Jump to content

Православље


Guest 10 dinara

Recommended Posts

Guest Bata Životinja

The Cambridge

Mozart Encyclopedia

Edited by CLIFF EISEN and SIMON P. KEEFE

 

 

 

klasicizam i barok su potpuno dva različita žanra. prvi su orgulje, drugi je klavir, drugi je polifonija, potpuno mijenja čitav muzički instrumentarij i raskida sa barokom.....

 

jedino što je MOzart mogao biti je deista, a i to je poluhrišćanstvo....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Brate, kako ne kapiras - k a k v e sustinske veze imaju zanrovi u ovom slucaju??? Svejedno si morao da budes "miljenik" crkve i da se pomalo uvlacis da bi se probio.

 

"Poluhriscanstvo"?! Ne verujem :)

Edited by Vajar

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja

Deizam je aristotelovski koncept Boga, popularan kod prosvjetitelja u osamnaestom vijeku...

 

 

 

ma to nije tačno, pisala se muzika na dvorovima, ne u crkvama, čovječe... Već Bah je bio dvorski kompozitor...

 

Drugo, ODa radosti je posvećena Francuskoj revoluciji, nema ničeg crkvenog tu....

Share this post


Link to post
Share on other sites

meni ne smeta nicije verovanje, nicije ubedjenje, religija ili bilo sta slicno. jedino sto meni smeta, to je kad pocnemo da se delimo na osnvou verovanja i ubedjenja (bilo kakvih), a jos gore je kad se naelektrisemo, pa pocenemo da nipodastavamo i drugima lepitmo etikete na kojima pise "manje vredan". to na pocetku deluje bezopasno, ali stvara plodno tle za neke lose stvari.

 

evo konkretnih primera:

Народи су посебни и специфични из низа различитих разлога и околности.

Они бистрији, вернији и нормалнији су примили благодати Хришћанства

...

Пази, МОЈ став је да не признајем друге религије, ја их сматрам "религијама", ничим животворним и суштаственим, лично, мени су то све само измишљотине које за сврху имају да склоне људе од праве ствари - Хришћанства.

Е сад, следствено томе: како да за добро сматрам нешто за шта мислим да управо ОДВАЈА од доброг?

ispada da ostale religije imaju SVRHU da sklone ljude od prave stvari - sto implicira da iza drugih religija stoji neki los/zao motiv. ovoj tezi treba jako malo "dodatnog goriva" (u vidu retorike) pa da iz nje nastane lov na vestice, rat protiv nevernika ili neki drugi pravedan rat (bio on oruzan ili ne).

 

zatim, imamo situaciju da su CITAVI NARODI koji nisu primili blagodeti hriscanstva:

- manje BISTRI

- manje VERNI

- manje NORMALNI

 

ovo me neodoljivo podseca na nacisticku klasifikaciju naroda i rasa, kao "manje vrednih" i "vise vrednih".

 

ovakvo postavljanje mere "normalnosti", "bistrine" i "vernosti" prema sopstvenom liku (da si rodjen u kabulu za tebe bi muslimani bili "normalniji" od srba) stvara osnovu na kojoj su se razvile neke lose stvari u istoriji covecanstva. tako to pocinje: ovi su manje verni, manje normalni, manje pametni - pa hajde onda da ih manje cenimo i da ih posmatramo kao "malo nize". u kriznim vremenima, lakse cemo prezaliti i smrt nekog "manje vrednog" ako treba, nije problem ni porobiti ih, niti je problem suditi im strozije nego sebi. nisam ubedjen da bog blagonaklono gleda na takve medjuljudske odnose - pogotovo kad su stvoreni u "njegovo ime".

 

kad ekipa "normalizatora" prikupi silu i uzme stvar u svoje ruke, onda pocnu da se desavaju veoma lose stvari. nekada je evropa bila u "mracnom srednjem veku" u kome su "manje normalni" bili prilicno surovo tretirani. i dan danas postoje zemlje u kojima su se sile domogli ljudi koji zele da prema svom liku namecu svima sta je to normalno - danas ih poznajemo kao "zatucane muslimanske zemlje". uocavamo da civilizacija stagnira ili nazaduje tamo gde ljudi pocnu da se dele na normalne i nenormalne na osnovu vere, nacije, misljenja, licnog stava i slicno.

 

u tom kontekstu svi gube. ovi "manje normalni" ocigledno (jer postaju zrtve), a ovi drugi gube u tome sto sami sebe ogranicavaju, suzavaju svoju svest i to, nazalost, prenose na buduca pokoljenja kroz vaspitanje (mala deca uce kako su nevernici manje vredni od vernika i slicno). koliko samo imamo primera usadjenih predrasuda kod dece, a te predrasude lako prelaze u nesto intenzivije (mrznju). kompletan narod "normalizatora" gubi na duze staze.

 

u celoj toj zbirci "cvrstih ubedjenja" - zaboravlja se da svaki covek zna sta je dobro a sta lose i da to nema veze sa religijom, i zaboravljamo da cenimo ljude prema osnovnim moralnim kvalitetima, i sto je najvaznije pocinjemo da tretiramo ljude onako kako nisu zasluzili, samo na osnovu toga kom se bogu mole i koje obicaje prate. a sve pocinje sa "cvrstim ubedjenjima" da su ovi manje verni, manje normalni i manje bistri od nas. to je jako opasno.

 

u pravim rukama religija je lek, ali kao i svaki lek - i religija moze postati veoma opasan otrov, i zato mislim da na ovakve stvari treba ukazivati cim se pojave naznake.

 

Знаш како кажу: "Толеранција је врлина човека који нема убеђења.".

ja se ne slazem sa ovim. tolerancija je kad ne nameces drugome svoju sliku sveta, svoje parametre "normalnosti", i kad naucis da pustis druge da zive svoj zivot bez da im solis pamet, da ih "vaspitavas" ili nesto jos gore. tolerancija je kad sebe postavis na pravo mesto - u istu ravan sa svim drugim ljudima.

 

ako tolerancija podrazumeva da neko "trpi" (!) nekog drugog, onda ja i ne moram da budem "tolerantan" jer mi ne pada tesko da pored sebe vidim ljude koji su totalno razliciti od mene. cak mi je zadovoljstvo da budem okruzen i da komuniciram sa ljudima koji misle i veruju drugacije od mene i eventualno prosirim svoju svest posmatrajuci makar za kratko stvari iz njihovog ugla. sve to moze samo pozitivno da utice na coveka.

 

 

gavro,

ako odlucis da odgovoris na ovo, zamolio bih te da se suzdrzis od diskreditovanja sagovornika tipa "sta ti znas o hriscanstvu" ili da na neki slican nacin dovedes u pitanje moje motive ili sta vec. ako se ne slazes sa necim sto sam napisao, zamolio bih te da to konkretno i napises. hvala.

