Jump to content

Srednjovekovna Srbija


Natasha!

Recommended Posts

U sjajna slika. icon_biggrin.gif

Pretpostavljam da svi znate o cudotvornim ikonama iz Hilandara..

Mudra Sovo, imas li neke dobre tekstove o njima?

icon_da.gif

 

user posted image

 

U Hilandaru se dogadjaju razlicita cuda. Jedno do njih je "svetinja nad svetinjama" ikona Bogorodice Trojerucice. Predanje kaze da je bogoslov Jovan Damaskin kaznjen odsecanjem ruke. Posto se predano molio pred Bogorodicinom ikonom, njenom miloscu bude izlecen. U znak blagodarnosti, Jovan Damaskin je na ikonu Bogorodice dodao trecu, srebrnu ruku. Od tada su za tu ikonu vezani mnogi slucajevi isceljenja i cudotvorne moci.

Trojerucica je 1993. godine bila izlozena u Solunu, kada ju je videlo milion i po vernika. icon_da.gif

Iz groba svetog Simeona (Stefana Nemanje) nikla je vinova loza, koja i posle 800 godina donosi plodove. Zene nerotkinje - kad uzimaju zrna grozdja te loze - postaju majke. Ta cudotvorna vinova loza donela je srecu mnogim bezdetnim supruznicima koji su dobili porod. U manastiru se cuvaju mnoga pisma zahvalnosti porodica koje su, posle upotrebe tog grozdja Nemanjine loze, dobila decu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znam da je radjena kopija jedne ikone, mozda bas ove, koja je bila ( ili je jos uvek, stvarno ne znam) na Vracaru.Jedan covek je u 33. godini progledao moleci se pred njom, a bio je slep od rodjenja.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Znam za taj slucaj.

 

Mislis na kopiju Majke Bozije Kazanjske, koju je poklonio srpskom narodu licno ruski patrijarh Aleksij Drugi. Pred njom su se molili knez Kutuzov i marsal Zukov, a u njenu moć poverovao je cak i Staljin. icon_rockdevil.gif

Smestena je u Hramu svetog Save

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

laugh.gif

Varze, ubicu te!!!!! violent.gif

Nisam mogla da zaspim dok se nisam setila datuma kad je Trojerucica bila u Beogradu.

07.6.1997.

Litijom je kroz grad doneta do hrama Svetog Save. biggrin.gif

Bila sam na klanjanju, a dalje me nemoj pitati kako sam se setila datuma no.gif

Ubicu te, ponavljam. violent.gif , ako me nateras da nocu ostrim vijuge i ustajem, kad imam ujutru obaveze.

Natrag u ponjave... icon_spava.gif

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Evo ti jedan recept, pa mu daj nek' vezba, a mozete i zajedno laugh.gif

 

Puzevi na Hilandarski nacin

 

Sastojci: -puzevi (prema potrebi)

-nekoliko glavica crnog luka

-nekoliko komada oljustenog i ocedjenog paradajza

-maslinovo ulje

-morac ili neki drugi jak zacin

-saka pirinca

-so

-zacini po izboru

 

Priprema: Puzevi se, zajedno sa kucicama, stave u mlaku vodu na sporet i ceka se da izadju. Posto se pojave iz kucica, vatra treba naglo da se pojaca da bi puzevi ostali napolju. Voda se baci, a puzevi se dugo peru u slanoj vodi dok se ne ukloni sluz. Ponovo se sa kucicama stave u vrucu vodu i dugo se kuvaju sa razlicitim zacinima; u Hilandaru kazu da je najbolji morac. Posle sat i po proba se da li mogu da se izvuku iz kucica. Ako mogu,vade se krivom iglom i ciste, pa ponovo peru; ako ne, kuvaju se i dalje.

Prodinsta se luk na ulju, doda se sitno seckani paradajz, meso od puzeva, malo vode ili belog vina, posoli se, stave se zacini (morac, origano, lovor, biber).Jelo se dugo krcka na umerenoj vatri, a pola sata pred kraj doda se pirinca po zelji i nakraju malo safrana.

Kao beskrvne zivotinje, puzevi se cesto jedu o Velikom postu, ali, naravno, samo u dane kada je to dozvoljeno. icon_mrtav.gif

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Evo jednog interesantnog teksta na koji sam slucajno nabasao :

 

 

 

 

 

 

 

 

Pečat kneza Strojimira - dokaz postojanja srpske države iz 9. veka

stana - 28. jul 2006.

