Jump to content

Православље


Guest 10 dinara

Recommended Posts

Ako uzmemo da je Hrist bio bogočovek, a ne čovek, dakle deo svetog trojstva, nije li glupo pomisliti da nije znao šta radi?

Ima sve to itekako i smisla i poentu. koji je danas ''najradosniji'' hrišćanski dan, kako to hrišćani sami kažu? Uskrs. Kada je Hrist vaskrsao i udario tačku na svoju misiju na zemlji. Tim čin je zaokružena cela priča.

Mislim da me ne razumeš brate sa severa.

Ne bih ja spajao uskrsnuće sa činjenicom da je nešto "moralo biti". Ništa nije moralo biti... to je i poenta.

Mislim da je i Hrist mogao pasti... a to opet nema veze sa Bogočovečanskom prirodom (jer je i Lucifer pao, jel'te).

 

Hrist je vaskrso, ali tek kad je dokazao da može da odoli (dakle, imao je sopstvenu zaslugu).

 

Koja je poenta da Hrist bude kušan, ako je on praznim pogledom gledao Satanu i ništa nije osećao? Ili Jovan krstitelj. Je li Jovan tako iz zezancije živeo na medu i sav odrpan, zato što je to tako moralo biti? Ili jednostavno treba slaviti taj njegov čin?

Share this post


Link to post
Share on other sites

nije li glupo pomisliti da nije znao šta radi?

Ima sve to itekako i smisla i poentu. koji je danas ''najradosniji'' hrišćanski dan, kako to hrišćani sami kažu? Uskrs. Kada je Hrist vaskrsao i udario tačku na svoju misiju na zemlji. Tim čin je zaokružena cela priča.

Мк. 14, 21. Син Човјечији, дакле, иде као што је писано за њега; али тешко ономе човјеку који изда Сина Човјечијега; боље би му било да се није ни родио онај човјек.

писано је да ће ђаво да наведе неког човека да изда Христа, и Он ће на крају бити убијен.

Јуда је могао да изабере да не изда Христа. због те могућности је осуђен.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim da me ne razumeš brate sa severa.

Ne bih ja spajao uskrsnuće sa činjenicom da je nešto "moralo biti". Ništa nije moralo biti... to je i poenta.

Mislim da je i Hrist mogao pasti... a to opet nema veze sa Bogočovečanskom prirodom (jer je i Lucifer pao, jel'te).

 

Hrist je vaskrso, ali tek kad je dokazao da može da odoli (dakle, imao je sopstvenu zaslugu).

 

Koja je poenta da Hrist bude kušan, ako je on praznim pogledom gledao Satanu i ništa nije osećao? Ili Jovan krstitelj. Je li Jovan tako iz zezancije živeo na medu i sav odrpan, zato što je to tako moralo biti? Ili jednostavno treba slaviti taj njegov čin?

 

:pivopije:

 

Hrist nije mogao pasti. Svaki njegov čin na zemlji je simboličan. Njegova čovečja priroda je njegova fizička pojava, komunikacija sa ljudima i sl. a božanska njegov um, snaga itd. Dobro je on znao sve što je radio i što će se desiti pa i više od toga, posledice u budućnosti i dalja dešavanja.

Kušanje sa đavolom je bio primer za monahe kasnije. I pokazao je kako se to radi, da tako kažem. ipak on nije bio običan čovek, zar ne?

 

Ako pogledaš, taj aspekt mučeništva je bio veoma rasprostranjen- najveća čast za sve rane hrišćana je bila da umru za veru, najčešće od rimljana. Tako su u stvari sledili Hristov primer.

Jednostavno, morao je da ''umre'' i nakon toga vaskrsne da bi dokazao svoju pravu prirodu. Dakle, svaki čin je, ponavljam, imao svoju simboliku a ono najvažnije je ostavljeno za kraj.

 

Juda je samo odigrao svoju ulogu.

Edited by Varg

Share this post


Link to post
Share on other sites

hmmm... Ok...

Ali, u čemu je veličina njihovvih dela ako nisu mogli pasti at the first place?

