Jump to content

Razlika generacija


WHISPER_EVE

Recommended Posts

Tesko je sada reci nesto nereceno posle Dushanovog posta, ali meni uopste nije jasan taj nostalgicni pristup muzici i starcima koji su kao bili mnogo kreativniji zato sto su svirali na jolani. MOgu da kazem da su poredjenja ovakvog tipa prilicno besmislena i ne vode nicemu. Mnogo dobroh bendova je bilo u to vrijeme,ali ima ih i sada,mogu reci i puno vise nego pre.Puno je se teze u danasnje doba izdvojiti od drugih muzicara. Imas sve vrste muzike od elektroo-metala do "fusiona sa indijanskim instrumentima+saksofonom+violina", skraceno receno, gotovo da ne postoji kombinacija koju vec neko nije napravio, ali opet, opet postoji nekoliko bendova koji su isli nekim svojim pravcem i dogurali daleko, uspeli da naprave nesto novo i kreativno, iako niko ne bi pomislio da je to moguce.Volim ja da pustim AC/DC,Led Zeppelin,Black Sabbath itd. i cinjenica je da su ovi bendovi uspeli da urade nesto iskreno i kreativno, ako zaboravimo tu cinjenicu da su oni puno poznatiji od nekog vaia,onda je prilicno jasno da ih stiv sve zaredom moze pojesti,i to u nekoliko zalogaja.Jedan od rijetkih gitarista koji je uspio da se pokaze kao krajnje kreativan,tehnicki hi-end potkovan i veoma inspiritivan muzicar.Danas imamo jedino puno vise bendova koji su tehnicki potkovani ali neinspiritivni i nekreativni,ali zato postoji puno vise kreativnih bendova nego sto je to prije bio slucaj.Jedan aspekt koji je mozda zaboravljen jesto da je danas puno vise u muziku potrebno uloziti,ako hoces popularitet i uspeh nego u 70-tim,naravno situacija u pop muzici je antiproporcionalna situaciji u rok-muzici.Zato se danas jedan dobar bend mozda treba i puno vise cijentiti?

Sustinski,to sto ovi starci nisu imali priliku da koriste novu tehnologiju u procesu pravljenja muzike,ne znaci da su zato bili kreativniji ili nesto slicno.Completely Batshit!

Edited by Sitch Boe

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Dushan

 

batice, cini mi se da si se malo zaleteo, pa ti je mozda promakla poenta mog posta. elem, dersu je napisao:

Angus popularan do neba ali Vai superiorniji u svakom pogledu, valjda je to i malom detetu jasno.

pa sam i ja shodno tome govorio iskljucivo o POPULARNOSTI. nisam ni pokusavao da uvodim u pricu estetiku i odgovore na vecna :) pitanja "sta je to lepo", i "sta je kriterijum za dobru pesmu", "sta nekog cini srecnim" i slicno.

 

dakle, iskljucivo sam govorio i popularnosti (prilicno egzaktna i merljiva velicina), jer je dersu rekao da je young popularniji od stiv vaija iako je vai superiorniji. ja sam samo ukazao na to da popularnost i "superiornost" bas i nisu u nekoj korelaciji, upravo zato sto parametri superiornosti nisu isti ako zelis da budes popularan i ako zelis da pomeras granice instrumenta.

 

Šta ćeš više, i čemu se više od toga gitarista može nadati?

moze se nadati tome da vrti D-G-A sva sata pred prepunim stadionom, dok kamiondzija peva "she was a fast machine, she kept her motor clean". ;-)

sad ozbiljno: govorili smo o popularnosti. ako neko zeli da pomera granice instrumenta, tehnike, i slicno - ja to postujem i skidam kapu bez pogovora. ali mislim da to nema blage veze sa popularnoscu, niti se moze ocekivati pun stadion SAMO na osnovu "bacanja magije", tapinga sa tri ruke i slicno. ;)

 

ljude treba obrazovati, to i jeste poenta. To je potrebno ne samo u muzici, i zato nam zemlja i izgleda tako kako izgleda jer ljudi nemaju često dovoljnu svest o tome da onaj ko nešto radi treba da zna to da radi i da radi dobro.

primetio sam da rokeri uvek imaju tu tendenciju da "obrazuju raju". sad kao, "narod" ne zna za kvalitetnu muziku, pa ce rokeri/metalci da ih "nauce". ono sto rokeri gube iz vida je sledece: ako vidis coveka koji lije suze dok slusa sabana saulica i kome se srce cepa na kafanske pesme - pitanje je ko koga koga tu treba i moze da "obrazuje". sta ako mi tu propustamo neku lepu muziku koja ocigledno nekoga "radi", a mi smo uskraceni za taj dozivljaj? zamisli coveka koji slusa sinana, i hoce tebe da obrazuje jer misli da ti propustas sva ona divna osecanja :) koja on dozivljava dok slusa to? isto tako u njegovim ocima/usima izgledaju nasi pokusaji da njih obrazujemo.

