Jump to content

Православље


Guest 10 dinara

Recommended Posts

у питању је наметање,

pa?

 

Можда је теби то ''па'', али уколико желиш да поштујем твоје мишљење нећеш се наметати својим ставовима. Мислим да је довољно рећи да причам у име више од 70 % корисника који су икад посећивали подфорум који је посвећен духовности илити духовним опредељењима, филозофији у општем смислу. Свачији став поводом тог питања је индивидуалан и угрожаваш тему обзиром да безпотребно иритираш људе око себе писајући своје фанатичне небулозе.

 

Моја вера нема везе с твојим мишљењем

tvoja "vera" nema veze sa vezom.

 

Пре ће бити да твоји постови немају везе с темом, а о поштовању туђих ставова и да не причам. Ово није форум у ком влада фанатизам, људи долазе да би понешто и написали, а не само да се расправљају или вређају по верским основама.

Уколико желиш да се твоји постови поштују, поштоваћеш и форумски правилник који налаже да било какво вређање није дозвољено, а када је реч о нечему као што је вероисповест - те мере би требало да буду ригорозне.

 

И поново ниси писао ћирилицом, теби не вреди причати, ништа не схваташ шта прочиташ.

 

поводом нечега што је ИНДИВИДУАЛНО

ako je neshto za tebe individualno, idi meditiraj o tome nad natalnim kartama, nemoj pisati o tome na forumima.

Скрећеш с првобитне теме о којој смо полемисали. Шта је сад, уплашио си се :) ? Смешно...

 

С друге стране, ко си ти да држиш предавања о свевишњем?

pripadnik jedine Istinite Vere, koju je sam Bog otkrio ljudima. a ko si ti? pubertetlija astrolog?

 

Што се онда правдаш пубертетлији астрологу? :]

 

Расправљаш о хришћанству и Православљу и одбијаш људе од себе уместо да им заиста помогнеш.

ja se ni ne trudim da ljude privuchem sebi.

 

Али ти свакако успева да их одбијеш од себе

 

Ко си ти да судиш о другом људском бићу?

Hrishcjanin.

 

Ако си ти хришћанин ја сам Света Богородица

 

када око себе будеш имао људе који су читав свој живот посетили служби свевишњег

pa evo imam tebe, ti si posvetio svoj zhivot astroloshkim naukama, znash znanje, imash osecjaj za filing..

pa shta je Crkva, bezumniche, nego zajednica ljudi koji su posvetili svoj zhivot Bogu. Zato Svete Oce i poshtujemo kao Svete, jer su posvetili svaki svoj pokret, svaku svoju misao Bogu, i ochistivshi se, i dobivshi Blagodat od Boga, dobili su znanja o Njemu, i to rekli ljudima.

 

Ја поштујем сваког човека који није свој живот посветио гледању иконе већ својој породици, који се намучио и од свог стомака за децу своју одвајао. Када је реч о хришћанству могу буквицу да ти одржим, јер смешан си. Поново пишеш нешто што нема везе с мозгом. Ја губим време с тобом.

 

Твоје предрасуде те ослепљују.

ti si slep, jer ti je duhovno oko u blatu greha i lazhi.

 

Управо си потврдио да си слеп јер не прихваташ мој ЈЕДАН савет иако си ти мени наметао својих ПЕДЕСЕТ мишљења за које ЗНАМ да немају НИКАКВЕ ВЕЗЕ с свевишњим. Ти ниси довољно достојан било какве приче или полемисања поводом хришћанства или свевишњег и можеш једино да пишеш о себи пошто је глупо писати о другим људима које НЕ ПОЗНАЈЕШ преко ФОРУМА на ком, иначе, ГУШИШ.

 

Иначе, по твојој логици би се од свевишњег одстранило негде око осамдесет и седам процената људске или животињске популације.

po logici Samog Boga: shiroka su vrata, i shirok put shto vode u propast, i mnogo je onih koji njim idu, a uska su vrata i tesan put shto vode u zhivot, i malo ih je koji ga nalaze.

Хо, хо, хо, дечаче, не залећи се - ти си тотално прс'о! ''Логика Бога'' и ти си једини који ју је спознао хахахаха спусти се на земљу пре него што залуташ далеко. Да није ових глупости које цитираш из библије (ЈБТ, па ти само то и имаш...а где је ту твој мозак? Ццц) пишеш већ би ти увелико обрисали пост ;)

 

Само се све више заглибљујеш својим постовима...

da, da, zhivotinje imaju dushu... :lol:

 

Свако дрво и сваки лист има своју душу. Управо си доказао да ниси хришћанин нити да си БИЛО КАД ИКАД улазио дубље у филозофију која се базира на ономе у шта се верује када је реч о љубави илити хришћанству. Погледај мало иза зида и види шта има тамо...

 

Одакле теби било какво право да говориш о томе да ли ја познајем или не познајем

pa vidim kakve debilizme pishesh.

 

Пре ће бити да си ти тај који пише глупости. Између осталог, то је само твоје мишљење...Ти си...само...један и јадан. Ја бих се запитао што није уреду са мном да сам на твом месту - поготово око питања наметања своје опседнутости Хришћанством...Сморио си и Бога Оца.

 

Твоја мишљења су банална

tvoja mishljenja su bash sofisticana... onako.. bash su astralna.. nauchi me da mislim, molim te..

 

За тебе, свакако да јесу :] Не вреди да те учим како да мислиш, ти си за то неспособан, а да почињем о неким најсновнијим животним облицима, биологији као и о осталим наукама, полемисању око тога да ли Бог постоји као живо биће и о томе шта је заправо Мир човечији би одузео превише времена и буквално бих те ''сахранио'' у четири реченице, а ти не би ништа укапирао. То је, такође, чињенично стање.[/blue]

 

Када је реч о Господу Богу не прихватам било каква људска мишљења

a prihvatash svoje mishljenje zato shto si ti andjeo, shta?

 

Ја немам потребу да се теби лично правдам поводом своје вероисповести - доводиш нешто у питање иако си већ одлучио да сам ја ''следбеник'' нечастивог, ја сам писао у теми све оно што мислим али колико сам приметио теби фали друштво за полемисање и неко кога ћеш да омаложаваш јер си недовољно сигуран у себе, у супротном то не би радио осим из забаве - а сматрам да је исувише неадекватно забављати се омаложавањем других људи, штавише није чак ни хришћански. Неке ствари, поново, мораш да обновиш када је реч о хришћанству...

 

Смараш...(мада, мора неко и томе да стане на пут :] што да те људи игноришу када могу и да те одстране као најцрњи чир :) )

 

Овим постом алудирам на модераторе да сваки нови пост који је упућен мени на овој теми од стране особе која се крија иза псеудонима ''Рогозуб'' буде одстрањена. Био сам јасан када сам рекао да примам ЈЕДИНО ПРИВАТНЕ ПОРУКЕ од дотичне особе која се на сваки начин труди да одговори, омаложава и при том распламсава ватру. Такође ћу напоменути да су одређене особе, тј. корисници овог форума желели да дотичног и пребију обзиром да их константно омаложавао на блажем менталном нивоу. Ово је једино порука за оне који поседују здрав разум и имају смисао за расуђивање по основи индивидуалности као и интегритета сваког од корисника овог форума.

 

Унапред хвала :]

Edited by Onime no Kyo

Share this post


Link to post
Share on other sites

али уколико желиш да поштујем твоје мишљење

ne zhelim.

 

Мислим да је довољно рећи да причам у име више од 70 % корисника

a pa da, naravno, promenicju svoje stavove jer sam u manjini.

 

бзиром да безпотребно иритираш људе

jao, prihvatite moje ponizno izvinjenje, vash "duhovni mir" mi je najbitniji..

 

Што се онда правдаш пубертетлији астрологу?

ne nadaj se i ne gordi se. da prichamo negde ochi u ochi, okrenuo bih se i otishao. sa tobom se raspravljam jer je ovo javni forum, i mozhda i neko drugi prochita shta pishem.

 

Али ти свакако успева да их одбијеш од себе

upravo sam i rekao da mi nije bitno da li cju odbiti ljude od sebe, ne vidim poentu u ponavljanju...

 

Ако си ти хришћанин ја сам Света Богородица

zanimljivo, josh i hulish na najsvetiju osobu ovog sveta.. samo sakupljash vecju i vecju vechnu kaznu.

 

Када је реч о хришћанству могу буквицу да ти одржим

tvoja bukvica o Hrishcjanstvu je vrednosti koliko i ono shto pishe na (bukovoj) tarabi.

 

'Логика Бога'' и ти си једини који ју је спознао

zapravo, ja sam jedan o mirijada i mirijada ljudi koji su bili/ sada jesu u jedinoj ispravnoj Veri, dok tvoje bolesne stavove i verovanja ne deli niko na ovome svetu, shto znachi da si sam izmishljao te nebuloze.

 

Свако дрво и сваки лист има своју душу.

idi grli drvecje...

 

Свако дрво и сваки лист има своју душу. Управо си доказао да ниси хришћанин

choveche, vecjeg debila nisam video u zhivotu svom. dokazao sam da nisam Hrishcjanin jer ne verujem da svako drvo i svaki list ima svoju dushu. ti mi prichash o Hrishcjanstvu? maran ata, maran ata!

 

Између осталог, то је само твоје мишљење...Ти си...само...један

ne, to je mishljenje apostola, apostolskih uchenika, svih svetitelja od prvog do dvadesetprvog veka.

 

ја сам писао у теми све оно што мислим

znachi, pisao si ono shto TI mislish. a napisao si i da ne prihvatash mishljenja o Bogu NIJEDNOG choveka. znachi, ti ne mislish za sebe da si chovek... pa ne mislim ni ja, mislim da si kreten...

 

Био сам јасан

ne samo mislish za sebe da nisi chovek, nego mislish i da neke posebne mocji, pa mozhesh da idesh okolo i odredjujesh moderatorima shta cje da rade... zanimljivo...

Edited by Rogozub

Share this post


Link to post
Share on other sites

Овим постом алудирам на модераторе да сваки нови пост који је упућен мени на овој теми од стране особе која се крија иза псеудонима ''Рогозуб'' буде одстрањена.

 

E, хајд' престани да смараш овим сулудим рипортовањем.. Ако не желиш да видиш његове поруке, стави га на игрор.

Пази ти захтева...

 

Пусти се тих фазона - моја мора бити последља јер неће бити, зна се ко је изгласан за најупорнијег (најдосаднијег) човека на подфоруму...

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Onime no Kyo

 

Mani se rogozuba, nije on vredan odgovaranja na te besmislice. Najviše što možeš da uradiš kao hrišćanin i pre svega kao čovek je da ga sažaljevaš. Ne poznajem čoveka i ne znam kakve je probleme imao u životu al sigurno je iz nekog razloga postao to što je postao i verovatno nije on kriv. Svima je jasno da ili namerno podjebava ili stvarno ima neke psihičke smetnje na nivou ličnosti te ga u oba slučaja treba smatrati neuračunjivim.

Njegovi postovi su jedino dobri da vidiš kakav ne trebaš da budeš.

