Jump to content

Православље


Guest 10 dinara

Recommended Posts

ne znam, nadam se da ne očekuješ od nekoga ko je 250 godina ratovao da bi iskorijenio nekome religiju, da preuzima imena njihovih bogova.

ja sam opisao kako se Yule/Božić slavio prije hrišćanstva, i stvarno ne vidim nikakve razlike od načina na koji ga slave danas.

 

Nikoljdan se kao i kod nas, šestog decembra slavi i u katoličkom kalendaru.

Yule se je dolaskom hrišćanskog kalendara slavi 25. decembra, kao i Božić.

Било како било, мени остаци паганских обичаја уопште не сметају. Обичаји су обичаји, вера је вра. Докле год се обичаји не поклапају са оним што си се могло назвати догмом, мени то не смета. Истини за вољу, ја сам апсолутно одушевљен што у Православљу има гомила ситница која нас подсећа на доба безбожништва. Сви народи су били безбожници у неком периоду свог постојања, било би смешно, сулудо ( да не кажем - римокатолички) заборавити све то. Капираш, палећи бадњак ја се сећам старих времена, али их не глорификујем нити прослављам, нити тај бадњак обожавам, већ славим рођење Господа, сећајући се времена пре Његовог доласка.

 

Још да објасним ово - "римокатолички"...

Они су спаљивали књиге, они су спаљивали и људе, ми нисмо и крај. Чак немам ништа против објављивања којекаквијех сатанистичких брошура, овога, онога. Ја их читати нећу, ако има неко ко хоће, заболе ме... Њихов проблем.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma ok, nego samo hoću da kažem da je malo čudno da jedan svetac ima dva praznika u jednom mjesecu...

 

Naravno da su paganski hramovi spaljivani, kao što su spaljivane i katoličke crkve u Duklji recimo. No to je glupa tema i raspravljana na drugom mjestu a i "baš me bole" i za Duklju i za Nemanjiće...

Edited by [kinetic]

Share this post


Link to post
Share on other sites

to nije tacno,Axeane.U Radgostu je spaljen hram do temelja,idol pretopljen u krst za crkvu koja je podignuta na temeljima hrama.

 

Можда, али не знам да је то рађено систематски (као што је случај са РКЦ).

 

Ma ok, nego samo hoću da kažem da je malo čudno da jedan svetac ima dva praznika u jednom mjesecu...

 

Naravno da su paganski hramovi spaljivani, kao što su spaljivane i katoličke crkve u Duklji recimo. No to je glupa tema i raspravljana na drugom mjestu a i "baš me bole" i za Duklju i za Nemanjiće...

Не капирам ово за два празника у једном месецу? Свети Никола има један празник (19/06 децембар). Где је други?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Можда, али не знам да је то рађено систематски (као што је случај са РКЦ).

Nisu gradjevine,ali je sistematski podrivana kultura i unistavano nasledje.Vise stila od RKC,neprimetno,ali pogubnije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Не капирам ово за два празника у једном месецу? Свети Никола има један празник (19/06 децембар). Где је други?

 

pa vidim, ovdje se tvrdi da ima veze sa Božićem, u liku Deda Mraza...

Share this post


Link to post
Share on other sites

pa vidim, ovdje se tvrdi da ima veze sa Božićem, u liku Deda Mraza...

Да, али као празник који претходи Божићу. Нико није рекао да се Свети Никола слави и на Божић. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

pa sto ih onda bijes kad te ne spopadaju?

zato shto zhele da propagiraju sodomiju kao neshto normalno. da ne rade to, ja ne bi ishao po kucjama i zagledao dal su pederi.

 

Božijih zapovesti je deset. Ne 15, ne 20, ne 157.

to nigde ne pishe u Bibliji.

 

2000 godina + par prekrajanja

bez ijedne promene.

 

kupili su im brdo kit keta.

neznam shta su im kupili, ali su ih potplatili. razmishljaj ti svojoj glavom, zapadna civilizacija ti je skroz isprala mozak da budesh protiv Hrishcjanstva.

