Jump to content

Proizvodnja i kastomizacija gitara


Nurg

Recommended Posts

obrišem gitaru i da nanesem šelak pa primer pa podlogu... ovi termini mi nisu bas najjasniji (šta je šta, kontam samo šta je podloga) :( i jel smem koristiti akrilni lak u spreju ako odradim celo skidanje farbe ili ga ne smem koristiti uopšte i zašto? (većina ljudi na youtube.com su koristili baš lak u spreju)

 

Samo na brzaka da kazem ovo za lak .. posle ću ja da smaram sa šelakom

 

Ameri imaju poliuretanski lak u spreju.. ja ga ovde nisam našao. Akrilni lak makar bio i vanzemaljski (u spreju) mora da se suši bar 3 meseca pre nego što ga poliraš. A i to kad uradiš ne smeš ga prislanjati uz silikon, gumu i neke vrste plastike još godinu dana, jer se bukvalno rastopi . Ako odeš kod nekog autolakirera mozda ti prsne gitaru sa nekim ok akrilnim lakom i sve to ne moraš da čekaš. Nisam proverio, ali švabe se kunu da dupli-color platinum akrilni lak u spreju moze da se polira nakon 24 sata. Ja mislim da lažu.

Edited by Lazy_Pie

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Replies 596
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

e ovako,imam nekog ltd-a za kojeg sam emotivno vezan i u krs je stanju jer je stojao u vlaznom tavanu ali u celofanu pa je ostao koliko toliko zdrav.harsver je propo davno, vrat se malo,ali bas malo iskrivio.ima sipku,tako da bi i ja to mogao sredit,ali hocu bas profi da je restauriram,pa onda i da je swirlujem,pa posle kastomizacija hardverom.

 

ko je strucan dovoljno u bg da to odradi?

 

i bilo bi lijepo da mi ostavite neki kontakt tog nekog majstora.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Imam kopiju Strata, Melodija Menges.... Ta gitara je bila moja prva gitara pre vise od 20 god, i igrom slucaja sam ponovo nabasao na nju... Sad kad sam je ponovo nasao, posle toliko god, naravno da ima sentimentalnu vrednost za mene, ali je u dosta losem stanju. Civije su propale, menjacu ih, i prekidac je pokvaren. Magneti su jako slabi, i pomalo je oguljena. Pokusacu da zadrzim taj sunburst i ne planiram da je ponovo lakiram i sl, vec cu je ostaviti tako. Civije idu komplet nove, i nov preklopnik. Jedna stvar mi nije jasne, te ovom prilikom trazim savet:

 

Hteo bih da ubacim jedan handbucker umesto onog zadnjeg zakosenog magneta. Koji magnet da izaberem (marka i model) i da li i kako da busim drvo. Treba li neki proracun i sl. Posto je drvo odlicno i zvuk dobar (magneti su oslabili, ali je i dalje zvuk odlican), zelim samo da dodam jos jedan magnet za svirku koja uglavnom nije clean, tj. da joj dodam jos masti, ya svirenja na Marshalovom OD.

 

Svaki savet je dobrodosao, jer nemam problem sa elektronikom i stolarijom, ali je ipak specijalizovana pomoc dobrodosla. Ne zelim da pokvarim drvo. Hvala unapred

Share this post


Link to post
Share on other sites

ako je kopija strata ne treba nikakvo busenje drveta jer je ono vec izdubljeno i pokriveno plastiko na koju su pricvrceni i magneti i sva elektronika.sve sto treba je da izrezes plastiku da bi fitovao magnet,a i ako zajebes,te plastike(tj pickguard-ovi)su prejeftine,a i ako znas sa plastikom prelako se prave,tako da to nije frka.odsrafi plastiku i sve ces sam skontati za pola minuta.

 

sto se tice magneta...pa prvo nam reci kakvu vrstu muzike bi svirao,koje je drvo,kakav zvuk trazis...rece neki marsalov od pa ja bi isao na PAF-ove,tj Super PAF (58 ili 80),(kakav je ibanez prodavao buckethead to je smijesno,artist sa Super PAFovima 58,mahagoni,ebonovina,em rijetka,moj najomiljeniji finis(marine snburst))...

 

nadam se da sam pomogao.

