Jump to content

Recommended Posts

Ja na ovoj temi sam vidio da se ne moze nista lijepo rec o Manastirima,velikim filozfima,a da ljudi koji sebe nazivaju "Ateisti" od jednom ne pocnu da se bune,da mlate prichu o nekakvom licnom spoznavanju Bog-a,i tih ostalih gluposti.Sumi i vi ostali bezboznici ja se iskreno izvinjavam ako sam uvrijedio kad sam rekao Darvinovci ali ja jednostavno bolje objasnjenje za vas nemam....e ne vidim sto tu nije normalno nazvat nekog tako,vidim da ste vi prihvatili ovu evoluciju od osnovne skole kad su nas hipnotisali i prichali o postanku covjeka od nekakvog majmuna,al aj' sad !Drugo ja na ovoj temi nemam namjeru nikog da preslvlachim u velikog vjernika,samo sam vjerovatno rekao par dobrih stvari koje mene iksreno odrzavaju sto se vjere tiche,ja kad sam pomenuo sv Vasilija Ostroskog,Nikolaja Velimirovica nase najvece vjernike svoga doba,vi ne komentarisete zato sto ne smijete da ih komentarisete,u vama i pored vaseg slijepog vjerovanja postoji izvjesni strah kad se pomenu ova imena....Trece ja uopste nisam navalio samo sam iznio neke dokaze koji vama nikada nece biti jasni,jer ih nikada necete moci pisati kao Velimirovic,govoriti kao sv. Vasilije,neke stvari jesu takve kakve su a vasa slijepa vjera vas ne moze ni odaljiti od cinjenice da poricete postojanje gospoda Isusa Hrista,jer se postojanje Bog-a po Hriscanstvu,Islamu i Budizmu moze spoznati samo na jedan nachin....a vi vjerovatno znate koji,pa ako ste toliko nezahvalni ovezemaljskom zivotu i ako vas bash toliko interesuje postojanje Bog-a,onda uradite ono sto je uraio Velimirovic,covjek koji je za sebe govorio da se sjedinio sa Bogom kroz Molitvu i Post....vi vjerovatno neke stvari ne mozete da ukapirate jel ne vjerujete,kad bi se barem jedan od vas aj da vas nazovem Atestima,zatvorio u tisini svoje duse i izgovorio molitve gospoda Isusa Hrista,mozda bi stvari i bile drugacije mego je problem sto se vi tih Molitvi bojite,to ne smijete da priznate ali vam nije ni sve jedno i to se zna...ali opet priznajem da je vjerovanje jedna licna stvar i ja ne poricem niti imam ikakva predrasude o ljudima kji sebe nazivaju Ateistima,Satanistima i tim ostalim ostalim glupostima....Vjera je za mene stvar jeste stvar licnog sagledivanja stvari,mada danas je doslo takvo vrijeme da na mnoge mozgove utice okolina,muzika [danas najvise i veoma bitna stvar sta ce rec vokalista neke grupe,koji je takodje neki isparani mozak a da ne pricham kakvih grupa danas ima]....opet da odgovorim Sumi na njegovo pitanje,kakav vjernik po defaultu....mozes da se koristis normalnim izrazima....Ja Bog-a u toku zivota nisam otkrio i Bog se otkriva na takav nachin,covjek jednim dubokim vjerovanjem,cistim zivotom,sa srcem punim ljubavi prema necemu moze da otkrije neke stvari,ja sam vjenik svoje Pravoslavne Crkve,Oobichan stanovnik kosmosa koji je uvidio neke po pitanju vjerovanja u tako nesto...Vi ne mozete da vjerujete u isto,zato sto se jednostavni ne trudite....!

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cekaj, kako to hipnotisali, daj cinjenice koje govore da je ta teorija pogresna?

