Jump to content

Православље


Guest 10 dinara

Recommended Posts

odakle ti aramejski? :| Originalno chetvorojevandjelje je zapisao sveti Jovan na grchkom, i Otkrivenje je isto zapisao na grchkom, i sve poslanice su napisane na grchkom, grchki je tada bio kao danas engleski medju mladjim gradskim stanovnishtvom.

 

То је једна од теза, негде прочитах да су неки књиге Новог завета написане на арамејском у оригиналу. Не мислим на Јеванђеља (мада сад видим да си написао да нису, повероваћу, давно сам читао о томе). Наравно да је основна претпоставка да еј све писано на грчком, зато и написах и/или... Само нисам желео да искључим могућнсот да је нешто можда написано на арамејском јербо је то био језик који је Христос говорио.

Edited by Axeanosilas

Share this post


Link to post
Share on other sites

od ova dva shto nisu pisana prvo na grchkom, po Mateju i Luki, jedan je pisan na aramejskom, jedan na hebrejskom, nesecjam se koji kojim, davno sam to chitao.

teza da su knjige Novog Zaveta napisane na aramejskom je teza nestorijanaca, jer oni koriste peshitu, aramejski Novi Zavet kao original, ali po Crkvenoj istoriji ta peshita je prevod sa grchkog.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

 

 

ot

 

Један римокатолички свештеник у САД, пошто му се смучило да слуша изговоре људи који не иду у цркву, је у жупним новинама написао десет разлога зашто се не купа:

 

1. Терали су ме да се купам док сам био мали

2. Особе које се купају су лицемери - мисле да су чистије од осталих

3. Има толико врста сапуна да не знам који је најбољи

4. Некада сам се купао али сам престао јер ми је досадило

5. Купам се само у свечаним приликама као што су Божић и Ускрс

6. Нико од мојих пријатеља се не купа

7. Купаћу се када сам старији и прљавији

8. Немем времена за купање

9. Вода није довољно топла зими или довољно хладна лети

10. Произвођаче сапуна занима само профит

Share this post


Link to post
Share on other sites

prvo, Crkva nemozhe da se deli, mozhe neko samo da napusti Crkvu, kao shto su je 1054 napustili papisti.

drugo, nema nikakvih kletvi.. to se zovu anateme, a kolokvijalno, mozhe i kletve ili prokletstva. jer kada je neko pod anatemom, znachi da je van Crkve, a poshto van Crkve nema spasenja, onda je on proklet. anateme su dakle najstrashnija "kletva", ali su strashno uobichajene. na primer, krshten chovek koji propusti tri liturgije za redom neopravdano, je pod anatemom, po Apostolskim Kanonima, isto tako i ko ne drzhi Crkvene postove. (ovo pishe i u crkvenim kalendarima koji koshtaju 50 kinti, pod "crkvena pravila").

Share this post


Link to post
Share on other sites

prvo, zashto bi mi ilija bio autoritet?

Jer je ekspert za jevrejski jezik,i veliki poznavalac Staroga Zaveta.Ako poznaješ Stari Zavet,znaš da su npr sveti oci verovali da je knjigu o Jovu napisao neki Jov,a ustvari se ispostavilo da je pisac nepoznat.Kao i za pisca knjige proroka Isaije,nešto je on sam pisao a nešto ne,mada se verovalo ranije drugačije.

Најбитнија ствар у целој тој причи је што су оригинали Новог Завета писани на грчком и/или арамејском.

Ako mene sećanje ne vara,jedino se misli da je jevanđelje po Mateju pisano na aramejskom,jer je to "narodni jevrejski" jezik,onaj koji je zamenio starojevrejski.Ostali su nesumnjivo u originalu pisani na grčkom jeziku.Nisam čuo za jevanđelje po Luki,ja sam čuo drugačije,bar tako kaže Tomas Hopko.

zar nisu pisani na kini dijalektu,a ne helenskom ?

 

@morbid god : anatema je ubrzo skinuta,no razlike su ostale.I krstaški ratovi,i sve što sledi posle.

Edited by -Diamond-

Share this post


Link to post
Share on other sites

uh, radni vikend je prošao i sada opet mogu malo da uživam ćaskajući sa mojim drugarima latentnim hedonistima... ovaj, pardon... hrišćanima :zeleni:

 

Кад би то рекао правом хедонисти, он би ти се насмејао. Ако ти хедонизмом називаш неке ситне ужитке које сви имамо и којима се радујемо (конкретно филм - сад погледах Монгол од Бодрова и науживах се), онда смо сви хедонисти. Радиш за Б92, страни плаћениче! :)

da, jedan se već nasmejao, predstavlja se na forumu kao Axeanosilas. rekoh već da vidim zadovoljstvo kao glavni predmet ljudskih želja, od onih sitnijh svakodnevnih koje sam navodio, pa do vrhunskih duhovnih. evo, Necro je to iskreno napisao:

 

Што не значи да је уживање у Рају кркање и локање, пушење вутре или пуцање у вену већ ужитак душевног мира и љубави према Богу, место где је Душа присаједињена Творцу те је и то само по себи уживање исте - љубав према Богу а не љубав према самој себи.

