Jump to content

Harmonija


Shuma

Recommended Posts

iskreno se izvinjavam svima koje sam uvredila... nemam losu nameru stvarno..i umem stvarno da cenim ljude koji su daleko ispred mene na profesionalnom planu i gledam dalje od tog klavira... ne zelim da budem bezobrazna ali...

 

ja vrlo dobro shvatam problematiku instrumenata i problem transponovanja.. odavno nisam postovala na ovoj temi jer me ljudi ocigledno nisu razumeli... Stvar je u sledecem

 

Pevaca ima jako malo i sa jako malim rasponom glasa,

 

mi od njih NE MOZEMO da trazimo da pevaju tonalitet koji im dere grlo ali zato mozemo da se njima povinujemo i da prema njihovim mogucnostima izaberemo tonalitet pa cak i repertoar koji im odgovara... o tome sam ja govorila u ovoj temi...ni o cemu drugom...

 

 

Ogorcena sam na ljude (vecinom metalce) JER KADA SVIRAM NIKO NE SKACE VEC SAMO LOVI GRESKE LJUDIMA KOJI SVIRAJU.. Niko vise ne slusa muziku iz zadovoljstva.. Mene to ubija u pojam... ja sam od takve "PUBLIKE" pobegla u vec jednoj vrsti muzke (klasicnoj) pa mi sad bas i ne treba druga ista takva publika... Sujeta je jebeno grozna stvar...

 

toliko od mene... jos jedno izvinjenje svima koji su se osetili uvredjenim..

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Replies 345
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Izvinjenje prihvaćeno. Ali bi svejedno mogla da proveriš koji je ono akord samo vežbe radi... :D:mrgreen:

 

Opet mi o transponovanju.

Apsolutno te kontam, kao što sam te i onda kontao.

 

Nego, evo prelepog primera:

 

Bend ima želju da svira "Painkiller" od Judas Priest. Pevač ne može jer mu je previsoko. Standardna priča. Traži da se transponuje na niže. E a sad je gitarista u frci, jer taj rif može da se svira samo sa prazne žice. Moguća rešenja su:

 

1. -preštimati gitaru, za šta treba drugi komplet žica, a najbolje još jedna gitara. Malo je komplikovano i skupo, ali je po meni ovo neko normalno rešenje.

 

2. -Svirati za kvartu niže na sedmožičanoj gitari. Rif će zvučati NU-metalski, a pevaču je kvarta na niže već moguće prevelika promena...

 

3. -ne svirati pesmu (takođe veoma dobro rešenje)

 

E sad u ovom momentu u priču uleće psihologija, i tu prestaje bilo kakva rasprava MUZIČKOG karaktera. Naime:

 

Radi se o hevi metalu, gitarskoj muzici. Većina ljudi što sluša taj žanr upravo mašta o sviranju gitare. Često je gitarista i spiritus movens benda. Pevač je najčešće poslednji nađeni član, neki drugar što "strava peva, ali nije u tom fazonu, on voli Koverdejla" , i kojeg su jedva nagovorili na učešće, i ko nema neko jednako pravo glasa. Nekako uvek ispadne da je gitaroš veći diktator od pevača, i naravno neće odustati od ideje da pokaže kako je "strava skin'o Džudase, pa još i solo", i pevač je primoran da uništava svoje grlo.

Amatererizam i detinjarije.

 

Realno i nema nekog rešenja osim naći drugog pevača ili drugu gitaru.

 

Jazz standardi su druga priča. Tu nema ni jednog otvorenog akorda na gitari i svejedno je odakle se svira. Tu može da se transponuje do mile volje. Ja ni ne znam iz kojih tonaliteta ide gomila tih pesama što sam morao da sviram...

 

Cheerz! :pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

I od mene isto...kazhem ja...znam da se izlanem, mislim duhvit sam, u stvari ispadem debil...prestajem da gledam south park.

 

I mi izgleda kucamo stalno u isto vreme...

 

I da dam jednu stvar na znanje - POSHTUJEM LJUDE KOJI SU OBRAZOVANIJI OD MENE, ali i one koji nisu a imaju dobru poentu...ne znam da li sam stvorio loshu sliku o sebi(verovatno jesam), al jako bih voleo da je nekako popravim. Ne zhelim da ljudi koji me ne poznaju misle da sam neki uobrazheni pametnjakovic.

