Jump to content

Kućni ljubimci & životinjsko carstvo


Wise Owl

Recommended Posts

Ajmo ljudi savet.

 

Imam malu macu, koja u maju-junu treba da napuni godinu dana. Uskoro će hteti da se pari, a ja moram da razmišljam o rešenjima. Jedno je sterilizacija, ali meni lično, ma koliko ljudi pričali da je to "plemenit čin", ta opcija poslednja. Problem je u tome što sam podstanar. Da nisam, pustio bih je da se pari i maci koliko hoće (i čuvao bih nove mačiće, i delio ko hoće). Fora je u tome i što ne planiram da zauvek ostanem podstanar, ali koliko će to trajati, pojma nemam. Možda pola godine, možda 3 god.. možda nikada.

Videh 2 privremene metode privremene kontracepcije u mačaka, inekcije i tablete, ali se bojim nus pojava. Ja bih lično najviše voleo da mačka može sasvim normalno da se pari, ali da ne začne, bez zdravstvenih tegoba. Ali izgleda da još nisu pronašli takvo nešto. Nešto potpuno bezbedno.

 

Svaki savet je dobrdošao, i hvala unapred.

 

Neke macke, pogotovo ako su ceo zivot zivele u stanu, ne zele da izlaze ni kada ih uhvati teranje, jer se boje. Ako ne budes imao te srece, mozes da je ne pustas napolje.

 

Machka (s foruma :haha: ) ce ti tu dati najbolji savet, ima par macaka i izgleda mi da dosta zna o njima

Share this post


Link to post
Share on other sites

Je l' izlazi napolje?

 

Ne izlazi nikud, osim što je ja izvedem (kad god je lepo vreme) na 15-tak minuta da jede travice ispred kuće, i malko se istrči.

Da je vidi sunce, što se kaže. :)

 

Neke macke, pogotovo ako su ceo zivot zivele u stanu, ne zele da izlaze ni kada ih uhvati teranje, jer se boje. Ako ne budes imao te srece, mozes da je ne pustas napolje.

 

A koliko im zdravstveno škodi, ako ih na silu držiš u kući?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ijoj kad krenu teranja, neceh zeleti da je drzis u kuci.

Nije dobro ako krene teranje za teranjem, kod macaka se lako razvija gnojno zapaljenje materice koje se cesto ne primeti i macka brzo ugine.

 

Koji su privremeni metodi sterilizacije? Znam da su koristili hormone kad sam studirala. Znam takodje da su to ogromne doze hormona i da su imali nuspojave (npr hiperplazija mlecne zlezde, zvuci sexy ali nije).

Ako hoces daj linkove za te preparate koje si nasao pa cu ti vise reci kad stignem...

 

Koliko god da je bljak, sterilizacija je po meni najmanje zlo. Drzi je dok ne krenu teranja nesnosna, a onda jbg pod noz. Mozda do tad budes imao uslove da je paris.

 

Moj muz je imao zenku koja je imala teranja jedno za drugim i bilo je pakleno i njoj i nama ali kao nismo je sterilisali jer sam ja imala muzjaka, hteli smo jedan okot bar. Nakon jednog okota ona je jos uvek dojila macice i kretala u teranje, tad smo presekli i sterilisali je. A muzjak je kasnije sterilisan jer je imao drugih zdravstvenih problema pa je moralo tako na zalost.

Edit: ne znam zasto napisah u proslo, vremenu, macke su jos uvek s nama :haha:

 

A gle, da ti kazem iskreno, da sam JA u pitanju, pre bih se podvrgla operaciji nego konjskim dozama hormona.

Edited by Machka Naopachka

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fala ljudii.. i ljudkinje :)

 

 

Koji su privremeni metodi sterilizacije? Znam da su koristili hormone kad sam studirala. Znam takodje da su to ogromne doze hormona i da su imali nuspojave (npr hiperplazija mlecne zlezde, zvuci sexy ali nije).

Ako hoces daj linkove za te preparate koje si nasao pa cu ti vise reci kad stignem...