 

Kako može da padne neko ko je ''direktan deo Boga''? Sve je stvar simbolizma. Lucifer je tvorevina sa druge strane. To nije isto.

 

I ne kontam na koga misliš? Ko to ''oni''?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Juda je samo odigrao svoju ulogu.

 

Мислим да грешиш кад помињеш Јудину улогу ако је иста у контексту неке предодређености. Издајник је могао бити било ко, то што је Јуда био најслабији је сплет околности.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kako može da padne neko ko je ''direktan deo Boga''? Sve je stvar simbolizma. Lucifer je tvorevina sa druge strane. To nije isto.

Sorry, ali iz nekih ranijih tvojih postova sam mislio da se može prilično toga naučiti od tebe, ali sad... ne kontam te... kao da teraš inat... možda i ja ne razumem... ne znam

- "Lucifer je tvorevina sa druge strane?" Sa koje druge strane? Zar Lucifera nije stvorio Bog?

- može krajnji trud biti nagrađen simboličnom poentom, ali ne vidim kako je simbolizam, sam po sebi dovoljan?

- Direktan deo Boga su i ljudi... pa padaju... imaš i pale anđele... Lucifera... Mogao je pasti i Hrist

 

 

I ne kontam na koga misliš? Ko to ''oni''?

 

Pa na sve koji su bili dovoljno hrabri. 

Mislio sam, pre svega, Na Isusa i Jovana... ali može se reći da mislim i na sve svece.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sorry, ali iz nekih ranijih tvojih postova sam mislio da se može prilično toga naučiti od tebe, ali sad... ne kontam te... kao da teraš inat... možda i ja ne razumem... ne znam

- "Lucifer je tvorevina sa druge strane?" Sa koje druge strane? Zar Lucifera nije stvorio Bog?

- može krajnji trud biti nagrađen simboličnom poentom, ali ne vidim kako je simbolizam, sam po sebi dovoljan?

- Direktan deo Boga su i ljudi... pa padaju... imaš i pale anđele... Lucifera... Mogao je pasti i Hrist

 

 

 

 

Pa na sve koji su bili dovoljno hrabri. 

Mislio sam, pre svega, Na Isusa i Jovana... ali može se reći da mislim i na sve svece.

 

Ne teram ja inat čoveče. Samo stojim iza svog mišljenja i pokušavam da objasnim nešto za šta mislim da je tako. Možda i grešim..

 

Lucifer nije deo trojstva kao Hrist, o tome sam pričao. Isto tako i ljudi. Svi su po hrišćanstvu nastali od Boga, slažem se, i lucifer i ljudi i vukovi, medvedi i minerali ali Hrist čini deo svete trojice. To je velika razlika. Zbog toga govorim da je svaki njegov korak bio (njemu) poznat i da je došao sa razlogom na zemlju.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Njegova čovečja priroda je njegova fizička pojava, komunikacija sa ljudima i sl. a božanska njegov um, snaga itd.

ne, uopshte nema takve podele. dve prirode u Hristovoj lichnosti su potpuno nerazlozhne, ali su opet potpuno neslivene.

 

Kušanje sa đavolom je bio primer za monahe kasnije.

kushanje u pustinji je jedna od najvazhnijih delova Jevandjelja za svakog Hrishcjanina jer pricha o 3 glavna zla- zheljama za uzhivanjem, cjashcju, i posedovanjem.

 

Издајник је могао бити било ко, то што је Јуда био најслабији је сплет околности.

nemoj da ne pominjesh i njegov slobodan izbor, nisu samo okolnosti.

 

Direktan deo Boga su i ljudi... pa padaju... imaš i pale anđele... Lucifera... Mogao je pasti i Hrist

Hrist nije mogao da padne. on je na sebe uzeo ljudsku prirodu kakva je bila pre pada, ne palu prirodu. tj. bio je u svemu kao ljudi, sem u grehu.

Edited by рогозуб

Share this post


Link to post
Share on other sites

Издајник је могао бити било ко, то што је Јуда био најслабији је сплет околности.

nemoj da ne pominjesh i njegov slobodan izbor, nisu samo okolnosti.

