Jump to content

Православље


Guest 10 dinara

Recommended Posts

Са три ствари смо слични са нашим Творцем а то су: слободна воља,ум и бесмртна душа.

Da,s tim sto nam taj vajni tvorac nije uopste namenio slobodnu volju,to nam je dao Satana,nagovorivsi Evu da pojede plod sa drveta Spoznanja.Stoga,Satana nas je ucinio ljudskim bicima,pre toga smo bili nista dalje od zivotinje.A kad sam vec na tom koloseku,ako je Bog sveznajuc,kako nije znao da ce Eva to da uradi?A zasto ih je kaznio,kad oni,pre nego sto su okusili plod,nisu znali da je to sto rade lose?

Edited by The Joker

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da,s tim sto nam taj vajni tvorac nije uopste namenio slobodnu volju,to nam je dao Satana,nagovorivsi Evu da pojede plod sa drveta Spoznanja.Stoga,Satana nas je ucinio ljudskim bicima,pre toga smo bili nista dalje od zivotinje.A kad sam vec na tom koloseku,ako je Bog sveznajuc,kako nije znao da ce Eva to da uradi?A zasto ih je kaznio,kad oni,pre nego sto su okusili plod,nisu znali da je to sto rade lose?

 

:)

 

Ева да ВЕЋ није имала слободну вољу да чини шта хоће, не би то на шта су је НАГОВАРАЛИ ни урадила. Самим чином давања слободне воље, било каква предестинација, предзнање о учињеним поступцима је сувишно. Самим тим што им је забранио да једу плодове са тог дрвета, дато им је до знања да је то лоше.

Edited by Axeanosilas

Share this post


Link to post
Share on other sites

Al nisu znali da je neposlusnost nono,nista vise nego sto muva ne zna da nece proci kroz staklo.Hocu da kazem,da li j eto slobodna volja ako i ti ne znas sta radis?

I jos nesto-ako je seks greh,cemu onda ono-radjajte se i mnozite se?Da nam nije namenio da se razmnozavamo pupljenjem,ili kao sundjeri?Ovo se pogotovo odnosi na ono Rogozubovo o masturbaciji sa ateizma,tacnije o nastavku togha.

Edited by The Joker

Share this post


Link to post
Share on other sites

Al nisu znali da je neposlusnost nono,nista vise nego sto muva ne zna da nece proci kroz staklo.Hocu da kazem,da li j eto slobodna volja ako i ti ne znas sta radis?

Знаш шта радиш. Кршиш наредбу, својом слободном вољом.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ Joker- To sa slobodnom voljom ti je slicno sa kategorickim imperativom(postupanjem iz duznosti) kod Kanta i predestinaciji kod Spinoze. Tj (ajde da se ogranicim na Kanta) covek moralno postupa IZ DUZNOSTI. E sad vecina ljudi pita kakvo je to moralno postupanje i slobodna volja ako se postupa iz duznosti. Pa u samom korenu je ipak izbor da li hoces ili neces postupiti moralno, a ako postupas tako to je iz osecaja duznosti, ti taj osecaj svakao imas samo je pitanje da li ces ga postovati.

Slicna stvar je i kod Spinoze, tj. nacin na koji on izvodi da u svetu ne postoji apsolutno zlo i da je covek slobodan bas zbog svoje ogranicanosti(pomalo paradoksalno ali logicno)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kakvi bre razumni ljudi,kad nisu ni zlo od dobrog razlikovali?I jos mi ne odgovori inko na ono o razmnozavanju?

 

Цццц, толико немаш појма да је то страшно.

 

1. Али змија беше лукава мимо све звери пољске, које створи Господ Бог; па рече жени: Је ли истина да је Бог казао да не једете са сваког дрвета у врту?

Мат. 10:16, Откр. 12:9, Откр. 20:2

 

 

2. А жена рече змији: Ми једемо род са сваког дрвета у врту;

 

3. Само род с оног дрвета усред врта, казао је Бог, не једите и не дирајте у њ, да не умрете.

