Jump to content

Kuvanje


krezavy

Recommended Posts

Ево. :da:

 

КОРА

 

Самељеш 200 грама кекса, истопиш 125 грама маргарина и две кашике меда. Све то измешаш и преспеш у калуп, формираш кору влажним прстима.

 

КРЕМ

 

Умути се 450 грама крем-сира, 500 милилитара слатке павлаке и 250 грама шећера са соком једног мањег лимуна. Размутиш два желатина у са неколико кашика воде, оставиш да набубри. Потом га истопиш (не сме да прокључа) на рингли са пар кашика крема који си претходно умутио. Све заједно измешаш и прелијеш преко коре. Ставиш у фрижидер да се охлади.

 

ВОЋНИ ФИЛ

 

300 грама вишања прокуваш у 200 милитара сока или воде (ако су замрзнуте вишње супер послужи и онај отопљени лед) са четири кашике шећера. Када је готово, размутиш са једним желатином, исто као са оним кремом горе. Сачекаш да се охлади и сипаш преко крема. Ако сипаш док је вруће или док се крем није довољно охладио, онда вишње истопе крем и имаш беле грудвице по црвеном филу. Подједнако укусну, али није баш нешто на изглед...

 

Уместо вишања може да послужи било које киселкасто воће. Али, ако стављам на пример, малине или купине, не кувам воће него само поређам по крему и прелијем соком са желатином. Те мекане воћкице хоће да се раскувају, па изгледа као да је неки сос преко, а не воћни фил.

 

И? Јел' замирисало? ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znala sam da ce neko tako reagovati. Fazon je sto je taj sir golo go*no. Osim u ovom receptu. Ne verujes dok ne probas. A i ne moras :P

 

:P

 

Ma pusti me ja imam problem, što kad znam da nešto ne valja to brate ne valja i onda ga nikad i ne kupujem.

Btw sutra na pijacu, jao :wub: idem da se cenjkam sa babama za brokoli & bukovače.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

КРЕМ

 

два желатина

 

ВОЋНИ ФИЛ

 

једним желатином

 

И? Јел' замирисало? ;)

 

Ja kad vidim želatin u receptu, dođe mi da povratim. Nema ovo veze s tvojim receptom, on je super, ali malo ljudi uopšte zna šta nekad ubacuje u recept. Kao onaj Ella krem sir od 0% masti (O% my ass), nego to po zakonu može da stoji ako ima manje od 1%. A čak i da je tako, u toj Elli svašta ima što ne treba, kao i uostalom u svakom mliječnom proizvodu i ostalim prerađevinama koje mogu duže da traju (duže je relativan pojam, da budem konkretnija, duže od 2-3 dana). Da se vratim na želatin. Dakle, on se dobija kuvanjem vezivnih tkiva životinja, kostiju, kože, tetiva i hrskavica. Ko voli - nek' izvoli! Bolja zamjena je pektin, koji je biljnog porijekla. Kada baš moram, koristim algu agar-agar, kupuje se u zdravoj hrani. Radi istu stvar.

 

Mislim, što više razmišljam, to mi je sve gore ( :haha: živa istina). Shvatam da sve što jedem u neku ruku nije 100% zdravo. Evo ovaj recept npr.

 

Самељеш 200 грама кекса

keks? koji god, čisto pšenično brašno, emulgatori, kukuruzni skrob, raznorazna sredstva za dizanje, biljnih masti na tone. valjda su biljne? mislim, našim deklaracijama i ne vjerujem! kad sam čula da ni flaširana voda nije bakteriološki ispravna (iako na deklaraciji stoji da jeste, logično), nego kod nas po institutima za analize kao i svugdje - gola korupcija... a što bih kupovala, onda, domaće?

 

125 грама маргарина
,
Умути се 450 грама крем-сира, 500 милилитара слатке павлаке и 250 грама шећера

vidi: prvi paragraf

 

I ja generalno spremam slične kolače, sa ponekim izmijenjenim sastojkom, ako se zamijena može naći. Maslac = sojin (non GMO) maslac, mlijeko = sojino, pirinčano, heljdino i sl. vrste, šećer = malteks i tome sl. A nekad spremam i direktno ovakav kakav je dat, samo s agar-agarom, nikako želatinom. Kapiram da to nije zdravo i vjerujem da ću u jednom trenutku života shvatiti da mi ni takvi rijetki izleti više ništa ne predstavljaju, raw organic food - to će mi biti cilj :)

Edited by Kokopelli

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ Kokopelli

 

Све је то супер, али очигледно се придржавамо сасвим различитих правила исхране. На пример, ја никад не бих јела соју. Са листом разлога нећу да почињем, јер је ипак ово тема о кувању, а не о томе шта сматрамо здравим, а шта не.