 

pozdrav :pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Обзиром да сам га пар пута и игнорисао, а односи се на дотичног ''Рогозуба'', а у складу овога мој захтев је поприлично коректан. Опција ''Report'' служи за дојам и сматрам да његових пар пређашњих постова нису у складу теме већ се односе на то ''колико ја нисам хришћанин''

 

4.1) Nemojte javno vređati nikoga na forumu na polnoj, verskoj, nacionalnoj, političkoj ili ličnoj osnovi. Ovo je ZABRANJENO.

 

Ја се водим правилником форума, а у складу с тим сматрам да нико нема право да ме на било којој основи вређа. Како мене тако и остале људе овог форума. Ово није подфорум за ''зајебанцију'' већ се води реч о религији, верским опредељењима и личним ставовима. То што Рогозуб уме да цитира нешто из библије не вреди обзиром да је склон вређању и наметању. Поводом тога, требало би нешто и предузети. Проблеми се не игноришу, напомињем.

Edited by Onime no Kyo

Share this post


Link to post
Share on other sites

nema veze sa dushom, vecj sa izborom mnogih ljudi da budu zli.

 

Po Kantu a mislim da je i Hegel nesto na tu foru rekao... mi smo od samog starta u zlu...

znaci zlo je svuda oko nas, i postoji nezavisno od coveka.

Dok dobro da bi postojalo za njega je potreban covek, koji dela dobro.

 

Stoga neznam zasto dizes toliku frku, svi smo mi u zlu ali poenta je da mi moramo sami da se potrudimo da budemo dobri i da delamo dobro.

 

Tako da covek nema bas neki izbor njegova startna pozicija je da je zgresio i da je u zlu i da je eto ovde na planeti zemlji da dela dobro i ispravi sta moze.

 

Btw sve sto radi i pomisli covek ima veze sa njegovom dusom ;)

Edited by Face Of Melinda

Share this post


Link to post
Share on other sites

Po Kantu a mislim da je i Hegel nesto na tu foru rekao... mi smo od samog starta u zlu...

znaci zlo je svuda oko nas, i postoji nezavisno od coveka.

Dok dobro da bi postojalo za njega je potreban covek, koji dela dobro.

 

Stoga neznam zasto dizes toliku frku, svi smo mi u zlu ali poenta je da mi moramo sami da se potrudimo da budemo dobri i da delamo dobro.

 

Tako da covek nema bas neki izbor njegova startna pozicija je da je zgresio i da je u zlu i da je eto ovde na planeti zemlji da dela dobro i ispravi sta moze.

 

Btw sve sto radi i pomisli covek ima veze sa njegovom dusom ;)

 

Добро си га рекла,просто речено али има смисла! :bigblue:

 

Али када кажеш :

 

svi smo mi u zlu ali poenta je da mi moramo sami da se potrudimo da budemo dobri i da delamo dobro.

 

Ко ти може помоћи да делаш добро,не само добро него најбоље!?

Share this post


Link to post
Share on other sites

''Ако чиниш добро, добром се и надај''

 

Елем, како доживљавате Бога?

Ја у Бога као декицу који седи на некој столици у рају не могу да прихватим. За мене представља вишу силу која има моћ креације. Дакле, Бог као Бог и све оно што се проповеда кроз Библију и црквено учење се може занемарити у односу на чињеницу да ''је нешто'' створило постојање, а по томе је и логичан закључак да вера у апсолутну силу постојања је сасвим оправдана.

Недавно сам одгледао филм који ми је Dead Men Walking проследио путем линка (пронаћи ћете га у теми о астрологији), препоручио бих свима обзиром да у њему постоји јасна евиденција поводом тога да је библија једна од највећих симболистика која се односи на Исуса Христа, дванаест апостола (дванаест зодијачких знакова) и тринаестог ''Алфу и Омегу'' који их држи на окупу.

 

Иначе, морам да додам да не подржавам људе који се изјављују хришћанима, а у стању су да радије суде другима него ли себи. Мој брат се замонашио одавно. Не подржавам његову одлуку, али то је ипак његов ''пут'' помоћу којег се надам да ће доћи до сазнања да је породица ипак све на свету.

 

Бога, иначе, не видим као некога ко има личност - више као енергију која се налази изван домена људских схватања, односно људске ограничености најобичнијим питањем ''због чега постојимо''.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Пусти се тих фазона - моја мора бити последља јер неће бити, зна се ко је изгласан за најупорнијег (најдосаднијег) човека на подфоруму...

B) B) B)

 

Ја се водим правилником форума, а у складу с тим сматрам да нико нема право да ме на било којој основи вређа.

ako tebe vredja shto ti kazhem da si debil zato shto mislish da je hrishcjanstvo verovati da svaki list ima dushu i verovati u astrologiju, shta da ti kazhem- istina boli.

 

Дакле, Бог као Бог и све оно што се проповеда кроз Библију и црквено учење се може занемарити у односу на чињеницу да ''је нешто'' створило постојање

vau, nikad jachi argument za odbacivanje Biblije nisam chuo u zhivotu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

ja ni ne pokushavam da dokazhem, ovo kazhem vecj dvadeseti put.

 

naidjoh na par rechi starca Pajsija Svetogorca o racionalnosti:

Cтарче, имам ли ја срце?

 

- Имаш срце, али уместо да оно ради, твој ум га ућуткава. Покушај да оствариш логику срца, логику вере, љубав.

 

- Како да то постигнем?

 

- Први корак - да прошеташ Солуном бос, да кажу да си полудео, како би ум отишао! Ти, благословени, све узимаш са математичком тачношћу. Престани да размишљаш рационалистички, да би могао да радиш на самом себи.

 

 

 

из књиге "Дух Божији и дух овог света"

 

josh 2 teksta

 

Питате: „Како то Ви кажете да сви имају дух са означеним пројавама; међутим, зар је мало народа који не знају Бога?“

 

 

 

Ти народи не знају Ко је истинити Бог али да Он постоји – то исповедају сви. Верујући да постоји Бог и желећи тачно да одреде шта Он јесте, они су падали у заблуде па су Богом називали оно што није Бог, на пример сунце, месец или звезде, или нешто друго. Али свеједно су били у грубој заблуди. Када је Бог расејао народе по лицу земље сви су они са собом понели и здраве појмове који су им били предати о Богу као невидљивом, Творцу, Промислитељу, Судији и Даваоцу добара, и то се код свих сачувало, а да је Он нематеријални Дух то нису сачували сви, него су заменили славу бесмртнога Бога подобијем смртнога човека и птица и четвороножних животиња и гмизаваца (Рим 1,23). Они су разумели Бога, то јест спознали су да постоји Бог, али га нису прославили као Бога. Од источних народа узвишеније појмове о Богу имају персијанци, индијци, азијатски народи и американци. Грци и Римљани су, да тако кажемо, уситнили Бога. Амерички индиј(ан)ци на пример Бога називају духом света, који је невидљив и све обухвата. То је веома узвишена представа и дух препуштен самом себи не може да иде даље од тога. Азијски Индијци су се више удубљивали у спознају Бога, али, мада су задржали представу о његовој невидљивости, свемоћи и сведелатности, када су покушали тачније да одреде Његова стваралачка и промишљајућа дејства, додали су много тога неоснованог и написали су много невероватних прича.

 

 

 

Ето дакле у ком погледу има оних који не знају Бога! А не у томе да тобоже има народа који не исповедају да постоји Бог. Било је неких путника који су сведочили како су тобоже сретали народе који уопште нису знали Бога и нису му се клањали. Истина у том сведочанству је само то, да они нису чули исповедање вере и да нису видели поклоњење Богу - али да тога није било... Требало је дуже да поживе међу тим народима. Бекер је у наше време читав месец живео у неком народу око језера кроз која тече Нил – и није видео богопоштовање. Но, каже, дошао је млад месец, гледам, поглавица се спрема негде, спремају се и све старешине, припремају бика. У одређени дан пошли су на некакав брежуљак и принели бика на жртву. Да сам отишао два-три дана раније, могао сам сасвим искрено да посведочим како тај народ не поштује Бога.

 

 

 

Дакле, сасвим избаците из главе да има оних који не признају постојање Божије. Постоје неки научници који мисле да се снађу без Бога, па причају о томе и пишу књиге, али док њихови језици и пера точе таква празнословља, њихово срце говори другачије. Они се прсе тиме што не верују у Бога, али је веома сумњиво да ли би тако могли да се држе и пред сопственом савешћу.

 

 

 

Они који познају Бога, показују и савест, и поштују Бога, и моле му се, и очекују будући живот, у коме ће сваком бити дато по делима његовим. Сила која садржи сва таква веровања и убеђења јесте дух. Да закључимо да у сваком човеку постоји дух – узвишена страна људског живота, сила која га вуче од видљивог ка невидљивом, од пролазног ка вечном, од створења ка Творцу, која је карактеристична за човека и која га чини различитим од свих других живих створења на земљи. Ова сила може да ослаби у различитом степену, њени захтеви могу криво да се тумаче, али немогуће је потпуно је угушити или уништити. Она представља неодвојиви део наше људске природе и код свакога се пројављује на свој начин.

 

 

 

 

 

у књизи "Шта је то духовни живот и како га стећи"

 

Св. Теофан Затворник

 

 

 

 

Тријумф Цркве - Св. Јован Златоуст (+407)

 

 

 

 

Како се показује да Христос јесте Бог? На ово основно питање немојмо покушавати да одговоримо са доказом стварања неба и земље, јер неверник неће то прихватити. Ако му кажемо да је васкрсавао мртве, исцељивао слепе, изгонио демоне, и тада се неће сложити. Ако му кажемо да је обећао васкрсење мртвих, Царство Небеско и неизрецива блага, тада не само да се неће сложити са нама него ће нам се још смејати.

 

Како, дакле, да га приведемо вери, поготову када није духовно оформљен? Наравно, ослањајући се на истине, које и ми и он прихватамо без икаквог противљења и сумње.

 

У чему се, дакле, у потпуности слажемо са њим? У томе да је Христос основао Цркву. Из овога ћемо показати силу и доказати божанство Христово. Видећемо да је немогуће да буде дело човека ширење хришћанства по целој васељени у тако кратком времену. Поготову када и хришћанска етика призива на узвишенији живот људе са рђавим навикама, робове греха. Па ипак, Господ је успео да од свега тога ослободи не само нас него целокупни род људски.

 

И то је успео не користећи оружје, не трошећи новце, не покрећући војску, не изазивајући ратове. То је успео почевши само са дванаест ученика, који су били незнатни, необразовани, сиромашни, голи, ненаоружани...

 

Са таквим људима успео је да увери народе да размишљају исправно, не само о овом животу него и о будућем. Могао је да укине законе предака, да искорени старе навике и да засади нове. Могао је да отргне човека од лагодног начина живота, и да га упути на тежи. И све је то успео, иако су Га сви нападали, иако је и сам претрпео понижавајуће распеће и срамну смрт.

 

Свакако, тако нешто се не догађа људима. Пре ће бити да им се догађа супротно. Уколико, дакле, живе и напредују сами, и њихово дело напредује. Међутим, када умру, пропада са њима и све остало што су створили. И то се догађа не само богаташима и не само властели, него и самим владарима. Јер и њихови закони се укидају, и успомена на њих се гаси, и име се њихово заборавља, и њихови поверљиви људи се игноришу.

 

То се догађа онима који су раније једним мигом управљали народима и водили у рат читаве пукове. Онима, који су осуђивали на смрт и који су позивали назад изгнанике.

