Jump to content

Proizvodnja i kastomizacija gitara


Nurg

Recommended Posts

  • Replies 596
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ako ti treba fretles, i ako se ispostavi da ti je vađenje pragova bila pametna ideja, vremenom ćeš i to shvatiti da je taj bass sa povađenim pragovima neodgovarajući, i bićeš samo emotivno (ne i zvučno) vezan za njega (kao i pokojni Pastorius), i opet će ti trebati PRAVI fretles.

Predlažem ti da kupiš za sto i kusur evra novog "Stagg" fretlesa, koji barem ima kakvu takvu skrnavu kinesku ebanovinu za kotnu ploču, što je opet bolje od rosewooda, pa ako vidiš da ti radi posao, opet si tamo gde bi bio i sa budženim veslom, a to je tačka gde treba da kupuješ ozbiljnog fretlesa, s tim što u ovom drugom slučaju ti stari bass ostaje kao višak, od kog glava ne boli, a i taj skrnavi fretles će moći da se haba još dosta godina za razliku od onog kada bi bio budžen pd pragaša. Finansijski ti je isti kurton, kad pogledaš...

 

just an opinion.

 

Cheerz! :pivopije:

Mislim da vađenje pragova nije nikako ali nikako dobra ideja. Govorim iz ličnog iskustva. :meshuggah: .Ne samo zbog habanja fretborda već zato što vađenje pragova totalno ubija sustejn (ako se to tako zove; ) ). Ja sam izvadio pragove na mom veslu jer nisam imao love da kupujem novu gitaru (a i donekle jer sam bio u fazonu ako je to radio Jaco, to znači da to tako može....eto priznao sam, sad možete svi da me zajebavate :redface: , mada je materijalni faktor bio ipak odlučujuć) i sjebao sam gitaru :rolleyes: Džaba što je to radio majstor Šanji, gitara je ubiVena :frown: . Razmišljao sam da stavim novi fretboard ali ne znam koliko mi se isplati.

Mada nisam mnogo svirao u zadnjih dve, tri godine tako da mi daska nije još pojedena. Razmišljam da je pređem nečim, nekim parket lakom ili slično, možda bih usporio proces....šta znam.

Znači prijateljski savet za Anarki StarScream-a je da ne vadiš pragove.

:pivopije:

Edited by The Eagle Nature

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo obecane slike swirlovanja. Ovo je prva gitara koji sam uradio, a vezbao sam cak i na mishonji za comp. Elem, nisam zadovoljan ovim zato sto sam zurio ali detalji su fenomenalni. Poslacu jos koju sliku samo da ugrabim vremena .. :rockdevil:

 

zhaba.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

E pa ovako je to bilo ..... Kinezi su još pre 600 godina radili swir :) al necu toliko daleko da idem, a i nema veze sa gitarama. Postupak je prilicno jednostavan, bar tako zvuči. Uljana boja pliva po vodi, napuniš bure, dodas malo boje, promuljas i bućneš gitaru. Samo meni je trebalo 3 godine da pokupim sve detalje i da nadjem pravu kombinaciju boja, vode i natrijum tetraborata, gustine boje, temperature i izuzetno vazne PRAKSE! Za one koji ne znaju prvo swirlovanje je radio Darren Johansen na nekih 200 stratokastera. Mogu se naci na net-u ako kucnete Bowling Ball Stratocaster. Poenta je sto su trebali da lice na mermer a po meni bas i nisu nesto... Možda ih zbog toga i ima samo 200 ;) Darren se inače bavio šaranjem po textilu. Posle mu je trebalo desetak godina da usavrši postupak i (zaboravio sam tačno kako) posrećilo mu se da radi za Ibanez. Posle uspeha onih pink, yellow, loch nes green i floral Jemova dobio je ponudu da uradi seriju onih swirlovanih, Green Multicolor, Purple Multicolor i onaj sa Passion & Warfare MultiColor. Tada mi se nisu posebno sviđali ti Jemovi ali su svakako bili zanimljivi :) Poenta je sto je on potpisao ugovor sa Ibanezom da nece odati tacnu proceduru kako radi swirlovanje. I nikad i nije .... Napravio je firmu About Time Design (ATD) i radio sam. Nesto je krenulo naopako, postoje razne priče, Irak, porezi, bla bla .. ali ko prati Jemsite.com čikica je jednostavno nestao. Ostao nekima dužan pare, drugima gitare a nikom ne reče kako se radi swirl.

