Jump to content

Os Wars


TtuEd

Recommended Posts

  • Replies 198
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

@rasa

 

A jos mnogi ljudi nisu svesni da na linux-u mozes i da se igras-da da se igras

Ne kazem bas da moze da zameni Windows-ali postoji emulator Cedega(vrlo je jednostavan za instaliranje i upotrebu-sve se svodi na next,next,next)koji moze da se skine sa torrenta i na kome po nekom mom iskustvu radi oko 50% igara

Meni licno skoro ni jedna aplikacija iz Windoze ne nedostaje(izuzev odlicnog WinUAE emulatora(verzija za linux je,nazalost,dosta losija) i ako ne racunamo igre)-Photoshop mi ne treba,u isti nisam usao dva puta u zivotu(kada sam u Win-u koristim za prckanje po slikama Irfan View sa pluginovima koji mi zavrsava sve),web dizajnom se ne bavim pa mi ni Dreamwweever ne treba,isto stoji i za video montazu i sl-meni su potrebni programi koji ce zavrsavati neko osnovne/srednje i to je,ja mislim,profil u koji spada i ogromna vecina desktop korisnika

Tako da po meni i nije neki argument(u ovakvim raspravama)to sto Win ima PS ili Adobe Premiere-to su programi koji su namenjeni za suve profesionalance te relativno uzak krug ljudi i za koje treba da plati cifra sa cetiri broja :)

To sto se ovde koristi PS za 100din i to za one stvari koje moze da ti zavrsi Gimp u full-u recimo je vec neka druga prica....

Takodje smatram da instalacija linux-a nikad nije bila laksa-kod Fedore i PCLOS-a se svodi na par puta next,slicno je za Ubuntu ili SUSE

Istina,postoje distroi kod kojih instalacija nije bas toliko user-friendly-kao sto je npr Slackware ili Gentoo-ali to nisu distroi za pocetnike,vec za ljude koji se ne plase konzole i koji bi da malo virnu i ispod haube,i o tome vrlo lako mozes da se informises na netu-npr ovde http://distrowatch.com/

Uvek mozes da izaberes nesto sto ce ti odgovarati-zato veliki broj distroa nije po meni nikakva mana vec prednost jer se za svakog nadje po nesto,shodno ukusu i afinitetima

Ono sto je takodje velika prednost linux-a u odnosu na Windows je da na samo jedan klik ili komandu moze da se uradi upgrade celog sistema sa sve aplikacijama(preko package manager-a tipa Yum,Apt,Smart)sto na Windowsu za sad ne postoji,niti ce postojati u skorije vreme-nekoliko centralnih repoa iz kojih se preko neta dodaje sav potreban softver

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

ja mislim da ove treba da napisemo svoja iskustva sa svim os-ovima sa kojima smo se sreli, dakle - krajnje argumentovano, istinito i iz prve ruke. to moze da bude korisno, a ne "cuo sam od baba ruze i citao sam na slash dotu". ;)

 

evo price o instalaciji usb adsl modema pod ubuntu 6.06 koja sluzi da ukaze na neke nesavrsenosti linux-a uopste i da ilustruje jedan problem sa kojim se realno moze sresti neko ko odluci da se okusa u linux vodama. takodje, dajem par odgovora na neke citate koji su se pojavili ranije:

 

