Jump to content

Budizam


Recommended Posts

Može da ti zvuči kako god hoćeš.

farbanje jaja na uskrs,kićenje jelke na božić su paganski rituali.

 

To niko ni ne dovodi u pitanje.

Ali ako biram između farbanja jaja i meditacije, ja bih se odlučio za ovo drugo.

Slažem se da je tebi možda zanimljivije ovo prvo. I to mi je apsolutno OK.

 

To ne postoji.

Čovjek je nešto što nastaje u konkretnoj kulturi,a samim tim i u konkretnoj religiji.Ne postoji apstraktni čovjek.

A ko je pominjao apstraktnog čoveka?

Hteo sam da ti kažem da sem kuluroloških razlika svi mi imamo i psiholoških sličnosti.

Svi osećamo strah, uzbuđenje, sumnju, bes, ljubav, radost i sreću. U kojoj god kulturi da smo odrasli.

I opet se slažem sa tim da ti mislis drugačije.

 

"Graditelji razvode vodu,

kovači oštre strele,

drvodelje tešu drvo,

mudri ljudi ukroćuju sebe."

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja
Ali ako biram između farbanja jaja i meditacije, ja bih se odlučio za ovo drugo. Slažem se da je tebi možda zanimljivije ovo prvo. I to mi je apsolutno OK.

 

Meni vidiš nije.

Dođu likovi u sred Beograda da furaju npr Hare Krišnu,pa ja kao to trebam da tolerišem?Kao,pa svako može da formira sopstveni identietet.Pa može.To ne znači da treba da stvara kvaziduhovne životne stavove i klošarske mitologije.Buda je Hindus,ti nisi.Tačka.

 

A ko je pominjao apstraktnog čoveka?Hteo sam da ti kažem da sem kuluroloških razlika svi mi imamo i psiholoških sličnosti.

 

sličnosti su apstrakcije.

Edited by Bata Životinja

Share this post


Link to post
Share on other sites

Može da ti zvuči kako god hoćeš.

farbanje jaja na uskrs,kićenje jelke na božić su paganski rituali.

To ne postoji.

Čovjek je nešto što nastaje u konkretnoj kulturi,a samim tim i u konkretnoj religiji.Ne postoji apstraktni čovjek.

Zato pola pravoslavaca boli kita za Hrista.Imamo mi naše svece.

A ko si ti da čoveku negiraš pravo na transendenciju?

Tvoje iluzije su bolje od naših?

Samo u tvom klošarskom umu.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne ,bogami,samo ja ne pokušavam po svaku cijenu da budem ''originalan tragač smisla života''.

 

Dobro, nе pokuőaš. Niko te i ne tera. I mirna Bačka.

Vidiš kako je ovo tolerantna zemlja. Čak i Hare Krišne nađu u njoj utočište :)

Edited by Dhamma

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja
Smatram da ako covek procita Bibliju moze da nauci nesto kao sto moze kada procita Bhagavad Gita-u, zato su tu knjige da bi nas necemu naucile...

Bilo bi lepo kada bi tu knjigu ljudi procitali barem iz opste kulture, da barem sebi razjasne sta je sta, i da ne pricaju kojesta

 

Ali će se te knjige čitati na srpskom,čisto da ne pričamo koješta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja

to znači da je nemoguće biti budista,jer ti čitaš na srpskom i tumačić kroz srpki kulturni model.Voljeli mi to ili ne,mi smo itekako vezani za nacionalni kolektivitet.

Share this post


Link to post
Share on other sites

to znači da je nemoguće biti budista,jer ti čitaš na srpskom i tumačić kroz srpki kulturni model.Voljeli mi to ili ne,mi smo itekako vezani za nacionalni kolektivitet.

 

to znaci da ne mogu biti i hriscanin, posto su i bibliju preveli?! :icon_ne:

bedak... a sta mogu da budem? da verujem u Peruna, mozda? :)

Edited by Face Of Melinda

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja

Pa ti već vjeruješ u Peruna,samo nisi svjesna toga.

