Jump to content

Recommended Posts

Sta u kazan?

 

Daj bre ljudi, sta izmisljamo toplu vodu; pa citavi tomovi su odavno napisani na ove teme, a mi kao da smo sad otkrili Veneru, tako da ova izdrkavanja po ovom delu foruma nikakvog smisla nemaju. (Osim za odmeravanje sujeta)

Dovoljno je recimo uzeti "Zabeleske iz Podzemlja" pa videti koliki je Kant slepac bio, ili recimo uzeti Kjerkegora pa se posle smejati

seratoru Hegelu.

Sve je vec napisano, sve je vec receno.

A ako drugu Sapiensu nije jasno kako to nauka moze biti prepreka veri, dovoljno je samo da procita jednog apostola Pavla i njegove

velepoznate misli: "Sve sto je suprotno veri, greh je".

Uostalom, u delima Lava Sestova je to pitanje na najdublji moguci nacin analizirano, tako da moze i njega da uzme u razmatranje.

Preporucujem njegovu pretposlednju (ali i najbolju knjigu): "Kjerkegor i egzistencijalna filosofija".

 

Uzdravlje. :smoke:

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja

Ih, ako ćemo sad da se vrijeđamo,obično se kaže da takve stavove imaju ljudi koji nisu ništa starije od Hegela nisu ni čitali,pa ni njega samog.

 

Mene apostol Pavle ne zanima,odakle tebi to da ja ovdje zastupam hrišćanstvo.

 

Ovo je tema o postojanju Boga,ne hrišćanskog Boga.Prosto,nemoj da mi podvaljuješ nešto što nisam rekao.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja

eheheh,koja poruka.

 

Tipa'' ja sam došao na jednu temu,rekao da je Kant slijepac zbog ''zabilješki iz podzemlja'',i nastavio da živim svoj život.''

 

E super.

 

Ja sam došao pretpostavljam da ne živim svoj život.

 

Prosto,iznesi karte na sto.Samo ,to bi značilo skinuti raybanke.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sapiens, u najboljoj nameri ti se obracam

izgledas kao covek koji misli te se zanima svojim mislima, na kraju radi samih misli

usput smatra da uspesno otkriva

 

mada je ovo mesto za izivljavanje, htedoh reci u korist saznavanja :)

 

bas zvucis sigurno ono sto govoris i uporan si, pored sve covekove nesposobnosti da misli koja bi trebalo da rodi oprez i smernost

uzdravlje

 

i verovanje je vid smernosti

 

da li sam sposoban da saznajem?

mogu li sebe da razumem

sto rece jedan moj drug - moze li fica da stigne ficu

 

hehe

 

 

(ps. ne podrzavam relativizam

zanmacija buntovnika bez razloga)

Edited by bafomet

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja

e,vidiš.ja nikad nisam rekao da sam vjernik.Zašto svako to pomisli,ne znam.

----------------------------------------------------

Upravo kažem da je ateizam=relativizam.I uporan sam da to dokažem,to je sigurno.Šta ima opreznije od relativizma?

Edited by Bata Životinja

Share this post


Link to post
Share on other sites

@sapiens

 

 

1.Vidiš kakve gluposti lupaš?

opet si nepristojan i iznerviran?

daj malo se smiri, nije nista strasno kad ti neko prikaze argumente koji obaraju tvoje teze, nije to razlog da se nerviras. ;-)

 

Ja sam rekao da religija i nauka nisu suprotstavljene,Fiery tvrdi da naučnik ne može biti vjernik.

mozes li da mi citiras eksplicitno gde to firey tvrdi da naucnik ne moze biti vernik? mene su ucili da nije vaspitano sluziti se lazima u razgovoru sa drugim ljudima, pa bih te zamolio da mi citiras firey-ja zato sto osnovano sumnjam da lazes po tom pitanju (jer ti je nedostalo argumenata u raspravi pa su ti neophodne lazi da bi se izvadio). hvala.

 

Da svaki naučnik tvrdi da je nauka jedini vid saznavanja stvarnosti.

To ne tvrdim ja.

ti tvrdis nesto sto je netacno, a to je, citiram: "ateizam tvrdi na osnovu 3 dimenzije da ne postoji bog". to ateizam ne tvrdi, i ne znas zapravo o cemu pricas (povrsno si nesto nacuo, pa siris pricu).

 

ateizam je VEROVANJE, a ne naucna teorija koja na osnovu "ovoga" tvrdi "ono".

 

2.Isto sranje.Ne znaš da čitaš.

ne, ja znam da citam.

ali ti NE ZNAS nista detaljnije o tih 27 dimenzija pa pokusavas da skrenes razgovor na drugu stranu, jer ces ispasti smesan ako se udubis u to. dakle, molio bih neke malo detaljnije informacije o tih 27 dimenzija, a narocito me zanimaju razlike izmedju ove nase 3(4) dimenzije i tih 27.

