Jump to content

Православље


Guest 10 dinara

Recommended Posts

A sto cini rogoguz, xaxa. Pitam se dokle misli ovako da jebe forum u zdravu pamet. No kad mu u tome rado pomaze modus foruma, nije ni cudo. Nego, da ne boldujem i offtopikujem :)

 

Evo nesto vezano za pricu o trojstvu - iako ih je trojica, u sustini bog je jedan(BOG). ‘Dijevicu’ Mariju je oplodio otac(BOG) putem svetg duha(BOG), a Isus(BOG) je sin Marije. Iz toga slijedi da je BOG oplodio svoju buducu ‘majku’, (sto je sasvim prigodan nastavak incestnih dogodovstina iz starog zavjeta). Kako vidite ovu relaciju, i dal neko stvarno kapira pojam 'trojice' ili samo copy/pastuje ono sto je neko prije napisao. Mozda nije poenta u nama koji ne shvatamo, vec u tome sto onaj koji objasnjava nema pojma, ali kad crkva kaze da ima trojstva, onda mora da ima... A i rogoguz je spominjao nesto prije kako bog nema pol, pa ga onda pitam cemu bog otac&sin, i zasto su svi ‘muskog‘roda(kako to nema boginje majke, osim bogorodice koja je ipak obicna zena).

 

Da, i onaj kilometarski spamerski tekst sto ga je rogi postovao gore, dokazuje sto? Da je hriscanstvo prava vjera jer se razvijalo kroz muku? Po toj logici, i islam je prava vjera. A mora da o ispravnosti hriscanstva svjedoce i inkvizicija, krstaski i razni drugi ratovi, srednjevjekovni intelektualni mrak, planeta zemlja=plocha.. Idi predi vunu, zajedno sa tvojim modusom, koji je odavno trebao da ti lupi ban zbog nepametnih(da ne kazem extremno pih-glu) postova i gomile propagandnog spama kojim zatrpavas forum(o vrijedjanju clanova da ne pricamo).

Share this post


Link to post
Share on other sites

----------Svaka čast. Napokon da se ovde nađe neko ko je zapravo shvatio suštinu svega.----------

Suština ? Meni to liči na agnosticizam - ako se ne varam u definiciji,odprilike da je čovek nemoćan da sazna istinu,a to nema veze sa religijom uopšte.

-----------Иако сам написао пар реченица, вас четворо је пронашло улогу судија.----------------------

Pazi ovako,ima dva načina,da se složimo sa tobom i da se ne složimo.Pošto je ovo forum,moguće je i jedno i drugo,tako da nema ljutnje,ako se ne slažemo sa tvojim mišljenjem.

---------Ако немаш себе неће ти ни хиљаду књига помоћи јер не следиш ''свевишњег'' већ идоле. --------

Ovo mi je malo nejasno.Generalno mogu da kažem da blagodat Svetog Duha je ono što oživljava,tako da tu nema dileme.

 

---------Уштедите куцкање својих финих тастатура и уместо што ћете мени писати о хришћанству или томе колико је потребно ограничити се од ''неверника'' следећи своје ''принципе'' - изволите и дајте онима којима је то потребно. За хришћанство није потребна памет, потребна је љубав. Толико о томе.------------

Ne znam zašto ali imam utisak da bi moglo da se citira jedno tumačenje Jevanđelja od patrijarha srpskog Pavla

„Ево вас шаљем као овце међу вукове. Будите мудри као змије а безазлени као голубови.“ Змија је симбол мудрости т.ј. она у опасности чува главу, јер зна ако се реп и откине – нарашће али глава неће, док су голубови симбол безазлености: док се све живо око хране туче (ви знате и свиња кад јој се метне да једе, а оно њено прасе дође да једе, она га избаци), код голубова, кад је храна у питању, они се не бију.

Е сад видите: мудрост ће вас сачувати да вас вуци не онемогуће, а доброта ће вас сачувати да ви не постанете вуци; другим речима, људи треба слободно да развијају своје умне способности, слободно што год могу више, али под условом да паралелно развијају и доброту. Јер ум је хладан, он понекад сече посред срца, а доброта је топла али глупа. Добар и луд браћа – што се каже: ако је само добар а слабе памети свако га искоришћава, исмева и подмеће му ногу. Када се развија паралелно и разум и доброта онда ће у дугом веку одржати равнотежу: да ум не пређе у злоћу (знате: сви ти велики злочинци имају често велике способности и развијене докторате редом), а да доброта не пређе у глупост. А управо то је нама најтеже јер ако кренемо у једном правцу идемо често до краја а мора се чувати и једно и друго. Е о томе је реч, дакле, удаљили смо се умногоме од тога принципа еванђелског.

