Jump to content

Recommended Posts

kao shto sam vec rekao ateisti su nevernici (ne veruju u veru iliti religiju) a adeisti ne veruju u boga...

nije mi jasno shta vam nije jasno... ja sam ateista i verujem u boga, a ne adeista (shto mu otprilike dodjete vi)

 

@trooper

 

slazem se, ljudi proglashavaju druge ljude za svece, pishu svete knjige svih religija shto znachi da je religija proizvod choveka.. kada bi se sad javio neki chovek i rekao isto shto i hrishcani pre hiljade godina, bio bi proglashen ludim... chinjenica je da svi koji sada kazu da im se bog obraca ili da ih je bog odredio da pishu novu bibliju zavrshe u ludnici => ljudi koji su pisali svete knjige su bili ludi ili u najmanju ruku dobri govornici-manipulanti

 

deus=bog bavim se izvorom same rechi i tumachim njeno izvorno znachenje tako da ne greshim... ako je neko dodao "izam" i dao novo znachenje, ne znachi da adeizam ima suprotno znachenje od rechi deizam, jer, opet se pozivam na izvorno znachenje koje u sklopu rechi adeizam ima potpuno novo znachenje i nikakvu povezanost sa rechju deizam jer je ne vezujem za taj pojam vec za deus

Frizbi pomešao si lončiće, opisuješ sebe koristeći pogrešne termine. Nisi ateista jer veruješ u boga. Religiozan si, ali nisi vernik, jer ne slediš učenje bilo koje crkve ili organizovane religije niti si iniciran u neku od njih (osim ako te majka i otac nisu protiv volje, LoL krstili kad si bio beba)

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Не знам никога ко је "атеиста", а да је то постао сам од себе, то јест, без утицаја других, било родитеља, било окружења...

 

Kako neko postaje ateista pod uticajem okoline...? il si popio pricu ili nisi...pri tome ne mislim nista lose...

neko jednostavno pred naletom biblijskih prica zakljuca razum u ladicu i prihvati to i ako mu nista nije jasno(to se zove trud...moze i vera)

Kad dodjes na svet i odrastas nemas prestavu o Bogu i celoj Religijskoj masineriji...dok te (sredina, roditelji, prijatelji, crkva, tv)

ne izbombarduju sa celom pricom....(а да је то постао сам од себе, то јест, без утицаја других) ista stvar

 

pigmeji i busmani...nikad culi za Hriscanskog Boga... a zive ljudi svoj zivot, a sigurno su jednostavniji i manje pakosni od svih nas...

....taj se sigurno nikad nije pricestio....hm ne zna za taj ritual...

hoce li i taj jadnik kad ode na onaj svet da prolazi kroz mitarstva i da mu oduzimaju i dodaju...

koja ce njemu biti zbrka u glavi....STO MI NIKO NIJE REKAO DA BOG POSTOJI....a sve je moglo biti jos jednostavnije....

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

A sta je iza toga?

Rat je cisto osvajacki, samo zamaskiran "visim ciljem". Ne mozemo zbog toga okriviti veru. Moglo se naci bilo sta drugo.

 

A ateizam kao filozofija?

Da postavimo stvari ovako - filozofija, po definiciji, predstavlja siroko i fundamentalno razbrajanje cinjenica, analizu i sopstveno shvatanje zivota i njegovih vrednosti.

 

Ateizam je jednostavno poricanje Boga/bozanskog uma bilo koje vrste; i pozivanje na naucne cinjenice radi objasnjavanja prirodnih i zivotnih tokova. :da:

 

pa veci deo ratova ratova je iskljucivo zbog vere...(osvojis, pokrstis) ...najludji su primeri katolicizma kroz istoriju...

Share this post


Link to post
Share on other sites

aha!

sad si uhvacen, agnostice! ;):)

 

 

 

sta fali biti Agnostik....neosecam,neznam necu da se mesam..."stojim sa strane i kradem bogu dane"

 

ne odricem se razuma jer sta bi bio da ga nemam....ali neverujem ni u pricu covek=majmun

Share this post


Link to post
Share on other sites

nisu ljudi verovali isusu tek tako i pisali o njemu bez razloga. bio je cudotvorac.