 

a tako pise u bibliji, pa mora da bude.

napokon si shvatio.

 

ljudi stvarno vjeruju da su 2 grada kompletno ogrezla u sodomiju?

nisu svi bili sodomiti. ali u tudjem grehu mozhesh da uchestvujesh i tako shto ga opravdavash. Lot nije mogao da nadje 5 ljudi u Sodomi i Gomori koji su protiv sodomije, pa je Bog ta 2 grada unishtio kishom vatre i sumpora.

 

onda je ta biblija zesce kontradiktorna

nije kontradiktorna, vecj je potrebno tumachenje.

 

da bi je mogli tumacit kako njima odgovara.

Hristos je ostavio ljudima kako se tumachi Biblija. i sam Jovan kazhe to na kraju svog Jevandjelja.

 

nisam nasao da igdje pise da je bog stvorio jos nekoga pored njih.

mnogo shta ti nisi nashao.

 

Božić slavio prije hrišćanstva

aha.. i ja sam izgubio nevinost pre mog cjaleta..

 

tesho, idi lechi se..

Edited by Rogozub

Share this post


Link to post
Share on other sites

<zato shto zhele da propagiraju sodomiju kao neshto normalno. da ne rade to, ja ne bi ishao po kucjama i zagledao dal su pederi.>

nije ni meni normalno dosta toga, ali me boli uvo dokle god ne ugrozava mene i moje okruzenje. bavi se sobom, a osvetu prepusti tvome bogu

 

<neznam shta su im kupili, ali su ih potplatili. razmishljaj ti svojoj glavom, zapadna civilizacija ti je skroz isprala mozak da budesh protiv Hrishcjanstva.>

nisam ja toliko protiv hriscanstva, koliko protiv takvih kao sto su pahomije, ti i ostala bulumenta koja vjeru koristi kao izgovor za svoja sranja.

 

<napokon si shvatio.>

 

ironic

 

<nisu svi bili sodomiti. ali u tudjem grehu mozhesh da uchestvujesh i tako shto ga opravdavash. Lot nije mogao da nadje 5 ljudi u Sodomi i Gomori koji su protiv sodomije, pa je Bog ta 2 grada unishtio kishom vatre i sumpora.>

 

ma sigurno je tako bilo.

 

<nije kontradiktorna, vecj je potrebno tumachenje.>

 

samo je nemoj ti tumacit. evo necu ni ja, ali bi bilo super kad bi ti prestao

 

<Hristos je ostavio ljudima kako se tumachi Biblija. i sam Jovan kazhe to na kraju svog Jevandjelja.>

 

logicnije bi bilo da je crkva to dopisala. ti si ovca, pa ne mozes to da pojmis

 

<mnogo shta ti nisi nashao.>

 

objasni dje pise to sto sam spominjao. nema ga, jel?

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Božić slavio prije hrišćanstva

aha.. i ja sam izgubio nevinost pre mog cjaleta..

 

Nisam tako napisao, već u smislu da je Yule preimenovan u Božič, pa idući put citiraj da valja.

Kitili su jelke i dobijali poklone od Odina. Zvuči malo poznato, zar ne.

 

Bilo bi lijepo da ste ti i Risto Mefisto aka Amfilohije sve izmislili ali nije tako ;)

 

Amfilohije_pistolj1.jpg

Edited by [kinetic]

Share this post


Link to post
Share on other sites

Срби не ките јелку. Макар је то не радим, а и хрпа људи које познајем. Нарочито је не китим за Божић. :)

 

За Божић се пуца.

 

А и не капирам поенту, да ли то значи да ако неко иза мене прдне, да сам и ја то урадио? :)

Edited by Axeanosilas

Share this post


Link to post
Share on other sites

isam tako napisao, već u smislu da je Yule preimenovan u Božič, pa idući put citiraj da valja.

Kitili su jelke i dobijali poklone od Odina. Zvuči malo poznato, zar ne.

