Jump to content

Православље


Guest 10 dinara

Recommended Posts

Guest sheol

Drago mi je da smo se razumeli. Kada ljudi shvate da nisu kompetentni da diskutuju o svemu i svacemu bice mnogo pametniji. Covek treba prvo da nauci da mnogo slusa, pa tek posle toga da pomalo i prica, a tek mnogo kasnije da iznosi i svoje misljenje. To je problem i ljudi koji pricaju o veri. Malo su obrazivani a daju sebi mnogo za pravo. Napadaju a ne znaju sta napadaju, ili brane a da opet ne znaju sta. Kada ih pitas u sta veruju kazu da postoji neka sila sic. To su tzv. "nekosilci" i ne vredi trositi reci na njih. Neka popricaju sa duhovnim ocem ili obrazovanim jerejem i shvatice da ne znaju nista :D Za sve treba proci odredjenu skolu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Voleo bih da popricam sa ljudima koji diskutuju na ovoj temi. Osnovni problem je sadrzan u tome sto ovakve diskusije nikome ne donose korist. Mozemo diskutovati i pricati o Pravoslavlju, ali problem je u tome sto niko ne moze osetiti pravu ljubav vere ako ne ide u crkvu.

Kakav je cilj i cemu doprinosi odlazak u Crkvu? Teolog koji nema nikakav prakticni pristup bogoslovlju nije teolog nego obican izucavalac teologije koji je samo komentator dogadjaj. To je problem. Vecina ljudi koji diskutuju na ovom forumu su laici (u smislu poznavanja teologije). Ljudi moraju da shvate da jedan obican laik nikada ne moze biti upucen u problematiku crkve kao osoba koja je skolovana za teologiju. Npr. Crkva ce javno izaci u javnost sa teorijom o ulozi zene u liturguckom zivotu i u zivotu Crkve. Javnost ce prihvatiti tu izjavu, ali kler ima totalno drugacije shvatanje zene od javnog proglasa. Cilj ovog kratkog skretanja sa teme je taj sto da bi se neke stvari vezane za veru, dogmatiku, kanoniku shvatile mora se imati znanje. Ne znanje koje je steceno samostalnim iscitavanjem Svetog Pisma, delima Svetih Otaca...pravo znanje o veri se stice iskljucivo od ljudi koji su klirici (svestenici, vladike...profesori na Bogoslovijama). Necemo da pricamo o tome kako ljudi na krv i noz docekuju Bogoslovije.

Vecina lljudi sa ovog foruma, ako zele da diskutuju, bi trebala da je procitala Pismo.Ali koliko njih moze da diskutuje o Pismu analizirajuci Ga od reci do reci? Koliko ljudi koji nemaju prethodno znanje ce razumeti i ispravno protumaciti Novi Zavet, posebno poglavlja koja je napisao Jovan Bogoslov? Koliko ljudi moze objasniti zasto se za Adama i njegov zivot pominje tacno onoliko godina koliko je navedeno u SZ-u?

Nije mi cilj da nekoga uvredim ili da napadam. Zelim samo da kazem da bi ovakvih tema trebalo da se klone ljudi koji su ovde samo da bi nesto napisali.

 

Но, неће ли то обесхрабрити људе да и покушају да верују и појме Православље, кад је то све тако велико, недостижно и замршено, кад је толико тога потребно да се зна и прође? ;)

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kada ih pitas u sta veruju kazu da postoji neka sila sic. To su tzv. "nekosilci" i ne vredi trositi reci na njih. N

"Не верујем у Бога, али верујем да постоји нешто." :)

 

Мада, искрено, нисам се сусрео са једним оваквим "верником" још од тинејџерских дана.

 

Но, неће ли то обесхрабрити људе да и покушају да верују и појме Православље, кад је то све тако велико, недостижно и замршено, кад је толико тога потребно да се зна и прође? ;)

 

Мислим да није мислио да свако МОРА да буде упућен у догматику, само они који би да дискутују о томе. Овако је довољно знати и поштовати Заповести, постити, исповедати се и причешћивати.

Share this post


Link to post
Share on other sites

da, copy-paste fazon je tipičan za vernike, više bih voleo da vidim neku autentičnu misao, iz tvoje glave (kao što je ona Aksina, vrlo duhovita i tripozna, o daljinskom upravljaču :icon_lol: ) mada je ovo lep tekst koji objašnjava smisao molitve za dušu pokojnika i šta se dešava sa samom dušom, mitarstva, itd. nešto sam od ranije znao o tome, ali sada bolje kapiram.