 

Не капирам. Кажеш да је био предодређен? Ко је то учинио? Бог?

Share this post


Link to post
Share on other sites

није био предодређен, зато ти и кажем да поред околности додаш да је ту био његов слободан избор..

 

реченица "Издајник је могао бити било ко, то што је Јуда био најслабији је сплет околности." звучи као да није он то сам изабрао..

Share this post


Link to post
Share on other sites

није био предодређен, зато ти и кажем да поред околности додаш да је ту био његов слободан избор..

 

реченица "Издајник је могао бити било ко, то што је Јуда био најслабији је сплет околности." звучи као да није он то сам изабрао..

 

Činjenica je da je neko morao to da uradi. Neko je trebao da se ''žrtvuje'' za Hrista da tako kažem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

није био предодређен, зато ти и кажем да поред околности додаш да је ту био његов слободан избор..

 

реченица "Издајник је могао бити било ко, то што је Јуда био најслабији је сплет околности." звучи као да није он то сам изабрао..

A то...

Наравно да је био његов избор.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne teram ja inat čoveče. Samo stojim iza svog mišljenja i pokušavam da objasnim nešto za šta mislim da je tako. Možda i grešim..

Ma oprosti... nisam mislio ništa loše.

 

Lucifer nije deo trojstva kao Hrist, o tome sam pričao. Isto tako i ljudi. Svi su po hrišćanstvu nastali od Boga, slažem se, i lucifer i ljudi i vukovi, medvedi i minerali ali Hrist čini deo svete trojice. To je velika razlika. Zbog toga govorim da je svaki njegov korak bio (njemu) poznat i da je došao sa razlogom na zemlju.

Eto ti ga sad.

Pa ima li to imalo logike?

Ti (i rogozub) ko da poričete Hrista... znači njega je nevidljiva ruka vodila i moralo je da bude tako? 

"Koja je onda njegova zasluga?" opet ja pitam?

Mogli su i mene... i tebe... i nekog trećeg voditi tako i bili bi savršeni.

Stvarno nema (elementarne) logike.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

Ma oprosti... nisam mislio ništa loše.

 

 

Eto ti ga sad.

Pa ima li to imalo logike?

Ti (i rogozub) ko da poričete Hrista... znači njega je nevidljiva ruka vodila i moralo je da bude tako? 

"Koja je onda njegova zasluga?" opet ja pitam?

Mogli su i mene... i tebe... i nekog trećeg voditi tako i bili bi savršeni.

Stvarno nema (elementarne) logike.

 

Ne vidim po čemu ga poričem? Nije njega niko vodio, on je bio ''svestan'' svoje uloge. Ponoviću da je on deo svete trojice. Ti govoriš o Hristu kao o običnom čoveku, više mi se čini da ga ti poričeš? A o njegovim zaslugama se može puno filozofirati. Kao što znaš, čovečanstvo je za 2000g u mnogome promenjeno zar ne?

Edited by Varg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne vidim po čemu ga poričem? Nije njega niko vodio, on je bio ''svestan'' svoje uloge. Ponoviću da je on deo svete trojice. Ti govoriš o Hristu kao o običnom čoveku, više mi se čini da ga ti poričeš? A o njegovim zaslugama se može puno filozofirati. Kao što znaš, čovečanstvo je za 2000g u mnogome promenjeno zar ne?

Kakve to veze ima to što je on deo svetog trojstva?

Pa i Lucifer da nije pao, verovatno bi bilo neko "četvorstvo" i isto tako sveto. Ko zna?

Opet upadamo u kontradiktornost. Znači, ako je deo svetog trojstva, on ne može da padne?

 

Ne vidim kako bih ja poricao Hrista za kojeg mislim da je (zbog milosti Božje prema ljudima) stavljen unutar ljudske kože i koji je sopstvenom snagom umeo ljudima da pokaže toliko svojih dela, i što je najbitnije, da kroz čoveka ponovo postane Bog... sve su to njegove z

asluge, a ne nešto što je predskazano. 

 

Da bih bio jasniji:

Ja razumem tezu nekih ljudi o tome da je Bog stvaralac, a da je svet platno na kojem on crta.