за мене не постоје закони када је реч о мојој вери у Бога

Ovo mi je nejasno,da li veruješ u Isusa Hrista ? Ne veruješ da je knjiga dostojna Boga ? Okej,nisam u fazonu neke svađe,ali to onda nema veze sa pravoslavljem,ni sa verom uopšte.Bez ljutnje,čisto kao opaska.

Po Kantu a mislim da je i Hegel nesto na tu foru rekao... mi smo od samog starta u zlu...

Pa dobro,sad nisam u toku baš puno sa filozofima,ali čovek uvek ima slobodu da izabira između dobra i zla.Ako to kažeš da je startna pozicija da je zgrešio,to stoji,ali se dovodi u vezu sa prvorodnim grehom odnosno krštenjem koje može da usledi posle toga.

poenta je da mi moramo sami da se potrudimo da budemo dobri i da delamo dobro.

Problem je što nije uvek lako videti šta je dobro.Odnosno što kažu sveti oci,dobro je dobro samo ako se čini na dobar način.

------Не постоји доказ.--------

Baš lepo što si ovo rekao.Nešto skoro pomenusmo,neki filozof je rekao,da Bog nije Bog koji se dokazuje.Elem,došao si do jedne od zanimljivih stavki,tipa dokazivanja i sličnog.Jednostavno Bog je dao čoveku slobodu.Niti će ga on na silu terati da veruje,niti to funkcioniše na taj način.

Pošto vidim da pominješ astrologiju,imaš svedočenja astrologa o tome da je astrologija nešto loše.Takođe ima i Janja Todorović,mislim da se tako zove,koja je govorila o tome kako se nekada bavila astrologijom i kako je to loše.

Ja sam lično poznavao neke astrologe,i iskreno da ti kažem,dobar je bio jedan to čova,samo nekako šteta,žao mi je što je ateista,nekako baš žao.I umro je pre par godina,pa sam video još neke njegove kolege,i jedna osoba,ako se ne varam,mi je potrvrdila da ne izrađuje više natalne karte.

Sad da ne linkujem svedočenja astrologa,predpostavljam da smo se razumeli.

роверавам твој менталитет, не делујеш ми као особа која се истински залаже за православље већ ти оно представља личну сатисфакцију поготово на форуму где је ''по обичају'' много ''сатаниста'' обзиром да сви слушају претежно рок и метал,

Prvo,mislim da znaš da ljudima tekstovi metala ne znače puno,tako da je bitno da to trese,sad o čemu se peva,manje-više.Drugo,ne sećam se kada je tema o satanizmu bila aktivna,ali ne sećam se da je neko bio tu prošli put da kaže šta je satanizam za njega i zašto je u tom fazonu.

pa ol' skrech pogadja ljudima znak na ulici- samo te posmatra minut, bez da zna bilo shta o tebi.

Pozdravljam Skratcha legendu ove teme,jedan od retkih ljudi sa kojim možeš da se argumentovano ispričaš.Samo ponekad spamuje,al dobro,niko nije savršen ;)

а нисте ни ти, а ни Аксеносилас меродавни да држите предавања другим људима око нечега што је индивидуално и односи се на лична схватања

Brate,ovo je forum.A svetski zakon svih foruma je 1.moderator je uvek u pravu 2.u slučaju bilo kakvih nejasnoća i nedoumica pogledati pod 1.

Zakon svih foruma.Izgleda malo smešno,ali je to i živa istina.

Kome smeta jednostavno neka ne ide na internet forume.

сви они идоли пореклом из наших ''старих и паганских обичаја''

Oni su pre svega bili ljudi,kao sveti Nikolaj Velimirović ili sveti Jovan Kronštatski.Ljudi osvetljeni blagodaću Svetoga Duha,tačnije.

 

Evo nesto vezano za pricu o trojstvu - iako ih je trojica, u sustini bog je jedan(BOG). ‘Dijevicu’ Mariju je oplodio otac(BOG) putem svetg duha(BOG), a Isus(BOG) je sin Marije. Iz toga slijedi da je BOG oplodio svoju buducu ‘majku’, (sto je sasvim prigodan nastavak incestnih dogodovstina iz starog zavjeta).

Nije jedan,već je TROJICA,ne kaže se trojstvo,jer su to ličnosti.Mariju je oplodio Sveti Duh,a u njoj se ovaplotio Isus Hristos.Kao kada se pojavilo sveto Trojstvo pri krštenju Isusa Hrista.

planeta zemlja=plocha

Pričali smo ranije o tome,čini mi se.Biblija je pisana pod blagodaću Svetoga Duha.To znači da oni koji su je pisali nisu to radili u nekoj ekstazi,već da postoji sinergija,odnosno saradnja,između Boga i čoveka.Što se geografije tiče,Biblija i nema nameru da služi kao neki geografski dokument,tj ljudi tog vremena kada se to pisalo i nisu imali puno načina da shvate da li je zemlja ovakva ili nije.Što se incesta tiče,i o tome smo pričali,čini mi se.Nije isto kada na svetu ima milion ljudi i kada su stvorene prve dve osobe na svetu.