 

Drugo, barem se ja njih ne bojim ili tako nesto, znaci opet zakljucujes a ni ne znas me. Trece, ovo zvuci prepotentno mozda( ali to nije namera), otkud ti znas da npr. neko od nas ovde nije veci um ili nikada necemo pisati kao Nikolaj ili neko drugi kad nas ni ne znas? Bavis se pausalnim odrednicama, ne znas ljude, a sudis o njima. Sto se tice slepe vere, pre bi se ti mogao tako okarakterisati nego mi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

SixStepsOnTheMoon, ne kapiram tvoj cilj. Kao prvo, otkud znas da li se ja plasim Nikolaja Velimirovica ili sv. Vasilija Ostroskog? Zasto bi oni meni ulivali bilo kakv strah? Zasto kazes da su tvrdnje i argumenti ateista glupost? Argumenti ateista su validni, isto kao i argumenti teista. A sto se tice svih tih filozofa, cemu to? Ako kazes da se do vere dolazi molitvom i postom, cemu potreba da se vera opravda razumom, pa onda koristis u tvom slucaju Lajbnica i njegove dokaze? Tvrdis da smo hipnotisani teorijom evolucije, ja isto tako mogu da tvrdim da si ti hipnotisan slepom verom, a to nigde ne vodi. Zasto bih zeleo da verujem u isto u sta veruje neko drugi? Ja verujem u ono sta ja verujem, i nemam potrebu da verujem u ono u sta ti verujes. Ja sam takodje svestan da je ono za sta ja mislim da je istina subjektivno, i isto tako mislim da je tvoja istina o postojanju boga subjektivna, kao i moja istina o nepostojanju. Ja smatram da su naucne metode merilo pouzdanog, objektivnog saznanja. Za sada nema naucnih dokaza o postojanju boga. Postoje samo filozofske spekulacije (o kojima se vec govorilo) koje nemaju snagu naucnih dokaza i ne mogu se koristiti kao pouzdani dokazi. Za mene vera i molitva nisu nacin na koji se dolazi do objektivne istine, vec do subjektivne. Objektivna istina (nauka) ne nudi nikakve dokaze o postojanju boga, niti nacin na koji bi se do tog saznanja moglo doci. Ja subjektivno verujem da bog ne postoji, ali je to moja licna istina i ne mogu traziti od drugog da je prihvati. Isto tako ne mogu da prihvatim to da neko meni ili bilo kome namece svoju subjektivnu istinu. Vredja me kad kazes ,, Ateistima,Satanistima i tim ostalim ostalim glupostima``. Zasto su to gluposti, a npr hriscanstvo ne? Ko si ti, ili ja, ili bilo ko da kaze sta je glupost, a sta ne?

Share this post


Link to post
Share on other sites

SixStepsOnTheMoon,

Mesas malo pojmove, mozda slucajno mozda namerno.

Sta znaci bezboznik? Po tebi svi su bezboznici koji ne veruju u Boga. Ja licno ne verujem ali ne hulim na Boga. Nikada nisam imao incident u zivotu na relaciji ja i vernici. Rekao sam ti lepo da odes na temu o evoluciji pa ces videti da ne postoje samo 2 misljenja o postanku coveka, Bog i majmun. Znaci pogresno je da nekog, ko ne veruje u Boga nazivas Darvinistom. Pominjes hipnonozu a ne vidis koliko si ti hipnotisan. Hipnotisan si toliko da na moje pitanje da li si vernik od malih nogu, zato sto su tako roditelji tvoji hteli ili si kasnije spoznao veru kroz interakciju sa svetom, ti mi odgovaras o nekoj ljubavi prema Bogu. Razmisli malo gde to vodi. Zasto nazivas Ateiste i Sataniste glupostima? Jel bi voleo da neko naziva molitve Isusu glupostima?Kazes za Velimirovica da se sjedinio sa Bogom. Kako mozemo mi to da znamo? Jel da mu verujemo na rec?Nezahvalni ovozemaljskom zivotu??? Ja licno sam vrlo zahvalan. Postujem prirodu i prirodno okruzenje. Kada sam ziveo u naselju gde je bila kanta za papir, ja sam bacao papir u istu! Koristim kompjuter koji trosi vrlo malo struje...da ne nabrajam. Sta to pricas o strahu od molitvi??? Zasto bih se molio kada nalazim sklad i bez njih, a sa druge strane zasto bi se neko na silu molio kada mu to ne prija???

 

edit, kada sam poslao post video sam fillex-ov post, tako da se izvinjavam na ponavljanju stvari, mada je to neki dokaz da neko slicno misli

Edited by sumi

Share this post


Link to post
Share on other sites

SixStepsOnTheMoon,

Odmah da ti kazem da ovo nije tema za velicanje Isusa Hrista i Vasilija.

