Jump to content

Razlika generacija


WHISPER_EVE

Recommended Posts

znam, lepo si mi skrenuo paznju da je do mog ukusa.

 

ja sam uvek imao veliku odbojnost prem Seljackom Roku. ne znam zbog cega, da li je to imalo veze sa tim sto sam gradsko dete, ili sto mi jednostavno nikako nisu lezale te melodije, harmonije, stagod.

 

nekako mi je jos kao klincu mnogo vise prijao Pop, pa nek bio i ljigav (Bajaga, prva 4 albuma) i taj novi talas popa (EKV), ali EKV pre svega zato sto je bio i jedan od retkih bendova koji je bio popularan a imao dobre tekstove (iako su oni bili hermeticni).

 

tvoja omiljena dva albuma su stvarno jako vredna, ali ja uz njih nisam odrastao, vec sam ih nekako prihvatio kasnije, isto kao i vecinu EKV-a doduse. nadam se da znas na sta mislim.

 

Riblja Corba je imala po meni zanimljive momente (od Kosti U Grlu do Veceras Vas Zabavljaju), ali mi je i tu bila gadna ta prljavstina, socijala, politicni tekstovi, Bora seljak i ostalo. jebiga, kad si klinac, boli te uvo za sta je ko zasluzan, jednostavno ti nesto lezi ili ne lezi i gotovo.

 

malo mi samo zao sto nisam slusao Leb I Sol kao mali, ali moram priznati da je Kao Kakao jedna od najboljih jugoslovenskih pop pesama verovatno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim, volio bih da je moj djed rođen u Njujorku.

ALI NIJE.

:)

 

Cekaj, zasto bi morao biti krvno vezan za kulturu cija ti se umetnost svidza, da bi to bilo "legitimno"? Bezveze bre, uzmes sta ti se svidi, preskocis sta ne volis.

Znači, jednostavno je fora u tome što želim da sagledam sve i izvučem maksimum dobrog iz svega.

Tako i treba :pivopije: Ali grozna je ona varijanta "aj sad na silu, nashi su". Makar mi Bregovic bio i drugar i rodjak, Led Zeppelin je meni uvek bio i bice bolji i drazi od Bijelog Dugmeta, jebi ga.

 

Riblja Corba je imala po meni zanimljive momente (od Kosti U Grlu do Veceras Vas Zabavljaju), ali mi je i tu bila gadna ta prljavstina, socijala, politicni tekstovi, Bora seljak i ostalo. jebiga, kad si klinac, boli te uvo za sta je ko zasluzan, jednostavno ti nesto lezi ili ne lezi i gotovo.

Vopi Sada? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

od svih grupa koje ste nabrojali u proteklih par poruka, ja se secam da sam voleo po nekoliko (manje ili vise) pesama. gotivim neke stvari od dugmeta, i od corbe, azre, ekv-a, bajage i svega navedenog, ali nista od toga nisam VOLEO sa tom dozom fanatizma sa kojoj sam slusao ploce maidena dok se nisu izlizale od pustanja. :-) a mozda i pubertet tu igra neku ulogu?

 

ali ako mora da se uvede neka gradacija, sta mi je najdraze, to bi najverovatnije bio smak. ili ekv. neko je pomenuo galiju (da li opet vlaja? :-)), i to uopste nije bio naivan bend na pocetku karijere. ovo posle je "mockery of a band". inace, nesto slusam osvajace u poslednje vreme, i ima tu dosta pesama koje mi se svidjaju. :D

 

 

sto se tice on-otpika, dinosaurusi-silikoni, tu nije bas tako jednostavno. naime, nekad je rok bio glavna atrakcija, nije bilo "elektronike" i ostalog da skrece paznju. danas je rok procentualno slabije zastupljen u ukupnoj produkciji muzike u srbiji, pa je i output dobrih pesama shodno tome manji. danas se u regionu u kome zivimo fura taj neki turbo-pop. nije moja solja caja, ali s vremena na vreme izleti cak i tu nesto sto valja.