1 Мој. 2:16

 

4. А змија рече жени: Нећете ви умрети;

2 Кор. 11:3, 1 Тим. 2:14

 

 

5. Него зна Бог да ће вам се у онај дан кад окусите с њега отворити очи, па ћете постати као богови и знати шта је добро шта ли зло.

 

Прочитај нешто, па дискутуј...

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Okej,Uruk,neka je i tako,ali pazi ovo-da li onda kanibali u Africi postupaju lose sto pojedu protivnike?Oni to rade iz duznosti,najzad.

@Axen-Dobro,to svako zna,i?Bog je lazov,jer nisu umrli?

@Margaritha-Nemoj,sreco,da ga prizivas,ljubim te!

Edited by The Joker

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jesi ti sto posto siguran u to? Poznaješ našeg tvorca?

 

Не могу ја лично рећи да сам сто посто сигуран у то,али то знање ми нуди Библија одн. хљеб живота како то у Цркви воле да кажу,и на хиљаде и хиљаде угодника Божијих,мученика и светитеља на земљи и који су ходили земљом,који нису никакви измишљени ликови него створени људи као ја,ти и сви ми.Они су посведочили Бога Живога на земљи.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Axen-Dobro,to svako zna,i?Bog je lazov,jer nisu umrli?

 

Не зна свако, ти, на пример.

Наравно да су умрли, изгубили су Рај, то је горе од смрти.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Не зна свако, ти, на пример.

Наравно да су умрли, изгубили су Рај, то је горе од смрти.

Kako ne bih znao!KNOW YOUR ENEMY,to je u svakoj borbi najvaznije.Oni ne da nisu umrli,nego su bre ziveli kolko oces.I maaaajke ti,odgovori na ono sa razmnozavanjem?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kako ne bih znao!KNOW YOUR ENEMY,to je u svakoj borbi najvaznije.Oni ne da nisu umrli,nego su bre ziveli kolko oces.I maaaajke ti,odgovori na ono sa razmnozavanjem?

Ако ћеш са таквим "знањем" на непријатеље, онда благо њима...

 

Пронађи на теми, одговорено је бар 5 пута.

У ставри, ја сам мислио на нешто друго, то ће Рогозуб, ја не знам шта је ту написано, а заболе ме да тражим...

Edited by Axeanosilas

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisi razumeo, u osnovi tog postupanja iz duznosti je moralni zakon koji je izveo Kant uproscen :Nemoj da postupas prema drugima onako kako ne bi voleo da drugi postupaju prema tebi. To je otprilike moralni zakon necu sad da navodim tacnu definiciju, ako treba mogu. Ako treba mogu ti i objasniti kako je Kant izveo moralni zakon. Inace njegov moralni zakon ima osobinu univerzalnosti tako da je prilicno dobar. tako da to sto si ti naveo ne postupa sasvim u postupanje po duznosti. Ja sam Sokratov covek, verujem da u dubini duse svi znamo sta je dobro a sta lose, i civek koji ne postupa moralno nikad ne moze biti apsoluno srecan.

PS. Hajde da hriscansku diskusiju sa nihilizma prebacimo ovde da tema ne bi bila puna kojekavih stvari koje nisu u vezi sa njom.

 

@ostali-o ljudi sada svira Destruction a vi se ovde raspravljate sa Rogozubom. Svi Beogradjani odma' u Expo halu, mrsh'

 

edit: ovo za razmnozavanje me stvarno zanima. Jov je imao copor djece, a bio je uzoran Jevrein?

 

Edited by Uruk Hai

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cini mi se da dosta ljudi ovde previse bukvalno shvata Bibliju. A i jos nesto, tu istu su pisali ljudi.

 

 

Sto se razmnozavanja tice, najglasnija je protiv seksa bila katolicka crkva u vreme presvetlog srednjeg veka ( za koji Rogozub rece na nekom topiku da je period procvata Srba i Rusa:). A pape su im konstantno zivele u konkubinatima. Da ne spominjemo ostale cinovnike...Licimurje najgore.