drajveri za njega ne dolaze uz sam distro ubuntu 6.06, niti postoji gotov instaler tih drajvera za linux. da bi se usb adsl modem naterao da radi, mora da se prodje kroz sledecu proceduru: prvo se skine poseban program za linux koji sluzi da se iz windowsovog dll drajvera (kojeg sam dobio uz modem) izvuce binarni firmware za adsl usb modem. taj program sam skinuo (sluzeci se windows-om ;)), ali je u pitanju bila source verzija koju je bilo potrebno kompajlirati. da bi se kompajliralo (govorimo o ubuntu 6.06), potrebno je instalirati paket build-essentials, koji naravno sadrzi kompajler, kao sto mu ime kaze. i to sam skinuo iz win-a, jer modem nije radio pod ubuntuom jos uvek. nakon instalacije build-essentialsa, uspesno sam kompajlirao program za ekstrakciju firmware-a iz dll-a, i izvadi firmware. treba napomenuti da za ovih 100 godina koliko se sluzim windows-om NIKAD nisam morao ni nista da kompajliram. elem, potom dolazi laksi deo. tako obradjen firmware se snimi u tamo neki specijalni folder (da ne smaram sada, ali neko ko se prvi put srece sa linuxom NEMA SANSE da ga pronadje iz prve, vec mora da trosi vreme na netu da cita forume i pretrazuje kao sto sam to i ja radio). zatim se u nekom drugom specijalnom folderu pronadju neki fajlovi cijih imena ne mogu da se setim i tamo se upisu neki suludi brojevi (parametri konekcije /peers/access). zatim, pronadjem jos jedan specijalan fajl u nekom tamo specijalnom folderu i tamo upisem username i password razdvojene karakterom * (chap i pap secrets). super. nakon toga idem u komandnu liniju i kucam neku kobasicu prvo da ucitam firmware u modem, pa onda jos jednu kobaju da taj modem i pokrenem sa parametrima moje sifre i usernamea. naravno, moze da se napravi skripta koja to radi, ali stvarno je smor cela procedura.

 

za sve ovo mi je bilo potrebno solidna dva dana trazenja po netu, citanja beskrajnih foruma i uputstava koja cesto nisu radila u mom slucaju (postupak se razlikuje od verzije do verzije, od modema do modema), itd, itd. u windowsu se ovo resava na par klikova na next-next-next. i potrebno je oko 3-5 minuta da modem proradi i da se covek prikaci na net.

 

Da si se malo bolje raspitao,mogao si kod provajdera za trazis modem sa ethernet prikljuckom koji radi out-of-the-box i da tako izbegnes ove za tebe tako velike napore

da li se takav modem dodatno naplacuje? ;-) drugo, gde to ima da os diktira meni sta cu da kupim od hardvera kad nepo mogu da uzmem windows i na next-next istaliram sta god hocu? ja sam adsl usb modem dobio DZABE od provajdera i to je veoma fuknaiocnalno i jednostavno resenje - ako se koristi windows, naravno. naravno da sam ja to poterao da radi i pod linuxom, ali ipak ces priznati da je to nepotrebna zajebancija...

 

 

Naravno da nije moguce

I to ne zato sto USB modem na radi pod linux vec zato sto oni(i svi ostali provajderi)ne daju tehnicku podrsku za linux-to je njima na cast

to je cista racunica. kad bi jedno 30% musterija tog ISP-a furalo linux, da vidis kako bi se pojavila tehnicka podrska odjednom. ovako se ne isplati raditi tehnicku podrsku na te teme za svih 15 ljudi koji koriste adsl/linux u srbiji. vise ljudi ce poceti da koristi linux tek onda kad ne budu morali da se bave maratonski dugim i komplikovanim instalacijama kao sto sam ja gore morao da bih se nakacio na net preko usb adsl modema.

Share this post


Link to post
Share on other sites

imam jednu drugaricu kojoj sam 100 puta rekao da redovno updateuje avast i da ne instalira glupe zabavne programe tipa "vidi sto je slatko ovo malo pile sto trci preko ekrana (i sto krkne trojanca samo tako)".

Kako si samo slijep.

Ona instalira piliće da bi ti došao kod nje u potkošulji, znojav, sa kartonom koka-kole na ramenu da riješiš problem.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

da li se takav modem dodatno naplacuje? ;-) drugo, gde to ima da os diktira meni sta cu da kupim od hardvera kad nepo mogu da uzmem windows i na next-next istaliram sta god hocu? ja sam adsl usb modem dobio DZABE od provajdera i to je veoma fuknaiocnalno i jednostavno resenje - ako se koristi windows, naravno. naravno da sam ja to poterao da radi i pod linuxom, ali ipak ces priznati da je to nepotrebna zajebancija...

