Jump to content

Православље


Guest 10 dinara

Recommended Posts

preporuchio bih ti prvo stvari koje imaju veze sa Biblijom, pa onda da predjesh na Predanje i Asketiku.

moj omiljeni inoverni pisac, inache veliki ljubitelj Zlatoustog, je odlichno sakupio iz Biblije sve shto se mozhe smatrati krshenjem 10 zapovesti. poshto je inoveran, tumachenje zapovesti sa prve ploche je omashio, ali zato sa druge.... nikad nishta bolje nisam chitao..

 

http://www.gracegems.org/Watson/ten_commandments.htm

 

inache, shto se tiche Nevidljive Borbe, jedna od najboljih knjiga. nije potpuno ideja Nikoma Agiorita, vecj je prepravio papistichku knjigu "duhovni rat", tj. poPravoslavio je, ali je uradio odlichan pos'o, ja mislim da mu je to jedina knjiga, zato je i svetitelj. ova papistichka knjiga kod njih nikada nije zazhivela, ali je Nevidljiva Borba nezameljiva monashka knjiga zajedno sa poukama Ave Doroteja i Poljskim Krinovima.

Edited by Rogozub

Share this post


Link to post
Share on other sites

Рогозубе, писао сам. Имаш све што је потребно да увидиш да ја немам обавеу за правдањем свог неадекватног исказа (желео сам да уштедим време, а при том нисам адекватно исказао шта мислим). Теби не могу да судим, али ти могу помоћи да увидиш своје грешке - али када се сагледа, ко сам ја да ти указујем на пут када већ свако налази свој.

 

Иначе, на почетку сам се плашио увреда људи за које сматрам да ће пљувати по хришћанству али обзиром на пар појединаца на овој теми...нема разлога за мој страх или било какав вид срама, осим себе самог.

 

Живели!

 

Агни Партене

Edited by Onime no Kyo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gospod se na krstu obracjao Bogu Ocu. inache, po predanju, Gospod je se na krstu Bogu Ocu obratio tada celim 22im psalmom, ali je naglas izgovorio samo pochetak prvog stiha tog psalma. a tim psalmom jer on opisuje stanje Hristovo na krstu. evo nekih stihova iz tog psalma:

podsmeh ljudima i poruga narodu, koji me vide svi mi se rugaju (Ps 22, 6-7) i govore- oslonio se na Gospoda, neka mu pomogne, neka ga izbavi, ako ga voli. (Ps 22, 8) opkolishe me mnogi psi, cheta zlikovaca ide oko mene, probodoshe ruke moje i noge moje (Ps 22, 16) dele haljine moje medju sobom, i za dolamu moju bacaju kocku (ps 22, 18) -shto su sve prorochki stihovi o Hristovom stradanju, a inache lep psalam za molitvu u nevoljama i nedacjama.

Meni je to nelogicno. Ako je bog gore, kako moze biti i dolje kad imamo ovamo da je bog jedan. U bibliji ima par primjera da se i drugi nazivaju sinovima bozjjim (David il Solomon konkretno, mada sam negdje prije citao jos primjera).

 

ako ti nije poznato, verovatno nije, jer su monarhije deo "mrachne" proshlosti, kraljevi u pismima uvek pishu u prvom licu mnozhine. u starom zavetu je to takodje i slika trolichnosti Boga.

Lose objasnjenje. Monarsi su se tako pisali..ha! A sto cemo sa onim gdje bog govori u jedinini?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni je to nelogicno. Ako je bog gore, kako moze biti i dolje kad imamo ovamo da je bog jedan.

druže evo jedan hint za tebe: ukucaj u google search reč несливено, baš ovako ćirilično.

 

otvori bilo koji od linkova i kreni da čitaš. pravoslavni teološki tripovi imaju odličan rad mogu ti reći, kakve čurkepe kakav esid kakva vutra, ni prineti :udri::D

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

U bibliji ima par primjera da se i drugi nazivaju sinovima bozjjim

aham, pishe- zar niste nazvani sinovima Bozhijim. samo je Hristos Bozhiji Sin po rodjenju, a svi ostali po usinovljenju. isto tako Hristos kazhe- molite se "Oche nash", al on sam u jevandjelju nikad u razgovoru sa ljudima ne govori- Otac nash na nebesima, nego kazhe- Otac moj.

 

A sto cemo sa onim gdje bog govori u jedinini?

i meni prichash neshto za loshe objashnjenje? pa shta ako je Bog govorio i u jednini? neznam zashto je Bog obavezan da tebi bude logichan.

 

druže evo jedan hint za tebe: ukucaj u google search reč несливено, baš ovako ćirilično.

upravo..

