Jump to content

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
Guest Bata Životinja

Ovdje je pitanje da li Bog uopšte postoji ,a ne da li hrišćanski Bog postoji,i da li je potop izazvao Bog ili holandski građevinari.

 

Apsolut je uzrok samog sebe.

 

Vatra,Bog,materija

 

Sve to može biti Bog,samo treba biti uzrok samog sebe i svega ostalog.

 

Proton može biti Bog.Zašto se ovdje ateizam postavlja kao tvrdnja da ne postoji djedica na oblaku?

 

Ateizam mora da odbije bilo kakav element koji je uzrok samog sebe.

Tj za ateistu svijet je bez kraja i bez početka,i ništa ne može da ponese titulu osnovne stvari po sebi.

 

Ako tvrdite da je materija vječna i neuništiva,ona je uzrok same sebe i ona je Bog.

Tada nećete biti hrišćani,ali ćete i dalje biti (prilično patetični) vjernici.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ako tvrdite da je materija vječna i neuništiva,ona je uzrok same sebe i ona je Bog.

Tada nećete biti hrišćani,ali ćete i dalje biti (prilično patetični) vjernici.

Ja ne tvrdim da je materija vecna, nemam pojma da li jeste ili nije vecna, ali znas sta jos?

Bas me briga za to!

Poenta atezima(barem mog licnog) je oslobodjenje od religije i slicnih baljezgarija da bih ovaj moj jedan jedini zemaljski zivot mogao da prozivim sto lepse. Tacka

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja

Za to nije potreban ateizam.

 

Možeš reći :Ja ću,Bože da radim šta ja hoću i što mislim da je najbolje.I Uživaću u životu.A ako se tebi ne sviđa,odjebi!

 

To nije ateizam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ni ja nisam hriscanka, ali o tome... Bog je ljudima dao slobodu izbora i upravo je to ono glavno sto nas pored zdravog razuma odvaja od zivotinja (to je, naravno, uzrocno - posledicno). Ali ljudi to koriste na pogresan nacin. Mada, ko zna sta je pogresan nacin? Svako ima svoj put, a vera je tu bila za ljude isprva da objasni tada neobjasnjive pojave, posle se modifikovala prema drustvu i otkricima, da bi postavila osnovne moralne kodekse i okupila ljude u nadi i dobroj volji.

Ponekad je vera jedini nacin da covek stane na svoje noge. Svaku veru treba postovati, jer nijedna nije nastala iz lose namere, jedino su vlast i drustvo iz raznih pobuda prepravili osnovna znacenja. Tako su mnoge istine izgubljene na pola puta.

 

Sta vredi ako je neko na dan posta pojeo 5 kila kuvanog krompira, a onda otisao i najeb'o se nekom majke, nalio se lozom itd.

Sta ce kome krst oko vrata, kada je pukao 1000 evra na zlatnu kajlu koja ide uz njega?

Zasto je katolicka crkva najobicniji politicki organ i skupina pohlepnih deda i dedica koji se voze u blindiranim kolima?

I zasto je hriscanstvo toliko sovinisticki shvaceno?

 

Zbog marionetara koji koriste "Timur Dei" radi kontrolisanja mase. To je opstepoznata stvar i necu duziti.

 

U svakom slucaju, mozda je Jabba the Hutt po pravoslavnim standardima veci vernik od cesto isticanih nadri hriscana foruma...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Slažem se :da: . I pravoslavna crkva je najobičniji politički organ, ne samo katolička. Takođe, poznajem mnoge ateiste koji su milion puta moralnije od novokomponovanih pravoslavaca.

A sve ovo oko religijskih ubeđenja je jalova diskusija i obično tupljenje, pošto se sve svodi na lični izbor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sve je to super,lichno,potpuno sam neopredeljen po tom pitanju.
Secam se u "kljuchu" da je neka riba koja se izjasnjavala kao ateista bila krajnje iritantna.
Ateizam podrazumeva jednostavno izbor da se ne veruje u metafizichke sile,ali potpuno nepriznavanje i nepostovanje(+manjak uvazavanja onih koji u te sile veruju) je krajnje licemerje.
Naime,radilo se o tome kako je njoj smetalo sto su "tri popa iz tri vere" dosla da blagosiljaju novi skener u bolnici.Tu se odjednom oseca iskljucheno.Pa sama se iskljucila!
Dakle da li su ateisti licemeri kada dodju u dodir sa vernicima.I obrnuto,naravno...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja

Da,ta iz ključa je teška glupača.Tipa,ja sam osjetila kao pritisak na mene to što mi neko šalje sms na uskrs.Jebote,kad meni neko kaže selam alejkum,ja mu kažem alejkum selam,pomoz bog,bog ti pomogo...koji moj je to pritisak.