 

Одмах да ти кажем да није твоја брига шта се и о чему прича на темама. Има ко ће о томе да брине. Такође, молим без тих параноичних момената типа - величање овога, величање онога. Ако ти се пише, пиши, ако ти се не свиђа, немој писати. Ако мислиш да неки пост не заслужује да буде на теми, имаш дугме за пријаву, па ће пријава стићи надлежном модератору. Једноставно.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Одмах да ти кажем да није твоја брига шта се и о чему прича на темама. Има ко ће о томе да брине. Такође, молим без тих параноичних момената типа - величање овога, величање онога. Ако ти се пише, пиши, ако ти се не свиђа, немој писати. Ако мислиш да неки пост не заслужује да буде на теми, имаш дугме за пријаву, па ће пријава стићи надлежном модератору. Једноставно.

Naravno da ima ko o tome brine, ali taj prste jedne ruke drzi skupljene a druge rasirene. Kada cita postove nekada upotrebi jednu ruku, nekada drugu. Jednostavno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa ne znam ocu li biti dovoljno jasan,da odgovorim na ove pobune ateista,mada koliko sam mogao da prochitam pokusacu da ne filozofiram mnogo,i da na idgovaram sto krace...

Pa ovako sto se tice Darvinove teorije volim da vas nazivam tako zasto sto bolji odgovor o postanku svijeta ne mozete da date,hipnotisani ste zato sto je Darvinova teorija za mene glupost i jednostavno se ne uklapa u moje vjerovannje,ali hvala Bogu nije samo za mene glupost snjim se nikada nisu slagali ni svi veci umovi svoga vremena,da bas sjajna evolucija tako su i gusteri bili u Vodi pa im doslo ajmo malo da prosetamo na kopno....nego aj' za neke je tako!Ja kad kazem da su dokazi Ateista glupost,glupost su zato sto ih i nema,kad b to malo ukapirali bilo bi sve jasno...A ja ovdje ne zakljucujem o nikome,samo jednostavno nikada necete pisati kao Velimirovic,zato sto je covjek pisao kroz vjeru svoga gospoda Isusa Hrista,i bez nje njegova djela ne bi imala toliku vrijednost...ali kada je pisao nije ni on sigurno kao jedan produhovljen covjek,pisao gluposti,pisao je stvari koje je osjecao srcem dok ih je pisao,osjecao ih svom svojom dusom i vrijednost njegovih rijeci ne moze da se poredi sa rijecima nekog Ateiste [mada ni jednu dobru knjigu,takvog covjeka nisam uzeo] ne mojte me pogresno shvatiti kada kazem Ateiste,podrazumjevaju se ljudi koji traze neki put a taj put je vec tu,uzmite pa prelistajte Molitve na Jezeru od Velimirovica pa vidite tu mekocu recenice,ttu slatku tezinu rijeci koja me je vazda dirnula dok sam je chitao...posebno recenica na pocetku kada kaze : Ко ме то гледа нетремице кроза све звезде на небу и све ствари на земљи?