 

nesto si povrsno nacuo, nisi se udubio niti znas nesto vise o famoznih 27 dimenzija, i to koristis kao argument. e vidis, tako ispadas smesan, jer nisi proverio argumentaciju koju koristis. sad kad sam ti pokazao da ti je argument pao u vodu, onda se koprcas kao riba na suvom i nerviras se (sto se vidi na pocetku poruke gde vredjas sagovornika).

 

3.Opet gluposti.

ja tebi nikad nisam rekao da pricas gluposti, iako bi ti prvi trebalo da se suzdrzavas od upotrebe te reci. stvarno, smiri malo...

 

Ateizam je smiješan jer je poslije nepotpunog istraživanja 3 dimenzije zaključio da Bog ne postoji u svih 27 dimenzija.

1) ateizam nije "na osnovu ovoga zakljucio ono", ateizam je LICNO VEROVANJE.

 

2) u svetu postoje milioni ateista (neki od njih su i dobitnici nobelove nagrade, na primer), i sad ce tamo neki sapiens da kaze da je "ateizam smesan" i proglasi za budale tolike ljude.

 

3)smesno je sto ti od cele price o "27 dimenzija" razumes jedino cifre 2 i 7, i tu se tvoje poznavanje te materije zavrsava. smesno je to sto apsolutno nemas nikakvu predstavu o tome ko je i zasto pomenuo tih 27 dimenzija, niti ti je poznato na cemu se bazira njihovo "postojanje".

 

dakle, ovo je zgodna prilika da citiram upravo tebe: ;-) Hint:Niko ovdje ne misli da si genije,pa nemoj ni da se ponašaš tako.

 

hvala bogu ;-) pa tvoj rezon nema tri blage veze sa zdravim razumom, a jos manje sa (a)teizmom.

 

4.Teorema jeste vjerovanje.

opet pokazujes neznanje o stvarima o kojima pricas, i koristis se praznom retorikom. naime, ti ne znas prostu cinjenicu a to je da toerema nije isto sto i verovanje. teorema je najcesce bazirana na nekoj vrsti implikacije, i teoreme ne sluze da se definisu isitine koje vaze u opstem slucaju. teoreme najcesce imaju strukturu "ako ovo -> onda ono", one prikazuju sta sledi iz necega.

 

ono sto ima veze sa verovanjem je HIPOTEZA (sad brzo na google da saznas sta je hipoteza ;) ). pitagorina TEOREMA ima svoj dokaz, na pimer. dakle "zbir kvadrata nad katetama jednak je kvadratu nad hipotenuzom" nije VEROVANJE, to je teorema. a ti sad nauci lepo sta su osnovne stvari pa da se vratimo na pricu...

 

u cilju prosirenja tvog veoma povrsnog znanja o ovim temama, mozda ne bi bilo lose da procitas nesto sa ovog linka:

http://physics.ucr.edu/~wudka/Physics7/Notes_www/node6.html

Faith, defined as belief that does not rest on logical proof or material evidence, does not determine whether a scientific theory is adopted or discarded.

 

Postojala je teorema da je Zemlja ravna ploča.Dakle,vjerovanje.

kao sto rekoh ovo je NEISTINITA tvrdnja koja je rezultat tvog neznanja. nekada je postojala HIPOTEZA da je zemlja ravna ploca. ovakvim proizvoljnim i pogresnim rezonom ti si formirao mnoge svoje stavove na ovoj temi. ali, ne brini. obecavam da cu biti tu da te ispravim kad god pogresis. ;-)

 

Istorija nauke je istorija kontinuiranog zamijenjivanja jednog vjerovanja drugim vjerovanjem.Da je Zemlja ravna ploča,pa da nije....

da, da, kako da ne. :) primetio sam da je pre 200 godina 1+1 bilo jednako 3, a da svi danas znamo da je 1+1=2.

 

i ono najvaznije sto ti u celoj prici ne razumes: svaka naucna teorija ima svoj OPSEG VAZENJA i ni jedna ne vazi uvek i u opstem slucaju. na primer zakon gravitacije ne vazi na nivou atoma - niti IKO tvrdi da on u tom slucaju vazi.

 

prica o bogu je toliko daleko od cele ove price o "nauci", pa je ocigledno da ti o tome znas jako malo, cim se kacis za to i siris pricu...

 

I da,sa stanovišta muslimanske vjere Pavle i Benedikt XVI su ''sljedbenici Božje knjige''.Biblija i Kuran su Božje knjige.

da, da, vidim u dzamijama se cita biblija pa sve prsti. :) :)

 

Sa stanovišta hrišćanske vjere,muslimani i Tolstoj nisu hrišćani.

sto ne znaci da su ateisti.

 

mozda ne bi bilo na odmet da ti predocim jednu jednostavnu istinu a to je:

ne-hriscanin nije isto sto i ateista. (gle cuda! :) )

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja

1.Tacno je to i problem—eksplicitno.Sama rijec govori da nije jedini nacin sporazumijevanja.Pitaj Fiery-a da li misli da naucnik treba biti ateista,to jest da nauka dokazuje da Bog ne postoji.Pa pitaj ga da ti ‘’eksplicitno’’ objasni.JA tvrdim da je to vjerovanje,on citavo vrijeme tvrdi da nije.