 

Са Господом се десило управо супротно. Жалосно је било стање његовог дела пре распећа: Јуда Га је продао, Петар Га се одрекао, остали ученици су се разбежали да би се спасили, и многи који су Му поверовали напустили су Га. Остао је сам међу непријатељима. Међутим, после распећа и смрти, да би ти схватио да није био обичан човек Распети, све је постало светлије, радосније, славније.

 

Петар, врховни апостол, онај који пре распећа није издржао претњу једне слушкиње, него, после толиких небеских учења и његовог учешћа у божанским тајнама, рекао је да не познаје Господа. Он, исти, после распећа, проповедао Га је по свим крајевима васељене. Небројено мноштво мученика се жртвовало, јер су више волели да умру него да се одрекну Христа, као што Га се био одрекао врховни апостол, престрављен претњом једне девојчице. Све сада земље, сви градови, сва пуста и насељена места, исповедају Распетога. У Њега верују цареви и војсковође, властела и управници, робови и слободни, неписмени и образовани, варвари и људи разних народа.

 

Чак и онај мали и незнатни гроб, који је примио окрвављено мученичко тело Господа, драгоценији је од хиљаде царских палата и поштован чак и од царева. Оно што је чудесно јесте да оно што се десило Господу дешава се и Његовим ученицима. Јер оне које су презирали и затварали, оне које су жестоко мучили безбројним мукама, њих, исте, после смрти њихове, поштовали су више и од самих царева.

 

А како је то изгледало? У Риму, императори и управници и војсковође остављали су све, и трчали да се побожно поклоне гробовима рибара Петра и ћилимара Павла. У Цариграду, они који круне носе желе да се сахране не поред гробова Апостола, него у паперти њихових храмова. И тако цареви постају портири рибара. Наравно, не стиде се због тога, него се тиме чак хвале. Не хвале се само они сами, него и њихови потомци.

 

Када је ученика Христових било само дванаест, Црква није постојала ни у чијим мислима, када је још јудејска синагога цветала а безбожно идолопоклонство владало малте не по целој васељени, Господ је прорекао: "На томе камену (тј. на исповедању вере Петрове у Христа као Сина Божијега) сазидаћу Цркву Своју и врата пакла неће је надвладати" (Мт. 16, 18).

 

Јеси ли уверен у истину овог пророштва? Видиш ли његово испуњење. Замисли какав је важан догађај ширење Цркве скоро по целој земљи у једном кратком временском периоду. Замисли како је изменио живот толиких народа и одвео у веру толике људе, како је укинуо предачке обичаје, како је ослободио од дуготрајних навика, како је развејао као прах владавину сладострашћа и силу греха, како је затро као дим нечисти задах жртава, идолопоклоничке обреде, гнусне празнике, дрвене кипове, жртвенике и храмове, како је изградио свуда свете жртвенике, у нашој отаџбини и у земљама Персијанаца, Скита, Црнаца и Индуса. Шта говорим? Чак и по Британским острвима, која се налазе далеко од Средоземља, у океану, раширила се Црква и саграђени су жртвеници.

 

Речи које је тада Господ изрекао, усадиле су се у срца свих. Можемо да кажемо да земља пуна трња, очистила се и примила семе вере.

 

Дело ослобађања толиких народа од дуготрајних срамних навика, као и промена начина живота од лагодног на врло тежак, стварно је чудесно, па чак и натчудесно. Показује се божанска сила, чак и да нико није ометао то дело, чак да је владао мир и да су га многи помагали. Јер ширење Цркве није долазило само у сукоб са старим навикама, него и са сладострашћем, са угодним начином живота. Имало је дакле два моћна противника, који су тиранисали људе: навику и сладострашће.

 

Све што су пре много векова примили од отаца, од дедова и старијих предака, још и оно што су примили од философа и реторичара, пристали су да све то презру, што је веома тешка ствар. Требали су још да приме један нови начин живота, који је чак много тежи. Јер их је удаљавао од насладе и водио у пост. Удаљавао од среброљубља и водио у добровољно сиромаштво. Удаљавао од разврата и водио у моралну чистоту. Удаљавао од јарости и водио у кротост. Удаљавао од зависти и водио у пријатељство. Удаљавао од угодног и пријатног живота и водио у тежак, у "мучан", у тврд. Чак је водио у такав живот оне који су били навикли на живот удобности. Јер, свакако, нису хришћанима постајали људи који су живели у другим световима и нису имали грешне навике, него су постајали они који су били сатрунули у њима и који су били постали мекши од блата. Њих је позвао да иду тешким, "мучним", тврдим и неравним путем. И убедио их је да иду!

 

Колико их је убедио? Није само двојицу, десеторицу, двадесет или стотину њих, него безбројне. И преко којих их је убедио? Преко дванаест људи необразованих, необрађених, незнаних, сиромашних, без имања, без телесне снаге, без славе, без сјајног владања, без красноречивости и беседничке способности. Преко дванаест људи који су били рибари, ткачи ћилима, другог језика. Јер ни најмање нису имали исти језик са идолопоклоницима. Говорили су јеврејски, који је био много друкчији од свих других језика. Са ових, дакле, дванаест саграђена је Црква и проширена до крајева васељене.

 

И није само то чудесно, него и то што ови малобројни, сиромашни, необразовани и презрени, који су се прихватили да измене човечанство, нису дело своје извршили неометани. На свим странама су наилазили на безбројне нападе. Нападали су их у сваком народу и у сваком граду. Али, шта говорим за народе и градове? У сваком дому је подизан рат против њих. Њихово учење је често раздвајало сина од оца, снаху од свекрве, једног брата од другог, слугу од господара, потчињеног од старешине, мужа од жене и жену од мужа. Нису у свим породицама поверовали сви истовремено, и тако су хришћани трпели свакодневне нападе, непрекидна непријатељства, хиљаде смрти.

 

Сви су их нападали као заједничке противнике и непријатеље. Гонили су их цареви, старешине, управници, слободни, робови, масе народне, градови. И нису гонили само њих, него страшна је ствар гонили су чак и новообраћене и оглашене, дакле оне који су тек поверовали.

 

Ужас и гнев идолопоклоника изазивала је и сама помисао да напусте жртвенике , да презру жртве, које су приносили сви њихови оци и преци, и да поверују у Господа. Да поверују у Онога који је узео људско тело од Дјеве Марије, Који је осуђен од Пилата, који је претрпео безбројне муке и понижења, Који је поднео срамну смрт, Који је погребен и васкрсао.

 

Још је чудније то што, док су страдања Господња била несумњива - многи су видели шибања, ударце, пљувања, шамарања, крст, ругања, гроб - ипак се то исто није десило и са васкрсењем. Господ се, после свога васкрсења, јавио само ученицима. Поред те чињенице, они су говорили о васкрсењу и уверавали народ и градили Цркву. Како? На који начин? Силом Господа, Који их је послао да проповедају Еванђеље Његово свима народима. Он је био тај који им је пропутио пут. Он је олакшао њихово претешко дело. Да им није помагала божанска сила, никада не би ни почело ширење хришћанства.

 

Док су се тирани наоружавали против Цркве, док су војници припремали своје оружје, док су народне масе махнитале као дивљи огањ, док су се рђаве навике сврставале у бојне редове, док су се реторичари, богаташи, поседници, старешине подизали, реч Божија, јаче и од пламена, претварала је у пепео трње, чистила је њиве и сејала реч проповеди. Неки од верника бацани су у тамнице, други слати у прогонство, неки кидани на комаде. И премда су хришћани сусретани као општи злочинци, подносећи сваку врсту казне, срамоћења и гоњења, све их је више прилазило Цркви. Шта више, не само да нови верници нису губили храброст од мучења која су гледали да подносе старији, него су постајали још ревноснији. Сами су трчали, без приморавања, благодарећи својим мучитељима. Постајали су ватренији у вери, гледајући потоке крви верника.

 

Јеси ли видео неупоредиву силу Онога који је учинио сва ова чудеса? Како је могуће да неко не жали, подносећи тако страшна мучења? Међутим, они су се радовали, веселили! Ово исповеда, као пример, свети Еванђелист Лука како се десило са Апостолима, "Вратише се од Синедриона радујући се што се удостојише да поднесу срамоту за Име Његово" (Дела Ап. 5, 41)

 

И док неко не може да сазида ни један зид са каменом и кречом када је гоњен, Апостоли су сазидали Цркву по целој Васељени, подносећи гоњења, тамнице, прогонства и мученичке смрти. И нису је сазидали од камена, него од душа, што је много тежа ствар. Јер није исто да озидаш један зид убеђујући искварене душе да промене начин живота, да напусте своју демонску манију и да прате живот врлине. Ипак су то успели, јер су имали са собом непобедиву силу Господа, Који је прорекао: "Сазидаћу Цркву Своју, и врата пакла неће је надвладати" (Мт. 16, 18)

 

Замисли колико је гонитеља нападало Цркву и колико су страшних гоњења подизали против Ње... Август, Тиберије, Гај, Нерон, Веспазијан, Тит и сви њихови наследници до Константина Великог, сви су били идолопоклоници. И сви, неки блаже неки суровије, нападали су Цркву. Нападали су је сви. Иако понеки није лично подизао гоњење, ипак њихова привезаност за идолопоклонство подстицала је на борбу против Цркве оне који су хтели да им се удварају.

 

Поред свега тога злонамерни планови и напади идолопоклоника покидани су као паукове мреже, развејане као прах, ишчезле као дим. Али све што су планирали против Цркве, бивало је повод да произађе велика корист за хришћане. Јер су створиле читаве хорове мученика, који представљају ризницу, стубове, куле Цркве.

 

Видиш ли, дакле, чудесно испуњење пророштва? Стварно "врата пакла нису је надвладала". На основу прошлости, међутим, веруј и за будућност. И у будућности нико неће моћи да победи Цркву. Јер ако нису успели да је сруше када је бројала мало чланова, кад је њено учење изгледало ново и необично, када су толики страшни напади и тако многа гоњења одасвуд покретана против Ње, много више неће моћи да јој науде сада, када је завладала целом Васељеном, када је овладала свим народима и када је истребила жртвенике и идоле, празнике и обреде, дим и смрад скверних жртава.

 

Како су успели Апостоли да остваре један тако велики, један тако важан подухват, после толико препрека? Сигурно помоћу божанске и непобедиве силе Онога, Који је прорекао стварање и тријумф Цркве. Ово нико не може да порекне, сем ако је безуман и потпуно неспособан да мисли.

Edited by Rogozub

Share this post


Link to post
Share on other sites

Наравно да нећу, он мени може да прича да сам дебил, а ја ћу да поново да трпим неправду због тога што ћу најевидентније добити бан, а он и даље мође да друге људе назива како хоће и има чак и подршку у томе зато што ''ето, узима мало сбиблијске беседе''...Између осталог, он не прича о хришћанском Богу нити даје било какав аргумент поводом тога да је Бог створио људе. Не постоји доказ. :]

Edited by Onime no Kyo

Share this post


Link to post
Share on other sites

pa kad ne postoji, shto ga trazhish?

 

После стварања неба - невидљивог, ангелског света, Бог је створио из ничега, једном Својом Речју, земљу, тојест твар (материју), из које је постепено саздао сав наш видљиви, тварни (материјални) свет: видљиво небо, земљу и све, што је у њима.