 

Па када бих ја кренуо да одговорам на питање и упадице,моје ријечи би се полако губиле и на крају би се потпуно истопиле у толиком празнословљу.Није ово тема о аутомобилима,спорту,филму,музици,женама или нечем сличном.Ово је тема о Православљу као начину живота наших Светих Отаца а и ко ти може дати бољи одговор од оних који су тај Православни живот окусили на својој души?Ко,него они који су посвједочили највеће Сунце овог и оног свијета? Можда ја не могу да будем духовит кад се прича о оваквим стварима као Аксе :),али трновит је пут до звијезда каже пословица.Мени је драго да си прочитао овај текст уопште,браво Војагер. :zeleni:

 

međutim, ovaj tekst nije niti može biti dokaz o besmrtnosti duše, dakle SixSteps ni ti ni ja ne to ne znamo, možemo samo da verujemo ili ne. pošto ti koliko vidim veruješ, kao i Aksa, Rogo, Necro, Dijamant i ostali, ja se pitam zašto vi hrišćani imate potrebu da verujete da je duša besmrtna? postoji nekoliko mogućnosti. prvo, možda je to stvarno istina, ali nedokaziva iz ove zemaljske realnosti. iako je nedokaziva, vernici nekako predosećaju, intuiraju, "znaju" da je to tako. npr. kad ja pitam mog prijatelja vernika - kako znaš? - on mi uvek odgovori - prosto, znam. ne mogu da ti dokažem, ali znam. i tu nam se diskusija završava.

 

Не знам твог пријатеља вјерника,али ниси баш нешто пажљиво прочитао онај текст,мораш признати :bigblue: Ако би мене питао као Православног Хришћанина како знаш? Ја бих ти најкраћим путем одговрио : Христос Воскрсе. Kакав би твој одговор био? :zeleni:

 

 

 

postoji i drugačije objašnjenje, blisko onome što je na 'satanizam' topiku morbid god naveo pod - "metafizička ekstenzija ega". jednostavno, u strahu od smrti kao nestanka "Ja" većina ljudi želi, nada se i veruje da nakon kolapsa tela Ja nastavlja da živi, i to ništa manje nego beskonačno dugo, i to u raju kao mestu uživanja i blaženstva, u zajednici sa bogom. hehe, kao naivni su hrišćani, ne znaju šta valja :mhihi: ali, zar ne liči to malo na egoizam i pohlepu? na primer, dočekati duboku starost od 80-90 godina, ostvariti svoje najdublje želje i ambicije, voleti i biti voljen, stvoriti porodicu decu i (pra)unuke, obići planetu kuglu i sve što još bude tehnološki dostupno... i upokojiti se telom, dušom i duhom, konačno i bespovratno. pa, malo li je? e, hrišćanima je malo. oni hoće još i još, da u raju beskrajno uživaju. znači opet je zadovoljstvo svrha i cilj, sad što se na ovom svetu ustežeš da bi na onom se zadovoljio... nije šija nego vrat.

 

kažem ja, u ovom ili onom obliku, hedonizam rula. samo što neko to priznaje a neko ga zaodeva višim duhovnim sferama :meshuggah:

 

 

Такав хедонизам није хедонизам то је прије фатализам.

 

"Neka mi koji zelimo da budemo Hriscani, ne ocekujemo nista drugo, sem da budemo raspeti... Jer biti Hriscanin, znaci biti raspet u ovom vremenu i u bilo kom vremenu od kada je Hristos dosao prvi put.Njegov zivot i primer je upozorenje svima nama.

 

Moramo biti raspeti licno, misticno; jer je kroz raspece, jedini put u vaskrsenje, ako zelimo da ustanemo sa Hristom, moramo biti smireni sa Njim, cak do krajnjeg smirenja, da budemo prozdirani i prezreni od nerazumnog sveta...

 

Moramo biti raspeti i spolja, u ocima sveta, jer Carstvo Hristovo nije od ovoga sveta i svet ga ne moze nositi, cak ni pojedinac, cak ni jednog trenutka. Svet jedino sto moze, je da prihvati antihrista sada, ili u bilo koje vreme."

Otac Serafim Rouz

Edited by SixStepsOnTheMoon

Share this post


Link to post
Share on other sites

Voleo bih da popricam sa ljudima koji diskutuju na ovoj temi. Osnovni problem je sadrzan u tome sto ovakve diskusije nikome ne donose korist.

Slažem se.

Ovde je totalno izgubljena nit i smisao sa početka teme.

 

Mislim da stotine citiranih raznoraznih (i nesumnjivo dobrih) žitija i pisanja svetih otaca mogu samo da proizvedu kontra efekat. Prvo i osnovno, nesvrsishodno je... to niko neće da čita (čak i ja, koji se u načelu slažem sa svim što je rečeno u korist pravoslavlja, nemam strpljenja da čitam onolike citate (a i mislim da im ovde nije ni mesto). Kako onda neko očekuje da će to pročitati neka individua kojoj pravoslavlje nije pri srcu?