 

ono sto nas zajebava to je sto danas "nema hita". hocu bre da cujem dobru pesmu, dobar refren, dobar tekst.. ne mora da bude to nista pretenciozno i sta ti ja znam, ali da bude korektno smisljeno i da iza toga stoji neki smisao. hocu album da traje 45 minuta i da me ne smori 5 pesama od ukupono 8. :-) to, evo cekam vec godinama.. nekako imam utisak (mozda gresim) da nama fale producenti koji ce kazu "e momci, to ne moze tako. ta i ta pesma lete napolje, ovde i ovde je solo predugacak i davi, ova pesma treba da ida posle ove, a ovde morate da izmenite tekst. pored toga, ovaj pretenciozni uvod vam je zapravo banalan i treba da se izbaci ili da se smisli nesto konkretnije". nista gore nego umetniku dati odresene ruke - samo menadzment i diktatura. :) :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

:lol:

Neću ništa pisati na ovoj temi 24 sata (počnite brojati) pošto se generalno slažem sa Artist Formerly Known as Gargamel po pitanju pjesama, albuma i producenta, ali ako krenem u tom smjeru... ijao. I ovako sam pretjerao.

 

Samo bih htio da dodam da ovaj dio rasprave (stari talas/novi talas, selo/grad) na neki način govori i o generacijskom jazu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

ovo je vec malo skretanje sa teme..

 

razmisljao sam da li uopste da odgovorim, jer rizikujemo da otvorimo Pandorinu kutiju.. ali, jebem li ga.

 

problem je sto Srbija vec duze vreme nema dobrog pevaca. stvarno dobrog pevaca. cak iako se zadesi da je malo bolji od ostalih, ima glupi ego koji sve upropasti.

 

Milan Mladenovic je stvarno bio dobar pevac.

 

Bajaga nije uopste neki pevac, ali je bio ok interpretator, smeker, recituje, nije losa boja glasa ovo-ono. (pevace Seljackog Roka uopste necu da smatram pevacima.)

 

Aca Kelt nije los, ali bojim se da se kod njega vise svodi na "foru" i na boju glasa.

 

Nikola iz Alogije ima stvarno dobar glas, ali mislim da mu Alogia ne lezi uopste, previsoko mu je. kad je snimao Draconic par nekih pratecih vokala, cuo sam da stvarno ima lepu boju i lep vokal za neki "pristojniji" pop/rok recimo (ne previse glasna i brza mjuza itd., dakle pre rock a la Simple Minds nego heavy metal)

 

da skratim, od Milana na ovamo stvarno nismo imali dobre pevace.

 

drugo, bend - da se nadju dobar pevac i tri lika iza koji dobro sviraju, ja bih ih lepo poslao kod Dushana S, i neka snimaju. on bi im lepo isprepravljao sve sto treba. aranzmane, uvode, pevacke lage, ton na gitari za onaj deo, ovaj deo. nema ljutis - ako hoces da ti pesme valjaju, slusaj starije.

 

nekoliko puta sam se vec raspravljao sa producentom oko ovoga ili onoga. ja tvrdoglav, on jos tvrdoglaviji. al jebiga, on je producent, pametniji je i iskusniji. ja ga pustim da bude po njegovom, byde mi mesec-dva kiselo, a onda posle 3 meseca skapiram da je bio u pravu i da njegova ideja stvarno bolje zvuci, i onda naravno ono neizbezno "kako sam samo mogao da budem glup da mislim da je ona moja ideja bila bolja, gde su mi usi bile".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rodjaci,da li je iko slusao Igru Staklenih Perli?

Meni su oni jedna od najjacih grupa koja je postojala na ovim prostorima...Svi likovi su bil;i akademski muzicari i slobodno mogu reci da su pozdravili i Tool i krdo papana koji su se kasnije poceli nesto tripovati...A '78-'81.

Nekako mi se cini da su totalno nepravedno baceni u zapecak...

 

Obavezno pocuti:

Solaris Modus,

Lunarni Modus,

Pecurka,Gusterov Trg i tako...

 

 

 

@ Buddha....Cudno mi je da nisi pomenuo Idole,koji su za klasu bolji od pola te neke pop scene koju ste ovde nabrojali...Pogotovo njihov prvi talas...

 

 

EDIT:Neko pomenu da ismo imali bend 30 godina,ali jako se ne slazem sa time...Jednostavno,svi omalovazavaju domacu muziku i ovde ste nabrojali samo najkomercijalnije bendove....

 

Ne mogu da verujem da se niko nije setio Slobodana Tisme i Lune i La Strade...On je meni uve imao genijalne textove....Jes malo nesvarljivija muzika nekome,ali je kvalitetna...

Edited by Nezni Zaznojni Vozac FAP-a

Share this post


Link to post
Share on other sites

jesu bili dobri, i vise od toga. za nase podneblje - super.