 

Srbija je dobila „novo” najstarije obeležje svoje državnosti - pečat srpskog kneza Strojimira iz devetog veka, koji je dokaz o postojanju srpske države pomerio za tri veka unazad. Ministarstvo kulture kupilo je pečat kneza Strojimira za skoro 20.000 evra, na aukciji u Minhenu 11. jula. Za postojanje ovog vrednog predmeta, za kojeg niko iz Srbije nije znao ni da postoji, i koji je bio u privatnom vlasništvu, naši kolekcionari saznali su od svojih ruskih kolega. Inače, najstarija materijalna svedočanstva koja Srbija poseduje i koja svedoče o njenoj državnosti, bila su dokumenta ostala od vladara iz loze Nemanjića, koja datiraju iz dvanaestog veka.

 

„Imali smo poteškoća da dođemo do ovog najstarijeg sačuvanog obeležja srpske državnosti. Kataloška cena pečata najpre je bila 6.500 evra. Međutim, Bugari, kojima je iz istorijskih razloga ovaj pečat veoma značajan, ponudili su 15.000 evra da taj predmet uopšte ne bude na aukciji toga dana. Srećom, naš konzulat iz Minhena izdejstvovao je da tako ne bude i kupili smo pečat za 16.000 evra. Uračunavanjem provizije aukcijske kuće, koja je posredovala, dolazak do ovog značajnog predmeta za našu istoriju i kulturu koštao nas je skoro 20.000 evra. To je mala cena, ako imamo u vidu koliki značaj ima ovaj pečat za srpsku istoriju”, kaže za Glas javnosti ministar kulture Dragan Kojadinović.

 

Dr Đorđe Janković, predsednik Srpskog arheološkog društva i šef Katedre za nacionalnu arheologiju srednjeg veka Filozofskog fakulteta u Beogradu, u materijalu koji je poslat premijeru Srbije, objašnjava da je knez Strojimir bio sin srpskog kneza Vlastimira, koji je vladao sredinom devetog veka, i jedan od trojice braće koji su podelili Srbiju i njome vladali. Strojimira i brata Gojnika, zatim je proterao u Bugarsku najstariji brat Mutimir, koji je vladao Srbijom do 892. godine. Knez Strojimir je i direktni potomak kneza koji je oko 610-640 godine predvodio Srbe u seobi iz takozvane Bele Srbije, odnosno današnje Poljske, Slovačke i Ukrajine. Takođe, on je bio i deda kneza Časlava, koji je vladao Srbijom od 927. do posle 950. godine. Dakle, knez - vlasnik ovog pečata - pripadao je najstarijoj poznatoj dinastiji srpskih vladara. Nije isključeno da od iste dinastije potiču i potonje dinastije Vojislavića, velikih župana, pa i samih Nemanjića.

 

DELO VIZANTIJSKIH ZLATARA IZ ATINE, SOLUNA ILI CARIGRADA

 

Profesor Janković objašnjava i da su pečat, verovatno, sačinili vizantijski zlatari iz Atine, Soluna ili Carigrada, što svedoči o političkim vezama Srbije sa Carstvom, koje su bile važne zbog sukoba s Bugarima. Postojanje pečata dokazuje da je srpski knez imao pridvorsku kancelariju, arhiv i administraciju koja prati državu. Knez je, očigledno, bio hrišćanin, kao i njegovi preci. „Dakle, ovaj pečat je jednak otkriću rukopisa devetog veka (a nema ih sačuvanih pre 12. veka) ili svedočanstvu o državi (kao neki natpis u kamenu, kakvi su kod Slovena poznati samo kod Hrvata i Srba, pisani na latinskom)”, zaključuje profesor Janković.

 

„BOŽE, POMOZI SRBIJI”

 

Pečat kneza Strojimira je zlatan, težine 15,64 grama, visok je 1,9 centimetara, kupastog oblika i sa alkom na vrhu. Ima kružno natpisno polje sa krstom, oko koga je grčki natpis „Bože, pomozi Srbiji ”. (Glas javnosti)

user posted image

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 7 months later...

Sad kad je tema zivnula da iskoristim priliku da pitam, kako je to Maglic sluzio za odbranu Zice i Studenice?Tj kako je navedeno da je bas za to i podignut.Jel bio neko u "gradu" Todora od Stalaca? Ja na tu stranu idem autobusom i nikako da se ispentram uz brdo da vidim sta ima gore.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Maglic je podignut sredinom 13 veka i ubraja se u najlepse spomenike srpske srednjovekovne vojne arhitekture.