 

 

a kako ti to znas da je bio cudotvorac...jel verujes u UFO....mislim i to pise u knjigama (to ti je zabranjeno da verujes, ako ides na crkvena predavanja...jer onda cela prica o hriscanstvu pada u vodu)

i Koperfild je za nekog Pigmeja cudotvorac

 

Sve ima pocetak i kraj...Ja kapiram covekovu potrebu za vecnim zivotom i vecitu strah od smti...ali neko s'tim ne moze da se pomiri pa odradi ceo marketing o vecnom zivotu.

 

ps/ zasto bi bio kaznjen samo zato sto ne verujem...zamisli goris u vecitom ognju u naj. mukama samo zato sto ne verujes

ZASTO JE NEKOME TOLIKO BITNO PRIZNANJE!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Slava u Srba je stari paganski obicaj.......ustvari ideja je da napravis trpezu i dovedes gladne i zedne sa ulice i ugostis

ok...kod nas ti dolaze prijatelji i rodbina i to je lep gest.....samo da se niko ne ubija od alkohola i da ne flertuje

Share this post


Link to post
Share on other sites

jos jedan primer : adam i eva (ljudi) pojeli plod (razuma) i saznali za zlo (majmuni postali ljudi, bica sa razumom ...blah blah - ako gledas figurativno).

uzmes bibliju pa citas pa razmislis o tome. a ne samo da gledas povrsno na sve to i sudis.

 

ok ti uzmes bibliju citas i razmisljas...ok...adam i eva napravice decu i sta onda...kako dalje...tu pada incest...

 

uostalom stari zavet je Jevrejska istorija postanja...sta ti mislis da neki hindu ili tibetanac zna ko su adam i eva...taj nije cuo ni za Jevreje

Share this post


Link to post
Share on other sites

a ti oces da ti neko s yumetala u jednom postu objasni smisao pokajanja?

 

evo ti, citaj malo, ne bolU oci od citanja ;)

 

http://www.verujem.org/sveti_oci/zlatousti_pokajanje_2.htm

 

 

 

 

a vide li ti na tom sajtu sto ispljuvase celokupnu "HINDU" kulturu...i njihovog boga...mislim to je prvo sto sam otvorio, procitao i izasao sa linka.........i aj sad..........ma rakija, opanak, beli luk i uzgoj svinja... e toliko o nama...a da i CECA (cemer, tuga i jad)

Share this post


Link to post
Share on other sites

jel verujes u UFO

Ja verujem. Mislim da su deomnske pojave.

 

Slava u Srba je stari paganski obicaj.......ustvari ideja je da napravis trpezu i dovedes gladne i zedne sa ulice i ugostis

ok...

Nije paganski obichaj, upravo sam o tome pisao na nekoj temi ovde.

To je i jeste slavljenje slave. Samo malo ko danas slavi slavu, vecjina prave slavlje za sveme slave....

 

a vide li ti na tom sajtu sto ispljuvase celokupnu "HINDU" kulturu...i njihovog boga...

Zamisli! Hrishcjani pljuju demone! Jebte! Vide li ti to!

 

rakija, opanak, beli luk i uzgoj svinja... e toliko o nama...a da i CECA

To je neka tvoja Srbija? Moja nije...

Moja bi bila otprilike- pobozhnost, ponos, chast, velikodushnost, pravednost, istorija, zaduzhbine, narodna melodija i pesma (istorijska/poBozhna), narodna noshlja, priroda, idila, zemljoradnja, stocharstvo, zanatstvo, chojstvo i junahstvo, svetiteljstvo... Samo je ta Srbija uveliko nestala posle prvog svetskog rata, a skoro potuno posle drugog.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zanimljivo je kada neko prica o istoriji, ponosu, narodnoj "noslji" Srbije uz upotrebu latinicnog pisma, slova karakterisnicnih za engleski alfabet i nepoznavanje pravopisa i gramatike. Vrlo "bezkompromisno".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja

Fiery izgleda nije čuo zameđukulturne susrete.

 

i ćirilica je uvezena,ako tako postavimo stvari.Donijeli je Grci.

 

Sve dok se latinicom ili ćirilicom piše srpski jezik,a ne engleski,nemaš šta da brineš.

 

 

I da,većina ateista su obični kreteni koji su nagdje načuli da je ateizam forma emancipacije kojim će se ''osloboditi'' stega ovog zatvorskog društva.

Mnogo povezuju ateizam sa mentalnim ''oslobođenjem''.