 

na muzicarima je samo da PONUDE svoje pesme, nista drugo. vlaja je pomenuo neverne bebe, koje imaju prilicno iritantnog frontmena koji u svojim izjavama pominje "kvalitet", "obrazovanje publike", ovo-ono, a onda snimi neopevano dosadan album na kome ima jedna pesma koja se meni svidja. mislim da se publika moze "obrazovati" popularnim pesmama koje imaju "kvalitet" kakav mislis da treba da imaju.

 

Vai je po meni jezivo popularan i postigao je jednak domet kao i AcDc.

mozda ne mozemo izmeriti koliko je neka pesma dobra i lepa, ali bar mozemo izmeriti koliko je neko popularan. mislim da je broj prodatih albuma i karata za koncerte vrlo dobar pokazatelj popularnosti. u tom smislu, cini mi se da je vai jako daleko od ac/dc.

 

ne kazem da svima popularnost treba da bude jedini motiv za bavljenje muzikom, vec je rec o poredjenju razlicitih muziara u toj istoj kategoriji.

 

Znači svako se meri na onoj stazi na kojoj se trka.

dersu i ja smo govorili o stazi "opsta popularnost", ne ulazeci u ostatak price.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Čim se na nekoj temi pojavi više od dvojice gitarista, ode ona u k...c, he he... :D

No, šalu na stranu, i da probam ozbiljno.

 

Angus vs Steve:

 

Ajde vi gitaroši probajte da jedan ceo dan slušate Marcus Millera, Primus, Victor Wootena-a, Manrig-a, Stanley Clarke-a, i kao šlag na tortu onaj album gde Wooten i Bailey drljaju zajedno, pa onda pričajte kako vam se sve to svidelo zato što je sve to tako dobra muzika. U pomenutom slučaju bi, naime, zaista mogao i da vam poveruje neko da to ne kažete zbog toga što svirate isti instrument, pa vas gospoda inspirišu po pitanju tehnike, pristupa itd...

 

Mislim, jebemliga, ja sam basista, pa mi i pored toga gore opisana situacija nekako spontano povlači za sobom i pozivanje na ženevsku konvenciju... :)

 

Vai je dobar gitarista, i jedan od mojih omiljenih takođe, da se odmah razumemo. Savršena kontrola instrumenta, itd... Primetili su to i Zappa i Lee Roth, pa i Coverdale. No ipak im nije on pisao pesme.

...u stvari da skratim priču. Evo kako bih ja odgovorio na neka pitanja da kojim slučajem počinjem da sviram gitaru i da sam minimum duplo mlađi:

 

Kako bi voleo da sviraš? - kao Steve Vai

Šta bi voleo da sviraš? - ono što i Angus Young

 

I mislim da ovo samo još više baca u prvi plan već spomenuti fakat da je poređenje te dvojice mešanje baba i žaba.

 

Sve je to okej.

I ja volim Sheehan-a, pa mi nije teško da prihvatim da je Šekil ipak bolji košarkaš od njega.

 

Mala digresija, ali ajde da je spomenem:

Postoji još jedan aspekat, a to je pojava, prezentovanje sebe kao muzičara.

Izvođač treba i da deluje kao isti. Čovek koji se popne na binu i deluje kao da pravi pauzu između štrebanja dva poglavlja za poljoprivredni faks, pa eto malo svira, je jednostavno ambivalentan, i nikada ga neće priznati u meri kao nekog ko i deluje kao da to celim bićem radi.

 

Zašto su samo muzički frikovi i basisti čuli za Majk Porkara?

Zašto su samo muzički frikovi i gitaristi čuli za Erika Džonsona?

Evo, setih se i domaćeg primera: Zašto Branko Badžić Šlog nikad nije otišao dalje od underground statusa "kultnog pevača Pergamenta"

 

Ili "to put things another way":

Zašto su baš svi čuli za Fredi Merkjurija?

Zašto su čak i oni koji ne sviraju gitaru čuli za Steve Vai-ja, ili Satrianija?

Otkud to da je Hendrix toliki?

Zašto je Tommy Lee "najbolji bubnjar"?

Zašto su svi čuli za Flea-u?