 

Uostalom, pravoslavlje (i oni koji se pozivaju na njega) treba da bude pozitivno neutralna po mom mišljenju... da otvori vrata svakome ko pokuca na njih, da blagonaklono gleda prema onima za koje smatra da su na pogrešnom putu, a ne da vrši pritisak (i da smara)... uostalom, ko je taj što smatra sebe dostojnim da predstavlja religiju ili Boga?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kakav je cilj i cemu doprinosi odlazak u Crkvu? Teolog koji nema nikakav prakticni pristup bogoslovlju nije teolog nego obican izucavalac teologije koji je samo komentator dogadjaj. To je problem. Vecina ljudi koji diskutuju na ovom forumu su laici (u smislu poznavanja teologije). Ljudi moraju da shvate da jedan obican laik nikada ne moze biti upucen u problematiku crkve kao osoba koja je skolovana za teologiju.

 

Прочитао сам ријечи Светога Старца Пајсија Светогорца који каже да када читамо Свето Писмо не узимамо ријечи из ње тако олако,можемо рећи ту је нешто добро написано,али никако је не тумачити по сопственом разуму.Јер сво зло потиче од ума.Касније ће нам се ако будемо ревносни у томе,ни сами не примјећујући открити одговори.

Познај себе,чувај срце!

 

Ево шта каже Отац Серафим Роуз :

 

http://www.otacserafimrouz.dzaba.com/contact.html

 

EDIT : postavio sam link,jer je tekst malo poveci pa moze da bode oci.

Edited by SixStepsOnTheMoon

Share this post


Link to post
Share on other sites

Надам се да схваташ колико је ово што причаш бесмислено. Исто тако ја тебе могу да питам зашто ти имаш потребу да верујеш да душа није бесмртна?

možeš da me pitaš, naravno. imam potrebu da verujem da je duša smrtna jer smatram da je egzistencija svesnog bića besmislena bez granice, tj. KRAJA. dakle, samo egzistencija koja ima definitivan kraj može biti savršena, tj. završena i ispunjena. beskonačnost se ne svršava nikad već traje i traje, samim tim se nikada ne može ispuniti. dakle, biće/svest u beskonačnom vremenu ne može biti savršeno, pa ni sam bog. zato je bog i imao potrebu da stvori svet i čoveka, da bi nečim ispunio prazninu beskonačnog vremena. naravno, ovo je samo moje tumačenje (a ko sam pa ja, reći će Rogo). ono što može biti savršeno jeste ljudski život, ako je ispunjen svim vrstama zadovoljstava i završen smrću posle koje ne ostaje ništa, nikakva svest, duša, duh.

 

Како знаш?

pa nisam ni rekao da znam. ja zaista ne znam da li je duša smrtna ili je besmrtna kao što ne znaš ni ti ni bilo ko drugi dok fizički ne umre. a šta želim da verujem i zašto napisao sam ti iznad. ako se pak ispostavi da je ljudska duša, pa i moja, besmrtna onda ću to prihvatiti, što da ne :cool:

 

Зашто мислиш да се ико, од горе наведених, плаши смрти?

nisam to rekao, već sam strah od smrti naveo kao jedan od glavnih motiva za verovanje u besmrtnost duše. inače je to poptuno normalan strah za ljudska bića. ja se plašim smrti samo ako dođe prerano, tačnije, pre no što iskusim određena zadovoljstva a to je da okupim novi bend, objavim autorski album i doživim turneju po svim kontinetnima. skromno, zar ne? :muzicar:

 

Зашто мислиш да било који Православац мисли да му је загарантован Рај?

ne mislim, ali to je ono što priželjkujete, čemu težite, zar ne?

 

Мани се тог Исламско - РКЦовског концепта Раја, карамо младе дјеве, пијемо вино и скакућемо по облачићима.

Necro u postu iznad i ti ovde preusko shvatate hedonizam, svodeći ga na telesno. u središtu je princip zadovoljstva u najširem smislu, dakle i telesno (mhmhmm), intelektualno, duhovno. na primer, osećanje punoće posle pogledanog filma ili pročitane knjige, gutljaja Ardbeg single malt 10 years (koji ti sleduje :razz: ), sagrađene kuće, odsviranog koncerta, liturgije, razgovora sa duhovnikom, itd, itd... da ne ređam dalje, jasno ti je. u mom ličnom poimanju hedonizma ja mu dodajem i prefiks kolektivni, dakle zajedničko zadovoljstvo dvoje li više ljudi je vrhunska vrednost. prostije rečeno, lepše je da karaš nego da drkaš, da cirkaš s ekipom nego solo, itd.

 

Ти да си хедониста не би дрвио овде већ би уживао у животу. Пази ти то, хедониста блеји поред монитора и прича неке приче на теми која га се уопште не дотиче. Иди уживај у животу, овако прлази поред тебе.