Share this post


Link to post
Share on other sites

I da,većina ateista su obični kreteni koji su nagdje načuli da je ateizam forma emancipacije kojim će se ''osloboditi'' stega ovog zatvorskog društva.

Mnogo povezuju ateizam sa mentalnim ''oslobođenjem''.

 

Jesi li ti lud? Ovaj, vjeruj mi, najmanje ljudi "chuje" za ateizam, prije ce biti ono drugo, da vjeruju u svashta. Ateizam je po meni vrhunac chovjechijeg promishljanja o svijetu i njegov najrealniji vid. Ateizam nema maglovit pogled na svijet i on je bez posrednika za razliku od organizovanih religija i vrachara... i bljuv, bluv, bluv... Ateizam je chistina ljudske percepcije i sushtinsko shvatanje svijeta. Nazalost, a theos je nepoznavanje Boga, ja chak ne bih ni Boga ukljuchivao u rijech koja ga ne smatra za postojeceg. Izmislio bih novu, mocniju... BAUK KOMUNIZMA!!! :) Ne, stvarno, ali Bog nema veze sa ovim shto je pricham. A, shta mi moze? :)

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Veliki umovi, ne samo da moraju iskoristiti prilike, nego i stvoriti ih.

----- Colton

 

Dobro je misliti pozitivno, Bozanski je raditi pozitivno.

----- Horace Mann

 

Uvek daj sve od sebe. Ono sto sadis sada, posle ces poznjeti.

----- Og Mandino

 

Bilo da verujes u Boga, Bilo da verujes u kosmicku silu, On(Bez atributa) te posmatra duhovnim ocima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ko rano rani dvije srece grabi.

Srbska narodna

 

Tishe iedesh daljshe budesh.

Ruska narodna

 

 

Munesh me fren kure ke kari mren.

Albanska psovka

 

I da, ti me vidish jer sam ja kosmichko oko i uzrok i posledica,

i glas mi je kao huka mnogo voda i ruke moje okeani plavi,

ja krshim i ja stvaram,

ja sam Brama i ja sam Svami...

i bla, bla, bla,

glupost, glupost, glupost...

 

Razgovaramo li o ateizmu ili o duhovnim poukama oca Lavrentia?

 

 

ok. Augustin je rekao: Vjerujem zato shto je nemoguce: Da Hrist nije vaskrsao onda bi nasha vjera bila lazna (ovo zadne parafraziram). I? Eto razloga, samo mi to nismo shvatili na pravi nachin. Ti kada dodjesh pred neku prepreku za koju smatrash da je nemoguca, hocesh li je preskochiti? Mozesh vjerovati u to, ali... onda si debil. Mada, varacam se na temu ateizma. Batalicu hrishcanstvo. Bog? Ne budimo smijeshni.

Ozbiljno ne shvatam pojedinca uvjerenog u postojanje Bljuvarhga, Smrtljuga, Perunachego, Vltlave i Mrnjage...

Zavapio bih: O Zdravi razume, ali bi to zli jezici protumachili kao zvanje personalnog boga. UF! Religiozni ljudi su kao pijesak koji se lijepi na noge poslije izlaska iz osvezavajuceg mora. To ne bi zeljeli ali primorani smo da trpimo takvo stanje.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

I da,većina ateista su obični kreteni koji su nagdje načuli da je ateizam forma emancipacije kojim će se ''osloboditi'' stega ovog zatvorskog društva.

Mnogo povezuju ateizam sa mentalnim ''oslobođenjem''.

 

Jesi li ti lud? Ovaj, vjeruj mi, najmanje ljudi "chuje" za ateizam, prije ce biti ono drugo, da vjeruju u svashta. Ateizam je po meni vrhunac chovjechijeg promishljanja o svijetu i njegov najrealniji vid. Ateizam nema maglovit pogled na svijet i on je bez posrednika za razliku od organizovanih religija i vrachara... i bljuv, bluv, bluv... Ateizam je chistina ljudske percepcije i sushtinsko shvatanje svijeta. Nazalost, a theos je nepoznavanje Boga, ja chak ne bih ni Boga ukljuchivao u rijech koja ga ne smatra za postojeceg. Izmislio bih novu, mocniju... BAUK KOMUNIZMA!!! :) Ne, stvarno, ali Bog nema veze sa ovim shto je pricham. A, shta mi moze? :)

 

lepo receno....