 

nemojte samo kako mi ne mozemo da razumijemo pojam trojstva, bas me zanima po cemu su to hriscani pametniji pa kapiraju

ja mogu tebi da pricham na yumetal forumu o finesama hristologije i trijadologije, ali to tebi nikada necje biti "logichno". nisu Hrishcjani nishta pametniji, vecj oni ili 1. veruju, i nisu opsednuti time da razumeju, jer im to ne treba za spasenje, ili 2. postanu podvizhnici pa shvate uz pomocj Bozhije Blagodati. kazhe Hristos- svaki koji slusha rech o Carstvu i ne razume, to dolazi nechastivi i krade posejano u srcu njegovom (Mt 13, 19). kad se oslobodish od djavola, sve je jasno. zato Pravoslavlje i ima tako definisana uchenja o svemu, jer chuva Hristova uchenja o podvigu i postu i molitvi, i svi pravoslavni sveti oci koji su pisali teoloshke radove su prvo bili veliki podvizhnici, pa onda bogoslovi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

i meni prichash neshto za loshe objashnjenje? pa shta ako je Bog govorio i u jednini? neznam zashto je Bog obavezan da tebi bude logichan.

 

Pa kad sam pitao zasto "MI", dao si osrednje objasnjenje, koje usput ne pije vodu kada pricamo o jednini. Samo toliko..

 

ali to tebi nikada necje biti "logichno". nisu Hrishcjani nishta pametniji, vecj oni ili 1. veruju, i nisu opsednuti time da razumeju, jer im to ne treba za spasenje, ili 2. postanu podvizhnici pa shvate uz pomocj Bozhije Blagodati. kazhe Hristos-

 

Vjerovati, a ne razumjeti - ok. Samo je problem kad uzmu hriscani drugima da naturaju svoja ubjedjenja koja ne razumiju. To je korijen zla, a primjetio sam da se ljudi najvise prave pametni onda kad znaju nesto malo, ili se najvise pozivaju na istinu i pravdu onda kad govore laz. Ovo pod 2. je diskutabilno, ali nas opet dovodi do zakljucka da je pitanje razumjevanja svete trojice strogo individualno. Tako da je objasnjenje tih osoba, nama koji smo van kategorije vjernika (ili onih koji potpadaju pod br.1), ekvivalent onome kao kad djeca iz predskolskog ne kapiraju fizicara koji im objasnjava pojam nuklearne fisije.

 

Mada ja ne bih toliko vjerovao ni sopstvenoj il tudjoj samospoznaji, obzirom da je ljudska psiha neistrazeni prostor i cula znaju da prevare. To sto je neko odlucio da vjeruje na osnovu tudjih shvatanja, svete knjige i crkve, iako isto ne kapira, njegova je stvar.

 

ja mogu tebi da pricham na yumetal forumu o finesama hristologije i trijadologije, ali to tebi nikada necje biti "logichno"

Meni se cini da to i tebi nije logicno, jer si napisao ovo:

<1. veruju, i nisu opsednuti time da razumeju, jer im to ne treba za spasenje>

 

ili (mislis da) spadas pod:

<2. postanu podvizhnici pa shvate uz pomocj Bozhije Blagodati. kazhe Hristos->

 

Koji si ti Rogozube, 1. il 2.?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Пошаљи ми рачун за казну зато што нисам део данашње ''организоване религије'' већ једноставно верујем у Бога и у то да је он свеприсутан.

Tačno,ali to je dosta kompleksna priča.Ako ćemo sa citatima iz Novog Zaveta,ljubav je ono što treba da povezuje hrišćane.

Pričali smo o "nagradi" u tumačenju patrijarha Pavla,proveri na search u ovoj temi.Svi idu tim putem,ukratko.

Ne razumem to o čemu pričaš,kakvo neodricanje mržnje.

Dobro i zlo itekako postoje,ne bih se složio sa tobom.Kako misliš da dobro i zlo ne postoji ?

Цркву не посећујем јер не могу да гледам локацију која узима нечист новац.

Crkva je neophodna kao prvo nama za spasenje jer bez ispovesti i pričesti nema spasenja.Opet sveštenici žive od priloga vernika.Ne mogu da žive od vazduha,kao i svi koji se bave bilo kojim drugim poslom,ne dobija niko od njih platu iz crkve,oni žive od vernika i priloga.

Isus Hristos je rekao da se postom i molitvom izgone demoni.

O telesnom postu smo već pričali,i o duhovnom aspektu ako želiš proveri u ovoj temi kroz search.