 

BUda nikad ne može biti indijski BUda,već srpski Buda.U njega ubacujemo stara vjerovanja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pazi 'vako pozvacu se na argument da nacija i narodnost nisu isto, pa zakljuci sta hocu da kazem... tj ako se ja osecam kao indijka, nije ni bitno da li sam rodjena u srbiji ili ne, a ovo sto pokusavas ovde na ovoj temi je cist sofizam, jer logistika i religija ne idu zajedno... zen budisti su to odavno zakljucili, a i From je konstatovao (zen budizam i psihoanaliza).

Sapiense za govor o ovoj temi podrazumeva se da si procitao neku knjigu pride osim knjiga koje se bave ovom tematikom na tvom faxu, jer su njih pisali ljudi koji nisu iz indije (recimo) vec iz srbije tako da u startu imas pogresnu percepciju, a ja a vidim i jos neki pride su barem procitali prevode na srpskom ili na engleskom jesiku koji su pisali ljudi koji zaista i jesu budisti. u tome je krucijalna razlika.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja

Samo zaboravljaš čitaoca.

 

Nema to veze sa tim šta ja jesam ili šta nisam pročitao,jedini budizam moguć u Evropi je Heseov.A to već nije budizam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

citaoc-knjiga, uzrocno- posledicni odnos, karma and stuff.

eh sapiense ima toliko veze, ali dobro, ti ove teme ionako koristis radi proispitivanja samog sebe i svog znanja za koje mislis da je valjano... majko mila pa ja sto se bavim podacima koji su mnogo konkretniji od ovih, sa njima moram da pristupam mnogo sire da bih videla siru sliku jer nema svega u knjigama na faxu, a tesko tebi ako te bude lecio doktor koji je ucio samo ono sto pise u knjigama za fax... pa zakljuci ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja

A taj doktor stiče iskustvo na sjevernom polu,a ne u Srbiji,pa će da mi tumači budizam na ''univerzalan'' način?

 

Melinda,ne kapiraš šta ti pričam.

Univerzalno tumačenje ne postoji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

BUda nikad ne može biti indijski BUda,već srpski Buda.U njega ubacujemo stara vjerovanja.

 

Buda je buda, kako god okrenes. Principi budizma su principi budizma. Moze da ih svati i Indijac, i Srbin i Nemac i Marsovac, postoji samo jedan preduslov a to je da ti inteligencija bude veca od broja patika.

 

Da se principi razlikuju - razlikuju se. U mentalitetu. Njima je u svesti da su potrebni i Visnu i Shiva, a nama nije, nama je u svesti da je potrebno samo dobro ( onako utemeljen kriscanski metalitet)

ali to da Srbin ne moze da bude budista, veze nema, ti mozes da prihvatis neke druge principe i nanjima da izgradis svoje psihicko stanje, gledanje sveta itd. Jer u sustini, budizam je ispravan put, mane licimeran od hriscastva.

 

 

Melinda,ne kapiraš šta ti pričam.

Univerzalno tumačenje ne postoji.

 

Postoji. Nema nista tu komplikovano, stvar je prosta.

Ides kroz zivote, prelazish iz ejdnog tela u drugo - ti si nesavrshen. Odrekni se delanja, ocisti karmu, evoluiraces u visu svest - nirvanu. To je to.

 

Da je tako kako ti pricas... kako bi matematika uopste uspela da bude shvacena u evropi, gde su koristili josh od davnina stotinama godinama rimske cifre.

 

Znash li koliko je durgacija logika shvatanja rimskih i arapskih cifri, ali evo ceo svet koristi matematiku i pise arapskim brojevima.

 

A evo ti bash jezicki primer...

 

kako bi Srbin mogao da nauci japanski recimo.. drugacija kultura, reci se koriste u drugacijem kontekstu.. ali eto nauce ljudi, pa ga josh i techno govore. Isto vazi i za bilo koji drugi jezik.