Aksiću, hrišćanine, jel ovo prozivka?! :D nažalost, večeras ništa od potrage za užitkom, radno vreme mi se završilo u 23.00 a sutra pre podne moram u firmu. inače, radim na jednom sajtu i kao moderator, verovao ili ne, radnim danima od 16.00-23.00. i pošto moram da cenzurišem mentalne izbljuvotine raznih očajnika, postovanje na ovom sajtu mi dođe kao razbibriga, i da, kao zadovoljstvo. dakle, moj hedonizam se ostvaruje i kroz pisanje na ovom forumu, dragi kolega.

Edited by Voyager

Share this post


Link to post
Share on other sites

možeš da me pitaš, naravno. imam potrebu da verujem da je duša smrtna jer smatram da je egzistencija svesnog bića besmislena bez granice, tj. KRAJA. dakle, samo egzistencija koja ima definitivan kraj može biti savršena, tj. završena i ispunjena. beskonačnost se ne svršava nikad već traje i traje, samim tim se nikada ne može ispuniti. dakle, biće/svest u beskonačnom vremenu ne može biti savršeno, pa ni sam bog. zato je bog i imao potrebu da stvori svet i čoveka, da bi nečim ispunio prazninu beskonačnog vremena. naravno, ovo je samo moje tumačenje (a ko sam pa ja, reći će Rogo). ono što može biti savršeno jeste ljudski život, ako je ispunjen svim vrstama zadovoljstava i završen smrću posle koje ne ostaje ništa, nikakva svest, duša, duh.

 

 

pa nisam ni rekao da znam. ja zaista ne znam da li je duša smrtna ili je besmrtna kao što ne znaš ni ti ni bilo ko drugi dok fizički ne umre. a šta želim da verujem i zašto napisao sam ti iznad. ako se pak ispostavi da je ljudska duša, pa i moja, besmrtna onda ću to prihvatiti, što da ne :cool:

Управо. Зато и рекох да је бесмислица оно што си рекао. Зато се ово о чему причамо зове вера.

 

 

nisam to rekao, već sam strah od smrti naveo kao jedan od glavnih motiva za verovanje u besmrtnost duše. inače je to poptuno normalan strah za ljudska bića. ja se plašim smrti samo ako dođe prerano, tačnije, pre no što iskusim određena zadovoljstva a to je da okupim novi bend, objavim autorski album i doživim turneju po svim kontinetnima. skromno, zar ne? :muzicar:

Не постоје мотиви за веровање у бесмртност душе. Шта, као плашим се смрти, па се надам да ми је душа бесмртна. Бесмртна је у сваком случају, веровао ја то или не, а Сикс степ он д Мун ти рече зашто. Смрт тела је неминовност, чак и кад дође прерано, не видим зашто би је се требао плашити. Чак и у кратком животу постоје тренуци који вреде као читав тај живот.

 

ne mislim, ali to je ono što priželjkujete, čemu težite, zar ne?

Друго је тежња, а ти си ствар представио као да је исти загарантован.

 

Necro u postu iznad i ti ovde preusko shvatate hedonizam, svodeći ga na telesno. u središtu je princip zadovoljstva u najširem smislu, dakle i telesno (mhmhmm), intelektualno, duhovno. na primer, osećanje punoće posle pogledanog filma ili pročitane knjige, gutljaja Ardbeg single malt 10 years (koji ti sleduje :razz: ), sagrađene kuće, odsviranog koncerta, liturgije, razgovora sa duhovnikom, itd, itd... da ne ređam dalje, jasno ti je. u mom ličnom poimanju hedonizma ja mu dodajem i prefiks kolektivni, dakle zajedničko zadovoljstvo dvoje li više ljudi je vrhunska vrednost. prostije rečeno, lepše je da karaš nego da drkaš, da cirkaš s ekipom nego solo, itd.

Не, него си ти тако тако представио ствари. Прочитај шта си написао.

 

Aksiću, hrišćanine, jel ovo prozivka?! :D nažalost, večeras ništa od potrage za užitkom, radno vreme mi se završilo u 23.00 a sutra pre podne moram u firmu. inače, radim na jednom sajtu i kao moderator, verovao ili ne, radnim danima od 16.00-23.00. i pošto moram da cenzurišem mentalne izbljuvotine raznih očajnika, postovanje na ovom sajtu mi dođe kao razbibriga, i da, kao zadovoljstvo. dakle, moj hedonizam se ostvaruje i kroz pisanje na ovom forumu, dragi kolega.