pricajuci sa vernicima, sve cesce nalazim na ljude koji svoju veru baziraju na onome sto su ih ucili od malena, bez obzira sto sada idu u gimnazije, surdiraju, rade...ipak su toliko nesposobni da stvore vlastito misljenje, vec da se ne bi zbunjivali kojekakvim pitanjima na koje odgovor za zivota nece dobiti prihvataju razlicite verske pravce linijom manjeg otpora jurisajuci ka besmrtnosti duse i kvazi istini...

ovo sam sad preterano uprostila, ali onaj ko moze shvatice poentu i mozda ce se zapitati

 

 

takodje...Srbija, nasa mila otadzbina, nazalost sve manje moze da se pohvali vrednostima koje je jedan clan nabrojao, kolko se secam spominjao je cast, velikodusnost, zemljoradnu, junastvo i pravednost...

mozda ih i ima ovde, ali ovi lepi izrazi su dobili drugo znacenje na nasem podrucju

cast = se ovde brani pesnicama, a praznim govorima se stice, ljudi ne postuju dogovore (koliko ste puta ovde bili ispaljeni i za najmanje sitnice?? toliko o postovanju reci...i bla..)

velikodusnost = postoje sitni primeri, toliko retki da ih je tesko nabrojati na prste...ja poznajem silom prilika mozda dva coveka...( ne pricam o onim sitnim uslugama, to se naravno cesto radi, ali uvek sa rezervom i kamatom )

zemljoradnja = taj pojam postoji kod nas?? nazalost, iako imamo velikih kapaciteta, sve vise malih privrednika je primorano da se seli u gradove...gazdinstva iz dana u dan propadaju...

junastvo = na recima, ne racunam na idiote zbog kojih ce se sranja na Balkanu ponavljati sve dok svi ne pocrkamo

pravednost = hah, postojalo je to mozda nekad...nekad davno...

ljudi su vecinom sebicne stoke :) tesko da mozemo biti zaista pravedni

Share this post


Link to post
Share on other sites

ipak su toliko nesposobni da stvore vlastito misljenje

Reci mi da li si odrasla u vernichkoj porodici? Kao, chitanje biblije, molite se zajedno ujutru, uveche, pre jela, zajedno nedeljom na sluzhbu? Ili si ipak iz nevernichke porodice? Pa si nesposobna da stvorish vlastito mishljenje, i nevernica si, iako idesh u gimn/ studirash/ radish...

 

takodje...Srbija, nasa mila otadzbina, nazalost sve manje moze da se pohvali vrednostima koje je jedan clan nabrojao,

Ja sam nabrajao. I posle toga u istoj poruci rekao da je takva Srbija nestala uveliko posle prvog sr, a skoro potpuno posle drugog sr.

 

linijom manjeg otpora

Izvini, ali ti i tebi slichni ne zhelite da budete vernici zato shto vas to "ogranichava", "oduzima slodobu" -u prevodu -teshto je, pa idete linijom manjeg otpora...

 

sve vise malih privrednika je primorano da se seli u gradove...gazdinstva iz dana u dan propadaju...

Ovo je lazh. Omladina necje na selo. Ne samo gazdinstva, nego cela sela propadaju, jer nema ko da obradjuje zemlju, u selima ostaju samo stari.

 

junastvo = na recima, ne racunam na idiote zbog kojih ce se sranja na Balkanu ponavljati sve dok svi ne pocrkamo

Ili npr, skoro je bilo u novinama (josh stoji u vestima na svetosavlje.org, na nekoj 2oj, trecjoj str) sveshtenik koji je rukama uhvatio sechivo nozha lika koji je hteo da izbode neku zhenu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Reci mi da li si odrasla u vernichkoj porodici? Kao, chitanje biblije, molite se zajedno ujutru, uveche, pre jela, zajedno nedeljom na sluzhbu? Ili si ipak iz nevernichke porodice? Pa si nesposobna da stvorish vlastito mishljenje, i nevernica si, iako idesh u gimn/ studirash/ radish...

recimo da samo u uzoj porodici imam katolicku stranu, krstenu i sve sto ide uz to...pravoslavnu...slava Sv. Nikola, jevrejsku + tetka mi je udata za muslimana. I tako imala sam prilike da vidim i obicaje, a bome i da steknem vlastito misljenje jer mi nista od ponudjenog nije bilo nametnuto, kao sto ni ja svojoj deci necu vlastito misljenje da namecem.

