Jump to content

Православље


Guest 10 dinara

Recommended Posts

- Замисли следећу ситуацију (искористићу тебе за пример јер си ти питао, надам се да се не љутиш, ако си једна од оних особа које верују у баксузирања и сличне бесмислице, реци, па ћу изменити пост), отац ти се, у некаквом нервном растројству узрокованом било чиме, не размишљајући самоубије. Ти си исправан дечко, нормалан, фин, милосрдан и тако даље. Свестан да је самоубиство велики грех, да се за исто иде у Пакао, једино што је преостало је да се молиш за спасење његове душе. Дакле - спасење може зависити од нечијих молитви.

E ovo sam tek sad video i oduševio sam se i mogu da kažem da si dao sjajan odgovor na postavljeno pitanje. Svaka čast!

(iako se osećam pomalo mrsko što hvalim moderatora :P ).

 

E sad, ovo tvoje me podsetilo, jer, svojevremeno sam imao raspravu sa prijateljem oko praroditeljskog greha.

Šta je to zapravo?

Zar nije to još počelo od Adama i jabuke, te se svi rađamo grešni. Ili pak misliš da se deca rađaju bezgrešna. Praroditeljski greh sigurno postoji u pravoslavlju, ali meni tu nešto nije jasno. 

Ovako sam nekako objasnio tom ortaku (malo sirovo, ali bitna je suština).

- Odeš Bogu na istinu i Bog ti recimo kaže "Ti si dečko za života mnogo grešio, činio si i dobre stvari.. đene-đene, moš' se promuvaš nekako u raj. Ali... ipak... tvoj deda je napravio teško sranje... tako da... šta da se radi sinko... ne gine ti pakao". 

Mislim, ovaj primer jeste skroz banalan, ali pitanje je: zašto bi neko bio odgovoran za nešto što lično nije učinio?

Share this post


Link to post
Share on other sites

E sad, ovo tvoje me podsetilo, jer, svojevremeno sam imao raspravu sa prijateljem oko praroditeljskog greha.

Šta je to zapravo?

radoznalost. zar je to toliki greh da oboje budu osuđeni na smrt i proterani iz rajskog vrta? prestrogo, bože, zaista.

i ne samo da je prestrogo, nego i perfidno. posaditi drvo poznanja dobra i zla, a znati šta će se dogoditi... o onda voajerski posmatrati iz prikrajka. da li je to pokušaj sveznajućeg boga da sebe zavara, da dopusti da ga čovek iznenadi?

 

Zar nije to još počelo od Adama i jabuke, te se svi rađamo grešni. Ili pak misliš da se deca rađaju bezgrešna. Praroditeljski greh sigurno postoji u pravoslavlju, ali meni tu nešto nije jasno.

zanimljivo ti je pitanje jer neki pravoslavci među mojim prijateljima potpuno odbacuju Stari zavet, a pitanja o stvaranju sveta i čoveka ih uopšte ne zanimaju. koliko ja znam, praroditeljski greh je "urođen" i prenosi se na potomke da kažem "genetski". činom krštenja taj greh se spira i čovek koji je kršten, dakle koji je primio Hrista, se ponovo rađa za večnost.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

E ovo sam tek sad video i oduševio sam se i mogu da kažem da si dao sjajan odgovor na postavljeno pitanje. Svaka čast!

(iako se osećam pomalo mrsko što hvalim moderatora)

 

Pa dobro,bolje i tako nego da sad ne smeš da ga hvališ kad uradi nešto dobro.

 

Zar nije to još počelo od Adama i jabuke, te se svi rađamo grešni. Ili pak misliš da se deca rađaju bezgrešna. Praroditeljski greh sigurno postoji u pravoslavlju, ali meni tu nešto nije jasno.

Da,tačno je.Praroditeljski greh se "briše" krštenjem.

Što se tvog primera tiče,sad nisam baš u toku sa tim što ti kažeš.I meni je potpuno logično da neko odgovara za svoje postupke,da ne odgovara za tuđe,a opet,dešava se nekad da deca odgovaraju za loše postupke roditelja.

Teško pitanje,zaista.

posaditi drvo poznanja dobra i zla, a znati šta će se dogoditi...