 

 

 

Бог би могао саздати цео свет у једном тренутку, али пошто је Он од самог почетка хтео да свет живи и развија се постепено, зато га није саздао одједном, већ у току неколико временских периода, који се у Библији називају "данима".

 

 

 

Али ти "дани" стварања нису били као наши уобичајени дани, дуги 24 часа. Јер наш дан зависи од сунца, а у прва три "дана" стварања није још било самог сунца, значи, није могло бити ни садашњих дана. Библију је написао пророк Мојсије на древном - јеврејском језику, а на том језику и дан и период времена називали су се истом речју "иом". Али ми не можемо тачно знати, какви су то били "дани", тим пре што нам је познато следеће: " У Господа један дан, је као хиљаду година и хиљада година, као један дан" (2 Петр. 3, 8; Псалм 89, 5).

 

 

 

Свети оци Цркве сматрају да седми "дан" света траје и до данас, а затим, по васкрсењу мртвих, настаће вечни осми дан - вечни будући живот. О томе и пише, на пример, св. Јован Дамаскин (VIII век) :"Сматра се да има седам векова овог света, од стварања неба и земље до општег скончања и васкрсења људи. Јер ако постоји индивидуално скончање - смрт свакога; постоји и опште савршено скончање, када ће бити опште васкрсење људи. А осми век - је будући".

 

 

 

Св. Василије Велики је још у IV веку писао у својој књизи "Беседе на Шестоднев": "Зато назовеш ли њега даном или веком, изразићеш једно и то је јасно".

 

 

 

И тако, на почетку, од Бога саздана земља (материја) није имала ничег дефинисаног, никакве форме, била је неустројена (као магла или вода) и покривена тамом, и Дух Божији се дизао над њом, дајући јој живоносну силу.

 

 

Св. Библија почиње речима: "У почетку створи Бог небо и земљу" (Пост.1,1).

 

 

 

"У почетку" на јеврејском "берешит" значи "спочетка" или "на почетку времена", јер до тада је постојала само вечност.

 

 

 

 

 

"Створио" овде је изражено речју "бара", означавајући створио из ничега - створио; за разлику од друге јеврејске речи "асса", која значи створити, формирати, направити из готовог материјала. Реч "бара" (створио из ничега) свега три пута употребљава се приликом стварања света: 1) у почетку - први акт стварања, 2) при стварању "душе живе" - првих животиња и 3) при стварању човека.

 

 

 

О небу, у правом смислу, даље се ништа не говори, тј. оно је било довршено благоустројавањем. То је био, како је раније изложено, свет духовни, ангелски. Даље у Библији ће се говорити о своду (утврди) небеском, ког је Бог назвао "небо", као подсећање на више духовно Небо.

 

 

 

"Земља беше невидљива и пуста, и беше тама над безданом, и Дух Божији дизаше се над водом" (Пост.1, 2).

 

 

 

Под "земљом" овде се подразумева првобитна још неустројена материја, из које је Господ Бог у шести "дан" устројио или образовао затим видљиви свет - васељену. Та неустројена материја или хаос назива се безданом, као непрегледним и ничим ограниченим пространством, и водом, као водообразном или парообразном материјом.

 

 

 

Тама је била над безданом, тј. сва хаотича маса је била уроњена у мрак, са савршеним одсуством светлости.

 

 

 

И Дух Божији дизаше се над водом: - овде је већ почетак стварања Божијег. По значењу самог израза: дизаше се (јеврејска реч, употребљена овде, има овај смисао: обухватао собом сву материју, као што птица својим раширеним крилима грли и загрева своје птиће), утицај Духа Божијег на првостворену материју треба разумети овако: њој (материји) је саопштена животна сила, неопходна за њено образовање и развитак.

 

 

 

У стварању света, подједнако, су учествовала сва три Лица Пресвете Тројице: Отац, Син и Свети Дух, као Троједини Бог, Једносуштни и Нераздељиви. Реч "Бог" на том месту постављена је у множини - "Ело-гим", тј. Богови (у једнини Елоах или Ел значи Бог), а реч "створи" - "бара" постављена је у једнини. На тај начин изворни јеврејски текст Библије, у првим својим редовима, указујући на једносуштност Лица Св. Тројице, говори да је било овако:" у почетку створише Богови (Три Лица Св. Тројице) небо и земљу".

 

 

 

О томе је тако јасно речено у псалмима: "Логосом (Речју) Господњим створише се небеса, и духом уста Његових - сва војска њихова" (Пс. 32, 6). Овде под "Логосом" сматра се Бог Син, "Господњим" - Бог Отац и под "Духом уста Његових" - Бог Дух Свети.

 

 

 

Син Божији, Исус Христос, у Јеванђељу директно се назива "Логосом" (Речју): "У почетку беше Логос... и Логос беше Бог... Све кроз Њeгa постаде, и без Њeгa ништа не постаде што је постало". (Јован 1, 1-3).

 

 

 

Посебно је важно за нас да знамо да би било немогуће стварање самог света, да није у почетку било добровољне жеље Сина Божијег да прими крсну жртву за спасење света: "све је Њиме (Сином Божијим) и за Њeгa саздано; и Он је пре свега, и све Њим постоји. И Он је глава Тела Цркве; Он је почетак, првенац из мртвих, да у свему Он има првенство; јер је било благоугодно Оцу, да у Њeмy обитава свака пуноћа, и да кроз Њeгa измири све са Собом, учинивши мир кроз Њeгa, Крвљу Крста Њeгoвoг, и на земљи и на небу" (Колош.1, 16-20).

 

 

 

И рече Бог : "Нека буде светлост!" И би светлост. И назва Бог светлост дан, а таму назва ноћ. И би вече и би јутро. То је био први "дан" света.

 

 

У шестом, последњем, дану стварања саздане су животиње, које живе на земљи и човек.

 

 

 

Како се при стварању риба и водених гмизаваца Господ обраћао к води, тако исто и за стварање четвороножних створења Он се обраћа сада к земљи, слично томе, како јој се обраћао за стварање растиња. То треба разумети тако да је Господ дао земљи животворну силу, а не тако, како мисле неки истраживачи природе, да је земља загревана топлотом сунчевих зрака, сама плодородила (изнедрила) животиње. У свој опширној области природе нема ни најмањег наговештаја о томе, да би било који облик животне твари могао прећи у други, нпр., травоједне животиње у грабљивице: тим пре противприродно је представљати настанак самог животињског света из неорганских почетака (из гасова, минерала и сл.). "Када је Бог рекао: да пусти земља" - говори Василије Велики - "то не значи, да земља пушта из себе нешто што се налази у њој; али Онај ко је њој дао наредбу, дао је земљи и силу да пусти" ("Беседе на шестоднев").

 

 

 

Сагласно са природно-научним истраживањима последњег времена, може се себи представити историја шестог дана творења следећим објашњењем. Вода и ваздух испунили су се животом, али је пуст остао трећи део земље - суво, а оно представља најприкладнији облик за живот живих створења. Али настао је и период њеног насељавања. "И рече Бог: да створи земља душу живу по врсти својој, стоку, и гмизавце и звери земаљске по врстама њиховим: и би тако. И створи Бог звери земаљске по врстама њиховим, и стоку по врстама њеним, и све гмизавце земаљске по врстама њиховим. И увиде Бог, да је добро" (1, 24-25).

 

 

 

Научно истраживање, дижући се навише по лествици земних наслага, одмах за слојем који садржи описана чудовишта, рибе и птице, среће се такође са новим слојем у ком се појављују нови - четвороножни организми. У почетку су се појавили на земљи огромни четвороношци, сада већ непостојећих облика - динотерији, мастодонт и мамут (род слонова, огромних неспретних форми) - затим савршеније животиње, и на крају, садашњи њихови видови - лавови, тигрови, медведи, рогата стока итд.

 

Посматрајући то постепено појављивање разних врста, наука невољно поставља питање: како су се формирале те врсте? Представљају ли оне неизмењене форме, које су добиле свој почетак у стваралачко-образујућем чину, или су се постепено формирале једне из других и све из једне првобитне форме?

 

 

 

У 19 веку, како је познато, широко се распространила теорија Дарвина - теорија такозваног трансформизма, или постепеног развића (еволуције). Како се она односи према библијској историји стварања?

 

 

 

Писац постања говори, да су растиње и животиње саздани "по врстама својим", тј. не једна биљна или животињска форма, већ много растиња и животиња. Али то не значи, да су сви сада постојећи видови повезани својим пореклом са првобитним стваралачким чином. Јеврејска реч мин, преводива у смислу "род", има врло широко значење, и не уклапа се у техничко научно значење речи "врста". Оно је шире од ње у сваком случају, и не обухвата све садашње врсте и варијанте животиња и растиња; и не одриче, могућност постепеног усавршавања форми.

 

 

 

А да су промене у формама стварно могуће - то се доказује несумњивим фактима. Многе сорте ружа, каранфила и георгина и многе врсте кокошака и голубова, које се могу видети у зоолошком вртовима, створене су не више од столећа уназад. Промене се такође дешавају под утицајем различитих климатских услова, типа земље, исхране итд. На основу тога може се предпоставити, да број форми растиња и животињских форми у првобитном свету није био тако велик и разноврстан, као сада.

 

 

 

Књига Постанка, која извештава, да се стварање у правом смислу (бара) десило само при стварању првих почетака живог-органског живота, а да је затим следило просто стварање, не одриче такође категорички (апсолутно) могућност развића врста једних из других. Било како, она не даје никакву основу за прихватање теорије развића у свом њеном обиму: она јасно и разговетно утврђује, да су животиње и биљни организми непосредно били створени "по врстама својим", тј. у разноврсно одређеним формама.

 

 

 

Ова теорија нема у себи чврстог основа и у науци и у садашње време њој је нанесен жесток пораз. Hећу наводити све научне доказе, већ ћу указати на један. Познати амерички научник Кресм Морисон (бивши председник Њу-јоршке Академије Наука) говори:

 

 

 

"Чудо гена - појава, коју ми познајемо, али која није била позната Дарвину - сведочи о томе, да је о свему живом била испољена брига. Величина гена тако је невероватно мала, да ако би се сви они тј. гени, захваљујући којима живе сви људи на земаљској кугли, сакупили заједно, њих би било могуће сместити у напрстак. И напрстак не би био пун! Поред тога ултрамикроскопски гени и њихови пратећи хромозоми налазећи се у свим ћелијама свега живог апсолутни су кључ за објашњење свих обележја човека, животиња и растиња. Напрстак! У њега се могу сместити све индивидуалне особине милијарди људских бића. И о сумњи у то не може бити ни речи. Да ли ови гени садрже у себи чак и кључ за психологију сваког посебног створења, смештајупи све у таквом малом обиму?"

 

 

 

Ето где започиње еволуција! Она започиње у јединици, која је чувар и носилац гена. И ето тог факта, да се неколико милиона атома, укључених у ултрамикроскопски ген, могу показати као апсолутни кључ, за усмеравање живота на земљи, и представљају доказ, да је о свему живом показана брига, да је о њима неко раније предвиђао, и да предвиђање проистиче и Стваралачког Разума. Никаква друга хипотеза овде не може помоћи да се реши та загонетка постојања!"

