Jump to content

Православље


Guest 10 dinara

Recommended Posts

Желим да питам (Аксеносиласа или ко већ зна и упућен је у историју) када и где је саграђен први храм на просторима Балкана, прецизније у ком веку и од стране кога, ако постоје подаци?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Неко се нашао компетентним да просипа све знање о православљу само по основи књига...

ne, bolje kao ti, da se nadje neko kompetentan pa prosipa sve znanje o Pravoslavlju samo na osnovu podataka sa tevea i natalnih karti..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Желим да питам (Аксеносиласа или ко већ зна и упућен је у историју) када и где је саграђен први храм на просторима Балкана, прецизније у ком веку и од стране кога, ако постоје подаци?

У четвртом, од стране Константина. :)

 

Мислим да су чак и откривени остаци једне старе цркве, да ли из чертвртог, да ли из 7 века, не знам. Код нас, наравно.

Edited by Axeanosilas

Share this post


Link to post
Share on other sites

Нимрод - ма океј је све. :]

 

Аксе - Дакле, Константин Велики, рођен на територији данашњег Ниша :] Јел'то било пре или након што је прогласио Константинопољ? Дакле, говоримо о раздобљу између 274. и 337. године, али ми нешто не штима да је он био човек који је први начинио Православну цркву иако би требало имати у обзиру касније римокатоличке као и грчке цркве чија су начела нађена на читавом Балкану.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Нимрод - ма океј је све. :]

 

Аксе - Дакле, Константин Велики, рођен на територији данашњег Ниша :] Јел'то било пре или након што је прогласио Константинопољ? Дакле, говоримо о раздобљу између 274. и 337. године, али ми нешто не штима да је он био човек који је први начинио Православну цркву иако би требало имати у обзиру касније римокатоличке као и грчке цркве чија су начела нађена на читавом Балкану.

Милански едикт бајаше 313, ако не грешим. Јерменија бејаше прва држава која Хришћанство прихвати за државну религију, али Јерменија није на Балкану. Сасвим је логично да је Константин изградио прве храмове овде, ако ништа, ту је рођен. На крају врло битна ствар. РКЦ је основана после Шизме, када су западни Хришћани отпали од Цркве. Све до тада, сви свеци, сви храмови су Православни. Стога ми није јасно какве РКЦ цркве помињеш. Ако се не варам, у Нишу су пронађени остаци храма који датирају из 4. века. Мислим да се одговор на питање - ко је ктитор, намеће сам.

Edited by Axeanosilas

Share this post


Link to post
Share on other sites

Па с једне стране на Балкану су постојали католици док се с друге стране у Грчкој поприлично јако утемељило Православље - Касније смо имали и поход од стране Турака који су дошли до наших предела, на самом крају ту је Свети Сава који је ујединио и учврстио Србе.

 

По тој основи добијамо то да смо ми друга по реду највећа славонска Православна заједница, а пре нас ту је Бугарска, ако не грешим.

 

Иначе, ако не грешим, Јермениа (Georgia) је тренутно католичка или не? (податке сам пронашао на интернету).

 

Иначе, шта је остало од Златне хорде (пагани) ? Они су се настанили где тачно?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Negde u blizini Valjeva nadjeni su ostaci crkve, mislim da je u pitanju pravoslavna, u kojoj je bila Episkopska stolica(sta god to bilo), mislim da potice iz 7-og veka. Zanimljivost vezana za diskusiju, ali nsam siguran za tacnost veka, secam se kao kroz maglu. Bilo u onoj emisiji Avantura na RTS-u. Ali je sve to nedovoljno ispitano(nema ko da finansira istrazivanja)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Па с једне стране на Балкану су постојали католици док се с друге стране у Грчкој поприлично јако утемељило Православље - Касније смо имали и поход од стране Турака који су дошли до наших предела, на самом крају ту је Свети Сава који је ујединио и учврстио Србе.

 

По тој основи добијамо то да смо ми друга по реду највећа славонска Православна заједница, а пре нас ту је Бугарска, ако не грешим.

 

Иначе, ако не грешим, Јермениа (Georgia) је тренутно католичка или не? (податке сам пронашао на интернету).