 

Iz nekih glupih razloga ili ciste dosade baš ovde ću preći na drugi post ... dok ne dosadim sam sebi

Predlozi da lazy_pie promenim u pričeNo1 se priimaju ponedeljkom i sredom ispred Beogradjanke..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nastavljam... Poslednje što je Darren uradio je 2000. onaj Y2K DNA model. Patološki bolesni Japanci smislili da Vai-u istoče 400ml krvi i zamešaju u boju pa naprave 300 komada Jemova sa sve sertifikatom da gitara sadrži Vai-ev DNA.. Da li će gitara bolje zvučati ili ja svirati ... nemam komentar. E posto je Darren nestao par amera se drznulo da proba swirl ali sa slabim rezultatima. Jedan od njih je Herc Fede, i on ima inovativno ime firme Fede Design. Swirlovi mu nisu loši samo nekako previše ravnomerni bas ko nacrtani a po meni swirl treba da bude "nervozan". Elem ni njega nema više, uzeo pare i prestao da radi. Jedn lik u Izraelu je provalio postupak pa sa ribom krenuo da radi samo lik je izgleda daltonista. Meša neku maslinasto zelenu, braon i narandžastu ? Ni nalik Darrenu. A slanje tela je oko 200$ mazanje 400$ tako da je jos i skup. Prbao je i jedan Brazilac .. Tubarao ... i firma mu se naravno zove Tubarao Guitars. On je još i dobar. Bar liči na original, jedino ima problema (kao i svi koji su probali) što se crna na nekim mestima mnogo istanji pa postane siva. Ima još nekih koji kao znaju da swirluju samo se vade da im to nije primarni posao pa se kao nisu potrudili. Znam da je probalo par Rusa i neki poljak ... ali niko još ne radi to ozbiljno a svakako ni nalik Darrenovom :( A pokušaja ima, evo link: http://www.outofthisswirled.com/

 

dok gledate link .. ja kidam nalijevo ... pa nastavljam

Share this post


Link to post
Share on other sites

E pa ovako je to bilo ..... Kinezi su još pre 600 godina radili swir :) al necu toliko daleko da idem, a i nema veze sa gitarama. Postupak je prilicno jednostavan, bar tako zvuči. Uljana boja pliva po vodi, napuniš bure, dodas malo boje, promuljas i bućneš gitaru. Samo meni je trebalo 3 godine da pokupim sve detalje i da nadjem pravu kombinaciju boja, vode i natrijum tetraborata, gustine boje, temperature i izuzetno vazne PRAKSE! Za one koji ne znaju prvo swirlovanje je radio Darren Johansen na nekih 200 stratokastera. Mogu se naci na net-u ako kucnete Bowling Ball Stratocaster. Poenta je sto su trebali da lice na mermer a po meni bas i nisu nesto... Možda ih zbog toga i ima samo 200 ;) Darren se inače bavio šaranjem po textilu. Posle mu je trebalo desetak godina da usavrši postupak i (zaboravio sam tačno kako) posrećilo mu se da radi za Ibanez. Posle uspeha onih pink, yellow, loch nes green i floral Jemova dobio je ponudu da uradi seriju onih swirlovanih, Green Multicolor, Purple Multicolor i onaj sa Passion & Warfare MultiColor. Tada mi se nisu posebno sviđali ti Jemovi ali su svakako bili zanimljivi :) Poenta je sto je on potpisao ugovor sa Ibanezom da nece odati tacnu proceduru kako radi swirlovanje. I nikad i nije .... Napravio je firmu About Time Design (ATD) i radio sam. Nesto je krenulo naopako, postoje razne priče, Irak, porezi, bla bla .. ali ko prati Jemsite.com čikica je jednostavno nestao. Ostao nekima dužan pare, drugima gitare a nikom ne reče kako se radi swirl.

