Jump to content

Pravilna ishrana / zdravlje / gojaznost


Face Of Melinda

Recommended Posts

necemo biti zdraviji bez ribljeg mesa.

shto nema veze ni sa nemoralnoshcju ubijanja zhivotinja radi ishrane, ni sa falichnim argumentima o moralnosti istog.

 

recimo samo da ni biljka nije trazila da bude ubijena

shto je nebitno, jer argument kazhe "ubijati bicja koja ne zhele da budu ubijena", a biljke, poshto nemaju nervni sistem (samim tim mogucjnost da osecjaju bol ili bilo shta slichno) nemaju ni centar nervnog sistema (pa samim tim ni mogucjnost da ishta zhele ili ne zhele).

 

Od pamtiveka ziva bica jedu druga i ti sada to predstavljas kao nemoralno.

ljudi su takodje jeli i jedni druge, pa smo tu "tradiciju" ukinuli, isto kao i ropstvo, i mnoge druge "tradicije", jer je vecjina ljudi shvatila da su nemoralne. da smo se ustruchavali da takve stvari ukinemo jer ih je vecjina radila "od pamtiveka", to bi bilo bolesno i pogreshno, isto kao i shto je pozivanje na tradiciju (koje je logichka greshka ionako) radi opravdanja ubijanja zhivotinja.

  • Upvote 1
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest HEFEST

Sta mene bole patka sta one rade? Ni cokolade ne ubijaju jedna drugu pa ih jedemo.

 

Pa kanibalizam bi valjalo uvesti ponovo. Znam jedno prase koje bi na razanj.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ta svinja il pile ne bi ni postojali da nije mesožderskih ljudi, nemojmo se sprdati.

jedino ne bih jeo divljač...

 

ja bih npr pre ubio nesto u sumi i pojeo par puta godisnje, nego da cuvam i hranim 20 zeceva i 30 kvocki, i onda da koljem i da jedem

 

od malena mi je to bilo morbidno, jede svinja debela pomiju, moja prababa Krstana je ceska po grbinu i tepa joj, a sutradan joj zaklali dva praseta i pojeli :ph34r:

Share this post


Link to post
Share on other sites

ja ne znam ni da li zivotinje mogu da zele/ne zele u tom smislu koji ti tome pridajes, poistovecujuci ih s ljudima. naravno da zivotinje imaju nagon za samoodrzanjem ali i biljke imaju mehanizme prilagodjavanja sredini tako da se odrze u zivotu, ne bih ja to smatrao htenjem, meni je to ipak ljudska osobina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

edit: mene recimo boli uvo da li hitler ima ili nema nagon za samoodrzanjem, ja to koljem svejedno; nije mi to neki osnov za empatisanje samo po sebi, nije mi dovoljno distinktivno ljudski, onako je 'mundane', ne tangira me nesto, i kamen tezi tome da ostane na mestu i nebeska tela teze tome da ostanu u orbiti itd...

  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

edit: ali recimo meni je reproduktivni nagon relevantan u smislu doticne funkcije unutar biosfere jer ne zelim da se narusi ta ravnoteza, biodiverzitet itd. zato ne zelim da ljudi istrebljuju zivotinje, biljke itd. da ih izlovljavaju do besvesti, da pogorsavaju efekat staklene baste metanom od stocarstva, da unistavaju prirodna stanista da bi sadili zivotinjsku hranu itd. znaci nije da mi nije stalo do zivotinja, naprotiv jeste, ali nije mi stalo na toj individualnoj bazi kao 'etickim vegetarijancima'

Share this post


Link to post
Share on other sites

ja ne znam ni da li zivotinje mogu da zele/ne zele u tom smislu koji ti tome pridajes, poistovecujuci ih s ljudima.

zhivotinje imaju vrlo razvijene emotivne zhivote. http://en.wikipedia....ecific_evidence

 

ko izbliza vidi ubijanje zhivotinje jednostavno ne mozhe da mu promakne da je zhivotinja uzhasnuta onim shto se dogadja, i da osecja bol prilikom samog ubijanja. vrlo razlichita situacija u odnosu na sechenje krastavca ili lomnjenje chokolade.

 

 

....

 

ljude je pogreshno povredjivati jer ne zhele da budu povredjeni, i pogreshno ubijati jer ne zhele da budu ubijeni, a isti taj kapacitet imaju i zhivotinje- zhele da ne osecjaju bol i zhele da zhive.

 

ako neko smatra da je nemoralno ubijati ljudi iz uzhivanja, i da je nemoralno muchiti zhivotinje (ako se neko ne slazhe sa ovim stavovima takav je psihopata koji treba da bude vezan u mentalnoj bolnici) iz oba ta stava logichki sledi da je nemoralno ubijati zhivotinje za ishranu, jednavno je nedosledno imati ta dva stava (koja imaju svi mentalno zdravi ljudi) a smatrati ubijanje zhivotinja za hranu opravdanim.