 

ali, iskreno, Careful With That Axe Eugene, A Saucerful Of Secrets, Astronomy Domine, Let There Be More Light ili SeT The Controls For The Heart Of The Sun pocistise sve to.

Share this post


Link to post
Share on other sites

sto se Idola tice, nemam pojma zasto ih niko nije spomenuo. fakat je da su (bili) vazni.. ja ih nikada nisam slusao, mnogo su mi bili "veseli".

 

bavili smo se najvecim imenima zato sto nam je valjda tako bilo lakse da povucemo paralelu izmedju generacija.. Tisma je ok, ali meni nekako uvek biou senci Milana. pojma. nisam se ja mnogo bavio domacom muzikom. valjda kad su i "najveci" kod nas tako slabi, kakvi li su tek ovi manji ;)

 

ja sam za Igru Staklenih cuo tek pre par godina. bio sam u fazonu "ovo je super, kako vise ljudi ne zna za njih?!" ..pa jednostavno, zato sto su bili u senci velikih Floyda. ne mozes da kazes da su Tool papani zato sto su Perle svirale ranije - malo je neiskreno govoriti da su bolji samo zato sto su tebi blizi (geografski ili kako vec). na kraju krajeva, da nije bilo Floyda, ne bi bilo ni Perli ni Tool-a, da si ti meni ziv i zdrav. :pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

E...Rekao sam Tool "I" papani,jasno razgranicavajuci. :P

No,meni su mnogo blizi nego ostali. :D

Tisma nije bio slusljiv kao milan,ali jace mi je nekako prenosio emociju,a Idoli jesu veseli...Postali...Mada,uvek toplo preporucujem "Moja si" od Idola...Nisu bas ni oni "cisti"....Svima inace to preporucujem...Nije dzaba "Odbrana i poslednji dani" proglasen za jedan od najboljih albuma exYu...

 

 

Jednostavno,bese socijalisticka zemlja...I polako pocela tema da klizi u pricu "Uspeh je merilo kvaliteta." Ne svidja mi se to.

Edited by Nezni Zaznojni Vozac FAP-a

Share this post


Link to post
Share on other sites

drugo, bend - da se nadju dobar pevac i tri lika iza koji dobro sviraju,

 

Ovde si dobro naceo. Verujem da je jedan od glavnih problema kod nas upravo sam nacin zivota. Gledao sam jedan dokumentarac gde neke ribe pricaju kako se u L.A.u svi ponasaju kao da su u bendu cak i ako nisu. U Srbiji niko ne zivi kao da je clan benda cak i ako to jeste. Jednostavno nema onoga, zivi pet likova u nekom kurcu od sobe, deluju kao "band", i jedino to rade (sviraju i zive za to) po ceo dan, svaki dan..... i uspevaju da prezive nekako.

Ali ne moz' ni da krivish ljude. Ovde je sve drugacije i sve je manje. Cak i ako izdas album u Srbiji to nema veze sa onim, izdati album u Americi, ali to sam vec objasnjavao na jednoj temi pa da ne ponavljam. Sta da radis i kad izdas album. Ovde se ljudi bave muzikom iz cistog entuzijazma, ali zato svi pored toga i studiraju i kurac-palac.

 

E, sad da nastavim na onaj quote. Tako je malo ljudi u beogradu u odnosu na london, berlin, a da ni ne spominjem americke metropole. I onda kad napokon nadjes nekoga, shvatis da ti fale josh 3 lika. I retko kad svi mogu da se posvete tome. Tu dolazi do onog problema koji sam gore opisao. Svi nesto pauziraju kad su ispitni rokovi, svako ima neke obaveze.....

Daleko smo mi od onoga sto se smatra bendom. Nije bend samo muzika. To je samo jedna dimenzija, a nashi bendovi jedino to i imaju kao neku vezu sa stranim bendovima.

 

I sad kad procitam ova jpost, kontam da nema veze sa temom, a vec je pola 5 i ne mogu da razmisljam i o

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

sve manje ljudi voli hendrixa ovih dana cini mi se, mislim svi ga postuju i to ali niko ga ne slusa i ne umije stvarno da ga cijeni, cini mi se da drasticno gubi na popularnosti

 

e a yu grupa? njihovi prvi albumi pomeraju a i bili su veoma popularni

a grupa 220 i drago mlinarec? cisti kvalitet

 

indexi? oni imaju par svjetskih pjesama (plima npr)

 

tihomir asanovic pop

dusko gojkovic

 

odlicni jugoslovenski sintpop?

