Jump to content

Veliki prasak (Big Bang)


imaginos

Recommended Posts

Ej ovde se u potpunosti slazem sa tobom, ne mozes biti naucnik ako u svojoj prirodi nisi filozof... poenta price je da su sve naucne discipline proizisle iz filozofije, a samim tim, ko god zeli ozbiljno da se bavi naukom mora da nauci da razmislja o stvarima gledajuci ih u okviru celine i pokusavajuci da uspostavi odnose jako je jednostavno a opet i tesko ali tako stvari funkcionisu. Stoga meni nikada nece biti jasno zasto ljudi pokusavaju uvek da odvoje filozofiju od nauke, kada jedna bez druge ne mogu :confused: a ima ih poprilicno, bogami... :da:

Uuu jbte sta si ti ovdje izvalila... Filozofija je nauka kao i svaka druga. E sad da su sve naucne discipline proizasle iz filozofije nisu. Recimo matematika ili fizika ili hemija. Postoji li jedna slicnost sa filozofijom? Ne. Dalje, fundamentalna (osnovna) naucna disciplina je matematika, sto znaci da ne proizilazi ni iz jedne druge naucne discipline a pogotovo ne iz filozofije.

 

Filozofija je sama po sebi prilicno apstraktna sa obiljem hipoteza (trvdjenja koja nije moguce dokazati ali takodje ni oboriti).

Sa druge strane prirodne nauke nisu apstrakte. Zamisli da je nuklerna fizika apstraktna poput filozofije?... Vjerovatno bi nuklearnu bombu izmislio Aristotel.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja

matematika,fizika i hemija nisu proizašle iz filozofije???????

 

ajde,nemoj više da se pojavljuješ na forumu,ajde molim te.

 

Znači,presokratovci ili FIZIČARI!!!!!!!!!!!!!!!!

Pitagora-MATEMATIČAR!!!!!!!!!!!!!!!!!

HEMIJSKI elementi-voda,vazduh,zemlja,vatra

 

Tako je počelo,o bože,pa tri prva filozofa da si pročitao,znao bi.Ajde bježi.

 

I svaka nauka je apstraktna,bolidu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

E sad da su sve naucne discipline proizasle iz filozofije nisu. Recimo matematika ili fizika ili hemija.

Zaguljeno je to pitanje...

 

U antičko doba "filozofi" su bili učeni ljudi koji su se bavili svim u to vreme poznatim naukama. Tako je Pitagora širim narodnim masama poznatiji kao matematičar, a u stvari je bio filozof, kome je matematika bila jedan od načina da pokuša da dokaže neku veću istinu. Isto važi i za Dekarta, koji je živeo u nama mnogo bližem vremenu.

 

Što se tiče fizike... Zašto je Galilej proučavao gravitaciju i kretanje nebeskih tela nego da bi otkrio da li je Zemlja okrugla ili ravna kao ploča? A to su opet filozofske kategorije od kojih je on jednu hteo da dokaže a drugu da opovrgne.

 

Što se hemije tiče, ideja o atomima i molekulima potiče od grčkih filozofa. Da oni nisu toliko razglabali o tome od čega se sastoji svet, kasniji naučnici ne bi ni pokušavali da otkriju mikroskope kojima su mogli to da utvrde. Ista je priča i o ćeliji, dakle tu se nagoveštava i nastanak mikrobiologije.

 

Dakle, direktno ili indirektno, većina naučnih disciplina ima svoj koren u filozofiji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

matematika,fizika i hemija nisu proizašle iz filozofije???????

 

ajde,nemoj više da se pojavljuješ na forumu,ajde molim te.

 

Znači,presokratovci ili FIZIČARI!!!!!!!!!!!!!!!!

Pitagora-MATEMATIČAR!!!!!!!!!!!!!!!!!

HEMIJSKI elementi-voda,vazduh,zemlja,vatra

 

Tako je počelo,o bože,pa tri prva filozofa da si pročitao,znao bi.Ajde bježi.

 

I svaka nauka je apstraktna,bolidu.

Htio sam da odvojim za tvoj post malo svog dragocjenog vremena ali onda procitah ovo:

HEMIJSKI elementi-voda,vazduh,zemlja,vatra

i onda nesto zamisljam kako je u tvojoj glavi vazduh isto sto i O (kiseonik), voda isto sto i H (vodonik), vatra isto sto i C (ugljenik)...

