Jump to content

Evolucija


Face Of Melinda

Recommended Posts

Pa pazi sto vise covek stari tako stari i njegov genetski materijal, i veca je verovatnoca da ce se roditi defektna deca ako je muskarac mator iznad 50 ili 60 nisam sigurna a zena iznad 40 godina.

npr Down sindrom je prisutan u 1:50 kod zena starijih od 40 godina, koliko se ja secam... tako da je dobro potomstvo praviti dok je covek mlad.

Jer kako vreme ide tako se i u telu sakuplja sve vise djubreta koje telo sve teze eliminise.

e bas si mi konstruktivno odgovorila. Ja sam postavio dve strane koje su u suprotnosti. Starenje coveka i njegovog genetickog materijala, a sa druge strane vece upijanje spoljnih uticaja koji su od velikog znacaja za evoluciju. Mislim da sam bio jasan. Ako nisam evo sad sam pojasnio. Jel ima neko misljenje ili bilo sta sto pomaze formiranju misljenja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ilegalac, pročitah negdje da muškarac navodno najbolji genetski materijal prenosi oko 35. godine. Siguran sam da sam tako pročitao i siguran sam da sajt nije bio amaterski. Sad, kontam da Melinda zna nešto više o tome.

 

Melinda, ajde da za minut izuzmemo kosmičku radijaciju. Mene baš interesuje da li postoji neki spoljašnji uticaj koji takođe može da utiče na zapis u genomu, ili pak na mutaciju., Na primjer neke šire, obimnije društvene okolnosti koje konkretno utiču na čovjeka u ovom ili onom smislu, ili rad čovjeka u nekom polju/oblasti tokom čitavog života ili tako nešto? Pitanje je skroz amaterski, ali nisam siguran da znam bolje od toga da predstavim.

Što se tiče radijacije zanima me do koje tačke je zapravo moguća mutacija i šta ona konkretno može da promjeni. Da li se može roditi dijete koje je u stanju da čuje ili vidi mnogo bolje od prosječnog čovjeka, ili samo može da ide dotle da se promjeni neka minorna i neprimjetna sitnica? Zapravo, ono što pitam je da li i revolucija može da spada u evoluciju? Da li su moguće nagle promjene i da li su moguće drastične promjene u genomu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja

a ova prica ide ponovo ispočetka :)

 

 

Melinda ni ranije nije pokazala mutaciju kojom od jedne životinjske vrste nastaje druga, pa ne vjerujem da će je i sada naći.

 

Jedino sto nam mjesecima govori je da skup mutacija vremenom stvori novu vrstu, a ja cekam da mi pokaze taj skup mutacija koji promijeni broj hromozoma u jednoj zivotinji. Posto ni to nije pokazala.

 

dakle, cemu ova rasprava kad nam Melinda ne moze pokazati mutaciju koja se NIJE desila UNUTAR vrste?

Share this post


Link to post
Share on other sites

e bas si mi konstruktivno odgovorila. Ja sam postavio dve strane koje su u suprotnosti. Starenje coveka i njegovog genetickog materijala, a sa druge strane vece upijanje spoljnih uticaja koji su od velikog znacaja za evoluciju. Mislim da sam bio jasan. Ako nisam evo sad sam pojasnio. Jel ima neko misljenje ili bilo sta sto pomaze formiranju misljenja.

 

da se nebi zamajavao ovde na forumu,nabavi knjigu "sebicni gen" od ricarda dokinsa,veoma dobro daje neka objasnjenja u vezi ove teme

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Melinda, ajde da za minut izuzmemo kosmičku radijaciju. Mene baš interesuje da li postoji neki spoljašnji uticaj koji takođe može da utiče na zapis u genomu, ili pak na mutaciju., Na primjer neke šire, obimnije društvene okolnosti koje konkretno utiču na čovjeka u ovom ili onom smislu, ili rad čovjeka u nekom polju/oblasti tokom čitavog života ili tako nešto? Pitanje je skroz amaterski, ali nisam siguran da znam bolje od toga da predstavim.