 

jeste li slusali bel tempo, kako je to dobra zika jeebote

 

haustor?

 

laki pingvini?

 

mirzino jato?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kako se zakaciste za Young vs Vai poredjenje a niko da me prozove za Hendrix (slepac) vs Akkerman (baja) paralelu :ph34r: ?

 

Aj ja cu da te isprozivam. Kak mozes za Hendrixa da kazes da je slepac?!

Zajebavam se. Niti znam ko je Akkerman ali sad cu da se raspitam. Ti ionako se razumes 10000000x puta bolje od mene.

 

I sta jebeno pominjete te Idole u pitchk...Kapa dole za Leb i Sol, Smka i Yu Grupu(ne zamerite ako sam izostavio nekog vrednog pomena).Sto se tice te smene generacija. Ovo je vreme tehnicki superiornije a kreativno inferiornije. Kazem to jer je danas jako tesko napraviti nesto originalno a da ne lici na neki pravac/bend. Sad cu ja da pomenem bend koji je napravio nesto originalno a dospeo u mainstream.System of a Down. Poredjenje Vai-a i Angusa je stvarno corav poso' jer to je stvarno prica bez kraja. Da Vai 'oce on bi isto umeo da napravi pesmu "E-G-A" i pentatonic solo. Samo on je odlucio da pravi muziku za drugu vrstu publike. Bar ja to tako vidim.

 

Just an opinion :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dobri su nasi bendovi samo nisu tako medijski ispraceni kao starni jer nemaju iza sebe mashineriju ljudi koji ih guraju na svako mesto koje znaju.

Situacija kod nas je kao u onom vicu u kome se pominje srpski kazan u paklu "Kad jedan pokusa da izadje ovi ostali iz kazana ga ponovo uvuku unutra" :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Verujem da je jedan od glavnih problema kod nas upravo sam nacin zivota.

 

upravo tako. u Americi i Britaniji se klinci i tinejdzeri odvajaju od roditelja vec u srednjoj skoli, koledzu, ovo-ono. deca se rano osamostaljuju i zive zajedno sa ortacima preko nedelje i mogu da rade sta hoce, bez da im roditelji vise nad glavom. u tim okolnostima i nastaju bendovi. high school radiji na univerzitetu su i probili grandz tokom 90-ih.

 

ovde je vecina nazalost prisiljena da zivi sa motorcima do kasnih 20-ih godina, a ponekad i do tridesete u nekim slucajevima.

 

u Svedskoj i skandinavskim zemljama je kulturno-obrazovni sistem do te mere razvijen da svaka skola ima svoje instrumente i tzv. dopunske nastave gde sva deca mogu posle regularne nastave da ostanu, ako hoce, duze u skoli i sviraju ako hoce, stagod od ponudjenog. to su sve smislili samo da bi sklonili decu sa ulica (dok traje matorcima pos'o). zbog toga i imamo slucaj da svaki skandinavski tinejdzer svira neki instrument, a otuda i tolika razvijena scena tamo, pre svega metal u Geteborgu npr. nije to slucajno.

 

mislim da je u Nemackoj slicno sa muzickim obrazovanjem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

EDIT: ulete mi par postova.

Ovaj odgovor se pretezno odnosi na post Jimmi-a.

 

Sad ce ti Dushan reci (koga zanima opsirnije nek pogleda temu Poison) da ne moz' svako da napravi prostu pesmu i hit od 3 akorda. (s ovim se u potpunosti slazem). I za to je potrebno umece. Znas ono, lepota je u jednostavnosti. Samo treba dodati da prostota i jednostavnost nisu jedno te isto. E, sad, fora je sto ce ljudi uvek imati pesme tipa Am, F, C, G, ali je razlika u tome sto je pre pola veka bilo dovoljno furati par tih akorada na akustari i pevati uz to. Danas je to samo kustur, osnovna harmonija, pa se onda to razradjuje do neceg mnogo kompleksnijeg i autenticnijeg. A, i ljudi sve vishe teze nekim neubicnim harmonijama i progresijama jer ni Am, F, C, G, ne moz' do besvesti da razvijash i menjas.

Na primer AcDc imaju gomilu pesama i sve liche, ali se s vremena na vreme zabode neki riff koji ima nesto u sebi. Fora je sto danas ne moz' da samo zabadash jer je shansa velika da je neko to "sluchajno" vec zabo.