Edited by -Diamond-

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne pročitah nigde toliko gluposti i ne vidoh nigde toliko gordosti i nigde manje ljubavi i razumevanja kao među ovim

našim forumskim hrišćanima.

 

"Svedočenje astrologa kako je to loše" je ipak vrh vrhova. Šta si time hteo da dokažeš pojma nemam.

Za ljude ništa drugo do pećine nije jer se ipak posle svega i dalje u mraku osećaju najsigurnije.

 

Ako je religija slepo verovanje u neku knigu kao i bukvalno shvatanje svega što je u njoj napisano bez upotrebe sopstvenog mozga i nastojanja da se iz iste izvuče najbolje, onda to što je Onime napisao svakako nije religija.

 

 

Дакле, чисто да напишем биланс... Рогозуб, Ониме, М Гад и НТС по бан, неко седам, неко три дана...

 

Mislim da nije bilo potrebe za tim baš al ajd... i ko je uopšte NTS?

 

-------------------------------------

 

Нико те није питао за мишљење нити за коментар.

Edited by Axeanosilas

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dakle mene ovde treba pitati za mišljenje ili komentar pa tek onda mogu da pišem.

Sjajni ste :)

 

 

 

Jebem ti državu.

 

-------------

Мислио сам на коментаре о бановима и постављање беспотребних и бесмислених питања. Ни овај пост није био потребан, ово ти је последња опомена.

Edited by Axeanosilas

Share this post


Link to post
Share on other sites

28 ЈУН

 

Свети великомученик Кнез Лазар и свети српски мученици – Видовдан

 

Један од великаша који су владали српским царством после цара Душана. После смрти цара Уроша, крунисао га је патријарх Јефрем. Слао је изасланство у Цариград, са монахом Исаијом, са молбом да се скине анатема са српског народа. Више пута се борио против турске силе. Напокон, са Турцима, које је предводио султан Мурат, сукобио се на Косову пољу 1389. године, где је посечен. Тело му је пренето у манастир Раваницу код Ћуприје, његову задужбину, а доцније одатле у Сремску Раваницу и на крају, 1942. године, у Београд, у Саборну цркву, где и данас почива нетрулежно. Свети Лазар је обновио манастире Хиландар и Горњак, подигао Раваницу и Лазарицу, и био је ктитор многих других манастира и цркава.

Edited by SixStepsOnTheMoon

Share this post


Link to post
Share on other sites

Šta si time hteo da dokažeš pojma nemam.

Lepo,privatna iskustva sa astrolozima,postoji i predavanje Janje Todorović o tome kako je ona bila u elementu horoskopa i kako je shvatila da od toga nema ništa.

 

http://sekte.paracin.co.yu/sajt/stranice/s...stAstrologa.htm

 

A pojedinci koji se bave horoskopom koje sam ja sreo su mi rekli da od kada su videli neku nesreću,ukapirali su da ipak ne bi trebalo da ispituju šta je ono što će nam se desiti.I taj čova iz priče je krenuo da gaji pčele i batalio horoskop.

Ako je religija slepo verovanje u neku knigu kao i bukvalno shvatanje svega što je u njoj napisano bez upotrebe sopstvenog mozga i nastojanja da se iz iste izvuče najbolje, onda to što je Onime napisao svakako nije religija.

Ukoliko pod slepo podrazumevaš verovanje u određene kanone ili zapovesti,to je sad šira priča generalno.Veruješ prvo u srcu,znači da nije slepo.Dalje,ako neko misli da neka zapovest nije dobra,npr "ne poželi ništa što je tuđe" ili "ne vrši preljube",i to je za priču.Što je ono neko pametan rekao,ako prekršiš neku od tih zapovesti,pa se izgovaraš da te je "Bog kaznio",ustvari si sam sebi napravio problem,jer nisi verovao da je to nešto što treba da se poštuje.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ej ja se nadovezujem na onu pricu o trojstvu...

Sa naucnog aspekta imamo tu momenat replikacije, kao sto se nasa DNK samoreplikuje i omogucava razvoj zigota (jedna ćelija nastala spajanjem jednog muskog i jednog zenskog gameta, eto ga trojstvo) koji nizom deoba daje sve vise i vise celija... ali opet omogucava da svaka od tih celija odabere svoj put diferencijacije (razlicit put razvoja) i njenom daljom deobom nastaju organi (naravno ja sam ovo maximalno uprostila). Tako da sa tog aspekta ta prica ima smisla jer je poenta koliko sam ja skapirala neke stvari citajuci bibliju da makro pricu mozes primeniti na mikro nivou, jer je istina jedna, apsolutna, samim tim bez obzira koji su njeni akteri vazna je pouka i primena iste...