 

Bilo bi lijepo da ste ti i Risto Mefisto aka Amfilohije sve izmislili ali nije tako icon_wink.gif

 

Reduced: 88% of original size [ 577 x 409 ] - Click to view full image

:) Koja scena...

Share this post


Link to post
Share on other sites

nema poente, naletjeh na sliku, pa mi bi dovoljno smiješna da je podijelim sa vama :D

 

Смешна јесте, нарочито што се Амфилохије скупио као да га, не дај Боже, бију.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Срби не ките јелку. Макар је то не радим, а и хрпа људи које познајем. Нарочито је не китим за Божић. :)

 

За Божић се пуца.

 

А и не капирам поенту, да ли то значи да ако неко иза мене прдне, да сам и ја то урадио? :)

 

 

bar bi se okrenuo i opomenuo tog sto prdi iza tebe :)

 

a za bozic se puca? jel i to pise u bibliju?

Share this post


Link to post
Share on other sites

bar bi se okrenuo i opomenuo tog sto prdi iza tebe :)

 

a za bozic se puca? jel i to pise u bibliju?

 

Фотографија је само један тренутак, а ти свакако не знаш шта се десило након тог тренутка.

 

Не, то је мили обичај драгијех ми Срба. Ми пуцамо и кад треба и кад не треба.

Некад нису постојали телефони па да је могло да се јави да нешто почиње. Пуцање је било најбољи начин за објаву нечега, као и звоњава црквених звона.

Share this post


Link to post
Share on other sites

hriscanstvo je mnogo bolje i lepse nego sto ga ti prikazujes, hristov put je put ljubavi a ne put mucitelja i dzelata kao sto si ti. ti od hriscanstva pravis monstruma, i meni je tesko da to gledam.

 

ne kritikuj rogozuba, on samo slijedi put svog Spasioca, ti si taj koji nije u pravu da je Hristov put - put ljubavi... Ljubi bližnjeg svog...NOT.

 

»…ako neko dođe kod Mene i ne mrzi oca svoga i majku, i ženu i decu, i braću i sestre, a uz to i svoj život, taj ne može da bude moj učenik« (po Luki 14:26)

 

»Zar vi mislite, da sam Ja došao da dam mir zemlji? Ne, kažem vam, već deljenje; jer od sada petoro u jednoj kući će se deliti, troje protiv dvoje, i dvoje protiv troje: otac će biti protiv sina, i sin protiv oca; majka protiv kćeri, i kći protiv majke; svekrva protiv svoje neveste, i nevesta protiv svoje svekrve« (po Luki 12:51).

 

»Ne mislite, da sam ja došao da donesem mir na zemlji; nisam Ja došao da donesem mir, već mač, jer Ja sam došao da odelim čoveka od njegovog oca, i kćer od njene majke, i nevestu od svekrve«. (po Mateju 10:34)

 

Džibus bi malo da bude glavni baja u selu :o

 

Edited by [kinetic]

Share this post


Link to post
Share on other sites

»…ako neko dođe kod Mene i ne mrzi oca svoga i majku, i ženu i decu, i braću i sestre, a uz to i svoj život, taj ne može da bude moj učenik« (po Luki 14:26)

Одбацивање света и субјективности, не одбацивање људи. Да, свако ко не одбаци и трунку субјективности не може би са Исусом. Какав би ја човек био кад би бранио мајку иако је лопов, на пример?

 

 

»Zar vi mislite, da sam Ja došao da dam mir zemlji? Ne, kažem vam, već deljenje; jer od sada petoro u jednoj kući će se deliti, troje protiv dvoje, i dvoje protiv troje: otac će biti protiv sina, i sin protiv oca; majka protiv kćeri, i kći protiv majke; svekrva protiv svoje neveste, i nevesta protiv svoje svekrve« (po Luki 12:51).

Наравно, али за то није крив Христ, већ људи, то јест, њивоха грешна природа. Није крив Христ што је отац комуњара па малтретира сина који би да слави Славу.