 

Takav modem se ne naplacuje dodatno :)

Jedina razlika je u tome sto se umesto USB-a kaci preko etherneta

Svi provajderi imaju i jedne i druge u ponudi i ne vidim uopste kakav bi cim bio da se trazi ovaj sa etherhetom sa obrazlozenjem "jer ja koristim linux bla bla bla" ;)

U svakom slucaju je manji cim da trazis modem koji ce odmah da radi,umesto da radis ovo sto si ti napisao zar ne? :mhihi:

Slazem se da je cimanje instalirati pojedine drajvere,ali zapitaj se koliko to traje-rekao si da ti je trebalo dva dana i to je bilo to-radi na kraju,a ja sam prilicno siguran da ne moras na linux-u svaki dan da radis stvari koje si ti opisao-namestis sve za nekoliko dana(ili manje,zavisi i od distroa)i gotovo :da:

Vec vidim nesto tipa "vreme je novac" ali to ne mozemo da primenjujemo na standardne dekstop usere koji ima daleko najvise-oni ipak imaju vremena da sve podese glat kako hoce i gde hoce

 

Reda bi bilo da napomenem moje iskustvo sa soft modemom cije je namestanje poznato kao bauk za pocetnike na linux-u-pre davno,kada sam tek krenuo da koristim linux,sam imao soft modem i onda sam resio da sebe castim i kupim eksterni serijski modem koji radi bez ikakvih dodatnih podesavanja-koristio sam ga neke dve godine sve dok ga nije lupio grom,pa sam,eto,bio primoran da opet uzem softverasa(ne treba posebno da napominjem da sam za tih par godina totalno zaboravio sve-sta,gde i kako kada su soft modemi u pitanju,jer mi pored hardverasa nije ni trebalo :) )

Sve sto sam trebao da uradim je da odem na poznatu vec linmodem stranicu i da skinem drajvere-u arhivi u kojoj su zapakovani isti sam dobio i uputstvo pomocu koga sam drajvere instalirao i za nekih 15min bio sam na netu,zamisli bez ikakvih cimanja :)

A treba da spomenem svoje iskustvo i sa promenom hardvera-kada sam dobio novu makinu(tacnije plocu i procesor i jos ponesto),i kada sam podigao linux docekalo me je prijatno iznenadjenje-podigao se kao i ranije do tada i sve je radilo kao da sam jos uvek za starim kompom-cak i fglrx ATI drajveri koje sam instalirao naknadno

A cik pogodi-kod Win-a mi nije ginuo format-mislim moze i bez njega,ali to je za mazohiste koji vole rucni posao,tako da je ipak format najjednostavnije i najbrze resenje ;)

to je cista racunica. kad bi jedno 30% musterija tog ISP-a furalo linux, da vidis kako bi se pojavila tehnicka podrska odjednom. ovako se ne isplati raditi tehnicku podrsku na te teme za svih 15 ljudi koji koriste adsl/linux u srbiji.

 

Hvala sto si mi rekao-nisam znao :)

Samo u Srbiji ima dosta vise linux korisnika nego ta 15-orica-ja licno u selendri kao sto je Loznica znam nekoliko ljudi koji koriste linux-i to su samo oni sto ih ja licno znam :)

 

vise ljudi ce poceti da koristi linux tek onda kad ne budu morali da se bave maratonski dugim i komplikovanim instalacijama kao sto sam ja gore morao da bih se nakacio na net preko usb adsl modema.

 

Ili ce vise ljudi poceti da koristi isti kada budu pocele da se prave....ahm.....igre i pojedini programi?

Edited by Full_Metal_Yakuza

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ili ce vise ljudi poceti da koristi isti kada budu pocele da se prave....ahm.....igre i pojedini programi?

 

Surova istina!

Gomila ljudi koju ja znam kupilo je komp samo da bi igrali igrice.Nista drugo ne znaju.Neki cak nemaju pojma da krekuju igre i posle 2 godine od kako imaju komp.E tu bi se slozio sa onim sto kaze Milan iz Tarota-konzole sluze za igranje.Dobro RTS i MMORPG igre ce jos dugo biti ono u cemu ce samo PC korisnici moci uzivaju.

 

E sad mi nije jasna jedna stvar.Zasto ali zasto proizvodjaci igara igre rade iskljucivo za Window$.Pa nije taj DirectX toliko bolji od OpenGL-a da bi to bio izgovor.Ja mislim da je ovde Bili umesao svoje prste i sa nekoliko kofera zelenih novcanica kupio poziciju na trzistu kojom je ucvrstio svoj sistem kao #1 sistem za igranje.Platio nekoliko ljudi koji su lobirali za njega i njegov softver i volia.

ID softvare svoje igre radi kako za Window$ tako i za GNU Linux.

Zasto to ne radi i EA games?