Ja sam nabrajao. I posle toga u istoj poruci rekao da je takva Srbija nestala uveliko posle prvog sr, a skoro potpuno posle drugog sr.
ne vidim onda poentu tvog posta, jer si to rekao da bi pokazao kakvu Srbiju ti vidis....a s druge strane si sam sebe opovrgao u istom postu...

Izvini, ali ti i tebi slichni ne zhelite da budete vernici zato shto vas to "ogranichava", "oduzima slodobu" -u prevodu -teshto je, pa idete linijom manjeg otpora...

zanimljivo glediste, ali mislim da si malo promasio poentu onog sto sam ja rekla...i ne znam o kojoj "slobodi" govoris o tome uopste nije bilo reci...niti ja smatram da su vernici u zatvoru...tako da ne mesaj kruske i jabuke. rec je bila samo o tome da vi prihvatate vec vekovima serviranu "istinu" (u zavisnosti od veroispovesti birate razlicite verzije), a mi ne prihvatamo nesto samo zato sto u to veruje citav svet ili jer to daje nadu u kolku tolku vecnost, tj, za dobre vernike mirno pocivanje...sto se toga tice pre verujem u Danteov "Pakao"

Ovo je lazh. Omladina necje na selo. Ne samo gazdinstva, nego cela sela propadaju, jer nema ko da obradjuje zemlju, u selima ostaju samo stari.

Odakle ti da je to laz?? Ima naravno istine i u ovome sto si ti rekao, ali kapitalisti imaju takav sistem rada, da mali seljak ne moze da postigne gotovo nikakvu zaradu...Odi na pijacu ponekad, ako to ne radis, raspitaj se malo. Zaradjuju samo preprodavaci, sitni seljaci (i to samo oni koji imaju srecu da zive na barem 2 sata od BG-a ili nekog drugog mesta, donesu svoje dve tri glavice luka u par torbi i prodaju sta imaju za neku sicu od koje jedva tezgu mesecnu mogu da plate....) i normalno da zele druygaciji zivot za svoju decu...

Ili npr, skoro je bilo u novinama (josh stoji u vestima na svetosavlje.org, na nekoj 2oj, trecjoj str) sveshtenik koji je rukama uhvatio sechivo nozha lika koji je hteo da izbode neku zhenu.

strasna smo mi zemlja u kojoj lik hoce da izbode zenu, svesteniku svaka hvala...

Edited by krofnica

Share this post


Link to post
Share on other sites

jer mi nista od ponudjenog nije bilo nametnuto

Tojest, pustili su da ti drushtvo nametne nevernishtvo i liberalizam.

 

e vidim onda poentu tvog posta, jer si to rekao da bi pokazao kakvu Srbiju ti vidis.

Prichao sam o "mojoj Srbiji", poshto je te rechi koristio ko je pisao pre mene. Pisao o onome kakav sam ja Srbin, i shta mislim da je Srbin.

 

za dobre vernike mirno pocivanje

Upravo o tome sam prichao. Jer ti mislish da ljudi veruju da bi sebe uspokojili. A upravo je suprotno. Ljudi ne veruju da bi se sebe uspokojili, jer ako mislish da posle smrti nema nichega, nema ni nerviranja.. A ako verujesh da mozhesh da idesh u pakao,...

 

da mali seljak ne moze da postigne gotovo nikakvu zaradu.

Zato shto su moji preci iz Bosne, okoline banjaluke, i tamo zhive na selu. tamo mi sada zhivi deda, sa rodjakom, i znam da samostalni seljak mozhe da zhivi, naravno ne "normalno"- iliti zapadnjachki, ali sasvim opushteno mozhe da zhivi skromno i hrishcjanski. u istom selu ima jedna kucja koja je moja i planiram da u njoj zhivim kada zavrshim fakultet.. imam neshto zemlje, mocjicju da zhivim, imacju sve shto mi treba. zato omladina hocje u gradove, necje da zhivi kao shto cju ja zhiveti, bez zabave, izlazaka, fenski krpica, "dobrog posla" (koji ne uljuchuje fizichki rad), vishka tehnike, itd, its... (ja tako zhivim i sada, samo koristim net, pa mi necje biti teshko da se preshaltam za seljachki zhivot)

Edited by Rogozub

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...