Jump to content

Православље


Guest 10 dinara

Recommended Posts

ja prvi put chujem za to. to je neka izmishljotina, kazhe- tad treba da se ne slusha muzika. pa Hrishcjanin ne slusha nikad muziku!

čekaj bre hrišćanine, oćeš da kažeš da ti sebi na gajbi nikad ne puštaš muziku sa kompa, radija ili tv-a? kako se snalaziš kad odeš na neku žurku, kad se zatekneš u nekoj kafani, klubu ili na splavu? jel nosiš čepove za uši, ili ih rukama prekriješ... ne kapiram?

 

ne smatram crkveno pojanje muzikom. samo ime kazhe- muzika, ono shto je pod nadahnucjem muza, tj. demona, koji su se predstavljali kao paganski bogovi.

ali crkveno pojanje ima melodiju i prateću harmoniju, znam jer sam lično pokušao pre dve godine da pevam u crkvi (bogami sam Drugi antifon umeo fino zapjevat) ali ne dade mi paroh da nastavim jer nisam kršten. zvučanje koje ima melodiju i harmoniju, dakle nije šum ili buka kao npr. zvuk mešalice za malter, ima opšteprihvaćeni naziv muzika, nezavisno od toga što etimološki vuče koren iz antičke kulture. ali ti si mimo svijet, izgleda :opusteno::muzicar::opusteno:

Share this post


Link to post
Share on other sites

kako se snalaziš kad odeš na neku žurku, kad se zatekneš u nekoj kafani, klubu ili na splavu?

blago choveku koji ne ide na skup bezbozhnichki, i ne ide putem greshnika, i ne sedi u drushtvu nemoralnih ljudi (Ps. 1, 1)

 

ali ti si mimo svijet, izgleda

naravno. i svaki hrishcjanin mora da bude, kako kazhe Gospod- ne od ovoga sveta.

 

koliko sam ja razumio, muzika je djavolja rabota, a kamenovanje murije i huliganstvo - pravoslavna tekovina?

pogreshno si, morbid dog, ti razumio..

Edited by рогозуб

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja
не-Хришћанским звуком који изазива немир душе

 

a šta je sa onim da gdje je u duši mir, tu đavo iskušava?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zoran Kindjicj ti je rekao da gde je u dushi mir, tu djavo iskushava?

stvarno mi nishta neznachi...

poshto djavo iskushava uvek, a odgovorio si na prichu o nemiru u dushi, pretpostavljam da je poenta rechenica da dushevni mir pogoduje djavolu, ili da ga djavo izaziva, ili neshto sl? poshto nishta od toga nije tachno..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja

čovjek je tako rekao.. moraćeš sa njim da se dogovoriš.... ja mislim da jeste kukavički bježati od iskušenja...

Share this post


Link to post
Share on other sites

blago choveku koji ne ide na skup bezbozhnichki, i ne ide putem greshnika, i ne sedi u drushtvu nemoralnih ljudi (Ps. 1, 1)

dobro, mora li to tako bukvalno da se shvata? da li su baš svi do jednog na takvim mestima bezbožni, grešni i nemoralni? čak i da jesu, seti se kako је Isus odgovorio na prozivke fariseja zašto sa carinicima i grešnicima jede i pije (И чувши Исус рече им: Не требају здрави лекара него болесни. Ја нисам дошао да дозовем праведнике но грешнике на покајање...) ali, ti nećeš da ideš među grešnike uživo nego ovako forumski na sitno, što je malo lakša varijanta, hehe... nije valjda da biraš liniju manjeg otpora? da te nije možda strah sopstvene grešnosti, hrišćanine? :P

 

naravno. i svaki hrishcjanin mora da bude, kako kazhe Gospod- ne od ovoga sveta.

pa da, šta bi drugo gospod nego da nas navlači i sprda: napravi ovaj svet pa onda kaže budite ne od ovog sveta, napravi čoveka sklonog padu, pa kad ovaj padne osudi ga na smrt i istera iz raja. a sve to gospod radi zato što mu je brate mnogo dosadno, kao što rekoh više puta. bog je zlica, i to dokona.