Ajd da zamislimo obrnuto.Mogao je Bog da stvori Adama i Evu kao savršene.I da oni onda nikada ne zgreše.Mislim šta se dobija sa tim ? Ili da ih je odmah isterao iz raja,znajući da će oni zgrešiti ? ne vredi ni to.Jednostavno oni su zgrešili svojom slobodnom voljom.Takođe to je i obrazac greha koji postoji i danas

"И жена видећи да је род на дрвету добар за јело и да га је милина гледати и да је дрво врло драго ради знања, узабра рода с њега и окуси, па даде и мужу својему, те и он окуси." (1 knj Mojs. 3:6).Znači zgreši se kada prvo pogledom,pa se to onda prihvati u srcu,pa se to na kraju i izvrši.

činom krštenja taj greh se spira i čovek koji je kršten, dakle koji je primio Hrista, se ponovo rađa za večnost.

Tačno tako.No opet,kao što rekosmo,sve zavisi od čoveka.Čovek ima blagodat Svetog Duha u sebi,ali ako je zatrpava grehovima to je onda druga priča.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

1) У чему се састојао Адамов преступ?

 

Првостворени Адам, будући у рају, пао је, по наговору змије, у гордост и уобразивши да ће бити бог, како му је рекао ђаво, пробао је од дрвета од кога му је Бог заповедио да не једе. Због тога је предан жестокој казни - трулежи и смрти, да би се смирилa његовa гордост. Али када Бог изрекне осуду, он даје и пресуду, а Његова пресуда постаје дело, и вечну казну, и нема никакве могућности да се казна, која је по Божанском опредељењу, ублажи. Размисли сада: Адам је сагрешио великим грехом, зато што није поверовао Божјим речима, него је поверовао речима змије. Упореди Бога и змију и видећеш како је велики био грех премудрога Адама. По својој великој мудрости он је дао имена свим животињама; али када је свом душом поверовао змији, а не Богу, тада је Божанствена благодат, која је почивала на њему, одступила, и он је постао противник Богу због неверја, како се показује у његовим речима. Адам је помислио да му је Бог позавидео и да није желео да и он (Адам) разликује добро и зло и због тога му наредио да не окуша од дрвета добра и зла, да и он не би постао бог, сличан Богу Који га је створио. И окусивши, истог часа је познао своју наготу, и уместо да постане бог, постао је трулежан, и као трулежан – смртан.

 

2) Како су по његовом преступу сви људи постали трулежни и смртни?

 

И онда, као што видиш, пресуда Божија, нашла је израз у вечној казни. И сви ми, људи, постали смо трулежни и смртни, и не постоји ништа што би могло одстранити ову велику и срашну пресуду. Пошто нема могућности да се одстрани ова пресуда, онда каква је након тога корист од мудрости или од богатства или од власти или (чак) и од свега света? Тога ради, Свевишњи Син Божији, Господ Исус Христос, пришао је да би се смирио уместо Адама, и заиста је смирио Себе, чак до крсне смрти. Слово о крсту, како говори писмо је такво: проклет сваки који виси на дрвету (Гал. 3,13). Адам, не имавши никакве потребе узео је од плода онога дрвета (од кога му је Бог заповедио да не једе, запретивши му да ће када окуси умрети), окусио и умро. Потребно је знати да пошто човек има тело и душу, то у њему има две смрти; једна је смрт душе, друга је смрт тела; исто као што има и два бесмрћа, душевно и телесно, премда и једно и друго у истом човеку, јер душа и тело је један човек. Тако је Адам оног часа умро душом, када је кусио, а после, девет стотина и тридесет лета касније, умире и телом. Јер како је смрт тела одвајање душе од њега, тако је смрт душе удаљење од ње Светога Духа Којим је Бог који је створио човека, благоволео да га осени, да би живео слично Анђелима Божијим, који будући свагда просвећени Светим Духом, пре-бивају непокретни на зло. Из тог разлога се потом и сав људски род начинио такав, какав је постао падом праоца Адама – смртан, то јест, по души и по телу. Човек, каквим га је саздао Бог, није више постојао у свету, и није било могућности да би било ко могао постати такав, какав је био Адам до преступа заповести. А неопходно је било да човек буде такав.