Ali ja se ne slažem da on crta. Genijalnost je u tome što je on posadio klicu u tom platnu, pa se slika sama od sebe crta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ti (i rogozub) ko da poričete Hrista... znači njega je nevidljiva ruka vodila i moralo je da bude tako?

nema tu nevidljive ruke, On jeste ta nevidljiva ruka, tj. On je Bog.

 

Mogli su i mene... i tebe... i nekog trećeg voditi tako i bili bi savršeni.

nije mogao Bog ni mene ni tebe da vodi kao Hrista, jer nismo rodjeni bezgreshni.

 

Pa i Lucifer da nije pao, verovatno bi bilo neko "četvorstvo" i isto tako sveto. Ko zna?

:confused: kakva je ovo glupost? Bog je Tvorac, a sve ostalo je tvorevina.

 

Ne vidim kako bih ja poricao Hrista za kojeg mislim da je (zbog milosti Božje prema ljudima) stavljen unutar ljudske kože i koji je sopstvenom snagom umeo ljudima da pokaže toliko svojih dela, i što je najbitnije, da kroz čoveka ponovo postane Bog...

Hristos nikaa nije prestajao da bude Bog.

 

sve su to njegove z

asluge, a ne nešto što je predskazano.

njegove su zasluge, i sve je to bilo predskazano.

 

Ali ja se ne slažem da on crta. Genijalnost je u tome što je on posadio klicu u tom platnu, pa se slika sama od sebe crta.

pa ti onda porichesh Bozhiju Promisao, tj. Bozhiju brigu o svojoj tvorevini. pored promisla, postoje 2 netacha uchenja- deizam, da Bog ne dira tvorevinu, kao shto ti kazhesh, i predestinacija, da tvorevina nema nikakvu slobodu, vecj radi samo shto Bog odredi. a Promisao je Pravoslavno uchenje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Naravno druže... dopunjuj moje reči kad god možeš, pa i sam znam da mnogo toga hvali rečima koje izgovorim. Zato i izbegavam u principu da učestvujem na ovoj temi, jer mislim da nisam ni najmanje dostojan da govorim o pravoslavlju. Jadno to pravoslavlje, ako ga ja ovoliki grešnik branim.

Svi smo mi grešnici.Ali to nije razlog za tugu,jer smo svi pozvani da se upodobljavamo Bogu.Drugim rečima,pozvani smo da ne padamo ni u očajanje ni u depresiju kada nešto zgrešimo.

Ti (i rogozub) ko da poričete Hrista...

Rekao bih da i ja i Rogozub i Varg govorimo o istom...Ne razumem zašto pominješ "nevidljivu ruku"?

On je nekoliko puta govorio da će biti raspet i da će vaskrsnuti.Ne zaboravi,on je došao kao ostvarenje Starog Zaveta,očekivani Mesija,o kome govore proroci.Nismo mogli biti ni ja,ni ti,jer smo mi stvorena bića.

Ti govoriš o Hristu kao da je on običan čovek i da može da "padne".Što definitivno nije bilo moguće.

Edited by -Diamond-

Share this post


Link to post
Share on other sites

pa ti onda porichesh Bozhiju Promisao, tj. Bozhiju brigu o svojoj tvorevini. pored promisla, postoje 2 netacha uchenja- deizam, da Bog ne dira tvorevinu, kao shto ti kazhesh, i predestinacija, da tvorevina nema nikakvu slobodu, vecj radi samo shto Bog odredi. a Promisao je Pravoslavno uchenje.

 

Istina Rogozobe... nisi ni prvi ni poslednji koji mi je rekao da imam stavove poput daističkih. 

Ne zaboravi samo da ja moje stavove stavljam po strani kada je u pitanju pravoslavlje. Ako pravoslavlje propoveda nešto suprotno od onoga što ja tvrdim... ok... pokloniću se i prihvatiti učenje pravoslavlja... "prilično slepo" neki bi mogli rekli, ali nemam ništa protiv da budem i slep vođen, pošto i onako polazim od činjenice da moj um malo toga može da shvati.