Edited by Xaoc55

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ја тврдим да скоро све науке имају свој корен у астрономији. Када је човек погледао у небо угледао је Сунце, Месец и звезде, и вероватно се запитао шта је то и откуда баш ту :mad:

Маните се ћорава посла. Тема је Велики прасак (и по свему судећи зрела је за затварање)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zaguljeno je to pitanje...

 

U antičko doba "filozofi" su bili učeni ljudi koji su se bavili svim u to vreme poznatim naukama. Tako je Pitagora širim narodnim masama poznatiji kao matematičar, a u stvari je bio filozof, kome je matematika bila jedan od načina da pokuša da dokaže neku veću istinu. Isto važi i za Dekarta, koji je živeo u nama mnogo bližem vremenu.

 

Što se tiče fizike... Zašto je Galilej proučavao gravitaciju i kretanje nebeskih tela nego da bi otkrio da li je Zemlja okrugla ili ravna kao ploča? A to su opet filozofske kategorije od kojih je on jednu hteo da dokaže a drugu da opovrgne.

 

Što se hemije tiče, ideja o atomima i molekulima potiče od grčkih filozofa. Da oni nisu toliko razglabali o tome od čega se sastoji svet, kasniji naučnici ne bi ni pokušavali da otkriju mikroskope kojima su mogli to da utvrde. Ista je priča i o ćeliji, dakle tu se nagoveštava i nastanak mikrobiologije.

 

Dakle, direktno ili indirektno, većina naučnih disciplina ima svoj koren u filozofiji.

Ajde onda dokazi filozofskim metodama da je sila=masa*ubrzanje. - toliko o galileju, pitagori, dekartu...

 

Kakve to ima veze sto je pitagora bio filozof? Da li je njegova Pitagorina teorema c2=a2+b2 (na kvadrat) proizasla iz njegovog mozganja o univerzalnom ili pak njegovog poznavanja odnosa uglova u trouglu, razmjere kateta pravouglog trougla, osobina upisanog i opisanog kruga trougla itd...

 

Atomi i molekuli kazes poticu od grckih filozofa?! Pa o cemu ti pricas covjece?! Pobrkao si ti babe i zabe. Nisu to bili nikakvi atomi ili molekuli vec MONADE, a to je jos jedan u nizu apstraktnih pojamova.

 

tako je počelo idiote!

 

to je grčka hemija

grcka hemija?! hahahaha Eliksir mladosti, Napitak besmrtosti i te fore hahahaha... :) :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

matematika,fizika i hemija nisu proizašle iz filozofije???????

 

Znači,presokratovci ili FIZIČARI!!!!!!!!!!!!!!!!

Pitagora-MATEMATIČAR!!!!!!!!!!!!!!!!!

HEMIJSKI elementi-voda,vazduh,zemlja,vatra

 

Tako je počelo,o bože...

 

I svaka nauka je apstraktna...

 

 

Gotivim te brate, kao Rex Illusivi, ali...Ovo ti nije trebalo :no:.

 

Nis' ti bas puno verziran u sve to...Mlados', ludos'. Odjebi malo tu Srpsko-Grcko-Komunisticku misao. I tamo na Budu si prolupao :pivopije:. Inteligentan si Pjer, ali 'nista ti to ne smeta'.

 

'This post has been edited by Dersu Uzala: A minute ago'

 

A?

 

Audere est facere. Neko ce reci TH, a neko u stvari zna latinski.

 

Saljem 100 baka onom ko stvarno zna sta ovo znaci.

 

P.S. Englezi nemaju pojma.

Edited by Dersu Uzala

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja
Gotivim te brate, kao Rex Illusivi, ali...Ovo ti nije trebalo

 

pa šta je tu netačno?

 

 

 

 

A šta misliš da mi Srbi trebamo znati? :)

 

 

 

kako Englezi ne znaju kad je pun net toga?

 

To dare is to do.

 

Ili si ti stručnjak koji misli da to nije tačno?

 

E,i ne trebaju mi dolari,ja sam provincijalac :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Englezi i njihov 'novo-latinski'. Uaaa bre.

 

'Audeo est facere' bi znacilo 'To dare is to do'. Engleski mentoli, ocevi novolatinskog su medjutim pobrkali loncice (na stranu sto su izmisljali novokomponovane latinske reci tamo vamo po srednjem veku).

 

'Audere est facere' znaci 'What you need to do is listen' iliti 'Potrebno je saslusati'. I'll keep the 100$ then .