Što reče axe,ne zameram ti ja ništa lično.Ja postim već neko vreme,i imam utisak da to ipak daje neku drugu dimenziju života.Nije ista molitva kada je post i kada nije,i sad ima tu još stvari,ali zaista je post važan.

"Ne idem u crkvu zato što su popovi lopovi" je jedna od najbesmislenijih (a vrlo čestih) izjava na ovim prostorima.

Moje mišljenje je da blagoslov dolazi od Boga, a ne od popa. Nije na nama da sudimo kroz kakvog će popa doći blagoslov, kroz dobrog i pravednog ili kroz koristoljubivog i pokvarenog. To je na Bogu. A popova savest je na popu, a ne na nama koji bi prvo trebali da pogledamo u svoju savest i vrline, pre nego što zavirujemo u tuđe.

Amin.Dobrodošao na yumetal brate!

Inače pričali smo skoro o problematici toga da li su ovi ovakvi ili onakvi.Potražite search "lekari" pod ovom temom ko se ne seća diskusije.

inache je Hrishcjanima obaveza da sude.

Ne bih se složio sa ovim.Sad predpostavljam da možda mislimo slično ali nam se razlikuju objašnjenja.Šta misliš pod ovim ?

Inače Axe,preporučujem "Nevidljivu borbu" ja sam se oduševio kad sam je čitao.A i sada se oduševim,treba je iščitavati,sjajna knjiga.Ima neke reference čisto za monahe,ali velika većina knjige je upotrebljivo i za mirjane,fantastična knjiga,šta reći,mada opet preporuke za knjigu sv Ignjatija Brjančaninova o prelesti u izdanju svetigore.

Usput,to nije jedina knjiga sv Nikodima Agiorita,ima sigurno još,bar još jedna je izdana kod nas.

Tako da je objasnjenje tih osoba, nama koji smo van kategorije vjernika (ili onih koji potpadaju pod br.1), ekvivalent onome kao kad djeca iz predskolskog ne kapiraju fizicara koji im objasnjava pojam nuklearne fisije.

Pa sad zavisi,nije to baš tako,ali jednostavno ako neko sumnja on će sumnjati uvek,ako sam ukapirao pojam ateiste.Mislim da je jedan filozof lepo rekao,Bog koji se dokazuje nije Bog.Jednostavno čuda postoje da ukrepe ljude u veri,ali nisu merilo nikakvog dokazivanja.

Mada ja ne bih toliko vjerovao ni sopstvenoj il tudjoj samospoznaji, obzirom da je ljudska psiha neistrazeni prostor i cula znaju da prevare.

Pa dobro,to je i tvrdnja svetih otaca da čula znaju da prevare,ali jednostavno to su poruke za nas koji nismo sebe očistili blagodaću Svetoga Duha.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

To je korijen zla

koren zla je samoljublje/ gordost/ egoizam.

 

ali nas opet dovodi do zakljucka da je pitanje razumjevanja svete trojice strogo individualno.

jeste. ali ISPRAVNO razumevanje Svete Trojice je uvek isto.

 

Koji si ti Rogozube, 1. il 2.?

shto se tiche dosta stvari koje obichan "vernik" nezna- 2. jer toliko jesam u veri, shto se tiche mnogih stvari, kao shto su mnogi "tehnichki" termini, za koje uglavnom nemamo prevedenice sa grchkog- 1.

 

Dobro i zlo itekako postoje,ne bih se složio sa tobom.Kako misliš da dobro i zlo ne postoji ?

evo ja se ne bih slozhio sa tobom... dobro je entitet, i Bog je otelotvorenje dobra, svako dobro u ljudima je Bozhija Energija, dok zlo nije entitet, vecj nepostojanje entiteta- dobra.

 

nače pričali smo skoro o problematici toga da li su ovi ovakvi ili onakvi.

ili prochitajte ovaj tekst "O savrshenstvu Hrishcjanstva i nesavrshenstvu Hrishcjana". evo ga ovde:

http://www.svetosavlje.org/biblioteka/Teol...a/berdjajev.htm

 

Ne bih se složio sa ovim.

neznam kako si se ti odushevio nevidljivom borbom, kada neprepoznajesh Jevandjeljske zapovesti. Jn 7, 24. ovo je zapovest!

 

Usput,to nije jedina knjiga sv Nikodima Agiorita

verovatno ima josh njegovih spisa, ali je on po ovoj knjizi poznat, i ona je najvecji razlog njegove kanonizacije, nevezano za njegov sveti nachin zhivota.