Mada opet morate da shvatite ,da ja ovdje ne provociram niti prisiljavam pobunjne Ateiste da prihvate bilo kakv iskaz koji ja ovdje iznesem...a sada da odgovborim ja jos par pitanja i u budece bih vas zamolio da jedan po jedan odgovra,jer kad mi se natrpaju 2,3 posta plasim se da neko ne bude uskracen za odgovor.....ali ne znam ko me je pitao zasto Ateiste,Sataniste nazivas glupostima!? Zasto? Uh to je strasno tesko pitanje,Ateiste iskreno nazivam zbog njihovog stava koji imaju kad neko pomene Velimirovica,Sv Vasilija i druge za mene velike ljude,ja sam vas samo chekao i vidim te reakcije ljudi kad se pomene Crkva,Vladike mada i ne zamjeravam zbog toga jer kad se zamislite malo bez tih vasih pobunjenickih stavova,ovdje ne bi imalo o chemu da se pise...tako je bilo uvjek i ostace...Da su svi vjerovali Isusu Hristu danas bi svijet bio bolji.....a zasto Staniste nazivam glupostima?! Zar to uopste treba da se pita?! Zasto da nazivam nesto gluposcu kad neko ko sebe zove Satanista,osoba koja ne zna svoj put,osoba koja je prije toga bila vjerovatno neki ateista mada necu vas da vrijedjam,neko ko na jedan brutalan,ne-ljudski nacin uzme simbol vjere Krst i obrne ga naglavacke,neko uzme Bibliju i nju obrne na svoj nachin zasto je to Glupost!? E pa ako barem to ne mozete da shvatite,onda Ateistima deginitivno hvali nesto....I ja sam taj fillex-u koji ce da kaze da je to glupost....a ako si ti taj koji to ne moze da shvati onda ti ne mogu pomoci,neko kao ti stavlja Satanizam za primjer mada dobro ima nas raznih opet nazalost...a nauku necu da mijesam sa vjerom jer nauka ne postoji i nikada ne moze dokazati postojanje Boga,postojanje Boga na ovom svijetu je vec dokazano a taj dokaz je Isus Hrist,bozji covjek koji hodao zemljom za sobom ostavio dovoljan dokaz i kaze : Ko hoce da slijedi moj put neka krene njime,ko nece kad tad ce ga naci! Ali eto ni njegov dolazak mnoge ljude nazalost ne moze da posalje na pravi put,to je dokaz da je sam covjek najveca zvijer koja hodi ovom zemljom...

I opet da se vratimo i kazemo:

 

Чије име највише мрзе безбожници?

 

Име Господа нашега Исуса Христа.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

SixStepsOnTheMoon,

prihvatam sve sto si napisao. Sve je bez sumnje tacno.

 

Hehe sad sam ja kao pobjednik jel'? wohooo! mada dobra uvjek mora neko popusit [kaze se pametniji popusta hehe] i ova rasprava ne vodi nikuda nista iz ne bi mogli da zakljucimo,niti da izvucemo neku pametnu tezu...Mada nisi morao tako prividno da se otarasis ....i jedan Ateista da kaze da je sve bez SUMNJE tacno...heeh e to tesko mada :lol: Mada ok je svako ima svoja shvatanja,nadam se da se vidimo na ostalim temama :pivopije: ?!

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne mora, ali kazem da je to moja istina, da barem ja uzivam tako (u onim bendovima koje stvarno volim, ne usputnim).

Ne pricam ja samo o muzici, vec da svaki covek ispunjava zivot necim iznutra, na kraju krajeva. Da bi ti uzivao u muzici( ne u nuspojavama, tipa sise, sex u spotovima i sl) tebi muzika mora da dodirne unutrasnje culo, samim tim deluje na tvoju psihu, nesto sto nije dodirljivo. Kako0 to drukcije ti mislis da se moze uzivati u muzici?

 

Danas, imam mnoge stvari koje bi samo mogao da zelim kao klinac, ali nisam srecan kao kad sam bio klinac, o tome pricam, na primer. Sve se na kraju reflektuje na unutrasnje ispunjenje( ne mesati sa konformizmom, nisu iste stvari, ako imas vise novca ne mora da znaci da si srecan vec da imas konformniji zivot, dokaz - ja). A ja smatram duhovnim, da ne bude zabune, ono sto nema veze sa materijom. Kad kupis dobru knjigu, nece te to oraspoloziti, vec tek kad je procitas. Verovao ili ne, kad god se nalazim u bedaku, pustim neku muziku( death metal, nije bitno koje bendove), ja se tooliko oraspolozim slusajuci je.

Nije nikakav problem to sto ti smatras postojanje neegzistencijalnih potreba, i uzivanje u njihovom zadovoljenju duhovnim, nego to sto ne shvatas da neverovanje u duhovno ne podrazumeva iskljucivanje takvih potreba i uzivanje u njihovom zadovoljenju.

 

[da te tako nazovem,ako pozdravas onu aj' da je nazovem Darvinovu teoriju,a vjerovatno si njegov veliki fan...jer u suprotnom mi smo Bozja djeca] svako chitanje ce biti uzaludno jer i ako dodjes do nekog brilijatnog zakljucka tvoja misao o postojanju ne znam ni ja cega te nece pustiti da povjerujes u to....