 

---

 

„Ко није са мном против мене је; и ко не сабира са мном, расипа“

treba biti jako obazirv kad se neka recenica izvadi iz konteksta biblije, zatim se stavi u drugi kontekst - i onda se koristi za opravdavanje i podrzavenje nekih licnih stavova koji ne moraju uvek biti hriscanski.

 

gornji citat se zaista nalazi u bibliji, i to u konktekstu kad je isus hrist bio optuzen da pomocu djavola/demona leci ljude. to ga je uzrujalo i rekao je gornju recenicu ljudima koji su ga optuzili - dakle, oni koji nisu stali iza isusa su U TOM KONTEKSTU bili protiv njega jer je to podrzavalo optuznicu da je isus isceljivao ljude pomocu demona.

 

u tom kontekstu, u toj situaciji - oni koji nisu bili uz isusa su svojim cutanjem zapravo podrzavali optuznicu koja je u tom slucaju bila cisto huljenje na boga.

 

nazalost, ako se gornji citat istrgne iz konteksta, on moze da posluzi da se da potpora nekim militantnim stavovima - i da im se pripise toboze "bozja" dimenzija, a to po meni prlja bozju rec jer je stavlja u kontekst zla u kome se covek okrece na coveka ("neko je protiv mene, neko mi je neprijatelj ako nije samnom"). mislim da bibliju treba citati temeljno i potpuno, i verujem da je bolje i ne procitati nikad ni jedan red biblije nego citati samo recenice istrgnute is konteksta.

 

---

 

Dakle, Hrišćani-Pravoslavci nikada neće priznati drugu religiju, makar ona bila i starija (ok, reći ćete da je Hrišćanstvo najstarije ali razumete me valjda?) kao npr. Budizam, ili neka mnogobožačka, paganska religija? U smislu tolerantnosti- obostrano poštovanje i slično? Zar ne mislite da je preterano smatrati samo sebe ispravnim a bukvalno sve ostalo pogrešnim?

ne, naravno. pravi hriscani-pravoslavci, mogu i muslimana i jevrejina i ateistu i bilo koga da nazovu svojim bratom, jer njima je vazno da li covek nosi u sebi osnovne i univerzalne moralne vrednosti. to sto neko prizna drugome njegovu veru - to ne znaci da se odrekao svoje. svaka religija ima u svojim "zapovestima" jedan isti PODSKUP vrednosti koje lepo artikulisu ono sto svaki covek zna - a zove se dobrota, ljubav i ljudski moral. to da li neko posti danas, ili sutra, ili ne posti, ko cita koju knjigu, ko se moli ovako ili onako - to nije bitno pravim hriscanima-pravoslavcima, jer oni postuju bozju rec (bice citirana na kraju poruke).

 

sa druge strane, treba uociti da postoje ljudi koji sebe nazivaju hriscanima, kao sto ja mogu sebe da nazovem crncem - svako moze sebe da nazove kako hoce. to ljudi obicno cine kad zele sami sebe da stave u prijatnu zabludu "pravednika".

 

takvi ljudi koriste hriscanstvo da bi se svrstali u jednu "ekipu" i pronasli sebi "protivnike", i to je u totalnoj koliziji sa biblijom. protivnici su im "potrebni" da bi personifikovali sve ono sto je zlo, jer se tako najlakse ne vidi balvan u svom oku, kad imamo nekoga da krivimo za sve i svasta, i da odbacimo odgovornost sa sebe. na taj nacin najvise stete nanose upravo hriscanstvu, jer ostali svet vidi njih kao tipicne predstavnike pravoslavlja, sto oni ni iz daleka nisu.

 

u bibliji je lepo receno kakav je stav boga prema neznabozcima:

rimljanima, glava 2, 10-24

 

a slava, čast i mir (daće se) svakome koji čini dobro, prvo Judejinu, ali i Grku: jer Bog ne gleda ko je ko.

...

Kad, naime, neznabošci, koji nemaju zakona, sami od sebe čine ono što naređuje zakon, onda su oni, nemajući zakona, sami sebi zakon. Jer oni pokazuju da je ono što se čini po zakonu, napisano u srcima njihovim, što svedoči i njihova savest i njihove misli koje se među sobom tuže ili i pravdaju, na dan kad Bog, po evanđelju mome, uzasudi tajne ljudske preko Hrista Isusa.

 

A kad se ti zoveš Judejin, oslanjaš se na zakon i hvališ se Bogom, znaš volju njegovu i umeš da razlikuješ, jer si naučen od zakona, i misliš da si vođ slepima, svetlost onima koji su u mraku, vaspitač nerazumnima, učitelj deci, zato što imaš sliku znanja i istine u zakonu − zar ti koji učiš drugoga, sebe ne učiš? Propovedaš da se ne krade, a kradeš? Govoriš da se ne čini preljuba, a činiš preljubu? Gadiš se na idole, a kradeš iz (njihovih) hramova? Hvališ se zakonom, a prestupom zakona sramotiš Boga?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Generalno gledano,citat je u kontekstu jasan

 

Tада му донеше бесомучнога који је био слеп и нем; и излечи га, тако да је неми говорио и гледао. 23 А сав народ се дивио и говорио је: није ли ово син Давидов? 24 А фарисеји чувши рекоше: овај изгони демоне само помоћу Веелзевула, демонског владара. 25 А он је знао њихове мисли, те им рече: свако царство које се разделило против самога себе, опустеће, и сваки град или дом који се разделио против самога себе, неће се одржати. 26 И ако сатана сатану истерује, разделио се противу самога себе, како ће се дакле одржати његово царство? 27 И ако ја помоћу Веелзевула изгоним демоне, чијом помоћу изгоне ваши синови? Зато ће вам они бити судије;

 

28 али ако ја Божијим Духом изгоним демоне, онда је дошло до вас царство Божије. 29 Или како може неко да уђе у кућу јакога и да пограби његово покућанство, ако прво не свеже јакога, и тада ће његову кућу опленити? 30 Ко није са мном, против мене је, и ко не сабира са мном, расипа.

 

31 Зато вам кажем, сваки грех и хула опростиће се људима, али хула на Духа неће се опростити.

 

Jevanđelje po Mateju

 

Sad hula na Duha Svetog je neka druga priča,no što se tiče konteksta rečenice koju si rekao,i ona ima više značenja.Pored ovog koji je jasan,to znači da je neko ili sa Bogom ili protiv njega.Ne može biti i jedno i drugo.

 

svaka religija ima u svojim "zapovestima" jedan isti PODSKUP vrednosti koje lepo artikulisu ono sto svaki covek zna - a zove se dobrota, ljubav i ljudski moral. to da li neko posti danas, ili sutra, ili ne posti, ko cita koju knjigu, ko se moli ovako ili onako - to nije bitno pravim hriscanima-pravoslavcima,

Ne bih se složio sa tobom.Jeste da je u osnovi toliko religija ljubav,ali ne može biti isto ako neko ne priznaje Isusa za Boga,i ako ga priznaje.I ako ima iskrivljena učenja i ako nema.Shodno tome nikada se sve religije ne mogu izjednačiti sa hrišćanstvom.Što naravno ne znači da se trebamo loše odnositi prema drugima,naprotiv,dužni smo najpre svojim životom svedočiti o hrišćanstvu,pa posle i govoriti o tome onima koji žele da slušaju.