Edited by Voyager

Share this post


Link to post
Share on other sites

a šta je sa onim da gdje je u duši mir, tu đavo iskušava?

 

НИКОДИМ АГИОРИТ каже : Зли дух напада на људе према духовном настројењу сваког од њих. Али он не води на исти начин борбу са свима.

Има људи који живе у греху и не помишљају да га се ослободе, има их који ако и помишљају на ослобођење и желе га, ништа стварно у том правцу не предузимају, има их, затим, који по ослобођењу од окова греха и после стицања добрих дела поново падају у грех. Од ових последњих једни у самообмани мисле да, без обзира на све, још увек иду савршенству, други безбрижно остављају пут врлине, а трећи саму врлину преобраћају у зло.

 

Слиједи,да што више настојимо да анђеоски живимо,да се духовно уздижемо,искушења су већа и много опаснија.То није тешко закључити,нађимо некога ко се труди да у чистоти живи и гледајмо како је његов пад много лакши и оставља велике последице после тог пада,после Недвидљиве Борбе.

Share this post


Link to post
Share on other sites

odlično... ali da li je heavy metal opasno iskušenje? Jer to je početno pitanje...

 

Све је искушење па и хеви метал,само опет и оно утиче враћемо се на Никодима Агиорита на тренутно стање човјека.Значи имамо веће и мање грешнике.Овај већи ће рецимо да слуша хеви метал,да проба дрогу,смрди на алкохол,па можда се и зарази неким вирусом који се преноси полним путем.А овај мањи који је нечега свјестан (јер не пије и не дрогира се) ће рецимо само да слуша хеви метал.Рекао бих да је онај први у тежој позицији,мада се не искључује могућност да и овај мали онако свјестан буде опаснији од овог смрдавца који пије,такви су и најгори :)

 

edit : закључак : ипак је овај мали у тежој ситуацији него овај већи,јер има већа искушења него овај коме је свеједно и коме парола "умри млад буди леп леш" понекад проструји кроз главу када се накљока неким таблетама и осталим супстанцама,ако мали падне нејебо је.

Edited by SixStepsOnTheMoon

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja

six steps

 

većina alkoholičara nisu metalci

većina narkomana nisu metalci

većina oboljelih od side nisu metalci

 

na stranu to što ja ne volim neke druge stvari kod metalaca, ali ovo gore su činjenice....

 

 

ali opet, ne odbijam odgovor zašto je baš metal muzika iskušenje? KOliko vidim, rogozub to tvrdi bukvalno za muziku uopšte, ne samo metal... dakle, ako je muzika loša zato što se slušaoci drogiraju, pa taj ''dokaz'' s elako pobija činjenicom da većina metalaca to ne rade.... čak naprotiv, većina turbo folkera su tu mnogo gori.

 

ALi mene zanima zašto muzika kao takva može da bude loša?

Share this post


Link to post
Share on other sites

dakle hrišćanin nema slobodnu volju?

nema. ima palu prirodu, i slobodu izbora.

 

da li su baš svi do jednog na takvim mestima bezbožni, grešni i nemoralni?

pa Hrishcjani razmishljaju suprotno- jel ima tamo pobozhnih, moralnih, koji se bore protiv greha. nema, jer da su takvi, ne bi bili u drushtvu onih koji su suprotni njima.

 

čak i da jesu, seti se kako је Isus odgovorio na prozivke fariseja zašto sa carinicima i grešnicima jede i pije

pogreshan citat. sa ovom temom ima veze imaju rechi- nije sluga vecji od gospodara svoga, ako su Mene odbacili, i vas cje. tj. nikome na bezbozhnichkom skupu ja ne treba da pricham o Hrishcjanstvu, jer oni nisu doshli tamo da o tome slushaju. dok je ovo tema Pravoslavlje. ja ne idem na podforum o metalu da pricham o Hrishcjanstvu, vecj to radim ovde.

 

da te nije možda strah sopstvene grešnosti,

ne, ja sam svestan svoje greshnosti.

 

napravi čoveka sklonog padu

ovo je netachno. stalno neshto kenjash, ti kao pametujesh, pojashnjavash nam kako Hrishcjanstvo ne valja, a nemash pojma od istom.