 

Vai je, kako danas stoje stvari, jako dosadan za slushanje sto se tiche same muzike, ali to ne mora da znachi da za 20 godina nece biti smatran za velikog revolucionara u sviranju gitare i mozda cak ljudi i bolje skapiraju njegovu muziku.

 

A ono da je SOAD neko otkrovenje, to se ne bih bas slozio. Njihova muzkia je zasnovana i u osnovi ista kao i 90 posto bendova tog nekog americkog nu metal talasa. Svi rifovi su stop&go. Dakle kvinte, gde je jedina fora i ritmu u kojem se sviraju, i koji se smenjuju sa delovima na cleanu. Mislim da danas ne postoji bend koji pravi dobre, zanimljive pesme, a da dinamiku pravi drugacije od same smene brzih i sporih delova, ili dist - clean. Ista prica, baja se dernja, pa onda kao pevushi nesto melodicno i tako u krug.

 

U staru je bilo neko otkovenje, kao krshenje standardne forme da se tako kombinuju "neocekivano" takvi delovi, ali mislim da danas bendovi to koriste kako bi pobegli od nekog dubljeg razmisljanja, tipa, kako dalje. Vishe jednostavno nije fora.

Edited by Brace

Share this post


Link to post
Share on other sites

sto se System Of A Down tice, rispekt za njih. jeste da su uzeli jednu pesmu od FNM (The Gentle Art Of Making Enemies) i od nje napravili celu karijeru maltene.

 

OK, imaju nekoliko sjajnih hitova, ali ostale pesme su prema njima filleri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na mojoj listi, Idoli su zamalo pa najodbojniji bend svih vremena. Streberi pevaju o ruskim rudarima? Moze li smornije? I to postane neki hit? Nikada mi nece biti jasno :)

 

Pekinska Patka mi je recimo bila odlicna.

 

 

 

Sto se Vai - Angus price tice, ima tu ego tripova, onoga da ljudima cesto heroj postaje neko sa kim se mogu identifikovati. Velik procenat ljudi nema identifikaciju sa Vai-em jer im je jasno da je on daleko iznad njih, ne voli svako da se klanja "bogovima". Angus je vec figura u u cijoj ulozi gomila moze da zamisli i sebe, bas zbog te E G A pristupacnosti. Tipa, "eto vidis da ne moram da sviram taping, sulude skale i ostale kurce:)" Oni koji to znaju, naravno da ce pod Vai-ev kisobran.

A sad, koliko je to besmisleno, to je druga prica.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sto se Vai - Angus price tice, ima tu ego tripova, onoga da ljudima cesto heroj postaje neko sa kim se mogu identifikovati.

mislim da to ima smisla ako govorimo o popularnosti pomenute dvojice medju muzicarima-gitaristima.

ali ako je rec o popularnosti medju publikom koju zanima iskljucivo SLUSANJE muzike, onda mi se cini da princip identifikacije ne stoji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

mislim da to ima smisla ako govorimo o popularnosti pomenute dvojice medju muzicarima-gitaristima.

ali ako je rec o popularnosti medju publikom koju zanima iskljucivo SLUSANJE muzike, onda mi se cini da princip identifikacije ne stoji.

Tako nekako, a sta mislis koliko u publici ima onih koji mastaju da i oni tako, a da nisu muzicari ? Isto kao sto mi samo gledamo fudbal, ali bi voleli da zabijamo golove. :)

Svakako kontam da ljudi koji samo slusaju Rock `n` Roll muziku, slusaju to sto slusaju zbog neke povrsnije ili dublje usadjene identifikacije...taj koren je uvek tu, drugo je sto ga neko ne otkriva, nekada ni samom sebi.

Ok, necu da generalizujem, samo sam bacio svetlo i iz tog ugla :meshuggah:

 

 

 

Edited by Tom Sawyer

Share this post


Link to post
Share on other sites

kada sam pomenula Riblju Corbu i Bjelo dugme mislila sam figurativno za bendove tog vremena... od tada ni jedan bend se nije pojavio i napravio tako nesto.. pa ni EKV... EKV je bio tezak underground dok je postojao.. to tek poslednjih par godina se oseca neka popularnost zato sto su 2 kljucna clana umrla itd... hocu da kazem da se u rocku nije nista desilo odtog vremena.. ima toliko klinaca koji extra sviraju.. Nema pesme... i onda nema benda...

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...