Edited by рогозуб

Share this post


Link to post
Share on other sites

zhivotinje imaju vrlo razvijene emotivne zhivote. http://en.wikipedia....ecific_evidence

 

ko izbliza vidi ubijanje zhivotinje jednostavno ne mozhe da mu promakne da je zhivotinja uglavnom uzhasnuta onim shto se dogadja, i da osecja bol prilikom samog ubijanja. vrlo razlichita situacija u odnosu na sechenje krastavca ili lomnjenje chokolade.

 

i ribe? sta kaze vikipedija na to

Fish[edit]

 

A 2007 study by scientists at the University of Guelph in Canada indicates that fish may have personalities.[40] The study examined a group of trout that, to humans, were visually identical. The study concluded that different fish within the same group exhibited different personality traits. Some fish were more willing to take risks in unknown waters than others when taken from their environment and introduced to a dark tube. Some fish were more social than others, while some preferred being alone. Fish were also shown to have different preferences in eating habits.

 

mislim... ova riba pliva vamo ona pliva namo. sacuvaj me boze i sakloni :haha:

Share this post


Link to post
Share on other sites

ta svinja il pile ne bi ni postojali da nije mesožderskih ljudi, nemojmo se sprdati.

jedino ne bih jeo divljač...

 

i to je argument da sa zivotinjom mozes da radis sta hoces, onda mozes i svoje dete da ubijes jer ne bi postojalo da nije tebe.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni je generalno zao svake zivotinje ali ne toliko da bas osudjujem ljude sto ubijaju domace zivotinje, jbg. takav je svet, oduvek je jaci ubijao slabijeg. Ono sto je meni odvratno jeste upravo ta cela industrija, gde se zivotinje masovno tamane a ljudi se prezderavaju i hrana masovno baca. Sto se tice ribe i ona je vec poprilicno proredjena bas zato sto se masovno lovi, ali jbg. ceo svet je otisao u kurac, nije samo to problem, ljudi su navikli samo da uzimaju od prirode.

Edited by LoveHateLove

Share this post


Link to post
Share on other sites

meni to zivotinjsko htenje nije pravo htenje, jednostavno htenje nije emocija, za htenje je potrebna volja, a ne znam da sam cuo negde da zivotinje imaju volju (mislim ni neki odnosno mnogi ljudi je nemaju) imaju impulse, instinkte, ali nemaju to sto ljude motivise na akciju, npr kad je covek suocen sa smrtnom opasnoscu ili kad razmislja o sudnjem casu kod coveka proradi (pogonjeno nagonom za samoodrzanjem) i volja da ostane ziv jer razmislja unapred o iskustvima koja nece doziveti, o uzicima koje ce propustiti, obecanjima koja nece ispuniti, i unazad priseca se toga ko je sta je, drzi se grcevito za svest o samom sebi, covek zapravo zakljucuje, to su neki kognitivni procesi, sve su to neke stvari koje zivotinje ne mogu

 

da recimo covek nema razloga vise da zivi, da mu okolnosti u kojima se nalazi postanu svejedno, da mu se raspe neka struktura zivljenja, pasce u depresiju i to ce pobediti njegov nagon za samoodrzanjem pa ce se ubiti ili ce vegetirati itd. prilicno sam siguran da mozes odseci pola recimo jegulje i da jegulja nece razmisljati o samoubistvu.

 

tako da to riba "hoce da zivi" je tvrdnja s kojom se ne slazem

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni je generalno zao svake zivotinje ali ne toliko da bas osudjujem ljude sto ubijaju domace zivotinje, jbg. takav je svet, oduvek je jaci ubijao slabijeg. Ono sto je meni odvratno jeste upravo ta cela industrija, gde se zivotinje masovno tamane a ljudi se prezderavaju i hrana masovno baca. Sto se tice ribe i ona je vec poprilicno proredjena bas zato sto se masovno lovi, ali jbg. ceo svet je otisao u kurac, nije samo to problem, ljudi su navikli samo da uzimaju od prirode.

 

U potpunosti se slazem sa covekom.

 

Ali najvise mi je zao ubijanje zivotinja zbog nekog zadovoljstva kao sto su koride, ili ubijanje egzoticnih vrsta radi krzna, odece, obuce, kao i za ishranu u skupocenim restoranima.

 

Populaciju domacih zivotinja mozes kontrolisati ....

 

I meni je zao kada samo zamislim kako je neka krava, svinja ili kokoska ubijena da bi mi mogli da prezivimo, ali trudim se da ne mislim o tome.

Share this post


Link to post
Share on other sites

zato sto si pateticni luzer

 

ako ti je vec zao onda napravi nesto po tom pitanju pa postani bar vegetarijanac

 

A ti nauci razliku izmedju Atoms for Peace i Vrelo

 

Ima da jedem meso do kraja zivota a ti crkni u travuljagi a na tvom grobnom mestu ima da izraste kupus kao sto je Del Boj jednom rekao

  • Upvote 1
  • Downvote 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...