 

2.Dimenzija je aspekt stvarnosti.Ne znam sta tu trebam da objasnjavam.Ti vidis samo tri aspekta stvarnosti-sirinu,visinu i dubinu i odredjeni raspon boja,odnosno mikrona.Tipa plava boja je 0,456 mikrona svjetlosti.

Dakle,ljudsko oko em ne vidi sve boje,em ne vidi sve dimenzije.Sto znaci da nauka ne moze da dokaze da je npr film Sixt sense netacan.

 

3.Ja ne proglasavam za budale ljude koji tvrde da je ateizam vjerovanje,vec one koji tvrde da nije.Ti stvarno NE znas da citas.Ili si prosto GLUP.

Citavo vrijeme dokazujem da je ateizam vjerovanje,jer Fiery tvrdi da je nepostojanje Boga naucna cinjenica.

Evo nek se Fiery pojavi i kaze da je ateizam vjerovanje I ja cu da kazem da sam budala koja je pogresno shvatila sta je on pisao na ovoj temi.

 

4.Zdrav razum kao takav ne postoji.To je totalitarna kategorija.Tipa samo covjek zdravog razuma bi uradio to i to.To je diktat.Zato ga ne koristi u raspravi.

 

5.Teorema je vjerovanje-prof. dr Toma Djordjevic

 

Pokazi mi trougao u prirodi.Je li to stvar koju je Pitagora nasao setajuci se ulicama Polisa ili ju je IZMISLIO?Trougao ne postoji u prirodi.

Dakle sta je Pitagorina teorema?Teorema o necemu sto ne postoji,to jest vjerovanje da postoji odnos izmedju kateta i hipotenuze necega sto ne postoji.

 

Nadgradnja,pitagorina izmisljotina ili apstrakcija,ali uvijek NEPRIRODNA I VJEROVANJE.

On je vjerovao da je trougao dio stvarnosti.I mi smo to prihvatili.

Neko drugi je vjerovao da je Bog dio stvarnosti.Neki prihvataju,neki ne.

Ali to su sve VJEROVANJA.

 

6.Marks je rekao :Bog je nas strah.Da nije I on vjernik?

 

 

 

I molim te,potrudi se da ti ne treba sedam dana da odgovoris na post.

I ne kupusaj mi postove.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja

Vidi malu,bambi nikad nije tako zajebavala u crtacu.

 

Ovaj imaginos je jos gori od mene,tako da smo se bas nasli.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sapiens, da li bi i meni mogao da navedes gde tacno tvrdim i/ili pokusavam da dokazem da naucnik mora da bude ateista?

Secam se da sam pre nekoliko strana primetio kako zapravo ne razumes ni rec onoga sto pokusavam da kazem. Ne mogu reci da me cudi to sto se jos uvek nista nije promenilo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sapiens, da li bi i meni mogao da navedes gde tacno tvrdim i/ili pokusavam da dokazem da naucnik mora da bude ateista?

Secam se da sam pre nekoliko strana primetio kako zapravo ne razumes ni rec onoga sto pokusavam da kazem. Ne mogu reci da me cudi to sto se jos uvek nista nije promenilo.

 

 

:)

 

sto mi je to poznato :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja

Fiery,nikako da iz tebe izadje ta recenica:''ateizam je vjerovanje''.

 

Ajde,napisi tu recenicu,pa da zavrsimo s tim.Jer izgleda kao da ne mozes da je prevalis preko jezika,to jest prstiju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja

Sta je tu tesko (ponovo) napisati tu recenicu?

 

Manje bi vremena utrosio na nju nego na ovo sto si postovao.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zato sto mi je smesno koliko si u potpunosti promasio moje stanoviste. Mozda te malo truda natera da pocnes da pokusavas da shvatis sta ti neko govori, umesto da na osnovu svojih predrasuda i pretpostavki ulazis u diskusiju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja

Ma daj molim te,svako ulazi u diskusije sa svojim predrasudama i pretpostavkama(hipotezama).Ti ne znas ni sta su predrasude.Ti imas predrasude prema predrasudama,bolje razmisljaj o tome.

Predrasude nemaju negativan prizvuk,osim u puchini.

 

A ti i dalje ne pises recenicu.

 

Brate,ja mogu da trcim za vetrenjachama i da pogresno shvatam,mogu najveci degenerik na planeti da budem,ali ti ne mozes napisati jednu recenicu.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

I molim te,potrudi se da ti ne treba sedam dana da odgovoris na post.

ne mogu da stignem da odgovorim. nesto sam zatrpan poslom ovih dana.. a i dugujem ti odgovor na globalizaciji, tako da ce to verovatno biti sledece.

 

Ovaj imaginos je jos gori od mene,tako da smo se bas nasli.

:rockdevil:

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...