 

Јесте, желатин се прави од свега што си навела, али чињеница је да га ја посматрам као процесирани колаген, а зна се у којим ткивима га има. Укратко, немам проблем са тим. Сад, ако је теби циљ сирово и органско, а мени минимум 100 грама протеина дневно из разних врста меса, јасно је зашто не гледамо исто на овај рецепт. :D

 

Оно што ја изменим у овом рецепту кад спремам за себе је да уместо маргарина користим маслац, јер избегавам транс-масти, а кекс који самељем је без глутена. Ипак, навела сам рецепт у оригиналу какав ја имам и какав користила кад сам први пут правила. Свако од нас је довољно интелигентнан да замени састојке онима који му одговарају. А свакако је лични избор шта ћемо чиме заменити.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Naravno, slažem se sa tobom u vezi sa svim što si rekla. Tvoj recept je bio prvi koji sam mogla upotrijebiti za primjer, a takvih i mnogo gorih primjera ima svugdje oko nas (da ne bude zabune, ovdje uključujem i sebe, kao što sam navela u gornjem postu). A s obzirom na to da ovo jeste tema o kuvanju, logično mi je da se taknemo diskusije o sastojcima potrebnim za to kuvanje ili koju već termičku obradu. Što da ne?

Edited by Kokopelli

Share this post


Link to post
Share on other sites

Цццц. Заборавила сам да напоменем да у крем иде шећер у праху, никако кристал. Не би било добро да крем крцка под зубима. :haha:

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 3 weeks later...

slatka mala izvrnuta torta od jabuke (apple tart):

 

Appletart.jpg

 

recept: jabuke (granny smith) oljustiti, iseci na cetvrtine, povaditi seme, poprskati limunovim sokom. u tepsiju staviti sloj secera - 0,5 cm debeo, poslagati jabuke na secer, dodati przene lesnike i zaciniti cimetom. jabuke peci na 200 stepeni 15-20 minuta.

u medjuvremenu pripremiti koru:

4 zumanceta penasto umutiti sa 4 kasike secera, u masu dodati 4 kasike brasna, 1 kasicicu praska za pecivo. tome dodati sneg od 4 belanceta.

kad su jabuke pecene, preliti smesu za koru preko jabuka i peci jos 10-ak minuta - dok se kora ne ispece (stanje kore se testira cackalicom - ubodes cackalicu u koru, ako je suva kad je izvuces, kora je gotova).

pecenu slatku malu tortu izvrnuti na tanjir, premazati slagom kad se ohladi. sluziti hladno.

 

pizza from hell aka zapecena ruska salata:

 

Pizzafromhell.jpg

 

ufffffff. na testo za pizzu dodati sve sto imas i ispeci. u mom slucaju, to je bilo: sunka, peperoni, gauda, mozzarella, masline i tajni sos od paradajza.

 

a sada: na trcanje.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mozda je bilo a mozda je i offtopic ...

jel ima neko , ili je koristio pekac za hleb , iskustva ? ja sam cuo da se isplati imati , da je hleb jako dobar a da ne pricamo da je mnogo jeftinije , aparat bi se isplatio za godinu dana , ako nema kvarova naravno... i nije ni skup 50-tak e ...

Edited by Hail Metal

Share this post


Link to post
Share on other sites

узнеш 200гр чоколаде за кување.

 

ставиш је на радијатор.

 

кад се мало разгреје, изнесеш је на терацо, на минус.

 

каце стегне, имаш 200гр чоколаде за кување - а притом си се добрано исцимала па ти је практично слатко да је изедеш.

  • Upvote 6

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Malo sam se bacila na kuvanje stvari koje retko kuvam, u ovom slucaju konkretno - socivo i proso.

 

Evo par varijacija na temu koje su ispale odlicno.

 

Socivo sa pecurkama

- socivo

- saka prosa

- badem

- kim

- mrvica putera

- pecurke (bukovace i sampinjoni)

- sareni biber

- praziluk

 

skuvati socivo, ocediti

u serpu sipati malo ulja i mrvicu putera, staviti iseckani praziluk i kim, sitno seckani badem

kad se proprzi malo, dodati socivo, par minuta kasnije i proso i pecurke i sipati malo vode

na kraju posoliti i staviti sareni biber

 

Socivo sa suvim sljivama

- 3 suve sljive

- socivo

- peceni neslani kikiriki

- curry

- sareni biber, so

- malo putera i ulje

 

skuvati socivo, ocediti

u serpu staviti malo ulja i putera, staviti sitno seckane suve sljive

dodati socivo da se ukuva s tim uz malo vode

na kraju dodati curry i sareni biber i mrvljeni kikiriki, pomesati sve.

 

Proso sa jabukama

- proso

- seckani badem

- kim

- susam

- pola slatke jabuke

- malo putera i ulja

- sareni biber

 

U serpu staviti ulje i malo putera, sipati kim, badem i susam da se malo termicki obrade, dodati proso i par minuta kasnije sitno seckanu jabuku. po potrebi dodati malo vode, ukuvati

na kraju, dodati sareni biber

 

Prolecna salata basic

- mlad sir ili ella sir

- praziluk

- sargarepa

- so, biber

 

Prolecna salata 1

- praziluk

- Ella sir

- jabuka slatka

- kiseli krastavcici

- 1 kuvano jaje

 

sve sitno iseckati i pomesati sa ella sirom, dodati sareni biber i so po potrebi.

 

 

Prolecna salata 2

- praziluk

- pavlaka ili ella sir

- malo majoneza sa ukusom krastavca

- sargarepa

- sareni biber, majcina dusica, beli luk u granulama

 

pa sve sitno iseckati, izrendati sargarepu i pomesati xD

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...