 

 

 

У шестом дану стварања земља је већ у свим својим деловима била насељена живим створењима. Свет живих створења представљао је складно дрво, чији се корен састојао од најпростијих, а вршне гране од виших животиња. Али то дрво није било пуно, јер још није било цвета, који би завршио и украсио његов врх, није још било човека - цара природе.

 

 

 

Али ево, јавио се и он. "И рече Бог: да начинимо човека по образу Нашему (и) по подобију Нашему; и да господаре они над рибама морским, и над птицама небеским, и над стоком, и над свом земљом, и над свим гмизавцима, што се мичу по земљи. И створи Бог човека по образу Својему, по образу Божијем створио је њега, мушкарца и жену створи их". Овде се по трећи пут извршава у пуном смислу стваралачки акт (бара), јер човек у свом бићу опет има нешто такво, чега није било у пре њега створеној природи - наиме дух, који га разликује од свих других бића.

 

 

 

Тако се завршила историја стварања и образовања света. "И увиди Бог све, што Он створи, да је добро веома. И би вече, и би јутро: дан шести".

 

 

 

"И саврши Бог до седмог дана дела Своја, и почину у дан седми од свих дела Својих, која је Он створио и саздао. И благослови Бог седми дан и посвети њега".

 

 

 

У следећем периоду, тојест у седмом "дану" света, који се, како уче св. оци, продужава и до данас, Бог је престао да ствара. Он је благословио и посветио тај "дан", и назвао га је суботом, тојест одмором (покојем); и заповедио је, да се и људи одморе у свом уобичајеном седмом дану од послова својих и да га посвете служењу Богу и ближњима - направио је тај дан слободним од животних послова, празником.

 

 

 

По завршетку стварања је Бог, оставио свету да живи и развија се по Њим установљеном плану и законима (или схватљиво да кажемо, по "законима природе"), али у исто време Он ће се непрестано бринути о свему створеном, дајући свакоме створењу то, што му је неопходно за живот. Таква брига Божија о свету назива се "Промислом Божијим".

 

 

 

 

 

 

…Такви лажни проповедници модернога псевдхришћанства веома су ради да за осигуравање својих положаја злоупотребљавају речи Господње: Не судите да вам се не суди Мт, 7,1). Та им је реченица особито драга, али им, свеједно, никако не смета да сами најсуровије осуђују све они који се не саглашавају са њиховим лажиучењима, која уствари представљају тек веома лукаво искривљење еванђелског учења што је мамац којим смућују многе.

 

Да би се правилно разумеле ове речи Господње, треба имати на уму да је и Сам Господ наш Исус Христос, Који је рекао: Не судите да вам се не суди, непосредно затим рекао и ово: Не дајте светиње псима нити бацајте бисера својих пред свиње, да их не погазе ногама својим и, окренувши се, растргну вас (Мт. 7,6).

 

А ко су ти "пси" и "свиње"?

 

Под "псима" и "свињама" Господ разумева морално развраћене људе, неспособне за примање еванђелске Истине, којима је све свештано туђе и чак мрско, будући да вредност тога они не могу да схвате. То су морално пали људи, бешчасни и зли, који се еванђелској Истини само ругају и газе је, те се могу са гневом окренути и на њене проповеднике не либећи се да им чак и о глави раде (види тумачење св. Јована Златоуста, епископа Михаила и других).

 

Није ли јасно да речима "не судите да вам се не суди" Господ уопште не забрањује да се људи морално процене и да се направи разлика између добрих и злих ? И не само да не забрањује, како ћемо видети даље, него чак и налаже да се то чини.

 

Господ, тако, непосредно заповеда да се разобличи брат који је сагрешио.

 

Ако ли ти сагреши брат твој, иди и покај га насамо. Ако те послуша, добио си брата својега... (Мт. 18,15).

 

Не само да се такав благоразуман и хришћански суд над братом који је сагрешио допушта, него се налаже да се у њега укључе и друга браћа:

... Ако ли те не послуша, узми са собом још једнога или двојицу да на устима два или три сведока остане свака реч (Мт. 18,16).

 

Али ни то није све ! Уколико брат настави да упорно чини зло, треба о томе "казати" Цркви, односно црквеној власти, која је од Самога Господа добила благодатно право да "веже и разрешава":

 

..Ако ли њих не послуша, кажи Цркви; а ако ли не послуша Цркву, нека ти буде као незнабожац и цариник (Мт. 18,17).

 

Ове последње речи поразне су и савршено неприхватљиве за развраћену псевдохришћанску идеологију савремених пропагатора либералног, модерног неохришћанства, будући да су сасвим неспојиве са њиховим начелима.

 

Но, допадало се то некоме или не, њих из Еванђеља нико избацити не може: јер то су речи Самога Господа нашега Исуса Христа.

 

А како је могуће не обазрети се на њих ?

 

Савремени неохришћани, међу којима сада има и учених богослова и многих високих јерарха, на право, истинско Христово Еванђеље уопште не желе да се обазиру, него самовољно фабрикују своје сопствено "Еванђеље", ако је то својевремено учинио и њихов идејни вођа, мрачна успомена Лав Толстој.

 

Авај! За многе савремене "хришћане", неутврђене у истинској хришћанској вери, то је велико искушење, саблазан која их сасвим скреће са правога пута.

 

Не судите, да вам се не суди - како ово изгледа привлачно у кривом неохришћанством тумачењу: "Ја нећу теби сметати да грешиш, па ни ти зато немој мени!" Ето у каквом нам се ужасном, изопаченом, срамотном тумачењу предаје овај свештени текст у наше време!

 

Једно осуђивање је грешно, а друго, како смо већ видели, не само да није грешно, него га Еванђеље и само налаже.

 

И то је потпуно схватљиво: јер, у случају да ми никада, никоме и ни у ком случају не судимо, ускоро ћемо изгубити сваку способност да разликујемо добро и зло, те лако и сами можемо бити заведени на пут зла.

 

Највећи међу рођеним од жена, чију је светлост и непорециву врлинску узвишеност посведочио и Сам Христос Спаситељ, Свети Претеча Господњи Јован, видећи фарисеје и садукеје где му прилазе, говорио им је : Породи аспидини, ко вам каза да бежите од гнева који иде ? (Мт. 3,7).

 

Шта је то? Грешно осуђивање ?

 

Господ наш Исус Христос, Који је Својим следбеницима налагао да се на Њега угледају, говорећи : Научите са од Мене, јер сам кротак и смирен срцем (Мт. 11,29), ипак је неретко, у вези са окорелим грешницима који нису желели да обрате пажњу на Његово Божанствено учење, употребљавао исти израз: породи аспидини, а често се и људима који су Га окружавали, а особито књижевницима и фарисејима, обраћао веома оштрим речима осуде: Роде лукави и прељуботворни! (Мт. 12,39), о, роде неверни и покварени, докле ћу бити са вама, докле ћу вас трпети ? (Мт. 17,17). Књижевнике и фарисеје Он је упорно називао лицемерима, безумнима и слепима, змијама (Мт. 15,7; 16,6-12; цела 23. Глава), цара Ирода једном приликом назвоа је лисицом (Лк. 13,32); корио је, по речима самога Еванђеља, и целе градове: Хоразин, Витсаиду и Капернаум, због тига што се не покајаше (Мт. 11,20-24).

 

Но, ни то није све ! Ми знамо из Еванђеља да кротки и смирени Господ, Који се потом молио за оне који су Га распели : Оче, опрости им јер не знају шта чине (Лк. 23,34), на само да је користио строге речи осуде, него је неки пут прибегавао и веома оштрим физичким мерама: тако је два пута- на самом почетку Свога јавног служења и други пут на самом крају његовом, мало пре Својих крсних страдања, прогнао трговце из храма. Свети еванђелисти пружају нам веома живу слику тих догађаја. Не могући да трпи нечасну трговину која је организована у храму под покровитељством самих свештеника и чак учешће првосвештеника који су имали велики приход од продаје голубова, Господ Исус Христос, начинивши бич од узица, изагна све из храма и овце и говеда, а мењачима просу новац и столове испретура, рекавши при том продавцима : Не правите од дома Оца Мога дом трговине (Јн. 2,14-17). А након Свога торжественога уласка у Јерусалим, уочи Својих страдања, Он наново, ушавши у храм, изагна све који продаваху и куповаху..., испремета столове оних који мењаху новце и клупе оних што продаваху голубове и рече им : Написано је дом мој дом молитве нека се зове, а ви начинисте од њега пећину разбојничку (Мт. 21,12-13; Мк. 11,15-17; Лк. 19,45-46).

 

А шта је то ?

 

Како је то далеко од оне псевдохришћанске љубави и свеобухватног "свепраштања" које проповедају савремени либерални неохришћани. И хоће ли они, који су "љубвеобилнији" од Самог Господа, наћи да су ове речи и дела Безгрешнога Господа грешни и недопустиви, противречни Његовоме учењу хоће ли их осудити толико омиљеним изразима као што су "мрачњаштво", "реакционарство", "мрачно средњевековље", "инквизиција" итд. ?

 

Зар можемо и да помислимо да би наћ Господ Оваплоћени Јединородни Син Божји, Који је на земљу дошао ради спасења нас људи, како би нас научио Божанственој Истини и животу који јој је сагласан ма у чему противречио Себи и поступао противно Сопственом учењу ?

 

О томе, јасно, нема говора: таква помисао била би незамислива хула !

 

Следећи пример Самога Господа, ни Његови Свети Ученици и Апостоли нису се бојали да, уколико је потребно, "осуде" људе који су се упорно противили еванђелској Истини коју су они проповедали, прибегавајући неки пут чак и најоштријим мерама како би обуздали зло.

 

Тако је Свети Апостол Петар строго осудио Ананију и Сапфиру због преваре коју су починили: били су кажњени тренутном смрћу само због тога што су нешто утајили од цене земље коју продадоше, уместо да су све принели као жртву Цркви (Дап. 5,1-11).

 

Свети Првомученик Стефан отворено је пред свима, на заседању синедриона, осудио своје земљаке Јудеје, назвавши их тврдовратим и необрезаним сцрем и ушима, оптужујући их за то да се свагда противе Духу Светоме, да су убијали пророке и, коначно, да су постали издајице и убице Самога Господа Исуса Христа о Чијем су доласку ти пророци јављали.

(Дап. 7,51-52).

 

Свети Апостол Петар осудио је Симона гатара за покушај да купи благодат Светога Духа за новац, рекавши му; Новци твоји с тобом да буду на погибао… јер те видим да си у горкој жучи и у оковима неправде (Дап. 13,6-12).

 

Шта је то ? Грешно осуђивање ? Недостатак хришћанске љубави код Апостола ?

 

Исти тај Свети Апостол Павле, када су му Коринћани, новообраћени у веру у Христа, дојавили како се у њиховом крају појавио гнусни грех крвног мешања да неко има жену оца свог, није им на то рекао: "Не судите да вам се не суди!" или "Зашто видиш трун у оку брата свога а брвно у оку своме не осећаш?" Не ! Далеко од тога ! Свети Апослтол је истога часа осудио грешника, а исто је наложио и Коринћанима, строго одредивши и казну: Да се такав преда сатани на мучење тела, како би се спасао дух у дан Господа нашега Исуса Христа! ( 1. Кор. 5,1-5).