 

Moram da primijetim da je mnogo ateista stvarno malo glupo.

Nisu ni vjernici ništa bolji,ali većina onih koji vam kažu da vjeruju u Boga to prosto govore da ne bi upali u crnu rupu ''nisam nikad ni razmišljao o tome,a postojao ne postojao,ja ću isto da se ponašam,a zašto tako sine moj,ne znam,jednostavno nisam razmišljao o tome,ali sine moj razmisli bog (ne) postoji,moraš da razmišljaš o takvim stvarima.....''

 

Ali da neko sjedne i razmišlja da li postoji Bog,i onda odluči da je ateista,a pri tom je prirodno glup...e to su već komplikovane ''ključne'' stvari.

 

A Vulin je tu čak bio jedini normalan.

 

------------------------------------------------------------------------------

 

I mislim da je više dosta tih gluposti tipa da je SPC politički organ.Jer crkva NIKAD nije imala nikakvu vlast u Srbiji.

 

Car Dušan je postavljao koga je htio za patrijarha,čak i svjetovna lica.naravno,samu patrijaršiju je silom proglasio za takvu.Zato i nije proglašen za sveca.

Knez Miloš je poslao svog tjelohranitelja da ubije patrijarha Melentija,jer mu nije bio po volji.

Kralj Milan je otjerao Mihaila Pavlovića,i patrijaršija je morala biti uspostavljena van Srbije,u Karlovcima,i tu je koliko znam ostala do 1920.

1941 su joj prvo nacisti i nedićevci jebali majku,onda su nastavili komunisti do 1960.

Do 1990 15% sveštenika su bili doušnici državne bezbjednosti,dakle infiltrirani u SPC.

1992 se SPC suprotstavila Miloševiću,a 1996. Pavle je došao među demonstrante.

 

Malo je glupo govoriti da je SPC politički organ kada je bila jebena od strane svake vlasti vijekovima.

Vlast još uvijek nije vratila ni metar crkvene imovine.Dakle,Koštunica nije pokrenuo vraćanje ni pedlja zemlje.

Ne znam kako to tako jakoj crkvi ne ide od ruke.

 

SPC nije politički organ,to su gluposti.

pravoslavlje kao takvo je nesposobno za političko djelovanje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja

Inače,čak i ako ljudi Bogom nazivaju sve što im je nepoznato,to znači da je Bog prosto referentni okvir kojim dajemo stabilnost nečemu što ne poznajemo.

 

I u tom slučaju postoji Bog i religija,jer nauka nema odgovor.

Nauka ne može da dokaže da Bog ne postoji.

 

Može samo da dokaže da ljudi debelo lažu,što ni nauci ne bi išlo u prilog.

 

Aha,kakav dokaz. :smoke:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja

Nije u tome stvar.

 

Nego ako je jedna kategorija svijesti lažna(u ovom slučaju Bog),onda je npr teorijska fizika nemoguća.

Tj ona je obično laprdanje kao i religija.Ako su ljudi izmislili Boga,onda baratamo sa dekonstrukcijom svega,ne samo religije.Jer sve je onda potencijalno izmišljeno.Možda je onda prirodno jebati ovce.

 

Ja jednostavno ne mogu sa sigurnošću da kažem da je religija izmišljena kao sistem poslušnosti.