Share this post


Link to post
Share on other sites

не мора да значи да постоји ''чамац'' у отвору за магнете. код јефтинијих гитара је заиста најчешћи случај да је за сва 3 магнета издубљена једна велика рупа. ако није, користиш ''фрезу'' (глодалицу) да издубиш рупе. бургије за фрезу се зову битови.

 

http://www.stolarskaradionica.com/stolarsk...mp;akcija=citaj

 

на крају, то и не мора да буде ''профи'' рупа, јер све то покрива маска која држи магнете.

нема никаквих прорачуна, рупа треба да је толиких димензија да прими магнет.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ako je kopija strata ne treba nikakvo busenje drveta jer je ono vec izdubljeno i pokriveno plastiko na koju su pricvrceni i magneti i sva elektronika.sve sto treba je da izrezes plastiku da bi fitovao magnet,a i ako zajebes,te plastike(tj pickguard-ovi)su prejeftine,a i ako znas sa plastikom prelako se prave,tako da to nije frka.odsrafi plastiku i sve ces sam skontati za pola minuta.

 

sto se tice magneta...pa prvo nam reci kakvu vrstu muzike bi svirao,koje je drvo,kakav zvuk trazis...rece neki marsalov od pa ja bi isao na PAF-ove,tj Super PAF (58 ili 80),(kakav je ibanez prodavao buckethead to je smijesno,artist sa Super PAFovima 58,mahagoni,ebonovina,em rijetka,moj najomiljeniji finis(marine snburst))...

 

nadam se da sam pomogao.

 

Kopija je strata i ima jedan otvor za sve magnete... Koliko se secam, kad sam je ranije otvarao, trebalo bi malo prosiriti za handbucker (bar za one stare dimarzio kakve sam nekad donosio drugarima od preko, ali davno to bese). Elem, hteo bih masniji zvuk, za metal/rock i to je to... nije mi prob da kupim neku jeftinu kopiju, ali bih ja BAS OVU gitaru da sredim, jedino je pitanje bilo ako bi frezirao drvo, da li bih mogao da pokvarim neke parametre vibracije drveta, sto bi rezultovalo losijim zvukom... Hvala na savetima, pokusacu to sam da sredim, pa cu da slikam i okacim... Jos nesto, gde da qpim ili pogledam za ove RAF magnete?

Edited by magratea

Share this post


Link to post
Share on other sites

... Jos nesto, gde da qpim ili pogledam za ove RAF magnete?

 

ne podsmijevam se,nego nisam se odavno ovako ismijao...ko je military freak kao i ja skontace...nego to su PAF magneti i to je vise kao klasa humbucker magneta(duga i potpuno nebtna prica).otprilike svaki Les paul toji si cuo ima te magnete,a i versatile su,svestrani (koji je izraz za ovo na srpskom) tj mozes i rock i metal i sta goj oces sa njima da sviras...najcesce se korise za taj "masniji" ton.nego sad se sjetih prodaje neko na ovom forumu seymour duncan humbucker naslozeni(pa onda zauzima mjesta i izgleda kao single coil),ali neznam kakav je,moguce da je neki guilmore trip ali ne uzimaj me za rijec.mrzi me da sad kopam po temama,mada je to cini mi se dobra ideja za strata.

 

 

a sto se tice ovih PAF(RAF  :mhihi: ) magneta imas ih raznih proizvodjaca i cijena a mislim da ti je dimarziov paf pro najprihvatljivije resenje jer ih dosta ima po prodavnicama,dobrri su,a i nisu preskupi.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Te melodije od pre 20 i vise godina su bila jako dobre. Ja sam na neki nacin sentimentalno vezan za njih jer je to prva gitara koju sam farbao. Morao sam da gulim do drveta i posle kad sam se raspitivao ispalo je da su to sve Mayni delovi. Slovenci izgleda samo sklapali. o tome kakva je to gitara svedoci i da je prodata jednom liku iz pazove koji je tada jurio samo te melodijine stratove pa posle na njih lepio fender i uvaljivao naivcima za velike pare.

Da ne tupim dalje.... probaj da sredis gitaru kako valja. Danas se takve kopije vise ne prave. Po mom slobodnom misljenju bolje su od ovih mex stratova. I nemas potrebe za budzenjem magneta. Stavi neki ok singl ili hum u singlu i zavrsio si posao oko toga.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da ne tupim dalje.... probaj da sredis gitaru kako valja. Danas se takve kopije vise ne prave. Po mom slobodnom misljenju bolje su od ovih mex stratova. I nemas potrebe za budzenjem magneta. Stavi neki ok singl ili hum u singlu i zavrsio si posao oko toga.

