Jump to content

Ámok


Divlji Tigar

Recommended Posts

  • Replies 82
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Imaš ga na sajtu, kao i sve ostale tekstove, ali ajde da ti skratim muke oko traženja, evo ga :) :

 

SÁMÁNIMA

 

 

I.

Lennék én csendes forrás, lennék én néma tó.

Holt vizek sötét tükrén lennék én árnyék.

Lennék én csend a síron, lennék én fagyott szó.

Gyászoló erdõk mélyén lennék én izzó hó.

 

II.

Lennék én kés az éjben, lennék kiontott vér.

Álnok világok õre, lennék én méreg.

Szent vérbõl élõ szentély, templomod oltárán.

Titkos magzatok jogán lennék én véred,

 

Ref.

Örök oltárom néma tested.

Élõ kelyhed szûz vért áldozó.

 

III.

Lennék én pogány isten, lennék én vértanú.

Holt szívek élõ sírján lennék én árva szó.

 

IV.

Lennék angyalok könnye, lennék én néma szó.

Számûzött szentek ajkán lennék én sóhaj.

Lennék én pogány oltár, lennék én halott szó.

Feltámasztott Megváltó vérének íze.

 

V.

Leszek én pogány isten.

Leszek én vértanú.

Holt szívek élõ sírján,

Leszek én árva szó.

 

 

:pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pisano je o tome već ranije na drugoj temi.

Evo linkova:

POST 1

POST 2

 

Ovaj drugi post nisam ni morao da linkujem, jer je odmah posle prvog.

 

Rezime:

Treba ti bilo kakav studio da bi mogao da ozvučiš bubanj i posle i pojačala, dobri mikrofoni, i to je to. Ostalo je komp.

Umalo da zaboravim veoma bitnu stavku, a to su dobri (što) referentni(ji) studijski monitori. Tamo gde smo mi snimali su neki nadrkani Genelec zvučnici glavni.

 

Album je sniman i miksan u Cubase SX 2.5, sa mali milion plag-inova.

Korišćena oprema:

 

Bubanj:

Yamaha Stage Custom bubanj, mahom neke ne baš jako loše Paiste činele, mada je China neka kršina žešća, no name neki.

Mikrofoni svakojaki, nisam gledao. Dobri u svakom slučaju.

Bašnjak i doboš su pored svega i trigerovani, i na kraju se direktan signal nije ni koristio u miksu, dakle bašnjak i doboš su triger sto posto.

 

Bas:

Fender Precision 1962 USA, većina albuma, ima samo po dve deonice sa Kramer 720 i Fender PJ Fretless bass-om (japanac).

ART ECC gitarski procesor

Fender Bassman 100 pojačalo sa svojom 4x12 kutijom. NIJE KORIŠĆEN DI-box!!!!!

Neki Audiotehnica mikrofon, Taj model sam jedino tada video u životu. Kondenzatorski, nadrkani.

 

Gitare:

Kopija Gibson Les Paul (gitara jeste od mahagonija i sve to, ali nije original Gib'on) sa EMG 81/85.

Kramer Imperial gitara.

Zbog smetnji u snimku smo odustali od varijante gain boosta sa Boss SD1, pa smo se na žalost štekali u Digitech RP2000

Marshall JCM 800 i tu itamo za pokoji solo Marshall G 100 RCD glava.

Sa 1962 A box-om.

Shure 57 i gorepomenuti Audiotehnica mikrofoni.

 

Klavijature:

Kurzweil K2600 (samo za lidove), i Roland JV "jebemliga koji je" sa orchestral proširenjem. Korišćeni su i neki plag-inovi, tipa Absynth, Edirol Orchestral, itd...

 

Vokal rađen takođe sa pomenutim Audiotehnica mikrofonom.

 

Sve u svemu, oprema i uslovi koji se mogu stvoriti maltene bilo gde. Bitno je da se napravi ZDRAV uzorak, i da se to posle adekvatno tretira. Nema neke filozofije. Nama bubanj i gitare nisu baš zdrave, ali smo izvukli solidan zvuk iz njih.

Producenti smo bili mi sami.

 

Eto to je to.

 

Pitaj ako te još nešto zanima.