 

Samo da navedem kontekst,ako nije problem

Jer Bog ne gleda ko je ko.

Jer koji bez zakona sagriješiše, bez zakona će i izginuti; i koji u zakonu sagriješiše, po zakonu će se osuditi

 

Rimljani 2(11,12)

 

Ovo poslednje se odnosi na Jevreje,odnosno fariseje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

treba biti jako obazirv kad se neka recenica izvadi iz konteksta biblije, zatim se stavi u drugi kontekst - i onda se koristi za opravdavanje i podrzavenje nekih licnih stavova koji ne moraju uvek biti hriscanski.

 

Треба бити веома обазрив кад неко, гомилом речи, покушава да докаже да је "упућен" и да "разуме" материју са којом се дотакао само током Гугл претраге одређених цитата.

 

gornji citat se zaista nalazi u bibliji,

 

Ма није могуће. :)

 

i to u konktekstu kad je isus hrist bio optuzen da pomocu djavola/demona leci ljude. to ga je uzrujalo i rekao je gornju recenicu ljudima koji su ga optuzili - dakle, oni koji nisu stali iza isusa su U TOM KONTEKSTU bili protiv njega jer je to podrzavalo optuznicu da je isus isceljivao ljude pomocu demona.

 

u tom kontekstu, u toj situaciji - oni koji nisu bili uz isusa su svojim cutanjem zapravo podrzavali optuznicu koja je u tom slucaju bila cisto huljenje na boga.

 

22. Тада му доведоше бјесомучног који бјеше слијеп и нијем; и исцијели га тако да слијепи и нијеми прогледа и проговори.

23. И дивљаше се сав народ говорећи: Није ли ово Син Давидов?

24. А фарисеји чувши то рекоше: Овај другачије не изгони демоне до помоћу Веелзевула, кнеза демонског.

25. А Исус, знајући мисли њихове, рече им: Свако царство које се раздијели само у себи, опустјеће; и сваки град или дом који се раздијели сам у себи, неће се одржати.

26. И ако сатана сатану изгони, сам се у себи раздијелио; како ће, дакле, опстати царство његово?

27. А ако ја помоћу Веелзевула изгоним демоне, синови ваши чијом помоћу изгоне? Зато ће вам они бити судије.

28. А ако ли ја Духом Божијим изгоним демоне, онда је дошло к вама Царство Божије.

29. Или како може ко ући у кућу јакога и покућанство његово отети, ако најприје не свеже јакога? - и онда ће кућу његову оплијенити.

(Зач. 47).

30. Који није са мном, против мене је; и који не сабира са мном, расипа.

31. Зато вам кажем: Сваки гријех и хула опростиће се људима, а хула на Духа Светога неће се опростити људима.

 

Где је узрујаност? Ко су ти који су ћутали? Ствар је више него јасна и значи управо то што се каже. Или-или. Иначе не би причао о царствима која су подељена сама у себи, унутрашњим компромисима. Ко није са Богом, против Бога је. Тачка.

 

Подебљах једну реченицу, због овога.

 

49. А Јован одговарајући рече: Наставниче, видјесмо једнога гдје именом твојим изгони демоне, и забранисмо му, јер не иде с нама за тобом.

50. И рече му Исус: Не забрањујте, јер није против вас; а ко није против вас, с вама је.

 

Апсолутно иста ствар, само малчице другачије. Ко није против Бога, није ни против Његове речи, а ко није против речи Његове, са Богом је.

 

nazalost, ako se gornji citat istrgne iz konteksta, on moze da posluzi da se da potpora nekim militantnim stavovima - i da im se pripise toboze "bozja" dimenzija, a to po meni prlja bozju rec jer je stavlja u kontekst zla u kome se covek okrece na coveka ("neko je protiv mene, neko mi je neprijatelj ako nije samnom").

Иначе, лагани офтопик, поменута реченица, ох, тако безобразно истргнута из контекста је више пута (ја једном видео на ТВ-у, а једном чуо на митингу) изговорена из уста Зорана Ђнђића. Не мислим да је он био милитамтам, нити да је хтео да прља реч Божју. Ти, јамачно, мислиш да јесте.

 

mislim da bibliju treba citati temeljno i potpuno, i verujem da je bolje i ne procitati nikad ni jedan red biblije nego citati samo recenice istrgnute is konteksta.

 

Ту се слажемо, зато и рекох оно на почетку. Од тарлахања по форумима и коришћења фантастичних могућности Гугла нема ништа. Држати поред кревета и читати пред спавање, десет редака - десет редака. Довољно је. Крајњи резултат је да се у глави направи једна мрежа података па је могуће одмах направити "крос референце", то јест, упућивања на друге делове па се ова прича о бескомпромисности лако може довести у везу са доношењем мача и оним што незналице доводе у везу са некаквим разарањем породице, а што је једноставна ствар опредељења, или си на страни истине или си саучесник у злоделу. То што они што чине зла дела то виде као некакво непријатељство је њихов проблем.

 

И на крају, најбитнија ствар...

За оне који нису видели или се фолирају да нису...

 

Било како било, тако је како ће бити, а биће да ћете о томе и сличним стварима наставити овде. Има ту и једна добра ствар, брисаћу сваки пост који нема неке претеране везе са темом (небитно колико је дугачак и колико је времена утрошено за писање) без упозорења. То ми је и досад пролазило кроз главу, али мије било безвезе, махом због утрошка вашег времена. Сад више нема разлога да то не радим.

 

То значи, без претераног лутања са теме, без бесмислено дугих поства у којима се мало тога говори, а много прозива и ословљава именом. Питања, одговори, цитати. Како на овој тако и на другим темам. Коме се не свиђа наслов теме, сама садржина теме или било шта друго нека отперја на неку другу тему или нек се прегања са људима на Општој теми. Овде има много људи који би да нешто прочитају, а да то нису бесконачно дуги постови и прегањања на личном нивоу. То ми говоре десетине ПП-ова и "рипортова" у којима се људи жале на гомилу непотребног текста или на "е, знам да је спам, али прозвао ме и стално ме цитира, па морам да одговорим". Јасно је које су консеквенце.

Ни мени се, рецимо, никако не допада идеја да је хороскоп нешто што је тачно, па не дрвим бесконачно о томе, а то би и свакако сметало људима који у у материју упућени, попут Онимеа или Диониса.

Толико.

 

Још једном, ко хоће да дрви, ено Опште теме, чак сам је и ставио међу важне да не би било - нисам видео.