 

Jednostavno neki ljudi nastupaju na način da poželiš da i ti sviraš tako, a neki drugi opet (možda objektivno i bolji muzičari) na način da im jednostavno "ne veruješ".

 

Scott Rockenfield, jebote, kad ga gledam poželim da sviram bubanj. (setih ga se, i nisam mogao da ne spomenem)

 

Ima ljudi koji su kao izvođači kompletni i jaki. Imaju kontrolu. Prenose emociju.

Takvi ljudi imaju uticaja na ostale. Takve ljude će klinci kopirati, i takvi ljudi će ostati zapamćeni.

I Angus a i Vai su takvi. Svaki na svoj način.

I svaki je ostavio svoj uticaj na muziku na taj svoj način.

 

 

Dinosaurusi vs Silikoni:

 

Mogao bih da nastavim poslednji pasus jednostavno. Mislim da pod "stari muzičari" svi pomislimo na neke ljude koji spadaju (ili su spadali) u tu grupu koju sam spominjao pasus iznad.

Danas se sećamo većinom onih koji su ostavili neki uticaj, i slika je i idealizovana malo. Kao što Dushan S reče "i oni su nekad bili naloženi klinci", no to danas nije bitno.

Danas se ne seća niko da je Hendrix bio često raštimovan i čak i nagudran. Danas svi znaju samo da su mnogi posle kopirali njegov fazon/zvuk/pristup...

 

Danas ljudi tupe kako je Pastorius bio najbolji i da nikada više neće biti takvog basiste.

E pa gde su bili 1986. i 1987.?

Tada su svi bežali od gorepomenutog kao đavo od krsta (zamalo da kažem "kao pevač/-ica od utovara/istovara opreme").

Tad im nije bio dobar, tada je Jaco bio "nagudrani smor, koji ništa novo od 1977 nije odsvirao, i koji je pun sebe, pa još i problematičan".

 

Svako vreme ima svoje dinosauruse i novajlije. Neke novajlije vremenom pređu u dinosauruse.

Oni koji ne pređu, vremenom izblede, pa tako ispadne da neinventivnih i kloniranih muzičara ima samo među novim naraštajima, pa otuda i utisak da su "matorci bili bolji".

 

Činjenica je da tehnika napreduje.

Nekada je Marcus Miller bio kao težak basista za skidanje. Nekada je i Yngwie bio brz. Nekada je i Lars bio car sa onom duplom pedalom u "One"...

 

...hmm, nekada je i bas imao 4 žice, a gitara 6.

 

No, mislim da sam dosta serendao...

 

Cheerz! :pivopije:

 

ps.

Vidim da se pojavilo par novih postova dok sam ovo kucao, no neću menjati post.

Možda dopišem još nešto naknadno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

vlaja je pomenuo neverne bebe...

Samo da napomenem, ja sam ih pomenuo u jednom drugom kontekstu. :)

 

Inače, jezik pregrizoh pet puta da ne citiram ovog Brku iz Brčkog i objašnjavam semantičke probleme. :)

 

I da, temu sam shvatio prvobitno kao domaće pitanje, zbog ove linije iz uvodne poruke:

koliko nam i u cemu nam mogu pomoci savetima?

U tom domaćem kontekstu mislim da su stariji daleko ispred mlađih, kako u pogledu ideja tako i u pogledu dostignuća, gdje mi je žao što je situacija kakva jeste, da je sve spalo na niske grane u kontekstu originalnosti i kvalitetne muzike (muzika kao proizvod muzičara, nepojmljivo).

:ph34r: :ph34r: :ph34r:

 

Što se savjeta tiče, tu je tek teška borba.

 

Što se svijeta tiče, situacija nije tako crna, ima muzičara koji uvijek uspjevaju naći načina kako da najbolje iskoriste tehnološke prednosti koje im se nude, ali njih i nema tako puno a i to uglavnom nije toliko originalno koliko ovi mladi koji ih slušaju misle da jeste.

 

Stariji su zasad napisali više dobrih pjesama nego ovi mlađi, to mi je posljednja linija odbrane. :)

 

P.S. Odlična tema, iako uglavnom nema veze sa temom. :)

 

P.P.S. Dok sam ja kucao, uleti Secracon, moraću i ja njemu da uletim. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ovaj,ajde da se nadovezem..Randja po meni bukvano radi u N.Bebama znaci od toga zivi,hrani porodicu,kupuje opremu i slicno.E sad imala sam priliku da ga cujem sa Di Luna blues bendom,covek je odsvirao odlicno..E sad ja ne bih ni pomenula ovo da nije po silasku sa bine reka.."Uh,ovo je bilo za dusu".Znaci to je bio sasvim drugaciji Randja od onog u N.Bebama...Moje sve pohvale njemu plus sto je lik jako prijatan.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

P.S. Odlična tema, iako uglavnom nema veze sa temom. :)

I prva WHISPER_EVE-ina, koja nema "bla, bla, bla..." u nazivu. :D:pivopije:

 

P.P.S. Dok sam ja kucao, uleti Secracon, moraću i ja njemu da uletim. :)

Samo ti uleći!