Кад би то рекао правом хедонисти, он би ти се насмејао. Ако ти хедонизмом називаш неке ситне ужитке које сви имамо и којима се радујемо (конкретно филм - сад погледах Монгол од Бодрова и науживах се), онда смо сви хедонисти. Радиш за Б92, страни плаћениче! :) Ако видиш коментар који је потписан са Милош и написан ћирилицом, обавезно га пусти, ја сам... :lol:

Такође, лези да спаваш, видим да си још ту, а касно је... Није ли и спавање ужитак, нећеш ваљда уморан на посао... :mhihi:

Share this post


Link to post
Share on other sites

više bih voleo da vidim neku autentičnu misaoviše bih voleo da vidim neku autentičnu misao

ja nemam zhelju da vidim ikakvu autentichnu misao kod vas bezbozhnika, jer se trudim da ne zhelim nemogucje. niko od vas na ovom forumu nije dosad, i prilichno sam siguran- niti cje ikada, recji neshto novo "protiv hrishcjanstva" shto nije recheno u prethodnih 2000 godina, i na shta su vecj Sveti Oci odgovorili. a shto se tiche ovog foruma, na vecjinu frljoka sa kojima dolazite, a za koje mislite da su genijalna dela, i neshto novo pod suncem, sam ja lichno odgovorio na ovom RMF-u, jer kao shto vidish, imam vishe od 1000 poruka, a van RMF extremno retko pishem.

 

ja se pitam zašto vi hrišćani imate potrebu da verujete da je duša besmrtna?

ja nemam potrebu, imam zhelju.

 

iako je nedokaziva, vernici nekako predosećaju, intuiraju, "znaju" da je to tako.

to onda nije nedokazivo, samo je nedokazivo objektivnim dokazima, a subjektivim jeste. evo teksta koji to pominje:

ORIJENTIRI ISTINE

 

kažem ja, u ovom ili onom obliku, hedonizam rula.

ako te zanima, mogu da postavim na net svoj maturski "ataraksija kod stoichara i epikurejaca", pa da vidish shta je pravi hedonizam..

 

Vecina ljudi koji diskutuju na ovom forumu su laici (u smislu poznavanja teologije).

ja sam teolog....

 

Ne znanje koje je steceno samostalnim iscitavanjem Svetog Pisma, delima Svetih Otaca...pravo znanje o veri se stice iskljucivo od ljudi koji su klirici

pa ovde greshish. u Dobrotoljublju pishu rechi Simeona Novog Bogoslova- "istrazhuj Svete Oce, da bi mogao da njima proverish ispravnost svog duhovnog oca", dakle, Sveti Oci nisu pisali za bogoslove, vecj najvishe za prost narod, i neko ko nije u zhivotu video zgradu bogoslovije mozhe da bude Pravoslavniji i od teologa i od vladika, a danas za to ima gomila primera, najochigledniji su dipl teol otac Djakovac, koji samo baljezgarije pricha, ko da je papista, a ne Pravoslavan, ili vladika Ignjatije, koji pricha kako dusha nije besmrtna, ili istambulski patrijarh koji ni nezna shta je Crkva.

 

Ali koliko njih moze da diskutuje o Pismu analizirajuci Ga od reci do reci?

pa ja uchih 5 godina starogrchki...

 

Koliko ljudi koji nemaju prethodno znanje ce razumeti i ispravno protumaciti Novi Zavet, posebno poglavlja koja je napisao Jovan Bogoslov?

onaj ko uzme, na primer, tumachenje svetog Teofilakta Ohridskog...

 

Koliko ljudi moze objasniti zasto se za Adama i njegov zivot pominje tacno onoliko godina koliko je navedeno u SZ-u?

zato shto je zhiveo toliko godina..

 

Mislim da stotine citiranih raznoraznih (i nesumnjivo dobrih) žitija i pisanja svetih otaca mogu samo da proizvedu kontra efekat.

znash kako, kada uzmesh lek, a ne prochitash na onom papirchetu kako da ga koristish, to naravno da cje da proizveda kontra efekat...

 

zato je bog i imao potrebu da stvori svet i čoveka

Bog nije stvorio choveka iz potrebe, vecj iz zhelje.

 

Нема Лепше вере од Хришћанске

ova knjiga ima par propusta. mnogo je bolji katihizis svetog vladike Nikolaja, evo ga OVDE.

ako nekog ne mrzi da chita na engleskom, odlichan je i katihizis svetog Filareta Moskovskog.

Edited by рогозуб

Share this post


Link to post
Share on other sites

taj film je toliko debilan da to nije normalno. bash me zanima odakle im da su sva ona lazhna bozhanstva rodjena bash 25 decebra, i kako su to izrachunali, sem ako ne misle da su svi paganski narodi pre Hrista koristili gregorijanski kalendar...

Uzimali su mozda u obzir polozaj sunca :rolleyes:

Kao sto danas istorijske dogadjaje odredjujemo po godinama "prije Hrista". Film nije nista posebno, ali daleko od debilnog. Misli malo..