 

P.S. Ne pomaze tu Vikipedija. Ko zna, zna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Englezi i njihov 'novo-latinski'. Uaaa bre.

 

'Audeo est facere' bi znacilo 'To dare is to do'. Engleski mentoli, ocevi novolatinskog su medjutim pobrkali loncice (na stranu sto su izmisljali novokomponovane latinske reci tamo vamo po srednjem veku).

 

'Audere est facere' znaci 'What you need to do is listen' iliti 'Potrebno je saslusati'. I'll keep the 100$ then .

 

P.S. Ne pomaze tu Vikipedija. Ko zna, zna.

 

Hoces reci da Tottenham Hotspurs-i nisu u pravu? cccc....

 

audio -ire [to hear , listen; to learn a thing by hearing]; sometimes [to listen to and believe (or obey)]; rarely [to be called]; 'bene audire', [to be well spoken of]. Hence partic. audiens -entis, as adj., [obedient];as subst. [a hearer].

 

audeo audere ausus sum [to be daring; to dare , venture, bring oneself to]. Hence partic. audens -entis, [daring, bold]; compar. adv. audentius.

 

ipak ne poznajes latinski onoliko dobro koliko mislis.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja

#facio, facere, additional, forms V- do, make; create; acquire; cause, bring about, fashion; compose; accomplish;

#facio, facere, feci, factus V (3rd) TRANS - make/build/construct/create/cause/do; have built/made; fashion; work (metal);

#facio, facere, feci, factus V (3rd) TRANS - |act/take action/be active; (bowels); act/work (things), function, be effective;

#facio, facere, feci, factus V (3rd) TRANS -|produce; produce by growth; bring forth (young); create, bring into existence;

#facio, facere, feci, factus V (3rd) TRANS -||compose/write; classify; provide; do/perform; commit crime; suppose/imagine;

 

 

Ja nigdje ne vidim-listen

Share this post


Link to post
Share on other sites

@PR

 

Procitaj ljubim te ponovo moj post. Niko ne spori da je facere 'to do'.

 

@Turin

 

Konjugacija infinitiva glagola audeo (u aktivnom obliku) je pogresna u novolatinskom, koji su, kako rekoh, 'izmislili' Englezi pre nekih 3-4 veka. Srednjovekovni vizantijski spisi se mnogo revnosnije drze originala. Tesko je uopste tumaciti a pogotovo gramatizovati jezik cijih su nam svega nekih 3000 reci i izraza poznati poslednjih 300-400 godina. Elem pobrkali su audire i audere ali postoje jos mnogobrojni izrazi i citati koji se vekovima diskutabilno i pogresno pisu/citaju. Dva, tri odmah padaju na pamet i evo nekoliko varijanti koje se koristise poslednjih vekova: 'Audacem/Audaces fortuna juvat', i 'Omnia mea mecum porto/Omnea mea mecum porte/Omnia mecum porto mea', 'Hannibal ante/ad porta/portas' itd.

 

 

I naravno, u srzi problema je TH kako rekoh. Tottenham Hotspurs naravno. Englezi se nekako natakarili na taj latinski i vole da se proseravaju sa kojekakvim (neki put i novokomponovanim, izmisljenim) moto-ima, u heraldickom smislu, pa tako i fudbalski klubovi. Ne lezi vraze. Pazi njih, em nit' su pricali latinski dok su im Rimljani bili tamo, em su izbegli iz rimokatolicke crkve, al' su nam oni sad autoriteti za sve to.

 

Elem, kad bejah malisa, kupio mi cale beli dres TH-a, mog omiljenog engleskog tima s pocetka sedamdesetih. Onda je keva odvela burazera i mene na kafu kod svoje stare prijateljice, profesorke latinskog i anticke istorije, akademika u to vreme, a ja naravno u novom dresu. Onda ona vide grb, i pita 'znas li derane sta to znaci'. Pazi ja, nisam znao ni da je latinski, hebe se meni, nov' dres. Kaze ona, to ti je CUVENA Senekina izreka. Who da fuck is Seneca, mislih se ja. Centarhalf?

 

I'm still keeping 100$ :da:.

Share this post


Link to post
Share on other sites

1. Da li je njegova Pitagorina teorema c2=a2+b2 (na kvadrat) proizasla iz njegovog mozganja o univerzalnom ili pak njegovog poznavanja odnosa uglova u trouglu, razmjere kateta pravouglog trougla, osobina upisanog i opisanog kruga trougla itd...