Edited by Axeanosilas

Share this post


Link to post
Share on other sites

ispada da ostale religije imaju SVRHU da sklone ljude od prave stvari - sto implicira da iza drugih religija stoji neki los/zao motiv.

vau, tvoja mocj dedukcije me zapanjuje. pa shta (mi Hrishcjani) prichamo vecj 165 strana!

 

(da si rodjen u kabulu za tebe bi muslimani bili "normalniji" od srba)

ja sam rodjen u Beogradu, i danas 2008. meni su muslimani normalniji od srba :) al dobro, ja sam chudak..

 

nekada je evropa bila u "mracnom srednjem veku" u kome su "manje normalni" bili prilicno surovo tretirani.

srednji vek je najsvetlije doba evropse istorije (najvishe mislim na Pravoslavne drzhave). prochitaj OVAJ TEKST.

 

i dan danas postoje zemlje u kojima su se sile domogli ljudi koji zele da prema svom liku namecu svima sta je to normalno - danas ih poznajemo kao "zatucane muslimanske zemlje".

kad sam chitao rechenicu do crtice, meni je na pamet pala zapadna civilizacija- amerika i eu sistemi liberalne demokratije, gde idesh u zatvor ako drugachije mislish (npr da holokausta nije bilo), gde si shikaniran na svim nivoima ako se zalazhesh za tradicionalni moral. "zatucane muslimanske zemlje" se razlikuju od zapadne civilizacije po tome shto su iskrene, i jasno znash da hocje da hocje da ti nametnu odredjen sistem vrednosti. a prosechnom choveku je lakshe da ostane zdrav u takvom okruzhenju, nego u perfidnom, kakvo je zapadno sa svojim napetanjem dekadentnih, neoliberalnih vrednosti vrednosti. dovoljno je prochitati istrazhivanje o uticaju medija na choveka Pod vlashcju manijaka.

 

u celoj toj zbirci "cvrstih ubedjenja" - zaboravlja se da svaki covek zna sta je dobro a sta lose

zapravo, vecjina ih ne zna.

 

i zaboravljamo da cenimo ljude prema osnovnim moralnim kvalitetima[/u

ja ljude cenim najvishe po njihovom moralnom standardu. i mogu najnormalnije da pricham sa jednim vehabijom, ili jednim haredi ili hasidskim jevrejem..

 

tolerancija je kad ne nameces drugome svoju sliku sveta, svoje parametre "normalnosti", i kad naucis da pustis druge da zive svoj zivot bez da im solis pamet, da ih "vaspitavas" ili nesto jos gore.

to danas postoji samo kod nezainteresovanih ljudi, kojoj kad pomenesh naciste, terorizam, pedere, pedofile, ona kazhe- ma shta me to zanima. liberal nemozhe da bude tolerantan prema nacisti, kao ni (svetootachki) hrishcjanin ("fanatik") prema pederu, i obratno u oba sluchaja. chim imash neko ubedjenje, to sa sobom povlachi netolerisanje odredjene grupe ljudi.

 

nazalost, ako se gornji citat istrgne iz konteksta, on moze da posluzi da se da potpora

jebo 2000 godine Svetih Otaca i pune biblioteke njihovih spisa, od sad kad nam treba tumachenje Biblije, obracjamo se imaginosu.

 

pravi hriscani-pravoslavci, mogu i muslimana i jevrejina i ateistu i bilo koga da nazovu svojim bratom

kako se perfidno ubacuje bogohuljenje ovde. nevernik uchi ljude ko je pravi hrishcjanin- pravoslavac, i kako on treba da se ponasha. sveti oci svi do jednog prichaju da je SAMO Pravoslavlje Istina, sve druge religije su lazh, i da Hrishcjanin nema istog oca sa jereticima i inovernima jer je njima otac djavo. a neko ko veruje suprotno Svetim Ocima nema pravo da se nazove Pravoslavnim. nek se naziva protestantom, il kako vecj.

 

jer njima je vazno da li covek nosi u sebi osnovne i univerzalne moralne vrednosti.

ne nije. Hrishcjaninu je vazhno da li chovek ima u sebi Boga, pa tek onda mozhe da ga nazove bratom. jer ako ljudi nemaju istog oca, ne mogu biti bracja.

 

po sedmi put stavljam linkove ka ovim tekstovima, i niko necje da ih prochita, ali zato svi vole da tupe o chemu neznaju.

 

О немогућности спасења јеретика и иноверних

 

Шта је неопходно за спасење?

 

Нико се не може спасити ван Цркве

 

to sto neko prizna drugome njegovu veru - to ne znaci da se odrekao svoje.

ali je vrlo blizu. sveti Teodosije Kijevo-Pecherski kazhe da je hula ako Hrishcjanin samo pohvali tudju veru, pa makar pohvalio neshto shto jeste dobro, shto se sadrzhi u Hrishcjanstu. hula! a ko Pravoslavan, po zapovesti Hristovoj, slusha svetitelje.

 

jer Bog ne gleda ko je ko.

iskoristicju tvoje rechi- nazalost, ako se gornji citat istrgne iz konteksta, on moze da posluzi da se da potpora nekim ne-HRishcjanskim stavovima. Bog ne gleda ko je ko, jer su svi jedno u Hristu, kako kazhe apostol Galatima (3, 28)

isto tako svi hipici vole stih "jer Bog nije poslao svog Sina da sudi svetu, nego da se svet spase kroz Njega." (Jn 3, 17)

a shta pishe u Jn 3, 18- koji ne veruje vecj je osucjen, jer ne verova u ime Jedinorodnog Sina Bozhijeg. Dakle ko ne veruje u Hrista, ko nije Hrishcjanin, VECJ je osudjen!

 

Kad, naime, neznabošci, koji nemaju zakona, sami od sebe čine ono što naređuje zakon, onda su oni, nemajući zakona, sami sebi zakon. Jer oni pokazuju da je ono što se čini po zakonu, napisano u srcima njihovim, što svedoči i njihova savest i njihove misli koje se među sobom tuže ili i pravdaju, na dan kad Bog, po evanđelju mome, uzasudi tajne ljudske preko Hrista Isusa.

Доказује оно што говори против Јудејаца и води реч с мудром вештином, како се не би показало да он тобоже говори против закона. - jer je u prethodnom stihu rekao "Јер нису праведни пред Богом они који слушају закон"

mozhesh pogledati Pravoslavno (ispravno) tumachenje OVDE.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeste da je u osnovi toliko religija ljubav,ali ne može biti isto ako neko ne priznaje Isusa za Boga,i ako ga priznaje.

nravno da ne moze biti isto u smislu religije. ali jedan covek koji priznaje isusa za boga, i drugi covek koji ga ne priznaje - mogu biti isti (a ne moraju) u smislu osnovnog ljudskog morala, dobra i ljubavi. i obojica mogu biti u milosti boga.