Ali to je samo jedno od mojih razmisljanja na tu temu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa naucnog aspekta imamo tu momenat replikacije, kao sto se nasa DNK samoreplikuje i omogucava razvoj zigota (jedna ćelija nastala spajanjem jednog muskog i jednog zenskog gameta, eto ga trojstvo) koji nizom deoba daje sve vise i vise celija...

bezgrešno začeće, uskrsnuće i sveta trojica su tri najveće (svete) tajne hrišćanske vere. zato što idu mimo svake logike, razuma i dosadašnjeg naučnog saznanja (biologije, fizike). ovde imamo fenomen začeća bez muškog gameta. postavlja se pitanje šta je omogućilo nastanak zigota i sve potonje faze embrionalnog i fetalnog razvoja, sve do samog rođenja bebe Isusa? znači govorimo o samom trenutku "božjeg ovaploćenja", tj. oplodnje ovuma u telu bogorodice. šta je agens začeća?

 

hrišćani kažu treća ipostas svete trojice a.k.a. sveti duh. dakle, sveti duh je taj božji spermić koji se nekako "spaja" sa jajnom ćelijom. e, tu je keč. "sveti duh" je duh, dakle nije fizički fenomen (sila, energija, vibracija), nije materijalni entitet, ali je u stanju da izazove vrlo materijalni i fizički opipljivi efekat a to je nastanak zigota. kako je to moguće? nema objašnjena, bar ne na ovom stadijumu razvoja ljudskog uma. ostaje nam samo izbor, prihvatanje tog fenomena kao čuda i "svete tajne" ili neprihvatanje. oni koji to prihvataju su vernici a ovi drugi ateisti/agnostici, i to je sve.

Edited by Voyager

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tajne, pa makar i svete, ne bi trebalo da postoje u bilo kojoj religiji. Zbog čega je Isus začet ''bezgrešno'', dakle bez fizičkog kontakta? Da li je to samo dokaz njegove božanske prirode ili se jednostavno seks smatran grešnim, prljavim ili kakvim već?

 

Edited by Varg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tako da sa tog aspekta ta prica ima smisla jer je poenta koliko sam ja skapirala neke stvari citajuci bibliju da makro pricu mozes primeniti na mikro nivou, jer je istina jedna, apsolutna, samim tim bez obzira koji su njeni akteri vazna je pouka i primena iste...

Sad nemoj da mi zameriš,ali ako sam te dobro razumeo,da ponovim trojstvo ne postoji,postoji tri osobe znači sv Trojica.To pokazuje ljubav jer Bog Otac ima veliku ljubav prema Sinu i Svetom Duhu i obrnuto.

Mislim da pominješ teoriju evolucije,tako da je to nešto potpuno drugačije sa Biblijom.

 

Zbog čega je Isus začet ''bezgrešno'', dakle bez fizičkog kontakta?

Zato što nije začet od neke fizičke osobe,već od Svetog Duha.On je Bog,ovaploćen u telo čoveka,i pri tome je njegova bogomajka ostala devica.

Seks se ne smatra grešnim,normalno da ne.Samo se seks pre braka smatra grešnim.

 

Lepo si sam sebi odgovorio,to je dokaz njegove Božanske prirode.

 

Tajne, pa makar i svete, ne bi trebalo da postoje u bilo kojoj religiji.

U Hriščanstvu odnosno pravoslavlju,svete tajne se nazivaju tako jer je tu prisutna blagodat Svetog Duha.I one kao takve predstavljaju veoma važan njen deo. (kao što svi znamo krštenje,ispovest,miropomazanje,brak itd)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zato što nije začet od neke fizičke osobe,već od Svetog Duha.On je Bog,ovaploćen u telo čoveka,i pri tome je njegova bogomajka ostala devica.

Dijamante, kako ti intimno doživljavaš sveti duh, šta je on po tvom mišljenju? iz onoga što znam, reklo bi se da je sveti duh neka vrsta posrednika između boga i materijalne realnosti, jer bog kao imaterijalno biće ne može sam od sebe da stvara i utiče na kosmos, već mu je potreban medijum, da ne kažem menadžer :cool: naravno, ovo moje tumačenje je krajnje laičko zato te pitam kako gledaš na to kao vernik.

 

drugo pitanje se tiče svete trojice. dakle, u momentu ovaploćenja boga-oca u ljudsko obličje, tačnije u boga-sina-zigota-Isusa, kakav je od tada pa na dalje status boga-oca? da li je bog-otac činom ovaploćenja doživeo kolaps u materiju i tako se svesno samoubio, da bi ponovo oživeo u trenutku rođenja, kao bogočovek tj. bog-sin?