Share this post


Link to post
Share on other sites

evo ja se ne bih slozhio sa tobom... dobro je entitet, i Bog je otelotvorenje dobra, svako dobro u ljudima je Bozhija Energija, dok zlo nije entitet, vecj nepostojanje entiteta- dobra.

Odlično,slažem se,lepo si ovo rekao.Čisto sam prokomentarisao oko toga da je čovek rekao da nema dobra i zla.

Što se Jn 7,24 tiče kontekst toga je "Мојсеј вам је дао обрезање, не што је оно од Мојсеја, него од отаца, и у суботу обрезујете човјека. Ако у суботу човјек прима обрезање, па се тиме не нарушава Закон Мојсејев, зашто се на мене гњевите што цијелога човјека излијечих у суботу" (Јн,7,22-23).

 

Ja sam mislio na citate "Не судите, да вам се не суди;Јер каквим судом судите, онаквим ће вам се судити; и каквом мјером мјерите, онаквом ће вам се мјерити.А зашто видиш трун у оку брата свога, а брвно у оку своме не осјећаш? Или, како ћеш рећи брату своме: стани да ти извадим трун из ока твога; а ето брвно у оку твоме?Лицемјере, извади најприје брвно из ока свога, па ћеш онда видјети извадити трун из ока брата свога." (Matej 7,1-5)

 

Takođe imamo i to da čula lako mogu da varaju,i da ne trebamo da olako sudimo o nekom.

 

Imamo i "čistom je sve čisto" takođe iz Novog Zaveta,kao i citat sv.Filareta Moskovskog "Trudite se da srca i namere bližnjih tumačite pozitivno a ne negativno,u tom slučaju ćete biti ređe u prilici da pogrešite,a vašem bližnjem će biti lakše da se popravi".

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

shto se tiche toga, to je zapovest.

 

Jn 7,24 u tumačenju oca Justina Popovića

 

А Ја шта тражим? сигурно не славу своју, и сигурно не славу од вас. Све што радим, радим у славу Божју. Учиних једно дело у славу Божју: "свега човека исцелих у суботу", а ви - "тражите да ме убијете". Јер не знате истине Божје и правде Божје: субота је човека ради а не човвк суботе ради. Ви се обрезујете у суботу, и то не сматрате за грех; а грех је за вас шго ја исцелих човека у суботу. Обрезање је само символ духовног обрезања; а ја то духовно обр-зање, спасавање људи од греха и страсти и смрти већ спроводим: одсецам и одбацујем од њих све што је грешно, смртно, нечисто. Зато: "Не гледајте ко је ко кад судите, него праведан суд судите".

 

Imam utisak da je to bilo upućeno farisejima i književnicima koji su tražili gde će Isus da prekrši jevrejska pravila o poštovanju subote,tj da radi u taj dan šta nije propisano.

 

Za sud prema drugom imamo "Ако ли ти згрјеши брат твој, иди и покарај га насамо; ако те послуша, добио си брата својега.Ако ли те не послуша, узми са собом још једнога или двојицу да на устима два или три свједока остане свака ријеч. Ако ли њих не послуша, кажи Цркви; а ако ли не послуша ни Цркву, нека ти буде као незнабожац и цариник." (Матеј 18,15-17)

 

Dobar je primer koji si naveo o tome kako su Hristos i Apostoli sa pravom osuđivali zlo,ali to znači da mi treba sa pažnjom i brigom da sudimo o drugima,jel su ipak jedno bili sveti ljudi,a drugo mi ostali.I čula lako prevare,naravno.

 

Neko je lepo rekao,ima malo ljudi koji zaista sa razlogom mrze nekog,često je u pitanju pogrešno razumevanje nečije reči ili postupka.

 

I što kažu sveti oci,mrzite jedino greh u čoveku,a ne čoveka.

Edited by -Diamond-

Share this post


Link to post
Share on other sites

Грех је утеривање страха. Црква је зграда.

 

Подсетићу се овде речи великог духовног оца Николаја Гурјанова који каже : "Коме Црква није Мајка,томе ни Бог није Отац!" - размишљај о томе.

 

Онда страц Николај Гурјанов почне пјевати :

 

"Време лети напред.Час за Часом иде.

Вратити се никад не може.

Чувај сваки час,мало их још има.

За молитву..."

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kapiram da se razumemo,ne vidim razloga za raspravu kad mislimo isto. Upravo se o tome radi,mišljenja svetih otaca se slažu.Nema potrebe da dva puta stavljaš isti link,bar je to moj utisak.