 

 

 

Nego da se i ja nadovežem ukratko na ono pitanje sa početka:

 

Mislim da je presudna razlika na osnovu koje "stari mogu pomoći mladima" i čak bih se usudio reći i zbog čega su "stari napisali više dobrih pesama" je KILOMETRAŽA.

 

Matorci imaju više svirki, snimaka iza sebe, više iskustva na svakom polju. Zato im se često i postavljaju pitanja striktno vezana za tu kilometražu, tipa "Kako da namestim zvuk?", "Kako radi taj i taj komad opreme, ti si to svirao", i naravno ona ključna "Da li znaš nekog da mu uvaljam skupo" i "Da li znaš nekog da ima jeftino..."

... :D

 

Cheerz! :pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koliko god Vai bio virtuozan, ipak je uspeo da izgubi od klinca u natjecanju sviranja gitare!!

 

WORD! :)

Shalu na stranu, Vai je sebe sjebo, ali poenta je sledeca:

 

Uvek ce biti neko mladji i gladniji koji ce te saraniti. Stari se uvek pamte po dobrom, ali ljudi su zeljni novih stvari.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ljudi... zasto su Dinosaurusi bolji od silikona... evo jednog pitanjceta... :rolleyes:

 

Da li se desilo nesto tako veliko od Riblje Corbe i Bjelog Dugmeta?

 

Mi ni jedan popularan bend nismo imali u poslednjih 30 godina... zasto nema omladine ili klinaca koji ce toliko pomeriti svet? (figurativno receno)

pricam o nasem podneblju...:D

 

:pivopije:

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hm, što se mene tiče, kako se sijalo sjeme, otprilike, po par bendova čije su pjesme ušle u bukvare:

 

Sredina '70-ih: Smak, Bijelo Dugme

Kraj '70-ih: Atomsko Sklonište, Riblja čorba

Početak '80-ih: Azra, Električni orgazam

Sredina '80-ih: Partibrejkers, EKV

Kraj '80-ih: Psihomodo Pop, Oktobar 1864

 

Nemojte me tačno hvatati za hronologiju pošto je jasno da je Azra nastala nešto ranije od perioda gdje sam ih naveo, kao i EKV ili Atomci, već se ovo odnosi na, uslovno rečeno, procvate ovih bendova.

:D

 

Najveće tragove su ostavili ovi najstariji, ali zato što su imali najviše vremena da to učine u normalnim uslovima.

 

Početak '90-ih, rat, sranje.

Tad sam ja počeo slušati muziku: Van Gogh - Strast, Ritam Nereda - Pogo Live, Atheist Rap - Maori i crni gonzales, Ništa ali logopedi - Ad Hoc Klica, Majke - Razdor, Bjesovi - II, Rambo Amadeus - KPGS, uz albume poput Yu Grupa - Rim '94, Riblja Čorba - Zbogom Srbijo...

Mislim da je i od toga nešto ostalo, naravno, ovo je maksimalno skraćen spisak, samo da ukažem da bih ja ovo "30 godina" skratio na 10. Neke 1997. Galija je napunila ovdje dvoranu Borik, nije bilo mjesta da se diše (Galija, bog te jebao). Majke su napravile koncert u Zagrebu u Domu Sportova, koncert je bio rasprodat. Riblja Čorba, 1997. Bora je još ličio na čovjeka.

 

Trenutno posljednji rok album napravljen u Srba je Egregor od Smaka (1999). Tu je sve rečeno i o tom albumu moram sjesti i napisati ozbiljan članak.

 

Dodatak:

Zato sto smo se Leo i yours truly odselili. Jos malo pa ce i Dutja, nadam se, pa vi vi'te sta cete :ph34r:

Ostaće nam Secracon. :razz:

 

Valjda. :zuba:

Edited by Vlaja Buraz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa,toliko je tuzno bas zato sto pricamo o nasem podneblju!!!Mnogo je to siroka tema!Prvo treba pogledati onaj mini serijal sto ga je radio B92-o narodnjacima,ne znam kako se tacno zove!E,tu je sve lepo objasnjeno.Kako su tadasnja(`93.,`94.godina)deca,a sadasnja populacija koja ima snage(ili bi bar trebalo da ima)da "pogura" svet,bombardovana preko svih sredstava javnog informisanja raznoraznim sranjima........i,posledica je ovo!Mada,licno mislim da je maaalo bolje nego pre neku godinu,ali.....