A mozda bi tebi bilo nesto lakse da razumes tu teoriju kada bi shvatio da ona ni na koji nacin ne ugrozava voljenu ti veru?

 

Ali mi je narocito zanimljivo kada neko prica o nedostatku "intelegencije" kod drugih.

Edited by Fiery

Share this post


Link to post
Share on other sites

Istorija je pokazala da su religije prouzrokovale neke od najvećih ljudskih stradanja u istoriji čovečanstva. Ako je Vaš god almighty stvarno almighty, ne vidim preče situacije da reaguje od tih, kao i mnogih u kojima je dolazilo do masovnog pomora ljudi, tu mislim na WW1&2. Pogledajte prošle godine kada su se pojavile karikature Muhameda, ceo Islamski svet se za dva dana digao na noge...

 

Bog i religija su poslednja nada za izgubljene. Kada ne preostaje ništa drugo, sve što ti ostane je da sklopiš ruke, pogledaš gore i pomoliš se umesto da stisneš zube, prevaziđeš situaciju, koliko god bila teška, jer i takve situacije su osnovna primesa života svakog od nas. To je jednostavno produkt očaja i uglavnom neosnovane nade. Bog i ako postoji, njegovo delovanje je toliko selektivno da se to graniči sa bezobrazlukom.

 

Teorije o nastanku čoveka od strane boga, tj Adama i Eve, pa tamo nekih jabuka koje ne smeju da se jedu, pa vamo tamo, iskreno, bez želje da uvredim bilo koga, meni je to smešno. O kreacionističkoj teoriji nastanka sveta, da ne trošim reči uopšte...

 

Kod Srba je verovanje u boga i pravoslavlje u celini posebno isticano kao deo nacionalnog identiteta i ponosa. Slave su slave, jedu se sarme, prasići, familije se kolektivno ožderavaju od alkohola, furaju se brojanice, zlatne kajle i zlatni krstovi od po kila... Kada neko umre, najbitnije je da se drmne nešto na izlazu sa groblja, a posle svi na daću da se odvalimo od sarme. to su sve običaji u Srpskom narodu, meni su takve stvari prosto neverovatni.

 

A kada bi pitali lokalne vernike koliko njih se drži svetih 10 božjih zapovesti koje su sama esencija i osnova Hrišćanstva kao vere i modela tj načina života, šta mislite koliko njih ih se drži? Pa od 100% vernika, jedno 2%. Toliko o njima.

 

A posebna je priča crkva kao globalna pojava, npr kod nas koliko je upletena u javni život, koliko se sve više izdvaja kao nezavisna institucija koja polako dobija sve više i više prava izdvojenih od opšteg pravnog sistema.

 

Da ne postoji religija i vere kao masovna svetska pojava verujem da bi svet bio mnogo svesniji pre svega sam sebe, više bi se uzdao u sopstvenu sposobnost, i veru u sebe i svoje bližnje a ne fiktivne pojave, samim tim više bi radili na sebi i svom životu koji bi samim tim bili kvalitetniji i ispunjeniji. Svet bi bio pošteđen miliona i miliona žrtava nastalih kao posledica borbe oko nepostojećeg.

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nije nikakav problem to sto ti smatras postojanje neegzistencijalnih potreba, i uzivanje u njihovom zadovoljenju duhovnim, nego to sto ne shvatas da neverovanje u duhovno ne podrazumeva iskljucivanje takvih potreba i uzivanje u njihovom zadovoljenju.

Pa nisam siguran da sam te razumeo. Hoces da kazes da slusanje muzike ne utice na raspolozenje? Da recimo ono sto nam se svidja utice na nas jer nam 'pali' odredjenje receptore i da nema nista iza toga? Ne kapiram te tacno :confused:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hocu da kazem da cinjenica da neko potpuno odbacuje postojanje bilo cega duhovnog ne znaci da taj neko ne uziva u muzici. Hocu da kazem da recenica "ono sto nam se svidja utice na nas jer nam 'pali' odredjenje receptore i nema nista iza toga" ne znaci "slusanje muzike ne utice na raspolozenje".