 

Jedino mogu da dodam pomenutog sv Nikodima Agiorita

 

Ми не судимо правилно зато што не гледамо дубину ствари него се од првог погледа, судећи по спољашности, испуњавамо љубављу или мржњом према њима. Љубав или мржња овладају умом и замрачују га те не може правилно судити. Зато, кад посматраш што или мислиш о чему, обуздај што више можеш своје жеље и не дозволи да се према томе што оцењујеш одмах занесеш љубављу или га одмах омрзнеш, него га незаинтересовано посматрај самим умом. Кад је ум у свом природном стању и није помрачен страшћу, он је слободан и чист, те може да сазнаје истину, да прониче у дубину ствари у којима се под лажном привлачном спољашношћу често скрива зло, а под ружним спољним изгледом добро.

 

http://www.svetosavlje.org/biblioteka/Duho...jivaBorba09.htm

 

Što znači da se procena odnosno suđenje uči,ne može to tek tako naglo da se odvija.A očišćenje od strasti je dugačak put.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Подсетићу се овде речи великог духовног оца Николаја Гурјанова који каже : "Коме Црква није Мајка,томе ни Бог није Отац!" - размишљај о томе.

 

Да се разумемо, ово је наметање. Без обзира на метафору, за мене је црква оно што и јесте - зграда с мноштвом фресака и свака од њих за мене представља чин културе у домену религије.

Како сам и раније говорио, за мене не постоје закони када је реч о мојој вери у Бога за ког сматрам да је свеопште присутан у буквално свему. Због тога, није ми потребна слепа вера нити било какав вид ''више, савршеније дефиниције'' јер свој мир проналазим у томе што јесам, ''савршен'' на свој начин онако како и јесам ''део Бога''.

 

- Поштујем било чију религију докле год у њој постоји љубав према људима или мака мрвица алтруистичности.

- Када је реч о Господу, не прихватам било каква људска мишљења о ''дотичном'' нити по било каквој основи Бог мора бити ''мушког рода''

- Никаква књига није достојна ''свевишњег'' нити било чији цитат је довољно достојан ''његовог'' помињања.

- Било какав суд је не само непоштовање већ и досмислица нечастивог обзиром да ограничава љубав и пружање исте.

- Ако немаш себе неће ти ни хиљаду књига помоћи јер не следиш ''свевишњег'' већ идоле.

- Утеривање страха не помаже, наметање религије или религијских ставова не помаже.

- Поновићу да је људски суд одлика немудрих и оних који нису у стању да отворе себе и своје видике.

- Иако сам написао пар реченица, вас четворо је пронашло улогу судија. Никад у свом животу нисам упознао хршћанина који је у стању да суди, а чак и да има неке предрасуде - то прећути док се не увери. На тај начин избија мудрост, а не глупост.

- Као што сам написао једном човеки који је окречио моје графите - ''Џабе си окречио'' - овде је ситуација следећа - џабе се трудите. Уштедите куцкање својих финих тастатура и уместо што ћете мени писати о хришћанству или томе колико је потребно ограничити се од ''неверника'' следећи своје ''принципе'' - изволите и дајте онима којима је то потребно. За хришћанство није потребна памет, потребна је љубав. Толико о томе.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Коме Црква није Мајка,томе ни Бог није Отац

inache je citat svetog Kiprijana Kartaginskog.

 

Да се разумемо, ово је наметање.

zovi to kako hocjesh, Bog nije obavezan da se tebi opravdava zashto je neshto kako jeste. on je postavio kao uslov pripadnost Crkvi, a ti ako hocjesh u pakao, slobodno.

 

Како сам и раније говорио, за мене не постоје закони када је реч о мојој вери у Бога

tvoja vera je onda neverje. tvoj bog nije Bog, nego je djavo. Jedan i Jedini Bog je dao svoj moralni zakon chovechanstvu, a odbacivanjem Njegovog Zakona uzimash djavola za svog boga.

 

Због тога, није ми потребна слепа вера

slepa vera je kontradikcija u pojmu.

 

јер свој мир проналазим у томе што јесам

onda si ti sam sebi bog. a "Boga" vidish samo kao sredstvo da ostvarish svoju duhovnu masturbaciju tj. samozadovoljenje.

 

Када је реч о Господу, не прихватам било каква људска мишљења о ''дотичном'' нити по било каквој основи Бог мора бити ''мушког рода''

niko nikada nije rekao da je Bog mushkog roda, Bog nema rod.

 

Никаква књига није достојна ''свевишњег'' нити било чији цитат је довољно достојан ''његовог'' помињања.

Chista Bozhija rech je zapisana u Bibliji. Deset Zapovesti je ispisao Bozhiji prst na plochama, a rechi u Jevandjelju je izgovori o Sam Bog.