 

Cist primer toga na sta ti ciljas, razlike u nacionalnom metalitetu.. vide se bash u jezicima. Englezi

Jasu i Konja i biciklu.. ride a bike ride a horse.. dok mi vozimo biciklu a jasemo konja. Shvatanje reci, a opet koliko nas techno govori engleski? I koliko moze da skapiramo reci u njihovom kontekstu. Svima je jasno da mozemo.

Edited by bezlichni

Share this post


Link to post
Share on other sites

A taj doktor stiče iskustvo na sjevernom polu,a ne u Srbiji,pa će da mi tumači budizam na ''univerzalan'' način?

 

Melinda,ne kapiraš šta ti pričam.

Univerzalno tumačenje ne postoji.

 

 

Hocu da kazem da postoje univerzalne cinjenice. Ali ako to do sada nisi shvatio, nema potrebe da ja objasnjavam, niti zelim. A Bezlichni ti je jako lepo objasnio ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja
Principi budizma su principi budizma. Moze da ih svati i Indijac, i Srbin i Nemac i Marsovac, postoji samo jedan preduslov a to je da ti inteligencija bude veca od broja patika.

 

Potpuno si u pravu,i ja se slažem da mogu da ih ''svate''.

Samo ne mogu da ih shvate.

 

ali to da Srbin ne moze da bude budista, veze nema, ti mozes da prihvatis neke druge principe i nanjima da izgradis svoje psihicko stanje, gledanje sveta itd.

 

Dakle kvaziduhovna klošarska mitologija ili nešto što je na ovim prostorima preživjelo hiljade godina.Tough choice.

 

Srbin može biti budista kao što Pamela Anderson može biti sisata.Pa ko voli izvještačenost,nek izvoli.

 

Nije ni da je to izvještačenost,pa Hare Krišna/Buda se u Srbiji propagiraju 30 godina,napadalo se pravoslavlje a štampalo buljuk knjiga o Krišni.Toliko da se zapitamo da li je ijedan ''budista'' imao slobodan izbor pored agitpropa.

 

Postoji. Nema nista tu komplikovano, stvar je prosta.

Ides kroz zivote, prelazish iz ejdnog tela u drugo - ti si nesavrshen. Odrekni se delanja, ocisti karmu, evoluiraces u visu svest - nirvanu. To je to.

 

I šta je tu univerzalno?

Karma ili nirvana :)

Toliko je univerzalno da su morali da ih uvoze.Treba reći ''uvozalno''.

 

Da je tako kako ti pricas... kako bi matematika uopste uspela da bude shvacena u evropi, gde su koristili josh od davnina stotinama godinama rimske cifre.

 

Znash li koliko je durgacija logika shvatanja rimskih i arapskih cifri, ali evo ceo svet koristi matematiku i pise arapskim brojevima.

 

Ni algebra nije univerzalna,već arapska i ''uvozalna'' :)

Nešto što je vremenom postalo svima poznato nije univerzalno već ''nešto što je vremenom (i propagandom) postalo svima poznato''.

Ne podvaljuj riječ univerzalno.Univerzalno je apriorno ne posteriorno.

Pa čak i algebra je arapska riječ,nije univerzalna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne igraj mi se tu sad sa pojmovima .. univerzalno, ne univerzalno 'vo 'no. Kapiras ti odlichno sta ja hocu da kazem. Ne podcenjuj snagu pojedinca. Ideja, misao, stanje svesti ne bira boju koze, nacin odrastanja itd.

Opet, ne potcenjuj ni snagu i um pojedinca. Mozes da prihvatis put ne delanja ko god da si, nema tu pravila nekih, dok se ne uradi kompeltna studija lichnosti. Opet mozes da ne prihvatis budin put nego hristov pa ako si i Indijac.

 

Budizam je hodanje puta koji je Buddha utabao, a buda je rodjen kao princ umro kao prosjak. Koliko njih danas moze da prozovi takav zivot? Ali opet mogu da budu budisti, taoisti, tantristi, thelemiti, hinduisti, hriscani, katolici, satanisti.