Što se tiče radijacije zanima me do koje tačke je zapravo moguća mutacija i šta ona konkretno može da promjeni. Da li se može roditi dijete koje je u stanju da čuje ili vidi mnogo bolje od prosječnog čovjeka, ili samo može da ide dotle da se promjeni neka minorna i neprimjetna sitnica? Zapravo, ono što pitam je da li i revolucija može da spada u evoluciju? Da li su moguće nagle promjene i da li su moguće drastične promjene u genomu?

 

 

Znas kako jos uvek se dosta ne zna o tome kako koji faktori deluju na genom jer je to tesko pratiti jos uvek sa ove naucne instance. Ono sto si ti pitao jeste teoretski moguce, ali nije dokazano, tako da, ne bih nesto da pametujem na tu temu, iskreno. Zato se i dize tolika fama oko koriscenja maticnih celija, jer one su savrsen materijal za ispitivanje takvih stvari. Imas celije koje se brzo dele, samim tim njihov genom je mnogo vise podlozniji razlicitim uticajima, samim tim na njima ces to lako ispitati i pratiti. E sada zamisli da se bavis kloniranjem i da imas nesto tako pred sobom, i da mozes da utices na te celije, ko zna sta bi nastalo, zar ne? To je ono cega se ljudi jos uvek boje...

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Melinda,

posto se ponasas kao osoba od koje se ocukuju odgovori, odgovori ti meni jel je bolje da muskarac pravi decu u 20 ili u 40?

Naravno govorimo sa stanovista evolucije. muskarac u 20 nije intelektualno razvijen kao u 40 itd...

Share this post


Link to post
Share on other sites

A kako treba da se ponasam ako mi direktno postavis pitanje? ok onda sledeci put da ga ignorisem? :)

 

Pazi ne mogu tacno da ti odgovorim jer ni sama ne znam, mogu da teoretisem sta bi bilo kad bi bilo.

Ali iz mog ugla neuroni su celije koje se ne dele, tj ono sto ti je rodjenjem dato je to, posle se njihov broj samnjuje.

Samim tim nisu podlozne mutacijama jer su stabilne, ali ako delujes spoljasnjim faktorima na njih mozes da ubrzas samo njihovo odumiranje. Stoga ne verujem da se bas neke intelektualne tekovine mogu preneti, zato sluze ucenje i pamcenje (ovde bi trebalo da se ubaci prica o kulturnoj evoluciji o tome imas na netu ako te interesuje), inace bismo svi sa rodjenjem vec imali uvid u neke stvari, a de facto ih nemamo.

Samim tim bolje je praviti decu sa 20 godina kada ti je genom tvojih spematozoida koliko-toliko ocuvan, a dete ce vec naslediti od oca ili majke odgovarajuci mentalni kapacitet, tj inteligenciju koja je rodjenjem data a ne ucenjem, jer se ova druga stice tokom zivota itd

Ali ako si vec u 40-im, veca je verovatnoca da je tvoj genom vec ostecen, spermici spori itd a sto se tice IQ-a koliko ti i tvoja zena vec u svom genomu (koji ne moze biti pormenjen vec eventualno degradiran, jer su celije stabilne) imate toliko i ulazete.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Melinda,

to onda fakticki znaci da mi danas imamo mentalni sklop isti kao i ljudi pre 1000 godina, a da cemo za hiljadu godina imati nizi,jer su se u proslosti pravila deca u mnogo ranijem dobu. Cemu onda prica o oveluciji, kada se ne nadamo da ce nasa deca biti pametnija od nas?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Melinda,

to onda fakticki znaci da mi danas imamo mentalni sklop isti kao i ljudi pre 1000 godina, a da cemo za hiljadu godina imati nizi,jer su se u proslosti pravila deca u mnogo ranijem dobu. Cemu onda prica o oveluciji, kada se ne nadamo da ce nasa deca biti pametnija od nas?

 

Zato sam i pomenula pricu o kulturnoj evoluciji, onaj deo u zagradi, primer za to ti je: sta su deca ucila tada, a sta sada uce... ucenje dovodi do stvaranja neuronskih kola. Znaci generalno mi jesmo pametniji, individualno hehehe... ako ucimo jesmo, ako ne ucimo nismo bez obzira na ono sto ti je rodjenjem dato.