 

Cheerz! :pivopije:

Edited by Secracon

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ти, бре, написа цео реферат.

Нисам прочитао претходно оне постове на теми о мађарској сцени, добро је да си их линковао.

Иначе, зашто нисте задржали за себе неки примерак мастера? Издавачу се ионако шаље копија. Код нас у препоруци од фабрике пише да се њима (фабрици) увек шаље копија, а не једини постојећи снимак, за случај да се изгуби, оштети или нешто слично.

А какви су то проблеми са издавачем? Мислим, шта они имају са енглеском верзијом? Сад, не знам какви су вам детаљи уговора, али ако неће да је издају, ви лепо нађите другог издавача. Имате први албум у својим рукама и то је у старту велика предност за даље тражење, јер људи имају на шта да се ослоне. Ако желите, могу ја нашем издавачу да проследим албум, да видим да ли би били заинтересовани за исти материјал на енглеском или евентуално нови албум, пошто они иначе издају доста doom албума.

Share this post


Link to post
Share on other sites

'Ebemliga standardno gnjavim sa svojim postovima... :)

 

Evo kako stvari stoje:

Album je finansirao izdavač (Hammer Records). Čovek koji nam je radio kao tonac je i inače njihov standardni tonac, jedino što je igrom slučaja i stari prijatelj našeg klavijaturiste.

Ceo projekat (mislim na "Cubase Project File"), sirov materijal i sve to je kod tog tonca i tretira se kao vlasništvo Hammera.

On JESTE nama napravio backup sirovog albuma na drugarskoj osnovi, i to je to što sam ja iskoristio kada sam pravio engleske verzije, ali problam je što je to backupovano PRE miksa, masteringa i ostalih stvari, pa je praktično nemoguće napraviti isti zvuk kao na ploči, što je možda i dobro, no svakako zahteva JAKO PUNO vremena i rada i da bi se išta izvuklo iz toga. To su samo sirovine.

Dakle nije ona varijanta da imamo master matricu, pa napevavamo. Nije bila ni ta varijanta da izdavač traži kopiju mastera, jer se to radi u slučajevima kad ti sam finansiraš album. Ovo je bilo ono "evo van pare, radite, i donesite nam kompletan proizvod".

Oni ne žele da izdaju englesku verziju, ali su vlasnici sirovih snimaka i zabole ih da nam ih daju. Kulturno nas skidaju sa kurca kad se to spomene.

Tražili smo od tonca master bez vokala ili finalni project file, i rekao je da će nam ga dati, ali kako ja vidim vešto izbegava to. Moguće da se malo plaši da ne popije pokoju packu od Hammera.

 

Konkretno, ja mislim da je i ova sada engleska verzija već kršenje ugovora, ali me baš zabole, ionako zvuči toliko različito da ne mogu da dokažu da smo maznuli i koristili taj originalan sirov materijal.

 

Hmm, dobra ideja za izdavača. Ako hoćeš, i misliš da bi ih zanimalo, pošalji im kopiju. Hvala!

 

Cheerz! :pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

'Ebemliga standardno gnjavim sa svojim postovima... :)

Ni u kom slučaju.

Ovdje na ovom forumu ispade da je sramota kucati više od dvije rečenice po poruci.

 

Ako ništa, meni je ova situacija jako zanimljiva, a ja uopšte nemam u planu izdavati album. :)

Samo kucaj, valjda neko nauči nešto, jer ima štošta korisnog za pročitati.

:pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

On JESTE nama napravio backup sirovog albuma na drugarskoj osnovi, i to je to što sam ja iskoristio kada sam pravio engleske verzije, ali problam je što je to backupovano PRE miksa, masteringa i ostalih stvari, pa je praktično nemoguće napraviti isti zvuk kao na ploči, što je možda i dobro, no svakako zahteva JAKO PUNO vremena i rada i da bi se išta izvuklo iz toga. To su samo sirovine.

Dakle nije ona varijanta da imamo master matricu, pa napevavamo. Nije bila ni ta varijanta da izdavač traži kopiju mastera, jer se to radi u slučajevima kad ti sam finansiraš album. Ovo je bilo ono "evo van pare, radite, i donesite nam kompletan proizvod".