 

E,to je,po meni,sustina cele ove price i polemike na ovoj temi,a i na drugoj tvojoj,o skolovanim muzicarima!!!Ima snage,ima potencijala,ali nema vise onog histericnog vriska na koncertima......Ja garantujem da se i medju ovim mladim ljudima,na ovom forumu,krije i novi Tocak i Randja i Borko Mitic(apropo rasprave od danas popodne),i Bregovic i Bata Kovac....i svi ostali!!!Ima snage u ljudima,ali nema motivacije,nema ko to da cuje,da pogura.Opet ja izmisljam oplu vodu!!!

 

To sto ja vise volim stariju muziku,to je moj problem i uopste ne znaci da mislim da novija muzika nije kvalitetna-samo nije dobro ispracena!Evo,btw,dok ja ovo pisem,ispod mog prozora vriste neke klinke iz nekih kola,iz kojih gruva neki hit svom snagom!A pricati o tome,o masovnom ukusu i degradaciji kvaliteta i svega ostalog sto prati razvoj kulture,u punom njenom znacenju,mislim da je izlisno i besmisleno-NAZALOST!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja garantujem da se i medju ovim mladim ljudima,na ovom forumu,krije i novi Tocak i Randja i Borko Mitic, i Bregovic i Bata Kovac....i svi ostali!!!

 

ako je tako, ja bih pre glasao za ove ostale.

 

jebemušljem Vlajo, kad vidim ovu tvoju listu, stvarno me nekako stid sto sam Srbin. izuzev EKV i "novog talasa" (Brejkersi i kasnije).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da se ne lazemo, nismo mi nikada ni imali neke monstruozno dobre bendove, tipa da padnes na bulju koliko je svirka dobra.

 

Da li se desilo nesto tako veliko od Riblje Corbe i Bjelog Dugmeta?

Ako mene pitas Leb i Sol i EKV su razbili i corbu i bregovica, a opet, nijedan od njih me nije razvalio kao neki drugi "ino" bendovi.

 

Hocu da kazem da nasa sredina nikad nije davala uber legendarne bendove, bar je moj dozivljaj nedvosmisleno takav. Neki su bili jako dobri, ali to je izgleda krajnji domet ovih prostora ili ja nemam balkansko uVo.

 

 

edit: Dodajem Atomsko Skloniste na listu kvalitetnih :opusteno:

 

 

 

 

Edited by Tom Sawyer

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Danilo:

 

Dosta ljudi ima problem sa "domaćom" muzikom, odnosno onim što se pod tim pojmom podrazumijeva.

Ja vala nemam.

Mislim, volio bih da je moj djed rođen u Njujorku.

ALI NIJE.

:)

Volim i Bijelo Dugme sa početka karijere ("Požurite konji moji" - seljak sam, ali najljepši!), kad čujem Smak - "Perle" ne mogu da vjerujem da je to neko naš, Atomci i "Pomorac" sa vrh produkcijom tog vremena, Azra: Džoni "Cash" Štulić i njegove priče, nebitno. Ja recimo nisam volio novi talas ali sam s vremenom to prihvatio. Film "Sretno dijete" na simpatičan način prikazuje kako je novi talas bio udarac koji je počistio sve one prije sa tezom da su arhaični (kao npr. Smak, Yu Grupu), i ona fora da su u to vrijeme svi "kosu od pola metra šišali na 2 cm", a onda su je opet svi pustili (Džoni, Jura Stublić, Milan), ili totalno zastranili (Jasenko Houra), opet, maksimalno skraćeni primjeri. Pun krug su obišli.

 

Ipak, na kraju, po mišljenju nekog prosječnog konzumenta pop kulture, prosječnog konzumenta svinjetine na slavama i svadbama, prosječnog jugoslovena (po definiciji Gorana Bregovića) te pjesme stoje rame uz rame sa pjesmama onih bendova koje su Novica Talasić i ostali htjeli da zakopaju.

 

Usput, ti znaš koja su meni omiljena dva jugoslovenska albuma.

Znači, jednostavno je fora u tome što želim da sagledam sve i izvučem maksimum dobrog iz svega.

:pivopije:

Edited by Vlaja Buraz

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...