 

Ни то није све ! Свети Апостол Павле је потом заповедио Коринћанима да се уопште не мешају са блудницима, и не само са таквима, но и са зеленашима, отимачима, идолопоклоницима и са сваким који, називајући се братом (односно хришћанином, остаје блудник, зеленаш, идолопоклоник, опадач, пијанац или отимач. Са таквима заједно и да не једете.. и избаците злога између вас самих (1. Кор. 5, 9-13).

Ова наведена места из Светог Писма требало би да су довољна да се види како треба правилно разумевати речи Господње не судите да вам се не суди, односно да се покаже како ове речи не искључују сваку осуду ближњега- "осуђивање" не само да је допустиво, него и неопходно, Закон Бижји и савест, пошто истински хришћанин не може да се према отвореном злу и греху односи равнодушно, не примећујући га и мирећи се са њим, лукаво се изговарајући "неосуђивањем", "хришћанском љубављу" и "свепраштањем".

Ваља добро знати и имати на уму да је истинском хришћанству сасвим страно погубно толстојевско учење о "непротивљењу зла" (које је, успут, упропастило нашу несрећну Отаџбину Русију и вргнуло је у крвави ужас бољшевизма!): сваки истинити хришћанин не мири се са злом, ма где и ма у коме га сретао.

Пример Самога Господа Исуса Христа и Његових Светих Апостола следили су затим током целокупне историје Цркве и сви истински хришћани, који су свагда осуђивали зло и борили се против њега и по цену тешких лишавања, па чак и самог живота.

Тако су се са злом мрачнога незнабоштва и идолопоклонства борили свети мученици, не само пасивно умревши за Име христово, но и одлучно осудивши, неки пут и веома оштрим речима и делима, идолопоклоничке заблуде злочашће.

Одлучно и безкомпромисно са лажиучитељима-јеретицима су се Свети Оци Цркве, никако их не сматрајући "...ислећима" (како је постало модерно изражавати се данас) према којима треба пројављивати "трпељивост" и "прилазити им са разумевањем", но су их гледали као "вукове грабљиве који не штеде стада", по речима Слова Божијег (Дап. 20,19), те су их строго осуђивали на Васељенским и Помесним саборима, на све начине одвраћајући правоверне од општења са њима и предајући их анатеми.

Шта је то ? Грешна осуда и одсуство љубави ?

Не ! То није ништа друго до потпуно исправна примена речи Светога Апостола: Какву заједницу има светлост са тамом ? А какву сагласност Христос са Велијаром? Или какав удео има верни са неверником ? (2. Кор. 6,14-15).

И преподобни Оци и Матере наше хришћански подвижници и подвижнице "осуђивали" су овај свет који у злу лежи самом чињеницом свог одласка из њега. Они су следили призив Слова Божјега: Изађите из њихове средине и одвојте се и не дохватајте се нечистога и ја ћу вас примити, говори Господ, и бићу вам Отац и ви ћете бити моји синови и кћери (2. Кор. 6,17-18).

А сада, у наше време циничнога и отворено љутог безбожја, ми, као хришћани, верни Христу Спаситељу и Његовој истинској Цркви, не можемо да не осудимо са свом одлучношћу безбожнике и хулитеље, сурове богоборце који настоје да у целоме свету искорене веру Христову и да разруше Свету Цркву- који оскрвнуше нашу Отаџбину и поругаше се нашим светињама.

Не можемо да не осуђујемо и све њихове сатруднике, који их подржавају и садејствују учвршћивањем њихове влсти, помажући им у остваривању њихових адских замисли.

Ми осуђујемо слуге долазећег Антихриста и самога Антихриста...

Зар је све то грешно осуђивање које Еванђеље забрањује, како настоје да нас увере савремени мудраци - неохришћани, преиспуњени некаквом необичном "надљубављу" и свеобухватним "свепраштањем" ?

Нека не лажу на Господа и на Његово Свето Еванђеље!

Нека не приписују себи, у својој фарисејској гордости и самообмани, љубав већу и од оне коју је имала Сама Оваплоћена Љубав- Господ и Спаситељ наш !

Ако како треба правилно разумети речи Господње: "Не судите да вам се не суди", прекрасно тумачи велики Отац Цркве Свети Јован Златоуст:

"Спаситељ овде не забрањује осуђивање за грехе уопште и не запрећује свима да то чине, но само онима, који, и сами испуњени безбројним гресима, прекоревају друге због некаквих безначајних преступа. Христос овде указује и на Јудеје који злобно осуђују своје ближње због накаквих ништавних поступака, а сами, без гриже савести, чине велике грехе."

Дакле, забрањује се не осуђивање поступака ближњега и осуђивање његових лоших поступака само по себи, него зло настројење према ближњему човека који и сам тако греши, ако не и више, а не мисли о сопственом исправљању.

Забрањује се не објективно "суђење" о ближњем, не непристрасно осуђивање његовог лошег владања, него злобна оговарања и ругање који, како често бива, происходе из самољубивих и нечистих побуда - од гордости и сујете, зависти или злопамћења.

Другим речима, забрањује се свака лична злоба и злурадост према ближњему који греши, а никако не праведна, начелна и непристрасна оцена његових поступака и владања, што не само да није противно Еванђељу, но је, напротив, чак и неопходно, како коначно не бисмо почели равнодушно да се односимо према добру и злу и како зло, као последица тога, не би тријумфовало у свету.

Стога тешко сагрешују они савремени пастири које би боље било назвати лажипастирима, који, под згодним изговором наводне хришћанске "љубави" и "свепраштања", свесно или несвесно, уче своје стадо толстојевском "непротивљењу злу".

Какво је то страшно, мрачно лукавство !

Какво је то фарисејско лицемерје !

"Баш никога ни за шта осуђивати"- таквоме настројењу у савременом хришћанском друштву и стреме слуге долазећег Антихриста, како би могли лако и неометано да раде на стварању повољних услова за скоро зацарење њиховог господара у свету.

Може ли у наше време иједном часном и савесном хришћанину да не буде јасно да је безусловно "свепраштање" потребно само непријатељу Христовом- Антихристу, ако би људи коначно изгубили осећај за разликовање добра и зла, како би се помирили са злом, прихватили га својом вољом а потом прихватили и самога Антихриста и не помишљајући на борбу ?

То није ништа друго до лицемерно, фарисејско лукавство непријатеља који је жедан наше пропасти !

Ако би се хришћанско свепраштање, којим нас је даровао Васкрсли Христос Спаситељ, простирало, да кажемо тако, аутоматски и на оне који не желе да се кају и да исправљају свој живот, Господ не би Својим Апостолима, а преко њих и свим њиховим прејемницима, пастирима Цркве, дао заједно са влашћу да разрешују грехе и власт да их свезују и не би им рекао, јавивши им се по Васкрсењу : Којима отпустите грехе отпустиће им се и којима задржите задржани су (Јн. 20,23).

Каква ли је, у ствари, безмерна и нерасудна дрскост сматрати се љубвеобилнијим од Самога Бога и "исправљати" Еванђеља Христово, чинећи од њега некакво "сопствено".

Чувајмо се, браћо, како знамо од овога злог квасца савременог фарисејства!

борећи се одлучно и са најмањим пројавама зла и греха у сопственој души, не бојмо се да откривамо и разобличујемо зло свугде где се јавља данас не по гордости и самољубљу, него јавно по љубави према истини. Наш је главни задатак у ово лукаво и бестидно време да сачувамо савршену верност и преданост еванђелској Истини и Началнику нашега Спасења Васкрслом тридневно из гроба Христу Животодавцу, Победитељу ада и смтри.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pa kad ne postoji, shto ga trazhish?

 

Проверавам твој менталитет, не делујеш ми као особа која се истински залаже за православље већ ти оно представља личну сатисфакцију поготово на форуму где је ''по обичају'' много ''сатаниста'' обзиром да сви слушају претежно рок и метал, иначе не би ни посећивали овај сајт. Мене занима шта само ти радиш овде када ни о чему корисном не пишеш осим што смараш људе.

 

Сигуран сам да немаш више од двадесет година, чак ти је и то пуно!

 

Обзиром на начин на који приступаш теми, а у складу свог познавања астрологије - сигуран сам да си рођен негде у Јануару или почетком јануара - такорећи, можеш бити Јарац у хороскопу али ми је то сумњиво...Због тога ми је и чудно да смараш обзиром да особе рођене у знаку Јарца не верују претежно у нешто што НЕМА ДОКАЗА, а то ђто буквалишеш када пишеш и када говориш о Библији илити библијском учењу је крајње банално. Уколико се будеш посаветовао с неким од ''твојих такозваних светих оца'' обавезно их питај да ти дефинишу библију. Мислиш ли да ће хтети да ти дају конкретне одговоре када и сами нису сигурни да знају...

А ти, имаш свега осамнаест, деветнаест година и мислиш да си покупио све знање о религији илити религијским учењима, а не познајеш чак и неке основе о закону релативитета као и онога што се кроз науку доказало. Чињенице важе све док се не докаже супротно, а религијским учењима у двадесет и првом веку - за иста и нема места осим за фанатике који не знају чему другом да се окрену...

 

Овим ја и ти завршавамо сваку даљу причу пошто сам сада сигуран да си *** (nema vredjanja).

Edited by Face Of Melinda

Share this post


Link to post
Share on other sites

поготово на форуму где је ''по обичају'' много ''сатаниста''

batice, pogledaj datum mog registrovanja ovde. poenta ovog podforuma je bila pljuvanje po svemu shto ima veze sa Bogom, Hrishcjanstvom i Crkvom, al dok se ja nisam registrovao... tad je pisalo pored mene josh par ljudi- ax, dajmond..

 

Сигуран сам да немаш више од двадесет година

nemam.

 

а у складу свог познавања астрологије - сигуран сам да си рођен негде у Јануару

jok

 

не верују претежно у нешто што НЕМА ДОКАЗА

pa tvoja greshka je shto smatrash da sam, kao ljudi koji veruju u ta govna, ukalupljena lichnost, jer ti ljudi JESU senka svog horoskopskog znaka... pa ol' skrech pogadja ljudima znak na ulici- samo te posmatra minut, bez da zna bilo shta o tebi.

 

је крајње банално.

okej. ali ja to ne smatram loshim.

 

да ти дефинишу библију.

definishu bibliju? ako postavish preciznije pitanje, recjicju ti ja shta te zanima, dosta sam chitao svete oce.

 

мислиш да си покупио све знање о религији илити религијским учењима,

ne sve, ali prilichno mnogo, i mogu da budem sagovornik o islamu, judaizmu, sikizmu, teravada budizmu skoro ovakav kao i kada se radi o Hrishcjanstvu. o lazhno-hrishcjanskim sektama da ne pricham koliko znam, mozhda chak kolichinski i vishe nego o Pravoslavlju.

 

vidish ovako, ja sam fanatik, chudak i nemam zhivot. dakle, vrlo mnogo svog vremena sam posvetio onome shto me zanima. ako kao shto pishe na mom profilu- to su religija i politika. meni ti nemozhesh da prichash o tome kako ja mislim da sam pokupio svo znanje o religijama, pravecji se boljim od mene, jer tog znanja o religijama sigurno imam vishe od tebe.

 

 

а не познајеш чак и неке основе о закону релативитета као и онога што се кроз науку доказало.

kroz nauku se nishta nije dokazalo. nauka je vrlo slichna veri. i oba postoje zakoni i u oba postoje teorije, koje chovek prihvata u odnosu na to koliko veruje onima chije su te teorije.