Share this post


Link to post
Share on other sites

A.S. Drago mi je da je malo splasnulo 'pljuvanje'

 

Problem vezan za OpenGL (mada, trebalo bi pomenuti da ima extra mainstream igara radjenih u njemu) je prvenstveno 'zatucanost' ARB (Architecture Review Board) zbog koga se sam core razvija dosta sporo. Samim tim, nastaju nestandardne OpenGL ekstenzije, gde neki proizvodjaci podrzavaju jedne, a drugi druge. OpenGL 3, koji bi trebalo da izadje uskoro (ako nije vec, nisam proveravao) ima bas za cilj da sve to promeni - ima podrsku svih vaznijih proizvodjaca, cistiji API, jedinstvenost...

 

Naravno, nije OpenGL jedini razlog tome sto se igre obicno ne prave za Linux, nego cinjenica da smatraju da je finansijski neisplativo. To mu dodje jedno malo vrzino kolo. Da bi im postalo isplativo, GNU/Linux mora imati vise korisnika;, a da bi imao [mnogo] vise korisnika, mora imati vise igara; a da bi imao vise igara, moraju biti isplative.

 

...

E sad jedan mali dozivljaj od pre nastanka vremena - otprilike u vreme nastanka XP-a sam poceo da prelazim na Linux za koji je i tada (cak, tada mnogo vise) vazilo da ima problema sa nedostatkom drajvera.

 

Imao sam dva kompa - na jednom sam imao zvucnu karticu ciji drajveri nisu mogli da se instalisu pod windozima (98 osr2 u to vreme) nego kad sam hteo da slusam muziku, morao sam da pokrecem drajvere za DOS koji su skucavali komp ako se pokrecu neki programi (koji nemaju veze sa zvukom).

 

Drugi komp je imao jednu integrisanu i jednu normalnu zvucnu kartu. Nije bilo sile da se obe pokrenu (win98osr2, ni xp) i da rade u isto vreme. (cak je u uputstvu za instalaciju, koje sam jednom kasnije i uzeo da procitam pisalo da je obavezno u biosu iskljuciti integrisanu karticu da bi ova druga radila).

 

E, sad dolazi ocekivano neocekivani deo price. RedHat 5.2 (a i kasniji) su na tim kompovima bez ikakvih podesavanja, dakle out-of-the-box prepoznali i mogli da koriste pune potencijale svih navedenih kartica. Tako da sam mogao, da sam hteo, na drugom kompu u isto vreme da pustam Maidene i Floyde, tako da izlaz ide na razlicite kartice.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni je takodje GNU Linux sve prepoznao out of the box, dobro da ne gresim dusu i XP je.Ali ono sto je primetno kod XP-a kada zelim je da kada minimajzujem prozor nekog srednje (u odnosu na hardver moje masine) zahtevnog programa primecujem usporenje koje do sada nisam imao na GNU Linuxu, a pokretao sam po cetiri programa (za koje sam smatrao da su srednje zahtevnosti) cisto da testiram komp.

E tu dolazim do necega sto mi se mnogo svidj u GNU Linuxu a to je da jedan program radi jednu stvar.Program za obradu zvuka obradjuje zvuk i to je to.Ne kao Window$ programi u kojima postoji gomila gluposti koje nemaju veze sa prvobitnom svrhom programa i bez veze trose resurse sistema.

Share this post


Link to post
Share on other sites

dobro, a koje stanoviste ti zastupas (ili da kazem vi zastupate?) u ovoj nasoj online raspravi? :-)

 

Bez persiranja, molicu.

 

Pa vidi...mislim da spomenuh da sam imao priliku da radim na jedno dvadesetak OS-a ako ne i vise. Kad kazem 'radih', ne mislim pri tome da kao vrh vrhova uzmem kompjuter i instaliram i 'podesim' OS na istome. Joj dostignuTja. Ja, burazeru, pisem softver (i dizajnirah hardver svojevremeno) na kojima neke institucije, kako vojne tako i civilne, zaradjuju hleba ispod mishke. Cuvaju neciji san. Istrazuju kosmos.