Pitanje je da li je za tako nešto primitivan čovjek sposoban.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vidite,postoji jedna stvar oko koje ljudi strashno grese kada se postavi pitanje Boga.
Svi Boga nazivaju "savrsenim bicem" tu su se vec zajebali,jer bice je samo po sebi nesavrseno,a Bog bi trebalo da je savrsen.Tako da njegova savrsenost govori protiv njegovog postojanja,ali u isto vreme govori i protiv njegovog nepostojanja,sto dovodi do apsurda.
Bog,kao sto se dobar deo vas seca iz anticke filozofije,Bog nema potrebu da se krece,deli itd...
Ali on opet "postoji",iako sam nema potrebe za tim,a samim tim cak i ne mora da postoji.
Tako svi i jesu i nisu u pravu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja

Ako kreneš od toga da je Bog savršen.

 

A Bog ne mora da bude savršen.

 

Mora u religiji,ali valjda ne pričamo o gotovim religijskim predstavama već uzroku svega.Uzrok svega ne mora biti savršen.

Share this post


Link to post
Share on other sites

U svakom slucaju, mozda je Jabba the Hutt po pravoslavnim standardima veci vernik od cesto isticanih nadri hriscana foruma...

Pa ja zivim u pravoslavnoj porodici, ali tipicno "new-age"pravoslavnoj porodici, reci cu samo da su za posnu slavu kupili i prase i jagnje, a na moju primedbu da to bas i nije skladu sa njihovom verom obrecnuli su se u:"Kus more, sta ti znas" fazonu.

Da ne navodim dalje primere, ima ih mnogo crnjih...

 

U svakom slucaju mislim da ogroman procenat ateista u ovoj zemlji zivi na nacin koji bi mozda postideo uzornog hriscana.

 

Inace sto se tice one ribe iz Kljuca, tezak idijot zaista.

Eto, to dokazuje onu Ajnstajnovu da je ljudska glupost bezgranicna, pa samim tim ne zna za granice pola, seksualnog opredeljenja, nacije pa i veroispovesti :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vidite,postoji jedna stvar oko koje ljudi strashno grese kada se postavi pitanje Boga.

Svi Boga nazivaju "savrsenim bicem" tu su se vec zajebali,jer bice je samo po sebi nesavrseno,a Bog bi trebalo da je savrsen.Tako da njegova savrsenost govori protiv njegovog postojanja,ali u isto vreme govori i protiv njegovog nepostojanja,sto dovodi do apsurda.

Bog,kao sto se dobar deo vas seca iz anticke filozofije,Bog nema potrebu da se krece,deli itd...

Ali on opet "postoji",iako sam nema potrebe za tim,a samim tim cak i ne mora da postoji.

Tako svi i jesu i nisu u pravu.

 

????????????????????????????????????????????????

 

vrlo se dobro sećam, ali nisam baš siguran da je ovo sve ovako

 

????????????????????????????????????????????????

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nije u tome stvar.

 

Nego ako je jedna kategorija svijesti lažna(u ovom slučaju Bog),onda je npr teorijska fizika nemoguća.

Tj ona je obično laprdanje kao i religija.Ako su ljudi izmislili Boga,onda baratamo sa dekonstrukcijom svega,ne samo religije.Jer sve je onda potencijalno izmišljeno.Možda je onda prirodno jebati ovce.

 

Ja jednostavno ne mogu sa sigurnošću da kažem da je religija izmišljena kao sistem poslušnosti.

Pitanje je da li je za tako nešto primitivan čovjek sposoban.

slabo ja tebe razumem sta pricas

govorim o tome da se u boga veruje ili ne veruje, a ne da se njegovo postojanje dokazuje ili opovrgava

a sad sta je verovanje

 

Vidite,postoji jedna stvar oko koje ljudi strashno grese kada se postavi pitanje Boga.

Svi Boga nazivaju "savrsenim bicem" tu su se vec zajebali,jer bice je samo po sebi nesavrseno,a Bog bi trebalo da je savrsen.Tako da njegova savrsenost govori protiv njegovog postojanja,ali u isto vreme govori i protiv njegovog nepostojanja,sto dovodi do apsurda.

Bog,kao sto se dobar deo vas seca iz anticke filozofije,Bog nema potrebu da se krece,deli itd...

Ali on opet "postoji",iako sam nema potrebe za tim,a samim tim cak i ne mora da postoji.