 

Иначе, шта је остало од Златне хорде (пагани) ? Они су се настанили где тачно?

 

Кажем ти да је РКЦ настала тако што је отпала након Шизме, а ми причамо о 4. веку. Наравно да је касније било римокатолика на овим просторима, као и на грчким. Кипар је био седиште темплара, а они су све само не Православни.

 

Не, Руси су највећа Православна закедница. Ако се не рачунају Васељенка и блискоисточне патријаршије, СПЦ је друга по старости (после РПЦ), а тако и по важности (тако кажу, обзиром на број духовника и допринос Православној мисли). Папска нога није крочила само на наше и руско тло. БПЦ је основана тек у 19. веку.

 

Јермени су Армени. Грузијци су Ђурђијанци (архаично српско име за ту нацију), то је Џорџија.

 

Не знам. О томе на теми о паганима.

 

 

Иначе, Урук, ако занемаримо храмове, најинтригантније откриће у Западној Србији је град близу Лознице, нити се зна чији је, нити кад је саграђен. Екипа из Авантуре је била тамо. Можда мислимо на исто.

Share this post


Link to post
Share on other sites

На пределу Балкана, не у Азији.

Мислио сам не по броју људи него по историјском настанку односно ширењу :]

 

Иначе, хвала ти.

Edited by Onime no Kyo

Share this post


Link to post
Share on other sites

На пределу Балкана, не у Азији.

Мислио сам не по броју људи него по историјском настанку односно ширењу :]

 

Иначе, хвала ти.

 

Па и на простору Балкана смо најстарија Црква и имамо највише верника, но то је и небитно.

 

Нема на чему.

Share this post


Link to post
Share on other sites

У православљу има много тога што ми се не свиђа, а самим тим то и одстрањујем, поготово уколико је дебилно и у складу с одређеним паганским обичајима.

Samo da dodam,religije nisu ni mogle nastajati prostim "presekom" tj da preko jedne religije nastane neka nova koja nema veze sa onom prošlom.To je jednostavno tako.Ponešto pagansko je i ostalo u pravoslavlju,sad ne mogu tačno reći šta i koliko,ali postoje razni običaji,recimo vezani za pokojnika,koji su pristutni,a imaju malo ili nimalo veze sa pravoslavljem.

Духовни пут је онај који сами бирамо.

Svaka vera ima svoju knjigu u koju veruje,ja nisam razumeo,ti odbacuješ sve knjige ?

Свако налази свој пут до љубави, а Православље томе може једино да помогне.

Ovo je rečenica suprotna sama sebi.Ako radiš kako hoćeš,nešto ne razumem zašto pominjati pravoslavlje tu.

zhiveo je toliko.

Ne bih da ulećem u neku detaljnu raspravu,ali prof. Ilija Tomić je na predavanjima davao da se čita tekst o tome da te brojke o tolikom životu nisu potpuno relevantne.Ukoliko sam ja dobro razumeo.

И ко се нађе као јеретик, живећи међу хришћанима, да се ожеже по образу и да се изагна, а ко би га тајио, и тај да се ожеже

Jeretik - to znači da izvrće hrišćansku veru.Ne piše ko je ateista ili ko je mnogobožac.

 

I da dodam,verovatno već to i znate,Gruzija je zemlja sa hramovima iz čak 4 veka,a pošto je Staljin (valjda) bio iz Gruzije,tamo su samo zatvarali hramove,nisu ih sravnjivali sa zemljom kao u ostalim delovima Rusije.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Помињати Православље зато што се човек, који верује у љубав, може променити и увидети оно што је у православљу добро а да је пре тога био, не знам, атеист или ко зна шта још. Нико се није родио с знањем нити га је ико стекао за тридесет година живота када је реч о духовној спознаји и спознаји онога што је добро. Мораш прво знати себе и помоћи себи. Ако не можеш себи, не можеш ни другима око себе.