 

@Uruk Hai

 

Ne bih se slozila da covek moralno postupa iz duznosti.Mozda neki tako cine, ali ne verujem da ti je ta generalizacija na mestu. Druga stvar je sta je zapravo moralno,a sta ne.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znači oni su ga upoznali? Za vreme života ili posle?

 

Својим животом на земљи су показали да Хришћанство није теорија,хришћанство је живот.Показали су то својом подвигом,својим молитвама и својим сузама.Христос је извор свих тих молитава,само Христос.Угодници се моле Богу а кроз њега за сва жива створења на земљи.За време свог земаљског живота по речима Светих људи,имали су ту част да им се душе греју у сенкама Царства Небеског,а после смрти сви праведни Хришћани су гости за Његовом трпезом.

Цитирам:

Велики источни светитељ Исак Сирин савршено смело сведочи о свеобоухватним моћима које крунишу хришћанску борбу. Према његовим речима, борба за Господа постиже пуноћу и свој циљ тек у чистоти, а чистота је "срце које је милосрдно према свим бићима." "И какво је то срце које је толико милосрдно", пита светитељ, и одмах одговара: "Усрдно срце је за све створено, за људе, птице, звери, демоне и сва створења. Сећајући се и мислећи о свему такав човек лије сузе због своје огромне саосећајности која му је у срцу, и због постојане вере. Човек је пун нежности и милосрђа, тако да не може да подноси што чује и види неправду и тугу, патњу свега створеног. Због тога се моли у сузама сатима за неме животиње, за непријатеље и неправедне да би били пажљиви и милосрдни. Такође се моли за гмизавце са великим саосећањем које се стално повећава у његовом срцу".

Edited by SixStepsOnTheMoon

Share this post


Link to post
Share on other sites

Licimurje najgore.

 

Bas tako...

 

 

Kakva jalova rasprava...svako ima svoje misljenje, ne znam zasto ljudi imaju potrebu da ubede drugoga, to me podseca na sektasenje, religija je individualna stvar pojedinca...

 

I bas oni koji se pozivaju na ljubav i toleranciju...znaju da ispljuju svakoga ko misli suprotno, e to je isto licemerje...

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kakva jalova rasprava...svako ima svoje misljenje, ne znam zasto ljudi imaju potrebu da ubede drugoga, to me podseca na sektasenje, religija je individualna stvar pojedinca...

 

:pivopije:

 

@Margarita-kod Kanta je moralno postupanje postupanje iz duznosti. Misam rekao da se sa tim slazem u potpunosti. Meni to deluje poprilicno logicno, ako neko padne na ulici zar se neces osecati duznim da mu pomognes. Ali ja mislim da se moralno osecanje kod ljudi menja i da moralni kriterijumi opadaju i rastu vremenom. Ali opet postiji neki minimum. Mada nisam siguran sta ja a sta ti podrazumevamo pod postupanjem iz duznosti

 

 

e da da dodam nesto, u vezi hriscanske ljubavi. Na koji nacin su ti "hriscani" pomogli tim homoseksualcima da se promene. Ti napadi na homoseksualce su cista odmazda poput smtne kazne(kazna bi trebala da ima za cilj da nas prevaspita, a meni nije jasno na koji nacin si prevaspitao nekoga ako si ga ubio)

Edited by Uruk Hai

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Feniks-Burazere,alal ti plajvaz,svaka ti zlata vredi.

 

Da dodam, jednako su mi smesni oni sto imaju potrebu da pljuju po vernicima, pogotovo oni koji nesto tupe o satanizmu a pojma nemaju...deca malo misle da su opasna pa pricaju gluposti...

Nisam na nikoga posebno mislio, da se razumemo, samo sam preleteo po temi...

 

 

 

e da da dodam nesto, u vezi hriscanske ljubavi. Na koji nacin su ti "hriscani" pomogli tim homoseksualcima da se promene. Ti napadi na homoseksualce su cista odmazda poput smtne kazne(kazna bi trebala da ima za cilj da nas prevaspita, a meni nije jasno na koji nacin si prevaspitao nekoga ako si ga ubio)

 

Tesko da se bolesnima moze pomoci...

Samo mi nemojte sad drviti jadnu pricu kako to nije bolest...

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...