Tako svi i jesu i nisu u pravu.

prema pravoslavlju npr. mi zapravo ne znamo gotovo nista o bogu

sta moze uopste covek znati o bogu

ako je bogstvoritelj

 

u tom smilu ateisti mase poentu

ni kantovu "stvar po sebi" nije moguce spoznati

naravno

i bog je stvar po sebi

mi se bavimo stvarima kao pojavom

 

kako bi nasa cula videla boga? kao sto vidimo jabuku? a bozije delovanje?

zaboga :)

Edited by bafomet

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja
slabo ja tebe razumem sta pricas

govorim o tome da se u boga veruje ili ne veruje, a ne da se njegovo postojanje dokazuje ili opovrgava

a sad sta je verovanje

 

To je nevažno.Ti pokušavaš da dijeliš rasuđivanje od vjerovanja,a to je prosto apstrakcija.

Oni ne mogu da idu odvojeno.

 

Drugo, oba su mentalni procesi.

 

Treće i najvažnije,koji god mentalni proces da uzmeš,činjenica je da je Bog kategorija u našoj svijesti,u koju vjerujemo ili ne vjerujemo,dokazujemo ili opovrgavamo.Ali ona je u i dalje u glavi.

 

Ako je to vještačka kategorija,onda govorimo o ljudskoj svijesti kao iskrivljenom obliku svijesti,odnosno svijest aprirori ima ideološku strukturu! A to znači da je objektivnost nemoguća,to jest nauka je nemoguća.

 

Ako kažeš da Bog ne postoji,ti tvrdiš da je Bog usađena kategorija,nepoznata našem umu po sebi.

Onda pitanje ''šta nije usađena kategorija'' uništava svaku mogućnost teorijskog mišljenja.Jer onda je sve potencijalno usađena kategorija,i teorijska fizika kao takva je nemoguća do kao vjerovanje ili nevjerovanje,što znači novi oblik religije i novi oblik iskrivljene svijesti.

 

To znači da homo religios nije nestao,već promijenio formu.To je poraz prosvjetiteljstva,koje je dualističko.I to znači da ateista kao takav ne postoji.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja

Um prije iskustva.

Um prije ulaska bilo spoljne činjenice u njega.

 

Dakle,um koji ne zna šta je sunce,Bog,zemlja.....

 

Čovjek se rađa i onda imenuje stvari i uči.

 

Prazna ploča,da budemo jednostavni.

 

Ako je Um prazna ploča na koju je Bog upisan poslije rođenja,onda je Bog usađena kategorija.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako je Um prazna ploča na koju je Bog upisan poslije rođenja,onda je Bog usađena kategorija.

 

ako je tabula rasa, ali šta ako nije.

 

kažeš "onda je bog usađena kategorija".

 

šta mi ovde smeta:

1. teško da je bog kategorija nezavisno od toga da li postoji samostalno ili ne. može se reći da je pojam ili slično.

2. neko nam usađuje nešto ili sami sebi usađujemo nešto. kako god, ne može se usaditi ništa.

3. šta znači "usaditi"? iz konteksta je jasno da ne misliš na "urođeno", ali sami pojmovi su ekvivalentni.

4. seti se lajbica i njegovog pobijanja empirističke maksime: ništa nije u umu što pre toga nije bilo u iskustvu. lajbic na ovo dodaje "osim samog uma", to je prvi veliki udarac na tabula rasu.

5. posle kanta vlada zastupati tezu o tabula rasi krajnje je neozbiljno.

6. seti se anselmovog dokaza da bog postoji: ako je bog samo ljudska fikcija onda je taj pojam u sebi protivrečan. zašto? ne može bog u hijerarhiji postojećih stvari zauzimati drugo mesto(a to bi bio slučaj da je bog samo fikcija), mora prvo, inače imamo problem sa kontradikcijom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako kažeš da Bog ne postoji,ti tvrdiš da je Bog usađena kategorija,nepoznata našem umu po sebi.

Onda pitanje ''šta nije usađena kategorija'' uništava svaku mogućnost teorijskog mišljenja.Jer onda je sve potencijalno usađena kategorija,i teorijska fizika kao takva je nemoguća do kao vjerovanje ili nevjerovanje,što znači novi oblik religije i novi oblik iskrivljene svijesti.

Ne postoji => usadjena kategorija, ali usadjena kategorija !=> ne postoji. Nije relacija ekvivalencije, tako da je i rezonovanje neispravno.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...