 

Iz nekih glupih razloga ili ciste dosade baš ovde ću preći na drugi post ... dok ne dosadim sam sebi

Predlozi da lazy_pie promenim u pričeNo1 se priimaju ponedeljkom i sredom ispred Beogradjanke..

 

Hoćeš da uradiš meni tj. mojoj gitari ? ;)

Ne u svakom slučaju sjajno si uradio posao. Džitra izgleda baš opako. Svaka ti čast

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dok ste niste razbežali da nastavim :) Upravo sam slikao jos par detalja i prilicno sam razocaran. Nema tog aparata koji moze dočarati kako ova drečava žutozelena izgleda uživo :( Gitaru sam nasao ovde na forumu, krš je bio ali poslužilo svrsi. Nisam imao Jack Plate pa sam morao da pravim sam, nisam imao ni trussrod cover plate pa mi je palo na pamet da dodam i ono VAI. Ibanez logo je posebna priča, al taj postupak kastomizacije logotipa sam usavrsio davno. Poenta je bila samo da probam swirl gitare i postao sam prilicno nestrpljiv pa samim tim i aljkav oko nekih detalja. Žurio sam i sa isecanjem providnih maski za elektroniku i federe (tacnije nisam ih polirao kako sam hteo) ali posle trodnevnog setapa gitara je radila bolje nego sto sam očekivao. Mehanički naravno, zvuk sa INF magnetima nisam ni očekivao. U planu je revizija negde u septembru pa ću verovatno dodati zelene tačke na vrat i jos malo ga stanjiti. Inače vrat je lakiran mat lakom, ko voli znaće o čemu pričam .... uostalom dok nisam udavio sa pričom evo vam malo slika pa da nastavim posle :)

 

detail3.jpgdetail2.jpg

 

detail1.jpg

 

Za sad toliko ... i da odgovorim na pitanja oko swirlovanja vaših gitara.. naravno da radim to samo budite strpljivi :)

Edited by Lazy_Pie

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sjajno,sjajno.

Evo doniram moje veslo....nadam se da ti ne smeta što je skvajer :mhihi: platio bih ti za boju naravno.

:pivopije:

 

Meni je svaka gitara dobra ako se svira. Ima samo loših svirača ;) Šalim se naravno, svog Charvela 4 iz 88. smatram remek delom pa sam ga spakovao u kofer jer mi žao da ga sviram. Zato sam i napravio ovu žabastu gitaru da mogu da je vucaram svuda i da mi nije žao ako je čuknem. A sad da se vratim na temu.. Sve ovo me koštalo vremena, živaca i para tako da svoj trud i znanje sad moram nekako da naplatim. Rekao sam da budete strpljivi zato sto imam jednu Žanovu gitaru u radu .. kombinacija ljubičaste i drečavo crvene. Probao sam i crno srebrnu kombinaciju pa ovu žutozelenu i plavu i sve su fenomenalne. Nije mi cilj da se obogatim od ovoga tako da to neće koštati kao kod amera. Čak sam spreman i da pišem o tome kako se radi pa ako neko bude dovoljno hrabar ili lud da proba, samo smo na dobitku svi. Uostalom svaka razmena iskustava je dobrodosla i zato smo na ovoj temi. Da ne zvuči kao komercijala ... u zavisnosti da li se radi glava ili samo telo cene će biti od 50ak evra pa naviše za potapanje tela. Ali o tome neki drugi put i u nekoj drugoj temi. A ako si voljan da experimentišeš, posto još uvek ne garantujem rezultat, ako ošmirglaš telo i doneseš dobiješ potapanje džaba. Eto .. samo ja biram boje ;) a posle fotografišem da mogu da pokažem kako to izgleda. Ako je neko primetio dao sam i oglas da kupujem krš gitare da bi probao neke kombinacije pa da mi posle ostanu kao eksponati.. da ne privatizujem temu.. idem da kuckam malo o swirlovanju

