Jump to content

Феномен ЈУметалске присутности Металике


vudun

Recommended Posts

velikoj meri sa blues uticajima,

Jeste;heavy - sve je to u osnovi blues. Ko svira,a pritom ima bar dve daske u glavi,provalio je to.

 

Hetfield i Hammett su po meni najbolji tandem gitarista od sve muzike sto sam u zivotu cuo. Da su rodjeni u XVIII veku sad bi bili u jebenim muzickim citankama pored Mo Carta :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeste;heavy - sve je to u osnovi blues. Ko svira,a pritom ima bar dve daske u glavi,provalio je to.

 

Hetfield i Hammett su po meni najbolji tandem gitarista od sve muzike sto sam u zivotu cuo. Da su rodjeni u XVIII veku sad bi bili u jebenim muzickim citankama pored Mo Carta :P

 

Definitivno ne može biti samo blues u osnovi. To bi bilo isuviše usko shvatanje heavy pravca.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Definitivno ne može biti samo blues u osnovi. To bi bilo isuviše usko shvatanje heavy pravca.

 

Prijatelju, da nije blues i gospela, teško da bi bilo rock'n'rolla, rock-a-billy-ja a potom i heavy metala.

Black sabbath i judas priest su svoje znanje pekli na rock'n'roll i blues osnovama i kultovima poput blind willie jonsona, otis spanna, junior wellsa, willie dixona, sony boy williamsona i da ne idem dalje.

 

Slušaj malo pažljivije Pageove rifove i solaže...

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prijatelju, da nije blues i gospela, teško da bi bilo rock'n'rolla, rock-a-billy-ja a potom i heavy metala.

Black sabbath i judas priest su svoje znanje pekli na rock'n'roll i blues osnovama i kultovima poput blind willie jonsona, otis spanna, junior wellsa, willie dixona, sony boy williamsona i da ne idem dalje.

 

Slušaj malo pažljivije Pageove rifove i solaže...

 

Dobro, znam to, ali ne možeš reći da se ne samo metal uopšte, već i heavy metal kao pravac, zadržao na toj osnovi. U tom slučaju bi bilo jako teško razlikovati heavy metal i hard rock, a ta dva pravca se jasno razlikuju, onoliko koliko i pesme Welcome to the Jungle od Gunsa i Between the Hammer and the Anvil od Judasa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Metallica je meni jedan od "omiljenijih" bendova, ali to ne znaci da je i najbolji - ali jednostavno ja ne mogu da zamislim metal bez Metallice. Danas postoji veoma veliki broj dobrih bendova koji stvaraju kvalitetniju i originalniju muziku, ali Metallica je nekako uvek tu, medju nama - ili je mrzimo ili je volimo (stalno je pominjemo).

 

Moj muzicki ukus je dosta raznovrsan, slusam sve sto mi se svidja (bez obzira koji je pravac), da li je to death, black, thrash ili sta vec, meni nije bitno, samo da mi se dopada. Zbog toga i moji omiljeni bendovi (Deftones, Metallica, In Flames) nemaju veze jedan sa drugim, ali eto...Kada pogledam ova tri benda, oni su menjali svoju muziku tokom karijere strasno - Deftones od Nu Metala (iza ovog imena stoji velika rasprava) ka nekom Alternativnom/Indie zvuku (narocito zadnji album), Metallica od Thrasha ka nekom "ne znam ni ja sta", In Flames od klasicnog melodeath benda ka nekom hibridu ili sta vec. Ljudi menjaju svoju muziku, to je meni skroz normalno...ne moze se uvek svirati ista vrsta muzike.

 

Jedan od razloga sto volim Metallicu je mozda taj sto sam metal poceo da slusam sa ovim bendom (secam se kasete Master of Puppets, kupljene na pijaci u Nisu, jos je keva kupila kasetu...to je bilo bas odavno), pre toga sam slusao punk - Misfitsi i Ramonesi su mi bili "naj". Takodje, ne mogu da se slozim sa ljudima (ne svi) da je album Load los album. Ekipa iz Metallice je jednostavno napravila iskorak u svojoj karijeri, napravila jedan moderan metal album koji je imao u sebi dosta hard rock elemenata. Elem, jedna od najboljih pesama Metallice (za mene) se nalazi na tom albumu - The Outlaw Thorn. To je fenomenalna pesma, kad je slusam, uvek joj se divim.

 

Rasprava oko Iron Maidena i Metallice je slicna onoj rapravi iz 90-tih izmedju Guns-a i Metallice. Ko je bolji bend izmedju ova tri, to je uvek subjektivno misljenje, ja mislim da ce to uvek biti tako. Takodje, slazem se sa postom od pre nekoliko stranica da su Maideni napravili sjajne albume u zadnje vreme, narocito zadnji, koji je fenomenalan i koji me je naterao da preslusam celu njihovu diskografiju jer ih ranije nisam slusao. Iskreno, iako sam veliki fan Metallice, zadnji albumi Maidena su mnogo bolji od zadnje Metallice, ali to ne znaci da svi koji imaju slican ili isti stav prestati da slusaju Metallicu jer je Maiden napravio bolji album...to je totalna glupost.

 

To je to, na kraju bih hteo da kazem da su ovakve rasprave veoma bitne i korisne. Ni ovi forumi ne bi bili zanimljivi da svi mi imamo slicna ili ista misljenja, na koji nacin bi se medjusobno prepucavali.

 

Na kraju "Metallica Rules"!!! :pivopije:

 

Sada sam se setio, i meni smeta kada ljudi uporedjuju metal sa Metallicom, ali mnogi ljudi nemaju pojma za metal bendove

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hronološki, hitovi metalike, ali normalno je da je većina sa black-a jer je taj album bio i najkomercijalniji od svih iz prve polovine karijere.