Opasan je kamenim zidinama debelim 2m i dugackim 270m koji je stitio prilaz Ibarskoj klisuri. Utvrdjenje ima sedam masivnih kula i donzon kulu, koja je bila staniste njegovog gospodara, Todora.

Verovatno je zbog blizine samih manastira, sluzio za njihovu odbranu.

 

maglic01.jpg

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Maglic je podignut sredinom 13 veka i ubraja se u najlepse spomenike srpske srednjovekovne vojne arhitekture.

Opasan je kamenim zidinama debelim 2m i dugackim 270m koji je stitio prilaz Ibarskoj klisuri. Utvrdjenje ima sedam masivnih kula i donzon kulu, koja je bila staniste njegovog gospodara, Todora.

Verovatno je zbog blizine samih manastira, sluzio za njihovu odbranu.

Pa ok za te generalije o duzini i velicini...Mislim da mu nije bila namena da stiti manastire vec da kontrolise karavanski put koji je vodio prema primorju. Ako pogledas Zicu, za nju nije potrebna visednevna opsada da bi se opljackao manastir.Dok dodje glasnik do Maglica, dok vojska stigne do Zice, prodje citav dan...za to vreme razbojnici su vec na obroncima Goca i niko ih ne nadje vise. Voleo bih da znam odakle je to prepisano da mu je bila namena da stiti manastire.

Share this post


Link to post
Share on other sites

On je klasicno vojno utvrdjenje sa izvidnicima i ostalim stvarima koje uz to idu. Mozda je upravo sagradjen kao baza, da vojnici iz njega presrecu razbojnicke bande i sl., i da se u teskim vremenima bratstva iz manastira imaju gde skloniti. Ne znam, nagadjam. Nigde nisam procitala u koju je svrhu zidan.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To je kao danas rampa na autoputu, platis i prodjes. Ne platis, onda ti otmu ono sto treba za drumarinu.Naravno ako dobro platis dobijes i pratnju na nekom delu puta. Oduvek je sve bilo u novcu. Da je mogao da zastiti Zicu, onda bi ostalo u Zici nesto od vrednosti. Strategija svakog manastira je da ima visoke bedeme i kule da bi sto duze odolevala neprijatelju dok ne stigne pomoc. Ako pogledas Zicu, to ona nema. Studenica je druga prica.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Цар Душан није био проглашен за свеца због оцеубиства (недоказаног), али неки списи указују на то. такође, и због изразито освајачког карактера (истинском Православљу непознатог). То што је Цркву уздигао на степен Патријаршије је био потребан услов да се крунише за цара, а истини за вољу, територија, сила и снага тадашње српске државе је Царство и заслуживала.

 

Иначе, кад већ помену Карловце, заседање Црквеног-народног одбора (то је неки старији еквивалент заседању Светог Синода СПЦ, а који је укључивао и учешће одређених световних структура и органа) је, по комуњарској директиви, морао бити отворен на мађарском језику (јербо су Карловци у Војводини, а тамо живе бла, бла, бла). Просто невероватно.

 

Не желим да се ова прича шири по овој теми, чисто допуњавам део твог поста испод цртица...

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Не желим да се ова прича шири по овој теми, чисто допуњавам део твог поста испод цртица...

onda izbrisi ovaj moj post al moram da ti kazem

 

tada je carstvo bila i duhovna a ne samo svetovna kategorija

dusan nije imao pravo na carstvo, te se i nije zvao carem romeja kao onaj u carigradu nego (i to na grckom) carem romanije (i srbije). nijanse su veoma bitne

a nije postao svetac zato sto je mimo kanona proglasio srpsku crkvu za patrijarsiju itd ko sto rece sapiens. zato je na sve srbe bacena anatema skinuta tek u vreme kneza lazara...

 

 

a po pitanju osvajanja.... pa i stefan nemanja je bio osvajac... i kralj milutin..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Знам све то, и за анатему и за Јоаникија и за скидање анатеме. Што се тиче Царевине, да, имао је амбицију да освоји и Цариград. Има ту квака 22. Због због изразито освајачког карактера и захваљујући способности, успео је да освоји огромну територију, како је ИСУВИШЕ велика за Краљевину, логично је да је желео Царевину, а нема ко да га крунише јер је једини Патријарх постојао у држави коју је Душан оставио за касније освајање. Стога је тај акт постављања Јоаникија за Патријарха био логичан (не и оправдан, са црквеног становишта). И тако...