 

2. Atomi i molekuli kazes poticu od grckih filozofa?! Pa o cemu ti pricas covjece?! Pobrkao si ti babe i zabe. Nisu to bili nikakvi atomi ili molekuli vec MONADE, a to je jos jedan u nizu apstraktnih pojamova.

1. Iz njegovog mozganja o univerzalnom. Šta misliš zašto je Arhimed crtao krugove? Da bi otkrio Ludolfov broj? :)

 

2. Ti si pobrkao babe i žabe. Nemoj da pričaš o nečemu u šta se razumeš ko magarac u kantar. Teoriju da se svet sastoji od atoma i molekula stvorio je Demokrit, grčki filozof iz IV i V veka pre nove ere.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Razbijač-NAAĆI

ja bih voleo da me veliki prasak zadesi u činu ejakulacije, zavrsavam akciju, zavrsavam zivot, zavrsava se svet. di mu je zivot, tu mu je i smrt.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Posle velikog praska materija u svemiru je bila prilicno zbijena znaci oko 1030 kg/m3.Posle toga je pocelo sa sirenjem svemira koje i danas traje,tada je pocelo sa neravnomernim razmestanjem materije i zracenjem od gama preko rendgenskih,zatim ultraljubicasto zracenje koje je preslo u domen vidljivog podrucja spektra,i infracrvenu oblast u domenu radio talasa.

 

Ranu vasionu je cinio uglavnom helijum i vodonik koji su nastali iz elementarnih cestica u gustoj plamenoj lopti.

Efikasnost formiranja zvezda je odnos mase objekta u stadijumu gasa i stadijumu zvezde, koja se obično krece se u intervalu od 10-20%

 

Pocetna funkcija mase je raspodela zvezdanih masa koja odgovara stepenoj funkciji i pri tome su zvezde date mase 50 puta brojnije od 10 puta masivnijih zvezda

Share this post


Link to post
Share on other sites

O cemu vi ljudi pricate?? Kakve veze sad imaju latinski i koreni reci atomon i ko je sta izmislio u staroj Grckoj??? Jeste to osnova za danasnje teorije kosmosa, ali ffs oni nisu imali pojma sto se tice poretka u svemiru, vecina njih je verovala u geocentricni sistem. Mislim znali su da izracunaju kad se koja zvezda gde i kad pojavljuje cak su napravili i masine(Antikythera Mecahism) koje preko diferencijalnog racuna (ljudima je trebalo 1800 god da ovo ponovo "otkriju") izracunavaju polozaj zvezda. Ali to sve nema nikakve veze sa modernim teorijama. Ako hocete diskusiju po ovom pitanju pricajte o radovima Stivena Hokinga. Ovo sad je kao kad bi tema bila moderni racunari na kojoj bi ljudi pricali o nastanku abakusa i onih kostiju preko kojih su primitivni ljudi brojali svoja stada

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 1 month later...
Neki ovde mesaju stvari.

Oslanjaju se na teoriju koja nema veze sa danasnjom teorijom.Ako se svemir siri,sta je iza tog svemira?Iza nema prostora,nema vremena,jednom recju nista.

 

 

Svemir se nalazi U PROSTORU. Prostor je dimenzija koja postoji bez obzira na ono što se u njemu dešava.

 

Habl je došao do zaključka da se svemir širi tako što je posmatrao zvezde i video da se sve udaljavaju, i što se više udaljavaju to udaljavanje je sve brže. Iz toga je sledilo da je morao postojati trenutak u prošlosti kada je ceo svemir i sva materija (energija) u njemu bila sabijena u tačku koja se zove tačka beskonačne gustine. Ta tačka je bila takođe i beskonačno usijana i nalazila se u prostoru. Zašto je došlo do eksplozije u njoj ne možemo da znamo jer u toj tački otkazuju svi nama poznati zakoni matematike i fizike. U trenutku Velikog praska počinje vreme, jer pre tog trenutka nema smisla govoriti o vremenu, tako da se naš svemir nalazi u kontinuumu koji se naziva prostor-vreme.

 

Ja ti preporučujem knjigu Stivena Hokinga - Kratka povest vremena gde su sve ove teme jako lepo objašnjene.

Doduše, nisam pratio ovu temu od početka pa ne znam da li ste već spominjali Hokinga.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...