Па, и нама је издавач платио за снимање, али ми имамо мастер, а њима је отишла копија. Сад ће они да раде неки додатни мастеринг тамо, али свеједно, неће бити много различито.

 

А што се снимка тиче, па оно и јесте само снимак, ако је пре било каквог микса и свега осталог. То треба да знаш знање да од те сировине направиш нешто конкретно.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mastering se radi na gotovom miksu. To je u većini slučajeva jedan stereo wav.

A problem je upravo što master kod nas ni ne postoji. Postoji Cubase projekat na gomili DVD-ova. Verzija nakon finalnog pritiskanja "save" komande je kod tonca, koji je i mastering radio.

 

Mi imamo samo sirovine i to "ilegalno" nabavljene.

Mislim da postoji svega nekih 177 kanala u projektu, majku mu poljubim. Haos živi, treba to smiksati.

Možeš čuti šta sam uspeo da izvučem iz svega toga na engleskom demo snimku.

Vokal je krš u svakom smislu, to su zasrali oni tamo u Subotici kad su ga snimali pomalo na frku i sa kojekakvim EQima i kompresorima. Otuda ono štrčanje glasova SSSSSSSSSSSSS... :)

No, ja mislim da sam se solidno izborio sa zadatkom.

Bubanj je malo bolji/prirodniji no na albumu, kao i gitare. Bas i klavijatura su isti, samo tiši. Mastering je jadan na tom demu. Nemam dovoljno dobar monitoring da bih se upustio u ozbiljan mastering, pa sam ga samo blago masterizovao, onoliko koliko sigurno neće ugrobariti sliku.

 

Mislim da je to što imamo samo tu sirovinu dobro u neku ruku. Sad MORA da se miksa ponovo, a to znači da će se verovatno bolje uraditi. Čovek ima tendenciju da neke od svojih grešaka koje je uradio pri prvom pokušaju ne ponovi u drugom. Videćemo kad budemo snimali za ozbiljno. Ja očekujem bolji snimak i produkciju nego što je na HU verziji albuma.

 

@ Vlaja Buraz:

 

Hvala na podršci. :pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Занимљив вам је спот. Ди је оно снимано?

 

Spot ima dosta nedostataka. Ja npr uopste nisam zadovoljan njime. Inace snimljen je u Subotici, u nekom starom, zapustenom bazenu, koji se nalazi u srcu grada, ali je prilicno sakriven i dosta je tesko doci do njega. Sablasno mesto...

Edited by Newcomer

Share this post


Link to post
Share on other sites

Spot ima dosta nedostataka. Ja npr uopste nisam zadovoljan njime. Inace snimljen je u Subotici, u nekom starom, zapustenom bazenu, koji se nalazi u srcu grada, ali je prilicno sakriven i dosta je tesko doci do njega. Sablasno mesto...

 

Dosta mi je da vidim vašeg pevača onako misteriozno izgleda . A jel to sablasno mesto u SU na prozivci ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Spot ima dosta nedostataka. Ja npr uopste nisam zadovoljan njime. Inace snimljen je u Subotici, u nekom starom, zapustenom bazenu, koji se nalazi u srcu grada, ali je prilicno sakriven i dosta je tesko doci do njega. Sablasno mesto...

Рекао сам да је занимљив. Ја прво не бих стављао онолико кадрова бенда који свира, то је досадно. Али, за онакав спот, место је савршено.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa za razliku od ostalih spotova radjenih u domacoj produkciji, Samanima bar lici na nesto. Ako se ne varam, pevac Tibor je bio reziser, koji je inace po zanimanju pozorisni reditelj i glumac, a cak je neko vreme bio direktor subotickog pozorista.

 

@RNA- da li se vidimo u utorak?

Share this post


Link to post
Share on other sites

За разлику од већине, не свих, али сви одреда кубуре са радњом и то није проблем само код нас, него генерално што се тиче метал спотова у свету.

 

За Type O Negative? Тешко, не волим их, а имам испит у петак.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imam malo lufta na poslu, pa sam rešio da vas udavim detaljima u vezi spota:

 

Spot je u originalnoj zamisli trebao da ima radnju, i to prilično provokativnu. Meni se jako svidela ta Tiborova (pevač) zamisao. Trebalo je da se snima na ulici i u polusrušenoj zgradi subotičkog pozorišta.