 

I ako ima iskrivljena učenja i ako nema.

a sta je iskrivljeno ucenje? iz tvoje perspektive iskrivljeno je ucenje koje je ne-hriscansko. iz perspektive nekog hindu-a, tvoje je ucenje iskrivljeno.

 

a posto je istina univerzalna stvar, to znaci da fragmenti istine i "pravih vrednosti" postoje svuda, u svim religijama i u svakom coveku. treba traziti ono sto je univerzalno, ako podjemo od toga da je bog univerzalan i sveprisutan.

 

biti hriscanin, musliman, ateista, jevrejih, hindu - sve su to razliciti putevi ka istoj stvari, i ni jedan put ne grantuje da ces naci boga, vec to zavisi od coveka.

 

Shodno tome nikada se sve religije ne mogu izjednačiti sa hrišćanstvom.

nikad nisam tvrdio da treba "izjednacavati" religije, jer je to ocigledno.

 

Što naravno ne znači da se trebamo loše odnositi prema drugima,naprotiv,dužni smo najpre svojim životom svedočiti o hrišćanstvu,pa posle i govoriti o tome onima koji žele da slušaju.

a da li treba da slusamo kad nama neko zeli da prica o islamu ili nekoj drugoj religiji, ili o ateizmu na primer?

 

---

 

Треба бити веома обазрив кад неко, гомилом речи, покушава да докаже да је "упућен" и да "разуме" материју са којом се дотакао само током Гугл претраге одређених цитата.

nemam ja sta kome da dokazujem da li sam upucen ili nisam, to dokazivanje me ne interesuje. u ostalom, sasvim je jasno da postoji mogucnost da se i ti sluzis iskljucivo google-om da bi nasao citate iz biblije, i sasvim postoji mogucnost da u kuci uopste ne posedujes sveto pismo. to je isto tako pretpostavka kao i tvoja pretpostavka da sam ja bibliju dotakao "samo tokom google pretrage" i ne doprinosi kvalitetu razgovora na ovoj temi. pljuvajne po sagovorniku ne vodi nigde.

 

ovo sto si sad uradio je primer licemerja sa tvoje strane, posto si i sam zamerao ljudima koji "pretpostavljaju sta ti znas i radis" - a sada si ucinio to isto. to nije hriscanski, da optuzujes druge za ono sto sam radis. no, nebitno, ne zelim da sirim licnu pricu na ovu temu.

 

Ко није са Богом, против Бога је. Тачка.

da, ali to ne znaci da je hriscanstvo jedini nacin da budes sa bogom - niti znaci da su pripadnici drugih religija "protiv boga". to je poenta, koja je jasno recena u citatu iz biblije koji sam naveo.

 

neki ljudi zele da se uzdignu iznad drugih, a to cesto cine tako sto drugima poricu pravo na boga, ili tako sto ismevaju verovanja drugih ljudi (to si ti cinio na ovom forumu, na primer). nisam siguran da bog gleda blagonaklono kad tako tretiramo druge ljude, jer je to daleko od dobrote i ljubavi kojoj nas uci bog kroz svoju rec. ismevao si verovanja drugih ljudi, ismevao si citave narode ukazujuci na njihove slabosti, a svoje slabosti si zanemario. procitaj ponovo poslednji pasus moje prethodne poruke.

 

То значи, без претераног лутања са теме, без бесмислено дугих поства у којима се мало тога говори, а много прозива и ословљава именом.

mislim da ti zapravo zelis na ovoj temi da citas samo afirmativne postove ljudi koji se slazu sa tobom. jedna tema se ne moze posmatrati samo iz jednog ugla. ako otvoris temu "pravoslavlje" - za ocekivati je da ce se tu pojaviti razlicita misljenja. da li je post "besmisleno dug" ili "smisleno dug" - to zavisi od onoga ko cita. verovatno moj prethodni post za TEBE predstavlja besmislicu, kao sto sam siguran da postoje ljudi kojima su tvoji postovi besmisleni. jedno je "ne slazem se", a drugo je "besmislica", i nemoj pokusavati da stavis svoj LICNI znak jednakosti izmedju ta dva.

 

Коме се не свиђа наслов теме, сама садржина теме или било шта друго нека отперја на неку другу тему или нек се прегања са људима на Општој теми.

slazem se. meni se svidja i naslov, i sadrzina i temaktika ove teme. kad vidim da neko zloupotrebljava ono sto mi se svidja - prirodno je da zelim da napisem odgovor. ne zbog tebe, ovoga ili onoga, vec zbog ljudi koji citaju ovu temu - ne zelim da neko pomisli da su svi pravoslavci iskljucivi, da ne priznaju verovanja drugih ljudi, da u svakome ko je drugaciji vide "protivnike" i slicno. pravoslavlje je jedna divna stvar, a ne oslonac i argument za licni ukus i egoizam.

 

p.s.

deo poruke o zoranu djindjicu sam namerno preskocio jer je ocigledna tvoja namera da uvuces politicki momenat i politicku svadju na ovu temu - iz dobro znanih razloga. ako si pomislio da mozes da me isprovociras da uletim u neke politicke prepirke sa tobom - pogresio si. :D

 

 

---

 

@ rogozub

- na nekoj od prethodnih strana sam lepo pokazao da kroz tvoja usta govori djavo jer prosipas njegov otrov na temi i sipas svoju pogan na rec bozju. sa djavolovim ucenicima ne razgovaram, jer bi to bilo kao da pricam sa djavolom - a ti ces se sa sotonom "druziti" u vrelom grotlu pakla kroz citavu vecnost. nek ti je sa srecom. svako slovo ti je jeres, a muke koje te zbog toga cekaju u paklu se ne mogu opisati recima niti zamisliti.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

nemam ja sta kome da dokazujem da li sam upucen ili nisam, to dokazivanje me ne interesuje. u ostalom, sasvim je jasno da postoji mogucnost da se i ti sluzis iskljucivo google-om da bi nasao citate iz biblije, i sasvim postoji mogucnost da u kuci uopste ne posedujes sveto pismo. to je isto tako pretpostavka kao i tvoja pretpostavka da sam ja bibliju dotakao "samo tokom google pretrage" i ne doprinosi kvalitetu razgovora na ovoj temi. pljuvajne po sagovorniku ne vodi nigde.

 

ovo sto si sad uradio je primer licemerja sa tvoje strane, posto si i sam zamerao ljudima koji "pretpostavljaju sta ti znas i radis" - a sada si ucinio to isto. to nije hriscanski, da optuzujes druge za ono sto sam radis. no, nebitno, ne zelim da sirim licnu pricu na ovu temu.

 

Наравно да користим, нисам ваљда луд да ручно куцам цитате. :lol:

Квалитету разговора не доприносе лоше потковани саговорници. Не претпостављам, скоро сам сигуран да ниси, соим евентуалног прелиставања, што није проблем, наравно, све док се не почне са "тумачењима" од стране таквих људи. Драго ми је што не желиш, тога више неће ни бити.