 

 

 

Istorija je pokazala da su religije prouzrokovale neke od najvećih ljudskih stradanja u istoriji čovečanstva.
Ljudi su prouzrokovali neka od najvecih stradanja u istoriji covecanstva. Ne daj da te zavara skrivanje iza kojekakvih izgovora. Edited by Fiery

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ljudi su prouzrokovali neka od najvecih stradanja u istoriji covecanstva. Ne daj da te zavara skrivanje iza kojekakvih izgovora.

 

Pa da, lakoverni i pomamljeni ljudi, koji nisu išli da se bore radi leba i masti, nego iz nekih ideala, i priča koje su im drugi servirali. Opet, da neko nije shvatio da su religije i vera uopšte sjajna stvar za kontrolu velikog broja ljudi, poturio bi im neki drugi razlog kao motiv, ali što bi, kad je i ovaj sasvim funkcionalan.

 

"Sjajna" stvar kod religije je što se oslanja na samo jedno: ljudski očaj. I nevernici u trenucima najgoreg jada i bede, često pogledaju ka nebu, nadajući se da će neko da kucne prstima i reši njihove probleme. Ljudi u takvom stanju su podložni apsolutno svemu, a kamoli uterivanju lažne nade.

 

Naravno, činjenica je da se skoro sve što se dešava na planeti zemlji dešava radi interesa pojedinih individua, i naravno para pre svega, ali opet, ljudima treba nešto servirati kao motiv ili opravdanje za činjenje kojekakvih gluposti. Tako jadni Ameri u Iraqu prvo misliše da se bore za uništenje i pronalazak oružja masovnog uništenja, pa onda protiv Sadama koji je Svetski Neprijatelj No. 1, a u suštini nemaju pojma da se sav njihov boravak tamo svodi na neke rupe u zemlji iz koje izlazi neka crna voda.

 

Što se tiče religije, pa pogledaj samo Islam, fanatizam kojim isti obiluje, nema to veze sa pojedincima i ljudima uopšte, već sa onim u šta ti ljudi veruju, i kome se mole. Sad, što će to drugi da zloupotrebe kao pojavu u društvu, to je posebna priča, vera i religije su im samo sjajna polazna osnova.

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bog i religija su poslednja nada za izgubljene. Kada ne preostaje ništa drugo, sve što ti ostane je da sklopiš ruke, pogledaš gore i pomoliš se umesto da stisneš zube, prevaziđeš situaciju, koliko god bila teška, jer i takve situacije su osnovna primesa života svakog od nas.

kako kenjas

da bog da zavrsio u invalidskim kolicima da vidim kako ces da prevazidjes situaciju.

a vec jesi u jednim kolicima samo ne primecujes

dobri hriscani znaju i zato im treba bog

 

covek je slab i jadan, tako lako dolazi u situaciju da pati

sta je strasnije reci mi: bog ili slucaj

 

 

 

 

zato bi svesni ateisti bili najhrabriji ljudi

al covek nije sposoban da bude svestan

(mozda je zato nice poludeo)

Edited by bafomet

Share this post


Link to post
Share on other sites

dobri hriscani znaju i zato im treba bog

 

Treba im bog, mole se istom pred spavanje, slede božjih 10 zapovesti i nedeljom idu u crkvu ali on im npr ne pomaže u trenucima najgoreg očaja. Zašto? Malo si dao keša popu kad ti je došao na slavu, imao preča posla, ili nešto treće? Ili ti po kojim kriterijumima vas vaš all mighty deli kada treba nekoga od gore da čukne čarobnim štapićem i da reši njegove probleme? Ili nije ni on baš svemoćan da može da pomogne baš svakome.

 

Ili ga jednostavno nema a tebi treba nešto da veruješ da može da ti pomogne, nešto što niko ne može sa sigurnošću da ti kaže da ne postoji kako bi ti ubio i tu poslednju nadu...

 

I hvala ti na lepim željama glede invalidskih kolica, to je pre svega hrišćanski. Na stranu i to što sam možda 50 puta bolji čovek nego što si ti, ali ko da je to bitno. Evo, ja tebi želim isto, pošto vidim braniš svog tvorca, ne sumnjam da bi od tebe načinio medicinskog fenomena preko noći pa bi to mogao da priložiš kao dokaz postojanju svevišnjeg kad god naletiš na nekog ko smatra da si zaluđen i obmanut pre svega.

Edited by MarcusS

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...