Kad smo Atila i ja krenuli vozom iz NS, još je bila ta ideja aktulena.

U međuvremenu se desilo to da je neko iz malo više fotelje (prilično visoke, jer je tada Tibor bio direktor jednog od tri pozorišta u toj zgradi) ZABRANIO korišćenje stare raspadnute, i čak i kao takve veoma impozantne i monumentalne velike sale pozorišta, iz razloga što je ona kao lokacija za snimanje od visokog rizika. Niko nije mogao da garantuje da neće komad fasade pasti na bend.

Ta lokacija je bila od ključnog značaja za prvobitnu priču, pa smo bili u troduplom sranju:

1. - gde sada snimit spot?

2. - ...i to smisliti i uraditi za desetak sati

3. - koja da bude radnja spota?

 

Tiborov drugar se u "minut do dvanaest" setio starog, takođe razrušenog turskog kupatila u centru Subotice (detaljno objašnjenje za radoznale na dnu posta). Kupatilo nije ni u čijoj nadležnosti, i čak i da jeste, nismo tada već marili za to. Lepo smo ušetali i krenuli sa snimanjem. Niko nam nije ništa rekao, niti se bunio.

Problem je bio što kupatilo nije ni nalik na crkvu iznutra, za razliku od pozorišne sale, pa je priča otpala. Nama dvojici je samo javljeno da sa železničke stanice dođemo u centar, a ne u pozorište.

Od originalne ideje je ostalo samo da smo mi kao neke utvare, no to sad nema nikakvog smisla, niti je toliki akcenat stavljen na to.

Odradili smo što smo mogli.

Muzika je puštana sa nekog maleckog kasetofona od pola W. Atila nije smeo da lupi bubanj, jer se ne bi čula muzika. To baš šupački deluje, no generalno gledano, i pogotovo kad se uzmu okolnosti u obzir, mislim da je spot super.

Lepo je čuti pozitivne kritike od ljudi koji ni ne znaju pod kakvim okolnostima je rađen. Hvala vam!

Posebno mi je drago što se ljudima na mađarskoj VIVA TV jako svideo, čak i u moru konkurencije visokobudžetnih spotova tamošnjih bendova. Visokobudžetnih uslovno rečeno, jer je i budžet od 1000 evra (neki minimum za tamošnje prilike) neuporediv sa našim budžetom. Sve u svemu, bili smo dosta puštani zahvaljujući tome.

 

Tibor je režirao, sekao, sve...

Pravio je "od govneta pitu", što se ono kaže.

Koštalo nas voznu kartu do SU, i ono što je Tibor častio kamermane.

U principu je za džaba.

 

Zanimljivost u vezi spota:

Tibor je daltonista. Ne potpuni doduše, ali ume ponekad baš lepo da pobrka boje. Zahvaljujući tome je spot takav kakav je. Onako žućkast. Ja mislim da nije bilo namerno s njegove strane. U stvari da preciziram: Ko zna kako je on zamislio te boje zapravo, no ispalo je ovako...

Meni je super.

 

Još neki dosadni podaci u vezi spota (u fazonu VH1 pop-up video :) ) nipošto ne čitati ako imate ikakva pametnija posla... :

-Meni je pukla žica na snimanju. Toliko o "nežnom" sviranju basa, pa makar bilo i na plej-bek. Nisam imao istu tu rezervnu, stavio sam još jednu "A", samo da izgleda nekako. U nekim kadrovima se i vidi da mi je ona najdeblja ista kao i sledeća.

-Na gitari koju Vlada svira u spotu nije moguće odsvirati onaj solo. Fali jedan prag.

-Mikloš je tražio da mu se stavi manje šminke, po mogućstvu ništa jer se bojao da će se njegova stara tetka naljutiti na njega kad ga vidi takvog.

-Atila nosi moje pantalone, jer nije imao svoje crne.

-Ja nosim svoje specijalne "kobajagi kožne" helanke, koje sam posle još samo jednom obukao za svirku na Szigetu 2005. Danas ne mogu da stanem u njih. Imam 20 kila više nego kad sam to dao da mi se sašije.