 

prilično je sve to zamršeno tako da ću razumeti ako nećeš da naprežeš mozak na ovu vrućinu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dijamante, kako ti intimno doživljavaš sveti duh, šta je on po tvom mišljenju? iz onoga što znam, reklo bi se da je sveti duh neka vrsta posrednika između boga i materijalne realnosti, jer bog kao imaterijalno biće ne može sam od sebe da stvara i utiče na kosmos, već mu je potreban medijum, da ne kažem menadžer :cool: naravno, ovo moje tumačenje je krajnje laičko zato te pitam kako gledaš na to kao vernik.

 

Као инфра-црвени зрак који емитује даљински управљач, а након дејства физичке силе на дугме (што схвати као молитву или извођење неког обреда од стране верника/свештенства) помоћу којега се нека радња спроведе у дело.

 

drugo pitanje se tiče svete trojice. dakle, u momentu ovaploćenja boga-oca u ljudsko obličje, tačnije u boga-sina-zigota-Isusa, kakav je od tada pa na dalje status boga-oca? da li je bog-otac činom ovaploćenja doživeo kolaps u materiju i tako se svesno samoubio, da bi ponovo oživeo u trenutku rođenja, kao bogočovek tj. bog-sin?

Не. Даљински и даље постоји. Били су неки касио сатови да се купе (чини ми се да је касио), било је довољно да усмериш даљински од неког уређаја према њима, стиснеш неко дугменце, деси се нешто (сат скапира френвенцију, ово, оно, не бих да лупам, али капирам да конташ) и онда тај сат можем да користиш као даљински за исти тај уређај. Дакле, даљински и даље постоји, постоје и инфрацрвени зраци које емитују и даљински и сат (само што сат не може да "пренесе" фреквенцију на неки други сат исте марке, већ то поново мора помоћу оригиналног даљинског), а постоји и сат који ради готово све као и оригинални даљински.

 

prilično je sve to zamršeno tako da ću razumeti ako nećeš da naprežeš mozak na ovu vrućinu.

 

Уопште није замршено. Сад не мораш ни ти да напрежеш мозак да би схватио...

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Као инфра-црвени зрак који емитује даљински управљач, а након дејства физичке силе на дугме (што схвати као молитву или извођење неког обреда од стране верника/свештенства) помоћу којега се нека радња спроведе у дело.

 

Не. Даљински и даље постоји. Били су неки касио сатови да се купе (чини ми се да је касио), било је довољно да усмериш даљински од неког уређаја према њима, стиснеш неко дугменце, деси се нешто (сат скапира френвенцију, ово, оно, не бих да лупам, али капирам да конташ) и онда тај сат можем да користиш као даљински за исти тај уређај. Дакле, даљински и даље постоји, постоје и инфрацрвени зраци које емитују и даљински и сат (само што сат не може да "пренесе" фреквенцију на неки други сат исте марке, већ то поново мора помоћу оригиналног даљинског), а постоји и сат који ради готово све као и оригинални даљински.

 

Уопште није замршено. Сад не мораш ни ти да напрежеш мозак да би схватио...

jel može neki crtež? sporije kapiram stvari ali mislim da sam ovo uklavirio, znači bog ne utiče na ovosvetovnu realnost direktno (jer ne može ili ga mrzi) nego posredno, pritiskom na daljinski koji emituje ic zrak tj. sveti duh. znači da sam dobro pretpostavio, sv. duh jeste medium odnosno prenosilac božje namere iz duhovne u materijalnu dimenziju. bog kara na daljinski, šmekerski moram priznati.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

jel može neki crtež?

Не. Лоше цртам, а и не бих да те увредим јербо је цртање резервисано за оне који су исподпросечно интелигентни.

 

sporije kapiram stvari ali mislim da sam ovo uklavirio, znači bog ne utiče na ovosvetovnu realnost direktno (jer ne može ili ga mrzi) nego posredno, pritiskom na daljinski koji emituje ic zrak tj. sveti duh. znači da sam dobro pretpostavio, sv. duh jeste medium odnosno prenosilac božje namere iz duhovne u materijalnu dimenziju. bog kara na daljinski, šmekerski moram priznati.

Не. Свети Дух једно од Божјих ипостаси. Нема ту суштинског раздвајања.

 

Ево ти па проучи, да се не смарам...

 

Да... Каже се медиЈум, иначе...

Edited by Axeanosilas

Share this post


Link to post
Share on other sites

Не. Свети Дух једно од Божјих ипостаси. Нема ту суштинског раздвајања.