 

da, ali to ne znaci da je hriscanstvo jedini nacin da budes sa bogom - niti znaci da su pripadnici drugih religija "protiv boga". to je poenta, koja je jasno recena u citatu iz biblije koji sam naveo.

 

Ниси схватио. Такође, врло је битно да ли причамо о Богу или о "богу". Контекст горе наведених цитата је јасан. Но, да не понављам оно што рекох горе.

 

neki ljudi zele da se uzdignu iznad drugih, a to cesto cine tako sto drugima poricu pravo na boga, ili tako sto ismevaju verovanja drugih ljudi (to si ti cinio na ovom forumu, na primer). nisam siguran da bog gleda blagonaklono kad tako tretiramo druge ljude, jer je to daleko od dobrote i ljubavi kojoj nas uci bog kroz svoju rec. ismevao si verovanja drugih ljudi, ismevao si citave narode ukazujuci na njihove slabosti, a svoje slabosti si zanemario. procitaj ponovo poslednji pasus moje prethodne poruke.

 

Ко жели да има друге богове, нек их има. То ме не интересује. Ово даље је пребацивање на лични ниво, тако да ме ни то не интересује, а и следећи пут ће бити обрисано. Шта је "исмевање", шта хумор, а шта моје стварно мишљење о нечему је "у очима читалаца", ја додатна објашњења пружати нећу, нека свако схвата онако како му воља.

 

mislim da ti zapravo zelis na ovoj temi da citas samo afirmativne postove ljudi koji se slazu sa tobom. jedna tema se ne moze posmatrati samo iz jednog ugla. ako otvoris temu "pravoslavlje" - za ocekivati je da ce se tu pojaviti razlicita misljenja. da li je post "besmisleno dug" ili "smisleno dug" - to zavisi od onoga ko cita. verovatno moj prethodni post za TEBE predstavlja besmislicu, kao sto sam siguran da postoje ljudi kojima su tvoji postovi besmisleni. jedno je "ne slazem se", a drugo je "besmislica", i nemoj pokusavati da stavis svoj LICNI znak jednakosti izmedju ta dva.

 

Сјајно си погодио. АПСОЛУТНО ТО! Кад су теме које се тичу вере (а вера је махом недоказива, а и кад се пруже докази или "докази" не мора да значи да ће их неко прихватити) у питању, служиће ИСКЉУЧИВО за информисање, без пљувања (и то објасних горе). Коме се не свиђа тема, може да оде на неку другу. Исту ову причу сам причао и пре више од годину, али ето, сад ће бити спроведена (наведох разлоге горе). Ни мени се не допада ни астрологија, ни будизам, па нисам остављао бесмислене и пљувачке постове (осим кад сам се неколико пута зезао, али то је шала, а не пљување). Сматрај и ову причу на личном нивоу окончаном.

 

slazem se. meni se svidja i naslov, i sadrzina i temaktika ove teme. kad vidim da neko zloupotrebljava ono sto mi se svidja - prirodno je da zelim da napisem odgovor. ne zbog tebe, ovoga ili onoga, vec zbog ljudi koji citaju ovu temu - ne zelim da neko pomisli da su svi pravoslavci iskljucivi, da ne priznaju verovanja drugih ljudi, da u svakome ko je drugaciji vide "protivnike" i slicno. pravoslavlje je jedna divna stvar, a ne oslonac i argument za licni ukus i egoizam.

Не фолирај се. Истргнуо си цитат и просуо неко "тумачење", то је сјајан начин да помогнеш људима о којима причаш. Такође, престани са пројектовањем и мани ме "непријатеља" и "противника". О признавању - погледај цитате у претходној поруци.

 

p.s.

deo poruke o zoranu djindjicu sam namerno preskocio jer je ocigledna tvoja namera da uvuces politicki momenat i politicku svadju na ovu temu - iz dobro znanih razloga. ako si pomislio da mozes da me isprovociras da uletim u neke politicke prepirke sa tobom - pogresio si. :D

Не, већ зато што би из те две премисе уследила конклузија коју сам навео горе, а све због тога што, претпостављам, и сам знаш да је он то говорио, често.

 

@ rogozub

- na nekoj od prethodnih strana sam lepo pokazao da kroz tvoja usta govori djavo jer prosipas njegov otrov na temi i sipas svoju pogan na rec bozju. sa djavolovim ucenicima ne razgovaram, jer bi to bilo kao da pricam sa djavolom - a ti ces se sa sotonom "druziti" u vrelom grotlu pakla kroz citavu vecnost. nek ti je sa srecom. svako slovo ti je jeres, a muke koje te zbog toga cekaju u paklu se ne mogu opisati recima niti zamisliti.

 

Рогозубе, од тебе очекујем да на ово не одговориш. Као што рекох, оваквих ствари и свађања више бити неће.

 

Ако се неко причешћује ујутру, нека је на здравље и спасење, а што се тиче Гавре - срећна Слава!

 

И последње, али најважније, ако сам кога, намерно или ненамерно увредио овијех дана (а сигурно је било и једног и другог), нека ми опрости, ако може.

Одох да спавам, ваља ми устајати ујутру.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni sve vreme nikako nije jasna jedna stvar: zašto se od početka ove teme svi "nekrsti" trude da objasne hrišćanima da postoje druge dobre religije? Ako si pravi hrišćanin (a pod time ne podrazumevam pridržavanje 10 zapovesti kroz neka svoja lična ubeđenja, nego život u skladu sa svim što Biblija i Crkva propovedaju), onda za tebe nema dileme da je hrišćanstvo jedina prava religija i da svi ostali, sasvim logično, idu u pakao, bili oni Majka Tereza ili Hitler. Hrišćanstvo je VERA, a VERA se tako zove zato što se u osnovi uzima zdravo za gotovo, odnosno ne traže se dokazi za ono u šta se veruje. Pa kako onda možete pokušavati stalno već mesecima da dokazima i "dokazima" razuverite nekoga ko njih ne traži?

 

(а вера је махом недоказива, а и кад се пруже докази или "докази" не мора да значи да ће их неко прихватити)

 

Evo sad videh i ovu rečenicu od strane Akseanosilasa, koja potvrđuje da se i hrišćani slažu sa mnom.

Edited by Gojko

Share this post


Link to post
Share on other sites

ali jedan covek koji priznaje isusa za boga, i drugi covek koji ga ne priznaje - mogu biti isti (a ne moraju) u smislu osnovnog ljudskog morala, dobra i ljubavi. i obojica mogu biti u milosti Boga.

E dobro,sad bitno da se razumemo,ali bojim se da ne ulazimo previše u neke analize.Oni mogu biti isti u cilju morala i tu se slažemo,ali što se tiče milosti Boga,to je sad neka druga priča,mislim da to može previše raširiti ionako široku raspravu.Jednostavno ko odbacuje Boga i ko ga prihvata ne može biti u istoj poziciji,znači postoje sličnosti ali i bitne razlike.

a sta je iskrivljeno ucenje? iz tvoje perspektive iskrivljeno je ucenje koje je ne-hriscansko. iz perspektive nekog hindu-a, tvoje je ucenje iskrivljeno.