 

Да, наравно да је жеља и нагон сваке Душе да се врати своме Ствараоцу и буде негована од стране Њега, суштаства Душе што не значи да је и тамо лишена свих обавеза јер се и Душе моле, тако да су лишене замаљског типа уживања у сопствености и самозадовољењу.

 

dakle, užitak "duševnog mira i ljubavi prema Bogu" kao i "prisajedinjenje Tvorcu..." te želja i nagon duše da bude negovana, sve se ipak svodi na užitak kao cilj, zar ne, duhovno zadovoljstvo je i dalje zadovoljstvo nije muka i patnja. ali ne sebično uživanje u sopstvenosti kako kaže Necro.

 

hm, pa ni ja nisam za sebično uživanje, kao što sam već napisao, mnogo je veći užitak npr. kad piješ u društvu nego sam. ali, i u takvom kolektivnom iskustvu ja i dalje osećam lični užitak iako mi to nije primarni cilj. postavlja se pitanje ima li duša samosvest? ako ima, ona nužno mora imati i sopstveni sebični užitak kao usputni efekat opšteg sjedinjavanja i duševnog mira ljubavi i titranja jajca. jer, ako nema, ako sjedinjavanje sa tvorcem poništava svesno Ja, onda je sadržaj samog iskustva nebitan, postaje nebitno je da li je duša izložena patnji ili užitku jer nema subjekta koji trpi ili uživa. iz toga sledi da je svejedno da li duša odlazi u raj ili pakao, što obesmišljava ova dva metafizička odredišta kao moralne kategorije kojima se upriličava ljudski život na ovom svetu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Радиш за Б92, страни плаћениче! :) Ако видиш коментар који је потписан са Милош и написан ћирилицом, обавезно га пусти, ја сам... :lol:

e da, ne radim na b92 nažalost, mada bi voleo da sam strani plaćenik jer bi imo duplo veću platu :da: ovako radim za novog domaćeg gazdu, koji je već počeo da priteže lanac ishrane. što bi reko jedan moj drug: ... i ne gledaj i ne zuri u žene. to nisu tvoje, to su od žutog žene. hehe, zajeban je žuti :D

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sto se srece i uzitka tice.

Sto bi Hese rekao "srecan je onaj ko ume da voli" tako se i knjiga zove...

Uzitak sam po sebi je posledica lucenja endorfina u nasem mozgu koji nam je Bog dao, znaci bog je hteo da uzivamo, jer nam je dao endorfin.

 

Ali zavisi kako...

Ono sto je Necro naveo za uzivanja "уживање у Рају кркање и локање, пушење вутре или пуцање у вену " to nije uzivanje, jer nas organizam od boga dat ne uziva u tim stvarima, te ga stvari ubijaju, vec je to bolest koja se mora izleciti, a u raju nema bolesti zar ne?

 

E sada covek ima pravo da uziva jerbo ima endorfin, ali to lucenje endorfina je posledica emocija koje se bude kada covek radi nesto.

Znaci sta god vi radili a da ne povredjujete druge i sebe (da se ne gresite, jelte) budice vam emocije koje ce indukovati endorfin i vi cete uzivati...

 

Tako jednostavno...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako poznaješ Stari Zavet,znaš da su npr sveti oci verovali da je knjigu o Jovu napisao neki Jov,a ustvari se ispostavilo da je pisac nepoznat.

ja verujem da je knjigu o Jovu napisao Jov. chak i da nije tako, svejedno verujem da je sve shto pishe u njoj apsolutno istinito... i nikakav "expert" me necje ubediti da verujem suprotno Svetim Ocima..

 

zar nisu pisani na kini dijalektu,a ne helenskom ?

koine, ili vizantijski kini, je isto shto i helenistichki grchki.