 

@Secracon

Nisu to loshi medjuljudski odnosi, samo je fora u tome shto ja ne znam lepo da kazhem shta hocu jer nisam narochito jak na rechima, i nemam naviku da se raspravljam, i uglavnom napravim budalu od sebe pokushavajuci toliko da kazhem neshto...chesto se zapitam zashto uopshte i postujem na ovom forumu :(

 

@WHISPER_EVE

Respect! I izvinjenje je obostrano. Budimo ljudi malo...

 

@Secracon

Hm...ne znam za ostale, al ja nikad nisam voleo da budem glavni, u centru pazhnje...a za najbitniju osobu smo uzeli najveceg choveka, i onoga ko je najorganizovaniji...nisam ja za to...ja hocu samo da sviram :D i necu nikome i nikako da se namecem, i ako treba da sviram dobar solo(prvi iz painkillera-koji radimo), odsviram i zdravo, bez foliranja, diktature...ne sviram da bi neko rekao kako ja dobro/loshe sviram...ne mogu da zamislim sebe koa glavnog, nemam muda za takve stvari :D...

 

Respect, profesore :D

Edited by zile_kondic

Share this post


Link to post
Share on other sites

wow

 

 

:D:D kako smo se sada svi slozili...

 

trebala sam malo da dreknem da bi se svi sveli na istu stvar.. salim se..

 

@secracon

 

strasno je realan i strasno duhovit post.. totalno se slazem.. Painkiller je glupa pesma, ne treba je svirati..

 

Svirajte Perdido od Duke Elingtona.. in es.. :da:

 

Poz

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Svirajte Perdido od Duke Elingtona.. in es.. :da:

 

 

Lep izbor bogami, mozda kad budem radio neki solo "projekt"...ma...opichimo Stella By Starlight u power/prog metal varijanti...i svi srecni.

 

E dosta postovanja za danas...

 

Ako budem imao nedoumica oko harmonije, jel mogu da vam se obratim preko PM-a? Trebace mi mala pomoc uskoro.

 

Poz, uzhivajte i pi'te piiiivo :lol::muzicar:

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ WHISPER_EVE

 

Painkiller je strava pesma, mnogo bolja od Perdido, i sad ti treba da kažeš "U redu je profesore, kako vi kažete."

:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

 

Za ljude na koncertima si definitivno u pravu:

 

Mogao bih da ti predložim da izbegavaš veće gradove. Tamo su svi najpametniji. Može da im dođe ko god hoće, oni nekako uvek znaju šta je tu još falilo, trebalo, gde je organizator, a gde muzičar pogrešio...

Odvratno, ljigavo i snobovski. Beskičmenjaci. Lično mislim da je to proizvod kukavičluka. Ranije to nije bilo u ovolikoj meri prisutno. Po manjim mestima se taj zdrav, nenapaćen mentalitet još koliko toliko održao.

 

Ja dobijam ospice od toga. Ima klinaca koji odu na koncert najvećih svetskih faca i onda im teško da priznaju da je čika razvalio. Ispadaju pametni ako kažu kako su očekivali više... Prelistaj malo teme o bendovima, ili bolje nemoj, ja zato slabo i zalazim tamo. Nervira me da čitam kako mali Perica zamišlja sviranje heavy metala, ili sviranje uopšte, pa još sav nafuran, a bale mu cure... Imao tri svirke, od čega je jedna bila samo tri pesme. Ja sam u njihovim godinama stajao u prvim redovima i krao fazone, divio se, UČIO! Danas se ne uči jer svi već sve znaju.

 

Meni nikada nije bilo teško da priznam da je neko dobar.

U moje vreme smo redovno pravili šutke i podržavali muziku. Mada, eto omatoreo sam, i danas više ne idem u šutku. Zadnji put sam to klincima na Motorheadu pokazao kako se radi, i stigoh do prvog reda za pet sekundi. Mekušci. Sve bi ja to malo na njivu da radi...

weak, weak...

Treba da ih je sramota što matorac ima više energije...

 

I imam osećaj da među nekom mojom generacijom ima mnogo manje rivaliteta i zavisti...

 

Uf, al sam se nešto kao nadrndao... :redface:

 

Evo prestajem da smaram...