-Atilini prelazi na bubnjevima su postavljeni naopačke. Bubanj su sastavljali ovi ostali dok mi nismo stigli i nisu to dobro uradili.

-Atila u spotu nema crash činelu, samo ride i kontru, dok na snimku ima čak dve, pa i china...

-Miki je jedini kome instrument nije "uštekan".

-Jedan od drugara kamermana se može videti kako pridržava stalak od reflektora, koji se takođe jasno vidi.

-Na žalost, njegova devojka se ne vidi... :red:

-Tibor se mučio 45 minuta snimajući scenu na rešetkama na prozoru, da bi na kraju iskoristio cirka 3 sekunde toga.

-Deo kada ja čupam pokidanu žicu sa basa nije iskorišćen takođe.

-Bubanj nema bas pedalu.

 

...u jebote baš sam udavio...

Idem ja sad malo da radim...

 

Cheerz! :pivopije:

 

 

ps.

Objašnjenje gde je spomenuto kupatilo u Subotici:

Ne verujem da iko zna gde je ta građevina, jer se ne vidi, nije upečatljiva. Treba da se prođe kroz jedno dvorište da bi se došlo do nje, no ko god da je bio u Subotici i prošetao malo po centru je tuda prošao. Malo se vidi deo građevine iza kuće sa leve strane na početku ulice kada se gleda iz aleje Maršala Tita (i danas se tako zove) prema centru. Tu je i pekara "Proleće" blizu, i neki kiosci, i dve pivnice, i neki roštilj na tom ćošku.

Edited by Secracon

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ух, мораћу да узмем годишњи да прочитам овај пост. Вечерас, не могу сада, немам инспирацију.

Share this post


Link to post
Share on other sites

-Meni je pukla žica na snimanju. Toliko o "nežnom" sviranju basa, pa makar bilo i na plej-bek. Nisam imao istu tu rezervnu, stavio sam još jednu "A", samo da izgleda nekako. U nekim kadrovima se i vidi da mi je ona najdeblja ista kao i sledeća.

-Na gitari koju Vlada svira u spotu nije moguće odsvirati onaj solo. Fali jedan prag.

-Mikloš je tražio da mu se stavi manje šminke, po mogućstvu ništa jer se bojao da će se njegova stara tetka naljutiti na njega kad ga vidi takvog.

-Atila nosi moje pantalone, jer nije imao svoje crne.

-Ja nosim svoje specijalne "kobajagi kožne" helanke, koje sam posle još samo jednom obukao za svirku na Szigetu 2005. Danas ne mogu da stanem u njih. Imam 20 kila više nego kad sam to dao da mi se sašije.

-Atilini prelazi na bubnjevima su postavljeni naopačke. Bubanj su sastavljali ovi ostali dok mi nismo stigli i nisu to dobro uradili.

-Atila u spotu nema crash činelu, samo ride i kontru, dok na snimku ima čak dve, pa i china...

-Miki je jedini kome instrument nije "uštekan".

-Jedan od drugara kamermana se može videti kako pridržava stalak od reflektora, koji se takođe jasno vidi.

-Na žalost, njegova devojka se ne vidi...

-Tibor se mučio 45 minuta snimajući scenu na rešetkama na prozoru, da bi na kraju iskoristio cirka 3 sekunde toga.

-Deo kada ja čupam pokidanu žicu sa basa nije iskorišćen takođe.

-Bubanj nema bas pedalu.

 

ahahaha ql, bas dobro sto sti to postovao, lijepo sam se nasmijao :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nemoj ga ni čitati. To što je meni sad dosadno ne mora da znači da i ti treba da se smaraš...

:D:D:D

 

:pivopije:

Знаш да хоћу, јер морам. Фанатик сам, тим се дичим!

Кад сам читао 10 страна реаговања на концерт Пеперса, вала ћу и твој пост да прочитам. Уосталом, требаће ми материјала за интервју. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Не, лепо рекох горе. Откуд ти помисао да ћу ипак доћи? Нит волим бенд, нит имам времена.

 

Кад смо код акцента, како то да је последња песма на албуму написана без акцента? Штампарска грешка?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...