 

Овим ја и ти завршавамо сваку даљу причу пошто сам сада сигуран да си дебил.

pa ja sam bio siguran da si ti debil kad sam video prvu tvoju poruku..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Хајде, нећу да те исмејавам.

 

Не рече ми да ли си Јарац у хороскопу? Можда си рођен током краја децембра? Немој се одмах хватати за сламке. У периоду који је предолазио имаћеш одличну комуникацију с људима који су Шкорпије у хороскопу, а по мојој процени ту си негде око деветнаест година, ако је судећи по твојој фотографији коју си оставио на форуму. То што сам ја написао и дао свој личан суд нема везе с астрологијом нити тиме да је астрологија нетачна уколико ја донесем погрешан суд - уствари, то је више моја предпоставка која ни по којој основи не мора бити тачна...Видим да си одмах уграбио прилику да храниш свој его тиме што ћеш рећи ''Ето, астрологија је глупа'' :) :) :) Од тебе и не могу друго да очекујем, осим осуда које нису одлика правих хришћана. Распитај се по манастирима да ли је правилно судити другима...Питај монахе који су посветили свој живот. ваки суд је увек погрешан суд, а шкоди другима по некој основи. И где је ту Бог, односно љубав према ближњим својим? Хм? Хахаха

 

Поента овог подфорума је да људи пишу, исто као што је и поента сваког форума, а не да имају тиранина који ће да их у свему поклопи и натера да га игноришу - првенствено због себе самог то не би требало да чиниш, а нисте ни ти, а ни Аксеносилас меродавни да држите предавања другим људима око нечега што је индивидуално и односи се на лична схватања - можеш рећи где неко греши, али не и да их вређаш. Штета је што ти то Аксеносилас допушта, а ти курвински користиш. У супротном, напиши књигу. Нико није жељан свађања ни полемика поводом тога шта је тачно, а шта није, ко је паметнији а ко глупљи - побогу, причамо о Православљу, а не о томе ко је управу, а ко није. Свако учи на свој начин и нема апсолутно ничег што те не учи нечему.

 

Моја грешка поводом тебе не постоји, јасно је да си дебил обзиром да си у стању да вређаш туђа мишљења због свог страха ,доносно тога шта ће други да кажу. Да ти није стало до пажње не би писао толико. Људима који бране и поштују православље, заиста свака част, али ти претерујеш у готово свим аспектима одбране до те мере да православље изгледа глупо јер се ограничаваш једино на библијска учења и то шта је ко како рекао (Да, Јарац си у хороскопу - њима је важно шта је ко рекао и радије верују ономе што један соционално успешан индивидуалац има да каже него ли педесет хиљада људи који имају осећања).

Елем, да разјаснимо - глупо је одбацивати здрав разум зарад доказивања веродостојности Православља - штавише, изузетно је глупо доживљавати религијска учења буквално или кроз ограничавање од људи зарад свог спаса.

То што ја о теби имам мишљење је последица тога што ти према мени имаш предрасуда које си ми набијао на нос сваким новим постом који сам написао. Не видим само шта доказујеш - ако је реч о ''Богу'', постоје далеко бољи и адекватнији начини од осуђивања одређених корисника форума.

Edited by Onime no Kyo

Share this post


Link to post
Share on other sites

ако је судећи по твојој фотографији коју си оставио на форуму.

sliko me pre neki dan Soki, al su zatvorili temu o strejtezdhu, tamo je teo da stavi, jer me je slikao kako pijem pivo.. nebitno, mozhesh da pogledash moje slike na spejsu, piglane... :D

 

да храниш свој его тиме што ћеш рећи ''Ето, астрологија је глупа''

zashto bi meni hranilo ego to shto je astrolgija glupa? :| bash me zabole za to shto je astrologija glupa...

 

Распитај се по манастирима да ли је правилно судити другима...

stavio sam tekst. trecji citat u ovom poustu:

http://www.yumetal.net/forum/index.php?sho...t&p=1700746

 

И где је ту Бог, односно љубав према ближњим својим? Хм?

Каква ли је, у ствари, безмерна и нерасудна дрскост сматрати се љубвеобилнијим од Самога Бога и "исправљати" Еванђеља Христово, чинећи од њега некакво "сопствено".

Чувајмо се, браћо, како знамо од овога злог квасца савременог фарисејства!

борећи се одлучно и са најмањим пројавама зла и греха у сопственој души, не бојмо се да откривамо и разобличујемо зло свугде где се јавља данас не по гордости и самољубљу, него јавно по љубави према истини. Наш је главни задатак у ово лукаво и бестидно време да сачувамо савршену верност и преданост еванђелској Истини и Началнику нашега Спасења Васкрслом тридневно из гроба Христу Животодавцу, Победитељу ада и смтри.

 

а нисте ни ти, а ни Аксеносилас меродавни да држите предавања другим људима око нечега што је индивидуално и односи се на лична схватања

a po kom si kriterijum ti merodavan? astroloshkom..

 

јасно је да си дебил обзиром да си у стању да вређаш туђа мишљења због свог страха

Овим ја и ти завршавамо сваку даљу причу пошто сам сада сигуран да си дебил.

 

радије верују ономе што један соционално успешан индивидуалац

socionalno? nemoj se razbacujesh ti femsi terminima, nerazumem ti ja to..

 

Људима који бране и поштују православље, заиста свака част, али, ти претерујеш у готово свим аспектима одбране до те мере да православље изгледа глупо

preterivati u dobru... mnogo loshe..

 

ти претерујеш у готово свим аспектима одбране до те мере да православље изгледа глупо

Pravoslavlje nije tu da bi ti se svidelo, vecj da bi ti reklo Istinu. ako necjesh da je prihvatish, slobodno. pravoslavlje i ne treba da izgleda "pametno".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Само будала може да каже за нешто да је глупо, а да при том нема појма о чему прича :) :)

 

За разлику од тебе или осталих који сматрају да је коректно држати предавања на форуму о томе шта је православље - заиста сам у предности! И то ти сасвим скромно и суптилно износим :)

Не можеш човека учити нечему у шта не жели да верује чак и да је твоја борба праведна, а још горе је исте називати будалама јер се тек тада види да ниси ништа бољи од осталих.

 

Мени не смета да кажем да си дебил и могу то и хиљаду пута поновити, нико ме никад неће натерати да се извиним поводом тога, јер имам свако право обзиром да си ти мене први прозивао у више наврата. И не осећам потребу да ти доказујем колико си дебилан поводом својих неких ставова који се односе на науку, односно научна истраживања, а о твојој наметљивости и тврдоглавости и да не почињем. Ја могу да прочитам шта ти имаш да кажеш, али ти би требало да научиш да никаква наметљивост није свршисходна када је реч о комуникацији. Доводи се у питање - на који начин ти то правдаш религију, када једино правдаш своје дупе које по читав дан виси на форуму јер нема паметнија посла...?! Немој да се кријеш иза православља јер православље није за оне који воле да се другима намећу и оне који другима суде (постоји разлика између суда, предрасуда као и расуђивања) - а макар на форуму нико ништа не мора да теби доказује поводом тога да ли је хришћанин или није.

 

Ево, ја могу да опсујем све свеце зато што знам да су сви они идоли пореклом из наших ''старих и паганских обичаја'', могу да знам да никакве задушнице нису нешто што је богом дано него, ето - неко на селу одлучио да мало носи храљну, постави сто с печењем преко гроба и тиме каже да је хришћанин. О томе како људи улазе у храм и на који начин се одевају нећу ни да причам - али то је све оно што јесте материјално и што нема вредност у вишем и ''савршенијем свету'' - то би ти требало да знаш. Ако је Бог све, онда је и све добро. :)

 

А ја се нешто не бринем за своју душу, сети се да сам ја потомак ђавола---а можда сам и сам ђаво...? Дебилу.

 

Елем, када ти Аксеносиласе будеш мене бановао због тога што сам прс'о сети се да ће ти Рогозуб остати и да ћеш и даље, ако не и до његовог останка на овом форуму имати проблема с новим корисницима због само тога што ниси био у могућности да му скренеш пажњу на то да престане да намеће своје мишљење сваком лику на кога наиђе, па макар тај и да није управу или да ''лупета глупости'' - Јер љубав се дели према сваком бићу, свака трунка постојања се поштује, сваки животни тренутак се мери оним који нам одузимају дах. Мени не смета уколико добијем бан због Рогозуба - ја сам потпуно искрен и немам шта да игноришем лика који је први почео да кења.

Edited by Onime no Kyo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Само будала може да каже за нешто да је глупо, а да при том нема појма о чему прича

po tim kriterijumima si ti budala, jer si pljuvao Bibliju..

 

да ниси ништа бољи од осталих.

niti ja govorim da jesam.

 

И не осећам потребу да ти доказујем колико си дебилан

zato shto nemozhesh da dokazhesh. vidim ja, ne idu vama bezbozhnicima neshto ova dokazivanja...

 

на који начин ти то правдаш религију

sigurno ne na tvoj nachin.

 

оје по читав дан виси на форуму

tako ti je to kad radish od kucje...

 

Немој да се кријеш иза православља јер православље није за оне

da, ti znash za koje jeste i nije..

 

Ево, ја могу да опсујем све свеце

znam da mozhesh. zar nisam odmah rekao da si rob djavola?

 

Јер љубав се дели

prvo, ti neznash shta je ljubav, jer si bezbozhnik

drugo, nije uloga moderatora da teraju forumashe da "dele ljubav".

 

Мени не смета уколико добијем бан због Рогозуба

ako dobijesh ban, dobicjesh ga zbog sebe. lepo ti je rekao dzhoker- "Ojha,iskuliraj i brze edituj taj post!!!!", a ti si odgovorio na to "Наравно да нећу, он мени може да прича да сам дебил, а ја ћу да поново да трпим неправду". brate, zvuchish k'o kalimero. pubertetlija astrolog, razmazheno derishte- "mama nisham ja kriv, on je prvi poch'o!!!". pa ko te jebe. ako mislish da si bolji od mene, nemoj da se spushtash na moj nivo.

 

 

 

 

edit:

Rogozub [ 21 ] ** [50.00%]

Ja [ 10 ] ** [23.81%]

Svarog&Felix [ 4 ] ** [9.52%]

Kveld [ 1 ] ** [2.38%]

Onime no Kyo [ 5 ] ** [11.90%]

Dionis [ 1 ] ** [2.38%]

Edited by Rogozub

Share this post


Link to post
Share on other sites

Само будала може да каже за нешто да је глупо, а да при том нема појма о чему прича

po tim kriterijumima si ti budala, jer si pljuvao Bibliju..

 

Што је теби свакако запало за око и једва брже боље си се потрудио да вређаш мој хоби :] о ком имаш појма колико и ја о карбураторима... Елем, Библија је пуна људи...нешто ми се не чита ;]

 

да ниси ништа бољи од осталих.

niti ja govorim da jesam.

Свакако. Више се трудиш да то доказујеш својим омаложавањем и тиме како сматраш да си Богом дан да све подучаваш о религији, а заправо патиш од неког комплекса. Хајде не пиши глупости, боље ти је

 

И не осећам потребу да ти доказујем колико си дебилан

zato shto nemozhesh da dokazhesh. vidim ja, ne idu vama bezbozhnicima neshto ova dokazivanja...