Primer za ljudski mozak moze biti i taj da su stari Vavilnoci koristili takvu materiju za asfalt da danasnji eksperti jos uvek ne mogu da provale sta je to... da li u nasem mentalnom sklopu ima evolucije, ja bih rekla ne. Jer vremenom pored olaksavajucih uredjaja danas mozak moze samo da ti atrofira jer ga ljudi sve redje upotrbljavaju.

To ti je evolucija ono sto se kroisti to adaptira i hipertrofira, ono sto se ne koristi atrofira jednostavno...

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nije zahvalno pricati decidirano na ovakvoj temi, zar ne? :bigblue:

Da li je? Ja na evoluciju gledam kao na nacin da covek adaptira da bi preziveo, tada ima smisla, ali kada se nadjes oci u oci sa tigrom pre ce on tebe da pojede bez obzira sto si ti intelektualno superiorniji od njega...

Sta je intelektualna evolucija po tebi?

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nije zahvalno pricati decidirano na ovakvoj temi, zar ne? :bigblue:

Da li je? Ja na evoluciju gledam kao na nacin da covek adaptira da bi preziveo, tada ima smisla, ali kada se nadjes oci u oci sa tigrom pre ce on tebe da pojede bez obzira sto si ti intelektualno superiorniji od njega...

Sta je intelektualna evolucija po tebi?

intelektualna evolucija, je da ti istrebis tigrove, da se ne bi nasao oci u oci sa njim, ma koliko to surovo zvucalo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Onda vec jesmo u "prednosti" imas pusku jer nemas snagu da ga savladas. Ali oduvek je tako bilo covek je kamenjem, motkama lovio zivotinje da bi ih jeo i preziveo. Opet se nismo pomakli sa te instance "intelektualne evolucije", pa samim tim mozemo da kazemo da je nema i da smo isti kao i oni lovci pre vise miliona godina samo sto smo obuceni i manje dlakavi.

Ono sto bih ja nazvala intelektualnom evolucijom jeste da ceovek pocne da koristi sve veci i veci procenat svoje mozdane mase, koja ce mu omoguciti npr sposobnost da predividi da ce ga tigar napasti i da tog dana ostane u krevetu. tj da razvije neku sposbnost koja je nova i koja ce mu omoguciti opstanak.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Onda vec jesmo u "prednosti" imas pusku jer nemas snagu da ga savladas. Ali oduvek je tako bilo covek je kamenjem, motkama lovio zivotinje da bi ih jeo i preziveo. Opet se nismo pomakli sa te instance "intelektualne evolucije", pa samim tim mozemo da kazemo da je nema i da smo isti kao i oni lovci pre vise miliona godina samo sto smo obuceni i manje dlakavi.

Ono sto bih ja nazvala intelektualnom evolucijom jeste da ceovek pocne da koristi sve veci i veci procenat svoje mozdane mase, koja ce mu omoguciti npr sposobnost da predividi da ce ga tigar napasti i da tog dana ostane u krevetu. tj da razvije neku sposbnost koja je nova i koja ce mu omoguciti opstanak.

Imas busmane koji se ne menjaju hiljadama godina. Imaju stomake, da mogu da pojedu 3 kila mesa kad ubiju antilopu. Zene im imaju bradavice kao cuclu. Verujem da bolje cuju i bolje mirisu od nas. Oni su lovci, koji nikada nisu probali da pripitome neku zivotinju. Sa druge strane imas iste ljude, cija se deca "guse" kad sisaju, slabije cuju i mirisu, ali su pripitomili zivotinje, biljke i tako evoluirali. Sa jedne strane imas fizionomiju na racun mozga, a sa druge strane mozak na racun fizionomije. Mislim da je za pripitomljavanje (sagledavanje svrsishodnosti) bio presudan mozak. Jeste da je sve ovo kompleksno i deluje nedokucivo, ali mozda "radi"