 

Cheerz! :pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisu to loshi medjuljudski odnosi, samo je fora u tome shto ja ne znam lepo da kazhem shta hocu jer nisam narochito jak na rechima, i nemam naviku da se raspravljam, i uglavnom napravim budalu od sebe pokushavajuci toliko da kazhem neshto...chesto se zapitam zashto uopshte i postujem na ovom forumu

 

ma dobar si ti lik, samo budi koncizniji i nemoj stalno da stavljas tri tacke

...humor ce docji sa vremenom :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jebote al ste se vi napljuvali dok ja nisam bio tu...Neverovatno zovite sledeci put obavezno!!! :mhihi:

E ovako znam da su se strasti smirile ali nekoliko reci od mene...

Prvo i osnovno

 

2 su razlicita pojma kada nekoga poznajes i kada pokusavas da iskazes misljeneje preko tastature gde sve zvuci dvolicno... :da:

Drugo bio 3 godine sa devojkom koja je isla u srednju muzicku tada znaci prve 3 godine.Citao o harmoniji kontrapunktu...Njena bakuta pise knjige za muzicku Zora,Zorislava (zaboravio sam prezime),tetka joj predaje na harmoniju na akademiji,keva svira klavir i prati pevace...Jednom reciju prosao kroz celo to sranje i zakljucio sledece...

 

Harmonija sluzi da naucis da razumes muziku i veze izmedju akorada, intervala,harmonizaciju itd.

Tehnika sluzi da bi bolje iskazao svoje emocije na instrumentu koji sviras.

Ali u sustini dzaba sve to ako ti nemas neki pocetni potencijal i neko osecanje u sebi od koga sve pocinje,tada dzaba i harmonija i sve u kurac. :da: Potrebna su sva 3 , pitam se koliko ce ljudi koji se proseravaju po yu-metalu ( ne aludiram ni nakoga iz prethodne diskusije! ) svirati za 2 godine???Mnogi dozivljavaju muziku na veoma pogresan nacin ,ali to se ne moze objasniti preko tastature.

 

U svakom slucaju to je to od mene nadam se da necu biti pogresno shvacen, ovo je misljenje pojedinca.

 

P.S.WHISPER EVE :I mene veoma nerviraju ljudi koji dodju na svirku u prvi red i LOVE greseke umesto da slusaju pesme ,pa posle na svojoj svirci ocekuju podrsku.Strasno :no::no::no:

Edited by Painkiller_JP

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da te ljude uglavnom svrstavam u ljude sa kompleksima.Znas sta bi dobio od mene?Dobio bi prvo 4zicani bass u zube a zatim bass AMP na glavu i to zvucnik 15''.Ali sa druge strane rekao bi im odsviraj ti ovo pa mi se javi,da vidimo cija baba pusi drogu XD

@Painkiller

Svidja mi se ideja tehnike-da iskazes svoje emocije.Nikad tako nisam o njoj razmisljao, pretpostavljam da sam previse slusao ove tastature geekove XD

Share this post


Link to post
Share on other sites

ima tercu a ne kvintu ko tvoj, a to se i trazi u akordu

 

Ovaj, poenta suspendovanih sazvucja je upravo u tome da se izostavi terca. Suspendovanje = iskljucivanje. Obaska sto jos napravis suspenziju ('napetost') gde ces da ga razresis (u dur ili mol). Secracon ce, ako ga ne mrzi, dublje u teoriju. Ili Whisper Eve, ako odluci da bude konstruktivnija :da: . Generalno lepota sus4 je sto mos' ga koristis svukud a posebno ako menja 'feeling' kompozicije iz durske deonice u molsku (i jobrnuto).

 

Ne mos' da imas mol (ili dur), a shatro sus4. Oksimoron.

 

Ajd :pivopije:

 

Uzgred budi receno, to sto si ti nazvao F#m7sus4 (sa sve tercom) je u stvari F#m7add4, ja bi rek'o.

 

Edited by Dersu Uzala

Share this post


Link to post
Share on other sites

Šta si ti do sada uradila u svojoj karijeri što bi te činilo tako posebno merodavnom?

 

Offtopic Warning!

 

IPB Image

 

Ove gospodje su neke od mojih najboljih prijateljica u emigraciji vec godinama. Obe akademke, Sanja (klavir) je bila Ljilji i profanka svojevremeno, sto u BG sto u NS. Doktorirala, drz ne daj. Obe udate za muzicare. Sanjin muz je neki lik Scott Henderson. Djitrista.