 

Ево ти па проучи, да се не смарам...

pa rekoh i Dijamanteu da nemora se smara na ovu vrućinu, a vidim i tebi Aksiću isto smeta što je i normalno za vas hrišćane jer vas podseća na jedno mesto gde su velike vrućine. meni, pak, kao čoveku čiju je dušu zaposeo estradni demon Popović Saša, ova temperatura prija i godi :meshuggah:

 

evo, čestiti Aksiću, šta sam danas naučio: "Бог је један у три Лица, једна природа, једна моћ, једно делање, једна заједничка енергија трију ипостаси. Постоји, дакле, истоветност природе, воље и делања, савршеног и стварног у Богу. Три лица поседују исту природу, једнако и савршено - зато Тројица не значи три божанствљ (тритеизам), или три различите божанске природе, него три лица Божија (ипостаси). Исту природу поседују и употребљавају потпуно и једнако сва Три Лица, али свако на свој начин."

znači, ista priroda, volja i delanje važi za sva tri lica... ali, svako na svoj način? ako sva tri lica istu prirodu poseduju i upotrebljavaju potpuno i jednako, zašto je onda baš treće lice, tj. sveti (infracrveni) duh, glavni agent začeća a ne prvo lice, tj. bog-otac? da li to znači da ipak postoji razdvojenost tri lica i razlika u njihovoj prirodi?

 

ali ajde da ne bunarim jer logika ovde nije primenljiva, inače bi ova pitanja bila stvar naučnog potvrđivanja/pobijanja a ne predmet hiljadugodišnjih rasprava.

 

nego čisto radi zabave da te pitam ovako: Akse, ako ja izlijem živo jaje (ne moje nego kokošje) na sims u 2 pm, sunce će ga svojim toplotnim zračenjem ispržiti. sunčevo zračenje ima fizička svojstva kojima menja strukturu belanceta i žumanceta, isušuje ih i isprži. po tvom mišljenju, koja su to svojstva duha svetoga koja izazivaju fizičke promene u ljudskoj jajnoj ćeliji, u telu žive ljudske žene, buduće bogorodice? ima li sveti duh fizička svojstva kao što ih ima toplotno ili koje god drugo zračenje? ne očekujem da daš precizan niti direktan odgvor, možeš i pesničkim jezikom pošto znam da hrišćani vole taj jezik jer uvek ostavlja mogućnost proizvoljnih tumačenja i samim tim oslobađa odgovornosti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pa rekoh i Dijamanteu da nemora se smara na ovu vrućinu, a vidim i tebi Aksiću isto smeta što je i normalno za vas hrišćane jer vas podseća na jedno mesto gde su velike vrućine. meni, pak, kao čoveku čiju je dušu zaposeo estradni demon Popović Saša, ova temperatura prija i godi :meshuggah:

Није то смарање због врућине но одсуство воље да безразложно губим време. Умем ја и да запалим ватру помоћу штапа и канапа, али углавном користим шибице.

 

evo, čestiti Aksiću, šta sam danas naučio:

Само учи, млади дечаче, само учи.

 

znači, ista priroda, volja i delanje važi za sva tri lica... ali, svako na svoj način? ako sva tri lica istu prirodu poseduju i upotrebljavaju potpuno i jednako, zašto je onda baš treće lice, tj. sveti (infracrveni) duh, glavni agent začeća a ne prvo lice, tj. bog-otac? da li to znači da ipak postoji razdvojenost tri lica i razlika u njihovoj prirodi?

Суштина је да је "главни агент зачећа" Бог. Питање зашто кроз "треће лице" је небитно. Одговора може бити хиљаде. "Тако је било најпрактичније", "нико не може да погледа у Бога (што би била неминовност да је било другачије, признаћеш)" и много, много других.

 

ali ajde da ne bunarim jer logika ovde nije primenljiva, inače bi ova pitanja bila stvar naučnog potvrđivanja/pobijanja a ne predmet hiljadugodišnjih rasprava.

Мени је све савршено логично, ако теби није, то је тбог Саше, претпостављам.

 

nego čisto radi zabave da te pitam ovako: Akse, ako ja izlijem živo jaje (ne moje nego kokošje) na sims u 2 pm, sunce će ga svojim toplotnim zračenjem ispržiti. sunčevo zračenje ima fizička svojstva kojima menja strukturu belanceta i žumanceta, isušuje ih i isprži. po tvom mišljenju, koja su to svojstva duha svetoga koja izazivaju fizičke promene u ljudskoj jajnoj ćeliji, u telu žive ljudske žene, buduće bogorodice? ima li sveti duh fizička svojstva kao što ih ima toplotno ili koje god drugo zračenje? ne očekujem da daš precizan niti direktan odgvor, možeš i pesničkim jezikom pošto znam da hrišćani vole taj jezik jer uvek ostavlja mogućnost proizvoljnih tumačenja i samim tim oslobađa odgovornosti.

Божанска.

Има.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dijamante, kako ti intimno doživljavaš sveti duh, šta je on po tvom mišljenju?