 

Sa stanovista inzenjera, ova diskusija je krajnje debilna. U najvecoj vecini slucajeva, na Zapadu, inzenjeri ne odlucuju koja ce platofrma biti koriscena. Stvari se namecu same po sebi, kako i zasto, to je druga tema. Ti onda dodjes i odradis posao. Meni u zivotu nije zafalio driver (pa ni USB na Linuxu) jer ako ga nema, ja ga napisem. Stavise, pisanje hardverskih drajvera je trivijalno u Linuxu (i bilo kom Nixu) jer je sam njihov model preistorijski. Case in point, USB drivers o PNP i da ne pricam. USB driveri koriste takozvani 'stacked driver model' za koji ne postoji inherentna (citaj nativna) podrska u Linuxu. Zasto? Zato sto je Finac med. Sad on misli kako je posisao sve znanje ovog sveta pa nije u fazonu da ugradi u binarnoj izvedbi (o ne, 'Open Source') aplikativni binarni interfejs. Cenim da 100% vas burazera nit kapira sta Finac ima u glavi (a Shved je) nit kapira sta je ABI. Niti kapira da jedan isti drajver koji je radio u kompilaciji od juce, vise ne radi danas (posto svaka budala prchka po kernelu). Izracunato je, generalno, da bi podrzavao jedan jedini uredjaj, na svim flejvourima Linuxa, sa svim distroima, i nekih desetak kompilacija unazad, potrebno je da imas nekih 400 ( i slovima, cetiri stotine) verzija drajvera. Ono sto vi omladinci ne kapirate ( a i kako bi) je da za recimo Windows, u vecini slucajeva, postoji jedan jedini drajver za dati uredjaj. Sad ce mnogi da se preneraze, i tripuju kao, kako bre, pa za svaku verziju Windows-a ima na download sajtu poseban download.

 

IMA. Ali drajver je u vecini slucajeva isti (drajver generalno ima .SYS ili .DRV ekstenziju i da se binarno komparirati). Fora je u tome sto je pakovanje drukcije. A pakovanje je drukcije jerbo recimo, ako je u pitanju drajver za jedan isti stampac, drajver je jebeno isti ali su ostale jutiliti funkcije i programi razliciti (tipa 'Ink Monitor', sto nema blage veze sa drajverom). Taj isti drajver bi radio i da nakacis printer na gitaru pod uslovom da gitara ima interfejs ka printeru. Ne komandujes ti gitarom, komandujes printerom, koji se uzgred ne menja. Jedan printer, jedan drajver. I tako dalje i tako dalje.

 

 

Ono sto vama nije jasno , a i kako bi, je da MS nije dobio trziste tako sto je napisao zilion nekih aplikacija ili OS, sam po sebi. Oni imaju jebeno najjaca orudja za razvoj, i pri tome je podrska tih orudja nevidjena. Znam da su vam to spanska sela, piraterija and all. Na zapadu, ako nesto ne mozes da skapiras, ili ti treba pomoc generalno (posto je podrska i dokumentacija neverovatna, treba da si Srbin ili mentol) zovnes ih i voila. Jopet, mi se ovde ne igramo 'ko ce da instalira DVD ROM na Linuxu', pisemo milion dollar code. Jasno?

 

Imajuci u vidu gore navedeno, neki od palisha bi mogli malo da iskuliraju jer ima tu ljudi koji su pozvani da objasne neke stvari.

 

Ja sam sav za razglabanje o intrigantnim detaljima oko dizajna sistema, kao sto su upravljanje memorijom, procesima, signaliziranje, scheduling, security, executable format, samomodifikujuci kod, self recovery (MIL STD), dinamicko linkovanje (malo je zajebano koristiti srbo-hrvascinu u tom kontekstu) kad pojedinci prekinu da seru o materiji koja im je 'tabula raza'. Mozda da se malo naculje usi?

 

 

Aj' omladino, biTje valjda nesto od vas jednog dana :pivopije:.

Edited by Dersu Uzala

Share this post


Link to post
Share on other sites

hm, nisam toliko upucenu tematiku pravljenja drivera, ali ono sto znam iz iskustva je da mi u linuxu za vecinu hardvera nikada nije trebao dodatni driver. sve je radilo "out of the box". cak je i SB Audigy, koji u win-u nece ni da "pisne" bez divera, za par godina "preziveo" vec dva znacajnija unapredjenja kernela, na vise distribucija, i na svima je radio sa punim surround opcijama, bez dodatnih drivera.

ni sa usb uredjajima nikada nisam imao problem u linuxu. na primer na laptopu bez problema koristim mobilni, povezan preko usb=a, kao gprs modem i kao flash memoriju, bez dodatnih drivera.