To stoji,ali samo kada religije gledaš kao parče hartije i neke ljude koji tamo veruju.Kad čovek uđe u neku veru,tek onda može potpuno da je upozna.I onda jednostavno znaš da je to ispravno.Ako misliš da čitav svet treba da se složi da je jedno gledište ispravno,i ne treba.Gledišta odnosno vere postoje,i svakom na volju da li će poverovati ili ne.

biti hriscanin, musliman, ateista, jevrejih, hindu - sve su to razliciti putevi ka istoj stvari, i ni jedan put ne grantuje da ces naci boga, vec to zavisi od coveka.

Ne to nisu putevi ka istoj stvari.Ako ne veruješ u Boga,ne može biti isto kao da veruješ.Ako veruješ u Jahvea i da mesija još nije došao,ne može biti kao da je došao.Ako veruješ da je Isus prorok a ne Bog,ne može biti isto kao da veruješ da je Bogočovek.Ako veruješ da je Isus bogočovek to je uredu,ali tu već imaš dobru osnovu u veri,i to već dalje zavisi od čoveka.

 

a da li treba da slusamo kad nama neko zeli da prica o islamu ili nekoj drugoj religiji, ili o ateizmu na primer?

Nemam pojma,neka svako radi prema svojoj savesti,nisam ja ovde neko merodavan da daje sud o tome.Samo mislim da je logično da se npr pravoslavac koliko-toliko razume u pravoslavlje pa onda da sluša o recimo katoličanstvu,pa onda o recimo islamu.

da, ali to ne znaci da je hriscanstvo jedini nacin da budes sa bogom - niti znaci da su pripadnici drugih religija "protiv boga"

Pa zavisi kako gledaš na stvari.Pošto postoji jedan istiniti Bog,ne znači da je svako u svojoj religiji u pravu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo sad videh i ovu rečenicu od strane Akseanosilasa, koja potvrđuje da se i hrišćani slažu sa mnom.

kako kazhe djakon Kurajev

"вјера није обична пасивна сагласност: "но, добро, слажем се, Нешто тамо негдје и постоји...". Вјера - то је стремљење ка томе да се истинитим покаже оно што је одлучила да заволи душа... Вјера не уступа пасивно притиску ауторитета или аргумената; вјера активно жуди: "ја хоћу, треба ми да буде тако!"

Edited by Axeanosilas

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ако се неко причешћује ујутру, нека је на здравље и спасење, а што се тиче Гавре - срећна Слава!

Хвала, брате!

Бог и данашњи Свети Петар и Павле нека те подаре здрављем и сваким добром!

Жив био!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni sve vreme nikako nije jasna jedna stvar: zašto se od početka ove teme svi "nekrsti" trude da objasne hrišćanima da postoje druge dobre religije?

prvo, nije mi jasna podela na "dobre i lose religije, ali hajde da to zanemarimo sada...

 

sto se mene tice, odgovor tvoje na pitanje "zasto" bi bio:

u celoj toj zbirci "cvrstih ubedjenja" - zaboravlja se da svaki covek zna sta je dobro a sta lose i da to nema veze sa religijom, i zaboravljamo da cenimo ljude prema osnovnim moralnim kvalitetima, i sto je najvaznije pocinjemo da tretiramo ljude onako kako nisu zasluzili, samo na osnovu toga kom se bogu mole i koje obicaje prate. a sve pocinje sa "cvrstim ubedjenjima" da su ovi manje verni, manje normalni i manje bistri od nas. to je jako opasno.

zatim, sve to moze da eskalira u sledece:

„Ко није са мном против мене је; и ко не сабира са мном, расипа“

---

nazalost, ako se gornji citat istrgne iz konteksta, on moze da posluzi da se da potpora nekim militantnim stavovima - i da im se pripise toboze "bozja" dimenzija, a to po meni prlja bozju rec jer je stavlja u kontekst zla u kome se covek okrece na coveka ("neko je protiv mene, neko mi je neprijatelj ako nije samnom"). mislim da bibliju treba citati temeljno i potpuno, i verujem da je bolje i ne procitati nikad ni jedan red biblije nego citati samo recenice istrgnute is konteksta.

kao sto vidis, razlog "zasto se trudimo da im objasnimo da postoje i druge dobre religije", lezi u posledicama do kojih moze da dovede ubedjenje "samo smo mi u pravu i samo smo mi pravedni i samo mi znamo istinu, a drugi su manje vredni i pri tome su protiv nas". bilo je jednom ono "uber alles", ne ponovilo se, a motor koji je pokretao neke jako lose stvari u istoriji covecanstva je bio veoma slican gore-opisanom mehanizmu "ostali nemaju pojma i ako nisu sa nama onda su protiv nas".

Edited by Axeanosilas

Share this post


Link to post
Share on other sites

Je l' ti stvarno misliš da je ideologija ta koja je pokrenula Drugi svetski rat? Mislim, OK, mnogi ratovi su se pravdali religijskim razlozima, ali teško da je to stajalo u njihovoj osnovi. Religija je tu samo da stvori raskol između ljudi, da smiri savest koljačima zbog zaklanih.

Edited by Gojko

Share this post


Link to post
Share on other sites

Што се тиче ратова "инспирисаних" религијом, тема "Крсташи..." већ постоји овде, па о томе наставите тамо, а што се мене тиче, причу можете проширити на Исламско-Јеврејске, Протестантско-Католичке и сличне, а ја ћу тему преименовати.

Share this post


Link to post
Share on other sites

i sto je najvaznije pocinjemo da tretiramo ljude onako kako nisu zasluzili, samo na osnovu toga kom se bogu mole i koje obicaje prate. a sve pocinje sa "cvrstim ubedjenjima" da su ovi manje verni, manje normalni i manje bistri od nas. to je jako opasno.

Pa generalno ne volim da previše iznosim lične stavove,ali rećiću.Ova tvoja opaska se svodi kao na ono kada su pitali sveštenike kako da se pravoslavci odnose npr u Africi prema svojoj rodbini,koja je uglavnom nepravoslavna.Jednostavno - normalno.Ne treba ih uljulkivati u tome da je svaka religija dobra,a sad daleko od toga da treba vršiti neko nasilno misionarenje,tj pričati onima koji ne žele da slušaju neku priču.Ako požele da slušaju,treba im reći.

Razumeo sam tvoj problem koji,ako sam dobro razumeo,govori o tome da postoji šansa da je neko fanatično protiv onih koji nisu za njegovu veru.Sad sve zavisi od situacije.Ako razgovaraš sa sektašima bilo koje vrste koji te ubeđuju da ti nisi u pravu sa svojom verom,to je jedna priča,a ako si u nekoj normalnoj konverzaciji sa ljudima to je druga priča.