 

Rekoh to je ideja, to je put, to je nacin i filozofiaj zivota. Niko sem bude nije budista. Mozemo uvek da idemo u hardcore krajnjosti.

 

Zato mogu da ga "shvate" i shvate. Svi mi u pocetku prvo "shvatamo" a vremenom ulazimo u stanje shvatanja bilo koje ideje.

 

A za igranje sa tim logickim stvarima u obimnim pojmovima tipa univerzalnp ili generalizovanje otvori novu temu, pa moze da pricamo o tome. Nista nije ni skroz univerzalno, ni skroz generalno. Ali opet oba pojma se koriste da bi se lakse priblizili necemu.

 

Edited by bezlichni

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja
Kapiras ti odlichno sta ja hocu da kazem.

 

Pa naravno da kapiram.Kapiram da to što govoriš nije univerzalno.

 

Ideja, misao, stanje svesti

 

nisu univerzalne riječi

 

Nista nije ni skroz univerzalno, ni skroz generalno. Ali opet oba pojma se koriste da bi se lakse priblizili necemu.

 

Približiti se budizmu ne znači postojanje univerzalnog budističkog potencijala u svakom pojedincu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Približiti se budizmu ne znači postojanje univerzalnog budističkog potencijala u svakom pojedincu.

 

Sa obzirom da se budizam oslanja na reinkranacije, svako nekad dodje u zivot gde verovatno moze krenuti tim putem. No to sad nije bitno, naravno da ne postoju u svakom pojedincu. Isto kao sto vojnik ne moze biti svako, ili policajac, ili inzinjer. itd..

 

Ali to moze li neko biti budista ne zavisi od toga koje je nacionalnosti, vec od nekih drugih osobina. Naravno stoji to da ti socijalno okruzenje donosi nesto, ali ne svakom isto i ne reaguje svako isto na to.

 

Ideje se ne prenose genetikom.

 

 

rekoh ti, nemoj sa tim hardcore krajnjostima, ideja polako postaje svud ista stvar(kao opsti pojam). Kao sto je svud HELIJUM - HELIJUM. Helijum je hemijski element koji je opisan kako je opisan i kod svakog je isti. Da kazemo univerzalan.

 

Ali time se bavi logika, mi ovde pricamo o budizmu i potencijalu pojedinca da bude budista. Kao sto rekoh i sam budizam daje teoriju o potencijalu za taj put, ta teorija se zove karma. Ona koja ti upravlja zivotm, bira kakav ces biti rodjen u kakvom okruzenju itd.

 

Evo sad se setih jednog Astrologa. Ne znam ko se koliko ovde razume u astrologiju, ali lik je gledajuci svoj natal prognozirao 100 % neke crnomagijske stvari. Zakljucao se u jednu kucicu i principima Taoizma salomio sve aspekte. Toliko o potencijalu i shvatanju. Covek je primenio pretecu budizma i ono na cemu se budizam generalno zasniva (taoizam) na sebe a nije bio ni Indijac ni Kinez ni Japanac.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja
Sa obzirom da se budizam oslanja na reinkranacije, svako nekad dodje u zivot gde verovatno moze krenuti tim putem.

 

Pod uslovom da su reinkarnacije univerzalne.A nisu.

 

Ideje se ne prenose genetikom.

 

Ja to nisam ni rekao.

 

 

Helijum je helijum,budizam je budizam.Kad se budizam bude prodavao u flaši,javi mi.

 

Ali time se bavi logika, mi ovde pricamo o budizmu i potencijalu pojedinca da bude budista. Kao sto rekoh i sam budizam daje teoriju o potencijalu za taj put, ta teorija se zove karma.

 

A karma nije univerzalna.

 

ideja polako postaje svud ista stvar

 

Ako za ideju saznaš tek kad je neki Hindus pomene,onda je to propaganda,a ne uuniverzalnost.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...