 

Simeon Novi Bogoslov, slovo prvo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ево за оне који можда не знају:

 

 

ČUDOTVORNA IKONA - BOGORODICA TROJERUČICA

 

Ikona Bogorodice Trojeručice je najpoštovanija ikona u Hilandaru i najznačajnija ikona srpskog naroda. Po predanju, pripada redu nerukotvorenih ikona, onih koje je ikonopisao apostol i jevanđelist Luka, prvi slikar hrišćanstva. Na njenoj drugoj strani je naslikan Sveti Nikola.

 

Ikona je dobila ime u 8. veku. U to vreme se pojavila ikonoboračka jeres, a jedan od njenih najvećih protivnika je bio Jovan Damaskin, tada još svetovnjak. Zato što je pisao protiv ikonoborstva, odsečena mu je desna ruka. Držeći odsečenu u zdravoj ruci, Jovan Damaskin se celu noć molio pred ikonom Presvete Bogorodice da mu isceli ruku kako bi nastavio da piše o poštovanju svetih ikona. I, čudo se zaista dogodilo. U znak zahvalnosti svetitelj je dao zlatarima da iskuju ruku od srebra i da je postave na ikonu.

 

Nakon čudesnog isceljenja Jovan Damaskin se zamonašio. Monaški život je provodio u lavri Svetog Save Jerusalimskog, u koju je poneo i ikonu svoje Dobrotvorke Trojeručice. U lavri su se nalazile još dve svetinje: čudotvorna ikona Bogorodice Mlekopitateljnice i paterica - igumanski štap Svetog Save Jerusalimskog. Prema predanju,ovaj svetitelj je na samrti prorekao da će u manastir doći jedan carski sin njegovog imena - Sava, i da će pri njegovom poklonjenju pričvršćeni štap pasti na zemlju. Zaveštao je da se novom Savi kao blagoslov daju obe manastirske svetinje.

 

Njegovom zaveštanju Jovan Damaskin je dodao svoje - da se tom carskom sinu da i ikona Bogorodice Trojeručice.

 

Pet vekova kasnije proročanstvo Svetog Save Jerusalimskog se obistinilo. U lavru je došao srpski monah Sava. Dok se poklanjao svetiteljevom grobu, igumanski štap je pao. Isto čudo se ponovilo i sledećeg dana. Tako su se razrešile sve sumnje monaha da je srpski Sava onaj koga su čekali. Čudotvorna ikona Bogorodice Trojeručice je čuvana uz dvorove svih vladara iz nemanjićke loze. Do kraja 14. veka je prešla sa dvora srpskog cara Dušana Silnog u manastir Studenicu. Početkom 15. veka je Studenica postala meta turskih osvajača. Obavešteni da Turci dolaze ka manastiru, monasi su se na brzinu postarali da iz njega spasu najvrednije dragocenosti. Tako su ikonu Bogorodice Trojeručice učvrstili na samar jednog magareta koje su pustili da ide kuda ga vodi Bogorodi;ina volja. Magare je prešlo gotovo celu Srbiju i Makedoniju da bi došlo na Svetu Goru, gde se zaustavilo nedaleko od Hilandara.Videvši i shvativši šta se dešava, manastirski oci su mu pohitali u susret. Kada su skinuli ikonu, magare je palo mrtvo.

 

Krajem 15. veka Hilandar se našao u teškoj situaciji zbog izbora novog igumana. Mnogobrojni monasi srpske, ruske, grčke i bugarske nacionalnosti nikako nisu mogli da se slože. Ali za vreme jednog večernja se sa ikone jasno čuo glas Presvete Bogorodice da je ona igumanija manastira. Sutradan, na jutrenju, ikona je bila na igumanskom mestu. Misleći da je u pitanju neka prevara, monasi su je vratili u oltar. Međutim, i narednog dana se ponovilo isto. Tada su shvatili da više ne treba da razmišljaju o izboru igumana, niti da pomeraju ikonu sa igumanskog mesta. Tako je Bogorodica Trojeručica postala igumanija i zaštitinica Hilandara. Godine 1905, na molbu zapovedništva visokih oficira ruske vojske, koja se nalazila u ratu sa Japanoom, načinjena je kopija ikone Bogorodice Trojeručice. Bila je poslata na bojno polje kao pomoć pravoslavnoj ruskoj vojsci. I Rusi su zaista počeli da odnose pobede. Kada je između dva carstva sklopljen mir, kopija je vraćena u Hilandar.

