Jump to content

Srednjovekovna Srbija


Natasha!

Recommended Posts

  • 1 year later...

eto to što pitaš je do jaja interesantno

teško da može šta dase ađe u literaturi

bar ono što su nas učili na faksu

biće nešto na netu

trudi se

 

obradovah

 

evo konačno teme o kojoj mogu da zborim

a onda vidim:

kakva nam je istoriografija

takva nam i misao

 

nedorečeno braćo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako se ne varam o "crnoj smrti" pisu vizantijski istoricari pre svih Kantakuzin i Grigora-Danilov nastavljac nije mogao pisati o tome jer njegovo izlaganje ide do 1346 godine ;)

Nema nista preterano detaljno o tome sem toga da je bolest harala i Srbijom i Vizantijom-medjutim izgleda da unutrasnjost nije bila zahvacena toliko koliko Carigrad i obalski gradovi na Egeji

Zna se da je Dusan tokom 1347/48 boravio na Svetoj Gori upravo zbog epidemije :da:

 

@april_ethereal

 

Moj drug je imao i dipomski i magistarski na tu temu-prvi je bio "Monogolska inavazija na Evropu" a za magistarsku temu zaboravih naziv bese nesto "Terra Tartarorum" ili nesto slicno

Nije ni cudo sto ne moze da nadjes nista o tome jer u nasoj literaturi nije pisano maltene skoro nista o tome pa je doticni drugar inace mlada nada naseg faksa :bigblue: odlucio da razbije led i napise tezu o kojoj se pisalo malo ili nista-mislim da diplomske i magistarske radove mozes naci arhivirane u Biblioteci odeljenja za istoriju-e sada ne znam da li se mogu iznositi a mozda ortak izbaci i posebno stampano izdanje :mrgreen:

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Interesantno je da jedino car Dusan, od nasih vladara iz tog perioda, nije proglasen svetiteljem. Nije razlog samo brutalnost, ono sto je uradio ocu i slicno, jer su to bile "normalne" stvari, vec i zbog nevidjene bahatosti. Cak je iz ljubavi prema svojoj zeni, carici Jeleni, zeleci da je zastiti od kuge koja je vladala u Solunu, a gde se nalazila, iako znajući za zabranu, doveo na Svetu Goru i smestio u Hilandar. Na ovome se verovatno isto moze videti zbog cega su ga i prozvali Dusan Silni, ali i velika ljubav prema svojoj zeni, cim je zbog nje pregazio zakon koji su svi postovali od davnina.

Hocu da dam jos jedan interesantan podatak vezan za Dusana. Ono sto se zna, jer su njegove mosti u crkvi Svetog Marka u Beogradu, je da je bio visok 2,14 metra. :o Licni krstas barjak cara Dusana se cuva u Hilandaru i dugacak je CETIRI metra. Mogu misliti kako je takva figura vladara ostavljala jak utisak. :rockdevil:

Dushan nije proglashen za sveca, bar ne onda i ne u nekim sledecim vremenima (nije mi mnogo jasno shto ne i sad) i zbog anateme koju je na njega bacio patrijarh Kalist I nakon shto je proglashena srpska crkva proglashena za patrijarshiju, a Dushan za cara. Ljudi su se plashili da proglase svecem osobu koja nosi prokletstvo.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja

Dušan je postavio nesvešteno lice za patrijarha, svog političkog savjetnika Danila, i time prekršio kanon. To je samo dodatni razlog, ostalo ste nabrojali. Inače, srpski vladar direktno odgovoran za propast Vizantije i ne treba da bude svetac.

 

Milutin se opirao vlasteli i nije mnogo dirao Vizantiju, dok ju je Dušan satr'o.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Srpski patrijarh(prvi) se zvao Joanikije :rolleyes: a btw Milutin je od Vizantije osvojio pola Makedonije ukljucujuci i

Skoplje-to je prvi srpski vladar koji je vodio vece ratne operacije i sva sreca pa im se kako kazes "nije zamerio" :)

Pitam se samo dokle ces da lupas-al' sta ja znam jelda dok si vidim ti postao strucnjak i za srednjovekovnu istoriju :)

Edited by Full_Metal_Yakuza

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja

ti si dečko totalna budala. Umjesto da me ispraviš, samo pokušavaš sulude maničeanske odnose da uspostaviš. Nemoj da piješ toliko...

 

Car Dušan je došao na vlast 1331. godine a Joanikije postao arhiepiskop 1338.

Dakle prvih 7 godina Dušanove vlasti arhiepiskop je bio Danilo II. Jedina moja greška je što rekoh da mu je titula - patrijarh, a u svakom slučaju je bio vrhovni poglavar.