 

driveri mi jedino trebaju za win modem i za graficku kartu (cisto radi izvlacenja maksimalnih performansi :bigblue:). za modem koristim jedne te iste drivere prakticno godinama, a za graficku kartu skinem najnovije sa sajta, pokrenem skriptu, "next next next" i gotovo.

 

pritom na intelu na 1,8GHz sa 512MB RAM-a i grafickom kartom starom 5 godina, na kojem vista jedva radi, bez problema (i bez usporenja racunara) "shljaka" Compiz u odnosu na koji Vistini "neverovatni 3D efekti" izgledaju smesno.

A da svtvar bude jos gora :bigblue:, sve ovo sto sam naveo se desava na Slackware GNU/Linuxu, koji vazi za jednu od "nezgodnijih" (blaga rec :bigblue:) distribucija po pitanju hardvera i podesavanja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sve je to fino sto si napricao Dersu Uzala-ali iskreno i bez uvrede-koga boli kc(sarkazam)za te stvari o kojima pricas a pogotovu kada su pitanju casual desktop korisnici oko kojih(bar ja mislim)treba da se vodi ova rasprava ;)

Jeste linux je krpez,nema ABI i backward comaptibility-sve to stoji,samo mu to nimalo nije smetalo da se nametne kao no 1 *nix OS kako za desktop tako i za druge stvari gde je bukvalno istisnuo sve ostale *nix sisteme(narocito famozni Solaris)i doveo ih u inferironiji polozaj,pa se eto u skorije vreme i Sun doziva pameti i resava da otvori kod svog ucmalog ceda(i to kako stvari stoje-ni manje ni vise nego pod GPL3)koje je,da se ne lazemo,stagniralo godinama iza zatvorenih vrata,cak toliko da su ga i BSD flavori presisali podosta u svemu

Jeste ima taj isti Solaris i daleko superiorniji kernel te ABI i ZFS conatainer i dtrace i sve sto uz to ide,ali slaba vajda od toga kada ja kao average consumer ne mogu da imam ama bas nikakve koristi od toga,necega sto je namenjeno za usko specificne potrebe i ogranicen krug ljudi koji se meri u promilima

Tek usabaility/userland da ne pominjem :)

Otkricu ti tajnu-prednost linux-a je u hardverskoj podrsci u samom kernelu(maltene skoro 95% modernog hardvera)kao i u otvorenom kodu(brzi razvoj-vec sam pomenuo primer Solarisa,veca baza korisnika i sl),i to je ono sto ljude najvise interesuje-da im hardver radi :)

A naravno ne treba zanemariti i portabilnost-linux postoji za skoro sve moguce platforme,a opet recimo taj isti Solaris je npr jedini pravi Unix(AIX,Ultrix i slicni parfemi :) koliko ja znam ne postoje za PC kompatibilce)koji je portovan na x86 arhitekturu i to relativno skoro,pre par godina

To da li kernel ima ovo ili ono ili da li se koristi devel alat ovaj ili onaj njih(casual korisnike)savrseno zabole(eto Windoza je dobar primer toga :) )

O tome glavu treba da lupaju linux kernel develi ili Torvalds(koji just for the record najavljuje i taj famozni ABI i backward compatibility za blisku buducnost :) )

Dakle da rezimiram-ljudi instaliraju linux i hardver im jednostavno radi,vecina istog se podesava i bez nekog veceg cimanja

To da li postoji jedan uniformni drajver ili svaki zasebno za svaki uredaj nikog ne zanima sve dok mogu da koriste svoj npr stampac ili graficku(a mogu)bez problema :da:

Finito....