 

Devedesetih godina 20. veka veličanstvena kopija Bogorodice Trojeručice je stigla u Srbiju. Ova kopija stoluje u Hramu Svetog Save na Vračaru. Postavljena je u poseban proskinitar koji stoji u naosu hrama, uz sam igumanski presto. Ispred nje neprestano gori veliko kandilo, a ulje iz njega je već mnoge izlečilo od raznih bolesti. Ikona Bogorodice Trojeručice je prva svetogorska svetinja koja je, i pored kanonske zabrane, iznesena sa Svete Gore. Godine 1993. je petnaestak dana boravila u crkvi Svetog Dimitrija u Solunu, gde ju je videlo više od milion vernih. Tom prilikom se desilo još jedno u nizu njenih čuda - slepi od rođenja je u trideset trećoj godini progledao.

 

bogorodica_trojerucica.jpg

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Вратише ли Филермосу у Цетињски манастир или је и даље у оном Владином музеју (или како се већ зове)? Такође, хоће ли бити шта од оне приче да ће се градити црква у којој ће (коначно) рука Јована Крститеља, честице Часног Крста и Филермоса бити стално изложене, заједно?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Вратише ли Филермосу у Цетињски манастир или је и даље у оном Владином музеју (или како се већ зове)? Такође, хоће ли бити шта од оне приче да ће се градити црква у којој ће (коначно) рука Јована Крститеља, честице Часног Крста и Филермоса бити стално изложене, заједно?

 

Ta византијска икона се чува у Плавој Капели (посебан простор изграђен за Икону Богородице Филермосе,ради њене безбједности,јер је било прије фрке да народни музеј и није баш прикладно мјесто за чување такве Чудотворне иконе,па је изградња те капелице испало као најбоља солуција)а та капела се налази у згради Народног музеја Црне Горе (на Цетињу)

А што се тиче овог другог дјела,знам да су се водиле неке консултације између Митрополита Амфилохија и предсједника Филипа Вујановића око изградње Цркве,али како сам чуо својим изгледом,величином неће доминирати много јер ће бити саграђена недалеко од Цетињског Манастира,па да не би нарушила изглед дотичне.

Требало би да је реализација пројекта у току.

 

Едит : у реализацији тог пројекта учествоваће и државе у којима су те светиње током историје биле на чувању : Србија,Русија,Малта,Грчка,Данска,Њемачка,Белгија и Естонија.

Edited by SixStepsOnTheMoon

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ta византијска икона се чува у Плавој Капели (посебан простор изграђен за Икону Богородице Филермосе,ради њене безбједности,јер је било прије фрке да народни музеј и није баш прикладно мјесто за чување такве Чудотворне иконе,па је изградња те капелице испало као најбоља солуција)а та капела се налази у згради Народног музеја Црне Горе (на Цетињу)

А што се тиче овог другог дјела,знам да су се водиле неке консултације између Митрополита Амфилохија и предсједника Филипа Вујановића око изградње Цркве,али како сам чуо својим изгледом,величином неће доминирати много јер ће бити саграђена недалеко од Цетињског Манастира,па да не би нарушила изглед дотичне.

Требало би да је реализација пројекта у току.

 

Фино, фино, и не треба да доминира.

 

Едит : у реализацији тог пројекта учествоваће и државе у којима су те светиње током историје биле на чувању : Србија,Русија,Малта,Грчка,Данска,Њемачка,Белгија и Естонија.

Капирам да је ова предложила да се манастир изгради на њеној територији? :)

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Фино, фино, и не треба да доминира.

 

 

Капирам да је ова предложила да се манастир изгради на њеној територији? :)

 

Да,нисам баш нешто у току али знам да је прије годину дана била афера када је нека организација "Малтешки витезови" у стилу средњег вијека покушала да уз помоћ Ватикана отме ове три реликвије уз аргумент витетезова да би било боље да се ове реликвије буду изложене на територији Рима јер би могло више људи да их види него у неприступачној Црној Гори.Мислим да ти витезови и дање дјелују јер директно сарађују са Ватиканом.

 

*PUNI naziv "Malteškog reda" je - Suvereni, vojni i milosrdni red sv. Jovana od Jerusalima, Rodosa i Malte. Nastao je u vreme prvog krstaškog rata 1099. godine. Danas je Malteški red subjekat međunarodnog prava, priznat od 89 država, kod kojih ima ambasadore (od lani i u SCG).