 

 

»Ne mislite, da sam ja došao da donesem mir na zemlji; nisam Ja došao da donesem mir, već mač, jer Ja sam došao da odelim čoveka od njegovog oca, i kćer od njene majke, i nevestu od svekrve«. (po Mateju 10:34)

 

Погледај изнад. Да, заиста треба одвојити људе од нељуди, убице од деце, лопове од синова њихових, очеве алкосе од деце и супруга.

 

Ово је укратко, смара ме да пишем опширније. Данас сам послао хрпу порука, истина јер сам цео дан пратио тенис, али снага ме полако напушта.

 

Још нешто?

 

Такође, без ових увредљивих фазончића убудуће.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zvuči malo poznato, zar ne.

meni ne. ja za Bozhicj nit kitim jelku, nit kupujem/ dobijam poklone. nikakvi obichaji sem molitava..

 

Izlazak 20, 3-17.

jok, tu ne pishe da postoji samo deset Bozhijih zapovesti. tu samo nabraja zapovesti koje su bile na plochama.

 

nije ni meni normalno dosta toga, ali me boli uvo

to je zato shto si mlak. ja moram da pokazhem revnost za Bozhiji Zakon.

 

samo je nemoj ti tumacit.

ja samo kazhem kakvo je tumachenje vecj 2000 godina nepromenjeno.

 

objasni dje pise to sto sam spominjao.

ima u svetom predanju. isto gde i jasno objashnjenje znachenja Biblije. a poshto vi ni neznate da sveto predanje postoji, naravno da mislite da je Biblija kontradiktorna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

<Фотографија је само један тренутак, а ти свакако не знаш шта се десило након тог тренутка.>

 

prijatelju, ja zivim u cg, imamo tu televiziju, pa vidimo sto se desava. al neka, oko mirasha znaju i hekleri da pucaju, to je prizor. obicno je taj neko ko roka i donator, politicar koji stiti veliko srpstvo/crnogorstvo, pa ne bi popovi da se zamjeraju covjeku i kvare mu merak

 

<Не, то је мили обичај драгијех ми Срба. Ми пуцамо и кад треба и кад не треба.

Некад нису постојали телефони па да је могло да се јави да нешто почиње. Пуцање је било најбољи начин за објаву нечега, као и звоњава црквених звона.>

 

sto da pocinje? jesu li srbi mutavi, pa ne znaju kad je badnji dan i dje ce da se skupe. ajde ne izvoljevaj, casti ti. puca se obicno kad pregori badnjak, ali i to je zlato dok ne krenu bombe i dinamiti da se bacaju. e to je prizor, cije jache pukne, on je glavni u komsiluk. ja velim, seljacka rabota, ali ocigledno je to danas hriscanski i srpski.

zvonjava crkvenih zvona je dovoljna, jer niko normalan ne razmislja da metak ispaljen u vazduh mora nedje da padne. stoka.

 

»…ako neko dođe kod Mene i ne mrzi oca svoga i majku, i ženu i decu, i braću i sestre, a uz to i svoj život, taj ne može da bude moj učenik« (po Luki 14:26)

 

»Zar vi mislite, da sam Ja došao da dam mir zemlji? Ne, kažem vam, već deljenje; jer od sada petoro u jednoj kući će se deliti, troje protiv dvoje, i dvoje protiv troje: otac će biti protiv sina, i sin protiv oca; majka protiv kćeri, i kći protiv majke; svekrva protiv svoje neveste, i nevesta protiv svoje svekrve« (po Luki 12:51).

 

»Ne mislite, da sam ja došao da donesem mir na zemlji; nisam Ja došao da donesem mir, već mač, jer Ja sam došao da odelim čoveka od njegovog oca, i kćer od njene majke, i nevestu od svekrve«. (po Mateju 10:34)>

ovo je satana iz njega govorio. ali zato tumachi obavljaju svoj posao za 10-ku. "ma voli i on tebe, samo se pravi"

 

<to je zato shto si mlak. ja moram da pokazhem revnost za Bozhiji Zakon.>

 

pa trpas guzicu i dje ne treba.