 

Не могу теби лично, али није ни потребно то радити - питај остатак форума шта мисле о теби колико си дебил :) Добро, хајде, можда је сурова реч да си дебил али си изузетно напоран и сигуран сам да је то све у циљу тога зато што си жељан пажње :) :) и пронашао си је овде на форуму иако те сви игноришу, осим мене. Тачније, импонује ти да сматраш како јеси управу зато што имаш Бога на својој страни као и Библију јер су то, јел'те неоспориви докази о томе да си ти управу...ох, сарказам.

на који начин ти то правдаш религију

sigurno ne na tvoj nachin.

 

Ја религију не правдам, да се разумемо. Не видим одакле ти повод да извалиш овакву глупост. И после ти смета што ти кажем да имаш предрасуде. Уосталом, дефинитивно не на мој начин. Ниси у могућности да некоме на суптилан и неутралан начин прикажеш религију не само у дефиницији коју ти сматраш исправном већ онако како би особа требало да нађе свој пут. Људи се мењају, а самим тим и њихова мишљења.

Ееееј, ниси и даље одговорио да ли си Јарац у хороскопу зато што сам те прочитао и знам како размишљаш :) :) :) :) За разлику од библије, ја користим мозак :rockdevil:

 

Немој да се кријеш иза православља јер православље није за оне

da, ti znash za koje jeste i nije..

 

Да ти кажем једну ствар :] ја знам како је потребно опходити се с људима, а томе доприноси и доказ који се односи на мноштво људи који ме поштују што и могу с моје стране да и очекују уколико се покажу цивилизованим и уколико познају макар неке основе Бонтона. Теби ако је до доказивања тога чији је пенис већи на форуму, пријави се за неки конкурс :) и без обзира да ли ја знам или не - не можеш да учиш људе ономе што не желе да прихвате. Смешно ми је колико ти то не улази у главу већ једино следиш своје слепо опредељење.

Ево, ја могу да опсујем све свеце

znam da mozhesh. zar nisam odmah rekao da si rob djavola?

 

И због тога нисам роб ђавола јер и у мојој псовци лежи Бог јер бог је у свему? :) :) Нећу ни да почињем око тога што ниси управу када је реч о свецима које ми славимо - то је чисто паганство, а људе учи к томе да се више пута моле свецу (баш као што су и стари пагански обичаји) него ли током посете цркви.

Јер љубав се дели

prvo, ti neznash shta je ljubav, jer si bezbozhnik

drugo, nije uloga moderatora da teraju forumashe da "dele ljubav".

 

Ма шта ми наприча, заборавио си и да сам те јебо у здрав мозак ;] Ти ћеш да ме учиш шта је улога модератора, а тек љубав ахахахахахахах...ахахахахаххахаха...Прочитај правилник па онда донеси закључак јер је овако ирационално...хммм...пуномоћје твојих ставки. Нико не захтева од модератора да шири љубав, али се захтева да сваки спам буде обрисан :]

 

Мени не смета уколико добијем бан због Рогозуба

ako dobijesh ban, dobicjesh ga zbog sebe. lepo ti je rekao dzhoker- "Ojha,iskuliraj i brze edituj taj post!!!!", a ti si odgovorio na to "Наравно да нећу, он мени може да прича да сам дебил, а ја ћу да поново да трпим неправду". brate, zvuchish k'o kalimero. pubertetlija astrolog, razmazheno derishte- "mama nisham ja kriv, on je prvi poch'o!!!". pa ko te jebe. ako mislish da si bolji od mene, nemoj da se spushtash na moj nivo.

 

Због чега бих теби уступао да радиш шта хоћеш и омаложаваш како хоћеш? Због тога што носиш титулу спамера? И поново неке аргументације које немају везе с логиком и реалношћу! Ако добијем бан то неће бити због мене јер сам ја ''себе'' оставио онда када си ТИ почео да ме вређаш па рекох да ти се представим у лепшем светлу :] Можда теби звучим као калимеро, али не видим разлог да трпим твоје глупости или вређања - ако хоћеш да се лепо нађемо лице у лице, само изволи :] Пре ће бити да си ти дебил него ли ја Калимеро, а, између осталог Калимеро је одличан цртаћ :] Штавише, одајеш дозу неспособности да ми пронађеш слабу тачку те се служиш свим могућим факторима који би по некој основи пронашли симпатију код модератора јер се највише плашиш за своје дупе које ради ''од куће'' аххахаха - Ја нисам као остали људи с овог форума којима си затварао уста захваљујући томе што си ''бољи од осталих спамера'', али реално гледано ТИ ЈЕСИ ДОБИО БАН и то много тога говори о теби. Дечкић, ја сам старији од тебе :] :] :] :] а што се пубертета тиче - смешан си. Хоћеш и да ти дам фотографију својих гениталија? Чисто да ме боље упознаш пошто имаш неке предрасуде :) :)

 

 

 

 

 

edit:

Rogozub [ 21 ] ** [50.00%]

Ja [ 10 ] ** [23.81%]

Svarog&Felix [ 4 ] ** [9.52%]

Kveld [ 1 ] ** [2.38%]

Onime no Kyo [ 5 ] ** [11.90%]

Dionis [ 1 ] ** [2.38%]

 

Не видим шта је смешно у томе што те чак двадесет и једна особа сматра за најбољег смарача, смарачу -_- ЈБТ, ти се тиме поносиш!!!!!!! А на конту тога мислиш да си неко јаје? Шта? Не капирам шта је тако фино у твом дебилном ставу. Јбт, ово се може схватити и као ултиматум и сасвим је евидентно да си се к'о бајаги нешто осилио и константно мораш да одговараш јер си спамер. Знаш како, ово ти не ваља што се тиме поносиш - не доприносиш конструктивности одређених тема већ ГУШИШ теме. Ја то као модератор на једном другом форум, знам :)

 

Да се разумемо, када ти будеш престао, престајем и ја, а не обрнуто како је већ и Аксеносилас наложио да те једноставно игноришем :) - ја нисам неко ко игнорише глупост, а глупостима НИЈЕ место на форуму обзиром на прегледност како теме тако и свега онога што је у домену тога да ти СМАРАШ! Проблем је једини што ти сматраш да си управу, а немаш никакве доказе. Бориш се против својих ветрењача...

Edited by Onime no Kyo

Share this post


Link to post
Share on other sites

ako tebe vredja shto ti kazhem da si debil zato shto mislish da je hrishcjanstvo verovati da svaki list ima dushu i verovati u astrologiju, shta da ti kazhem- istina boli.
pa ja sam bio siguran da si ti debil kad sam video prvu tvoju poruku..
po tim kriterijumima si ti budala
22 Ako ko kaže: budalo, zaslužiće pakao ognjeni.

 

Dokle više? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Елем, Библија је пуна људи...нешто ми се не чита

shto znachi da nemash pojma o njoj, a pljuvao si je- a po tvojim sopstvenim rechima- samo budala mozhe da kazhe za neshto da je glupo ako nema pojma o tome. znachi da si budala. ti kaza.

 

Више се трудиш да то доказујеш својим омаложавањем и тиме како сматраш да си Богом дан да све подучаваш о религији

ti radish isto to prema meni, samo shto za razliku od mene, nisi po struci teolog.

 

Не могу теби лично, али није ни потребно то радити - питај остатак форума

lol

 

И после ти смета што ти кажем да имаш предрасуде.

gde sam rekao da mi to smeta? ja svoje predrasude chuvam i gajim.

 

Ниси у могућности да некоме на суптилан и неутралан начин прикажеш религију

jesam, ali ne zhelim.

 

Ееееј, ниси и даље одговорио да ли си Јарац у хороскопу

pa valjda tolko mozga imash pa si umeo da prochitash na mom gejspejsu..

 

ја знам како је потребно опходити се с људима

uf, zabole me bash za ophodjenje sa ljudima.

 

а томе доприноси и доказ који се односи на мноштво људи који ме поштују

teshko vama kada krenu ljudi da prichaju dobro o vama. (Lk 2, 26)

 

и очекују уколико се покажу цивилизованим

civilizacije su proizvod moralnih zabrana sa korenom u zakonima religije vecjine pripadnika iste civilizacije. ova civilizacija, kojoj ti pripadash je dakadentna.

 

уколико познају макар неке основе Бонтона.

ne vodim se ljudskim pravilima, nego Bozhanskim.

 

Теби ако је до доказивања тога чији је пенис већи на форуму

neznam zashto bi mi bilo do toga... ionako mi je mali..

 

и без обзира да ли ја знам или не - не можеш да учиш људе ономе што не желе да прихвате.

ti cje mi kazhesh. ako necje da prihvate, neka me stave na ignore, i necje im izlaziti moje poruke na forumu.

 

Нећу ни да почињем око тога што ниси управу када је реч о свецима које ми славимо - то је чисто паганство

pa znam da je to chisto paganstvo kada je rech o "svecima" koje VI slavite, ali svetitelji koje MI Pravoslavni poshtujemo znam da su svi Pravednici i Bozhiji ugodnici, koje je Bog ochistio i proslavio ih po smrti.

 

а људе учи к томе да се више пута моле свецу (баш као што су и стари пагански обичаји) него ли током посете цркви.

napishi smislenu rechenicu, pa kad vidim shta ocjesh da kazhesh, odgovoricju ti.

 

Због чега бих теби уступао да радиш шта хоћеш и омаложаваш како хоћеш?

nisi ti moderator pa da ikome ishta uspupash. tvoje je da poshaljesh riport na moju poruku. ako ti ne svidja kako modovi reaguju, prijavi njih adminu. ako ti ne svidi kako admin reaguje, otvori svoj forum.

 

ако хоћеш да се лепо нађемо лице у лице, само изволи

necju, vrucjina je pa nemogu da obuvam martinke...

 

Штавише, одајеш дозу неспособности да ми пронађеш слабу тачку те се служиш свим могућим факторима који би по некој основи пронашли симпатију код модератора јер се највише плашиш за своје дупе које ради ''од куће'' аххахаха - Ја нисам као остали људи с овог форума којима си затварао уста захваљујући томе што си ''бољи од осталих спамера'', али реално гледано ТИ ЈЕСИ ДОБИО БАН и то много тога говори о теби. Дечкић, ја сам старији од тебе :] :] :] :] а што се пубертета тиче - смешан си. Хоћеш и да ти дам фотографију својих гениталија? Чисто да ме боље упознаш пошто имаш неке предрасуде

bla bla bla... trucj trucj trucj.. i inache, ne nisi pubertetlija, a imash fotografiju svojih genitalija.. smeshan si..

 

ЈБТ, ти се тиме поносиш

naravno.. reche neko- uvreda budale je pohvala..

 

Ја то као модератор на једном другом форум

znam, video sam taj forum o horoskopima i crtacjima...

 

Бориш се против својих ветрењача...

a ja sam tvoja vetrenjacha?

 

22 Ako ko kaže: budalo, zaslužiće pakao ognjeni.

Dokle više?

Матеј 5, 22

А ја вам кажем да ће сваки који се гневи на брата свог низашта, бити крив суду, а ко рече брату свом: Рака! Биће крив скупштини, а ко рече: Будало! Биће крив паклу огњеном.

bracja su oni koji imaju istog oca. meni je Otac Bog, a njemu je otac djavo.

Edited by Rogozub

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...