 

Evo, ovde recimo pročitah:

http://saznajlako.com/2014/03/01/kontracepcija-kod-macaka/

Pročitah i za nus-pojavu, piometrija (premda ne znam tačno šta to znači). Kaže se da je injekcijama manja šansa da se to dobije.

Pročitah i po nekim forumima, da neka žena mačkama daje neke nemačke tablete godinama, i da su žive i zdrave, i ništa im ne fali. Opet, drugi ljudi zaziru od tih stvari.

 

 

A gle, da ti kazem iskreno, da sam JA u pitanju, pre bih se podvrgla operaciji nego konjskim dozama hormona.

 

Da, ali da ti neko ponudi da ta doza hormona traje samo privremeno (možda samo jedne godine, odnosno, jednu sezonu ), da li bi pristala?

 

Ali kapiram i ljude koji sterilišu mace. Ja negde, još uvek gledam ako mogu da izbegnem to.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Piometra, gnojno zapaljenje materice, nije jedina nuspojava.

Clanak ne daje info koji su preparati pa da pogledam sastav i doze. Ajd ako se vidim uskoro s drugom koji je u maloj praksi valjda cu se setiti da ga pitam sta je aktuelno, on je u toku za razliku od mene.

 

Elfe, ako je privremena situacija, nemoj nista da radis dok ne postane nesnosno, to bi bio moj savet. Neke macke imaju daleko redja i blaza teranja, pa ako je jednom mesecno izguracete neko vreme, dok ne budes imao uslove da je paris. Ako ti postane kriticno za recimo po godine, pa bar si je postedeo jos neko vreme i probao si.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala Mačkice.

Pitaj tog ortaka koje su sve opcije, i pitaj ga šta je najbolje po njemu.

Ja sad pokušavam da izguglam sastav, ali ovo samo nađoh:

Depo-Provera is a birth control injection that is safe for cats. The injection contains medroxyprogesterone acetate, a synthetic hormone that prevents ovulation.

 

Opet svi se boje tih nus-pojava, koliko čitam po stranim i našim forumima. Nije baš da se te nus-pojave toliko česte, ali nisu ni toliko retke. Svi kažu da su tablete još gore.

Verovatno ću poslušati tvoj savet

 

Moja Juca ima oko 8 meseci, i za sada je stvarno mačka kakva se poželeti može. Ima doduše jedno sat-dva dnevno kad počne da jurca po kući, da juri loptice, vreba sve živo (uključujući i mene i devojku :) ), ali to nekako više pripisujem njenom retkom izlaženju (višku energije), nego "teranju". Posle toga samo dođe, i mazi se.

 

Evo i jedna Jucina fotka:

 

Juca.jpg

  • Upvote 5

Share this post


Link to post
Share on other sites

Slatkis. Nije to teranje, to je mace koje se igra... Teranje je kad spusta guzu na pod i nogama radi jako je karakteristicno i verujem da ima na youtube koliko hoces snimaka :haha:

 

Nemoj me zvati mackice, molim te. ;)

 

Depo provrera je humani preparat. Sad i mene interesuje sta daju, pitacu ga.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mi imali macku u kancelariji na poslu koja je tako imala teranja stalno ... I morala je posle na operacije, jer imala neke te ciste sta ti ja znam. Its weird kada sedis za kompom i macka ti se pojavi na tastaturi i krene da se trti s' oprostenjem :haha:

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Drugari,ako je neko u mogucnosti da udomi stence mesanca od oko tri meseca sad je prilika.

Ako ne, podelite ovo na zidu ukoliko vas ne mrzi.

Cacak i okolina ako neko gleda temu.Ako mozda neko sa strane zeli da ih udomi,platicu polovinu putnih troskova.

Ocisceni su od parazita,bice niskog rasta,dva muska i tri zenska.

Pruzicu pomoc u hrani za pse i vakcinaciji.

Obezbedio sam prevoz za Cacak i okolinu.

Ja sam u Trnavi btw.

 

10960404_886124568094814_2226117709574626437_o.jpg

 

10861062_886124754761462_331863372583332240_o.jpg

  • Upvote 11

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...