 

Доста ми је појашњавања на овој теми, а поготово оних који сматрају да се све узима здраво за готово и буквално онако како јесте. Ако желим да пишем нешто безвезе ићи ћу у тему о ...порнићима. Елем, није овде реч о мени већ о Православљу, хвала :)

Edited by Onime no Kyo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aman.Ljudi,pre Velike Svadje Oko Toga Ko U Crkvi Ima Veca Muda nije bilo ni pravoslavlja ni katolicanstva. ili ako cemo preciznije,oduvek su i bile razdvojene,posto vec za Konstantinova zemana je razlika izmedju Istoka i Zapada bila pogolema.Oh and one more thing.Ako je pravoslavlje vec toliko dosledno korenima hriscanstva,sto bogosluzenja nisu na latinskom?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako je pravoslavlje vec toliko dosledno korenima hriscanstva,sto bogosluzenja nisu na latinskom?

 

:) :) :) :) :)

 

Немој више да долазиш на ову тему да причаш глупости и паметујеш, кажем ти врло озбиљно. Кад порастеш кашће ти се само.

 

 

 

@Sheol

 

E, о овоме ти ја причам. Оваквих је гомила.

Edited by Axeanosilas

Share this post


Link to post
Share on other sites

Помињати Православље зато што се човек, који верује у љубав, може променити и увидети оно што је у православљу добро а да је пре тога био, не знам, атеист или ко зна шта још. Нико се није родио с знањем нити га је ико стекао за тридесет година живота када је реч о духовној спознаји и спознаји онога што је добро. Мораш прво знати себе и помоћи себи. Ако не можеш себи, не можеш ни другима око себе.

 

Dobro,dobro,ne moraš odmah da se ljutiš.Iznosio si svoje lčne stavove,pa sam čisto mislio da priupitam,ne razumem i lepo sam pitao,nisam hteo da to zvuči drugačije,žao mi je ako je tako bilo.

 

Oh and one more thing.Ako je pravoslavlje vec toliko dosledno korenima hriscanstva,sto bogosluzenja nisu na latinskom?

 

Moj je utisak da treba uporediti sadržaj odnosno kako su nekad izgledale liturgije a kako sad,tj ko je zadržao princip bogosluženja iz prvih deset vekova,a ko ne.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne bih da ulećem u neku detaljnu raspravu,ali prof. Ilija Tomić je na predavanjima davao da se čita tekst o tome da te brojke o tolikom životu nisu potpuno relevantne.

prvo, zashto bi mi ilija bio autoritet? drugo, ako se sveti oci verovali tako, zashto ne bi i mi? trecje, zashto se stidite da vas ismevaju ljudi?

 

Ako je pravoslavlje vec toliko dosledno korenima hriscanstva,sto bogosluzenja nisu na latinskom?

nisu ni u pochetku Hrishcjanstva sluzhbe bile na latinskom, vecj su bile na grchkom, latinskom, ili aramejskom, koji su svi bili lingva franka u svojim oblastima. od strane Crkve je osudjena jeres "trojezichnosti"; trojezichari su uchili da sveto pismo sme da bude i da sluzhba sme da se sluzhi samo na latinskom, grchkom i hebrejskom, zato shto je samo na ta tri jezika bilo napisano "Isus Nazarecjanin, car Judejaca" na Krstu, i ta jeres je ostala prisutna kod papista do drugog vatikanskog koncila.

u Crkvi se sluzhbe prevode sa originalnog grchkog, da bi narodu bilo lakshe da razume sluzhbu, kako pishe u poslanici Rimljanima: svaki jezik slavicje Boga (14,11).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Најбитнија ствар у целој тој причи је што су оригинали Новог Завета писани на грчком и/или арамејском. Латински је дошао после. То мора да се зна. Помињати латински као неки примарни, "прави и оригинални" језик је обична глупост.

Share this post


Link to post
Share on other sites

dve knjige- Crkvena Istorija i Dokaz Jevandjelja, obe od Jevsevija Kesarijskog.

Matejevo i Lukino Jevandjelje nisu prvobitno napisana na grchkom, a druga dva jesu; prva tri Jevandjelja (po Mateju, Marku i Luki) je prochitao sveti Apostol Jovan, preveo ova dva, i napisao chetvrto, i tako je nastalo Chetvorojevandjelje. sve knjige Svetog Pisma Novog Zaveta su prvobitno napisane na grchkom, sem Jevandjelja po Mateju i Luki.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...