 

<ja samo kazhem kakvo je tumachenje vecj 2000 godina nepromenjeno.>

 

sto je babi milo, to joj se i snilo. tako se tumaci biblija od strane crkve.

 

<ima u svetom predanju. isto gde i jasno objashnjenje znachenja Biblije. a poshto vi ni neznate da sveto predanje postoji, naravno da mislite da je Biblija kontradiktorna.>

 

dje pise da je yahve stvorio jos ljudi sem adama i eve. ili je potpuno normalno da su se seksali medjusobno. pusti ta mlacenja, daj bar nesto konkretno

Edited by morbid god

Share this post


Link to post
Share on other sites

ali zato tumachi obavljaju svoj posao za 10-ku. "ma voli i on tebe, samo se pravi"

ovo samo debil kao shto si ti mozhe da kazhe.

 

pa trpas guzicu i dje ne treba.

ti si stvarno opsednut trpanjem guzice? mani se vishe te sodomije..

 

dje pise

u Svetom Predanju. ne umesh da chitash, shta?

Share this post


Link to post
Share on other sites

prijatelju, ja zivim u cg, imamo tu televiziju, pa vidimo sto se desava. al neka, oko mirasha znaju i hekleri da pucaju, to je prizor. obicno je taj neko ko roka i donator, politicar koji stiti veliko srpstvo/crnogorstvo, pa ne bi popovi da se zamjeraju covjeku i kvare mu merak

 

sto da pocinje? jesu li srbi mutavi, pa ne znaju kad je badnji dan i dje ce da se skupe. ajde ne izvoljevaj, casti ti. puca se obicno kad pregori badnjak, ali i to je zlato dok ne krenu bombe i dinamiti da se bacaju. e to je prizor, cije jache pukne, on je glavni u komsiluk. ja velim, seljacka rabota, ali ocigledno je to danas hriscanski i srpski.

zvonjava crkvenih zvona je dovoljna, jer niko normalan ne razmislja da metak ispaljen u vazduh mora nedje da padne. stoka.

Разлоге што се у ЦГ толико пуца тражи у Горском Вијенцу и оном делу кад Мартиновићи долазе. С тим у вези, Матриновићи увек први полажу бадњак, зар не? Овде, у Западној Србији се пуца у рано јутро, то је знак да је домаћин устао и спрема се, а домаћица је замесила чесницу. Врло битна ствар је да ја још нисам чуо да је ико повређен током шенлучења око Божића (да јесте, нашла би се ТВ или партија да труби о томе данима). Јеби га, чак и да хоћеш, не можеш забранити Србину да пуца кад било шта слави. Знаш ли ти на шта личи Бгд кад узмемо неко титулу у неком спорту? Не кажем да је одговорно, али јеби га. С тим у вези, кад сам се ја родио (мамин отац је имао четири ћерке (Божовић), а ја сам био први унук) грувало је три дана. Иначе, никад нећу заборавити период рата у БиХ, тих година је Божић најављивао неки топ. То кад груне, ако нисам раније устао да идем на Литургију, толико ме пресече да скочим из кревета. Наведох ти већ неке разлоге зашто се пуца, постоји још један - Срби воле да шенлуче и крај, не кажем да је одговорно и фино (неко може да страда), али тако је како је. Можда неки закон забрани то у будућности, па се вратимо старим, добрим прангијама. До тада...

 

Још нешто, теби би сметало шта год да се ради током Божића јербо си безбожник. Мени је то рокање ујутро као песма, још кад се сетим да се за време комунизма чуо тек понеки пуцањ (као што се за Божићњу Литугију у цркви налазило тек десетак особа), а сад кад чујем грување знам да скоро сви славе, а цркве су пуне. Да предупредим могућу причу о помодарству, да, могуће је да је ту неко помодар, а могуће је и да није нико, ни ти ни ја не знамо шта се одвија у главама људи, колико су ревносни, тако да је свака прича о томе сувишна.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...