 

Било какав суд је не само непоштовање већ и досмислица нечастивог обзиром да ограничава љубав и пружање исте.

Bog je Ljubav. a ti poshto ne poznajesh Boga, nemozhesh ni da poznajesh ljubav, mozhesh samo da znash sa sentimentalne surogate ljubavi.

 

Ако немаш себе неће ти ни хиљаду књига помоћи

ti nemash sebe jer si rob djavola.

 

Утеривање страха не помаже

pochetak mudrosti je strah Gospodnji.

 

Поновићу да је људски суд одлика немудрих

uzdrzhavanje od svakog suda je odlika mlakih, a takvi cje biti izbljuvani u tamu najkrajnju.

 

За хришћанство није потребна памет, потребна је љубав.

ponavljam, Bog je Ljubav. a ti poshto ne poznajesh Boga, nemozhesh ni da poznajesh ljubav. za Hrishcjanstvo nije potrebna ljubav, vecj je potrebno rasudjivanje. Hrishcjanstvom se stiche ljubav, i nikako se drugachije nemozhe stecji, ali da bi se nashlo Hrishcjanstvo potrebno je rasudjivanje.

 

.

 

Када је реч о Господу, не прихватам било каква људска мишљења

ni ja ne prihvatam nikakva ljudska mishljenja o Bogu. zato nikada nemogu da prihvatim ishta shto je slichno tvojim debilnim izmishljotinama koje su uvreda Bogu, vecj prihvatam Zhivu Rech samoga Boga, koju je otkrio ljudima, a ta rech se chuva u Telu Hristovom- Crkvi.

Edited by Rogozub

Share this post


Link to post
Share on other sites

Онда си и ти у улози ђавола, по твојој глупој филозофији. :)

 

Искулирај мало с смарањем, Рогозубе.

 

Dead Man Walking, уколико се твој пређашњи пост односи на мене, захваљујем :]

 

Edited by Onime no Kyo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Коме Црква није Мајка,томе ни Бог није Отац

inache je citat svetog Kiprijana Kartaginskog.

 

 

Да се разумемо, ово је наметање.

zovi to kako hocjesh, Bog nije obavezan da se tebi opravdava zashto je neshto kako jeste. on je postavio kao uslov pripadnost Crkvi, a ti ako hocjesh u pakao, slobodno.

Не зовем ја то како ''хоћу'', у питању је наметање, а твоја констатација нема ни трунке везе с мојим одговором који се односи на особу која је поставила горенапоменути цитат. Не видим шта ти ту имаш да се мешаш? Ко си ти да помињеш свевишњег? Лепо налаже ''Не узимај моје име узалуд''... Иначе, зар да се водим цитатом неког свеца? То је хуљење Господа

 

 

Како сам и раније говорио, за мене не постоје закони када је реч о мојој вери у Бога

tvoja vera je onda neverje. tvoj bog nije Bog, nego je djavo. Jedan i Jedini Bog je dao svoj moralni zakon chovechanstvu, a odbacivanjem Njegovog Zakona uzimash djavola za svog boga.

Моја вера нема везе с твојим мишљењем нити зависи од тога шта ћеш ти написати, пошто очигледно немаш паметнијег посла него да се расправљаш са људима овог подфорума поводом нечега што је ИНДИВИДУАЛНО - за твоју информацију.

 

Због тога, није ми потребна слепа вера

slepa vera je kontradikcija u pojmu.

Кад би само био паметан онолико колико иритираш.

јер свој мир проналазим у томе што јесам

onda si ti sam sebi bog. a "Boga" vidish samo kao sredstvo da ostvarish svoju duhovnu masturbaciju tj. samozadovoljenje.

Немој да лупеташ. Господ је свеприсутан. Научи неке основне ствари па онда износи своје мале и тупаве предрасуде[/blue]

 

Када је реч о Господу, не прихватам било каква људска мишљења о ''дотичном'' нити по било каквој основи Бог мора бити ''мушког рода''

niko nikada nije rekao da je Bog mushkog roda, Bog nema rod.

Па? Јел' сам се ја с неким можда свађао? То је моја констатација која ни по којој основи нема везе с твојом изјавом, а самим тим си лупио глупост. Можда не смем да изјасним како доживљавам свевишњег? Поново се мешаш где ти није место.

 

Никаква књига није достојна ''свевишњег'' нити било чији цитат је довољно достојан ''његовог'' помињања.

Chista Bozhija rech je zapisana u Bibliji. Deset Zapovesti je ispisao Bozhiji prst na plochama, a rechi u Jevandjelju je izgovori o Sam Bog.