 

sve se ipak svodi na užitak kao cilj, zar ne

ne.

postoji 3 odnosa prema Bogu koji mozhe Hrishcjanin mozhe da ima, tj. 3 stepena Straha Bozhijeg. prvi je odnos sluge, kada Hrishcjanin zhivi po zapovestima jer se plashi pakla. posle nekog vremena ne krshenja zapovesti, Bog shalje choveku umiljenja, stanja blagodatne izvan-prirodne radosti, i dopushtamu da udje u stanja sozercavanja. to je drugi stepen i tu Hrishcjanin zhivi Hrishcjanski iz straha da ne izgubi tu blagodat i to Bozhije prisustvo u sebi, iz straha da ne izgubi nagrade u Raju i to je "stepen najamnika". trecji stepen je, kada chovek prebivajucji u Bogu i ispunjen Duhom Svetim vecj neko vreme, osecja svoje usinovljenje Bogu, i trudi se da mu bude, koliko je mogucje, savrsheno poslushan iz straha da Ga ne ozhalosti, i poslushan mu je izkljuchivo zbog Njega, jer Ga smatra Ocem, a ne iz straha od kazne, ili zhelje za nagradom, i to je stepen sina.

Edited by рогозуб

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znaci sta god vi radili a da ne povredjujete druge i sebe (da se ne gresite, jelte) budice vam emocije koje ce indukovati endorfin i vi cete uzivati...

Tako jednostavno...

u pravu si Melinda, ako ne računamo sadiste/mazohiste koji uživaju povređujući druge/sebe.

Edited by Voyager

Share this post


Link to post
Share on other sites

Један римокатолички свештеник у САД, пошто му се смучило да слуша изговоре људи који не иду у цркву, је у жупним новинама написао десет разлога зашто се не купа:

sve bi ovo bilo lepo kad bi idenje u crkvu bilo kao i kupanje - pozitivno u svakom kontekstu.

 

nazalost, idenje u crkvu ne deluje uvek pozitivno na sve ljude (kao sto kupanje deluje) - tako da je postavka ovog svestenika, u startu podbacila. cak, u nekim slucajevima idenje u crkvu moze biti jako lose ako je osoba nedovoljno zrela da shvati metaforu ili jos gore ako je osoba sklona fanatizmu ili nekim psihickim poremecajima.

 

ovde je zapravo pokusano stavljanje znaka ekvivalencija izmedju telesne higijene i pripadanja crkvi, kako nekoj duhovnoj higijeni ili sta vec. nazalost, ispostavlja se da idenje u crkvu, verovanje, religioznost - u mnogim slucajevima ne spiraju sa coveka prljavstinu nemorala, licemerja, zla i slicno. crkva nije dovoljno dobar "sapun" za tako nesto. :( bilo bi lepo kad bi bila, stvari bi bile mnogo jednostavnije.

paralela koju je autor pokusao da povuce je cista retorika i nije utemeljena na stvarnosti. jasno je da sluzi u reklamne svrhe.

Share this post


Link to post
Share on other sites

tako da je postavka ovog svestenika, u startu podbacila.

ne nije.

 

ovde je zapravo pokusano stavljanje znaka ekvivalencija izmedju telesne higijene i pripadanja crkvi

nije pokushano, nego to i jeste tako.

telesna higijena ne ide bez kupanja, duhovna higijena ne ide bez Crkve.

 

crkva nije dovoljno dobar "sapun" za tako nesto.

ne, nego to je kao kada udjesh u kadu, pokvasish noge, i izadjesh sav prljav ni ne dodirnuvshi sapun.

 

Crkva je kao bolnica, jer chovek ima palu, grehovnu prirodu, i bolestan je. neki udju u bolnicu, nadju doktora i reshe problem, a neki se smore blejucji u hodniku i odu.

Edited by рогозуб

Share this post


Link to post
Share on other sites

sve bi ovo bilo lepo kad bi idenje u crkvu bilo kao i kupanje - pozitivno u svakom kontekstu.

 

nazalost, idenje u crkvu ne deluje uvek pozitivno na sve ljude (kao sto kupanje deluje) - tako da je postavka ovog svestenika, u startu podbacila. cak, u nekim slucajevima idenje u crkvu moze biti jako lose ako je osoba nedovoljno zrela da shvati metaforu ili jos gore ako je osoba sklona fanatizmu ili nekim psihickim poremecajima.

 

ovde je zapravo pokusano stavljanje znaka ekvivalencija izmedju telesne higijene i pripadanja crkvi, kako nekoj duhovnoj higijeni ili sta vec. nazalost, ispostavlja se da idenje u crkvu, verovanje, religioznost - u mnogim slucajevima ne spiraju sa coveka prljavstinu nemorala, licemerja, zla i slicno. crkva nije dovoljno dobar "sapun" za tako nesto. :( bilo bi lepo kad bi bila, stvari bi bile mnogo jednostavnije.

paralela koju je autor pokusao da povuce je cista retorika i nije utemeljena na stvarnosti. jasno je da sluzi u reklamne svrhe.