Ima status stalnog posmatrača u OUN, a predstavnike u Savetu Evrope, Svetskoj zdravstvenoj organizaciji i UNESKO. Red nema teritoriju ni armiju od proterivanja sa Malte 1798, ali ima pravo da kuje svoj novac, izdaje pasoše i potpisuje ugovore.

Sedište Reda je u Rimu. Direktno sarađuje sa Vatikanom.

 

едит : И витезовим,сад ископах један чланак из "Новости" када су се 1993 године сусрели са нашим Патријархом Српским Павлом,нудили су велику хуманитарну помоћ,и са нашим тадашњим министром иностранох послова Миодрагом Лекићем (сада професор на универзитету у Риму) обећали су љекове од 12 милиона долара.А они исти су понудили 150 милиона долара за реликвије,то је била онако конкретна понуда.

Edited by SixStepsOnTheMoon

Share this post


Link to post
Share on other sites

Зато и кажем... :)

 

Разних се ствари дешавало, чак су неки капелани (конкретно један из француске војске) крали реликвије из манастира по КиМ после 1999.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

šta je smisao Gluvne nedelje?

 

jel se odnosi samo na slušanje ili na govor/pevanje (onda bi se valjda zvala gluvno-nema nedelja)?

 

zanimljiv običaj koji sam prošle godine ispoštovo na savet prijatelja vernika. sedam dana sam slušno "postio" nisam palio radio ni tv niti sam puštao bilo kakvu ziku niti sam svirao. efekat je bio u većoj osetljivosti na zvuk, što je valjda normalno kao i posle svakog pročišćenja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

šta je smisao Gluvne nedelje?

 

jel se odnosi samo na slušanje ili na govor/pevanje (onda bi se valjda zvala gluvno-nema nedelja)?

 

zanimljiv običaj koji sam prošle godine ispoštovo na savet prijatelja vernika. sedam dana sam slušno "postio" nisam palio radio ni tv niti sam puštao bilo kakvu ziku niti sam svirao. efekat je bio u većoj osetljivosti na zvuk, što je valjda normalno kao i posle svakog pročišćenja.

 

http://www.pravoslavlje.org.yu/broj/960/te...eme-cutanja/c/1

Share this post


Link to post
Share on other sites

какве су ово глупости...

 

"Етнолози, опет, тврде да име „Глувна“ долази стога што Црква те седмице забрањује весеља са музиком."

музика је ђавоља измишњотиња и треба је се увек клонити.

Share this post


Link to post
Share on other sites

није мој закључак, већ светог Јована Златоустог. као што је исти светитељ, који се у Православљу назива Пети Јевађелист, дошао до закључка да су трке (и остале занимације) на стадионима, и игре (плесање), лоше саме по себи, и да се немогу искористити на добро.

 

довољно је прочитати у јеванђељу о Кушању у пустињи, и о Лазару и богаташу. ту имаш о 3 главна зла, и 3 начина на која се највише испољавају.

 

пошто видим да на профилу имаш те "благочестиве" ствари, поготову метал музика се сигурно не може искористити на икакво добро. да Хришћанске речи стављаш са не-Хришћанским звуком који изазива немир душе, то је мешање Господа и Велијара.

Edited by рогозуб

Share this post


Link to post
Share on other sites

какве су ово глупости...

 

"Етнолози, опет, тврде да име „Глувна“ долази стога што Црква те седмице забрањује весеља са музиком."

музика је ђавоља измишњотиња и треба је се увек клонити.

rogozube, da li se ovo što kažeš za muziku odnosi i na crkveno pojanje? ili možda smatraš da muzika koja prati crkvene obrede nije muzika?

 

Dijamante, Akso, da li se vas dvojica pridržavate "gluvne nedelje" tokom vaskršnjeg posta? da li to podrazumeva bukvalno ćutanje ili uključuje i uzdržavanje od slušanja (muzike)?

 

ako može rogozub da precizira kako se pravilno obeležava "gluvna nedelja".

Share this post


Link to post
Share on other sites

ja prvi put chujem za to. to je neka izmishljotina, kazhe- tad treba da se ne slusha muzika. pa Hrishcjanin ne slusha nikad muziku!

 

ne smatram crkveno pojanje muzikom. samo ime kazhe- muzika, ono shto je pod nadahnucjem muza, tj. demona, koji su se predstavljali kao paganski bogovi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...