 

Rekao bih da i ja i Rogozub i Varg govorimo o istom...Ne razumem zašto pominješ "nevidljivu ruku"?

On je nekoliko puta govorio da će biti raspet i da će vaskrsnuti.Ne zaboravi,on je došao kao ostvarenje Starog Zaveta,očekivani Mesija,o kome govore proroci.Nismo mogli biti ni ja,ni ti,jer smo mi stvorena bića.

Ti govoriš o Hristu kao da je on običan čovek i da može da "padne".Što definitivno nije bilo moguće.

Pa ja mislim da je jasno što to spominjem.

Mislim ajde ljudi... pošteno recite, ima li smisla da sve bude predodređeno?

Ima li smisla da samo nešto bude predodređeno?

Ok... mesija je najavljen još u starom zavetu i on se pojavio... ali šta sad... on je znao da će biti ubijen... ali to znači da nije morao biti ubijen po svaku cenu, jer ako je to moralo da se desi, onda oni koji su ga ubili nisu krivi (nego jednostavno... eto... moralo da bude tako).

Da li kapirate šta pokušavam da vam kažem?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa ja mislim da je jasno što to spominjem.

Mislim ajde ljudi... pošteno recite, ima li smisla da sve bude predodređeno?

Ima li smisla da samo nešto bude predodređeno?

Ok... mesija je najavljen još u starom zavetu i on se pojavio... ali šta sad... on je znao da će biti ubijen... ali to znači da nije morao biti ubijen po svaku cenu, jer ako je to moralo da se desi, onda oni koji su ga ubili nisu krivi (nego jednostavno... eto... moralo da bude tako).

Da li kapirate šta pokušavam da vam kažem?

 

Čini mi se da preterano komplikuješ. Bolje da ne zalazimo u pojam sudbine naših života i uzročno-posledičnih akcija već da se vratim Hristu kao aspektu samog Tvorca u Hrišćanstvu. Došao je na zemlju sa jasnim ciljem i sa ove vremenske distance, kada pogledamo, vidimo kako je sve što je uradio imalo smisla- međutim, samom Hristu vreme ne znači ništa. znači smrtnim ljudima. Zbog čega je morao biti žrtvovan na krstu objasnili smo; kako mi se čini, jedina dilema ostaje oko Jude tj. da li je njegov čin izraz ljudske slabosti ili sama žrtva kao vernog učenika, čiji će postupak ljudi kasnije pogrešno shvatati. U to ne bih da zalazim.

 

Zbog tebe i tebi sličnih, i mojih odgovora vama, ljudi redovno pomisle da sam hrišćanin :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Тешко је да би се у општој анархији, где ствари контролишу саме себе, икада одржао икакав поредак а свет га, дефинитивно, има.

Очигледно је да том свету неко даје устројство и очигледано је да то може бити само Бог.

Међутим, суштина љубави је и суштина слободне воље те је Бог и Сину своме, Исусу Христу подао и људско и сопствено тиме га сачинивши Богочовеком.

Он је могао Њега створити силним Собом и напросто изгорети јеретике (као што и сада може) али је, као што рекох, подао и људску природу, што ће рећи да слободна воља збиља постоји и да се ствари одвијају по Божијој промисли АЛИ да постоји и могућност одлуке као и ИСКУПЉЕЊА тј. покајања.

Све у свему, то је тако комплексно питање да и овакав мој бедан одговор делује конфузно а не некако мудро или шта год ...

Баталите се.

Вера се гради од најнижег, не обратно.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ali to znači da nije morao biti ubijen po svaku cenu, jer ako je to moralo da se desi, onda oni koji su ga ubili nisu krivi (nego jednostavno... eto... moralo da bude tako).

капирам шта желиш рећи. овако је православно учење- то се морало десити, јер је ђаво тако хтео а људи хтели да га слушају. није морао јуда да изда христа. да није он, ђаво би натерао неког другог да Га пријави римљанима и јеврејима. јер увек има неко ко ће да послуша ђавола. увек има неко ко ће своју слободу искоритити на зло. у томе је и поента слободе, могућност избора између добра и зла.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...