 

Сагласан сам с тим. :]

 

Штавише, банално је сматрати купање одласком у цркву.

Share this post


Link to post
Share on other sites

tako da je postavka ovog svestenika, u startu podbacila.

ne nije.

 

ovde je zapravo pokusano stavljanje znaka ekvivalencija izmedju telesne higijene i pripadanja crkvi

nije pokushano, nego to i jeste tako.

telesna higijena ne ide bez kupanja, duhovna higijena ne ide bez Crkve.

 

crkva nije dovoljno dobar "sapun" za tako nesto.

ne, nego to je kao kada udjesh u kadu, pokvasish noge, i izadjesh sav prljav ni ne dodirnuvshi sapun.

 

Crkva je kao bolnica, jer chovek ima palu, grehovnu prirodu, i bolestan je. neki udju u bolnicu, nadju doktora i reshe problem, a neki se smore blejucji u hodniku i odu.

 

Ok da postavimo ovako.

Crkva nije isto sto i kupanje jer.

Kupanje je neophodno svakome, da li je vernik ili ne, znamo svi iz kojih zdravstvenih razloga.

Crkva sa druge strane nije. da li je verniku u pustinji gde nema materijal da gradi crkvu (jer nema ni vode, ni blokova, itd) da bi bio pravi vernik, potrebna crkva? Ne, jer nosi boga u sebi, to je sustina.

Crkva je ok i sve to stoji, ali daj, kada odem do crkve prvo vidim babune (pogrdan naziv za babe, namerno upotrebljen) kako te odmere od glave do pete da vide da li si primereno obucen, onda, ako zapalis svecu, doci ce drugi babun koji ce je ugasiti jer je guzva zamisli...

Crkva nije reper ni za sta, ali ono sto ti u sebi nosis, to jeste.

Ende.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kupanje je neophodno svakome, da li je vernik ili ne, znamo svi iz kojih zdravstvenih razloga.

Crkva sa druge strane nije.

Crkva je potrebna svakome, nebitno dal se on kupao ili ne. bez Crkve nema spasenja, i ko nije u Crkvi, ide u pakao.

 

da li je verniku u pustinji gde nema materijal da gradi crkvu (jer nema ni vode, ni blokova, itd) da bi bio pravi vernik, potrebna crkva? Ne, jer nosi boga u sebi, to je sustina.

prvo, ja pod Crkvom ne mislim na zgradu- hram, nego da zajednicu Hrishcjana u Crkvi, koja je mistichno Telo Hristovo, i koju ozhivljava Duh Sveti. u crkvu (sa malim "c", dakle u hram) se ne ide da bi se iznosile nove krpice, niti da bi se upalila svecja, vecj da bi se molilo Bogu i primile Svete Tajne.

 

 

Ne, jer nosi boga u sebi, to je sustina.

 

а какви конкретно духовни подвизи Ваши су Вас довели до таквог успјеха? Бога имате у души? Појасните, молимо Вас, какав је био пут Ваше молитве? Како често читате Молитву Господњу?... Шта? "Оче наш" не знате баш напамет?.. У реду, онда нам барем испричајте на који конкретно начин Ви преживљавате присуство Бога у Вашој души? Какве плодове дарова Духа Ви у себи осјећате? Да Вам припомогнемо: "А плод је Духа: љубав, радост, мир, дуготрпљење, благост, милосрђе, вјера, кроткост, уздржавање" (Гал. 5,22-23). Имате ли Ви та осјећања? Не, не мислимо на особине Вашег карактера, него на дарове. Дар - то је оно што прије нисмо имали, али је приликом нашег духовног рођења ушло у наш живот, обновило га? Није ваљда да се не сјећате тог обновљења?

 

Надамо се да у Вашем душевном искуству можете разликовати: ово је "присуство Бога", а ово је испољавање обичних људских особина: осјећање љепоте, хармоније, осјећање савјести, људски афинитет према некоме?.. Не можете? Да ли то значи да Ви уопште нисте примјетили тренутак када је Бог, Творац Васионе, ушао у Ваш живот и у Вашу душу? Зар се то не може примјетити? Дакле, можда Он није ни улазио?

 

Односно, може ли бити да сте Ви једноставно побркали и поистовјетили вјеру у Бога са присутношћу Самог Бога? Али, сачекајте, да видимо, имате ли Ви уопште и вјеру? Јер, вјера није обична пасивна сагласност: "но, добро, слажем се, Нешто тамо негдје и постоји...". Вјера - то је стремљење ка томе да се истинитим покаже оно што је одлучила да заволи душа... Вјера не уступа пасивно притиску ауторитета или аргумената; вјера активно жуди: "ја хоћу, треба ми да буде тако!".