 

 

Drugo, što je samo nastavak tvog kretenizma, ja sam bio sasvim precizan. Milutin se opirao vlasteli i nije mnogo dirao Vizantiju, dok ju je Dušan satr'o. U odnosu na Dušana definitivno nije mnogo dirao Vizantiju, a kod Dušana vlastela je već prevladala, i njeni interesi su izbili u prvi plan. Ali kome ja pričam...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne da nisi bio precizan nego ti je rezonovanje bilo na nivou osnovne skole i sada se vadis na ah pa ja sam mislio na Danila a arhiepiskop i patrijarh,isto je to :)

Ja te jesam ispravio ali radije bi sam svoje dupe izjeo nego priznao da si pogresio-to znamo ;)

E a sada cu da napravim pauzu(hocu da uzivam ovih nekoliko dana,imam i pametnija posla nego da se potucam sa tobom :uhoh: ) pa cu ovih dana da ti odrzim lepo jedno lepo predavanje-naucices dosta toga s obzirom da su odnosi Vizantije i Srbije od 1341 do 1355 bila tematika mog diplomskog :)

Edited by Full_Metal_Yakuza

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja

koji si ti jadnik :)

 

ah pa ja sam mislio na Danila

 

ajde molim te citiraj gdje sam ja ovo rekao? Ajde jadniče :)

 

 

radije bi sam svoje dupe izjeo nego priznao da si pogresio

 

''Umjesto da me ispraviš, samo pokušavaš sulude maničeanske odnose da uspostaviš.''

 

Jedina moja greška je što rekoh da mu je titula - patrijarh

 

Ovo nije ''priznanje da sam pogrešio''. A šta je onda, jadniče? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne nego si mislio usled svog neznanja da je Danilo bio prvi sprski patrijarh a i za Milutina lupetas-ja sam savim uveren u to,ali cim dobijes po picici onda je neko jadnik i sledi dizanje dimne zavese to smo vec videli vise puta-verujem da si sada krenuo pomno i da iscitavas wiki i da rovaris po kojekavim sajticima da bi se spremio za obracun :)

Nego daj da cujem ja sada lepo sta ti to studiras i koliko godina-cisto da budemo na ravnoj nozi posto ja to ne krijem niti imam razloga za to ;)

Edited by Full_Metal_Yakuza

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja

Ja ne studiram ništa, ja sam diplomirao prije 27. godine života.

 

A o Milutinu pročitao u Ostrogorski - 'Istorija Vizantije' i 'Vizantija i Sloveni'. Koje već pomenuh da sam čitao, kao što sam pomenuo i da sam čitao Djurantovu Age of faith(koji je naravno pomenuo kosooke Hune, ali si ti naravno zaboravio na to da odgovoriš). Ali ti si se, kao i sada, samo koncentrisao na to da spamuješ a ne da čitaš tuđe postove.

 

I ja nigdje nisam rekao da sam stručnjak za srednji vijek.

 

Živ ti meni, bio, jadniče :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

sad ucim od naseljavanja slovena pa do hm Duklje,Raske,Bosne posle prelazimo na srenji vek :)

ono malo je ogranicena knjiga pa nema nesto mnogo informacija

pa mi je bilo do jaja kada sam procitao da su sloveni kao pagani voleli hriscansku krv :twisted:

sto znaci da su bili tr00 da bi im cak Varg pozavideo :rockdevil:

naravno salim se

ali kada budem dosao do srednjevekovne ocekujem pomoc od vas :red:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Milutin ima i svoje dobre i svoje loshe strane. Ne mislim da nije mnogo dirao Vizantiju. Posebno pitanje je podela vlasti sa Dragutinom. Ali je neosporan njegov prinos srednjevekovnoj umetnosti i kulturi- on je bio ktitor oko 40 crkava na podruchju tadashnje drzave.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja

pa zato što sam to sto puta već rekao, čak na opštoj temi nabrojao predmete koje sam imao na faksu, valjda je to nekome ko ima internet vezu dovoljno da sazna o kojem fakultetu je riječ.

 

 

angels, u poređenju sa Dušanom, Milutinov odnos prema Vizantiji je zlatan. Ja ne rekoh da je svetac, čak naprotiv, i sukob sa bratom i moguće silovanje Simonide i mnogo šta drugo...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ljudi, prichajte o tome preko pm, nije vam to nikako u vezi Srednjevekovne Srbije. Razumem ja da se vas dvojica ne razumete, ali ostavite ovu temu da zivi- ima se mnogo toga reci bash o Srednjevekovnoj Srbiji i to ne samo o odnosima s Vizantijom, vec o mnogo chemu. Posebno su interesantni odnosi sa Dubrovnikom- prichajte malo o tome.

A shto se tiche Simonide- pa ona je imala samo pet godina onda kad su je poslali za njega. Ako je stvarno to uradio znachi da je bio psihopata numero uno. Ne opravdavam Dushana za mnoge stvari- posebno u vezi sebara I SEBARKI u Zakoniku, ali opravdavam toi shto je Jelenu odveo na Svetu Goru. Ipak, u ono vreme, to je bio nerazumljiv potez (u vreme kada su vladari postojali najvishe da bi ratovali i sklapali saveznichke brakove, ne i da bi bili zaljubljeni).

Edited by angels deserve to die

Share this post


Link to post
Share on other sites

sebarki?nesto mi se cini da nije ta konstrukcija u zakoniku bila :P.Pa dobro sad,ja bas nisam siguran da tu sta ima da se opravdava ili ne opravdava,to je ubedljivo jedan od najnaprednijih zakonika tog vremena...na zapadu se jos u najvece furalo i pravo prve bracne noci i to samo za pocetak :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

pa zato što sam to sto puta već rekao, čak na opštoj temi nabrojao predmete koje sam imao na faksu, valjda je to nekome ko ima internet vezu dovoljno da sazna o kojem fakultetu je riječ.

 

Meni je to barem od prvog susreta ovde na forumu sa tobom bilo jasno. Kako bi inače mogao da raspravljaš sa mnom onako? Jedino sam se pitao da nisi još nešto usput završio.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...