Поново ћу написати, Никаква књига није достојна ''свевишњег'' нити било чији цитат је довољно достојан ''његовог'' помињања''. Толико о томе.

 

Било какав суд је не само непоштовање већ и досмислица нечастивог обзиром да ограничава љубав и пружање исте.

Bog je Ljubav. a ti poshto ne poznajesh Boga, nemozhesh ni da poznajesh ljubav, mozhesh samo da znash sa sentimentalne surogate ljubavi.

Првенствено, научи да пишеш спрским ћириличним писмом када се у будућем периоду будеш МЕНИ лично обраћао. Ово, иначе, важи само за тебе. С друге стране, ко си ти да држиш предавања о свевишњем? Човече, ја сумњам да си ти у општем смислу хришћанске вероисповести обзиром на твој приступ овој теми! Расправљаш о хришћанству и Православљу и одбијаш људе од себе уместо да им заиста помогнеш. Вређање не помаже! Научи да правилно комуницираш и поштуј форумску заједницу уместо што ћеш бити ''поклопац сваком лонцу''. Радије бих ти поручио да нађеш живот уместо што ћеш МЕНИ држати предавања о Господу.

Ако немаш себе неће ти ни хиљаду књига помоћи

ti nemash sebe jer si rob djavola.

Сада сам сигуран да си ти богохулник. Штавише, сматрам да је теби ово јако забавно.

Утеривање страха не помаже

pochetak mudrosti je strah Gospodnji.

Ал' се ти свађаш с лингвистиком...:)

 

Поновићу да је људски суд одлика немудрих

uzdrzhavanje od svakog suda je odlika mlakih, a takvi cje biti izbljuvani u tamu najkrajnju.

Да имаш имало мозга не би говорио тако. Првенствено, једино Господ Бог има право на суд. Ко си ти да судиш о другом људском бићу? Прашина! Када научиш неке ствари, када око себе будеш имао људе који су читав свој живот посетили служби свевишњег - можда и размотрим било какво мишљење које имаш да изнесеш. Твоје предрасуде те ослепљују.

 

За хришћанство није потребна памет, потребна је љубав.

ponavljam, Bog je Ljubav. a ti poshto ne poznajesh Boga, nemozhesh ni da poznajesh ljubav. za Hrishcjanstvo nije potrebna ljubav, vecj je potrebno rasudjivanje. Hrishcjanstvom se stiche ljubav, i nikako se drugachije nemozhe stecji, ali da bi se nashlo Hrishcjanstvo potrebno je rasudjivanje.

Ма ти си сада фаца? Ја теби понављам шта сам и раније написао - За мене је Бог љубав. Какве су ти ово црне констатације које везе с логиком немају? Ја нисам писао о хришћанству, оно ме не занима! Ја сам алдирао на то да уколико желиш бити хришћанин никада ти није потребна памет већ само љубав. Иначе, по твојој логици би се од свевишњег одстранило негде око осамдесет и седам процената људске или животињске популације. Хоћеш рећи да све животиње које немају моћ расуђивања иду у пакао? Нешто ми не штима да животиње немају своју душу...Само се све више заглибљујеш својим постовима...

Одакле теби било какво право да говориш о томе да ли ја познајем или не познајем љубав? Смешно је колико је и банално :) Иначе, да преформулишем - ЉУБАВ ЈЕ ЈЕДИНИ ПУТ КОЈИ ЈА СЛЕДИМ. Јел' ти сада улази у мозак? :] Твоја мишљења су банална и самим тим недовољно си компетентан за било какву даљу расправу илити полемисање.

 

 

Када је реч о Господу, не прихватам било каква људска мишљења

ni ja ne prihvatam nikakva ljudska mishljenja o Bogu. zato nikada nemogu da prihvatim ishta shto je slichno tvojim debilnim izmishljotinama koje su uvreda Bogu, vecj prihvatam Zhivu Rech samoga Boga, koju je otkrio ljudima, a ta rech se chuva u Telu Hristovom- Crkvi.

Хахаха, рекох ја - лингвистика ти није јача страна :) Елем, да поновим - Када је реч о Господу Богу не прихватам било каква људска мишљења, па ни твоја - размисли због чега :) Пиши до сутра... :]

 

 

Убудуће ћеш ми послати Приватну Поруку како НЕ БИ безпотребно ширио теме за оно што ти код мене цитираш како би изнео своје бљузгаве предрасуде. Није тешко, ако поштујеш Православље онолико колико и ја. Толико о томе.

Share this post


Link to post
Share on other sites

у питању је наметање,

pa?