 

Вјера - то је дејство. То је стремљење ка ономе што се већ предосјећа, али још није постало очевидно. Стремљење ка ономе што се већ дотакнуло нашег живота, што је нањ бацило свој одбљесак, али још није ушло у њега зацијело... Вјера - то је жељење новог искуства. Али они који говоре: "ја имам своју вјеру, и она је у мојој души" говоре то са тако покислим очима, да је веома тешко повјеровати да су они икада осјећали икакво стремљење ка Богу.

 

ЗАШТО ДА ИДЕМ У ЦРКВУ, АКО ЈЕ БОГ У МОЈОЈ ДУШИ?

Edited by рогозуб

Share this post


Link to post
Share on other sites

Crkva je potrebna svakome, nebitno dal se on kupao ili ne. bez Crkve nema spasenja, i ko nije u Crkvi, ide u pakao.

 

A ako neko, na primer, nikada nije cuo Blagovest, a pridrzava se Deset zapovesti, i one najvece koju nam je Hristos dao, i on ide u Pakao?

Share this post


Link to post
Share on other sites

A ako neko, na primer, nikada nije cuo Blagovest, a pridrzava se Deset zapovesti, i one najvece koju nam je Hristos dao, i on ide u Pakao?

nemogucje je pridrzhavati se deset zapovesti bez Crkve, jer je Svetom Pismu, i 10 zapovesti, kao njegovom delu, potrebno tumachenje. Свето Писмо живи једино у Цркви

 

Шта је неопходно за спасење?

 

Нико се не може спасити ван Цркве

 

О немогућности спасења јеретика и иноверних

Edited by рогозуб

Share this post


Link to post
Share on other sites

A ako neko, na primer, nikada nije cuo Blagovest, a pridrzava se Deset zapovesti, i one najvece koju nam je Hristos dao, i on ide u Pakao?

Hyper, ako i odeš u pakao to ne znači ništa ako duša nema svest. možda svest kao fenomen postoji samo dok je duša u telu. kada telo odumre, duša nastavlja da živi ali nema subjekta, nema 'ja' koje bi trpelo muke u paklu, tako da ti je svejedno.

 

tako je mnogo bolje, jer svesno biće ne može opstati u večnosti, jednostavno ne postoji sadržaj kojim bi "ispunilo" beskonačno vreme. drugim rečima, da možeš da živiš u ovom fizičkom telu beskrajno dugo, da si besmrtan, pre ili kasnije bi pokušao samoubistvo. ako je duša svesna a besmrtna, zamisli tu agoniju, a zamisi tek kako se bog muči jer nema ni početak ni kraj. mi kao ljudska bića smo makar rođeni.

 

upravo to je sva kosmička tragedija boga kao bića - on ne može da se ubije jer je po sebi besmrtan. samim tim, nije svemoguć. sve drugo može, ali ne može svoju egzistenciju da ukine i to ga jebe. bog čezne za konačnošću ali mu je nedostižna. najviše što može je da se ovaploti u ljudskom obličju kao Isus, i da makar privremeno živi sa idejom kraja, dok ne vaskrsne. u jednom postu, pre nekoliko strana, Rogo me je svrstao u bezbožnike. ali ja nisam bezbožnik, verujem u boga, ali nemam odnos prema njemu kao što hrišćani imaju (strah, poniznost, ljubav). uglavnom sam ravnodušan prema bogu, ponekad ga sažaljevam i to je to.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hyper, ako i odeš u pakao to ne znači ništa ako duša nema svest.

koja je poenta tvojih poruka? chemu odgovaranje na nepostavljena pitanja? niko nije ni rekao da je dusha u paklu nesvesna. bash zato je to i pakao, jer dusha postaje potpuno svesna postojanja Boga i svojih grehova.

 

on ne može da se ubije jer je po sebi besmrtan. samim tim, nije svemoguć.

citiracju samo jedan kratak razgovor.

student: profesore, ako je Bog svemogucj, jel mozhe On da stvori chetrovougaone trougle?

profesor: ajte molim vas, pa shta cje Bogu chetvorougaoni trougli?!

 

koja je poenta tvojih poruka? ovo je retorsko, nemoj molim te da naprezhesh mozak da pishesh vishe, poshtedi nas tvojih gluposti vishe, idi pishi na muzichkim podforumima, tamo cjesh imati publiku..

Edited by Axeanosilas

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...