Da se razumemo,kod ovakvih stvari nema mišljenja Pere,Žike ili Diamonda,ima ispravnog i pogrešnog.

Axe ti je odgovorio na pitanje,hvala Axe.

Ne razumem šta ti znači "ne može da utiče na kosmos" ? Svemir ? Ljude ? Događaje ?

 

Kakav kolaps u materiju,čoveče,ovaplotio se Bog Sin,pa kome bi se onda molio Isus ako je Otac u materiji ? Imam utisak da se šališ i da ti je pomalo dosadno.

 

pa rekoh i Dijamanteu da nemora se smara na ovu vrućinu, a vidim i tebi Aksiću isto smeta što je i normalno za vas hrišćane jer vas podseća na jedno mesto gde su velike vrućine.

Imam gadan osećaj da si baš dosta raspoložen za šalu.A pakao ima i deo koji se zove tartar,mesto večite hladnoće.

ne očekujem da daš precizan niti direktan odgvor, možeš i pesničkim jezikom pošto znam da hrišćani vole taj jezik jer uvek ostavlja mogućnost proizvoljnih tumačenja i samim tim oslobađa odgovornosti.

Jednostavno Bog je dosta kompleksan,pa zato i dosta tumačenja.Neko govori kao što mu se čini da je Bog i tu može da se pogreši.I često se pogreši.

Edited by -Diamond-

Share this post


Link to post
Share on other sites

Суштина је да је "главни агент зачећа" Бог. Питање зашто кроз "треће лице" је небитно. Одговора може бити хиљаде. "Тако је било најпрактичније", "нико не може да погледа у Бога (што би била неминовност да је било другачије, признаћеш)" и много, много других.

slažem se s tobom, zaista je tu pitanje o ulozi svetog duha nebitno (ili ne znaš odgovor :mhihi: ). u principu, govorimo o ključnom događaju u istoriji vremena i prostora, jedinstvenom slučaju i presedanu, a to je da je bog sišao među ljude i kao bogočovek hodao među njima i živeo 33 godine. u tom smislu sve što je vezano za momenat bezgrešnog začeća, svaki detalj, nije beznačajan.

 

no, članak na koji si me uputio lepo kaže:

 

Бог је један у три Лица, једна природа, једна моћ, једно делање, једна заједничка енергија трију ипостаси. Постоји, дакле, истоветност природе, воље и делања, савршеног и стварног у Богу. Три лица поседују исту природу, једнако и савршено - зато Тројица не значи три божанствљ (тритеизам), или три различите божанске природе, него три лица Божија (ипостаси). Исту природу поседују и употребљавају потпуно и једнако сва Три Лица, али свако на свој начин.

ako je sve to tako, ako je priroda sve tri ipostasi istovetna i nema suštinskog razdvajanja kako si rekao, čemu onda služi to učenje o svetoj trojici? po mom mišljenju, radi se o marketinškom triku koji su smislili starovekovni hrišćanski teolozi. prvo, navodna troličnost jednog boga trebalo je u vremenu širenja hrišćanstva da ovu veru učini prijemčivom za pagane mnogobošce. drugo, ovaj trik je po svom sadržaju logička protivurečnost koja se ne može konačno razrešiti ali zato ostaje izvor beskonačnih rasprava među raznim misliocima, teolozima, filozofima, mudrijašima i mudroserima, kao npr. na ovom i hiljadama drugih foruma. a, dokle god se raspravlja, dokle god podstiče misao, vera je živa i prisutna kroz vreme. mislim da se Axe slaže sa ovim, jel tako Aksiću? a, druže? batiću? Batiću? Vladane?!

Edited by Voyager

Share this post


Link to post
Share on other sites

slažem se s tobom, zaista je tu pitanje o ulozi svetog duha nebitno (ili ne znaš odgovor :mhihi: ). u principu, govorimo o ključnom događaju u istoriji vremena i prostora, jedinstvenom slučaju i presedanu, a to je da je bog sišao među ljude i kao bogočovek hodao među njima i živeo 33 godine. u tom smislu sve što je vezano za momenat bezgrešnog začeća, svaki detalj, nije beznačajan.

 

Ја ти наведох неколико разлога (могућих). Кад кажем није битно, мислим да мени није битно, ја се могу апсолутно поуздати у сваку Божју одлуку, то јест, радњу. Укратко - ако је тако, онда је тако било најбоље, најбезбедније и најисправније.