 

P.S. Interesantno je kako neki ljudi nazivaju linux kernel krpezom,kupusarom i tome sl-ja samo znam da sam jedno dve godine koristio Slackware(od skora Debian-pre jedno pola godine)i da mi se sistem nijednom nije zabrljavio ili zakucao,a kernel panic nisam uz zivotu doziveo i da na tom kupusu od kernela mogu da pokrenem bez problema hardver o kojem neki drugi *nix moze samo da sanja(tipa DVB kartica koje je za BSD npr jos uvek mislena imenica,taj isti BSD koji je meni dok sam koristio v 5.3 znao da se upuca samo tako casteci me fazomnim kernel trapom 12 i to bez nekog vidljivog razloga,a vamo zapenili i hvale ga na sav glas korisnici istog kako je to daleko robusniji i stabilniji sistem neko musicavi linux-aha :) )

Edited by Full_Metal_Yakuza

Share this post


Link to post
Share on other sites

Backward kompatibilnost je mac sa dve ostrice, tako da ga ne bih spominjao ni kao argument 'za' ni 'protiv'.

 

B.c. iziskuje previse cesto i replikaciju brda gresaka, kako u dizajnu, tako i samoj implementaciji.

 

<analogija>Dovoljno je uporediti arhitekture Intelovih procesora (ia32 i em64t, ne ia64) koji su se trudili da budu b.c. sa svim svojim prethodnicima*; sa IBM-ovom (kasnije i Motorolinom) serijom procesora (POWER).

 

* naravno, ne kompletno b.c. ali i dalje previse b.c.

 

----

 

Sta god mislili o arhitekturi (da, mikrokernel je bolji), nacinu razvoja (kupusara) i autoru (naduvenko), Linux je trenutno najskalabilniji kernel na trzistu (mozda je neki poput Plana 9 iznad po ovome, ali je to samo teoretski) koji se vrti na mom ruteru (v2.2), na brdu telefona i ostalih embeded uredjaja, preko desktop/laptop sistema, malih/srednjih/velikih servera, pa do racunara sa top500.org.

 

I to je na svim tim uredjajima isti kernel, a nije marketinski trik poput Windowsa i Windowsa CE.

 

Svaka prica ima bar dva ugla...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam sav za razglabanje o intrigantnim detaljima oko dizajna sistema, kao sto su upravljanje memorijom, procesima, signaliziranje, scheduling, security, executable format, samomodifikujuci kod, self recovery (MIL STD), dinamicko linkovanje (malo je zajebano koristiti srbo-hrvascinu u tom kontekstu) kad pojedinci prekinu da seru o materiji koja im je 'tabula raza'. Mozda da se malo naculje usi?

Aj' omladino, biTje valjda nesto od vas jednog dana :pivopije:.

Prvo nemoj da se ljutis.Nemam nameru da vredjam vec poshtujem to sto si rekao.

Ali prosecnog korisnika boli qrac kako komp upravlja procesima,kako radi dugorocni planer, kako se podaci smestaju u memoriji (jel pakovan ili nepakovan zapis), dal se koristi dinamicko vezivanje ili ne, jel program korisisti nasledjivanje ili ne.Dize se bas njemu za to.Njemu je bitno da radi.Cinjenica je da GNU Linux bolje prepoznaje hardver od Window$-a, ali je od strane proizvodjaca hardvera za Window$ napisano vise drajvera nego za GNU Linux.Ovo ce se promeniti u buducnosti to je neminovno ali nece brzo, vec ce to ici postepeno.Medjutim sumnjam da Microsoft sedi na lovorikama, ne placa ih Bili da bleje smisljaju oni nesto...

Ako se dobro secam spike asistenta sa vezbi, Windoza ima klase koje su zaduzene za podizanje drajvera (ispravite me ako sam se pogresno izrazio). U njima se nalazi funkcija(e) koja je dinamicki vezana sa naslednicama te klase.Proizvodjac implementira klasu koja nasledjuje tu klasu iz Windoze i u njoj funkciju koja je dinamicki vezana sa onom iz Windozine klase.Ta funkcija je zaduzena za kontrolu rada tog uredjaja i to je to.Ne secam se bash najbolje, ali to je otprilike to.Ispravite me ako gresim.

Covek se uci celog zivota ;)

:pivopije:

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja, burazeru, pisem softver (i dizajnirah hardver svojevremeno) na kojima neke institucije, kako vojne tako i civilne, zaradjuju hleba ispod mishke. Cuvaju neciji san. Istrazuju kosmos.