 

mozhe.. ono shto chovek ne mozhe da shvati, Bog to o sebi nije ni otkrio.. naravno, taj deo dushe, koji vi bezbozhnici mislite da je glavni, pri razumevanju stvari o Bogu nemozhe se takvim smatrati, vecj samo kao delo dushe. a Bog se uopshte nemozhe razumeti na nivou dushe, nego duha.

definisi duh i dusu?

 

znam.. uvrede budala uvek prihvatam kao najvecji kompliment.

A kad ti budala kaze da si pametan, to je uvreda :)

 

zato shto necje.

Koji je smisao zla?

Mozda zato sto ga briga? O tim teorijama ima knjiga "filozofija zla", obuhvaceno je tumacenje zla sa razlicitih aspekata.

 

Pravoslavlje ni na jedno mesto nije doshlo osvajanjem. a poshto je Pravoslavlje isto shto i Hrishcjanstvo, da.

Ma sigurno :spava:

 

Bog nije stvorio choveka iz potrebe, vecj iz zhelje
.

Sadisticke.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uzimali su mozda u obzir polozaj sunca

i onda radili horoskope...

 

Film nije nista posebno, ali daleko od debilnog.

u negativnu stranu...

 

definisi duh i dusu?

mrzi me. chovek se sastoji od tela, duha i dushe. najjednostavnija je definicija marka aurelija- telo se bavi chulnim, dusha se bavi umnim stvarima, duh se bavi bozhanskim stvarima.

 

Mozda zato sto ga briga?

mozhda zato shto si smarach. pitash neshto, ja ti dam link ka tekstu, ti necjesh da prochitash. nemoj uchestvovati na temi.

 

Ma sigurno

da.

 

Sadisticke.

u pravu si, samo sadista mozhe toliko da kazni svet stvaranjem tebe.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest sheol

@ Rogozub

Niko ne osporava dela Svetih Otaca. Da, Sveti Oci su pisali za prost narod da bi bolje razumeli Rec. Ti npr. kazes da si teolog, a na pitanje o Adamu odgovaras " zato shto je toliko ziveo". Procitaj Pismo, nadji prvo mesto gde se pominje Adam i poslednje mesto (gde se pominje Adamova smrt), prebroj reci i dobices broj godina Adamovog zivota, koji u stvari nije ziveo toliko vec jen umro u isti dan kada je zgresio (U taj dan umreces). Pricas o predavanjima pojedinih profesora, ali da li si ikada bio na na nekom predavanju pomenutih profesora bilo na nekoj tribini ili na PBF-u ili u Srednjoj Bogosloviji? Opet kazem, nije cilj samo procitati pismo, pouke starca ili nekog drugog teologa. Mnogo je vaznije shvatiti sta je receno na pravi nacin. Npr. Stari Zavet, ili delove Novog zaveta je nemoguce tumaciti bez poznavanja Jevrejske kulture, mitologije, verovanja, obicaja...

Na kraju, nije dovoljno samo postovati Dekalog, pricescivati se i ispovedati se, ako se ne zna pravi smisao toga.

Share this post


Link to post
Share on other sites

i onda radili horoskope...

Nema to veze za horoskopom :)

Neka sto si izvalio glupost, nego sad i ovo. Dobio si odgovor "kako". A sad odmori malo, mozda je zbog vrucine pa lose kapiras.

 

dusha se bavi umnim stvarima

A um se bavi fizikalnim radom :rolleyes:

 

mozhda zato shto si smarach. pitash neshto, ja ti dam link ka tekstu, ti necjesh da prochitash. nemoj uchestvovati na temi.

Procitao. a ja ti govorim da tih teorija o zlu ima vise, to sto si se uhvatio jedne kao defaulta samo govori o tebi. mozda ti los zivotni horoskop :)

 

u pravu si, samo sadista mozhe toliko da kazni svet stvaranjem tebe.

Bas vrijedjas decko.. kako ono kazes, uvreda budale je kompliment? E pa, hvala na komplimentu onda :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Мислим да би требало имати у обзиру следеће

 

- Ово је форум који посећују људи да би дискутовали, полемисали, убијали досаду. Никоме нису потребна предавања о Православљу, поготово не на форуму, будите реални - ко још паметан тражи сврху православља на форуму?

- Ту сте да износите лична мишљења о дотичној теми у складу теме јер религија је ствар веровања и домена теологије, односно филозофије, а не научно утемељених чињеница.

 

У православљу има много тога што ми се не свиђа, а самим тим то и одстрањујем, поготово уколико је дебилно и у складу с одређеним паганским обичајима. Да се тотално препустим вођству одређених књига или туђих знања или сазнања - нећу. То је готово исто као и да сам члан секте. Духовни пут је онај који сами бирамо.

Не верујем у одређене ставке које се односе на хришћансво, поготово када је реч о Рају и Паклу, али верујем у то да душа постоји и да има своју сврху на овом материјалном свету илити у овом материјалном постојању - сврха је учење, благо речено.