 

a sve to gospod radi zato što mu je brate mnogo dosadno, kao što rekoh više puta.

to- 100 puta ponovljena lazh postaje istina funkcionishe samo na intelektualno manjkave, a takvi su na ovom forumu vecj nevernici, pa nemorash da se trudish...

 

Opasniji od koga? Hriscanina huligana?

morbid dog, ne ponavljaj se po sedamnaesti put, tako izgedash glupo.

 

ali opet, ne odbijam odgovor zašto je baš metal muzika iskušenje?

nije iskushenje nego je greh.

u Jevandjelju gde se pricha o kushanju u pustinji, i tu su predstavljena tri glavna zla- slastoljublje, slavoljublje, srebroljublje. u Jevandjelju u prichi o Lazari i bogatashu su predstavljana tri glavna ispoljavanja ta 3 zla, slastoljublje se ispoljava kao uchestvovanje u zabavama, slavoljublje u tashtini, srebroljublje u nemilosti. dakle, zbog zabavljanja, tashtine i nemilosti je bogatash iz priche zavrhio u paklu. metal, i svetovna muzika uopshte je zabava. kao takva je greh.

 

СВЕТИ ВАСИЛИЈЕ ВЕЛИКИ

НАРАВСТВЕНА ПРАВИЛА

Правило 2. Поглавље 1.

Они који се мешају у дела која су туђа богоугађању не могу бити у стању да служе Богу.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ALi mene zanima zašto muzika kao takva može da bude loša?

zato što muzika čini i pokazuje da ovaj naš zemaljski život smrtnika može da bude ispunjen radošću i veseljem. zato što muzika pokreće duh/telo i okrepljuje ga, jednostavno daje energiju i punoću životu na ovom svetu. crkvi to ne odgovara jer je sva okrenuta ka vremenu nakon smrti. punoća energije i raspon osećanja koje muzika pobuđuje remeti dogmu o ovozemaljskom teškom i mukotrpnom životu koji je samo priprema za večni život.

 

muzika ima svoju mističnu moć, svoje propovednike i mudrace, svoja transcendenta i orgazmička stanja, svoje ekstaze... dakle, radi se o konkurenciji :muzicar:

 

flonivin me podseti, između preosvećenog dr. Milića Vukašinovića i preosvećenog vladike Amfilohija Radovića, biram doktora, uvek B)

Edited by Voyager

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja

rogozube, jesu li to vas poslali vaši iz crvene bogoslovije na ovaj forum, pošto smo leglo nevjernika? Čim očistiš yumetal, čitava Srbija je spašena od đavolje muzike?

 

 

nema. ima palu prirodu, i slobodu izbora.

 

onda Amfilohije mnogo sere, jasno ga čuh da imamo slobodu volje....

Share this post


Link to post
Share on other sites

zato što muzika čini i pokazuje da ovaj naš zemaljski život smrtnika može da bude ispunjen radošću i veseljem. zato što muzika pokreće duh/telo i okrepljuje ga, jednostavno daje energiju i punoću životu na ovom svetu. crkvi to ne odgovara jer je sva okrenuta ka vremenu nakon smrti. punoća energije i raspon osećanja koje muzika pobuđuje remeti dogmu o ovozemaljskom teškom i mukotrpnom životu koji je samo priprema za večni život.

 

muzika ima svoju mističnu moć, svoje propovednike i mudrace, svoja transcendenta i orgazmička stanja, svoje ekstaze... dakle, radi se o konkurenciji

 

Свет никоме не може дати срећу: како верницима тако и неверницима. Само верник осећа дубље тугу, када га свет заробљава у његову мрежу страсти. А код неверника ова туга се манифестује у глувој злоби, незадовољству, досади, које они покушавају заглушити, вином, бујицом вањских утицаја, телесним и душевним насладама, као да хоће да умање бол од ране, али непрестано је загађујући. - Архимандрит Рафаил Карелин

 

Човече, твоје забаве, твоја весеља – разобличују муку која живи унутар тебе. Ти хоћеш да је заглушиш пехаром бучних забава и непрекидне расејаности. Несрећниче! Чим дочекаш тренутак трезвености, изнова ћеш се убедити да је мука, којју си покушавао да уништиш забавом и даље жива у теби.