 

'х, напокон... деда, мени треба један драјвер за Вињак ХО (ово је она верзија 12 година стара). наиме, док сам раније имао дискету која иде уз поменути хардвер (радни назив, ''средња електротехничка школа вол. 4'') није било никаквих проблема. додуше, тада сам хардвер користио учесталије и најчешће уз ''Мезе'' (хајскул едишн, не може да се користи у професионалне сврхе, да изведеш цицу или пословне пантере).

шта ми се дешава. како је хардвер поприлично архаичан, догађа ми се да после врло кратког времена крене да ми брља интерфејс. отвара рид онли мод, примењује мастер ресет, трипује ми машину. опција ''зезање'' ми је остала потпуно маскирана. у ствари, од опција су ми остале само ''пегла'' и ''кома'' а те функције добијам и са знатно јефтинијим хардвером.

ако можеш да завршиш нешто око тога да ово постане јузер френдли хардвер к'о пре пар година што је био, обећавам ти да ћемо, каце вратиш у БГ, заједно да сврнемо у прошлост када је овај комад хардвера жарио и палио ПЦ сценом. у време када су се у сервер сали пљескале администраторке по дупету отвореном шаком.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sta god mislili o arhitekturi (da, mikrokernel je bolji), nacinu razvoja (kupusara) i autoru (naduvenko), Linux je trenutno najskalabilniji kernel na trzistu (mozda je neki poput Plana 9 iznad po ovome, ali je to samo teoretski) koji se vrti na mom ruteru (v2.2), na brdu telefona i ostalih embeded uredjaja, preko desktop/laptop sistema, malih/srednjih/velikih servera, pa do racunara sa top500.org.

I to je na svim tim uredjajima isti kernel, a nije marketinski trik poput Windowsa i Windowsa CE.

Svaka prica ima bar dva ugla...

 

E to sam propustio da kazem :)

Ovo je jos jedan bitan faktor uzdizanja linux i bacanja druge *nix konkurencije u zapecak

U pitanju je sistem koji je dobar i za server,i za dekstop i za emedded uredaje,cluster sisteme i jos dosta toga-dakle u pitanju je univerzalni OS(kernel tacnije)koji moze da zadovolji dosta razlicitih primena,treba li reci potpuno besplatno pride jos otvorenog koda za razliku od drugih "pravih" Unix-a koji su od samog pocetka i godinama bili komercijalni proizvodi i razvijali se "iza brave"

Zato nije ni cudo sto je taj isti linux za tako kratko vreme satro konkurenciju cak i na enterprise nivou od strane nekada dominatnog Sun-a i Solarisa(ko je rekao RH i Novell),i jos pride postao jedina ozbiljna pretnja Win-u sto se tice desktopa(da ne uvlacimo u pricu sad MacOS ;) )

I tu linux univerzalnost i vec pomenutu hardversku podrsku treba sada da uporedimo sa jednim Solarisom koji je dobar samo za server i za nista drugo-dakle u pitanju je OS za usko specificne potrebe namenjen odredjenoj klijenteli

Pa sto onda nije toliko popularan? :) Tek da ne pominjem desktop gde je mogu slobodno reci za deceniju iza linux-a

Nisu ni u Sun-u mutavi pa su odlucili da sami primene linux formulu i da ga,da tako kazem,napadnu njegovim oruzjem-pustili su lepo svoj OS i svoj superiorniji kernel u open-source pa cemo da vidimo kako ce se stvari razvijati i da li ce uzeti deo kolaca pre svega opet na serverskom segmentu jer pricati o Solarisu kao o nekom drugom resenju van toga je naprosto smesno

Realano,svasta moze da se desi-posto Solaris ima ABI i backward compatibillity na nivou te i kompaniju koja stoji iza njega,moze da se desi da isti postane privlacna platforma sa proizvodjace hardvera(i softvera)i pisanje drajvera za isti te omasovljavanje doticnog ;)

Mada treba imati u vidu da jedan OS ne izbija na celnu poziciju preko noci-treba se samo setiti kakav je trnovit put za ovih 10-ak godina presao i MS i Win do najzastupljenijeg OS-a na planeti i cinjenice da je tek sa XP-om i prelaskom na NT arhitekturu to postao(relativno)zaokruzen desktop OS :mhihi:

Dakle Solaris tek treba da taj put prodje-nesto sto su i linux i Windows nekako ostavili vec iza sebe kao neugodne godine i zato opet mozda od svega nece biti ama nista :)

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...