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni je svaka gitara dobra ako se svira. Ima samo loših svirača ;) Šalim se naravno, svog Charvela 4 iz 88. smatram remek delom pa sam ga spakovao u kofer jer mi žao da ga sviram. Zato sam i napravio ovu žabastu gitaru da mogu da je vucaram svuda i da mi nije žao ako je čuknem. A sad da se vratim na temu.. Sve ovo me koštalo vremena, živaca i para tako da svoj trud i znanje sad moram nekako da naplatim. Rekao sam da budete strpljivi zato sto imam jednu Žanovu gitaru u radu .. kombinacija ljubičaste i drečavo crvene. Probao sam i crno srebrnu kombinaciju pa ovu žutozelenu i plavu i sve su fenomenalne. Nije mi cilj da se obogatim od ovoga tako da to neće koštati kao kod amera. Čak sam spreman i da pišem o tome kako se radi pa ako neko bude dovoljno hrabar ili lud da proba, samo smo na dobitku svi. Uostalom svaka razmena iskustava je dobrodosla i zato smo na ovoj temi. Da ne zvuči kao komercijala ... u zavisnosti da li se radi glava ili samo telo cene će biti od 50ak evra pa naviše za potapanje tela. Ali o tome neki drugi put i u nekoj drugoj temi. A ako si voljan da experimentišeš, posto još uvek ne garantujem rezultat, ako ošmirglaš telo i doneseš dobiješ potapanje džaba. Eto .. samo ja biram boje ;) a posle fotografišem da mogu da pokažem kako to izgleda. Ako je neko primetio dao sam i oglas da kupujem krš gitare da bi probao neke kombinacije pa da mi posle ostanu kao eksponati.. da ne privatizujem temu.. idem da kuckam malo o swirlovanju

Sačekaću...mislim bolje je da puknem lovu (pod uslovom da nije mnogo) ali da biram boje. :meshuggah:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Radi gu (swirl) i neki moj drugar.

 

l_a122535c35d5bf658ce7f78f1d589c6b.jpg

 

 

Korekcija. Ovo je za mog drugara radio Herc Fede. Navodno je on majka Mara sad, dize cenu instrumentu ako je on radio swirl.

 

 

Tako da, navijam za Lazy_pie da mu pronadje foru i jebe dadaiju. Radi i ortak swirl , ali kazem, ako ti je ovaj baja radio swirl, u Amerigi raja plati vise. Ime, jebiga. Go Lazy_pie, go!

 

 

Edited by Kalif nad Kalifama

Share this post


Link to post
Share on other sites

Herc Fede je napravio odličan posao. Prvi koga sam pomenuo posle Darrena Johhansena. Stvar ukusa, ali ja volim malo haotičan swirl a Fedeovi su skoro savršeni. I skupi.. Koštali su od 400 do 800 dolara plus slanje tela ... Samo Fede više ne radi za narodne mase. Evo linka: http://fededesigns.com/

 

Video sam i gomilu slika likova koji su probali, odradili jednu ili dve gitare, ali ih nisam pominjao zato što su to odradili jednom i nema ih više. A to mi je i dalo ideju da počnem, jer sam video da je moguće :) Negde na ovom forumu sam video da je nko obesio sličku neke sivo crvene zig zag swirl ludorije i pitao ko ovo radi kod nas. Tada sam imao samo par swirlovanih dasaka pa nisam smeo da se javim. Neki su ih uputili kod Žana i Joce... odma sam zvao Jocu al nisam uspeo ni da mu objasnim šta je swirl. Da skratim.. najbitnija stvar u celom postupku je praksa. Evo linka sa Project Guitar bas o swirlovanju: http://www.projectguitar.com/tut/swirled.htm

 

Link mi je pomogao na početku, kasnije sam u našim uslovima odrao djonove dok nisam našao sve što treba i da je trajno dostupno ...

 

Idem sad malo do radionice pa ću slikati miša kog sam swirlovao.. čisto da vidite kombinaciju boja pošto ja još ne videh da je neko probao .. a mlllogoo je leeepooo

Share this post


Link to post
Share on other sites

postovani muzicari hteo bih da pitam nesto u vezi gitare...

imam par pitanja:

 

1)kada treba da se skine farba sa gitare (lak prvo) posto zelim da je prefarbam (tj oslikam ali da boja ostane i dalje ista) jel treba da smirglam lak sa gitare ili da radim nesto kao reliking gitare? neki kazu jedno neki drugo... ima li neko iskustva sa tim?