 

Ne želim da je ni sređujem posebno. Ostaviću izguljeni lak kakav jeste, tj. taj sunburst... Moram da zamenim čivije sve, obzirom da su 4 komada totalno loše, i da sredim preklopnik, jer ne radi. To je sve. Za magnet sam i pitao, jer mi je nekako "tanak" zvuk na tom poslednjem. Ta ideja hum u singlu nisam ni znao da postoji, pa daj neki predlog, pošto to ne znam. Hvala svima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zanima me koju el. gitaru da kupim do 500eura, nisam pocetnik, jesam sa elektricnom... akusticnu sviram jako dugo i znam solidno da sviram... ali nemam nesto mnogo iskustva sa el. gitarama pa me zanima koju da kupim do 500eura, a treba mi za METAL, ROCK i BLUES... znaci svirao sam neki gloopi ibanez u mitrosu od oko 30000din. i zvuk je jednostvano barem po meni previse orijentisan ka metalu... a meni treba neka univerzalnija gitara, za neke balade, blues, metal, maidene xD, rock....

 

izvinjavam se ako sam pogresio temu ali bih vas molio da mi pomognete....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zanima me koju el. gitaru da kupim do 500eura, nisam pocetnik, jesam sa elektricnom... akusticnu sviram jako dugo i znam solidno da sviram... ali nemam nesto mnogo iskustva sa el. gitarama pa me zanima koju da kupim do 500eura, a treba mi za METAL, ROCK i BLUES... znaci svirao sam neki gloopi ibanez u mitrosu od oko 30000din. i zvuk je jednostvano barem po meni previse orijentisan ka metalu... a meni treba neka univerzalnija gitara, za neke balade, blues, metal, maidene xD, rock....

 

izvinjavam se ako sam pogresio temu ali bih vas molio da mi pomognete....

 

 

 

Pa sto se tice mjuze koju si naveo rekao bih-vidi neki Fender mexico,oni bi tu negde bili do i oko 500 jevreja,ali upgrade-ovane modele trazi,od 2006.pa naovamo(gledaj serijski broj MZ6XXXXXX,MZ7,MZ8,MZ9),oni imaju poboljsan tremolo,shieldovani su i imaju istu elektroniku kao i americki,mnogo bolje magnete nego stariji modeli,i sto ti je najbitnije univerzalna je.

Eto,nek neko preperuci jos koji komad,pa ti isprobaj svaki dobrano,pa koj' ti najbolje legne.

 

Edited by sale 83

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Evo nove gitare... swirlovane :) Još nije gotova, čeka lakiranje, trenutno joj menjam pragove. Elem, jova daščara ima i mahagonija i jasena na telu a vrat od ptičijega javorka iz komada, fingerboard od tigrastoga. Napravio sam modifikacije tako sto sam je probušio za jack kao na jem-u napravio plitku štiklu i malo ušiljio rogove (bili tupi ko na stratu) i imala je neke prekidace za magnete pa sam to zakrpio i stavio tropolni ...

 

Uostalom tu su i slike :)

 

http://i664.photobucket.com/albums/vv4/ApplePie_Jem/pb1.jpg

http://i664.photobucket.com/albums/vv4/ApplePie_Jem/pb2.jpg

http://i664.photobucket.com/albums/vv4/ApplePie_Jem/pb3.jpg

http://i664.photobucket.com/albums/vv4/ApplePie_Jem/pbh3.jpg

http://i664.photobucket.com/albums/vv4/App...m/swirl0023.jpg

 

kad bude skroz gotova obesiću nove

Share this post


Link to post
Share on other sites

ha ha ... pickguard nije uvek lako oslikati ali ako se uradi pravilno može super da ispadne. Samo ime kaže da bi trebalo da štiti od grebanja trzalicom tako da će se pre ili kasnije to naslikano izgrebati bez obzira kako ga zaštitio. Ajd kaži šta bi stavio na masku pa da vidim da li može :)

 

Inače promenio sam avatar, onaj tom je bio malo ljut. :) sad sam lazy tom :)

Edited by Lazy_Pie

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...