Забава јој служи као храна, као средство од кога јача: предахнувши у хладу забаве, мука проваљује са још већом силином. Она је сведочанство које живи у самом човеку и сведочи му о његовоме паду. - свети Игњатије Брјанчанинов

 

 

 

rogozube, jesu li to vas poslali vaši iz crvene bogoslovije na ovaj forum, pošto smo leglo nevjernika? Čim očistiš yumetal, čitava Srbija je spašena od đavolje muzike?

lepo si rekao- crvene bogoslovije. samo danas se crveni maskiraju kao zhuti. vecjina studenata ovde slusha muziku, a ima i metalaca...

 

onda Amfilohije mnogo sere, jasno ga čuh da imamo slobodu volje....

i neki Sveti Oci kazhu da imamo slobodnu volju. nije bitan naziv. bitno je da imamo slobodu da budemo dobri ili zli.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja

potpuno se slažem... zato i pitam kako može slušanje metala da bude zabava? Budući da šteti i sluhu i duši i bubrezima... medicinski je dokazano da je mjetal oblik muke....

 

lepo si rekao- crvene bogoslovije. samo danas se crveni maskiraju kao zhuti. vecjina studenata ovde slusha muziku, a ima i metalaca...

 

pa to je odlična vijest!

Edited by Bata Životinja

Share this post


Link to post
Share on other sites

six steps

 

većina alkoholičara nisu metalci

većina narkomana nisu metalci

većina oboljelih od side nisu metalci

 

na stranu to što ja ne volim neke druge stvari kod metalaca, ali ovo gore su činjenice....

 

 

ali opet, ne odbijam odgovor zašto je baš metal muzika iskušenje? KOliko vidim, rogozub to tvrdi bukvalno za muziku uopšte, ne samo metal... dakle, ako je muzika loša zato što se slušaoci drogiraju, pa taj ''dokaz'' s elako pobija činjenicom da većina metalaca to ne rade.... čak naprotiv, većina turbo folkera su tu mnogo gori.

 

ALi mene zanima zašto muzika kao takva može da bude loša?

 

Не знам стварно не бавим се статистиком,а нисам мислио на цјелокупну метал популацију.Углавном алкохол је веома популаран код металаца,јер узми чињеницу да је пиво најпродаваније пиће на концертима тог типа.Наркоманија је углавном синдром већих градова,метеропола,гдје људи прибјегавају таквим супстанцама да би побјегли од свакодневне журбе и других оптерећења.Турбо-фолк је асоцијација за нека модерна кратка пића "Вотка и џин то је сада ИН",мада и нека добра печена ракија,медовача или шљивовица,мада то пије само искусна стара гарда.А што се тиче музике као такве,негдје сам прочитао да је "Музика језик најближи души".Али не било каква музика.Неко ко слуша неки екстремни метал бенд не може да се поноси оваквом изјавом.Музика данас има глобалну покривеност,за то су најзаслужнији медији попут интернета и све модернији продукцијски приступ истој.Па кад се само узме чињеница да су Битлси тамо `70тих година,направили такав преокрет у схватању музике да нико прије њих није то успио то да уради.У неким вјековима уназад људи су били фасцинирани новим проналасцима,науком,филозофијом а онда су на сцену ступили Битсли и људи су пукли када су видјели на какав начин могу да соле памет осталим масама.И онда су кренуле масовне "побуне" у музичком свијету,стварали су се разни музички боеми,који су на крају завршавали траги-комично.Међутим Битсли су у свом приступу имали неку тако-речено сладуњаву поруку љубави и пријатељства и у самом ритму се огледала једна доза пријатности.Онда 20 година касније се стварају разни монструми у музици,којима та нека сладуњава питања пријатељства и љубави нису била довољна,него се прибјегавало разним магијским обредима,дотакле су се разне религиозно-филозофске теме и то све са циљем његовог уништења.

Овдје се ипак ради о дубокој проблематици која се зове злоупотреба музике и ко све данас свира и себе назива музичарем.

 

Препоручујем : "Пут за Нигдину"

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...