 

znači:

 

1. kill 'em all:

-whiplash

-jump in the fire

-the four horsmen

-seek and destroy

-motorbreath

-hit the lights

-metal militia

 

2.ride the lightning:

-ride the lightning

-fade to black

-for whom the bell tolls

-creeping death

-fight fire with fire

 

3. master of puppets:

-ceo tracklist-ultimativni album-bez pogovora. :da:

 

4. ...and justice for all

-blackened

-one

-...and justice for all

-harvester of sorrow

-dyers eve

 

5.metallica

-enter sandman

-sad but true

-of wolf and man

-unforgiven

-wherever I may roam

-nothing else matters

-enter sandman

 

6.load

-ain't my bitch

-2x4

-mama said

-king nothing

-until it sleeps

 

7.reload

-fuel

-the memory remains

 

8.st.anger

-frantic

-st.anger

-some kind of monster

 

Malo li je...?:D

to što se svaki disko šaban hvata za enter sandman i unforgiven, nothing else matters, je stvar koja je bila i fora u svetu, a ne samo kod nas. jer u to vreme, metallica-e je bilo svugde, i 4 spota za jedan album, gde ćeš veći komeršl muvment.:)

 

A live shit, pa ne znam koliko ljudi pljuvali metallica-u, ali sa tim live albumom su dovoljno pokazali ko su i šta su kao muzičari. kad je 80000. ljudi uz new kids on the block moglo da peva o-o-o the right stuff, što ne bi moglo isto toliko meksikanaca uz seek i ostale hitove. jedan od najjačih live albuma ikad. :da::D

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kažu da je kod nas Heller prvi počeo da svira žestoki metal. Ja sam ubeđen da nije tako, da je u to vreme kod nas bilo dosta bendova koji su svirali taj pravac, možda i kvalitetnije od Heller-a, ali nisu imali vezu da uđu u studio i snime album.

Jedni od prvih, pre njih je bio "Evil blood"

To sa Hellerom nije tačno, pre njih su se pojavili Gordi i Paklena Pomoranča, koji sa današnje tačke gledišta nisu bili neka pržana ali za početak osamdesetih itekako su bili osnova za kasniji heavy zvuk kod nas. Koji je to naš ili ex-yu gitarista koristio gudalo da svira gitaru na svirkama? Momci iz paklene pomoranče su prvi kod nas izlazili na scenu u koži i spajkovima.

Dobro "Gordi" i "Pomaranča" su bili Heavy.

Tak da mislim da se može reći da je "Heller"jedan od bendova koji su počeli da cepaju extremni metal.

Slažem se da su gore navedeni bendovi bili osnova za razvoj metal scene.

Uvek se nasmejem kada pročitam Zlatko intervju gde govori kako su "Gordi" sa pop rockprešli na metal.

Ne treba zaboraviti ni gruu "Warriors" Prvi su snimili metal album na engleskom u YU, a i prvi YU bend koji je izdao album vani.

nadji negde na netu intervju sa atilom...sve je lepo rekao o snimanju ploca preko veze.

Daj link.

Venom su prvi uneli termin ''power metal'' u metal milje, iako to što su svirali nije imalo veze sa današnjim powerom, već više je sužilo da označi jačinu te muzike koju su svirali, jer se black metal tek kasnije počeo pojavljivati kao žanrovska odrednica, uz bendove kao što su slayer, bathory...pa tek su to kasnije norvežani definisali kao danas znanu formu black metala. venom su neko vreme furali i ''speed metal'' definiciju, znači i pre pojave helloweena.

 

takodje, possessed, koji su bili death metal, u vreme kad su se pojavili, imali su titulu ''killer metal'', ali sa pojavom bendova poput mantasa, kasnije deatha, benediction-a, napalm death-a i carcassa, death metal je rodjen kao žanr.

 

prvi radovi napalma se doduše nisu mogli podvesti ni pod jedan žanr, jer je prvi demo trajao svega desetak minuta ili malo jače, a imao je gomilu pesama.

 

venom, ono što su svirali u početku može se podvesti pod agresivniju varijantu punka uz dodatak heavyja. eto, za to je najbolja kao primer pesma ''sons of satan'', sa ''welcome to hell''.

 

Metallica je sa druge strane mixovala malo punka, nwoabhm zvuk sa nekim novim stilom, iz kojeg se potom izrodio thrash. Takodje da ne bude zabune, i bend king diamonda i hank shermanna, ''brats'' bio je poprilično punkerski orijentisan, a metal obrisu su se tek nazirali.

 

što kaže Sloba :pivopije:, sabbathi su očevi metala, ali ne treba zaboraviti ni deep purple, koji su u rock muzici uneli dosta promena sa ''speed king'' i ''bloodsucker'', pa i zeppelin-i, iako u velikoj meri sa blues uticajima, imali su uticaja na razvoj heavy metala. za judas priest, smatram da su tek posle ''rock-a-rolla'' krenuli u metal, jer prvi album je rock, sa vidnim psihodelik i doom uplivima.

 

I malo offtopic-a, mene lično nervira kad kažu za angelu gossow i sabinu classen, da su prve žene koje su imale najagresivnije vokale u metalu, kenjanje. Poslušajte, japanski Jurassic Jade, nikad ne bi ste skontali da riba može onako da peva. :D

Prvi put čujem da je Venom trpan u Speed i Power.

Hvala za preporuku Za "Jurassic Jade".

Edited by Divlji Tigar

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 11 months later...
Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...