак си човек, а ја се уплашио...

 

E vidis, ja sam onda vjerovatno dobio pogresnu informaciju.

A ovo za pljuvanje CPC - pa govorim samo cinjenice. SPC je kanonska crkva, CPC je sekta koja je navukla veiliki broj pristalaca jer su crnogorci(tacnije ovi pro-dukljanski orijentisani) narod koji voli da se inati. Odatle i imamo turbo-srbe i turbo-crnogorce. Sa druge strane, za mene su i SPC i CPC isti djavo, koji samo svadja narod, i trguju vjerom kad im je to u interesu. To je meni tako licemjerno, ali kad vaze dvostruki standardi u svemu, sto ne bi i u crkvi. ALi kad narod tako hoce, no problem.

 

Sto se moje krvi tice, ona je moja. Ne opterecujem se mnogo tim nacionalnim prefiksom, ali mi je ponekad interesantno da se preganjam sa politickim pacenicima i nacionalistima koji pjene na samu pomen 'crnogorac'. Bitno je da si potvrdio da sam covjek, pa cemo lako koje sam vjere i nacije :)

Pozdrav

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Black Gruja
nije choveku naredjeno da se obuche!

ja neshto kazhem, al neee, ti nemorash nishta da prochitash ili proverish, ti to vecj sve znash.

 

Postanje 3,21: i nachini Gospod Bog Adamu i zheni njegovoj odecje od kozhe.

 

u tebi je mrzhnje vishe nego ne znam chega

prema kome?

 

samo usput- Hrishcjanstvo nije sladunjava sentimentalistichka fil-gud filosofija. to je protestantizam. chisto da ti i ostali ne ochekujete od mene da se ponasham kao hipik.

 

 

Nije mu naredjeno nego je Bog sam napravio odecu od koze Adamu i Evi. I nigde ne pise da je napravio muskarcu pantalone, a zeni suknju. Pantaloni su prvi koristili narodi srednje i severne Evrope.

 

 

Protestantizam jeste hriscansto.

 

Osnovno hriscanstvo jeste hipicka religija zato sto je to religija mira. Ne rece li Isus da volimo bliznje, prijatelje, neprijatelje...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kada je crkva digla glas, na ukidanje smrtne kazne u nasoj zemlji ?

kakvi su ovo debilizmi? zashto bi Hrishcjanstvo bilo protiv smrtne kazne? pa ako neko ubije choveka, i onda dobije 40 godina zatvora, izadje za 30 i ubije josh 5oro ljudi, nije samo on kriv za tih 5 ubistava, nego je i zajednica kriva shto ga nije uspavala odma. isti princip za sve bolesnike koji ponavljaju svoje zlochine.

Zamisli moja sestra krene na probu Abrasevica u Kraljevu, i na pesackom prelazu je pokosi lokalni svestenik. Probudi se u bolnici, umesto da sa svojih 15 godina cupka u kolu. Zamisli na sudjenju, njega tuzilac ne goni po sluzbenoj duznosti, vec sledi recinica upucena mom ocu :

- da li zelite da ga privatno gonite ?

- ne, neka se samo pokaje da nije vozio pazljivo.

Svestenik se pokajao i poklonio mojoj sestri cokoladu, koju nije mogla da nacne narednih 7 dana.

Ovo sam prvi put izneo javno.

Zamisli, mozda je taj isti svestenik (napredovao je, naravno posto ovo se ne racuna), odrzao nekom osudjeniku na smrt, poslednju ispovest.

Moja sestra posle, vise od 15 godina ima udubljenje na levoj butini i veoma jake bolove pred vremenske promene, o potresu mozga i snovima, samo ona zna.

Da ti prevedem, moj otac je oprostio svesteniku, zato sto je odrastao u hriscanskoj porodici.

Da ti pojasnim, to sto ti kazes je pravno pitanje, a ne hriscansko.

Svako ima pravo na zivot, ako se iskreno pokaje.

edit

Suze mi idu posle 5 godina.

Edited by Axeanosilas

Share this post


Link to post
Share on other sites

1. Postanje 3,21: i nachini Gospod Bog Adamu i zheni njegovoj odecje od kozhe.

 

2. sveto pismo. crkveni kanoni definishu shta se podrazumeva pod haljinom/ suknjom.

1. to ne znači da im je Bog napravio kožne jakne nego da ih je stvorio nage. Ne treba sve na ovom svetu shvatati bukvalno.

 

2. Gde u Bibliji piše šta se podrazumeva suknjom a šta haljinom? Citiraj.

Edited by Axeanosilas

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja zamisljam ljude od vere, koji ne koriste internet da ubedjuju druge ljude, sta je isparavno, a sta ne. Da li zele vernici (posto su postovi nevernika mahom izbrisani), da putem 140 strana, zasluze put u raj (samo im je to bitno), ili toliko vole sve ljude pa im tumace znake i simbole koje oni ne vide. Kada je crkva digla glas, na ukidanje smrtne kazne u nasoj zemlji ? Sto bi dizala, bitna je dusa, a ne telo.

 

Ne znam koliko si ti dugo na ovoj temi,ali da nema nevernika ne bi imao ko šta da pita ili da komentariše ili šta već.Jer koliko sam ja video ovde ima najmanje diskusije između vernika.

Slali smo nekoliko puta to o putu u raj u tumačenju Patrijarha Pavla,sad pogledaj paste-ovaću još jednom ako ne možeš da nađeš.

S obzirom da je godinama već smrtna kazna ukinuta ne vidim zašto bi se crkva bunila.

 

Nema potrebe, obzirom da sam iz sopstvenog iskustva saznao da crkva nije bas tolika cvjecka kao sto se predstavlja.

 

Mislim da je poenta da ni mi kao ljudi nismo baš savršeni,tako da obično imam dovoljno problema kada su moji lični nedostaci,glupo mi je da sad proučavam opšte nedostatke.I pričali smo o ovome više puta ako se ne varam.

Uostalom u pravoslavlju i nema nekog principa savršenosti,tj nema sada nekog pojedinca u crkvi koji bi bio nepogrešiv i savršen.K'o i mi svi što nismo baš najsjaniji.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...