 

а твоја констатација нема ни трунке везе с мојим одговором

ima vrlo veze. ti odbacujesh Crkvu. zbog toga cjesh zavrshiti u paklu.

 

Иначе, зар да се водим цитатом неког свеца? То је хуљење Господа

da, to jeste Hula na Duha Svetoga. jer taj svetac je svet Duhom Svetim, a ne svojom mocju. a ti poshto odbacujesh svetitelja, odbacujesh Duha Svetog u njemu, tj. hulish da u njemu nema Duha Svetoga, kao shto su fariseji hulili da u Hristu nema Duha Svetoga, a taj greh se ne oprashta ni na ovom ni na onom svetu. a ako ipak ne negirash Duh Sveti u svetitelju a ne pratish tog svetitelja, opet hulish, jer necjesh da pratish Duha Svetoga, i opet zasluzhujesh pakao.

 

Моја вера нема везе с твојим мишљењем

tvoja "vera" nema veze sa vezom.

 

поводом нечега што је ИНДИВИДУАЛНО

ako je neshto za tebe individualno, idi meditiraj o tome nad natalnim kartama, nemoj pisati o tome na forumima.

 

Поново ћу написати, Никаква књига није достојна ''свевишњег'' нити било чији цитат је довољно достојан ''његовог'' помињања''.

ponovo cju napisati, Bog je otkrio svoju Volju Ljudima, ta Volja je zapisana u knjizi koja se zove Biblija.

 

научи да пишеш спрским ћириличним писмом

kojim pismom?

 

С друге стране, ко си ти да држиш предавања о свевишњем?

pripadnik jedine Istinite Vere, koju je sam Bog otkrio ljudima. a ko si ti? pubertetlija astrolog?

 

Расправљаш о хришћанству и Православљу и одбијаш људе од себе уместо да им заиста помогнеш.

ja se ni ne trudim da ljude privuchem sebi.

 

Сада сам сигуран да си ти богохулник.

jao, uradio si mi horoskop! sad sve znash.

 

Ал' се ти свађаш с лингвистиком..

ja sam chovek filolog, a rechenica je citat iz biblije.

 

Првенствено, једино Господ Бог има право на суд.

prvenstveno, sam Bog je dao zapovest Hrishcjanima da sude.

 

Ко си ти да судиш о другом људском бићу?

Hrishcjanin.

 

Прашина!

ako se vecj smatrash prashinom, zashto onda ti meni sudish? "Сада сам сигуран да си ти богохулник." e licemere.

 

када око себе будеш имао људе који су читав свој живот посетили служби свевишњег

pa evo imam tebe, ti si posvetio svoj zhivot astroloshkim naukama, znash znanje, imash osecjaj za filing..

pa shta je Crkva, bezumniche, nego zajednica ljudi koji su posvetili svoj zhivot Bogu. Zato Svete Oce i poshtujemo kao Svete, jer su posvetili svaki svoj pokret, svaku svoju misao Bogu, i ochistivshi se, i dobivshi Blagodat od Boga, dobili su znanja o Njemu, i to rekli ljudima.

 

Твоје предрасуде те ослепљују.

ti si slep, jer ti je duhovno oko u blatu greha i lazhi.

 

Иначе, по твојој логици би се од свевишњег одстранило негде око осамдесет и седам процената људске или животињске популације.

po logici Samog Boga: shiroka su vrata, i shirok put shto vode u propast, i mnogo je onih koji njim idu, a uska su vrata i tesan put shto vode u zhivot, i malo ih je koji ga nalaze.

 

Само се све више заглибљујеш својим постовима...

da, da, zhivotinje imaju dushu... :lol:

 

Одакле теби било какво право да говориш о томе да ли ја познајем или не познајем

pa vidim kakve debilizme pishesh.

 

ПУТ КОЈИ ЈА СЛЕДИМ.

ti sledish djavola.

 

Твоја мишљења су банална

tvoja mishljenja su bash sofisticana... onako.. bash su astralna.. nauchi me da mislim, molim te..

 

Када је реч о Господу Богу не прихватам било каква људска мишљења

a prihvatash svoje mishljenje zato shto si ti andjeo, shta?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Posmatram ovu raspravu i mislim da niko od nas ne može da utiče na onog drugog. Ili nemamo govorničke sposobnosti, što nije zanemarljivo, ili nemamo sluha ili srca da čujemo.

 

Mislim da za mnoge koji hrišćanstvu prilaze sa ateističkog i intelektualnog stanovišta, pa i za one koji imaju negativna predubeđenja, mogu da preporučim 'Misli' Bleza Paskala. Delo je, u celini, izuzetno.

 

Edited by Lotophagus

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...