2)imam fendera sa svetlim vratom (mexico) one tackice na pragovima da li su ofarbane ili su nekako ubaceni delovi plastike? (hteo bih da radim i pragove tj da ih oslikavam)

 

 

hvala unapred :):pivopije::rockdevil:

Share this post


Link to post
Share on other sites

1) људи су пробавали са уљаним бојама преко постојећег лака, ако се не варам. то није лоше за пробу. ако ти се свиди, дефинитивно свлачење лака до дрвета и цртање чега год хоћеш ИМО

 

2) ''светли врат'' је јавор, а ''тачкице'' су убачени делови пластике. ''убацивање'' (но хомо) је нешто чиме бих желео да се бавим. имаш пар сличица овде:

 

http://www.stewmac.com/shop/Inlay,_pearl/Pre-cut_inlays.html

 

које ти говоре шта може од алата да се користи, али и од материјала за ''инлеј''.

има доста клипова на ЈуТјубу који детаљно показују издубљивање рупе, припрему облика за убацивање, лепљење смолом, припрему за полирање и полирање убачених облика.

Edited by Генерални

Share this post


Link to post
Share on other sites

1)kada treba da se skine farba sa gitare (lak prvo) posto zelim da je prefarbam (tj oslikam ali da boja ostane i dalje ista) jel treba da smirglam lak sa gitare ili da radim nesto kao reliking gitare? neki kazu jedno neki drugo... ima li neko iskustva sa tim?

 

Kreni ovim putem.. lak moraš skinuti iz više razloga. Ako imaš nameru da oslikaš preko postojeće boje to neće ići sa uljanim.. eventualno akrilik, bez vode, sa akrilik medijumom. A šta god da uradiš, moraćeš nekako da zaštitiš naslikano tako da opet ide lak i to akrilni (zaboravi na onaj u spreju). Po pravilu trebalo bi da osmirglaš do drveta, onda šelak pa primer pa podloga (najbolje mat bela). Onda oslikaš i kad lakiraš, poliranje.. eto to je ukratko..

 

2)imam fendera sa svetlim vratom (mexico) one tackice na pragovima da li su ofarbane ili su nekako ubaceni delovi plastike? (hteo bih da radim i pragove tj da ih oslikavam)

 

To je plastika.. i ne diraj vrat nikako! Prvo vrat je sam po sebi rešen dizajnerski. Tu su pragovi, tačkice, kockice ili šta god i sve to ne treba dirati. Koliko si video oslikanih vratova ? Eventualno da se ceo bajcuje da bi bio u nekoj boji. Drugo ... tehnički razlozi. Morao bi da ošmirglaš vrat i to kao oglrdalo da bude, sa sealerom, zato što bi ti se boja razlivala po javoru (svako drvo je porozno). Samo bi upropastio vrat.

 

E sad inlay. Ne mora da se radi samo plastikom, mozes da podmetneš papir u boji, ili bilo šta. Onda zaliješ epoksijem, pa doteraš šmirglom i poliranjem radius. Uparvo se zezam sada sa jednim fingerboardom (ebonovina). Radim onu lozu kao na Jem-u, samo ulijem fosforescentnu boju na mesto onih listova pa svetle u mraku :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

samo po sebi zvuči zajebano, i mislim da ima dosta delova koji mi otvaraju mogućnosti da extremno lako userem celu gitaru što nikako neću... samo me interesuje par stvari... skontao sam da vrat NE SMEM da diram (po pitajnu klinova, zato možda jednostavno nalepim nešto preko klinova što pod prstom ima istu glatkoću kao drvo na pragovima) ali oko boje se jos lomim...

 

kako da skinem lak? šmirglanjem ili tzv relikingom gitare... i kada ga skinem kapiram da treba lepo da obrišem gitaru i da nanesem šelak pa primer pa podlogu... ovi termini mi nisu bas najjasniji (šta je šta, kontam samo šta je podloga) :( i jel smem koristiti akrilni lak u spreju ako odradim celo skidanje farbe ili ga ne smem koristiti uopšte i zašto? (većina ljudi na youtube.com su koristili baš lak u spreju)

 

izvinite ako smaram jbg ne razumem se još u to sve... :muzicar:

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...