Не ценим људе који су атеисти јер ипак верујем у више постојање, силу која одржава све на окупу, силу стваралаштва и деструкције у константној тези + и - која се односи на баланс, односно акцију и реакцију.

Сматрам да нема ничег лошег у веровању у Бога и придодавању себе кроз облик Православне ( и једино Православља) религије јер у својој основи она подстиче на Љубав и Мир, помагање и алтруизам, схватање самог себе и трагањем за питање постојања.

Када је реч о католичкој страни Хришћанства, мени делује исувише глупо јер ограничава много више од Православља које ослобађа.

 

Када се размисли долази се до јасног закључка да је сваки човек који следи љубав, има алтруистичан став, спреман је да помаже другима око себе, има вољу и жељу да верује, зна да разуме себе и своје потребе, мане или врлине - заправо прави верник православне вероисповести.

 

Пост, одлазак у храм, читање било каквих књига од људи који су свој живот посветили....себи и СВОМ просветљењу, афинитет к осуђивању, прикупљивање пара за добробит цркве уместо оних којима је то далеко потребније, саможивост, мржња, егоцентричност...па, за мене немају много важности када је реч о Вери која се базира на филозофији, односно теологији. Свако налази свој пут до љубави, а Православље томе може једино да помогне.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ti npr. kazes da si teolog

ako neverujesh idi na bogoslovski fakultat pa pitaj.

 

prebroj reci i dobices broj godina Adamovog zivota,

na kom jeziku? mani me tih gluposti.

 

koji u stvari nije ziveo toliko vec jen umro u isti dan kada je zgresio (U taj dan umreces).

zhiveo je toliko. a kada je pojeo zabranjeni plod, nije umro, nego je tada postao smrtan.

 

Npr. Stari Zavet, ili delove Novog zaveta je nemoguce tumaciti bez poznavanja Jevrejske kulture, mitologije, verovanja, obicaja...

prvo, jevreji nemaju mitologiju (u paganskom smislu), a drugo, da bi ispravno tumachio knjige svetog pisma, nije ti potrebno nishta pored rechi svetih otaca.

 

Na kraju, nije dovoljno samo postovati Dekalog, pricescivati se i ispovedati se, ako se ne zna pravi smisao toga.

ajde dela otkrij nam ti koji je smisao svega toga?

 

mozda je zbog vrucine

ukljuchena mi je klima..

 

a ja ti govorim da tih teorija o zlu ima vise

a ja ti govorim da me nezanima. mozhe da ima beskonachno teorija, tachne su samo one Pravoslavne.

 

а самим тим то и одстрањујем

samim tim ti nisi Hrishcjanin. to u shta ti verujesh nije Hristovo uchenje- Hrishcjanstvo, to je tvoje sopstveno uchenje- Onime no Kyo-izam.

 

Када је реч о католичкој страни Хришћанства

ne postoje strane Hrishcjanstva, postoji Hrishcjanstvo. Hrishcjanstvo je uchenje koje je ostavio Hristos. svako uchenje koje nije Hristovo nije Hrishcjanstvo. ti mozhda mislish na papizam, i rimokatolichku sinagogu, koja ima samo istorijske i geografske veze sa Hrishcjanstvom.

 

мени делује исувише глупо јер ограничава много више од Православља које ослобађа.

kada bi poznavao Pravoslavlje, po tvojim bezbozhnichkim merilima, Pravoslavlje daleko vishe ogranichava od papizma, jer ima mnogo vishi moralni standard.

 

Када се размисли долази се до јасног закључка да је сваки човек који следи љубав, има алтруистичан став, спреман је да помаже другима око себе, има вољу и жељу да верује, зна да разуме себе и своје потребе, мане или врлине - заправо прави верник православне вероисповести.

to samo ti mozhesh da odvalish. Pravoslavac je onaj koje pripadnik Crkve, Tela Hristovog, ko je krshten, pricheshcjuje se, i zhivi po Zapovestima Bozhijeg zakona.

 

za one koje zanima, evo tekst:

О САВРШЕНСТВУ ХРИШЋАНСТВА И НЕСАВРШЕНСТВУ ХРИШЋАНА

Share this post


Link to post
Share on other sites

A hriscanstvo je uvodjeno milom

Pravoslavlje ni na jedno mesto nije doshlo osvajanjem. a poshto je Pravoslavlje isto shto i Hrishcjanstvo, da.

И ко се нађе као јеретик, живећи међу хришћанима, да се ожеже по образу и да се изагна, а ко би га тајио, и тај да се ожеже.