 

 

ako je sve to tako, ako je priroda sve tri ipostasi istovetna i nema suštinskog razdvajanja kako si rekao, čemu onda služi to učenje o svetoj trojici? po mom mišljenju, radi se o marketinškom triku koji su smislili starovekovni hrišćanski teolozi. prvo, navodna troličnost jednog boga trebalo je u vremenu širenja hrišćanstva da ovu veru učini prijemčivom za pagane mnogobošce. drugo, ovaj trik je po svom sadržaju logička protivurečnost koja se ne može konačno razrešiti ali zato ostaje izvor beskonačnih rasprava među raznim misliocima, teolozima, filozofima, mudrijašima i mudroserima, kao npr. na ovom i hiljadama drugih foruma. a, dokle god se raspravlja, dokle god podstiče misao, vera je živa i prisutna kroz vreme. mislim da se Axe slaže sa ovim, jel tako Aksiću? a, druže? batiću? Batiću? Vladane?!

Све си раскринкао. Ујутру ћу се ишчланити из Цркве.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ја ти наведох неколико разлога (могућих). Кад кажем није битно, мислим да мени није битно, ја се могу апсолутно поуздати у сваку Божју одлуку, то јест, радњу. Укратко - ако је тако, онда је тако било најбоље, најбезбедније и најисправније.

tako je, i treba da se pouzdaš. nadam se da tako sluašaš i ćaleta, ako čovek kaže:

- Akso, sine, jel mora tolko glasno ta muzika da se sluša?

- evo, tata, smanjiću samo da čujem solažu... molim te, tata...

 

Све си раскринкао. Ујутру ћу се ишчланити из Цркве.

e, tako te volim. pokaži mi ispisnicu pa častim ćeps, šta ti duša ište, oćeš kurvoazije oćeš armanjak, vina iz bordoa, oćeš single malt viski... ma samo reci :pivopije:

 

šta će ti hrišćanstvo, ili ma koja druga vera ili ideologija? ako smo iskreni, priznaćemo da je hedonizam jedina realna religija/ideologija/filozofija, uvek bila i ostala. sve se svodi na zadovoljstvo, dal duhovno, intelektualno, duševno, a najviše telesno. postoje nijanse, normalno, neko čezne za janjom ispod sača i ladnim pivom a neko za Chateau Margaux iz '74. čak i oni koji se uzdržavaju, poste i odriču zadovoljstva opet se nadaju beskonačnom orgazmu u raju, desetinama devica, itd. ja kažem, jebeš večni život i uzrastanje ka bogu, koje se nikad ne svršava. jebiga, znaš i sam, nema konačnog sjedinjenja samo večno približavanje, a to je ispala.

 

zato imamo ovaj zemaljski život i ovo vreme i treba maksimalno da se iživljavamo i uživamo, cirkamo, gudramo, karamo, sviramo, majmunišemo, putujemo... pa ako se ispostavi da je to to i da nema ničeg posle telesne smrti bar smo se nauživali. siguran sam da se slažeš sa mnom, jel tako Aksiću, je li Maksiću? a, majstore? je li, tebrice?

Edited by Voyager

Share this post


Link to post
Share on other sites

tako je, i treba da se pouzdaš. nadam se da tako sluašaš i ćaleta, ako čovek kaže:

- Akso, sine, jel mora tolko glasno ta muzika da se sluša?

- evo, tata, smanjiću samo da čujem solažu... molim te, tata...

Отац ми је погинуо кад сам имао 8 година, тако да ти на то питање не могу пружити одговор.

 

 

e, tako te volim. pokaži mi ispisnicu pa častim ćeps, šta ti duša ište, oćeš kurvoazije oćeš armanjak, vina iz bordoa, oćeš single malt viski... ma samo reci :pivopije:

:) :)

 

šta će ti hrišćanstvo, ili ma koja druga vera ili ideologija? ako smo iskreni, priznaćemo da je hedonizam jedina realna religija/ideologija/filozofija, uvek bila i ostala. sve se svodi na zadovoljstvo, dal duhovno, intelektualno, duševno, a najviše telesno. postoje nijanse, normalno, neko čezne za janjom ispod sača i ladnim pivom a neko za Chateau Margaux iz '74. čak i oni koji se uzdržavaju, poste i odriču zadovoljstva opet se nadaju beskonačnom orgazmu u raju, desetinama devica, itd. ja kažem, jebeš večni život i uzrastanje ka bogu, koje se nikad ne svršava. jebiga, znaš i sam, nema konačnog sjedinjenja samo večno približavanje, a to je ispala.

 

zato imamo ovaj zemaljski život i ovo vreme i treba maksimalno da se iživljavamo i uživamo, cirkamo, gudramo, karamo, sviramo, majmunišemo, putujemo... pa ako se ispostavi da je to to i da nema ničeg posle telesne smrti bar smo se nauživali. siguran sam da se slažeš sa mnom, jel tako Aksiću, je li Maksiću? a, majstore? je li, tebrice?

Како коме, како коме. Више о томе уз тај Џек који си обећао, као и уз ту јагњетину. Кад прође Пост, наравно. На Егзиту? Може? Може. Сјајно.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...