Share this post


Link to post
Share on other sites

Naravno da je mozak glavni baja, ali u toj medjusobnoj komunikaciji koja se vrsi preko signalnih molekula njemu trebaju mete na koje on deluje da bi dobio odgovor, naucio i evoluirao. Istarzivanja su pred nama videcemo sta ce biti, u svakom slucaju bolje je vezbati neurone nego involuirati :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Naravno da je mozak glavni baja, ali u toj medjusobnoj komunikaciji koja se vrsi preko signalnih molekula njemu trebaju mete na koje on deluje da bi dobio odgovor, naucio i evoluirao. Istarzivanja su pred nama videcemo sta ce biti, u svakom slucaju bolje je vezbati neurone nego involuirati :)

A ti mislis da ce ti "tvorac" mozga dozvoliti da sa tim mozgom, provalis kako u stvari radi mozak? Koliko godina se prati evoluiranje virusa, pa skoro nista nismo naucili? Da li smo mi u stvari ograniceni sa razmisljanjem? Mi verovatno nikada necemo priznati da virusi rade u nekoj dimenziji koja nama nije poznata, a mozda nikada nece ni biti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

generalno nase rezonovanje je u kavezu logike sto bi rekli zen budisti :) mozda kada bismo izasli iz tog kaveza, neke stvari bi nam bile mnogo jasnije, a svaki odgovor na neko "veliko" pitanje je uglavnom bio jednostavan.

Za viruse se dosta danas zna, npr od cega se sastoje, kako evoluiraju itd jer su laki za pracenje, u pitanju je jedan sistem sastvljen od dnk ili rnk, omotac od proteina, eventualno neki malo napredniji imaju kapsulu, to ti je njihova gradja, jednostavni a ubitacni...a njihov spartanski zivotni ciklus sastoji iz sledeceg: udji u celiju, razmnozi se, ubi celiju, i napadni sledecu. Tj oni su klasicni paraziti, sto je adaptacija zar ne. zato oni brze i uce jer su jednostavniji nemaju toliko veliki broj signalnih molekula koji treba da se iz koordinisu kako bi uradili nesto, sto je slucaj kod coveka (kao komunisticki birokratski sistem, ide od saltera do saltera, da prvo svi lupe pecat, e tek onda posle ihaha dobijes odobrenje).

stoga sve ima dve strane medalje, hoces savrseniji sistem koji ume da misli, prica, stvara itd tj komplikovaniji sistem, onda moras da trpis jednostavnije sisteme, e sada vecinu njih ces uspeti da savladas, ali postoji manji broj virusa koji je naucio kako taj savrsen sistem funkcionise i odlucio da ga unisti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

generalno nase rezonovanje je u kavezu logike sto bi rekli zen budisti :) mozda kada bismo izasli iz tog kaveza, neke stvari bi nam bile mnogo jasnije, a svaki odgovor na neko "veliko" pitanje je uglavnom bio jednostavan.

Za viruse se dosta danas zna, npr od cega se sastoje, kako evoluiraju itd jer su laki za pracenje, u pitanju je jedan sistem sastvljen od dnk ili rnk, omotac od proteina, eventualno neki malo napredniji imaju kapsulu, to ti je njihova gradja, jednostavni a ubitacni...a njihov spartanski zivotni ciklus sastoji iz sledeceg: udji u celiju, razmnozi se, ubi celiju, i napadni sledecu. Tj oni su klasicni paraziti, sto je adaptacija zar ne. zato oni brze i uce jer su jednostavniji nemaju toliko veliki broj signalnih molekula koji treba da se iz koordinisu kako bi uradili nesto, sto je slucaj kod coveka (kao komunisticki birokratski sistem, ide od saltera do saltera, da prvo svi lupe pecat, e tek onda posle ihaha dobijes odobrenje).

stoga sve ima dve strane medalje, hoces savrseniji sistem koji ume da misli, prica, stvara itd tj komplikovaniji sistem, onda moras da trpis jednostavnije sisteme, e sada vecinu njih ces uspeti da savladas, ali postoji manji broj virusa koji je naucio kako taj savrsen sistem funkcionise i odlucio da ga unisti.

da da, to je bas tako kako kazes...sa nasim mozgom smo pretpostavili kako rade virusi, pa nas jos uvek jebavaju...A zamisli ostaris i skapiras da su te interakcije molekula, bile samo maska za nas ljude, a u sustini oni koriste nesto drugo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...