 

Hrišćanstvo ili egzil - Dušanov zakonik

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

e ljudi oce neko da mi objasni pricu o gradovima Sodom i Gomora (vec kako se zovu)

posto radili smo u skoli Bibliju ali smo samo radili Hristovu besedu na gori,Legendu o potopu i Starozavetnu pohvalu ljubavi ostalo nismo morali da citamo

a nemam Bibliju kuci (nisu moji nesto pobozni) a hocu da znam sta se desilo koji je razlog i sve ostalo ali nemam gde da procitam

pitao sam kevu ali ona nema pojma(a i ne zanima je) trazio sam na vikipediji ali sve je cudno objasnjeno nesto Avram incest tako da ako neko moze samo u kratkim crtama da mi objasni sta se desilo i kako to treba tumaciti

bio bi zahvalan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Рогозубе, поново ти.

 

Сви смо деца Бога, било да смо Будисти, било да смо Сатанисти, било да смо Математичари, било да кењамо на ВЦ шољи. Теби је потребно да разбистриш главу и увидиш да у Време Христа и у време када данашња организована религија није постојала нису постојала црквена начела, готово да црква није ни постојала! Хоћеш рећи да све те људе који нису ишли у храм и који су се једино састајали на отвореној ливади заправо шта? Не буди смешан, користи историјске чињенице и логику, мало и свој мозак пре него што ме цитираш.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hrišćanstvo ili egzil

a to znachi da je Hrishcjanstvo u Srbiju doshlo osvajanjem, shta?

 

e ljudi oce neko da mi objasni pricu o gradovima Sodom i Gomora (vec kako se zovu)

tu je zhiveo Lot, jedini koji nije podrzhavao pederastiju, Bog poslao andjela da mu kazhe da ode odakle, on sa porodicom ode, a Bog poshalje kishu vatre i sumpora, i unishti sodomu i gomoru, i danas je to mrtvo more u palestini.

 

Сви смо деца Бога, било да смо Будисти, било да смо Сатанисти

svi svo tvorevina Bozhija, a ne deca. vecjini ljudi je otac djavo, a ne Bog.

 

готово да црква није ни постојала!

Hristos je osnovao Crkvu. nisi nikad chuo za 12 apostola, i 70 apostola?

Share this post


Link to post
Share on other sites

<prvo, jevreji nemaju mitologiju (u paganskom smislu), a drugo, da bi ispravno tumachio knjige svetog pisma, nije ti potrebno nishta pored rechi svetih otaca.>

Jevreji jesu prvo bili mnogobozci, a ono sto je kasnije postalo jahve, bio je bog rata il oluje. Tacnije, bio je to pun kurac lutajucih semitskih plemena koja su bila mnogobozacka. Ideju o jednom bogu su zdipili od egipcana tj. faraona Akhenatona koji je propagirao kult boga Atona, pretece danasnjih monoteistickih religija. Nakon egzila su ih leviti uzeli pod svoje, ujedinili narod i dali mu novu vjeru. Odatle imamo judaizam, pa onda hriscanstvo, i na kraju islam. Sve iz jedne kuhinje, sa tim da su judaizam i islam kao 2 oka u glavu, cak su arapi braca jeshama(Ismail).

 

<ukljuchena mi je klima..>

uzivas u blagodetima modernog zivota :)

 

<a ja ti govorim da me nezanima. mozhe da ima beskonachno teorija, tachne su samo one Pravoslavne.>

Nezanima se pise odvojeno. Isto kao i neznam.. a da su tacne pravoslavne, bas i ne znam. ti si ionako mutan, cas znas, cas mislis da znas, cas vjerujes, pa ima dokaza, nema dokaza..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jevreji jesu prvo bili mnogobozci

nisu. jevreji su nastali od avrama, a on je prvi jednobozhac posle noja.

 

uzivas u blagodetima modernog zivota

pa nije hrishcjanstvo mazohizam..

 

Nezanima se pise odvojeno.

ja zavrshio filoloshku gimnaziju, a ti me uchi... pravopis je deo svecke zavere.

 

a da su tacne pravoslavne, bas i ne znam.

ja znam.

 

cas znas, cas mislis da znas, cas vjerujes, pa ima dokaza, nema dokaza..

to ti je mistika :roll:

Share this post


Link to post
Share on other sites

nisu. jevreji su nastali od avrama, a on je prvi jednobozhac posle noja

Da pogodim - pise u starom zavjetu?

 

pa nije hrishcjanstvo mazohizam..

Nije da nema takvih momenata :)

 

ja zavrshio filoloshku gimnaziju, a ti me uchi... pravopis je deo svecke zavere.

ja znam.

Ma ti su cudo bozje :rolleyes:

 

to ti je mistika

Ne, to ti je debilizam.

 

Prekidam svaku diskusiju sa tobom.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne, to ti je debilizam.

 

Prekidam svaku diskusiju sa tobom.

 

 

 

:pivopije: Паметно, веруј ми. Неко се нашао компетентним да просипа све знање о православљу само по основи књига... :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...