 

IPB Image

 

 

 

Pazi ovamo kume, da vidis ti te scene kad doktorka za muziku Sanja 'objasnjava neke stvari' muzu (kome je muzika isto major bila na koledzu, ali negde na Floridi). Priceless. To bre samo nase gore list moze da ti radi.

Edited by Dersu Uzala

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pazi ovamo kume, da vidis ti te scene kad doktorka za muziku Sanja 'objasnjava neke stvari' muzu (kome je muzika isto major bila na koledzu, ali negde na Floridi). Priceless. To bre samo nase gore list moze da ti radi.

 

Ух, што ми је то познато однекуд! :mhihi: (hint: девојка ми иде на музичку академију, друга година :))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jebote al ste se vi napljuvali dok ja nisam bio tu...Neverovatno zovite sledeci put obavezno!!! :mhihi:

E ovako znam da su se strasti smirile ali nekoliko reci od mene...

Prvo i osnovno

 

2 su razlicita pojma kada nekoga poznajes i kada pokusavas da iskazes misljeneje preko tastature gde sve zvuci dvolicno... :da:

Drugo bio 3 godine sa devojkom koja je isla u srednju muzicku tada znaci prve 3 godine.Citao o harmoniji kontrapunktu...Njena bakuta pise knjige za muzicku Zora,Zorislava (zaboravio sam prezime),tetka joj predaje na harmoniju na akademiji,keva svira klavir i prati pevace...Jednom reciju prosao kroz celo to sranje i zakljucio sledece...

 

Harmonija sluzi da naucis da razumes muziku i veze izmedju akorada, intervala,harmonizaciju itd.

Tehnika sluzi da bi bolje iskazao svoje emocije na instrumentu koji sviras.

Ali u sustini dzaba sve to ako ti nemas neki pocetni potencijal i neko osecanje u sebi od koga sve pocinje,tada dzaba i harmonija i sve u kurac. :da: Potrebna su sva 3 , pitam se koliko ce ljudi koji se proseravaju po yu-metalu ( ne aludiram ni nakoga iz prethodne diskusije! ) svirati za 2 godine???Mnogi dozivljavaju muziku na veoma pogresan nacin ,ali to se ne moze objasniti preko tastature.

 

U svakom slucaju to je to od mene nadam se da necu biti pogresno shvacen, ovo je misljenje pojedinca.

 

P.S.WHISPER EVE :I mene veoma nerviraju ljudi koji dodju na svirku u prvi red i LOVE greseke umesto da slusaju pesme ,pa posle na svojoj svirci ocekuju podrsku.Strasno :no::no::no:

 

 

 

 

Dobro si ti naucio pored te devojke...

Pitaj je dal je pre par godina isla na kurs mape uma? mislim da smo se tamo bas upoznale...

sto se tice te tvoje tri teze U POTPUNOSTI SE SLAZEM... Ritmika i Harmonija (ili teorija) te teraju na to da SHVATIS STA SVIRAS..

potpuno se slazem s tobom.. :pivopije:

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ritmika i Harmonija (ili teorija) te teraju na to da SHVATIS STA SVIRAS..

potpuno se slazem s tobom.. :pivopije:

 

E, ova cica je sada upravo rekla ono sto ja pokusavam da objasnim ljudima jos od kako sam na ovom jebenom forumu...da li si ti bolji muzicar od tamo nekog polu pismenog crnje iz New Orleans-a samo zato sto mozes da drzis predavanje o harmoniji? Da li je Joe Satriani genijalac zato sto je drzao predavanja na Berkliju, iako nije zavrsio nikakvu muzicku skolu, ili mozda pak zbog svoje neverovatne tehnike? ...NE, Joe Satriani je genijalac zato sto je on Joe Satriani! ...kao sto sam vec mnogo puta do sada rekao, svi mi sviramo iste jebene skale i akorde ali ono sto nas izdvaja iz gomile je nacin na koji ih sviramo :da: ...ali ne, mnogo je bitnije da svi znamo kako se gradi koji akord i da smo u stanju da pricamo o 7 modusa 7 jebenih dana bez pauze :rolleyes: ...ali zato posle, kada treba da se SVIRA zvucimo kao da nas je neko "otkucao u Guitar Pro-u" :) ...da se vratim na pocetak...ko' sto rece Whisper, teorija ti zapravo pomaze-olaksava da shvatis sta zapravo radis na svom instrumentu i sta imas u glavi...nije to nikakav kljuc koji otvara zlatna vrata na kraju duge ili neki "sveti gral" i sta ti ja znam :) ...ako ti nemas sta da "kazes" i ako nemas talenta ili nisi kreativan nece ti ni Dzizus madafakin Krajst pomoci :) ...tj. mnogo je bolje da svoje kratko i dragoceno vreme potrosis negde drugde...a sad ziveli :pivopije:

 

EDIT

 

Evo bas sad se setih da je drug Secracon pricao o necemu slicnom...u vezi onih Jazz taboo-a tipa: "Ma to je Jazz, to je nesto najuzvisenije" ili "Jazz je mnogo vredniji od **insert name here** ili "Ovaj je bolji od onoga" :rolleyes: i jos mnogih drugih slicnih elitistickih tripova...sve je to mlacenje prazne slame...

Edited by Marty F

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ove gospodje su neke od mojih najboljih prijateljica u emigraciji vec godinama. Obe akademke, Sanja (klavir) je bila Ljilji i profanka svojevremeno, sto u BG sto u NS. Doktorirala, drz ne daj. Obe udate za muzicare. Sanjin muz je neki lik Scott Henderson. Djitrista.

Dersu, care... nemoj reci da je Henderson ozenjen nasom cicom????

Jebote, kakvo otkrovenje!!!!

 

On je BOG. Ali bukvalno nista manje no to.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dobro si ti naucio pored te devojke...

Pitaj je dal je pre par godina isla na kurs mape uma? mislim da smo se tamo bas upoznale...

 

Pazi tesko da mogu da je pitam nismo bas u kontaktu ( da sad ne pocinjem ) ,ali moguce jer njena keva je nama objasnjavala i crtala te mape uma tako da veoma moguce da si je upoznala inace ona je 87 svira violoncelo isla je u Josip Slavenski sad je na akademiji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ovaj, poenta suspendovanih sazvucja je upravo u tome da se izostavi terca. Suspendovanje = iskljucivanje. Obaska sto jos napravis suspenziju ('napetost') gde ces da ga razresis (u dur ili mol). Secracon ce, ako ga ne mrzi, dublje u teoriju. Ili Whisper Eve, ako odluci da bude konstruktivnija :da: . Generalno lepota sus4 je sto mos' ga koristis svukud a posebno ako menja 'feeling' kompozicije iz durske deonice u molsku (i jobrnuto).

 

Ne mos' da imas mol (ili dur), a shatro sus4. Oksimoron.

 

Ajd :pivopije:

 

Uzgred budi receno, to sto si ti nazvao F#m7sus4 (sa sve tercom) je u stvari F#m7add4, ja bi rek'o.

 

ok

hvala :da:

Share this post


Link to post
Share on other sites

E, ova cica je sada upravo rekla ono sto ja pokusavam da objasnim ljudima jos od kako sam na ovom jebenom forumu...da li si ti bolji muzicar od tamo nekog polu pismenog crnje iz New Orleans-a samo zato sto mozes da drzis predavanje o harmoniji? Da li je Joe Satriani genijalac zato sto je drzao predavanja na Berkliju, iako nije zavrsio nikakvu muzicku skolu, ili mozda pak zbog svoje neverovatne tehnike? ...NE, Joe Satriani je genijalac zato sto je on Joe Satriani! ...kao sto sam vec mnogo puta do sada rekao, svi mi sviramo iste jebene skale i akorde ali ono sto nas izdvaja iz gomile je nacin na koji ih sviramo :da: ...ali ne, mnogo je bitnije da svi znamo kako se gradi koji akord i da smo u stanju da pricamo o 7 modusa 7 jebenih dana bez pauze :rolleyes: ...ali zato posle, kada treba da se SVIRA zvucimo kao da nas je neko "otkucao u Guitar Pro-u" :) ...da se vratim na pocetak...ko' sto rece Whisper, teorija ti zapravo pomaze-olaksava da shvatis sta zapravo radis na svom instrumentu i sta imas u glavi...nije to nikakav kljuc koji otvara zlatna vrata na kraju duge ili neki "sveti gral" i sta ti ja znam :) ...ako ti nemas sta da "kazes" i ako nemas talenta ili nisi kreativan nece ti ni Dzizus madafakin Krajst pomoci :) ...tj. mnogo je bolje da svoje kratko i dragoceno vreme potrosis negde drugde...a sad ziveli :pivopije:

 

 

 

 

"Forget the rules.If it sounds good,it is good." - EVH

:muzicar:

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...