Опет, ја сам сигуран (а и читао сам на више места) да није постао светац због прогањања оца.

 

Немања и Милутин нису били толико алави као Душан.

Свакако, далеко било да ми се Душан не допада, он ми је међу првих пет омиљених Срба.

 

--------------------------------

Има тема "Средњовековна Србија" ;)

Edited by Nolalothcaragasint

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja

Pa zar nije Milutin izvadio oči rođenom sinu ,pa je ipak postao svetac.Možda griješim za ime,ali neki Nemanjić je izvadio oči svom sinu.

 

Za Milutina konkretno se pretpostavlja da je polomio noge svom bratu da bi postao kralj,pa je ipak svetac.

 

I Najvažnije,kakve ima veze kvantitet alavosti sa vjerovatnoćom sakralizacije nekog vladara?

Sad ispade postoji granica alavosti koju crkva toleriše kad proglašava nekoga za sveca.???

 

Nemoj da se zezamo.

Car Dušan je prekršio kanon pravoslavne crkve,na silu proglasio srpsku crkvu za patrijaršiju i za patrijarha postavio nesvešteno lice.

Kakva osvajanja,pogazio je sva crkvena načela.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja

Da znaš da i nema,ali važno je da smo kreativni. ;)

 

Inače,čak i ako ljudi Bogom nazivaju sve što im je nepoznato,to znači da je Bog prosto referentni okvir kojim dajemo stabilnost nečemu što ne poznajemo.

 

I u tom slučaju postoji Bog i religija,jer nauka nema odgovor.

Nauka ne može da dokaže da Bog ne postoji.

 

Može samo da dokaže da ljudi debelo lažu,što ni nauci ne bi išlo u prilog.

 

Aha,kakav dokaz. :smoke:

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa zar nije Milutin izvadio oči rođenom sinu ,pa je ipak postao svetac.Možda griješim za ime,ali neki Nemanjić je izvadio oči svom sinu.

 

Za Milutina konkretno se pretpostavlja da je polomio noge svom bratu da bi postao kralj,pa je ipak svetac.

 

I Najvažnije,kakve ima veze kvantitet alavosti sa vjerovatnoćom sakralizacije nekog vladara?

Sad ispade postoji granica alavosti koju crkva toleriše kad proglašava nekoga za sveca.???

 

Nemoj da se zezamo.

Car Dušan je prekršio kanon pravoslavne crkve,na silu proglasio srpsku crkvu za patrijaršiju i za patrijarha postavio nesvešteno lice.

Kakva osvajanja,pogazio je sva crkvena načela.

 

 

Не грешиш. Милутин је ослепео Дечанског, а овја чудом прогледао (или није био ослепљен, како неки кажу, небитно).

Их, бре, претера га, где си прочитао да је Милутин поломио Драгутину ноге?

 

Има, јер се одбрамбени рат толерише, а освајачки не. Хоћу рећи, сви су се помало ширили, добијали територије браковима, освајали током контранапада, а Душан је баш алаво кренуо. Укратко, да се разумемо, ја ти само износим претпоставке (које сам прочитао) зашто Душан није канонизован, одговор не знамо ни ти ни ја, јер није записано нигде. Претпостављамо.

 

Откуд ти то да Јоаникије није био монах? Ја нисам чуо за то.

Не спорим, свашта је Душан лоше урадио, само наводим још могућих разлога зашто није проглашен за свеца.

 

Понављам, има тема - Средњовековна Србија. Можемо наставити тамо.

Edited by Аксеаносилас

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja

Dakle,sad sam provjerio,ja sam mislio na Danila II,on je bio arhiepiskop prije Joanikija,dakle nije bio patrijarh.Ali nije bio ni svešteno lice.

Za Joanikija ne znam.

 

Drugo,Stefan Nemanja je pomagao katoličke krstaše u osvajanju Svete zemlje.Dakle,i on je podržavao osvajački rat.

 

Što se tiče Milutina,samo piše da je Dragutin polomio nogu u veoma sumnjivim okolnostima.Sve ostalo je moja mašta,mada mislim da nije nerealna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...