Ja citat o rasipanju i sabiranju oko Hrista shvatam kao činjenično stanje,sad možemo a i nemoramo uletati emocionalno u to.Generalno,neko je i nesvesno protiv Hrista,što neko reče,svi sektaši misle da su u pravu i da nekom čine uslugu ako ga preobrate.I da su za Hrista,što naravno je zabluda.

Ne smatram da je neko manje vredan ako ima drugačiji verski stav od mene.Jednostavno je u zabludi,što neću sad naturanjem "dokaza" pod nos da ispravim baš ja.Neko lepo reče,mi ljudi samo sejemo seme Gospoda,a Gospod čini da ono uzrasta,tako da je tu ljudska zasluga veoma mala.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne smatram da je neko manje vredan ako ima drugačiji verski stav od mene.Jednostavno je u zabludi,što neću sad naturanjem "dokaza" pod nos da ispravim baš ja.

po mom mišljenju, svi vernici su manje vredni od ljudi koji ne pripadaju niti jednoj religiji. religiozna razmišljanja je normalno imati, normalno je biti radoznao i istraživati misaona dostignuća ove ili one religije. naročito je to karakteristično za fazu adolescencije i traženja odgovora na suštinska pitanja o bogu, čoveku, postojanju i smrti, itd... kada se sva ta iskustva apstrahuju dolazimo do zaključka da sve što je zreloj ličnosti potrebno jeste bazično (ne)verovanje u postojanje boga i naš intimni odnos prema tome. to je dovoljno. sve ostalo je politika, biznis i kontrola masa.

 

napisao sam "kada se sva ta iskustva apstrahuju...", e tu je problem. nismo svi na izuzetno visokom nivou apstraktnog mišljenja kao npr. imaginos, morbid god ili voyager. nažalost, većini ljudi su potrebni konkretni oblici religijskog života, forme mišljenja, osećanje pripadnosti, rituali, običaji, obaveze, nagrade i kazne, štap i šargarepa. to nisu slobodni ljudi već zatočenici svojih strahova i sebičnoga jastva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

po mom mišljenju, svi vernici su manje vredni od ljudi koji ne pripadaju niti jednoj religiji.

Okej,ovo uzimam kao subjektivan stav,ali mislim da čovek svesno ili nesvesno teži religiji.Upravo zbog onoga što ti kažeš.Pa bolje onda da bude religiozan nego da bude sujeveran,da se bavi magijom,da veruje u horoskop i gleda u karte.To mi više liči kao neka supstitucija za religiju.

to je dovoljno. sve ostalo je politika, biznis i kontrola masa.

Ukoliko se sećaš,pričali smo o tome da "sveštenici plaše narod paklom" i sličnim stvarima koje su generalno besmislene.

 

http://www.yumetal.net/forum/index.php?act...amp;pid=1323393

 

većini ljudi su potrebni konkretni oblici religijskog života, forme mišljenja, osećanje pripadnosti, rituali, običaji, obaveze, nagrade i kazne, štap i šargarepa. to nisu slobodni ljudi već zatočenici svojih strahova i sebičnoga jastva.

Ne znam kako očekuješ da neko priča sa tobom ako misliš da je on manje vredan samo ako je vernik.Ukoliko sam ja u toku,mislim da kršiš odredbe pravilnika yumetala jer nije dozvoljeno vređanje po verskoj osnovi.Da li to znači da su neki više vredni samo ako ne veruju ? meni to tako zvuči.

U gornjem linku takođe imaš i razjašnjenje tog problema o navodnom zatočeništvu strahova,i principu nagrade i kazne.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa bolje onda da bude religiozan nego da bude sujeveran,da se bavi magijom,da veruje u horoskop i gleda u karte.To mi više liči kao neka supstitucija za religiju.

to je tačno, ali verujem da si primetio da puno vernika formalno sledi pravoslavnu veru a u suštini je svodi na sujeverje. evo juče mi je svratio drug, bio je u Herceg Novom na odmoru a svratio i do Ostroga. doneo mi je mali drveni krst suvenir u plastičnom pakovanju i poklonio mi. pitao sam ga - šta će mi? - a on kaže - pa, da te štiti. krstić sa Ostroga ili zečja šapa, nije šija nego vrat. govorimo o funkciji magijskog predmeta. taj krstić bi trebalo da bude simbol vrednosti hrišćanske vere i vrline samog sv. vasilija kojima bi trebalo težiti, a ne talisman koji te štiti od zlih sila i loših zračenja. nažalost, većina ljudi i taj predmet sa Ostroga doživljava površno, kao znak a ne kao simbol. no, kao što rekoh, nismo svi na istom nivou apstraktnog mišljenja.

 

Ukoliko se sećaš,pričali smo o tome da "sveštenici plaše narod paklom" i sličnim stvarima koje su generalno besmislene.

pa, na prethodnim stranama Rogozub je rekao idete u pakao i moram priznati da mi nije bilo svejedno. a Rogo je možda budući sveštenik, a suviše lako se stavlja u ulogu sudije.

 

Ne znam kako očekuješ da neko priča sa tobom ako misliš da je on manje vredan samo ako je vernik.Ukoliko sam ja u toku,mislim da kršiš odredbe pravilnika yumetala jer nije dozvoljeno vređanje po verskoj osnovi.Da li to znači da su neki više vredni samo ako ne veruju ? meni to tako zvuči.

ono što sam napisao nije se odnosilo samo na pravoslavnike vernike već uopšte na sve vernike bilo kojih religija. za veliku većinu njih zaista smatram da su manje vredni jer je vera za njih duhovna proteza koja im je neophodna jer su rođeni i ostaće slaboumni. naravno, postoje pojedinci kao što ste ti, Axe i još neki momci ovde koji nisu slaboumni ali vam je iz određenih (emotivnih) razloga, da kažem nepovoljnih životnih okolnosti, nastala potreba za tom duhovnom protezom. smatram da je to privremeno, i da će ta potreba prestati kada se okolnosti promene, pogotovo ako sami smognete snage da ih promenite. kao što si rekao, religija je supstitucija, za neke privremena a za neke doživotna.

Edited by Voyager

Share this post


Link to post
Share on other sites

šta je razvratniče, smešno? tebi smešno? :cool:

 

iskreno, smatram da je tvoje studiranje teologije neviđeno gubljenje vremena. u redu, veruješ u boga verujem i ja, i to je sve što ti je potrebno ako i toliko da bi imao svoj lični odnos prema bogu. sve preko toga, detaljno izučavanje, crkveni život, rituali, sve to je suvišno i verujem da će otići u drugi plan, uskoro. ako te je strah od promene, ne brini, evo tu sam ja da ti pomognem da preobrodiš taj krizni period, jer kao što znamo svako odvikavanje jeste mučno i podrazumeva prolazak kroz fizičku i mentalnu krizu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...